commi OATH. HOWARD, <twf twppm%, y 13 VOLLEBREGT's 3 zaken fMy MBDELBUMSCHE MEL4TI VAN JAVA Radio-Programma's. HET IN DE H00FD5TAD DEZER PROVINCIE VER5CHUNENDE PROVINCIALE ZEEUWÓCHE DAGBLAD 15 DE VOOR VOLLEDIGE ZEEUWÓCHE ADVERTENTIE-C AMPAGN Eb 5TAAT DIT BLAD VANOUDS, EN MET RECHT, AL5 DOELTREF FEND EN AFDOENDE BEKEND (de vijfde koniDgic). Wegenbelasting t 3.-- per jaar. Geen Personeele Belasting. Verkrijgbaar bij alle erkende Rijwielhandelaren. In Zaagmolendrilt 35-45, Mathenesserdijk 261-267, Pr. Hendrikkade 64, R'dam; Mode in het geestelijke. BRïNENLAm Uitvoering Tarivewet Bij da Firma II. A. M. UOULANTS. tö Schiedam, is verschenen: Prijs f 3.50. Geb. f 4.50 Verkrijgbaar by aile boekhandelaren of bij den Uitgever. als de liulpmotor het voor doen kan? Om de kosten van de benzine behoeft U het niet te doen! Die zijn nog geen halve cent per Kilometer! Do bediening is doodeenvoudig. I! trapt even aan en hij schiet vooruit! liet is een Burgers E.N.K. met Vredestein banden 26 X 2. liet kan dus niet beter. ■"■cN zijn alle modellen der BUHGElte F. N. H, uit rmmcn voorland, desgewecselit op zeer gemakkelijke PR I* I SCO UR A NT'op ^InVKAAg! TELEFOON 40768-43768-30457-50122. Nog a!t#J is dia geschiedenis der mode niet geschreven, de beteekenis dor mode niet gekend. Men meent dat modo oen ding is van Ideeren of hoogstens van omv.ngsvormen. Doch het is niet waar. Mode is bezig onze beschaving geheel te bdheersoben en te vermoorden. En a's wij Jiaar nog een jaar CÉ tien, twintig haar gang laten gaan, dan is er niets meer te vermoerden. Men moet niet te gering denken over de snelheid, waarmede de mode zich ont wikkelt. Men neme nu maar eens de gewone klee dermode. 40 jaar geleden wem die voor de dames te Parijs vastgesteld. Toen heette het: mode is a'ken eo:i aanduiding, een thema waarop gevarieerd moet worden, niet de aanwijzing van een uniform. Dan kwam Duitsehland ertusschen. Van een individualistische mode kon men te Berlijn niets begrijpen en wilaY men niets begrijpen. Men nam de Parij-che mode, waar mee eerst de groote Rarijsche couturiers bij enkele Fransche en Amerikaansche dames veel verdiend hadden, over en maakte ze tot uniform. Elk jaar liefst elk half jaar, neg liever elk kwartaal, het allerliefst enz. enz. een nieuw uniform. DU heeft de wereld geslikt. En zoo heeft Ber.ijn de mode tot uniform gemaakt en daarmee massa's verdiend. Ie Ier kon nu meedoen „met de mole". En ieder deed mee. Be Buitscbo methode kreeg navolgers. Het verkear_ vertienduhbclde en versnelde het proces. En nu dragen do dames dus de mede-uniformen over d*i hcele wereld. Zij klceden zich aan en uit, rekken zich zelf uit of krimpen zich in, schilderen of blijven grau in grau al naarmate de mach tige uniformmakers dat ten bate hunner ver diensten voorschrijven. Do lieeren deen het een beetje anders, maar niet veel beter. Intuschen, dat is erg, liet tast de persoon lijkheid wel aan, doch alleen in zrjtn mani festatie in de kleeding. Maar, de geheimzinnige macht, die de mode is, is daarmee niet tevreden. Zij wil ook do persoonlijkheid zelve aantasten. 7jj kan het niet hebben dat er neg a'lerlei in en sc hen met eigen opvattingen, eigen be schouwingen rondloopen. Een eigen wereld beschouwing ergert haar a's een hopeloos oiuderwetsch geestelijk gewaad. Zij wil ook in het geestelijke de confectie. En dan liefst elk half jaar mouw. Weg met door denken, door ervaring verworven wijsheid. Do mode denkt wel voor u en schrijft u dan voor wat gij te denken hebt. En dat lean zap. Zij heeft haar propaganda, haar slagwoorden, haar confectie, overtui gingen, haar Schlager, haar slogans Daarmee kan zij elk half jaar een nieuwe mode suggereeren. Vandaag draagt men het liaarkort ge knipt, morgen is men voor hawo'ijk in ka meraadschap, overmo-gen afschaffen tegen do klippon op, dan dwoopen met Rusland, lange baard, daarna BoeJhisme, dan kubis me, vervo'gens expressionisme, prae-Rafae- lisme, efficiency, gotulpoliliek. coué.sme, '11 nieuwe Italiaansche paedagogiscihe methode, afschaffen van rooken, wandelen, slapen, zingen, enz. Inderdaad, men ziet het, de mogelijkhe den van nieuwe modes zajn onbeperkt en a's men er zich eenmaal aangewend heeft er ztijn wereldbeschouwing uit te laten, de traditie in de kast te laten hangen en niet meer te denken, dan wat met vergadering en krantenwoorden u wordt voorgedaan, dan zal men niet alleen a'.s nu, zien, dat de modepoppen zelfs van gelaatsuitdrukking veranderen, doch men zal de karakters en "do zie'en ook van het oeno half jaar op liet andere zien veranderen, volgons de voor schriften van de laatste mode. In Amerika, hoe kan het ook anders, is men op dit punt al veel verder clan wij.(Daar heeft men do head-lines, <lo pakkende kop jes ontdekt, en daar denkt men al met de zelfde head-iines. Heeft iemand daar een- flink sensationeel boek geschreven, dat oen „bestseller" is geworden en in alle headlines is geweest, dan vindt men da gedachten of wat tenminste gedachten schijnen al gauw in alle hoofden. Een handig rechter-publi cist verdient een Hinken duit aan oen sen sationeel beek over een nieuw soort hu welijk en plotseling lijkt ieder dat ouwe huwelijk hopeloos onmodieus en betoogt bij met alle gemeenplaatsen des schrijv en den rechters, dat a'ken dat nieuw ontdekte huwe'ijk het ideaal is en dat dat oude hu welijk dan toch wel een gruwelijke vergis sing van een 2000 lange jaren is. En natuurlijk begrijpt lij dan ook, dat onze jeugd ineens heel anders is geworden dan elke andere jeugd voor haar, dat voor die jeugd nu nog a'lcen dat modieuss nieu we huwelijk pasten klaar is de mode. Komend jaar krijgt dan een nieuwe jeugd weer een nieuw huwelijk/Zoodat het niet ontnoge'ijb is, dat wij over eakele jaren weer het oude krijgen, doch dan maar voor één jaar. Hot volgende is het weer uit de mode, want dan wil weer oen nieuwe mode maker aan een nieuwe jeugd nieuw geld verdienen. Inderdaad, hot wordt tij!, dat wij ons eens gaan bedenken op al die oisolien van do mode en op de wonscliclifkliei<1 om de malle Amerikaansche mode van do modelevens- beschouwing uit ons land te weren en daar tegen in elk govad biet gezond verstand in het geweer te roepen. Kaar het Engeisch van BERT A RUCK, door Mr. G. KELLER. 9) Krijgsgevangenschap is iets anders dan gewone gevangenisstraf, ten minste in be ginsel. In werkelijkheid was er geen ver schil geweest voor hein ais olf.cier van het Engelsche leger, die drie jaar lang in Duitsrilland iu krijg-gevangcnschap lnd doorgebracht. Niet overal werden de krijgs gevangenen op dezelfde wijze behandeld. ■Veie krijgsgevangenen zijn in Duitsehland, Engeland of Frankrijk zeer menschehjk be handeld. Er hebSien velen een goeden tijd doorgemaakt, dcch voor anderen is het een ellendige lijd geweest. Farquhar behoor de tot hen voor wie het een atler-ellenr digste tijd was geweest. Door allerlei om standigheden, maar voor een deel ook door zijn temperament, hadden die dr,e jaren zijn gelaat doen verstarren, lidtoekens in zijn geest achtergelaten en heel zijn ge moed was vervuld van afgrijnzen voor al wat aan gevangenschap deed denken. IVegels in een kooi, dieren in een mena gerie, menschelijke wezens in gevangenis sen of gestichten, hij kon er niet aan denken. Een bezoek aan een dierentuin was voor hem een even groote verschrik king als voor anderen het bijwonen van een terechtstelling. Zelfs die doode vlin der, die in een presscpapier was inge bracht, had hem onaangenaam getroffen. Tijdens zijn slaap moest stCeds de deur van zijn slaapkamer open blijven. Nie mand wist iets van dien afkeer van al wat vrijheidsbeleminering kon heelen,. hij hield die eigenaardigheid voor een ieder geheim, maar lnj was er niettemin steeds mede vervuld. Zelfs niet aan zijn ver trouw dsten vriend zou hij hebben dur ven opbiechten wat hem er van weer hield dat meisje, dat feitelijk betrapt was op diefstal van juweelen, naar de ge vangenis te zenden. Van haar schuld was hij overtuigd en hij was or niet minder zeker van dat Vhaar de gevangenis wachtte. Nu zij als liet waic op heeterdaad was be!rapt, kon het niet lang duren, of de firma .Macken zie en AIoss, die voor een verlies van zeven duizend pond stond, daar het koste lijke snoer niet was verzekerd door de veiarnulo Russin, voor wie de firma in Mhiiechapol als makelaar was opgetreden, kreeg de parels terug. Maar toch, ondanks die overwegingen, primeerde dezen voor- rnaligen krijgsgevangene do afkeer voor al wat gevangenis was. D,e obcesde kwam tot uiting in de kort afgebeten woorden U kunt vertiekken. Had zij hem goed verstaan Noem me niet kwalijk, wat zegt u? Ik zeg, dat u hoen kunt gaan. Ik wil do politie niet laten roepen, ik wil er haar niet in mengen. Er kwam weer kleur op haar gelaat, liet ontdooide en het was weer ecu aar dig meisjesgezicht, dat hem met een lachje aankeek. U gelooft me dus, ka pitein Farquhar? U aanvaardt dus mijn woord van oer? Alaar uit eiken trek van dat onverstoor bare gelaat, uit don kouden blik van zijn staalgrijze oogen, begreep zij, dat hij dit niet had bedoeld. Neen, dat heb ik niet gezegd. Ik heb alleen gezegd, dat ik er do politie buiten wilde houden. U is vrij om te vertrekken. In verband mot mcdedeclingen als zou als gevolg van het in werking treden van de Tarwewct 1931, de broodprijs met 2 cent per brood ii 8 ons worden verhoogd, wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat bedoelde medcdceÜngen met als juist zijn te aanvaarden. Verhooging van den broodprijs als gevolg van genoemde wet zal zich, zelf indien al met het oog op de bloemkwalitoit een wat duurder liui- tenlandsche grondstof zou moeten worde® vermalen dan thans, kunnen beperken tot 1 cent per brood van 8 ons. Zij werd dus weggejaagd! Een oogenbük stonden zij zwijgend togen- ovei elkander, hij niet begrijpend hoe deze dievegge, ondanks do overstelpende bewij zen van haar schuld, kon denken dat hij dwaas genoeg zou zijn zich door haar te laten overbluffen; zij niet toegrijpend, dat hij niet van haar onschuld overtuigd was, nu zij haar woord vair eer had ge geven. Wat deed daarvan af do omsian- digheid, dat liet vrijwel onaannemelijk was nat iemand anders do parels had gestolen? Zij had ze in ieder geval niet, daar had zij haar woord op gegeven. Zij wist even min als hij wat er van die parels was geworden. Hij moest dat toch ook in zien... Maar hij deed dat niet, hij geloofde haar niet Verontwaardiging verhoogde de blos op haar wangen en zij hief luax donker hoofdje op en haar houding deed den ken aan die van oen schooljongen uit de zesde klasse, die zich in een of an dere soiioolhistorie in zijn eer aangetast gevoelt. U gelooft me dus hij stuk van zaken niet? Ik goof u verlof Ie vertrekken. Zij zeidc geen „dank u", zij zcide niets meer, niaar wierp een blik van diepe verontwaardiging naar hem, alsof zij de aanklaagster was en hij betrapt was op een daad, welke hem voor goed buiten den kring van fatsoenlijke en bravo men- schen sloot. Met dien blik van toornige minachting vertrok zijn. Waarheen zij zich begaf, liet Darol Far quhar koud. Wat aanleiding had gegeven tot zijn zonderling gedrag, daarom bekom merde Slieiia Curtiss zich niet, nu hij haar op liaar woord had geloofd. En goen van heiden geloofde ook maar één oogen blik, dat zij elkander ooit weder zouden ontmoeten. Dinsdag, 2 Juni 1931. Hilversum, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.-Uitzeadiug. 89.50 u. Gramofoonplaton. 10 u. Morgenwijding. 10.30—12.15 u. Concert. A.V.R.O.-kwartet oj.v. D. Groeneveld 12,15 1 u. Gramofoonplaton. 12 u. Orgelcon cert Frans Hasselaar m.m.v. J. v. Kem pen ,zang. 22.30 u. Mr, Dr. J. SYackio Eysten: „Pro Ju ven tule". 34 u. Khip- ycursus Mevr. I. de Leeuw van Rees. 4 4.30 u. Friasche Duetten door Jans Bier- ma en Stans Debussy. 4.305.30 Kinder- uurtjo. 5.306.15 u. Dansmuziek Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein-zang Bob Scholle. G.156.45 u. OndierwijHonds Bin nenvaart. 6.45—7 u. Vervolg Dansmuziek. 7 u. WL A. A. Oral: „Radiostoringen". 7.308 u. Muziekhalfuurtje door W. Pij per. M.m.v. Kamerorkest van Glastra van Loon. 89 u. Concert Omroeporkest o.I.v. N. Troep. 99.30 u. Gramofoonplaton. 9.30 10.15 u. Vervolg concert. 10.15 u. Vaz Dias. 10.3011 u. Tooncel „'t Is in de Mei", van Al. Sabbe. 1112 u. Gramo- foonplaten. Huizen, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-Prograinma, 89,15 u. Gramofoonplaton. 10—11.30 u, Gramofoonplaton. 11.30 u. Gcdsd. Half uurtje door Pastoor Perquin. 12 u. Politie berichten. 12.151.45 u. Concert K.R.O.- Trio o.I.v. P. Lustonliouwer. 1.452 u. Gramofoonplaton.. 23 u. Vrouwenuurlje. 3—3.30 u. Gramofoonplaton. 45 u. Gra mofoonplaton. 56 30 u. Concert K.R.O. Kunstonsemble o.I.v. P. Lustenuwer. 6.30— 7 h. AV1. G. J. A. Jacob: „Onze Moeder taal". 77.30 u. Th. Arts: „Aardappel ziekten". 7.307.45 u. Politieberichten. 7.458 u, VerbambKwartierlje, 811 u. Hoofdstuk VI. Een onverwachte vriendin. Kokend van woede had Sheila het kan toor verlaten. Met een harden bons sloeg zij de deux er van achter zich dicht en brioscliend holde zij de vermolmde trap af, de nauwe, duffe gangen door naar do vunzige straat van sombere huizon met donkere ingangen, waarop namen prijkten welko in de wereld van diamanten, pa rolen en andere edelgesteenten wonderen uitwerkten. Ik hoop zoolang ik loef nooit meer do namen van Mackenzie en Moss en zeker niet dien van Farquhar-, te hooren. Nooit van mijn leven zet ik meer een voet in deze walgelijke steeg, zei Slleila tot zicli zelve. Ook al hen ik er uit getrapt, dan ban ik toch blij dat ik er uit ben ca wel voor goed. Die overpeinzing wakkerde den toorn van liet meisje opnieuw aan en met ver- -duitbolden spoed snelde zij naar het Tehuis voor Jonge Dames in betrekking. Maar nog voor zij ctat had bereikt, was de reactie hij liaar ingetreden en had zij zicli afgevraagd: Wat moet ik nu beginnen? De kilheid der werkelijkheid bracht haar veer tot het alletlaagscho leven terug en zij vroeg zich af: Ja, wat moet ik nu beginnen? Ik kom op tijd voor den lunch iu het „Kattoahok" (zooals zij haar voortreffelijk kosthuis had gedoopt). Maar wat, als de lunch is afgeloopen? Hoe zal ik later mijn lunch kuimerr indalen IIoc kom ik aan oen ander haantje En naar mate de ge lachten steels snel ler door liaar hoofd spookten, vertraag den zich haar schreden. Het waron wel benauwde gedachten, die liaar vervulden. Hier sla ik, op straat gezet zonder eenig getuigschrift. Ik ben onder verdenking. Maar daar blijft het niet bij. Die lui zullen natuurlijk wel zorgen, dat het gebeurde ook op andere kantoren-bekend raakt. Die Concert K.R.O.-orkcst o.I.v. M, van 't Woud. G. Roost van 't Would, piano. In de pauze Ber. Vaz Bias en Radio-blijspel „De Hu welijks-advertentie" van D. J, de Klerk. 1112 u. Gramofoonplaton. D a v e n t r y, 1554 M. 10.35 u. Morgenwijding. 12.20 u. Orgel concert door E. O'henry. 1.20 u. Licht orkestconcert. 2.25 u. Schooluitzending. 4.50 u. Orkestconcert. 5.35 u. Kinderuurtjo 7 u, Bach-piano concert door J. Ching. 8.05 u. Militair-orkost m.m.v. Chief-Os.Ko-Non, Ton, bariton. 10 u. Kamermuziek, P, Hin- demitli, viola d'amore en viool ea A. Elierls, clavecimbet. 11.2012,20 u. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 AI. 8.05 u. Gramofoonplaton. 12.50 u. Gra mofoonplaton. 1.25 u. Gramofoonplaton. 6.20 u. Gramofoonplaton. 8.20 u. Orkest- concert m.m.v. solisten. Langen berg, 473 M. 7.258.20 u. Gramofoonplaton. 10.35 11.20 u. Gramofoonplaton. 11.2011.35 u. Gramofoonplaton. 11.3512.15 u. Gramo foonplaten. 1.252.50 u. Orkestconoerfc. 5.20 6.20 u. Orkestconcert. 8.20 n. Kooroan- eert m.m.v. orkest en solisten. 10.20 u. Sluiting. Brussel, 508 M. 5.20 u. Engeisch concert. 6.50 u. Gra mofoonplaton, 8.20 ti. Jazz-avointh 9.35 u. Vroed ij he Gramofoonplaton. 33S AI. 5.20 u. Orkestconcert. 6.35 u. Gramofoonplaton. 6.50 u. Gramofoonplaton, Dansmuziek. 8.20 u. Orkest- en sblislen- ooncert. Zee sen, 1635 AI. Ca. 77.50 u. Gramofoonplaton. 10.55 12.20 u. Berichten. 12.201.15 u. Gra mofoonplaton, 1.152.20 u. Berichten. 2.20 3.10 u. Gramofoonplaton. 3.104.50 u. Ijozii)gen. 4.506.50 u. Concert. 5.50- 8.20 u. Concert door kamer- on. orkest- koor. 10.20 u'. Lezing. Berichten. Daarna tot 12.20 u. Orkestconcert. Jonge Kei is juist ecu kerel om mij te laten fileeren... Onwillekeurig keek zij eens om, doch bemerkte niets verdachts. Het ligt voor do hand, dat hij mij heeft laten gaan om to kunnen uitvinden waar heen ik ga. Daar had ik zoo gauw niet aan gedacht. Natuurlijk heeft hij mij daar om niet vastgehouden. Hij wil te weten komen, waar mijn medeplichtigen zitten. Knap van hem als hij daarachter komt. Alaar wal moet ik intusschen beginnen, als ik zelfs geen medeplichtigen heb, bij wio ik mij kan verschuilen. Ju sombere gepemsen stak zij de straat over, AJs ik maar in staat was uit het land te vluchten. Als ik me goed her inner, meent men dat juwcelenroovcrs dat doorgaans doen. Wat zou hot heerlijk zijn uit Londen weg to zijn,. Engeland den iug too to koeren, oen hoop zeowalor te {toén golven tusschen mij en do plek waar dit alles is gebeurd. Toch wel jammer, dat ik niet naar Chloo kan gaan... Ciiloe was de getrouwde zuster in Indië. Maar daar valt niet aan te denken. Het zou weken duren eer Chloo mijn brief kreeg en bovendien gaat zij zoo ge heel op in haar zuigeling, dat zij vrijwel geen belangstelling heeft voor wat ande- ïen overkomt. Dat is de schaduwzijde van gel rouwde zusters te holKren. Een telegram zou ik niet kunnen betalen, ook al zou het doenlijk zijn zooVr historie te sei nen. Zou ik dan moeten lelegrafceren Sheila weggejaagd, wegens diefstal van pa rels? Chloe zou denken, dat ik gok was geworden en zij zou per ommegaand tele gram aan oen of ander krankzinnigenge sticht opdragen mij in do gaten te hou den en desnoods op te bergen, liet zou waarlijk nog zoo kwaad niet zijn geweest als die kerel van een Farquhar de politie er bij had gehaald en mij naar de gevan genis had laten brengen. (TFordf vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6