Schiedamsche Courant. Het ondoorgrondelijke. TWEEDE BLAD Overschiet, u"g sioeds duister als oca Egyptische nacht of eon Itaiiannsch hemd. Wat is dan dat „Waarom"? Ik zal oen poging wagon, maar helaas, hot is mosterd na den maaltijd I Dat „waarom" is niet denkbeeldig, het is do gezonde en reüolo vraag waarom toch do gemeente Schiedam niet een aardsch paradijs is, waarom wij hier niét leven in een Hof van Ecde'n, waarin louter, goeds en heerlijks is, waarom wij hier niet genieten van'do vlceschpotten en de vette jaren I Iedereen, en n weet dat evengoed als ik, heett niét u liet goede voorgehad, ieder een wil uw belangen boliartigcn, iedereen wil voor u dóór liet vuur gaan oa ieder een wil al het mogelijke voor u doen, opdat het u good ga en opdat" gij uw verdere levensdagen zult slijton in het voile ge not van den overvloed der aarclsoho goede ren. Iedere politieke partij hoeft gelegd, dat zij toch zoo braaf is, iedcro spreker heeft beweerd, dat zijn gemecntcraaKls- leden toch zooveel verkwikkelijke dingen hebben gedaan en ioder heeft zich en de zijnen aanbevelen als de-ware hoeders van uw zaak. iWoarom, waarom, waarom, vraag ik u, on ik merk, dat ik door die cindoloozo Er maakte zioli oen licvigo paniek mees ter Van de bevolking. Het „Tjc-Tje". Sir. C. R van Rossom sclirijft in do- Haagsclio Post: Jaren lang had hij geleefd in do V. S. teruggekeerd in hot oude vaderland bracht hij mij oen bezoek „Een paar dagen geleden heb ik een innig pleizier gehad. Ik liep een sigaren winkel binnen, een juffrouw stond achter de toonbank. r; „Juffrouw; ik moet een paar sigaren heb ben.....-."- -•■- j „Een sigaartje .van -een-. dubbeltje .mis; scliien, mijnliioer?" „Geen sigaartje; oen sigaar, -juffrouw 1 En wat het dubbeltje betreft,' ,u bobt ge lijk, het „tj-o" hoort'er bij. Charmant weer in Holland te zijn; alles is gebouwd in miniatuur. Wat bobt u daar „In dit kistje, mijnheer '■„Maar juffrouw; dat is toch goen „kistje", dat is eon lioelo kist." „Nou ja, mijnheer, lleusch, oen lokker sigaartje met Sumatra-dekblaacljo. „Sigaartje, dekbiaaicljocharmant, juf frouw. Geeft u mij er vijfIk zal er één opsteken," „Een vuurtje, mijnheer?" - „Een vuurtje! Allerliefstja, oen vuurtjeoen heel klein vuurtje." „Zal ik ze in een sigarenzakje doen of hebt u een kokertje, mijnheer?" „in een zakje juffrouw, een lied klein zakjeIk bezit geen kokertjes." „Mag ik u oen doosje lucifers meegeven, mijnheer?" - „Is het hooi klein, dat doosje, juffrouw?" „Weineen, mijnheer, het is een gewoon doosje lucifers......" „U bedoelt lucifertjes, juffrouw." „0 mijnheer, u houdt mij voor den gek. U bent zeker uit hot buitenland?" „Jn, juffrouw, ik kom uit Amerikaatje, ik' woonde twintig jaartjes in Chicagotje, ik liad er een praktijkjo van doktertje. Sinds een paai' daagjes hen ik weer in'Hollandje, charmant landje,- juffrouwtje, charmant landje, Hollandje. En inu zal ik er ééntje cp-stcken. Hoeveel juffrouw?", „Twee kwartjes, mijnheer". „Kwartjes? Daar moot ik voortaan ook aan 'dankenik ben gewend te spreken van een „kwart", eon „quarter", in Holland1 moet er natuurlijk een „tje-tje" acliter. Een reeks verkiezingsvergaderingen al aardig een zekeren spreektrant tot de mijne heb wet-en to maken, waarom hebban wij liet dan niet beter, waarom zullen de vol gende vier jaren dan toeli weer procics eender zijn, als de voorafgaande en ja... waarom zijn er dan eigenlijk nog partijen? Allemaal willen zij toch immers het goede, liet beste van alles,' en ach ja, Jaten wij er maar over zwijgen. Do misère is immers -voorbij. U hooft uw plicht gedaan, liet schip is van de kade vertrokken en met oen half dozijn kom passen is liet misschien wel goed sturon over do woelige haren dor gemeentelijke politiek. Doch or is eon nasmaakje, een kator gebleven. Soliiedam is nog wat witjes en die -bleekheid zal nog wel eenigen tijd zichtbaar zijn. Wel zal de dokter met schuur- en bijtend materiaal fluks aan den arbeid tijgen, doch zijn werk is moeizaam oa langdurig. In dat' opzicht heeft men dan vooir 0011 keer wol eens succes gehad. Een ding is echter nog een raadsel ge bleven. lii den sluiskolk aan de Lange Ha ven. staatgeschreven„Stemt C," Nu. is allo kaJkorij ontegenzeggelijk zeer duidelijk. Men weet direct wie men' voor lieefl en waaraan men zich te houden heeft. Alleen lijkt ons do onsystematische rang schikking. en hoveellieid dezer wijze raad gevingen ietwat, verwarrend, doch ldeziors z'ijii .iii dit opzicht' zooi huigzamorliand wel gehard. j Maar „Stemt C." is volslagen uit de lijk Het is gelijk liet woord van den Sphinx, liet zegt ook niets. ,;Stemt C." zal nu wol geen nut nicer hebben, evenals alle kalkpfodlieten tol. heil en siering vanstad'3 schoonheden, maar todi' wie wordt er bedoeld met die „O."? Aha, daar. gloort een licht, wellicht het eonigo liciht in deze duisteredagon van spanning. Van A. B. hebben wij de laatste dagen enorm veel gel voord. Welnu C„ dat is na tuurlijk do deide. Dus is liet A. B. C.i Waarom is de hemel blauw? Op heldere zonnige dagen, wanneer er' wijd ion zijd goon wolken te zien zijn, ver heugen wij ons in dien ni-ooion, blauwen hie.mel. En dan zullen wij bemerkt hebben, Idiat hij niiet altijd dezelfde kleur hoeft. Nu eens is liij lichter en dan weer donkerden blauw en monsclien, die in Italië zijn ge weest, vertellen ans, dat liet blauw des bounds daar veel niooior en kiachtiger is dim bij ons. Waar ligt dat eigenlijk aan? En waarom- is de .hemel eigenlijk blauw? Dat weet niet iedereen en daarom volgt hier hot ant woord: Do beroemde Dnitsche, scheikun dige Bunsan lieeft in het midden der vo rige eeuw vastgesteld; dat liet water niet kleurloos zooais men toon ter tijd ge- looildle maar blauw is, tenminste, als liet water geen zouten of gassen bevat. En zulk zuiver water lieeft Bumsori door distillatie verkregen door 't water eerst tot liet kookpunt te verhitten en hot dan weer af te koelen. Het hemelscho blauw is d'us niets auadors daar de Meur der waterdeel tjes waarmede do 'lucht, vervuld) is. Dit blauw is lichter naarmate stof en ijs" in de luchtlagen voorhanden zijn en donker der naarinato liet in de lucht voorkomende water zuiverder is. Woensdag 24 Juni 11)31 No. 18757 GEMENGD NIEUWS. Rij liet zwemmen verdronken. De 2S-jarige Y. v. d. W., machinist hij do stoo-mzinvolfabriek te Iloino (bij Zwolle), is gisteravond bij liet zwommen in. het jj'vcrijselsch Kanaal verdronken, iiot slaclit- oflei laat een vrouw en een kindje achter. Hen nieuwe Oceaiuivlucht. New-York—Berlijn. Do heide Amerikaansche avialcurs Post en Gatly, die een vlucht om de wereld maken en gistermorgen op liet Itoosefeld l'ieklvliogt-crrein bij New-York zijn gestart, zijn om 17 uur 27 (M. E. T.) te Harbour Grace (New Foundiand) geland. Dinsdagavond 20 uur 27 (M.E.T.), zijn lost en Gatty uit Harbour Grace (New l'oundland) gestart voor een vlucht o-vor den Atianlisclieri Oceaan. Do aviateurs liopcn zonder tusschonlan- ding Berlijn to bereiken. Ontploffing in kruitdepót der marine. Reeds elf d o oden; n ogen t ion gewonden. ,- - lu de nylro-glyceiiiic afdeding van de kruitfabriek voor de Britsche marine te Holt in lieatli bij Poole (70 K.M. ten Z. van Portsmoulh), lieeft gisteren een ern stige onlpioffing plaats goliad. 'l'ot nu toe zijn roods 11 dood-en ge teld. Er zijn minstens 10 gewonden. Omtrent do ontploffing, welke lieeft piaa.ls gehad in de munitiefabriek van de marine te Hollen Ilcath, dooit de admi raliteit mede, dat in totaal 10 personen zijn gedood en 19 gewend. Door do ontploffing van zeer explosief reukloos kruit, weiden de bewoners uit de plaatsjes in een omtrek van ongeveer 36 K.M. opgeschrikt. De leider der fabriek lieeft verklaard, dat de ontploffing plaats heeft gehad jin hel nytro-laboratorium. De aaiigenzcnde gebouwen zijn verwoest. Na de eerste ex plosie is een tank in- do lucht gevlogen. Hevige aardbeving in jViemv-ZeclamL .Volgens berichten uit -Wellington wer den verscheidene districten van Nieuw Zee land Dinsdagmorgen door een lievige en aanhoudende aardbeving geteisterd. Allo dingen zuliea we! hun oorzaak: heb ben, maar, werkelijk,in dozen -tijd is er iels, dat wel steeds ondoorgrondelijk zal blijven.Dat iets js hot noodlot vain onze dagen,, liet geheim van den"modernen lijd, hot probleemvan het komende geslacht, liet is de grooto vraag: Waarom.?,',..,,,., U hoeft vandaag géstcind, niet'waar. U heeft zichzelf weten te ontwarren uit het schier ononlkinoopbare net van politieke en nict-poiiticke draden, dat kunstig ge durende do voorafgaande 'weken ever u heengespan'nen was en u hooft, kordaat het gemeen tel ijko potloodje- gegrepen en oen wit hokje rood gemaakt. Maar wijzer isu er per slot van rekening niet doe-r geworden. Het groot „waarom" is nog steecis even groot en hot antwoord is u VLIEGEN ZON DER MOTOR. Hot gi'ijlvdiegfcujg „Wien", van den bekenden Oostenrij'ksöben gliijivlieger Kranfeld, waanneee bij lioen en torug.h-et Kanaal over vloog. kwartje, een -tientje, oen honderdje -een. duizendje en als ik liet me goed herinner, spreekt ik niet va'n oen halve-centje, maar va.n cdn hal ven cent. Hoe moer ik in mijn portemonlnaie heb,; hoe kleiner, lioe minder ik in mijn porleniOnnaie lrob, hoe grooter liet wordt. Dag, juffrouwtje". „Dag, mijnheer." „Sindsdien heb ik de obsessie van liet „tje-tje"; acliter alles zet ik het „tje-tje", ik kan alleetn nog maar denken in- „tjo-tjes", In liet hotel vroeg ik om een „kamertje" zo begrepen mie direct, zij gaven mij een heel fatsoenlijke kamer. Aan liet stafion was ik een beetje verstrooid', ik' vroeg omi een „kaart" naar Amsterdam. „Een kaartje," zei de juffrouw. „Natuurlijk juffrouw, een kaartje, een heel klein kaartjeI Hier li-ebt u een hon- tderdje1" „Kunt u liet niet pass-en, mijnheer? Hebt u het niet kleiner?" „Kleiner, juffrouwtje? Een „honderdje" wijst er op, ,dait liet al heel klein is." De juffrouw werd boos, zij' zei dat een honderdje erg groot was. Hebt u niet go- merkt, dat ik Mevrouw begroot heb' als Mevrouwtje? Ik kan liet niet meer laten, ik liel) de obsessie van het „tje-tje". ik spreek van het „trammetje", ik vraag naar „lijntje vijf", ik vraag op welk „plat formpje liet treintje naar Utrecht vertrekt" (de portier spreekt van een perron en een (treint), ik vraag onr een „biefstukje met gebakken aaidnppieïtjes" en krijg een ge weldig stuk vlees ch, ik spreek van „mijn persoontje", „mij!a maagje", „mijn nier tjes", enfin, ik heb liier liet gevoel alsof ik in rnijln vestzakje ben gekropen. Zelfs de formidabele zon maak ik lUein, ik spreek van „liet lekkere zonnetje", Alleen voor den halvan cent heb ik nog respect; dat is wel liet eenig onherroepelijke, onver anderlijke macliLs-ding in Hollandje. Au revoir, mevrouwtje Het nnalpliftbetisiiie in Spanje. Dlo nieuwe directeur-generaal van het endlenvijs in Spanje lieeft uitgerekend, dat do republiek, wil ze liet analphabetismie bans worden, niet minder dan 25.000 nieu we scliden zal moeien bouwen: Die kosten ongeveer 25.000 pesetas per stuk. En dan melden de ouderwijzers ook beter betaald worden, walnt thans bezit Spanje er nog 1SOO, diio maar 2500 pesetas per jaar ver dienen (een peseta is thans ongeveer oen kwartje), .en 5033, die. maar ,2000 ontvan gen, zeggo en schrijve: 500 gulden per jaar! Wil mien de Uialns bestaande onderwijzers elk liet "min unium van 3000 pesetas geven, dan beteokent dat reeds tliaus in liet Spain je met 60 pCt. anaphabeton, voor den staat twiee-en.half millioen peslas per jaar meer. En dan blijven o.a. de 50.000 scliool- p] iclitigjo kinderen van de hoofdstad, waar voor heden inog steeds geen schoolruimte 'of onderwijzers aanwezig zijn, van allo onderwijs verstoken MET TERUGWERKENDE KRACHT zijn do nieuwe verkoerspaéen, die in Mün- dhen gc-p'aaist aijn. Het gevaar voor on voorzichtige autobestuurders wardt dcor deze gummi-paleu sterk verminderd. Faillissementen. Opgegeven door Van der Graaf en Ca (Afd. Handelsinformatie.) Uitgesproken: 0. van dor Meer, tuinder te Hillegors- borg. R.c. inr. «Ir. B. I. Zijlstra. Cur WL J. Jon gene el,Rotterdam. J, de Koster kruidenier te R.c nur.. dr. B. I. Zijlstnu. Cur. mr. N, 0. van Masü'igt, Rotterdam. DE. „TREFFER". De Amerika.nnsdio Georgia Coleman uit Los Angolcs, gaf oen knap slaal- ijo van zwemkunst te zien. Onder het uitvoeren van een keuiigen duikt- sprong schiet (leze zwemster oen pijl af, die zlijn doet niet misL \v*£, DER

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5