Zwemmen est de Sehiedamsehe Zwemtflui Hef Sfp@rti©üc!s©2!ls©@L o— I Het Water ligt den Hollander na aan het hart, zoo na zeï£s, dat hijl Uiefc zorg vuldig indjjkt en van het laimdi afscheidt can er toch maar vooiral geen last van te hebben. Het laatste is nu; wel niet Inoodig, doch men is fin ons waterlahclje, waar haast meer water dan land is, zoover ge komen, dat die afscheiding zich' tot in het absolute voltrok en niemand zich van het land in het water w'angde. Dat was in den „goeden ouden tijd". Dte laatste! kwarteeuw! echter zijn wij editor minder huiverig geworden en tal zijln wij weer ecnigszins" den haam waardig, die do zeventiende eeuw ons heeft nagelaten. Thans maakt Nederland in verhouding tot andere naties ean goed figuur, zoowel in de zeil- als in de zwemsport, Z\\ (Mimen is nog moer dan water sport dooi gedrongen tot in alle doelen van ons volk, het is meer geworden dan alleen sport. Het is Thans een behoefte van het gansche Nedcrlandsche volk. Het wordt in verschillende gemeenten van ons land als een noodzakelijkheid gevoeld, het zwemmen te bevorderen en men hoeft bet onderwijs ervan opgenomen in het lesrooster van de lagere scliolcn. Zwommen is een gezonde sport, het is nuttig voor het lichaam en soms ook voor het behoud van het l'evcn; het komt ten goede van den geest en hot kweekt lofwaardige karaktereigenschappen. Ieder een moest eigenlijk lennnon zwemmen. liet is de goedkoopste sport! Onze gemeente mag zich verheugen in het bezit van een prachtige, ruime en frissche zwomgelegonhcid. Het bad aan den Ilavendijk is bekend als liet boste in den omtrek, geregelde bezoekers zouden nog wel gaarne eenige veranderingen zien aangebracht, maar momenteel is bet reeds reprcsentabel. Als veranderingen, die dit seizoen nog tot stand worden gebracht, kunnen wij noemen, bet aanbouwen zoowel in bet dames- als in liet lieerenbad van tien nieuwe hJeedgelegenlieden, voorts wordt het aantal douches vergroot, alsmede de [WC. 's en de urinoirs. Bijl wedstrijden in hot lieerenbad is liet bekende „plankje van de overlaat" nog zeer onvoldoende voor de drukke paslage, in liet dames- Trad ontbreekt een goede s taxtg elegenboid1, aoodat dames-wodsüijidzwemmers zich daar niet kunndn oefenen, en dan komt last not least de groote wensch van alle Sehiedamsehe zwemmers: een werkelijke Epringloren. Zijïi wij goed ingelicht, dan is hot vrijwel zeker, dat m/en liet volgende seizoen zal kunnen springen van eeitt vijf meter hoogea springtoren! Bizonderlieden hieromtrent zijn ons nog niet gewerden, doch deze positieve miedioleeling zij mo menteel voldoende. Het lichaam, dat in Schiedam zeer veel propaganda maakt voor de zwemsport is wel de Sehiedamsehe zwomclnb. Binnen kort, 15 Juli a.s., bestaat S.Z.C. negen tien jaar en in die jaren hoeft Zij al het wel en wee van biet Sehiedamsehe zwem- wcrcldje meegemaakt. Een jaar na de oprichting ia' 1912, waar aan namen als Bouvet, Dubbeld en Vies herinneren, boeide S.Z.C. reeds oen groot succes. Bij de 3 Iv.Mj, wedstrijd door de liavens, ter gelegenheid van de onaflnn- kelijfcheidsfeeston, zwom oen zeer jong lid, de toenmalige mej. Jo van Vieringen, haar rivalen voorhij en maakte met haar prestatie een ongedachte en welkome pro paganda voor haar, toenmaals neg kleine club. Later, tijdens de mobilisatie, maakte SZ.O. groote momenten mee in de wed strijden met do leJien van de Corcle Idc natation, uitgeweken Belgen in Dien Ilaag, cLio mot Het IJ uit Amsterdam hier kwa men zwommen. Later deed zich echter de algomeeno depressie voelen en leeUl do vereeniging mode daaronder. Omstreeks 1920 beleefde S Z.C. weder om goede tijden. In bot daniespolozevcn- tal speelden toen o.a. Jo van Wielingen en Annie Stouthart, krachten, die na hun heengaan niet te vervangen bleken. Toen konden de Karissen wel een fa milie zevental vormen, zooveel waren er lid van S.Z.Ö. In die dagen, dat was in 1921, zwom de Itotterdamsche dames- zwemclub O.D.Z., toenmaals nog niet of ficieel eikend, nu welhaast beroemd om de groolscho prestaties barer leden, onder de naam van do S.Z.C. 1 Do laatste tien jaren is S.Z.C. wat le dental betreft vrijwel constant gebleven, er Zijn tlnns 175 leden en donateurs. De prestaties in wedstrijden geven geen aanleiding om daarover te roemen. Het heerenaevental heeft steeds in de 3e klasse van den Ncderlandschen; Zwem- bond gespeeld, is meermalen kampioen geweest, zelfs eenige seizoenen ongesla gen; zij speelt nu in de R.Z.O., evenals bet dames-zevental. Het is een feit, dat bet wegvallen van goede steunende krachten op een polo- zevental van hog fnuikender inwerking is dan op eanig ander team. Doch S.Z.C. gaat staag door met haar training en wij geloven, dat, zoolang er nog motoren in de club werken als mevr. Koning, die den eeretitel draagt van „de moeder van de S.Z.C", en ,,Oome Jaap" waarmee men in die kringen den heer J. B. [Wijchers betitelt, de Sehiedamsehe zwem club ier nog zoo slecht niet voor staat. Be laatste jaren wordt regelmatig vol gens het gewone recept het jaarprogram ma afgewerkt; nationale wedstrijden, on derlinge wedstrijden en de polowedstrijden uit en thuis. Vroeger was de drie kilo- meteikump in de havens een evenement, doch sinds het water in Üe Lange Haven vooral, een graad van vervuiling heeft be reikt, dat geen zwemmer er zich meer in waagt, heeft men deze zomersche gebeur lijkheid in do staxiswateren afgeschaft. S Z.O. is door achttien jaren vereani- gingswel en -wee gegroeid tot een club met „Ausdauer" en kameraadschappelijken geest, die de toekomst welgemoed! kan in gaan. Hoewel zich ook hier de concurrentie van de groote stad doet voelen, houdt do clubgeest toch nog wel zooveel ver band onder Üe leden, dat hot slechts en kelingen zijn, die verdwijnen naar Rotter dam. S.C.Z. heeft een groot geluk; zij heeft een schoon arbeidsveld, het water, dat deze benijdenswaardige eigenschap be zit; liet houdt haar het lioofd koel! Wij wenschen S.Z.C. een gocxl zwöm.- jaar. Als men schrijft over de zwemsport on dan een vrr ngdigen aanhang constateert, waarin dezr sport, zich hier ter stede mag verheugen, dan zrfu men onvolledig zijn, indien niet mede ean woord, een goed woord, werd gezegd over hetgeen nu, reeds meer don een bril jaar zwom store en zwem- piers in de ervachting van een blijde toekomst doet loven: het overdekte Sport fonds enb.'id. i Meerdere malen hebben wij, als het di -nstif? wr 3, gewag gemaakt van de ont- v ikkelmg van het SporLfondseirwczcn in Schiedam en zetten wij plannen, spaar systeem en exploitatie uiteen, zoodat wij tliang, nu,' de propagandisten enkele 1 maanden gelegenheid hebben gebald liet doel der Sportfondsen bekend te maken, in den wijden kring der belangstellenden, slechts willen wijzen op do plaatselijke mogelijkheden en de bereikte resultaten. Voorop sta, dat de Sportfondsen een paxlicuhero instelling vormen, die, mede uit hoofde van sociale betoekonis cn belang voor do volksgezondheid, steun ver krijgt van gemeentewege in den vorm van garantie tegenover don crediteur, welke functie tot nog toe vervuld werd door de Rijksverzekeringsbank. Blijkt dus in een gemeente, zooals in gcliiedam het geval is geweest, de be hoefte aan een overdekte zweminrichting werkelijk een te realiseeren mogelijkheid te bieden voor do stichting en exploita tie daarvan, dan nemen de Sportfondsen, uitgaande van plaatselijke particulier ini tiatief, het werk ter hand. Resultaten ziet men in Amsterdam. Daar staat een prachtig overdekt bad aan Üe Linnaeusstraat cn het tweede, dat in het Westen zal komen, verrijst binnenkort. In verscheidene plaatsen van ons land zijn inmiddels locale comité's opgericht, die, ieder voor zich, binnen een of twee jaren de tastbare resultaten van hun werk aan hun spaarders kunnen toonen. Diezo spaarders, dat zijn houderè van di-

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 16