Schiedamsche Courant. UIT DE TWEEDE KAMER. TWEEDE BLAD Verkiezings-rekenkunde. -:FI Vrijdag 10 Juni 1881 N0. 10758. BINNENLAND. Neilerlandsche burgemeesters «aar Duitschlaml. Uit Emden. wordt ons gemald, dat oen aantal Nederiandscho burgemeesters!, voor namelijk uit do provincie Groningemt, binnen kort een reis naar DuitsehJand maakt tor bezichtiging van verseihülendo gennaaatélijkè inrichtingen in Dailsdho stoelen. Do re's, dio van Groningen uitgaat, zal in Augustus worden gemaakt, on zal gaan naar Einden, Wiliielmsjhafon-Büsiringen en Hamburg. Do reis staat onder leiding van den hoor Kobbe uit Einden, den directeur van Duitscho studiereizen naar het buitenland. Verder wordt ons uit Einden gemeld, dat aldaar in 1932 een vliegveld zal wor den geopend, waardoor pok oen betere ver binding met Nederland kan worden tot stand gebracht- Int. congres voor Militaire Geneeskunde. Do 'vierde congresdag was gewijd aan do bespreking van die methoden van bloed- steüping op het slagveld en do standaïïsatie van do hulpmiddelen voor de verlooning van eerste hui'p op bot slagveld en van de toepassing daarvan. Van Ncderiandscbe en Italiaanse!» zijde werden over dit onderwerp prae-adnoaen uitgebracht. De Poolsriho delegatie liad een rapport ingediend over kaaklotsols. In den loop van den dag vertrokken de minister vlan defensie en de hoofden der vreemde delegaties naar Delft om daar in de Grooto Kerk een krans neer'te leggen op biet graf van Willem I. Namens de delegaties werd biet woord gevoerd door viee-admiraal Sir Arthur Gas- kell, chef van den geneeskundigen dienst van de Engolsobe marine. Ook do minister van defensie Spirak en kele woorden. Do regeeiring litoeft gisteravond een soiree aangeboden op kasteel Oud-Wüssienaar ter gelegenheid van bet zesde internationaal congres voor militaire geneeskunde en pharmacies fn den tuin speelde de Koninklijke Mili taire Kapel, lenvijl in den salon nog eau orkest speelde, waarvan de muziek door middel van loudspeakers overal te boe ren was. Tegen 9 uur kwamen do congressisten naar bet kasteel, allen in Jiun gaievunitor- men en velen vergezeld van bun dames Aan den ingang werden Zijl ontvangen door minister Deckers, die namens do rogoering ate gastheer optreedt. Voorts waren alle mi nisters, do voorzitters van EeTsto en Twee de Kamer, do burgemeester van Don Ilaag, Do eerste il.li.S. met 5 jarigen cursus aan do heizet'sgcaeïu -iti -cio hu-ïn- stad, voor de instorting. Zoo men weet is het gebouw "een 'schepping van Jacop van Cam pon, denbouwer van bet Paleis op don Dam to Amsterdam. Rotterdam en Wassenaar en talooao an- deTe burgerlijke autoriteiten aanwezig als mede vertegenwoordigers van do weten- scbiaiptpielijlk-medisoho wereld en vele leden van het eoips diplomatique. In totaal wa ren er ruim 800 personen, die in bun viod- klaurige uniformen een bonten o.i loven- djgen aanblik boden. Besmettelijke ziekten. In de week va|n 7 tot en mot 13 Juni zijn de navolgende aantallen gevallen van be smettelijke ziekten ter kennis gebracht van bet Staatstoezicht op do volksgezondheid: Febris typhoïdea 17 (Den Ilaag 1, Lei den 2); paratyphus (typheuze vorm) 5; fe bris undula'ns 1; dysentoria bacillaris 2; dysentoria amoobica 1; roodvonk 162 (Den Haag 10, Delft 1, Leiden 1, Rijswijk 1); diphlherie 96 (Den Haag 4, Delft 1, Lei den 5); meningitis oerebrospinalis epide- mica 4; poliomyelitis anterior acuta 4 (Don Haag 1); encephalitis Mhargiea 1; ziekte van Weil 1. Ong üost-lndië. ;luk op do jacbt. Soerabaja. Do hoer C. Hoogland, admi nistrateur van do onderneming „Dagger Goonodng", gelegen in de provincie Oost- Java, residentie Djember, afdoeling Banjoo wangie, district Sonteng, anderdistrict Glen- more, en toebehoorende aain do N.V. Rub ber Cultuur Maatschappij „Kondeug Lem- boe" te Deventer, is op jacht uitgegleden, waardoor zijn geweer afging. Hij werd in bet hoofd1 getroffen r was op slag dood. -H- De Tribune-kwestie. Het blad blijft er uit. Censuur of niet? Leerplicht voor jongden. Toelating tot land- en tuinbouwscholen. De tarwewet. Wat is het beste stelsel? De deskundigen oordeelen verschillend. De agrariërs zijn tevreden. Geen vertrouwen in den Minister, Geen resultaat. Indertijd is o'nder minister Heemskerk bet k-eszaal-wozen georganiseerd en zijn de subsidievoorwaarden opgesteld. Natuur lijk werd daarbij een bopaling opgenomen omtrent Onbehoorlijke lectuur, maar de moeilijke taak is altijd een term to vinden, dio dit soort lectuur kwalificeert Het blijft altijd oven vaag wat men ook neerschrijft, omdat het subjectieve oordeel van den cen sor tenslotte altijd don doorslag geeft. Man koos den haam „moroel-scbadelijke" lec tuur. Zegt natuurlijk eigenlijk niets! Er is wel eon algemeen gangbare moraal ia ons land, maar boe Jalnger hoe meer zijn er toch afwijkingen en het is onplezierig voor hen, die in volle ernst oen ietwat afwij kende moreel huldigen, te hoorcrn vast stellen, dat zij moreel-schadelijk zijn. Bo vendien vinden dezulken in andermans mo raal veel, wat zij allesbehalve goed vindon. Wanneer man ds. Kersten of Lingbeeklaat moraliseorcn over de R.-K, blijft er geen stuk heel. Maar... do wet zegt nu eenmaal: moreel- schadelijk en. do minister is vorpljcht te waken over hetgeen bij al dan niet als zoo danig aanmerkt. Ieder leeszaal bestuur be slist in eerste iïïstaaiJo; daarna komt de contröle-voreeniging van openbare leesza len, die een inspecteur beeft aangesteld om; lo controleeren. Wederpartij is tenslotte de minister, die de subsidies toekent. Nu is er bij bot voortgezette debat 'over de interpelIatie-Wijn.'- koop inzake do we ring van Do Tribune aan den dag geko men, dat liet initia tief Is uitgegaan van den minister. Dat is wel zonder ling. WeJ kan m on zeggen, dit daarna nog allerlei advies moest worden ge vraagd, maar als de num. die het ge'd linanoeert, oen dergelijke! opmerking maakt, is liet gevolg allicht op z"n minst dit, dat do wederpartij voel eerder geneigd is dien main .zijn zin te geven, dan walnnoor zij vrijstaat. liet werd natuurlijk met „Do Tribune" een dubieus geval en do wenk van den minister gaf ongetwijfeld den doorslag. Dit geeft natuurlijk een ander aspect aan do kwestie. Wo hadden in eerste instantie bij do behandeling der interpellatie den mm D. J. Wijnkoop .(0. P. U. c. C.)> indruk, dat do inspecteur en de Centrale Voreeniging bet initiatief haddon genomen tot wering van het blad en dat do mi nister geen aanleiding bad gevonden van dit advies af te wijken. Toen stornd de minister inderdaad sterk, maar hu blijkt, dat bij bot initiatief nam, draagt hij do volle verantwoordelijkheid. Misschien heeft do minister deze open lijke mededeeling gedaan, om het trio uit do rechterzijde, dat hem krachtig aanviel, af te weren. De heer Colïjn was van oordeel, dat „De Tribune" om zijn gehee- len inhoud voor goed moest worden uit gesloten; de heer van Wijnbergen steun de dio opvatting, en do heer Kersten wilde nog verder gaan en alles uit de lees zalen weren, wat in strijd is met zijn eigen opvattingen. Vioorloo-pig heeft <le mi nister dit alles afgeweerd door zich vast te klemmen aan do subsidievoorwaarden, die hij zelf ook -heeft na te leven. Wil men verder gaan, dan moeten die voor waarden gewijzigd worden en dat dient met veel overleg te geschieden. Hot valt nu echter to verwachten, dat bij de be groeting voor 1932 het punt „leeszalen" uilvoe.rig zal worden behandeld. We hadden geen ongelijk, toen wij oen vorige maal schreven, dat men uitent voor zichtig moest zijn, omdat do aciio togen „De Tribune" kwam uit de kringen, waarin men inderdaad "censuur wil. Die nap is nu al uit den mouw en bet zal voor den minister niet gemakkelijk zijn het gevaar te bezweren. Yeel valt er overigens over deze kwestie niet meer op te merken. Er is herhaalde lijk betoogd, dal bot optreden togen „Do Tribune" geen censuur is, omdat censuur preventief optreedt en bier alleen oen re pressieve maatregel wordt toegepast. Dat is niet veel meer dan woordenspel. Men past een straf toe en galjik bij iedere straf is do bedoeling ook. hier, dat do ge strafte er beter dooï wordt en bij aijn boos heid nalaten zal. De repressieve maatregel ■van boden is bedoeld als preventieve maat regel tegen het kwaad, dat anders mis schien morgen gebrouwen zou warden. In- wezen is dit optreden vél oensuur en man zegt zelf al, dat als De Tribune ziob boter gedraagt, bet blad weer toegelaten wordt. Men stelt dus terdege condities voor toe lating en veeJ anders is oensuur niet. De sociaal-democraten, de vrijzinnigde- moeraton en El oris Vos hebben de motio Wijnkoop gesteund, maar z.ij werd natuurlijk verworpen. Er was nog aai' motia-Knaltriu- belt, die afwijkende besljssingen na bet advies dor controle wroeniging gepu bliceerd wilde zien maar dat is aitogader pirutswork. Die motie weird ook verwarpen. In bet najaar wacht liet naspel van deze geschiedenis. Eenisje kleinere ontworpen werden afge daan, W'o noemen de wijteiging dor succes siewet, die eindelijk eens' solvonkingen aan instellingen van kunst on onderwijs vrij stelt van suocessie-bolaisting en do wijizi- iying der Leerplichtwet. Dezie laatste be perkt, dat kinderen, die de zeven leerjaren van de lagere school hebben daarlaopen en -toch nog geen dertien jaair.zljjn, naar land en tuinbouwscholen mogen overgaan on niet verplicht ziijn hot zevende laorajar nog eens door te maken. Hiermee wordt een eind gemaakt gedeeltelijk althans aan een idiote bepaling in de keaplidhtwet. Kin deren, die voir hun zesde jaar all op do kv gero school komen en nooit ©ein klasse dou- bieeren, dus beboeren tot do goede en beste leerlingen, worden verplicht twee jaar in het zevende loorjaatr fe zitten, maar zij, die later -op school kwamen of wat veel voorkomt één ol meermalen een klasse doubleoren, Zijn van dubbel genieten van het 7e leerjaar onthoven. Natuurlijk werd van agrarischen kant geprobeerd om weer iets vorder te gaan on roods na het zesde leerjaar overgang too to staan Snaar do land- en tuinbouw, scholen, gelijk dit ook voor de ambachts scholen is goedgevonden. De minister was daartegen omdat op die land- en tuinbouw. scholen voel minder aan algemeen onder wijs wordt gedaan dan op de nijverheids scholen. Het wetje komt slechts aan een zeer Moine categorie van kinderen te istalde; in de eerste plaats all oen ten plat, tie Sandio en dan nog voor de jongeren en ion slotte voor hen, die aan dio land- en tuinbouwscholen willen overgaan. Hun aan tal zal in totaal miet in de vale hondenden loepen. Vermelden wij nog, dat de hoer Ter Laan de gelegenheid aangreep am vóór den 8-ja.rigon leerplicht te strijden, hoewd dit met dit wetje niots had to ma ken. .Wlaimnoer dio leeiplicht er nl. zou bonnen, schuift van zelf alios eon jaar op. Tenslotte hebben wij weer eens dn kwes tie van de uitvoering der Tarwewet gehad. Na het oppervlakkige bij'na aunooccelo ge praat van den boer Wijnkoop daarover weid' bet onderwerp nu eens grondig door (ten heer Oud behandeld. Do kwestie is ingewikkeld en mon moot wel goed op de, hoogte zijn van (arwo- en micelhmdel om de détails ervan. Ie snap pen. 'Er zijn tearioéte twee kwesties waaro.n het gaat: wie zullen de voordoeken, die uit deze wet voortvloeien ont vangen en hoeveel zal Mr.__P._ J._Oud de brond etende Neder, lander-.méér moeten betalen? Volgens do (minister zal de broodprijs ééin cent per 800 gram hoogcr worden en daarover mo gen wij niet mopperen want w'ij bobben tot nu toe feitelijk te weinig betaald omdat wij geprofiteerd hebben van do concurrentie der buitenlivndscbe tarwe. Wat de eersto vraag betreft, is de mi nister er gerust op, dial zij er van profi- boeren zullen, die de schade loden, door die concurrentie. Do kronkelwegen van den handel zijn vele en niemand vermag precies aan te geven in welken zak ten slotte wel de winst vloeit. We moeten hot maar geloo von. De deskundigen zijn het er ook niet altijd eens over. "We herinneren aan do vroegere d<halten, waarbij de .twee stel sels voor deze wet weiden hobandeld. Het éénc wilde, bot maal- en menggchod, bet andere wilde in plaats van een gemengde samenstelling af tq leveren, oen hoeveel heid buitenlandse!» tarwe, mits tegelijker tijd een evenredige hoeveelheid, inneem- soho tarwe werd bijgelcvoid. Het tweede stelsel was van do hoeren Oud en Boon, maar naar do minister meedeelde, waren allo deskundigen op één na togen dit stelsel en die ééne erkende nog de groote bezwaren, die er aan verbonden waren, De heer Oud stelde geen vertrouwen m bot beleid van den minister en zeido, dat rond-uit. Door don heer Bierema werd do wet verdedigd en hij is agrariër, zoo dat bij wel zal weten, of de akkerbouwers er voordeel van zullen hebben. Hot Ioelc ons, dat dio afgevaardigde het best godo -cumenlcerd was. De richtprijs wordt nu £12.50 per 100 K.G., hetgeen dan zes a zeven gulden meer is dan thans te krij gen is. Do kosten van uitvoering van de wet zullen hoogstens 25 cent per 100 K.G bedragen. liet is een uiterst moeilijk probleem en liet is niet anders, of er zullen oogon- blikkcn komen, waarin bet minder goed loopt met de uilvoering. Maar dit zal do minister, die met de uitvoering belast is, wel begrijpen, dat hij geen enkele beslis sing moot nemen, zonder alle deskundt gen geboord te bobben. Sprongen in liet duister zal bij wel niet doen, al vindt dr. Vos do wet .niet .anders data zoo' sprong.. Twee moties van den heer .Wijnkoop Werden - niet ondersteund. Do itilerpèllaüè giflg ,als (een- nachtkaars uit. GEMENGD NIEUWS. Ecu onbevoegde nebter liet stuur. Vier personen aangereden. Een 17-jarige jongen, die gistermiddag roet oen auto op bet Constant Rebecque plein te Den Ilaag reed, beeft hiermede een viertal personen aangereden. Alleroer: botste bij in do Constant Robecquestraat tegen den 32-jarigen wielrijder J. M. R aan, die hierdoor een kwetsuur aan hot liiikerönderboen opliop. Do autobestuurder reed echter door en veroorzaakte op den' hoek Waldeck PyrmontkadoVeenkadc we derom een botsing, waarbij hij met zijn auto tegen do pui van oen buis opvloog. Hier bij werd do 35-jarige. voetganger W. II. do 7-jarige jongen T. M. en oen derde por soon aangereden. Do jongen T. M bekwam een snijwond boven het linkeroog on werd door den geneeskundigen dienst naar den een Union post gebracht, waar hij weid verbonden. Ilct b'.oek, dat de autobestuurder zonder rijbewijs reed.. I)e ramp van de Xoonlpool. Van den heer Koster te IJmuidon ontving de lieer Dommisse, burgemeester van Maas sluis, voorzitter van bet landelijk comité in zake de overbrenging dor omgekomen bemanning van de Noordpool, van. don vioe- oonsul 1e Aberdeen de mededeeling, dat ook hot lijk van den nog antbrokeinidon schepeling W. Gruvcmalcer in liot schip is teruggevonden. Onmiddellijk heeft de burgemeester zich Menheer Hartjes was con heel knappo maar. Hij kom bijv. zoo maar in e-oii's zeg gen zander hot op zij'n vingers uit la tollen hoeveel 7 maal 77 was. E'n dat wol heel org knap, walat do moeste sclioolkindcrljes krijgen" bij dio vraag oen he vige kleur, kijken strak naar het struk-willa scboolplafoud, gaan stotteren uit angst voor een groote 0 in meesters boekje, en zeg gen tenslotte: ...oh... oh... laat es kijko..., Maar nü geloof ik toch oen rekensom! gevonden te liebbon, dio do hooggeleer de pel van het rekenboekjes-sefirijvcnxle, wiskundige genie. Hartjes, niet zoo'ri erg klein beetje te boven gaatl 11c boa wol zoo eerlijk om te bekennen, dat die reken som niet door mij is uitgevonden, wantdo periodiek terugk-eerende rapporten uit tn'n schooltijd vermeldden stooJs, in 's moes-. tors mooiste handschrift, adUor hot vak: Rekenen een volwaardige 4. Geen 4ook geen 4-[~, maar con cchlo, dikke 4. t Zooklat ik maar zeggon wil, dat heli idee niet van mij is, maar va'uerge knappe koppen, dio bij do gomocintoraiHsvcrkiezmg van... St. Amialand gecijferd, godcell en vermenigvuldigd hebben, totdat... maar ik wil niet op de geschiedenis vooruit loopen. Ziellier do moeilijke som. (Wie do goede oplossing bij mij instuurt, mag oda gratis- autorit in oen vorkiezi-ngsoptoclU maken.) Ge go ven: Edn linksche raad. Dekles- doeler 152. Do rochtsohe lijst behaalde 457 stemmen. Do linkscho lijst kroeg er 341 en Gemeentebelang, eveneens links, behaalde 171 stemmen. Voor liet behalen va:n eon restzetel moet do linksche lijst, per zetel, s/d' vaüi don kies- deoler of in totaal 342 stemmen hebben. Nu vraag ik: Wat gebeurt er met dien: restzetel cu welken invloed heeft hij op do samenstelling van den raadi? Zie zoo dat hoeft wel enkclo zweet druppel tjos gebost om het zoo dr-delijki mogelijk neer to schrijven. M.'ia.r in tmïjn gedachten, zie ik roods do ia „pollo- tiek" getrainde lozers verachte lijk gliin(- lachen en otm niet den indruk te wekken, alsof ik nog zoo dam ban als vroeger op do school let op lezer, do gratis auto rit gaat uw neus voorbij, geef ik direct (dio onl.knooping van dit probleem. Do rcehtscho lijst behaalde 457 stommen en daar de kiesdeelor 152 was, warcia ge kozen drie dar candidaton mot oen over sell of van één stom. Do linksc.1» lijst ver kroeg 341 stommen en had' dus direct 2 zetels on oen overschot van 37 stemmen. Eon aesde zetel kou direct aan de lijst van Cieinoontelxdaing, eveneens links georiën teerd, worden toegekend; deze lijst ver wierf 171 slemmon. Om voor oen restzetel in aanmerking to. komen móest do officiede linksche lijst per zetel drie kwart" van' 'dén kieadjeclar, zijnde 114 stemman, hebben, of in totaal 342; zij bad' er maar 3-11, of één-dento stom per zetel lo weinig. Zoo kreeg de rech't- scho lijst met slechts één stom bovon did drie directe zetels den restzetel. Dezd partij bad dus per zetiel 457 :i~ 1141/4 stem en dus juist voldoende om per zetel driekwart van den kiesideeler t© bobben. De rand van St. Amialand is Ü-us rechts geworden. Ik geloof, dat in Bartjos' tijd do gemeen teraadsverkiezingen nog niet uitgevonden waren, anders had bij vast en zeker ver- riezihgssommeljes in zijn vekinboekjos ge- fr aVVjy-'-." ,V, *»v De jongste aanwinst vafii onze marine. Do nieuwe onderzeeboot U 13 heelt een prooivaart jjamaakt. liet oorlogsvaan-tuig wordt 'in de liaveu van' don Hélder vastgelegd. schreven, hoewel ook de ;»%i.jkli>eid niet uitgesloten ware geweest, tj/fc iiij zich eenl principieel tegenstander van „de politiek! op school" zou Inebbon getoomd,,.. ■verstaan mot do directie van de Balavierlijn to Rotterdam die zich bereid verklaard heeft dit transport den Isten Juli as. vsan uit Aberdeen naar Rotterdam bo doen plaats hebben. Voorts wottdon verd'cne maatregoterï getroffen voor verdere overbrenging naar IJmuidon. Ifen cycloon in West-ttuitsclilainl. Dooden on gewondeu i Te Plettenburg heeft eern cycloon ge woed, waardoor daken worden weggcslm- gord, hoornen ontworteld oa muren instort ten. Een fabriek en enkele kleinere ge bouwen werdöa totaal vernield. Vooral liet plaatsje Noltliauson werd1 zwaar geteisterd. Een drietal personen worden god ooi cn, meer dan veertig gewond. Dc onbewaakte overweg. Zes personen zwaar gewond'. Nabij Bieletz werd een autobus, waarin' 6 personen zaten, bij oen onbewaaktoni overweg door oen goederentrein gegrepen. Allo inzittenden werden zwaar gewond. Twee vrouwen verkoereu Ln levensgevaar, Het ongeval zou de schuil van den chauf feur zijn, die de cenigo was, die slechts lichte verwondingen beeft opgeloopou. Hij is gearresteerd. De 1)0 X, De DO X, is gisteren to 10.54 uur te Bah ia aangekomen. Storm op de Itodcnsec, Naar gemald wordt heeft horen do B- denseo een hevige storm gewoed. Aan boord van hot schip Bregan», dat zich op enkele kilomotors afstand van Lindau 1» voud, werden vele ruiten verbi'ijizield. Tal rijke ptissjigiors in de tweede klasse-salon .werden door glasscherven gewond. Der ar tist Adoiph Fischer uit l.inz werd 'het gelaat 'vrijwel verminkt De selftide aan het schip is aanzienlijk. Do Balonseo is op vele plaat sen buiten hiaar oevois getrcd-on. DER V i - -i X su V s w -- s- sv >s\sS\5 i - r\\~- V

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5