f Maar de tijden veranderen 1 JHumorlstïj Over den oorsprong van het voetbalspel verbeert men nog steeds in het duister. Tal yan schrijvers hebben zich bezig ge houden met de vraag af het voetbalspel gespeeld werd dtoor die oudien, de Grieken en Romeinen, doch zij kwamen tot zeer verschillende conclusies. Wel zijn allen 't er over eens, dat zoowel de Grieken als de Romeinen balspelen gekend hebben, waarbij zij ballen van verschillend maak sel gebruikten, bijv.: ballen met lucht ge vuld en ballen, die van voeren samenge steld waren, doch het staat niet vast, dat deze spélen altijd partijspolen waren, odk niet dat het voortbewegen van den hal met de voet hij deze spelen verboden was. Het ligt voor de hand, dat men een bal, als een tegenstander in de nabijheid s wegtrapt inplaats van op te rapen, aan gezien dit laatste veel trj&roovender is. De Romeinen speelden hun balspelen veelal als voorbereiding voor het bad en vrij algemeen wordt aangenomen, dat dezo spelen door de Romeinen bij de andere Europoesche volkeren werd ingevoerd. Over het balspel in de middeleeuwen is niet veel bekend, vermoedelijk zijn zij als volks spelen in Engeland, Italië en Frankrijk be oefend. Uit enkele beschrijvingen, die nog overgebleven rijn, krijgt men den indruk, dat het spd geweldig raw moot rijn ge weest, waarbij het vloeien van bloed geen zeldzaamheid was. Van overheidswege werden, in Engeland deze voetbalspelen verboden, doch afdoend resultaat schijnen deze verbodsbepalingen niet te hebben ge had. In Italië schijkit het spel op een hooger plan gestaan te hebben. Volgens een be schrijving van Scaino, uit omstreeks 1555, blijkt, dat men het spel volgens vaststaande regels speelde. Het was een gemengd voetbalspel: de bal mocht getrapt, gedragen en geslagen worden, doch niet geworpen. Het aantal spelers bedroeg hoogstens veertig per partij, die in ver schillende linies werden ingedeeld. Het doel van het spel was den bal in liet doel der tegenpartij te brengen. Noch dit Italiaansche spel, noch de Engelsche voet balspelen zijn behouden gebleven, zoodat deze spelen slechts voorgangers van het moderne voetbalspel waren. Het moderne voetbalspel is ontstaan uit de schoolspelen der groote Engelsche kost scholen Rugby,, Eton en Winchester. Over deze schoolspelen is betrekkelijk weinig' bekend. Men speelde naar ongeschreven regels en tradities en elke school speel de op haar eigen wijze. Do leerlingen der scholen bleven echter na hun studietijd die spelen beoefenen en vormden clubs- en bij de onderlinge ontmoetingen dier clubs kwamen de spelverscbillen hinderlijk pan den dag. Dit leidde in 1SG3 tot de oprichting van de Football Association, waarin de spelregels worden vastgesteld. Deze regels, die meerdere rnalen wi> ziging ondergingen, rijn de grondslag ge worden van ons tegenwoordige voetbal spel, dat zich in bijna zeventig jaren tijds ontwikkeld heeft van een schoolspel tot een volksspel bij uitnemendheid in alle landen van de wereld. 1 Kort na de oprichting van de Association, in 1871, -besloot men jaarlijks van bonds- wege een wisselbaker te verspelen, waar voor de weds trijJen volgens het aival- systeem in verschillende ïomde's werdtein geregeld. Dijze wedstrijden, hebben vanaf de in stelling tot op den huidigen dag m Enge land hun enorme populairiteit behouden. In 1872 werd de eerste wedstrijd Enge landSchotland gespeeld en deze wed strijd is de gangmaker geweest voor die verbreiding van het spel. Er ontstonden overal clubs, welke zich in 1881 in locale bonden vereenigden. In 18S5 werd het beroepsspél officieel erkend en vanaf dit jaar hebben het beroeps- en amateursspel zich naast elkaar ontwikkeld en hebben rij ongetwijfeld voordeel van eikaars be staan gehad. Voor de regeling van inter nationale wedstrijden stelde men in 1882 een comité in, bestaande uit afgevaardigden van de bonden der verschillende landen, welk comité de spelregels vaststelt, vol gens welke iin de geheele wereld wordt gespeeld. In 1888 werd de „Football League" opgericht, die voor do toegetre den vereenigingen wedstrijden volgens 't competitie-systeem organiseerde. In andere landen werd de Efigelsche organisatie overgenomen en in. 1879 begint aan. in ons land te Haarlem, de ontwikke ling der voetbalsport. Na Haarlem wer den er dubs in Deventer Amsterdam, Dien Haag en Rotterdam opgericht en in 1889 werd de Nedeiiandsche Voetbal- en Athla- liekbond opgericht, welke wedstrijden vol gens het Engelsche systeem organiseerde. In 1895 werd de naam van dezen bond veranderd in Nederlandsche VoetbaiLoiid In 1894 werden plaatselijke en gewestelij ke bonden opgericht, waaruit blijkt, dat het spel in Nederland een buitengewoon groote verbreiding heeft gevonden. In alle beschaafde landen hioeft 't voet balspel zijn weg gevonden en vanzelf sprekend is het, dat er tusschen de lan den onderling contact ontstond. Om die geregeld te kunnen doen plaats hebben, werd in 1904 opgericht de Fédér.ition In ternationale de Football Association (F.I.F.A.), welk verbond voorschrijft, dat overal liet spel gespeeld wordt volgens de zelfde spelregels. Sedert 1908 maakt het voetbal deel uit van het program der moderne Olym pische Spelen, die van 1896 af om de vier jaar worden gehouden. s' Er was een tijd, dat de trotsche echtgenoot toe» kijken mocht. I |j*j«swr2t

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 23