Sp©rt en Karakter ELECTRICÏTEIT Radio N. SÜHEFFEE VOETBAL. door J. Nordlohne, Voorzitter van Hermes-D. V. S. ,Toen ik dertig Jaar geleden voor het eerst tegen een henschel ijken voetbal aan- trapte, heb it waarlijk niet kunnen drao lmen, dat ik nog eens aan de spits zjou kojmen te staan van een. der oudste en grootste sportvereenigingen van Neder land. Evenmin heb ik toen aam de moge lijkheid durven denken, dat ik nog eens door de Redactie van de Schiettamsche Courant zou worden uitgenoodigd, een ar tikeltje over Sport te schrijven. Indien do Redactie haar mtnotoiiging' had gericht tot een Franschmam, dan zou zij thans waar schijnlijk in het bezit zijin vani een vlot geschreven stukje, vol geest en geesLig- beid. ,Ware dezelfde uitnoodiging gericht geweest aan een Diuitscher, dan zon er allicht een lijvig rapport zijn uitgebracht, verdeeld in hoofdstuk I „Der Sport an sich", hoofdstuk II „Der Sport und 'deit Militarismus", hoofdstuk III „Der Sport ünd die Laebe", enz. enz. Daar ik slechts een nuchter Hollander ben, zal men in mijn antwoord de Fransclie geestigheid evenzeer missen pis de Dpilschb grondig heid. J V Ik zie In sport oneindig veel méér, dan het krachtig trappen tegen een voetbal of het handig gooien van een cricketbal. Voor mij is sport niet alleen het middel om de lichamelijke entwikkeling der jeugd te bevorderen, maar ook liet xnididel cm bij jongelui karaktereigenschappen aan te kweeken, die in hun geheele verdere leven invloed ^zullen uitoefenen op al hum dcèn en laten. Wat heeft een jonge man er aan, als bekwaam speler bekend te staan, in dien hij buiten het speelterrein gemeden wordt om zijn onuitstaanbaar karakter? Door middel van do sport lean het karak ter van een gezonden jongen ongetwijfeld in goede richting gevormd en ontwikkeld worden. i Bepalen wij ons een opgemblik tot voet hal'. Voetbal eischt in de eerste plaats uithoudingsvermogen. Het gebruik van al cohol en nicotine brengt het uithoudings vermogen ernstig in gevaar. Is het niet typeerend, dat de spelers van Kerm.es- D.V.S. zich gedurende de dagen, die aan een wedstrijd voorafgaan, onthouden van een biertje en van sigaretten? Oefenen de spelers zélf in dit opzicht geen controle op elkander uit? Wie op 20jarigen leed- tijd heeft geleerd, zich zoo iets te ontzeg gen, zal ongetwijfeld op laterem leeftijd die wilskracht bezitten om ook cp ander ge bied aan verleidelijke dingen weerstand te bieden. Voetbal is team-work en goede resul taten zijn slechts te bereiken door samen spel van de spelers onderling. Een speler ontdekt heel gauw, dat hij met individueel gepingel niet ver bomt en dat hij daar mede het geheele elftal schaadt. Hij1 zal, als verstandig voetballer, alle egoïsme spoedig laten varen en niet afgunstig zijn op een speler, die na samenspel met hem zelf er in slaagt te doelpunten. Indien een speler week-in-weeb-uit op het voet balveld zijn eigen handelingen onderge schikt weet te maken aan het algdmoen baüang, dan mag men aannemen, dat hij ook buiten het voetbal'terrein een weinig altruïsme ,aan den dag zal leggen. Hij' zal ook in het dagelijksch leven iets voor zijn niedamenschen over hebben, omdat Inj op het voetbalveld zoo grondig hoeft geleerd, dat iedereen op de handelingen van anderen is aangewezen. Voetbal eischt absolute onderwerping aan de spelregels en aan de beslissingen van den scheidsrechter. De minste over treding wordt onverbiddelijk bestraft. De bestrafte speler heeft daarbij niet alleen zichzelf, maar ook zijn club nadeel be zorgd. Een boos gezicht zetten, of mor rend protesteeren helpt geen sikkepit De spelers leeren dan ook al spoedig zich in het onvermijdelijke te schikken en pas sen voortaan dubbel op, zich aan geen overtreding schuldig te maken. Zoo ont staat eerbied voor de voetbalwetten. In het dagelijksch leven kan mien verwach ten, dat dergelijke spelers ook eerbied zullen hebben voor de bestaande lands wetten en verordeningen. Ook het cricketspel lean dienen om kar rakier te vormen. Het is een veel fijner spel dan voetbal. Het laat meer ruimte aan de persoonlijkheid dor spelers. Het leert den beoefenaars in de eerste plaats, geduld te hebben. Hoe dikwijls komt het bij onervaren spelers voor, dat zij on- verrichterzake van het wicket tarugkeeren, omdat zij te vroeg van leer wilden trok ken. Een volgende keer passen zij reeds beter op. Hoe heerlijk is het voor inge wijden om een jeugdig speler gadle te slaan, die onverstoorbaar een verdedigend, spel speelt om eindelijk, als na twintig minuten do eerste slechte bal wordt ge bowld, een slag naar de boundary te doen. Past later op voor dezë soort van spelers; zij hebben geleerd geduldig het goed© oogenblik af te wachten om him doel t© bereiken 1 Het cricket eischt voortdurend oplettend heid. Het kweekt niet alleen geduld aan, maar l°ert de spelers ook, op oogcnscliijb- lijko kleinigheden te letten. Hoe dikwijls kamt het niet voor, dat de bowler een vluchtigen wenk geeft aan oen leg-fielder. Men kan er van op aan, da"; dan spoedig een bal zal volgen, die den batsman tot een onvoorzichtigen dag naar leg moet verleiden. Zoowel fielder als batsman zul len op hun hoede zijn, inidien zij den vluchtigen wenk bemerkt en begrepen heb ben. Krijgen -wij allen in den strijd om het bestaan niet dikwerf gelegenheid zoo'n stillen wenk op te vangen? Hebben cricket-spelers dan. niet het voordeel, dat zij dergelijke kleine wenken begrijpen en daarom méér op hun hoede zijn dan niet- crickelsters, die het groot© belang van der gelijke kleinigheden niet hebben leeren be seffen.? IWiat voetbal en cricket met elkaar ge meen hebben is de waardeering, die alle spelers voor elkanders spel krijgen, ook voor dat der tegenpartij. Men leert elkaar begrijpen en vergeeft elkaar de fouten, die zijn gemankt. .Wanneer oen, speler hoeft gefaald, wordt daarover niet ge- zeurd, want kan ruien zélf een volgende koer niet eveneens falen? Een goed sports man is niet Meinzeerig, maar hoeft ge loerd, eventueele pijn en teleurstelling tel verbijten. Er is op het sportterrein geen plaats voor geniepigheid, want die wordt door de eigen partij evenzeer verfoeid en gelaakt, als door do tegenpartij'. Waar is do speler, die niet gaarne in heel da sportwereld bekend wil staan als eon fair en eerlijk sportsman? Kunt gij' U een faiti en eerlijk sportsman voorsteden, die ia het dagelijksch leven zijn toevlucht zouj nemen tot oneerlijke trucjes? Neen, het voetbal- en cricketspel is een uitmuntend middel om goede en nuttige eigenschap pen aan te kweekten, eigenschappen, die iemand in het dagelijksch leven tot een goed burger stempelen. En gelijk een oneerlijk zakenman, een kleinzielige kniezer, een geniepigo egoïst of een haatdragend en wraakzuchtig indi vidu in onze samenleving steeds mot den! nek wordt aangezien en overal zooveel mogelijk wordt gemeden, zoo is er in een goede sportvcroeniging geen plaats voor spelers, die op oneerlijke of geniepige wijze hun doel willen bereiken. Ook zij, die clubgenooten een kwaad hart toedra gen en het speelterrein verlaten met wrok in het hart of met laster op de tong, cLcien. beter de sport vaarwel te zeggen. Zij hooren niet thuis in een sportvereeniging. Zij schaden do sport in het algemeen en hun club in liet bizomder. Het goede van de sport is niet' tot ben doorgedrongen. Het heeft geen vat op hen gehad. Zij zul len nooit aanspraak kunnen maken op den ©eretitel, die als zoodanig in alle vijf werolddeeïen onvoorwaardelijk wordt er kend: „He is a perfect sportsmanI" Die gene, van wien zulks wèl kan worden ge tuigd, is geëerd van Schiedam tot Tokio, van Spitsbergen tot Kaapstad. Hij zal over al wdkom zijn, ook daar, waar hij niet als sportbeoefenaar optreedt. Wat men weet, dat de goede eigenschappen, op sport gebied verworven, van hem een goed cd eerlijk man, een humaan mensch, hebben gemaakt. Dat allo voetballers en cricketers er naar mogen streven ^perfect sportsman,"1 te wordenI Electro-ïecfinisch Bureau Aleidastraat 24. Telef. 68890 op elk gebied.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 15