te Watersportvereenig! ng Schiedam. „Zeilen is mijn leven, zeilen is mijn lustf Er rijn maar weinig plaatsen zoo gunstig gelegen voor het beoefenen van de water sport, als onze gemeente. Er zijn plassen, die beroemd zöjjln geworden door da zeil en motorsport, maar er gaat toch me's bo ven het vrije „levende" water, zooals men dat pp de Maas en pp de Zuiderzee vindt „Een p7as is toch altijd maar een groote waschicom met water!" verk'aarde ons oen zeiler, die ervaring heet opgedaan, zoo weft dp de Maas als op een plas. reet n termijnen volgestorte spaaraan- d.'elen in het bad, zijin dan de eigenaars van een overdekte zweminrichting. Want dat is de grondgedachte van het Sport- fondsenwerfc; de deelnemers aan de spaar kassen tot kapitaalsvorming ten behoeve van de stichting van een overdekte bad en zweminrichting zijn eigenaars (lier in richting en genieten de daarmee verband houdende voordeden. Het zou te Lang duren alvorens het door de spaarders bijeengebrachte kapitaal vol doende zou zijn om met den bouw te be ginnen. Duarotn gaan de Sportfondsen een leening aan, zoodat lang voordat een spaar- aandee! is volgestort, het bad reeds in exploitatie tan zijn. Zooals gezegdi heeft tot nog toe de Rijksverzekeringsbank dit cre- diet verschaft, doch Schiedam biedt hier omtrent nog andere mogelijkheden. Bij' cre- dietverstrekking door de R.V.B. moet de gemeente garant zijn. Ru kan ook de R.V.B. uitgeschakeld worden en de ge meente haar functie overnemen, zoodat een nauwere, meer plaatselijke samenwer king wordt verkregen, die ook haar voor deden biedt. Tenslotte heeft Schiedam) nog een derde mogelijkheid1; indien noch. de R.V.B. (als de gemeente geen garantie wil geven), noch de gemeente zelf crediet wil verleenen, dan zou een particulier het nog ontbrekende deel in den vorm van een leening kunnen aanvullen. Is het crediet toegestaan, dan lean on middellijk met den bouw van het bad be gonnen worden. Deze voor-periode van krpitaaisvorming duurt meestal twee of hoogstens drie jaar. Dia Schiedamsche commissie, die ach den vorigea zomer vormde, mag zich in alle kringen in een steedsi en snel groeien de belangstelling verheugen. Het comité van aanbeveling vormt wel een zeer dui delijke afspiegeling van deze interesse. Met de werkzaamheden naar buiten, het winnen van spaarders, werd begonnen op 13 September van 't vorige jaar en tlians, om een enkel cijfer te noemen, is het aantal van honderdzestig spaarders bijlna bereikt Op een vierde deel van het bemoe digde kapitaal van f 200.000 kan de comissie thans staat maken. En regelmatig gaat men voorwaarts. Weke lijks komt er een tiental spaarders bij". Hoewel zich ook hierin de algemeeno malaise op gevoelige wijze doet gelden, is het der commissie blij1 te moéde ien hoopt zij binnen enkele maanden vaste plannen openhaar te kunnen maken, die een spoedige verwezenlijking van het doel zullen inhouden, hetgeen beteekent, dat zij zich dan kan wenden tot het college ran B. en W. van Schiedam, om het te verzoeken zijn daarvoor zoo noodigen steun te verleenen. Een groote vraag voor iedere belangstel lende is, waar het bad zal verrijzen. De commissie houdt in dit verband rekening met allerlei al of niet gunstig werkende factoren en met het oog daarop heeft zij zich georiënteerd op het centrum van Schiedam, op den Rolterdamschen dijk. Hieraan zij dan onmiddellijk toegevoegd, dat dit plan zich nog totaal kan wijzigen, doch dat deze plaats toch wel geldt iala de meest ideale. Bizonderheden, als bijvoorbeeld! het in bouwen tusschen de huizen ter -vermij ding van een duren gevel, zijn later aan de orde komende onderwerpen. De commissie zelf ziet de toekomst ia met het vaste vertrouwen, dat èn over heid èn belangstellende particulieren, aan deze zaak hun medewerking niet zullen onthouden. Van de medewerking der spaar ders en van hen, die het neg 'zullen wor den, is zij' overtuigd. De laatste jaren is de zwemsport steeds meer populair geworden, alleen het be zoek aan de zweminrichting aan den Ha- vendijk zou de exploitatie van een over dekt bad rechtvaardigen, ieder jaar wor den daar tweehanderdvijftig gediplomeer den afgeleverd, de zwemsport op zich zelf eiseht doorioopende training, 's wilnteis en 's zomers, de kwestie van het school zwemmen houdt de aandacht der overheid bezig, liet zijn allemaal pleidooien voor de stichting van een overdekte. Ru de spaarders in Schiedam krachtig een aanvang gemaakt hebben met het werk, mag de commissie van meening zijn, dat ook het college van B. en W. van Schie dam het belang van de stichting van een overdekte inrichting zal inzien eo. het plan daadwerkelijk zal steunen. Schiedam is daarom zoo gunstig gelegen, omdat van hieruit prachtige tochten per motor- of zeilboot gemaakt kunnen worden en men niet liet drukke verkeer heeft, dat de Maas voo-r Rotterdam kenmerkt. Daar maken vooral sleepbooten liet water „ka pot", zooals dat heet en de schipper van een zeiljacht, dat do Veerhaven uitgekomen is en koers zet in de richting van de zee, is altijd dankbaar, als hij zonder averij de Werf Gusto aan stuurboord hoeft. Eigenlijk is het verwonderlijk, dat eerst de laatste jaren hier belangstelling voor de watersport is ontstaan. De heer M. Vos was do eerste zeiler voor p! ei zier. 't Was een zalmschouw, die hij ge bruikte, maar die weklra plaats moest ma ken voor een beter schip. Ook de voorzitter van de Watersportvereaniging Schiedam, de heer Joh. K'oija, behoorde tot de pioniers pp het gebied dor zeilsport Hun voorbeeld vond navolgers em de watersport is ontstaan. Een enkeling had reeds de ideale ligging van Schiedam ont dekt. De heer Lav erge uit Rotterdam had in de Spuihaven zijn zeiljacht liggen; de dames Van Luijk en de heer Wi.lc-m Jkf- chers waren die eerste Schiedammers, die met hun eigen bootjes gingen varen. Hun voorbeeld werd navolgens en do Rebr. La Roy creëerden in de Spuihaven een bedrijf, gebaseerd op de beoefening der watersport. Toen eenige jaren geleden in de Wilhel- minahaven, nabij den West Frainketondsche- d'ijk en de zweminrichting, een remming werk was gep'aatst door de gemeente, spe ciaal voor iiehtersehepem bestemd, merkte de heer La Roy, dat er prachtig een jacht haven gemaakt zou kunnen worden tus schen dat remmingswerk en den wal. Er wa ren zooveel particulieren, die voo-r bun zeil- of motorboot in de Spuibrtven een ligplaats zochten, dat het daar een gedrang van belang werd. En het lukte den heer La Roy met de gemeente oen overeenkomst te sluiten, waarbij zij hem de strook water tusschen het remmingswerk en den wal en die wal zelf verhuurde. Daar kregen nu de zeil- en motorbootjes: een ligplaats De bezittere van deze vaartuigjes, ont moetten elkaar voortdurend op en bij bet water en22 October 1927 werd de Wa- tersportveroeniging Schiedam opgericht, die zich ten doel stelt de watersport te bevor deren, door het organiseenem van dubtoch- len en van onderlinge wedstrijden. Voor men aan het organiseeren van wedstrijden toe was, kreeg het bestuur een geheel an dere taak. De lieer Ra Roy was van p'an om de jachthaven met opstallen over te doen en had daartoe reeds onderhandelin gen aangeknoopt met een particulier uit Den Haag, toen de Watersportvereemiging Schie dam daar de lucht van kreeg ende haven overnam. Dat is makkelijk gezegd en neeigeschreven, maar men zal begrijpen, dat het voor de jonge vereen!ging, die toon nog geen jaar bestond, niet zoo eenvoudig was een kapitaal van verscheidene duizen den bijeen te brengen als overname-som. 1 September 1923 liad de jachthaven in de Wïllielminaihaven een anderen eigenaar gekregen. Men is nu baas in eigen huis en licht de zaak zoo goed en gezellig mogelijk in. Dat gezellig slaat speciaal op het club huis, waarvoor de achterste he'ft van do loods op het terrein is ingericjht; de voorste lielft is bergplaats. Er zit leven in de vereenigi,ng en bij het bestuur huist een geest van voortvarend heid, welke monstihen, die gaarne va.esn, dik wijls kenmerkt. Er zajh reeds eemge olub- tocMen gehouden, o.a. naar Nieuwere uis en naar Den Bnel, waarbij dan ook een motorSleepboot was om eventueele achter ifiijVers Op ie pikken, teneinde het verband te bewaren en in practijk te brongen: Sa men uit, samen thuisl De loden, deniet de beschikking hadden, over een e,gen boot en ook niet de gast waren van anderen, maak ten de todden op de motors'eepbcol mee. Het bestuur heeft nog groote plannen o a. om het Maasroeien te bevorderen en dan is er ook wel eens ever gedaciit een jeugd groep te vonnen. Want bet lijkt zoo gemak kelijk zoo'n beetje te zeilen, maar daar zit" nog heel wat aan vast. Als een zeiler de jachthaven heeft be reikt, moet Mj beginnen om zelf het noocliga uit de bergp'aats te halen en aan boord to brengen. Ihj' ste't, als hij ziijn boot klaar heeft, de vraag; Hoé kom ik uit de jacht haven zonder stukken te maken? Is die vraag bevredigend opgelost, dan is de vol gende vraag: Hoe kom ik uit de Wiilhel- minahavenV Bij de oplossing van die vraag heeft hij alleen de L- -schikking over zfijn zeil en zijn r»«r; booii). n is natuurlijifc uit gesloten. Voorts heeft Jnj 'e letton, voort durend te led' i, op de windrichting en -isterkte; hij mix «te ridln tig en de sterkte van de stroom u-man Kudeoenhij moet den weg v op r T vater; ver trouwd zijn met dt belangnj- -te bepaling van het binnc'naat.mingsi.og ment; hij moet sehiomanswerk nnea - - knoopen, splitsen ,zeilnaaden en om zich zoo noodig zelf te kunnen i< "pen., enz. Er zijn geboren zeik-u uidie b'et nooit leeren. Ziet men zeiler, wioi> liet te veel moeite is Zijn noot a-ri te houden, voer hem dan maar af van cte ïjst van geboren zeilers! Een goed zeilerMieeft

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 13