EEN GRENSINCIDENT IN HONGARIJE. blj&d. Donderdag 13 Augustus 1931. EE FILM-GLINSTERS. De overstroomingen in China. 84ste Jaargang. No. 19800 Tol. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 5311. BUITENLAND Twee Tsjechische douanebeambten gearresteerd. De Tsjechische bladen zijn boos en eischen genoeg doening. Gistermorgen vroeg arresteerden aan do Tsjechiscli-IIongaarseho grens ïlangaarsche soldaten op Ilongaarscli grondgebied de bei de Tsjechische douane-ambtenaren Stefan en Smolik. Do soldaten beweerden, dat -heiden in aangeschoten toestand op Hongarije had den gescholden. Dn ar op is tussch-on de douane-ambtenaren en ïlangaarsche bewo ners van de stad een vechtpartij ontstaan. Do Ilongaarscho gendarmerie hoeft zoowel de Tsjechische als ook de Ilongaarscho deelnemers aan de vechtpartij gearresteerd. De Ilongaarscho politie wilde ook nog oen derden douane-ambtenaar arresteeron, doch deze wist bijtijds over de grens te ontsnap pen. Het officieele onderzoek is inmiddels begonnen; resultaten zullen wel spoedig be kend gemaakt worden. Zonder de uitkomst van dit officioolo on derzoek echter af te wachten beweert liet officieele Tsjechische persagentschap, dat thans roods vast staat, dait het hier een welbewuste Hongaarsche uitdaging betreft. Do Tsjechische bladen schrijven eveneens over dit voorval in zeer opgewonden be woordingen. Do „Express" gaat zelfs zoo ver onmiddellijke militaire maatregelen to eischen. Ieder offensief over de grens zal aldus dit blad door het Tsjechische volk levendig worden begroet. Naar uit Praag verluidt hoeft de Tsjechische regoering reeds stappen gedaan te Boedapest, opdat het voorval van beide kanten zal worden onderzocht. Do Tsjechische regeering verlangt vol doende genoegdoening voor do twee amb tenaren en den Tsjechischon staat. Wan- Ti oor de Hongaarsche regeoring zich niet wil houden aan de internationale overeen- komsten, zal de Tsjechische regoering on middellijk energiek zulke garanties eischen voor do toekom£l," dat dergelijke, gebeurte nissen onmogelijk gemaakt zullen wórden. To Boedapest echter verluidt, dat het hier een volkomen onbeloekent voorval be treft, waarvan liet onbegrijpelijk is, dat de Tsjechische bladen er zich zoo over op blazen. Do twee Tsjechische douane-ambtenaren die in Hongarije een recht van gastvrijheid genieten, hebban dit recht misbruikt en in aangeschoten toestand Hongarije en hel Hongaarsche volk uitgescholden. Do bewering der Tsjechische bladen, vol gens welke de ambtenaren exterritoriale rechten hadden is volmaakt onjuist, de be wuste ambtenaren vielen volgens do Ilom- gaarscli-Tsjecliischo overeenkomst van 8 Maart 1923 onder Hongaarsch recht, daar zij Hongaarsche wetten hebben overtreden. Overigens hoeft bij de tengevolge der scheld partij ontstane vechtpartij de Hongaarsche gendarmerie juist door haar ingrijpen do beide Tsjechen uit een benarde positie be vrijd. Het is zeer begrijpelijk, dat na deze ge beurtenissen de beide ambtenaren in arrest zijn gesteld. Nadat de beide moeningen over dit, ovo rigens werkelijk nietige, voorval tegenover- elkaar zijn gesteld, is commentaar vrijwel dverbodig. De houding van de Tsjechische bladen is onder do huidige omstandigheden niet anders dan lo verworpen. Wij leven niet meer in een tijd, waarin zulke voorvallen tot klaarheid wonion gebracht door eenvou dig genoegdoening te vragen in den vorm van oen ultimatum, waarachter een leger klaar staat. En het is vooral zoo bedroe vend, dat de Tsjechischs regoering een der gelijke houding aanneemt, terwijl vlak naast de deur de ministers en vertegenwoordigers der groolo mogendheden in vreedzamen kout heel wat gewichtiger onderwerpen dan grensincidenten tot oplossing brengen. Nationalistische" zelfverheerlijking is een symptoom van politieke blindheid. Indië eenige botsingen zijn ^ontstaan tus- schen Hindoo's en Mohammedanen. Twee Ilindoe's en een Mohammedaan werden go dood en zestien personen zwaar gewond. Meer dan honderd winkels worden uitge brand. Over hot geheele gebied is' de staat van beleg afgekondigd. FRANKRIJK. De Duitscho uitnoodiging te Parijs, Do „Libortó" weet te berichten, dat de ENGELAND. Chamberlain onderbreekt zijn verlof. De „Evening Standard" meldt dat Ne ville Chamberlain, de voorzitter en in plaats van Baldwin, die op reis is waarnemend leider is der Conservatieve Partij gister avond uit zijn vacanlioverblijf in Schotland naar Londen is vertrokken. Zijn plotseling besluit wordt in verband gebracht met do bedoeling der Bozunigingsoommissie uit het kabinet do leiders der oppositiepartijen lot een interparlementaire conferentie bijeen to roepen. De Bozuinigingscommissio is, naar men weet, bijeen om maatregelen to beramen ter verlichting of voorkoming van hot te kort op do Britscho bogrooting. Botsingen in de Pundsjab Do Times meldt, dat te Dera Ismail Klian in do Nordwestelijke provincie van Britsch- officieele uitnoodiging van den rijkskanse lier aan do Fransche ministers Laval, Briand en Flandin is verzonden .elliclit nog hedenmorgen door den Baitschon am bassadeur to Parijs, Von Iloosch, aan don Franschen minister-president wordt over handigd. In de uitnoodiging heeft do rijks kanselier den wemsch uitgesproken, dat bet bezoek der Fransche politici aan Berlijn nog voor het einde der maand moge plaats hebben, waarbij voorgesteld wordt de tijd van 23 Augustus tot 31 'Augustus. Bij de debatten -zouden do financieele en economische kwesties op den voorgrond komen. Niettemin, mldus het blad, zal dr, Ourtius de gelegenheid benutten om bet ontwapeningsprobleem ter sprake te bren gen. Het „Journal", dat meestal goed ingelicht is, weet mede te doelen, dat de ministers naar Berlijn zullen vertrekken zoodra zij een officieele uitnoodiging daartoe hebben ontvangen, zulks in verband met geruchten over uitstel van het bezoek tot nu de Vol- kenljpndsvergadering in September. Een dergelijk uitstel zou groote teleur stelling wekken in Duitscho kringen. De ministerraad komt waarschijnlijk hedenmorgen bijeen in welke zitting de datum van het bezoek wordt vastgesteld Het zou oen kwestie van beleefdheid zijn van de Fransche ministers als zij het bezoek brachten op het tijdstip, waarop do Rijksregoering' lièn 'heeft uitgenoodigd, nl. in de laatste week van Augustus. DÜITSCHLAND. Hindenburg met va cautie. Officieel wordt medegedeeld, dat die rijks president gisteravond met den gewonen trein van Berlijn is vertrokken naar Dietramszell, waar bij drie tot vier weken zal uitrusten. Geheime communistische or ganisatie ontbonden. In den nacht op Woensdag en in den loop van gisteren werden in de plaatsen Eschweiler, Stolberg, NothUerg en Weiss- weiler, in het mijngebicd bij Aken, door de politie huiszoekingen gedaan in de ver schillende 'communistische stadswijken. Er zijn ongeveer 50 communisten gearresteerd, die een geheime organisatie vormen, oen „slrijdbond tegen het fascisme en 3e po litie". Vast staat, dat de leden der or ganisatie in het bezit zijn van wapenen en munitie en ook schietoefeningen heb ben gehouden. Onder de gearresteerden bevindt zich een communistisch lid van don raad der gemeente Eschweiler, voorts de vroege re communistische Rijksdagafgevaardigde Dautzenberg, zoomede 'n raadslid en Rijks dagafgevaardigde uit Stolberg, wiens naam tot nu too nog niet is medegedeeld. De overige gearresteerden zijn niet uit de om geving afkomstig, doch hebben zich slechts den laals-ten tijd in de mijnwerkerskoloniën gevestigd. Bij de huiszoekingen zijn in hoofdzaak papieren gevonden, die oen zeer belasten den inhoud hebben. Ook zijn wapenen in beslag genomen. 25 personen zijn in den loop van Woensdag naar Akon overge bracht. De politie beeft Dautzenberg gearres teerd als voorzorgsmaatregel. Do helopening der beurzen. In liet Pruisische ministerie van handel heeft gisteren een bespreking plaats ge vonden met de besturen der Pruisische ef- fectenlrourzen en een reeks van andere des kundigen, waarbij do heropening van het bcursvorkocr en de daarmede verband hou dende kwesties werden besproken. De ge- dachtenwisselingen hebben tot volkomen overeenstemming gevoerd voor wat betreft de te nemen technische maatregelen. Tor- mijnhandol zal vooreerst niet plaats vin don. De afwikkeling van hangende ver plichtingen moet op iedere )>ours worden geregeld volgens de bizondero behoeften door een beursbesluit. Inzake de kwestie van het tijdstip van horopening der beurzen worden gedurende do volgende dagen ver dere besprekingen gehouden met do betrok ken zakenkringon. Naar verder verluidt komt liet bestuur van do Borlijnscho effectenbeurs in den loop van hedenmorgen bijeen, teneinde op grond van de besprekingen in het Pruisi sche'ministerie van. handel tot een besluit te komen inzake do horopening der beur zen. HORDEN- EN Z.-AMERIKA. Do Cubaansche rebellen- generaal Pc raza gevallen? Omtrent do ernstige botsingen, welke hebben^ plaats gehad tusschen do insur- genten en de regooringstroopen op bet eiland Cuba, wordt nader uit Havanna gé- meld,dat bij gevechten in do omgeving van do stad Palacios de bekende robellengeno- raal Francisco'Peraza met een groot aan tal zijnor aanhangers zijn gevallen. Bij,do,gevechten met de opstandelingen z'ijn. 36 doode'n gevallen, terwijl 150 rebel len werden 'gevangen genomen. Do benden hebben zich in do bergdistriden terugge trokken. Ook een Chileonscli - - "moratorium? Uit Santiago do Chili wordt gemeld, dat bet Chilcenscho kabinet bot Congres heeft voorgesteld, oen volledig buitcnlandsch mo ratorium af ,te kondigen, aangezien zelfs bot betalen van de rente der bjitenlandsclio leeningen in Qiileeurscho pesos onmoge lijk is. ALLERLEI. De financieele onderhande lingen te Bazel. De deskundigen-commissie hooft gister morgen haar werkzaamheden voortgezet. Ten einde het resultaat der tot nu toe gevoerde onderhandelingen voor den aan vang der samenwerking met do onderschei dene „Sliilhalte"-consorüa schriftelijk sa men te vatten, heeft do commissie haar werkzaamheden tot de .middaguren uitge steld. Hoe groot het bedrag' der door Duitseh- land verschuldigde credieten is, kan nog niet bij benadering worden opgegeven, aan gezien zulks zal afhangen van de inter pretatie van liet begrip „korten termijn", Vrijdagmorgen om elf uur is de eerste gemeenschappelijke zitting der deskundi gen-commissie met de loden der verschil lende „Stillha]te"-conimissies. Duitscbland zal voor deze bijeenkomst een bizondero delegatie van 3 of 4 leden afvaardigen, waaionder een vertegenwoordiger van de Rijksbank, van de Golddiseontbaink en van de Bankierscommissie. Nadat de New-Yorksche banken piinci pieel hun instemming hebben betuigd met de definitieve overeenkomst van Bazel, heeft de Amerikaansohe vertegenwoordiger in den Deskundigencommissie Wiggins, te legrafisch de formeele volmacht ontvangen om de belangen van alle Wallslrectbankiers te behartigen, waarbij ectrter het voorbe houd wenl gemaakt, dat men, alvorens de overeenkomst definitief werd gesloten, te New-York wel oenig bericht wensohte te ontvangen. De New-Yorksche bankiers zijn klaarblijkelijk tot vergaande tegemoetkomin gen bereid en gaan er principieel mede aecoord, dat de deviezen op korten termijn met zes maanden woiden verlengd. C. Joh. Kievit, de schrijver van een groot aantal kinder boeken, waarvan Dik Trom meer dan 20 herdi ukken hoeft beleefd. De thans overledene werd te Hoofddorp m de Haarlemmermeer, waar zijn vader aannemer was, geboren. Hij zelf werd onderwijzer en schroef als hoofd der school te Elersheim (N.-IL), zijn eerste jongens boeken, die hij zijn leerlingen in manuscript liet voorlezen, Laler werd de lieer Kievit benoemd tot hoofd eener lagere school te Zaandam, waar bij bleef, tot hij na 40 dienstjaren bij bet onderwijs om gezondheidsredenen eervol ontslag vroeg. Na dit verkregen te hebben, vestigde hij zich te Wassenaar. BINNENLAND. Centrale Rond van Nederlandscli IV T. r.-pcrsoneel. De afdeeling Rotterdam van den Con- tralen Bond van Nederlanüsch P. T. T.- persorieel lieeft in een drukbezochte ver gadering een motie aangenomen, waarin opgemerkt wordt, dat invoering van den 7-urigen arbeidsdag alleen bij P. T. T. reeds 3000 hand- en hoofdarbeiders pro ductieven arbeid verschaft; dat verder de boog noodige verbetering van de vacain- tieregeling bij het staatsbedrijf der P.T. T. welke regeling blijkens een door het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève ge houden enquête verre achterstaat by die, welke in de meeste andere landen geldt, verdere werkverruiming schept, zoodat een- klemmend beroep op den minister van waterstaat nn op de bcdrijfleiding gedaan wordt ,om een voorbeeld te steHen en den werkdag van het geheolo P. T. T.- peisoneel terug te brengen in maximum tot 7 uur. De Waar-ovei brugglng; bij Nijmegen. Do gemeenteraad van Nijmegen heeft aangenomen het voorstel vain B. en \V. om een bedrag uit de gemeentekas tc verleenen als bijdrage in do kosten van overbrugging van de Waal, n.l. -. 1. De helft in de kosten voor de lioofd- toegangswegen aan do Nijmoegsche zijde. 2. Twee derde van do kosten voor andere opritten er. afwegen aatn de Nijmoegsche zijde" 3. Een zesde van tie kosten voor toegangswegen aan de Lantschc zijde, onder voorwaarde, dat de collectieve arbeidsovereenkomsten worden toegepast voor do werken op het gemoontogebied van Nijmegen, waar Nijmegen aan bijdraagt en dat overeenstemming wordt beieikt tus schen rijk, provincie en gemeente over de toegangswegen naar Nijmegen. Vliegwerk in Twente. In Twente worden uitgebreide voorbe reidingen getroffen voor de eerste vlieg- week, welke van 29 Augustus a.s. tot en met 6 September pp het nieuwe lucht vaartterrein Twentho, gelogen in don drie hoek EnschedéHengelo—-Oldenzaal, geor ganiseerd wordt. De N.V. Luchtvaartterrein Twenthe, waarvan do gemeentebesturen der bovengenoemde industriecentra, als ook liet gemeentebestuur van Lonneker, deel uitmaken en de K.L.M. treden als organisatoren op, in bun werk belangrijk gesteund door het Provinciaal bestuur met wegenaanleg en wogverbctering, door den Bond voor Vreemdelingenverkeer in Twente en door do agenten der K.L.M. Aan de uitvoering van een uitvoerig pro gramma op Zaterdag 29 en Zondag 30 Augustus zullen de N.V. Nationale Luclit- vaartschool met haar instructeurs Smidt Crans, de Mul en Van Graft en do Rol- tordamsehe Aero Club met vele leden deel nomen. De K.L.M. zal met twee vliegtuigen rondvluchten boven alle doelen van Over ijssel en den Gelderschen Achterhoek, als ook boven de aangrenzende Duitsche gebie den, houden. Op 29 Augustus te onge veer 15 uur zal liet nieuwe luchtvaart terrein op officieele wijze in gebruik wor den genomen, waarbij de aanwezigheid van een groot, aantal autoriteiten wordt ver wacht. Deze vlieg week valt samen mei de eerste verrichtingen van de Twent- sche Aero Club, welke dezer dagen op gericht werd. Luchthaven Twente. Op 14 Augustus a.s. zal voor het eerst een vliegtuig van de IC. L. M., dienst doende in het internationale verkeer, een landing maken op de nieuwe luchthaven Twente, tot het opnemen van reizigers. Het betreft hef vliegtuig, dat om 16 uur van Amsterdam naar Bremen en Hamburg vertrekt; de landing zal omstreeks 16.45 uur plaats vinden. Een groep van 6 pas sagiers met bestemming Hamburg, zal zich in Twente inschepen, Luehtdii'iist Rotterdam—Haamstede v.v Aangezien do verkoersuitkomsten van de luehtiijn naar Schouwen-Duivelaind ten volle aan de verwachtingen voldoen on het aan tal aanvragen nog steeds de beschikbare plaatsruimte overtreft, heeft de K. L. M. besloten den dienst ook in September door tc zetten. Do dienstregeling en tarie ven blijven ongewijzigd. Een S D -gioep Van der Vegt. In een te Zwolle gehouden ledenvergade ring van de Sociaal Democratische groep v. d Vegt, is een reglement vastgesteld, waarin o. a, als doel der vereemging is aangegeven mede te werken aan de ver betering van den toestand der groote massa, zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied. De veroeniging tracht dit doel te berei ken langs wettigen weg. Een bestuur van drie personen werd ver kozen: mevr. ICleismavan Beek, voorzit ster; de heer L. Huisman, secretaris; do beer M. C.- ICleisma, penningmeester. Huldiging van dr Wibaut. Do Amstordamscho socialistische arbei dersbeweging zal, naar Ilot Volk meldt, op Zaterdagmiddag 29 uezor, ter huldiging van wethouder Wibaut bij zlijn aftreden, dofdoo- ren langs zfijn wethouderskamer op hei Prinsenhof. Liberale Staatspartij. De Partijraad van de Liberale Staatspartij De Vrijiliesdsbond, komt op 25 en 26 Sopt a.s. in Restaurant Royal te Arnhem Idjeon Eenige inleiders zullen het onderwerp Landbouw en Politiek behandel cm. Voor le den van de partij is er gelegenheid tot intro ductie, waarvoor men zich lot het secreta riaat, Zeestraat 57b Den Haag moet wenden. 13 Augustus. j Antwoord van Jimmy Capone aan zijn vader Al. Mijn waarde Paps, ik heb je brief gekregen, Maar ouwe Al, wat val je mij nu tegen! 'k Was trotsch dat jij een bendeleider was, M'n liart sprong op als ik de kranten las. Je snapt dat nu mijn vrienden mij gaan plagen, Hoe zal ik dat na zooveel roem verdragen? Ik had dit nooit, neen nooit van je verwacht, Je hebt verraad gepleegd aan ons geslacht, I De heele klas placht steeds voor mij to t beven, Ge^n leeraar dorst mo 'n slecht rapport le geven' En de politio schrok zich half lam Als ik wel eens in haar nabijheid kwam. Ik had de heele wereld aan mijn voeten, Men was gevleid jouw jongen te ontmoeten IWaarom heb jij ons al dien tijd j verwend Nu zie 'k pas in, hoo 'n slechte man 1 je bent! i 'k Was juist van plan een „scholars' I gang" le stichten! Om twee gehate leeraars op te lichten, Die zouden in een auto zijn geschaakt Totdat het losgeld over was gemaakt Dan had ik juist besloten met wat snaken, Om in de school een drankfabriek te maken En een kold-up stond ook op het program Toen je bericht van overgave kwam. li Ik kan maar niet aan die gedachte j wennenJ iWie zal mij nu als leider nog erkennen? ïn plaats van Al, de Onderwereld-lleld, iWord je een sul, die WERKT voor z'n geld.....J Wij droomden ook te worden groote i mannen, Nu is bot uit met al die mooie plannen, Men zal je naam nu nergens meer zien staanj Waarom lreb j' ons die schande aangedaan! GEMENGD NIEUWS. Dc moordaanslag' te Emmercoinpascumn. Hot slachtoffer overleden. In bet Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is de 39-jarige H. Scheve, 't slacht offer van den moordaanslag te Emmercom- pascuum, aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden. Do dader, J. van Klonken, is op transport gesteld naar Assen. Loodgieter van liet dak gevallen. Bij liet leggen van eternietplaten op hof rieten dak van de villa „De Meerle" aan den Oud-Bussumerweg onder Huizon, sloeg de 24-jarige loodgieter G. van Riel uit Bus- sum zich met een hamer op oen der vingers. Door den pijn sloeg do man ach terover en viel op straat. Met verbrijzeld hoofd werd hij opgenomen. De dood was onmiddellijk ingetreden. Werkzoekenden opgelicht. Te Rotterdam is een 2l-jarige Duitsclrer aangehouden, die advertenties in Rijrrlaad- sclie bladen plaatste, waarin bankwerkers voor Nederland gevraagd werden. Den Duitsehen werkloozen, die op de adverten ties schreven, werd verzocht 10 mark tel zenden voor de bemiddeling, maar na be taling van het bedrag hoorden de sollici tanten niets meer van den steller der ad vertenties. Het bleek de politie, dat de man geen werk aan te bieden had, maar dat hij door dit middel de marken van zijn weiklooze landgenooten ircasseerde. Nieuwe regens. De loestaud "verergerd In liet overstroomingsgebied is de toe stand nog verscherpt door bet vallen van nieuwe stortregens. De Gele Rivier wast overal. De nieuwe dipten zijn bezweken en 500 woningen zijn ingestort Vele bewoners hebben den dood onder de puinhoapon g* vonden. Vooral de provincie Sjantoong wordt door den was van de Gele Rivier ern stig bedreigd. Auto-botsing. Dr. Eckener en familie komen inet den schrik vrij. Dinsdagnamiddag is de auto van dr, Eckener, die met vrouw en dochter oen vacantietocht maakt door de Beiersclis Al pen in de omgeving van Endorf in botsing gekomen met een bestelauto van een Ber- lijnsche firma, waarbij de vrachtauto in een greppel terecht kwam en over den kop sloeg. Er hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. De auto van den leider der lueht- sclieponwerf word slechts licht beschadigd. Naar dr. Eckener verklaarde, heeft de chauffeur van de bestelauto zeer woest ge reden. Dr. Eckener chauffeerde zelf. l)e/e torn nut verschijnt dagelijks, met uit- io»J»riag van Zon- en FoesWagen, Prija per kwartaal 12.franco per post f2.W. Prija per week; 15 eta. Afzon- dasiyke nummars 4 ota. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor hot eerstvolgend num mer mooten vóór elf uur aan hot Bureau bezorgd zU"i *a Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertentiën: van 15 regels f 1.55; iedcie regel moor l'OSO, in bot Zntord.ignumnier 15 regel, f 1.80, iedere regel ineer 10.35. Reclames f0.75 per icgel. IncnsBOkosten 5 eb).; SCHED4MSCHE COURANT postk\sitantieal5 ets. 'larlcvon van advortentién dij abonnement ?tjn aan het Bureau verkri Dagelijks woiden teéon vooruitbetaling Advortentién opgenomen h fü.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot con maximum vn 30 woorden. - 's Woensdags: Kleine Ad ver ten tién tot 25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Achertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. f 4

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1