i Schiedamsche Courant. a zoon fflotoFbootdienst op Amsterdam MSjmerSngen, Hst geheim van de heide. „EDELWEISS" Radio-Programma's. TWEEDE BLAD Zntcrdm 22 Aug. 1031. No. 19808 Waar is ze? Emil Ludwig vertelt in zijn laatste work „Geschenke des Lcbens" eon anecdote over een beroemden tijdgenoot van zijn vader. Buclolf Vircliow, lioogleeraar in de pa- tliologisclie anatomie, wan evenals vele ge leerden coner vorige periode, hartstochte lijk materialist en strijdbaar atheïst. 'Hij placht bij de sectie van een lijk wel tot zijn studenten-toehoorders te zeggen, na de verschillende onderdeden van het rnen- schelijk lichaam te hebben gedetermineerd „En nu, mijne hecre'n, waar is hier dan dc ziel?" Of doze anecdote, die Ludwig natuurlijk van zijn vader, den bekenden oogheel kundige Herman Ludwig Colm heeft ge hoord (Cohn liet voor zijn kinderen den Joodschcn achternaam vervallen, om hot Duitsche antisemitisme te ontwapenen!), waarheid bevat, weet ik niet. Hot lijkt wel wat „schroff", om dit zoo te zeggen; al was de tijd van Moleschott en Bdohner nu niet juist fijngevoelig in zijn bestrijding van het immers hopeloos verouderde „geloof". Maar in elk geval: in die dagen dacht men zoo, dacht de geheele wereld zoo en dacht zoo Jan Rap en zijn maat. lAVaar is nu toch de ziel? En die was er natuurlijk niet, zoo was het in de vraag zelf al opgenomen ant woord. Je kon haar immers nergens vin den. Geen orgaan kaïn aangewezen wor den als zetel van de ziel. Zonder ziel kan immers alle lichamelijk en geestelijk ge beuren wetenschappelijk worden verklaard als een stoffelijk mechanisme, als een na tuurlijk gegroeid automatisme, of hoe men het verder noemde. En als er geen ziel was, dan was er immers ook geen geeste lijke wereld, dan was er immers ook geen God? Hoe ver liggen deze tijden achter ons! De tegenwoordige wetenschappelijke psy chologie heeft radicaal gebroken met de „zielkunde zonder ziel" eener vorige ge neratie. De opbouw van liet nieuwe psy chologische systeem is misschien nog niet ver gevorderd. Tenminste zijn de leidende deskundigen op dit gebied nog niet tot. al- gebcete overeenstemming gekomen. Doch het is reeds een gemeenschap pel ij k aan vaarde waarheid, dat de zielkunde van voorheen, die alleen met gewaarwordingen, voorstellingen, aandoeningen, begrippen en wilsuitingen to maken wilde hebben, bet Allervoornaamste over hot hoofd zag, n.l. de innerlijke geestelijke eenheid waaraan dit alles gebeurde, het ik, de ziel, do por- soonlijkhcid, of hoe men haar dan noe men wou. En deze inr.iv'jke geestelijke eenheid, die zich haar vu, [gaand bestaan bewust is, is niet hetzelfde als hel li chaam, maar bohcersoht hot lichaam, is in zekeren zin onafhankelijk van het li- cliaam; en als het tijdelijk verbonden zijn van geest en lichaam oen einde noemt, dan is nog niets gezegd over die innerlijke gees telijke eenheid, wier wegen wij dan Iniot moer vermogen te volgen, maar omtrent Wier voortbestaan of nicl-voortbestaan slcohls „geloof" mogelijk is. Men kan „gelooven" dat hot leven doel loos is. En dan kan die inneilijke geesto- Uit hot Engclsch van MORICE GERARD, door W. v. E.v. R. lijke eenheid, die wij in het dagelijksch spraakgebruik „de ziel" noemen, ook go- rust vergaan. t 'Of men ka'n „gelooYen" aain! oen doel, een bestemming, een zin in dit leven. En dan ziet hot er alles heel anders uit. En waar is dan de ziol? 1 Is do ziol misschien niet in het orde nend vermogen, dat hot wonderbare samen stel van het menschelijko wezen do jaren door leidt ©n stuurt en behoedt en be schermt? 1 - Is de ziel misschien in do wonderlijko drang in ons, die oins aldoor opstuwt naar verder en hoogor, mot oen hunkering van verlangen, dat nooit, dooit ganseh bevre digd worden kan? Is de ziol misschien in het warm klop pende hart, dat zij'n liefde, zijn teeder- heid, zijn toewijding, zijn zelfvcrgettin kont, waaraan zelfs do dood geon einde maakt? Is do ziel wellicht in hot rustig weten van de begenadigden van ons geslacht, die blij uitzien naar een eeuwig verschiet, een eeuwig doel? Het is slechts een vraag... JACOBUS DE KLEINE. RADIO A. SCHILPEROORD RADIO LANGE HAVEN 2 Werkzaamheden in den Volkstuin. 27) Er heerschte oen onderdrukte opwinding aan boord. De mannen roeiden regelmatig voort. Zij wasten, dat hun een moeilijke taak 1e wachten stond, en dat alles afhing van do behendigheid va.n den stuurman. Mr. Myddieton keek naar George's gelaat, terwijl de Untenant angstig den ingang van den vaargeul peilde. Squire Jack dacht in het geheel niet aan het gevaar, dat zij liepen. Hij bekeek Manson met belangstelling. Rij sommige oogonbükken toont de mensch zich geheel verschillend van zijn gewone doen: óf hij rijst hoogor, of hij zinkt dieper dan in normale oogenblikkon. Toen (tedrge Hanson als bet ware het commando ver de boot op zich nam, veranderde hij ook geheel. Mr. Myddie ton kon nauwelijks gelooven, dat dit de zoUde man was, die met gebogen hoofd zijn muts bero iwvol door de vingers bad laten glijden (üon morgen in zijn werk- kauoi. George was nu geheel meester van zich zelf en. van den toestand. Hij was nu in zijn element en bezat de bekwaam heid om den weg te wijzen, en het ver trouwen, ontslaan uit langdurige en be proefde ondervinding. Vanaf dat oogenblik roos hij onmetelijk in Squire Jack's achting. Een rechtscha pen man heeft eerbied voor de aangebo ren flinkheid van een andoren man en stelt die op do juiste waarde. Onder Manson's bevel liep do boot dooi den kronkelendon door-gang. Na korten tijd kwamen zij bij hot wrak van de „Mag gie". Do boot was vol water geloopen, alleen do mast stak hoog boven do zee uit. Ik was er zeker van, dat we ze hier zouden vindon. Ik liet Ducros altijd 'jou groolen omwog maken langs don schor pen kant van oen onderzoeseho rots, die Voorbereidende werkjes voor den winter. Nog gaan we door mot bet uitplanten van Andijvie. De eerst geplante boeveel heid is nu al flink aan den groei. Door do vele regens der laatste dagen is de grond tusschen de planton dicht geslagen, en dit belemmert den groei. Maak daarom met schoffel of hark den grond weer spoedig los. liet is nu ook tijd voor het zaaien van veldsla en daax deze groenten tot In, voor jaar op hot veld blijft, zaaien we op een terzijde liggend grondstuk, opdat we bij het spitten en mesten in het vroege voorjaar, dit stuk later afzonderlijk kunnen behande len. Op een soortgelijk gedeelte zaaien wc ook winlerspinnzic. Reide groenlcnsoorten worden voor opvolgende oogst in Septem ber nog eens gezaaid. Uit de vollcgrondscblomaten hebben we dc koppen, boven do 4c tros reeds uiige broken. Nog slceds snijden we geregeld alle zijscheutcn zorgvuldig weg. AA'c pluk ken nu de eerste vruchten; do laatsten zipr pas gezet en zulten eön heele toer heb ben om nog rijp te worden. In onze bakken kunnen we nu kropsla zaaien, voor winter gebruik. Deze cultuur is niet eenvoudig en o'ouit veel zorg. Dij voorkeur gebruiken we do afgodragen meloenen of komkom- merbakken, waarin de grond ilink wordt losgcspil. AA'© kunnen direct ter plaatse zaaien en we leggen dan op afstanden van 25 c.M. telkens eenigc zaadje» waarvan we straks een plantje behouden. De afstand lussdien grondoppervlakte dn glas mag niet grootcr zijn claln noodig is opdat de sla zooveel mogelijk licht ontvangt. De eerste tijd blijven de ramen hoog op lucht totdat omstreeks begin October bij het ko men der koele nachten do ramen gesloten worden. Bij invallende koude moet zorgvuldig worden gedekt. AVe zaaien nu ook bloem- koolplanten, zoogenaamde woeuwen, wel ke onder glas worde, overwinterd en ons in het vroege voorjaar plantenmateria-i) leveren voor glas- ©n vollegrondsch cul tuur. De jonge zaaiïngcn hebben spoedig te lijden van te veel 'nat, daarom zaaien we in don bak zoodat we or bij veel regenval aA.DE WINTER WwtmoJenstm! 18-18 Telef. 68519 ongeveer in bet midden van de geul ligt. llij vergat bet zeker, of de stroom was hem te sterk. Die moot gisternacht als een molenbeek zijn geweest. AVal denk jo, dat er met den man zelf gebeurd is? vroeg Squire Jack. George keek rond, voordat bij ant woordde. Als dc „Maggie" rechtstreeks op de rotsori is geloopen, moet zij bijna oogon- blikkelijk zijn gezonken. Waarschijnlijk werd Ducros regelrecht in hot water geworpen, en in dat geval kon niets hem redden. Ilij moet naar zco zijn gedreven. Hel zal wel het boste zijn, dat we nu maar weggaan en uit de geul zien te komen, opperdo inr, Jervaise. Do boot lag aan de lijzijde van derols, aan den rechterkant, terwijl do Maggie aan den linkerkant was gezonken. Do man nen konden de boot hier gemakkelijk stil houden, door van tijd tot tijd zachtjes de riemen uit te slaan. George keek inr. Myddieton vragend aan. Ilij wist niet, in hoeverre deze, wetend, waartoe dc verborgen schuilplaats lind ge diend, don luitenant on zijn mannen in liet geheim dacht te nomen. Ziende, dat Manson liem iets wonsrhle dc zeggen, boog Squire Jack zich tot hem over. Gaan wij aan land, mijnheer? Bestaat er geen gevaar voor de an deren 1 O neen, mijnheer; ik kan do boot vastleggen. Dan zou ik do plek wel eens willen zien. Squire Jack wendde zich tot den luitenant. Kan hot u iets scholen, dat Man son en ik u voor een korten tijd verla ten? Hij zegt, dat hij do boot oen eindje verderop veilig kan Vastleggen. Er is iets, waarover ik zekerheid wcnschto te ver krijgen. Tol uw dienst, antwoordde mr. Jer vaise, maar breng u als het a blieft Man son weer terug. Hij heeft ons hier in deze helsclio stroom gebracht en moet er ons ook weer uitbrengen. Noelï mijn man nen, noch ik wenschen het voorbeeld van Begrafenis» Wereera OnderS. ScSnied. Telefoon 08292. A. v. d.Bos, D. Dienske, W. Noomen Oostsingel 57. Singel 84b. Warande 67- Tertret Maanöaz-, foeasdas es Yriidagarad 5 oor 3 Wie OD Kwaliteit lef, eet Brood YM VAN DER MEER SCHOEP. EXPEDITIE TIEMAW GOEDERENVERVOER PAPAVER-DROGISTERIJEN HET SCIÏ1EDAMSCI1E YULPENIIUIS IS -smi N.V. MERCURIUS LANGE HAVEN 77. hoek llraudcrstcog. een raam over kunnen leggen. We verspee- ncn do jonge planton in een bak op een af stand van 8 tot 10 c.M. ofwel, we plaatsen zo in klc-ine potjes, welke we in den hak ingraven. Bij strenge koudo moeten deze bakken worden gedekt, overigens zorgen we dat do planten stevig opgroeien en luch ten daarom zooveel mogelijk. A.G. .ÖIMMLANUu W i er ui germ eer polder. De cultuur-werkzaamheden in den Wie ritigermeei polder schrijden geleidelijk aan voort. Reeds ongeveer een derde gedeelte der totale oppervlakte van ongeveer 2.0000 11.A. is van slooten en greppels voorzien. Het oogsten van het eerste gewas is in vollen gang en dezer dagen werd het eer ste brood van AVieringennccrrogge gebak ken. En dit alles reeds ondanks het feit, dat dc nieuwe polder nauwelijks een jaar- droog is. Over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A., voor een groot deel juist van de dokvrnchl ontdaan, ontwikkelt zich hel jonge gras- en klaver-gewas voorspoedig en vraagt om beweiding, liefst met schapen. Groote kudden schapen kunnen er gedu rende geruimen tijd goed voedsel vinden. Rit najaar wordt wederom een groot complex ingezaaid, zoodat volgend jaar in nog grootore mate gelegenheid tot bewei ding, met schapen, eventueel ook met jong vee, etc., kan worden gegeven. In liet verstreken seizoen werd aan ver schillende personen gelegenheid geboden loc proefnemingen met het telen van on derscheidene gewassen, o. a. ook bloem bollen, welk© algemeen goed zijn geslaagd. Ook voor het cultuurjaar 19311932 wordt, deze gelegenheid opengesteld. Gegadigden kunnen zich hiervoor eveneens tot genoem de directie wenden. Ongetwijfeld zal een en ander do belangstelling, welke dit jaar bijzonder groot was, volgend jaar nog be langrijk doen toenemen. AA'as de nieuwe polder dit voorjaar zoo ver de gezichtseinder reikte, nog óón on onderbroken vlakte, in enkele maanden tijds is daarin groote verandering gebracht. Thans treft men n.l. op verschillende pun ten reeds groote landbouwioodsen aan, ter wijl do eerste 20 woningen in hot eer ste kerndorp bij Sluis 1, binnen enkele weken zullen worden betrokken. De be bouwing in dit kerndorp zal in de ko mende maanden worden voortgezet. Reeds zeer spoedig wordt ook met ere stichting van woningen in liet tweede kerndorp, bij Sluis 111, een aanvang gemaakt. Het stre ven der directie is er op gericht om de bewoning van de kerndorpen zoo doel matig mogelijk te maken. Maatregelen voor den aanleg van waterleiding en eleetrici- tcit zijn in voorbereiding. Ëenige kerkge nootschappen beginnen spoedig met do stichting van wijkgebouwen voor do gods dienstige verzorging der AVieringermeerbe- wonorv, Binnen enkele maanden zal zich een geneesheer in den polder vestigen, terwijl liet particulier initiatief gereedstaat zoodra mogelijk'de wijkverpleging ter hand te nomen. Ook tor voorziening in do ire- liocfte aan gewoon lager onderwijs zijn de voorbereidende stappen reeds gedaan. Zijn do beide bovengenoemde toekom stige dorpen reeds door raiddel van breede rijwielpaden, waarop licht autoverkeer mo gelijk is, met bet oude land verbonden, aan den aanleg van verharde wegen wordt hard gewerkt, zoodat ook do verkeersver binding met de dorpen binnen enkele maan den aanzienlijk zal zijn verbeterd. Vol gend jaar reeds zullen ongeveer 250 ge zinnen in den pkrldcr woonplaats kunnen vinden, hetgeen voor de neringdoenden en kleine induslrieelen een prikkel zal zijn zicli in de nieuwe dorpen te vestigen. Zondag 23 Augustus. Ililver suin, iS75 M. 8.3010 u. V. A. R. A.; 10.30 V, P. R. O.; 12—5 u. A. V. R. 0.; 5-8 u. V. A, R. A.; S—12 u. 'A. V. R. 0. S.30--S.45 u. Gymnastiek. S.50 u, Posl- duiraiberielilon. 9 u. Tuinbouw-lialfuurtje. 9.30 u. Orgelspel door F. Uyitonbooguard. 10.30 u. Kerkdienst vanuit Hilversum. 12.01 2 u. Concert, Kovacs Lajos en zijn or kest. Gramofoonplaten. 22.30 u. Mevr. E. de Readt do Carrier: Moeilijkheden voer vertalers in bet Nedcrlaudsch. 2.303 u. Kinderkoor, zang.. 31.30 u. Aansluiting Kurliaus, Schotelringen, Concert door lret Residentie Orkest. In de pauze: Muziek- anecdotcs. 4.305 u. Gramofoonplateu en sportuitslagen. 5.01 Concert-Ensemble uit liet V.j A. R. A.-orkcst. 5.30 u. Voor do kinderen. G.05 u. Vervolg concert. G.30 u. Voordracht door Charles Draakensick. Daar na: Vervolg concert. 7.30 u. Gramofoon- plalen. 8 u. Tijdsein, pers- en sportberich ten. S.159 u. Concert, Omroeporkest. 9 9.20 u. Voordracht door mr. Kamp. 9.20 9.50 u. Vervolg Orkcstconcert. 9.50 10.05 u. Vervolg voordracht mr. Kamp. 10.0511 u. Vervolg Orkestconcert. 11 12 u. Gramofoonplalen. Huize n, 298 M. 8.30—9.30 u. N. C. R". V.; 9.30—5 u. Iv. lil. 0.; 5-7.45 u. N. C. R..V.; 7,45— 11 u. Ié. R. O. 8.309.30 u. Morgenwijding. 9.3010.15 vriend Ducros to volgen, die oen misreke ning heeft gemaakt, welke hem het leven heeft gekost. Ongeveer twintig meter verder kwam de boot om oen hoek in kalmer water. Rechts was een vooruitspringend stuk rets; Manson sprang cr op en wond een touw om het bovenste deel; tegelijk werd een klein anker in de geul uitgeworpen. Mr. Myddieton latrade, veer met be hulp van de loopplank, en de (wee man nen liepen voort. Ze moesten van rots op rots springen, daar de zee overal tusschen do honger gelegen punten doorslrcomde. Na drijfnat te zijn geworden, bereikten ze de plaats, waar dit eigenaardige eiland een soort voorgebergte bad. Hier leggen do zeevogels hun eieren, merkte George op. Zij liepen om den voorkant van de rols en waren nu buiten het gezicht van de ï.eot. George stapte eon hol binnen, ge volgd door mr. Myddieton. Zelfs Lii dag was het er donker. Mr. Myddieton verwon derde er zich over, hoe het er bij nacht zou zijn, als de wind er om heen gierde en de hoogste golven er telkens in spatten. Ducros was evenmin ecu lafaard als jij, Manson. Neen, hij stond voor niets, mijn heer. George voelde naar oen plank, en er een lantaarn en lucifers afhalend, stak hij die aan. Dit hol moet zijn uitgehouwen, sprak Squire Jack. Een gedeelte cr van was ongetwijfeld een natuurlijke opening, matu ik kan zien, waar het houweel aan bet werk is geweest. Ja, de Ilammetts worden in vroeger tijden onveilig gemaakt door smokkelaars, naar men zegt, mijnbeer. De visscher ging mr. Myddieton voor naar een tweede hol achterin. Midden op den grond lag asch! van een oven, en dicht daarbij alle benoociigdo gereedsohap- pen voor het smelten van- metaal. Dit binnenste hol lag h'ooger dan hot eerste. De vloer was er geheel droog. Naar het u. Gramofoonplaten. 10.1511.45 u. Uit zending van de Hoogmis in de St. Domhii- cuskerk te Amsterdam. 11.45—12 u. Lezing. 1212.30 u. Concert, K. R. O.-Salon.er- kost. 12.302.20 u. Uitzending van de 12o Ijzerbedevaart te Bixmuiden (België). 2.203 u. Vervolg concert. 34.30 u. Con cert K. R. O.-Sexlet. 4,305 u. Zieken, halfuurtje. 5 u,'. N. C. R. V.-dameskoor. 5.20 u. Kerkdienst vanuit do AAtestcrkerk tel Groningen. Daarna tot 7.45: Gewijde mu ziek. 7.458.10 u. Pater M. Bogaart'z S. J.: Apostolaat eu het slot van het MaUheus' Evangelie. 8.10—10.40 u. Uit het ICurliaus Scheveningen, Concert, Orkest, Alexandra! Trianti (zang), Rosa (harp). In do pauze: Nieuwsberichten. 10.4011 u. Epiloog door Klein koor. Da ven try, 1554 M, '3.20 u. Concert, A. Lilley (sopraan), B. Divïes (tenor), A. Fransella (fluit). 4.05 Lezing. 4.20 u. Lezing. 4.35 u. Concert, Militair Orkest, II, Stevens (bas). 5.50 a. Piano-recital door Solomon, G.20 u. Lezing. 8.20 u. Kerkdienst. 9.05 u. Lezing. 9.10 u'. Berichten. 9.25 u. Kamermuziek, M. Rap hael (bariton), Strijkkwartet. 10.50 u. Epi loog. i Maandag, 24 Augustus!. 1 Hilversum, 1875 M. 1 Uitsluitend V. A. R. A.-uitzending. AlgeL moen programma. 1 G.457 uur. Gymnastiek. 7,30745 uur. Gynmasliek. 8 uur. Gramofoonplaten. 10 uur. V. P. R. 0. Morgenwijding. 10.15 uur. Voordracht door Rodio Modenbach. 10.30 uur. Zidcenuurtjo. Viool, piano en voor dracht. 11.30 uur. Gramofoonplaten. 12.01' uur. Concert. Atera-scpleL Gramafoonplaten. 2.15 uur. Voorlezing door A. do Rosa. 3 uur. Piano recital door mej. A. Tolk. 3.30 uur. Kookpraatej. door P. J. Kers. '4 uur. Robo-recilal door S. Silverberg. Gramofoon platen. 4.30 nu.. Voorlezing door D. v. d. Zee. 5.15 uur. Concert. Vara-scptet 6 uur. Lezing door D. v. Kroveld. 7 uur. Vocaal concert door J. Goldstein, Obercantor 1© Wilna en S. II. Enghmder, piano en Fr. Uytlenhoogaardt, orgel. 7.50 uur. L. Rood; Aterzorging van den hond. 8.15 uur. Con cert. Raail. Orkest Vereen., mevr. A. Lam- brcchts alt. Gramofoonplaten. 10 uur. Pers berichten. 10.10 uur. Gramofoonplaten, 10.20 uur. Concert. Ensemble uit ltet Vara- orkest. Gramofoonplalen. 12 uur. Sluiting. Huizen, 298 M. 1 Uitsluitend N. C. R. V. uitzending. f 88.15 uur. Schriftlezing. 8.159.45 u. Gramo'foonplalcn. 10.3011 uur. Zieken- dienst. 1112.30 uur. Gramofoonplaten. 12 12.15 uur. Politieberichten, 12.301.45 uur. Orgelconcert door Jan Zwart. 1.45 2.35 uur. Gramoroonplaten. 2.353.15 uur. A. J. Hcrwig: Aanleg en beplanten van do klcjne rolsluin. 3.153.45 uur. Knipcursus 45 uur. Zeemansuurtje. M. Brinkinsma, lezing. Mej. C. do Jager, zang, C. van Drics- euimizen, harmonium. 5G.30 uur. Concert, Sopraan, viool hobo, harmonium, en piano G.307 uur. Vcrteluurlje. 77.30 uur. De clamatie door M. Rreovoort. 7.307.45 uur. Politieberichten. 7.458 uur. H. Amelnk: Lezing. S—10.45 uur. Orkestconcort. 9 9.30 uur. Ds. G. Laarman: Lcvensverrui!- rning en Christendom. 9.3010.45 uur. Ver volg concert. 1010.10 uur. Persberichten, 10.4511.30 uur. Gramofoonplaten. D'aventry, 1554.4 M. 10.35 uur. Morgemv'ijÜing. 10.50 uur. Be richten. 12.20 uur. Concert. D'. Donaldson, mezzo-sopraan. Trio. 1.35 uur. örkestcon- cert. 2.20—2.50 uur. Gramofcionplaten. 4.20 uur. Orkestconcert. 5.35 uur, Kinderuurtje. 6.20 uur. Dansmuziek. G.35 uur. Berichten. 7 uur. Zang door Eleanor Toye on Dale Smith. 7.20 uur. Lezing. 7.45 uur. Lezing. 8.05 uur. Piano rccita.lt door Eileen Joyce. 8.30 uur. ïf. Hoorspel van- Lord Dunsany. 10 uur. Berichten. 10.15 uur.. Berichten. 10.20 uur. Lezing. 10.35 uur. Orkestconcert. 11.2012.20 uur. Dansmuziek. schoen drong het water hier zelfs bij tien hoogslen vloed niet in door. Van onder een zeil in een hoek haalde Manson eenige linnen zakken te voor schijn en hield ze omhoog. Deze zakken zijn voel waard, zou ik zeggei hoewel ik nooit iets te maken had met het verkoopen. Daar zorgde Du cros zelf voor. Dan moest ge dus op zijn eerlijkheid vertrouwen in zooverre hij die bezat. Manson dacht aan het gezegde „dief en diefjesmaat" en werd vuurrood. Dat is Goddank vooibij, mijnheer, zeide hij, en ik ben u dankbaar, dat u mij do kans geeft het hoofd weer rechtop tc kunnen houden. Mr. Myddieton legde zijn hand op Geor ge's schouder. Ik heb respect voor je gekregen, 'zeide hij, onthoud, dat ik van nu af aan altijd een vriend voor jo zal zijn. Ik zal uw vriendelijkheid mijn leven lang niet vergeten. Zoo is het genoog. AVat zullen wc met die zakken doen? Die be.iooren u toe, mijnheer, en zijn, naar ik schat, minstens vijftig pond per zak waard, waarschijnlijk moer. Dan zullen we zo niet achterlaten, sprak do Squire. Mijn zakken zijn groot genoeg om er elk oen tc bevatten. Ik heb er wel een paar konijnen in gehad, en deze zakken nemen niet meer plaats in. Dit zeggend, stopte mr. Myddieton den buit in de ruime zakken van zijn jacht buis. Ik wil hier nooit meer terug komen, bncrklo George met een zucht van dank baarheid op,, toen zij weer huilen op de rots waren gekomen. Eenige oogenblikkon later voer de boot de vaargeul weer in. Toon zij do open zee bereikt hadden, gaf Manson het roer over. Zij hadden wind. mee, zoadat het zeil on middellijk bol stond en zij vlug rjjornit kwamen. Do zon scheen op hot water en deed al de schoonheid der zoa uitkomen: het geschitter der golven, do voortrollende bre kers, die de boot onder hot varen vormde, liet scheen moeilijk te gelooven, dat zij in do gezonken „Maggie" zulk oen ge tuigenis van oen afgespeeld drama achter lieten. Iloe verschilde deze mooie namid dag van de nachtelijke duisternis, waarin Ducros in de vaargeul van de Ilammetts den tol bad betaald voor zijn onwettige handelingen en zijn lrcbzucht. George Manson had reden genoog, zelfs maar de gedachte te haten aan den man, die hem zoo ver van het goede pad, dat hij voor dien tijd steeds had bewan deld, had afgebracht; tooh speet het hem, dat hij zulk een vreoselijk en eenzaam eir.de had gevonden. Ilce dikwijls waren zij niet tezamen op dezelfdo plek ge weest, waar do mijnwerker liet leven had verloren. Toen zij de haven binnen liepen, kroeg George Manson een wolbekende japon in het oog. dicht bij den vuurtoren. Is dat jo vrouw, die op je wacht? vroeg Squire Jack, want zijn scherp oog had do eenzame vrouwelijke gedaante ook reeds ontdekt. Ja, mijnheerl liet lijkt me hooi prettig, zoo opge wacht tc worden, Manson,. merkte mr. Myddieton op. Een goede vrouw is meer waard, dan een dozijn valsehe vriemteu. Ik hoop dat geluk ook eens to snrakon, George I "Dat hoop ik van harte, mijnheer. Een groote menigte volks stond op den terugkeer van de boot te wachten, om nieuws te liooren omtrent hot onderzoek en het lot van Ducros. Toen liij hen zag;, zeide mr. Myddlolon: Ik geloof dat het beter is, het uur, waarop we naar de koperader gaan, to wijzigen. Je weet, don weg er hoon zeker even goed bij nacht als overdag to vin den? voegde hij er losjes bij. Ja, Squwe, antwoordde Manson, het spijt mij het te moeten erkennen, (Slot volgt). DER 13 «m Tol 6864© GEBA, BMLOd Bakkerijen en winkeli: Ooetsingol, 93a 11B Groenelaan* 33, Lldolnadr. 82 TELEFOON Ó8251 STAAN AAN DE SPITS TEL. 88810, 88024, 80008

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5