Een §p©l van den 2 smer. Wie zich th ans Schiedamsche Courant QRATtS LA WN-TEN NIS. V V V ontvangt de tot I Apriï verschijnende nummers Lange Haven 141, hoek K. Haven Tel. 68l >5 en 686)7 f *ÜM— Wie interesseert zich feitelijk voor tennis, ik zou haast zeggen, wie kan aan dezo sport zelfs denken, bij een tempera tuur ais thans hc-ersch' Toch zal ik me wel moeten verplaatsen ik heb nl. op me genomen n dit sportblad iets over tennis to schrijven in den tijd waarin je lekker in een 'lapstoel in het zonnetje zit te stoven, alles om je heen vergetend, totdat een flinke por in je buik je tot de werkelijkheid terugroept Je bent of lie ver was van plan toeschouwer te zijn van oen vriendschappelijk (locs ver velend, althans voor den toeschouwer) partijtje tennis en de nefcspeler heeft de snelheid of de richting van den bal verkeerd beoordeeld en hem met oen nijdigen tifc naast de lijn, maar in de stoel geslagen, waarin de schrijver dezes in ge lachten natuurlijk zit te soezen is a er, mijn lieve lezeressen on lezers? Ik hoop het: by mij ontbreekt er nog wel iets aan, maar daarom niet getreurd, mis schien merkt niemand er iet» van. W ie de tennissport uitgevonden heeft, zou ik u niet kunnen zeggen. Wel meen k te weten, dat ze te Schie dam het eerst beoefond werd op het veld naad Hein in 't IIol, u weet wel wat ik bedoel: dat vogelkooitje naast de tegenwoordige politiepost aan de Nas- saulaan. Deze bakermat, zal ik maar zeg gen, was een beetje klein uitgevallen, maar dat hinderdo vroeger niets: do ballen werden evengoed tegen het net geslagen of heolemaal buiten, als na. En zo waren toen niets moeilijker terug te vinden. Toch schijnen de tennissers en -sterren het daar wel naar hun zin gehad te heb ben, maar dat weet ik alleen maar van hooren zeggen: er bestaan n.l. veel over leveringen uit dien tijd. Toen kwam de concurrentie: er kwam een baan „op het Hoofd" op het terrein van Van Deventer, tusschen hoogo sta pels plakken, een groote blikken schuur, oen tvilgenbosclije en een heining, waar achter de Maas rustig kabbelde. Niiet vlak er achter: helaas scheidde oen. strook grond de rivier nog van de heinïng on dat was jammer. Want dat was openbare weg, hoewel er van oen weg niet voel te bekennen was. F.n wanneer dan de bal len hoog door de lucht zweefden en je wilde eens goed laten zien, dat jo ook wist wat een back hand-volley was, dan kon het wel eens gebeuren, dat oen gras zode zich tusschen racket en bal drong, zoo maar uit den openbare.1 weg ge rukt en over de heinïng gemikt door jeugdige medeburgers, die niets beters te doen hadden. Dan werden strafexpedi ties uitgezonden, soms met succes, maar het kwaad kon niet worden uitgeroeid. Aldus groeide de tennissport tegen de ver drukking in. ,t Men verhuisde naar de Damlaah, waar 't eerste groote menschcn veld in. _gebruik werd genomen, midden tusschen de koeien en varkens, die zoo nu en dan ook snoep ten van het gras binnen het rasterwerk en dan wel eens hun visitekaarde achter lieten. Maar wie daarover valt, is pen kniesoor. Er werd nu druk geoefend en zells competitie gespeeld: men ziet liet, de vorderingen hieven niet uit. Intusschen bleven de beide vorige plat forms niet onbewoonJnieuwe clubs vorm den zich oh logen tuin het oefenen. De sport werd allengs populair. Doch alweer kon liet zoo niet blijven. Drie banen, waarvan er slechts één de ofü- cieolo afmetingen had, welke ééno nog het bezwaar had vrij ver uit het centrum der stad te liggen, was een wet heel bescheiden bezit voor een stad als Schiedam. Boven dien breidde de stad zich regulmatig uit en met haar het aantal burgeressen c-o burgers, dat zich tot de mooie tennissport aangetrokken gevoelde. Het werd zoo, dat het gemeentebestuur, voor wie sport en voetbal tot dusver feitelijk synoniem waren geweest, noodzakelijk ook voor deze spoit n.oe»t worden gemteies- seerd, met het oog op grondreserveering bij verdere uitbreidingsplannen. Dat ging des te gemakkelijker, daar één der meest actieven onder onze vroede vaderen zelf na golanen aibeid nog wel eens gaarne een partijtje fuiftennis speelde. En ook, om dat Schiedam in het bezit was van ter reinen. geknipt voor het vestigen van een tennispark, zooals Scliielam dat behoefde, en wel in het z.g. Volkspark, ter hoogte van het Julinnapark, toen nog in aanleg. Het eerst nestelde zich daar in een ideale oiïige: ing de EL-K. lawnlennisver- eettjging „Dame"," die voordien zeer slecht gehuisvest was, vrij spoedig gevolgd door - een nieuwe veroeniging, die „de Maas" gedoopt werd. Daarna verscheen do S. L. V. op het appèl, weJke veroeniging zicli voorloopig voor twee banen interesseerde. Dcae wor den met bekwamen spoed aangelegd, en gevolgd door een houten gebouwtje, waar bij de lijn volkomen werd opgeofferd aan de inrichting Waarschijnlijk heeft men ge tracht dit 1/07.waar op te heffen door een soort camouflage beschildering, maar ik ge loof niet dat deze toeleg gelukt is Doch practisch is het wel. Het werd een acht, knus tennishoekje daar in het Slerrehosdi. Vooral tijdorts liet verspelen der plaatselijke persoonlijke kam pioenschappen, liet hoogtepunt van het ten- nisseizoen hier ter stede, kwiun dit sterk! tot uiting, bij welke gelegenheii de diverse banen, ter verhooging van de gezelligheid geëmancipeerd werden. En dan verzameld» zich de élite Van Schiedam (het vrouwelijk gedeelte, wel te verstaan) om haar nieuwste ,ydoux pieces" den volke te vertooneo. Niet waar, wanneer hlen geen Autcuii in den buurt heeft Woudcnstein is daar voor totaal ongeschikt dan redt men! zichzelf. "Waarmee ik niet w'l zeggen, dat er OöK niet ernstig werd gestreden om do diverse titels, die heusch niet voor liet grijpen lagen. Vrijdags begon het feest normaal, ongerekend enkele vrouwelijke voorn cd- strijden; des Zaterdags wond meestal reels menige min of meer beslissende party ge streden en was de stemming er al zoo in, dat 's avonds bij meerderen de fuillist liet won van do zucht naar lauweren, die so berheid eischt en een langen nachtrust En Zondags, ja dan was hot weer anders; dan zweelde de geest van Wimbledon over het Volkspark; dan waagden zelfs do toe schouwsters liet niet om moer dan 5 woor den per kwartier te wisselen en dan nog zoo fluisterend dat het niet verstaan kon worden door de wederpartij. Doch niet zoodra was een beslissing gevallen of tegelijk met het applaus, kwa men de monden les om kwijt te zijn, wat in liet afgeloopcn uur zuin g was opge spaard, voordat de nieuwe partij begon. Dan de prijsuitreiking, een woord van groote erkentelijkheid tot de steeds even hard zwoegende, gooi zorgende, toch niet genoeg gesteunde wolstnjdleidster, tot slot een gezellig etonlje, on de gloiiodngdi van het Schiedamsche tennis waren weer voorbij. Dan zakte do tennis-animo merkbaar in. Slechts do groolo enthousiasten bicven re gelmatig komen, do anderen alleen ais bot weer lioel mooi was. En zoo is het nog steeds tot op den huidigen dag. 1 voor minstens 3 maanden abonneert op de Onze Bureaux zijn gevestigdJ wraya**»»* stfMewtnS CAJ5ïrT-ta"

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9