Schiedamsche Courant &E|N menschenhanden, Verslag Gemeenteraad. •DIE HET BEROEREN TWEEDE BLAD Vrijdai? 14 Aug. X031. ''No. 19S01 Vcigadering van Vrijdag, 7 Aug. 1931, _'s namiddags 2 uur. "Voorzitter: de burgemeester, de Leer H. Stulemeijer. II. I Politie-uitbreiding. (Vervolg). De voorzitter stolt thans de verdere behandeling van zijn voorstel aan de orde en verleent Let woord aan den Leer Steens. Wat is een redelijke uitbreiding'. De Loer Steens herinnert er aan, dat in enkele vorige vergaderingen reeds uit voerig over de uitbreiding aer politie is gesproken. Juist is de opmerking in Let schrijven van den burgemeester, dat een groot deei van den raad overtuigd is van de noodzakelijkheid dier uitbreiding. Al leen over het aantal en over de vraag: Wat is een redelijke uitbreiding? üaarover is niet gesproken. Wol was men Let in den raad hierover oens, dat 26 nieuwe agenten niet als het juiste aantal werd erkend. We zullen dus nu onder de oogen heb ben te zien, wat een redelijke uitbrei ding is. In het schrijven aan den raad spreekt do burgemeester van -oen compromis, dat bereikt is, maai' volgens spr. is, wat daar mee bedoeld wordt, geen compromis. De burgemeester deelt mee, dat een deel van bet collego bereid is het politiecorps mot 18 man gedurende 6 maanden tel lcens 8 man uit te breiden, maar daarop volgt onmiddellijk, dat de burge meester zich Let recht voorbehoudt bij de behandeling van de begrooting 1932 met een voorstel to komen om alsnog gelden beschikbaar te stellen voor 8 nieuwe agenten. Dat is geen compromis! Een compromis wordt bereikt, als beide partijen, die elk oen bepaald standpunt innemen, door onderlinge bespreking en door iets van hun standpunt prijs te geven, tot overeenstemming komen. Maar dat is hier niet het geval. Over óén man meer of minder kan hier moeilijk gedebatteerd worden. Men kan geen wiskundige berekening opzetten en aan de hand van de uitkomst zeggen: Dus moeien er x maal zooveel agenten zijn. Eveneens fout is, als men zegt: Hot be bouwde oppervlak der gemeente is met zooveel vierkante meter uitgebreid, dus zoo-veel agenten moeten er bij komen. Om het juiste aantal te kunnen bepa len, is deskundige"voorlichting noodig. Spr. is niet voor een-uitbreiding met 26 agenten, omdat die sprong hem te groot is. Maar wel kan spr. zich ver eenigen met een compromis dat dan echter ook in werkelijkheid een compro mis moet zijn om de politie met 18 man uit te breiden en daarmee af! 'En dan is spr., naar hij meent, heel ver gegaan. De burgemeester heeft hot recht om hij de behandeling der begrooting 1932 opnieuw met een voorstel tot uitbreiding dor politie to komen, maar dat wil spr. nog verklaren, dat, als hij voor het voor stel is om 3e uitbreiding thans uit 18 man te doen bestaan, deze aangelegenheid voor hem voor langen tijd van do baau is. De heer Slavenburg is erkentelijk voor de rectificatie, die de burgemeester alsnog heeft aangebracht ten aanzien-van de cijfers, hij het debat in Januari j.l. door hem meegedeeld. Daarom doel het spr. nog te meer leed, dat hij zich niet kan aansluiten bij het voorgestelde com promis. Uitstel wel gewensclu. Spr. had neiging mee te gaan met het denkbeeld van den heer Collé om do uit spraak over het voorstel van den bur gemeester uit te stellen tot September. Dat heeft spr. niet gedaan, lo. omdat hij niet legen don - zm van den voor zitter aan het verschuiven van het tijd stip, waarop de beslissing zal vallen, wilde meewerken en 2o. omdat ook in Sep tember nog niet do cijfers van do ix>- .grooting 1932 alle bekend zullen zijn. De voorzitter heeft zich Sos gemaakt van de financieele consequenties van zijn voorstel, want tijdens het vorig debat in den raaa over de politie-uitbreiding zeide hij- Als, ik de absolute noodzakelijkheid va., jen maatregol zie, komen de finan cien eerst in do tweede plaats. In het schrijven van Juli aan den'raad heeft de burgemeester zich wel oenigszms lieizien, want daarin staat: „Andei'zijds echter kan ook do burgo meester de oogen niet sluiten voorden ongunstigen invloed, welken de zich nog steeds 'uitbreidende economische depressie op de begrooting voor 1932 kan uitoefe nen. Het is niet onmogelijk, .dat ook de bur gemeester bij de behandeling van de be grooting voor 1932 van oordeel zal zijn, dat in verhand, met den dan eventueel be- slaanden slechten economisehen toestand geen zwaardere financieele lasten voor uit breiding van het politie-porsoncel op de burgerij mogen worden gelegd, hoezeer die uitbreiding ook noodig geacht mocht wor den." Al zijn de cijfers voor de bcgrooting 1932 nog niet alle onder het bereik van B. en W., vast staat, dat die cijfeis sterk onder den invloed zullen staan van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Do ont vangsten der Technische Bedrijven zijn steeds terugloopend en het B. A. heelt een begrooting opgemaakt, waarvan het eindcijfer f78.000 hooger is dan van de begrooting 1931. Ook dit voorstel zal hooge kosten mee brengen. De rentelast ten gevolge van den bouw van verscheideno scholen is zeer aanzienlijk gestegen. Spr zou nog meer cijfeis kunnen noe men, maar binnen enkele maanden zal ook in den raad. de financieele toestand van Schiedam onder de oogen moeten wor den gezien en in verband daarmee wil spr, niet thans al zijn kruit verschieten! 3x3 man! In het college van B. en W. is een regeling verdedigd, waarbij in Juli 3 agen ten zouden worden benoemd en voorts alle maanden van dit jaar nog telkens 3 man. Intusschen is Juli alweer verstre ken. Beter dan 6 maal 3 man zou het zijn, als de raad besloot gedurende de eerst komende 3 maanden, telkens 3 man aan te stellen. "We zouden dan in de gelegenheid zijn den financierden toestand van Schiedam rustig to overzien en dan kan eventueel nog besloten worden tot verdere uitbreiding van de politie. Als de voorzitter tegen dit denkbeeld het bezwaar zou willen opperen, dat dan het debat over politie-uitbreiding in tweeën wordt Buiten, als een symbool, staat de mechanische trans porteur. Stalen armen zon* der tal vatten kist na kist. In een ononderbrokei} "stroom, verlaat het in-de- brouwerij-gebotteldeAmstel de fabriekshallen: Neder land wacht op zijn Amstel! .Flesch na flesch werd .-machinaal gebotteld. Versch uit de. tapkraan werd het bierhermetisch ineen flesch' gesloten.-. Machinaal! Versch, frisch, pittig,'zóó uit de tapkraan komt Amstel op Uw tafel. Alsof U een eigen leiding van de fabriek naar Uw huis had! Gebotteld in de Brouwerij s HOUDBAAR Verkrijgbaar te Schiedam bij den Agent A. «J. JANSE, Hoogstraat 160, Telef. 68025 gesplitst, wil spr. bij voorbaat er de aan dacht op vestigen, dat ook tie burgemeester met zijn voorstel kan rekenen op een dubbel debat: nu en eventueel bij de be- gioolmg, als hij ook de overige 8 agenten viaagt. Spr. kan zich niet goed indenken, dat in dezen zorgvollen tijd, mot een winter voor de deur, dio aan onze financiën groole eischon zal stellen on die veel kommer en zorg zal brengen, de oude raad een besluit zal nemen, dat verder dia- gend is dan voor de hand liggend is. Do raad behoeft thans niet verder te gaan dan 3 maal 3 agenten toe te staan. Waar om zou hij den nieuwen raad binden aan 6 maal 3 man, want die nieuwe raad krijgt de consequenties te dragen van een besluit, dat thans genomen wordt en daar om is het zeer onbillijk spr. zou bijna AAN DE FLESCH. Te Bennekom werd een nest Jonge konijnen geboren. Spoedig hierna stierf de moeder. De eigenaar wist toen de Jongen met behulp van een zulgflesch In het leven te houden. .Tijdens het „toeren". DE RIJDENDE BRIEVENBUS. De Posterijen In Duitschland hebben bij wijze van proef, in Berlin, aan de wagens, die de brievenbussen komen ledigen, ook nog een bus aangebracht. zoggen: onverantwoordelijk om de nieu we raad te binden. De meerderheid van den raad zal hot hierover eens zijn, dal de politie moet worden uitgebreid, maar bij alle gemeen tediensten geschiedt de uitbreiding van per soneel in etappes. Zoo zijn onlangs ook bij den Gemeentelijken Reinigingsdienst 3 personen aangesteld. Waarom moot nu op cons de politic- met 26 man worden uit gebreid Spr. doet nogmaals een beroep op den buigeinccstcr hel denkbeeld van spr. te aanvaarden. Laten we doen, wat voor de band ligt en bij de bcgrooting kan dan bezien worden, of, en zoo ja, wat nog gedaan kan wmden. Het standpunt der R. Do lieer Iloogendanr acht bet stand punt der A R. bekend, volgens hetwelk de politie dient te worden uitgebreid, al hebben zij hun stem verheven tegen het voorstel om liel corps met 26 man te vermeerderen. Spr. en zijn vrienden heb ben echter niet de schepen a oh ter zich verbrand, want doo-r spr. is zelfs het denkbeeld geopperd de aanstelling van de gevraagde 26 agenten te verdoelen over een aantal jaren, Spr. heeft zich afgevraagd; Kan de ge meentekas de gevolgen van aanneming van het voorstel, dat nu aan" de orde is, dra gen Wc hebben thans den wethouder van financien gehoord en in bet schrijven van den burgemeester aan den raad leest spr., dat er twee wethouders zijn, die met bet compromis meegaan. IIccrscht er in liet college oen tegenovergestelde mce- ning over den financieelen toestand? Het geheele college is toch verantwoordelijk voor de financiën 1 Het doet eigenaardig aan, dat slechts twee wethouders de fi- naneieele consequenties van aanneming van liet voorstel om 18 agenten te benoemen, niet aandurven. Spr, beeft iets gelezen over oen xeor- ganisatiep'an. Is een betere waarneming vair de politietaak niet to verkrijgen dan door de voorgestelde uitbreiding? Kan niet met minder menschen worden volstaan door toepassing van een ander systeem van. surveillecren? De financiën vormen een belangrijk punt, maar ook de veiligheid van de burgerij is van belang en om die te verzekeren moet men. niet" enkel naar de dubbeltjes kijken. Een zoo belangnjko uitgave, als nu gevorderd wordt voor de politie, moet echter door" do raadsleden goed overwo gen worden, Is het niet mogelijk den dienst te reorganisecreih en dan te vol staan met de aanstelling van 9 man? Gaarne had spr. daarop een antwoord. Alvorens dat ontvangen te hebben, zal spr. zich niet veider uitlaten over zijn standpunt ten aanzien van. het voorstel. De heer Brounts hoeft met aandacht geluisterd en do opmerking gehooid, of de uitbreiding van de politie niet in étap pes zou kunnen geschieden, zo-oals dat ook hij andere gemeentelijke diensten geschiedt. Spr. wil er echter aanherinneren, dat reeds jaren achtereen aangedrongenis pp uitbreiding van do politie, zander dat daar aan gehoQ-r is gegeven. Daardoor komt .het, dat nu zooveel agenten tegelijkertijd moeten worden aangesteld. Als men in de afgcloopen jaren het politiecorps tel kens met eenige agenten had uitgebreid, zouden we nu niet staan voo-r een groote uitbreiding in eens. De hoer Collé herinnert er aan, dat hij zooeven het voorstel heeft verdedigd de beslissing over het voorstel van den burgemeester uil te stellen tot do nieuwe ïaatl in functie zal zijn getreden. Nie mand heeft aan het debat over dat voor stel deelgenomen en nu hooren we op eens van den wethouder van financiën: Het is eigenlijk onverantwoordelijk tegen over den nieuwen raad om nu te beslis sen over een voorstel, dat heel wat geld zal vorderen! De wethouder van financiën zou waarschijnlijk wel voor een voorstel tot verdagen van de beslissing hebben ge stemd, als... maar een ander dan spr, dat voorstel had ingediend. Nu toch de oude raad don euvelen mood heeft te willen beslissen over do kwestie van de politie-uitbreiding, zal spr. wel een poosje noodig hebben om zijn standpunt uiteen te zetten. Do vorige maal, toen het voorstel tot uitbreiding van do poli tie hier ter sprake kwam, hoeft spr. zich' kunnen aansluiten bij de meening van don raad. Nu echter eon belangrijk deel van den raad een tuimeling heeft gemaakt on meent, dat wel oen belangrijke verster king van de politie noodig is, zal spr. meer tijd noodig hebben. Tot spr.'s spijt is thans de heer Van Velzen niet in deze vergadering aanwezig, omdat deze bij .het vorige debat over .de uitbieiding der politie gesproken heeft van een „gevaarlijke mentaliteit", die aanwezig zou zijn bij het hoofd" der politie. Spr. weet niet, of de beer Van Velzen zich toen versproken heeft, of dat bij van mee ning is: De burgemeester haalt zijn voor stel er ditmaal toch wel doo-r; ik ga maar niet naar do raadsvergadering 1 De voorzitter: liet kan ook zijn, dat de heer Van Velzen gedacht heeft:"De heer Collé kan mijn taak wel ovei.nemenI De heer Collé: De heer Van Velzen kent mij voldoende om te weten, dat ik wel oen voorstel kan bestrijden of ver dedigen en dat weet u, mijnheer de voor zitter, misschien ook well De voorzitter: Die mecning héb ik altijd gehad 1 (Wordt vervolgd.) GEMENGD NIEUWS. Te water geraakt en verdronken. Een 11-jarige schipperszoon, Jan Lie- vers, die op het motorschip „Risico" uit Rotterdam, liggende aan het voer te Die ren, stond en aan wal 'wilde springen, struikelde over do reeling en viel o-ver boord. Hij kwam tusschen den wal en het schip terecht en werd door den ster ken slroom onder het schip gesleurd. Het was levensgevaarlijk hem nog te redden. Na drie kwartier dreggen en zoeken vond men den drenkeling nabij het schip. Men paste nog kunstmatige ademhaling toe, ech ter zonder resultaat. Dr. Bottgor consta teerde don dood. Van liet dak gevallen 'In de Lomanstraat hij de Okeghemstraafc te Amsterdam, is een schilder uit do derde verdieping gevallen. De man werd dood opgenomen. to* vs. KW; DER AMSTE' 'AMSTEL'S PATENTKIST} De kleinste kist voor 24 fles- schen. Houdbaar Amstel- bier: in dn brouwen] ge botteld. Gemakkelijk om in huis te hebben. ritrmi

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5