7* Nederlandsche Industrie Verslag Gemeenteraad. "Diamanten Radio-Programma's. BLAUWS Steunt zoovee! mogelijk de Vergadering van Vrijdag 24 April 1931, «namiddags 2 uur. y. Voorzitter; de burgemeester, de heer II. Stulemeij'er. Interpolatie over De Tribune. (Vervolg). De heer Collé, voortgaande:: Mot bti >KlyklHd hooft de zaak van do Tribune niets ie maktin 't Gaat in we zen tegen de revolutionaire beweging. Etlo Fimmen heeft liet op het Paasciieongtes van de SB. AP. terecht opgemerkt: 0\et- do gcheele wereld heorseht de dictatuur van het kapitalisme, mot uitzondering van Rusland, waar de dictatuur van hot prole tariaat bod.au t. En vandaar do haat van het kapitalisme en lianr lakei an. In één der exemplaren van de Tribune heeft een plaatje gestaan, waarover men zich erg druk maakt, omdat hot opper wezen daarbij is uitgebeeld. Togen het uit tekenen op zich zelf gaat het niet De It.-K, heel Ven o a ook wel moedor Maria uit. Geïnspireerd door oen uitlating van pa ter De Groeve, die oproept tot oen kruis tocht tegen Rusland, heeft do toekenaar van bedoelde plaat in de Tribune met zijn teekemsGfl een protest laten hoeren. Tijdens den oorlog hebban do geestelijken in do verschillende oorlogvoerende Iain lea wel den zegen over de wapens afgesmeekt! iYVjat is er dan tegen tots diartjdij'ks in een toeken ing uit te drukkere? In do St. Anthoniusklok van 27 Januari 1931 komt oen opwekking voor om eön bij drage te schonken vooir eon parochie. Er wordt gezegd, dat men in 't algemeen niet voor het nibetalingssysteem is, maar, wordt verklaard, „onze lieve Heer levert op ge makkelijke betalingsvoorwaarden" Als nu eens een teokonaar onzen lieven lieer ging uitbeelden als directeur van een afl-etalingsmagazijYi, zou mon daar toch niet kwaad over knrtnen worden. Me leven in het zedelijk Schiedam waar ceil verordening bestaat, wa, ria het paar tjes, die niet getrouwd, zijn, verboden wordt aan dea dijk te zitten. Do tand des tijds hoeft dergelijke onzin weggevaagd. Er is geen agent van politie meer, die er aan denkt iemand te verbali- seeren, omdat bedoelde verordening over treden wordt De opmarsch van het revolutionaire pro letariaat zal ook de beletselen, die men tlians aan de Tribune in den weg wil leg gen, wegvagen. Zooals het licht het steeds weer van de duisternis wint, zal ook een maal lmt socialisme het eenmaal winnen van het kapitalisme. Als hier werkelijk de geestelijke vrijheid bestaat, waarop men zoo prat gaat, zal de raad de houding van »B. en IV. ten aanzien van de Tribune hebben af te keuren. Spr. dient tenslotte de volgende mofie in: Do Raad der gemeente Schiedam Gehoord dia besprekingen inzake bot uit do Openbare Leeszaal verwijderen van liet Bagbkul ,;D'e Tribune" door het gemeente bestuur, keurt in deze Üe houding van B. en W. af. De voorzitter vraagt of deze motie gesteund wordt. Dat blijkt het geval te zijn door do hoe ren Fetter en v. d. Hoek. De voorzitter acht het een goede gewoonte, dat een der leden van B. ca i\V. het woord voort, als de houding van dat college is bocritisoerd. Thans valt spr. de eer te beurt om het besluit van do meerderheid van B. en W. ten aanzien vnn de Tribune te verdedigen. Als spr. het voorbeeld van den heer Collo volgde en er van alles en nog wat bij sleepte, wv't~ vj Iittrrz BBBss^gaaggsBEaBB^BaamaasffiEra Geautoriseerde vertaling uit liet Engclsch van J. S. FLETCLIER, door Jhr. C. A. L. v. d. W. t 28) De verklaringen van dat jongmonsch kloppen met die van Arrnintrade, merkte Maythorne op. Nu... Ecolesharo en Parsia- ve! Die zijn nu aan do beurt. De deur ging open; cein bediende trad kinnen. Sergeant Manners en do detoctivo Corckerdale wenschea u te spreken, mrjn- Leer, zeide zij. Laat hen binnenkomen!... Manners? riep hij uit. Hier in Londen? Wat beteekant dat? Iets nieuws? Well Manners, vervolgde hij, toen deze met Corckerdale de kamer in kwam, wat brengt jullie hier? Gaat zit ten! Gij kent do heoren? Manners glimlachte tegen Crole en mij en ging zitten. Ilij wees met zijn. duina naar zijn metgezel, oen rus li gen, kalmoa man. Dat is Corckerdale van Scotland Yard, zeide hij. Ik ben hier voor zakön, mijnheer Maythomc, dat begrijpt u zeker wol. De kwestie is, dat ik gisteren iets bijzonders hooide en daarom heb ik order gekregen; om naar Londen te gaan; ik ben naar New- zouden we gemakkelijk tot vanavond 8 uur bezig lmntaen blijven. Spr. zal zich editor niet op zijpaden laten trok een en wil zich bepalen tot wat er aan de oi le is en dat is: do verwijdering valu de Tribune uit do Open bare Leerzaal en Bibliotheek. Spr. wil een stukje his'jivc geven. De meerderheid riet het goheele Col lego van B. on W. stelde zich op het bekende standpunt. Hoe do overige leien van liet college, die 'niet tot do meerderheid behoorden, tegenover liet vraagstuk stam, na het bekend worden van het schrijven van den nihiisler aan de Centrale Verecni ging van Openbare Leeszalen en Biblio theken, is spr. niet békend, m.inr zal thans vermoedelijk wel blijken. Do Tribune kwam in hot College van B. en IV. aan de orde en toen werd mee gedeeld, dat de commissie van toezicht op de Openbare Leeszaal en Bibliotheek al een maatregel had genomen, nl. dat do Tribune onder couvert aanwezig mocht zijn en alletin op aanvrage beschikbaar mocht worden gesteld. De meerderhcll van liet College achtte dezen maatregel niet volloende, maar ba- sloot af te wachten wat de Commissie voor de gemeen iel ij ke leeszaal zou doen na kennis te hebben genomen van het schrij ven der Centrale Verecniging, waarin ook was opgenomen het schrijven van den mi nister. De meerderheid van B. en IV. was van oordeel, dat een blad, geredigeerd op ec'n wijze als in December, Januari en Februari met de Tribune liet geval was, niet in do openbare leeszaal aanwezig mocht zijn, daar het heilige niet op walgelijke wijze mag worden behandeld. De raai is in de gelegenheid gesteld om van een 3-tal exem plaren van de Tribune kennis te nemen. Spr. is overtuigd, dat zelfs een voorstander van absolute vrijheid, Van meening is, d!at het heilige niet op walgelijke wijze behan deld mag worden. Do gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek ontvangt oen zeer belangrijke subsidie, maai' aan die subsidieverleeaing zijn voorwaarden verbonden Art. 4 van die voorwaarden luidt: ,,Zij belmoren oen algemeen •cintwikke- lend en onderrichtend karakter te dragen en alle moreel schadelijke on uitsluitend! propagandistische lectuur te wieren". Als het heilige walgelijk behandeld wordt, dan ontslaat moreel schalel'jke letuur. Art 5 van de voorwaarden luidt: ,,Algomeene O L.B. en Algemecne O.U.B. belmoren het karakter van onpartijdigheid! te dragen, lectuur van elke richting te bevatten on in de besturen elke bestaan de richting zooveel mogelijk te deen ver tegenwoordigen". Men zal nooit kunnen volhouden, dat door art 5 de bepalingen van art. 4 wor den opgeheven. Do inspecteur vare de Centrale Verecni ging va'n Openbare Leeszalen en Biblio theken hoeft in. een sohrijvea_ van 23 Fe bruari 1931 aan den minister de motieven uiteengezet, waarom de Tribune uit de Openbnre Leeszalen moest wórden verwij derd. In dat schrijven wordt o a. gezegd .,Bij nieman 1, die b.v. de teekcniig van 19 Januari onder do oogon heeft gekregen, on die niet ziet door de bril van de Tribune-redactie, beslaat er eeirigo twijfel over het misselijke, schunnige en o'toe laatbare van zulke religieus-politieke por nografie. Er bestaat inderdaad een com munis opinio, dat deze communistische uiting do grenzen van het normale fat soen verre overschrijdt. Hot lijkt ons een absurditeit, een blad, dat in slaat is opzettelijk dergelijke kren kende uitingen op to nemen, een vrijbrief tot de Openbare Leeszaal te willen ver- leenen op grond van liet Regceringsvoor- schrift, dat er „lectuur van elke richting" moet zijn. (Art. 5.) Geen Openbare Lces- Scoijand Yard geweest en daar heb ik al les verteld. Ze hebben Corckerdale aan gewezen om mij lo helpen; wij hebben zoo gedacht dat wij hier maar eens moesten aanloopon om te hoorün of u wat nieuws heeft gehoord. Wij hebben heel wat gehoord. Man- nors, maar het zal de zaak vereenvoudigen als jij vertelt, wat jij hebt geboord. Het is dit, antwoordde Manners. De ...kwam de oude Cowio bij mo, u weet wél, die daar in etin hut. bij Reiver's Den woont. familie Elphimstone is gisteren plotseling naar L'aüdtin vertrekken en de jachtpartij zaal zou toelaten eenig boek of eonigo brochure, die een dergelijke uiting bevat. Dat liet hier een dagblad, orgaan eencr politieke partij, betreft, dat zich opzet telijk en hij herhaling to builen gaat, maakt in wezen absoluut geen verschil. AYaar ook schunnigheden als deze in worden gepubliceerd, zij beboeren in Open bare Lee-zalen, die lieschnviugs-instituteri pretendoereu lo zijn, niet thuis. liet zi.ju van eon „politiek" orgaan geeft niet méér rechten dan aan elk ander ge schrift. Do „politieke" vlag'dekt nooitclke lading. De Openbare Leeszalen in het bi- zonder magen haar standpunt niet prijs geven, omdat het toevallig een politiek orgaan betreft. Aten vorgeto niet, dat in do tegenwoor dige lichamen ieder, ook do communist, gehouden is de grenzen van het normale fatsoenbegrip te eerbiedigen, op gevaar tot de orde te worden geroepen of te worden uitgesloten. amveer het gesproken woord onder deze maatregelen van fitsoen valt, hoeveel to moor dan het geschreven woerd, waarop men zich bezinnen en into-omen kan vóór do publicatie. En hoe sterker nog weer de teekcnuig, die zoo direct tot iedereen spreekt. Wat nu do Leeszalen betreft, men zogt daar algemeen en terecht, dat men er een keur toepast op do aangeboden lectuur. Niet elk bedrukt stuk papier heeft recht op toelating tot do leeszaal en de boe kerij. Men schift ca keurt voor het pu bliek, dat vertrouwen moet kunnen heb ben in het aangebodene. Het leoszoalwerk wordt beschouwd als beschavingswerk, de leeszaal taak als een cultuurtaak. Een so ciaal verantwoordelijkheidsgevoel moet hier weten wat men wel, wat men niet kan aanbieden. Men kiest en keurt in Open bare Leeszalen ook uit oen gevoel van zelfrespect, en dit gevoel weert hetgeen de Leeszaal naar beneden trekt. Dal dit gevoel voor sociale verantwoor delijkheid en ze'frcspeot inderdaad in Open bare Leeszalen bestaat, bewijst liet feit, dat verschillende Leesznnlbestmen, o. a. te Delft, Enschedé, Groningen, Den Haag, Haarlem, Hengelo, Leiden, uit eigener, be weging, nog vóór de Inspecteur zich tot dó Leeszalen wendde, in dezen maatrege len van afweer bobben genomen. Wij heb ben do overtuiging, dat overal, waar men zich niet meende te moeten' vastklampen aan do engero ovatting vain artikel 5, de Tribune eigener beweging verwijderd zou zijn en het gevoel van verantwoordelijkheid en van zelfrespect het pleit gewonnen zou den hebben. Over deze interpretatie van art. 5 nog het volgende. Partijdig zou een Lceszaalbesluur eerst dan worden, wanneer het stelsel-mat'g en opzettelijk alle uitingen, van welke rich ting oek ook dus van hot communisme zou weren. Wanneer een Leeszaalbe- stuur niet inziet, dat het communisme recht heeft op de kennisneming door Hot publiek van zijn uitingen, liegmsolen en verdediging, dan zou-dat Leeszaalbestuur blijk geven van kortzichtigheid, van eng- hartigheitl, van partijdigheid. Wij zoudan oen dergelijke houding van Openbare Leeszalen, 'die, voor zoover ons bekend is, met voorkoml, afkeuren. Eu met evenveel nadiulc afkeuren, indien katho lieke, anti-revolutionaire, socialistische, li berale, enz., uitingen stelselmatig en ge heel zouden warden geweerd. Mits echter d,e communistische literatuur zich uit bin nen de grenze i, die ook gelden voer do literatuur van andere richtingen. Er be slaat genoeg communistische literatuur, die zicii aan die grenzen houdt, en ivaaruit dus de Openbare Leeszalen htm keu/e kunnen doen. - - Wij zeggen dit alles om te doen uit komen, dat een bestrijding van het com munisme door Openbare Leeszalen mot het eenige middel dat hun ten dienste staat: n.l. verwijdering, wernxg van com munistische lectuur, door ons niet wordt gewenscht. Leeszalen hebben zich met be strijding niet in te latei, evenmin als zij zich hebben in te laten met eeuige andeie politieke, maa.tscihappolij.ke, wetenschappe lijke, kunst of literaire controverse. Een politieke „hetze" legen hot communisme door Leeszalen achten wij volkomen in van High Cap Lodge is ook weggegaan en met denzonden trein in Londen gekomen. Daarover werd natuurlijk heel wat gepraat. En laier in den morgen kwam de oude Cowie bij mij, u weet wol, die daar in een hub bij Reiver's Den woont en hij ver- tolde mij, dat hij iets voor zich had ge houden totdat de gasten van mijnheer Cour- thopo waren vertrokken. Toen ik hem had! gerust gesteld, dat liet hem niet in onge legenheid zou brengen, vertelde hij, dat hij op den avond van den moord, oeaigen tijd nadat hij een schot had gelieerd, naar buiten was gegaan cm dat hij achter do heg om zijn tuin, twee imenschon had ge zien. Do oen, zeide hij, was de dikke mijn heer Van High, Cap Lodge, do ander was Parslavo. Hoort u goed, hoeren? Pars- lavo! En, zei Cowie, hij zag hen samen weggaan, zachtjes pratend, in de richting van hot huis van Courtliope. Zoocals u weet, is Paxsiave sinds dien tijd bij ons verdwe nen. ,Waax mag, hij nu zitten? Ga jij daarover inlichtingen vragen hij mijnheer Eodeshaxe, Manners, vroeg May tiiorne. Juist, mijnheer! ik tin Corckerdale gaan naar dr. Ecolesharo om te hooren, wat hij daarvan kan vertellen. Als Parslavo dien a,vond in zijn gezelschap was, dan wil ik welen, waarom en ik wil verder weten, waar Parslavo gebleven is 1 Dan kan ik jo die moeite besparen, Man'ners. Ik zal je vertellen waar Parslavo nu is en waar hij waarschijnlijk sinds den avond van dein moord is geweest. Hij is in het liuis van dr. Ecolesharo, in Pad- dingtonl strijd met het wezen, de taak en de de belangen der Leeszalen." Als men dit hoort, dan raakt h'et kant noch wal,- als de heer Colló zegt, dat hot gaat teigen een wereldbeweging als het communisme. Het gaat to?cn <le walgelijke wijze, waarop door de Tribune hetgeen an deren heilig is, wordt voorgesteld. In de „Maasbode" (ochtendblad) van 12 Maart 1931 komt een bericht voor, dat minister Severing, een socialist, in do hoofdcommissie van den Pruisisohen Land dag. heeft gezegd: „Do op zich zelf gerechtvaardigde mec- ningsvrijheïd heeft haar grenzen, waar hot gevoelen van andersdenkenden gekwetst wordt. Do grooto beschimping van kerk of godsdienstige kringen kan niet langer ge duld worden." 'Do onpartijdigheid der Openbare Leeszaal wordt niet aangetast door verwijdering of niet ter lezing legging vain een of ander dagblad. Yan do 50 Openbare Leeszalen zijn er 30, waar do Tribune niet aanwezig is. Zelfs van communistische zijde is dat nooit aangevoeld of aangerekend als een partijdigheid van die 80 Leeszaalbesturen Onpartijdigheid kan nooit of fo nimmer meebrengen, dat'men in de Openbare Lees zaal gedwongen zou zijn, óók die uitin gen eener partij op te nemen, waartegen op gronden van fatsoen zeer ernstige be zwaren rijzen. Art. 4 heeft indertijd uitsluitend ge dooid op moraal schadelijke lectuur van sexueolen aard. Dit is begrijpelijk, omdat toentertijd nooit .aan de mogelijkheid is gedacht, dat organen van etinige politieke partij, die dus voor do groote openbaar heid schrijven, zicih leenen zouden tot uitingen in woord en in beeld, die op zettelijk en bij herhaling bedoelen te kren ken de godsdienstige idiologie van eenig mensch. 'Een primair gevoel van fatsoen en be tamelijkheid verbiedt iederen mensch een ander daarin opzettelijke te krenken. Bij nieman 1, die b.v. de teekening van 19 Januari onder do oogen heeft gekregen en die niet ziet door de bril van de Tribune-redactie, bestaat er geen twijfel over het misselijke, schunnige en ontoe laatbare van zulke religieus-politieke por nografie. Spr. gelooft, dat dit antwoord voor den lieer Collé misschien niet, maar voor de overige raadsleden wel voldoende motieven zal bevatten, om de houding van B. en YV. lo rechtvaardigen. Met groot vertrou wen wacht spr. dus hot oordeel van den raad af. Daar komt nog bij, dat do minister aan do centrale verecniging heeft gesclïrevén, dat hij 'geheel accoord gnat met' de op>- vatting, ontwikkeld iri hot schrijven van den inspecteur van 23 Fobr. j.l. Dat op zich zelf is voor spr. niet liet motief geweest en zou dat nooit geweest zijn om de Tribune te weren. Alteen de walgelijke wijze, waiarop het heilige wordt behandeld, is het motief Wordt vervolgd.) Yrijdag, 8 Mei. Hilversum, 298 M. 8—12 u. VARA. 12—4 ti. AVRO. 4—8 u. VARA. 5—11 u. VPRO. 11—12 u. VARA. 8 u. Grainofoionplaten. 10 u. Morgenwij ding, VPRO. 10.15 u. Voordracht, JoStem- hoim, 10.30 u. Voor do zieken. 11.3012 u. Gramofoonplaten. 12 u. Concert, A. V. 11. O.-kwartet, onder leiding van D. Groo- nevcld. 22.30 tl Schooluitzonding. 2 30 —3 u. Kovacs Lajois en zijn orkest. 3 3.30 tl Praatje' door mevr. De Leeuw Van - Rees. 3.30—4 u. Kovacs Lajos en zijn orkest. 4 u. Orgelspel, door Joh. Jong. 4.30 u. Voor de kinderen. 5.15 tl Concert Vara-orkest, onder leiding vain H. do Groot en gramoofonplaten. 6.45 u. Ac- tueele causerie N.V.V, 7 u. Gramofoon platen. 7.05 u. P. Schoonderwaerd„Hot s trant makers!) edrij f7.25S u. Vervolg en slot concert. 8 u. Catechisatie door ds. F. YV'. J. v. d. Kiel)oom. 8.30 u. Concert. 9 u. Cursus door dr. J. A. dot Koning. 99.30 u. Concert. 10 u. Vrijz, Goilsd. Reis bureau. 10.05 u. Vaz Dias. 10.15 n. Serie fragmenten-verhalen. 10.4511 n. Gramo foonplaten. 1112 u. Gramofoonplaten, Huizon, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd deerden K.11.0. 8—9.15 u. Gramofoonplaten. 1011.30 u. Concert. KRO kunst-ensemble, tinder lei ding van P. Lustenhouwer. 11.3012 u. Voor zieken en enden van dagen. 12 ti. Politieberichten. 12.15 u. Concert KRO- kwintot, onder leiding van P. Lustenhou wer, 1.453 u. Orgelconcert, Evert Il'aak, met medewerking van Boris Lastotsjkm", Pelsky, zang. 35.45 n. Concert KRO salon-oikest, onder leiding vain ill. van 'fc YVoud. 5.45 u. M. K. Gerisch„Een reis naar Oost-DuilscliLind". G7 u. Gromo founplatrn. 77.30 n. J. Aarden: „Boek drukkunst". 7.30 u. Politieberichten. 745 —8.05 u. Spreker: „De behandeling van de ziektewet". S.058,10 tt. Gramotoon- platen. 8.1510.45 tl Concert, KRO-or- kest, onder leiding van 3. Gerritsen. Met medewerking van Willem Herckenrath, bari ton; Fr. Bosliart, piano. 10.4512 u. Gra mofoonplaten. 9.3010 tl Vaz Dias. Da von try, 1554.4 M. 9.35 u. Morgenwijding. 10.05 u. Lozing. 11.20 u. Concert. M. Quayle, alt ;"ETSlaligh ter, tenor. 11.50 n. Orgelspel, door II. A. Bate. R. Slear, bas. 12.50 u. Grantoftwn- platen. 1.50 tt. Uitzending voor scholen. 2.50 u. Sehoolöoncort." 3.35 n; Orkesteon- eert. 4.35 n. Kinderuurtje. 5.35 u. Berich ten. 6 u. Pianospel door L. Enngland. 6.20 u. Lezing. 6.45 Ti. Lozing. 7.05 n. Fluit concert, door Edith Penvitle. 7.20 u. „The Maiy Celeste", spel van de zee in de be werking van L. du Garde Peach. &20 u. Berichten, 8.40 tl. Lezing. 8.55 u. Con cert militair orkest. Phytüs Scott en John Rorke, zang. 10.0511.20 u. Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 u. "Gramofoonplaten. 10 u. Gramofoonplaten. 11.20 u. Gramofoonpla ten. 12.251.50 u. Concert. Orkest en piano. 4.205.20 u. Liederenvoerdraelit. 7.20 u. Concert. "Orkest en bariton. 9.20 u. Berichten. Daarna tot 10.20 u. orkesten- eert. 10.2011.20 u. Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 4,20 tl Orkestconcert. 5.05 u. Orkesteon- eert. 6.05 u. Gramofoonmuziek. 6.35 u,. Le- kestconcert. 8.05 u. Fabels van Lafonlaiine. zing. 6.50 u. Nieuwsberichten. 7.20 u. Or- Daarna concert. 9.20 tl. Nieuwsberichten. Ka Inndborg, 1153 M. 11.201.20 u. Örkeslconcert. 2.204.20 u. Oi'kestconoert en soli. 7.309.30 u. „Dio Niimberger Puppe". Burleske operette van Ad. Adam. 8.309.20 u. Concert. 9.35— 10.20 li. Kamermuziek. Parijs, „Radio Paris", 1725 M. 7.05 u. Gramofoonplaten. 11.50 u. Gra mofoonplaten. 12.25 u. Gramofoonplaten. 5.20 n. Gramofoonplaten. 7.20 u. Concert. „Hoffmann's vertellingen". Offenbach. Or kest en solisten. Zee son, 1635 M. 5.05 u. Tijdsein. 5.50 u. Gymnastiek. Dan gramofoonplaten. 9.3011.25 Lezingen, 11.2512.15 u. Gramofoonplaten. 12.15— 1.20 u. Berichten. 1.20—2.20 u. Gramo foonplaten. 2.20—3.50 u. Lezingen. 3.50— 4.05 u. Concert. 4.50—8.05 u. Lozingen. 8.05 u. Symphonioconeert. Dat is de beste vorm van werkloosheid-be- strijding en daarmede dient ge dus Uw land. HOOFDSTUK XXII. Wie wordt verdacht? Manners en Corckerdale keken elkander verbaasd aan. Dat schijnt te wijzen op oen heime lijke verstandhouding, merkte de detective op. Wij moeten htin dus ondervragen. Wij waren juist van plan dat te doen, toen u binnenkwam, zeide Maythorne. Gaat u dus met ons mee. Ik kan u vertellen, dat Parslave gisteren toevallig werd gezien door juffrouw Mercliison en mijnheer Holt. Zij gingen hem na naar het huis van dr. Eccloshare. Sinds dat oogenbük wordt het huis bewaakt door twee personen. Eén er van is mijn eerste bediende, een slimme kerel. Ga mede' Wij gaan hooren wat zij to vertellen hebben. .Wij reden naar dtin hoek van Chapel- street en gingen in Egdware Road oen kollichuis Mn!non. Daar troffen wij Cotting- ley, die rustig zat te eten en onderwijl oen courant las. Wij gingon bij hem zitten; hij knikte zijn chef toe, doch nam van ons weinig noti tie. Maythorne bood dus oen vorfrisschen- don drank aan en toen wij dien hadden) gekregen, begoii hij odn gesprek met zijn bediende. En? vroeg hij. Cotlingley boog zich over do tafel heen. Ecolesharo, zeide hij met gedempteix stom, kwam oE half zeven gisteravond thuis. Drie koffers en eon goweorfoudraal. Pars lavo droeg de bagage naar binnen. Om ze ven uur prcoics ging Ecnlesliare weer uit. Hij ging 'naai' het restaurant lliggioni, daax om den hoek in Cliapel Street. Even na achten ging hij weer naar huis. Om negen uur verliet Parslave het huis. Ilij ging naar oen kroeg hooger op in de straat en dronk) daar een glas bier. Daarna' ging hij terug. Gisteravond is geen van beiden meer uit gegaan en vanmorgen ook niet: tenminste, tot ongeveer een half uur geleden, toen ik Johnson verliot, hebban wij geen van beiden! gezien. Om ongeveer negen uur kwam er eeu wagen voor en braclit daar zes kof fers van die koffers, die men op groote reizen gebruikt zware, met ijzer besla gen koffers. Ze werden binnengedragen! door de iiian'nön van don wagon. De deux: werd geopend door een vrouw etin soort van werkvrouw. Dat is alles. Dat is voldoend !e, merkte Maythoi'ati op. Ilij keek naar don main van Scotland) Yard. Ecclesliaro wil z'n biezen pakkc-n! Wat denk jo er van Corckerdale? i Deze knikte toestemmend. Wat ik denk, zeide hij, is, dat, hod eerder wij daarop afgaan, hoe beter, klaar- wij moeten hot er over eens zijn wat zó zullen doen. 1 Man'ners, heb jij een Bevel tot in hechtenisneming Va'n Parslave?, vroeg May thorne. I Neen!, alntwoordde Marmers. Behalve! het feit van zijn plotseling verdwijnen, heb ben wij geen bewijztitx tegen hem. 5 Het eenvoudigste dat we kunnen doen, zeide MayÜiorne, is om bimhan te gaan. en le zeggein, dat we wotón dat ParslaVó daar in huis is én daarna te ver teiltin waar liet om gaat. t (Wordt vervol^'' i ■rrc

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6