Wanneer beroepsvoetbal 1st Nederland? Ifet spel vroeger en nu. De vooruitgang van het buitenland Ongemerkt op weg naar heioepsvoelbal. De kleurenblinde stier. (Judge). De teleurstellende resultaten, die -den laatstcn'tijd list Nodcdandsctli elftal boekt, doen onwillekeurig de vraag lijzen: boe zal bet in de toekomst gaan. Alvorens die vraag te beantwoorden dient men eerst na te.gaan wat de oorzaken zajn van die slechte resultaten. Is liet Nederlandsah voetbal achter uitgegaan? Weid er inderdaad boter gespoeld, in dien „goeden, ouden tijd",, waarover de veteranen zcho gaarne spreken? Wc gelooven zeker van niet. Men noemt zoo gaarne een serie uitblinkers van vroe ger, van wie dan zooveel moois wordt ge zegd, dat een nuchter menscjh begint te twijfelen of die spelers inderdaad nu wel over zulke fantastische capaciteiten beschik ten. Hun namen hebben oen klank gekre gen, die niet meer in juiste overeenstem ming is met hun daden. En bovendien wordt altijd een serie namen genoemd, die zich uitstrekt over een geheel tijdperk Zulk een serie uitblinkers zou men nu te gelijk in een Nederlandsch elftal willen vereenigen. Maar zijn die sterren van vroe ger ook weer niet opgevolgd, in een korte periode, door een Denis v. d.. Me al en, Van Ivo!, Van Heel, Tap, wier namcin met terfijd door de veteranen ook we' spoedig gevoegd zullen worden bij liet rijtje sterren van „vroeger", zoodra ziji maai' een beetje ouder rijn. Bovendien moet men ook niet vergeten, dat er vroeger meer gelegenheid was om uit te blinken, omdat er meer individueel werd gespeeld, wat mogelijk was, omdat er zoo'11 groot aantal van zeer zwakke spe lers was. Dooli tlhans, nu er in liet algemeen beter wordt gespeeld dcor iedereen, nu gaan trucs, die voorbeen gemakkelijk slaagden, niet meer op; de spelers 2ju aan elkaar gewaagd, en men is gedwongen „onder- deer te warden van liet elftal, omdat al leen door samenwerking succes kan worden bereikt. Het spel stelt andere eisohen, an ders zou De Bruin zeker een s.er van eerste grootte rijn. En als non nóg niet gelooft, dat er tegenwoordig beter woidt gespeeld, dan merko men slechts op, dat die gewold.go uitblinkers van vroeger, waarvan men neg steeds den mond \ol heeft, tcxfi met 81, 12- 2, 91 enz. van Engeland verloren, totdat eindelijk eens met veel moeite mot 21 op Houtrust werd gewonnen. En dan vergete men niet, dat die Engel- sciien sledhls amateurs waren, terwijl sindsdien een Nederlandsch elftal reeds met 4—0 beeft gewonnen van een. Engelscjhe beroepsclub, Now Castle United. We gelooven zeker, dat het Nederland- sche voetbal niet is achteruitgegaan, al wil dat niet zeggen, dat het spel mooier en levendiger is geworden, omdat immers, zoo als gezegd, dfe spelers aan elkaar gewaagd zijn on dus gereserveerder In hun spel. Er wordt niet meer individueel gespeeld, met eigen Jenkboclden, doch alles geschiedt veel systematischer, macjiinaler zoo men wil en daarmee wordt bet sfpol niet le vendiger Doch' al is het Spel in Nederland voor uit gegaan, thans blijkt, dat die vooruit gang, niet voldoende is om zich met kans cg succes, te kunnen meten met het buiten land. En hoe kan dat? Naar onze meening hierdoor, dal i'n het buitenland de vooruitgang veel sneller is gegaan,, omdat men daarvoor di.ect het meest radicale middel te baat heeft geno men: bercepsvoolbal De Spelers hebben allen tij 1 om te trai nen, waartoe zo zelfs verplicht rijn en ze moeten veel meer studie maken van het spel. Training en studie va,n het spel rijn- in ons land nog maar gebrekkig, ofschoon men de waarde ervan ten volle erkent, want met het NeJerlandsch elftal begint men ge heel en al volgens die opvatt.ngoa te werken. Doch in he buitenland velgen alle clubs deze methode en in Hollandslechts enkele ,de besle, en dan trokken nog niet alle spelers er zich iets van aan. Hot beroepsvoetbal wordt in het buiten land meer en meer ingevoerd en hot be staat nu reeds voor sommige landen sinds korten tijd pas in Engo'and, Span je, Italië, Hongarije, Oostenrijk, Tsjccho- Slowalajo, Duitscbland, Frankrijk, Zwitser land, en slechts in enkele landen, zooals Zweden, Noorwegen en Denemarken, heersdht nog het amateurisme. Maar win nen. die landen de meeste wedstrijden? Het amateurisme heersefht ook nog in België^ idat desondanks nog mooie resul taten boekte, doch in België wordt voel meer getraind dan hier en daar is ook do organisatie en de klasse-indeel mg beter. Maar toch gaat België, in vergelijking met andere landen, ook langzaam achteruit. Het beroepsvoetbal begint het am ai eu- risme te verdringen. En wat moet Nedor'and nu docin? Onze amateurs hebben do grens van hun prestatie-vermogen bereikt. Er woirit ibans bet uiterste van hen gevergd. Ze moeten nu uit verscihi'lendo streken van het land 's avonds naar Den Haag komen om bij kunstlicht te trainen. Er wordt veel opoffe ring geëiseht. En wat z'ija do resultaten dan nog? Oi ge'ooft men, dat thans voor het Nodedandsdh elflal pen gunstiger pe riode is aangebroken? Als straks blijkt, dat .ondanks de vele opofferingen do resultaten slecht blijven en de amateurs g er aanmoediging voo- hum cp f faring k nnen pattern, uit-s ccassen, zul len ze dan met ha,zelfde enthousiasme blij ven voortgaan? En consequent een tvveeJe vraag: nu deze intensieve training is ingezet met ean perfect, maar vermoeiend wedstrijlprograrn- ma als oefening buiten de competitiewed strijden om, kan men dan nog terug als succes uitblijft naar normale toestanden: gewoon voetbalen in competitieverband en de elf beste spelers kiezen? Neen. Als deze proef niet slaagt staat er nog maar één weg open om betere re sultaten te bereiken: beroepsvoetbal. Men is a'dus dien weg reeds opgagaan zonder het ze'f te heseffen. Zooa's trouwens alles in ons land reeds spreekt van beroepsvoetbal. De voetbalsport draait voor een belangrijk gedeelte om bet geld. Do clubs moeten geld vardienen om hun accomcdatie in stand te houden en maken net als een koopman reclame om bet publiek naar de wedstrijden te trekken. De Bond geeft geen toestemming voor een radio-uitzending van een wedstrijd omdat andere clubs daardoor financieel benadeeld kunnen worden. De Spelers stellen onder bedreiging cischen, die de besturen moeten inwilligen, omdat hun spelers voor do re cettes zorgen. Enz. Denkt men heuseft, dat het amateur-ideaal nog bestaat? Donlct men dit te kunnen be houden door reglementen? Blijft er niet een valscha schijn? En werkt de IC. N. V. B. zelf niet ongemerkt in de verkeerde rich ting door de spelers telkens uit hun werk te halen voor allerlei profwedstrijden in do week, hier en in het buiboplamd, terwijl verscheidene spelers ook telkens vrij vra gen om 's middags to kunnen trainen. Altijd vooruit Het lijdt geen twijfel, dat ook in ons land be-roepsspel zal worden ingevoerd, om dat de prestaties opgevoerd moeten worden en vooruitgang is nu eenmaal de normale gang, omdat vooruitgang een menscbelijko neiging is, de eenigo verklaring voor hot gejuich over recorJ-verheleringen. De meuschen w| len en gaan vooruit, zoo-als alles in de wereld is vooruit ge gaan. Zoo gaat het ook in de voetbal wereld. Het beroepsvoetbal zal ook in ons land komen, doch 'het is aToen de vraag: wan neer en in welkein vorm? Er zal nog een hcelo sirijl ontbranden; de conservatieven, zullen de invoering villen tegenhouden en hebben haar reeds togen gehouden, waar door ten opzichte van iliot buitenland een periode van achterstand is ontstaan en langer of korter zal blijven duren. Maar men zal de invoering tenslotte toch niet kunnen tegenhouden, omdat men reeds te ver in die richting is gegaan en spelers en toestanden er rijp 'voor z'jln en a leen beroepsvoetbal op normale wijze het peil van bet Noloilandsql.e voetbal omhoog zal kunnen stuwen. We vragen niet of men die richting wil toejuichen; we hangen zelf ook aan tlion „goeden, ouden tijd", diocli ook aan bot heroepsvoelbal zal men wel wennen, zoo als de jeugd van horion met do toestanden! van thans vertrouwd is. En evetn enthou siast a'js wij vroeger! Zoo gaat het. De wereld verandert. En gelukkig. Want anders zou men toch nooit zoo geze'lig kunnen spreken van dion „goe den, ouden tijd" .6 v,./, u La—11 1 X i/ 1 ■'-k? -?So°oS00oe r° '-Ai,

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 27