pl¥fM rV7 Pmm SÉt m 1 &EMENQD NIEUWS. - De overval op het Duitsche rijksbankfiliaai. isyüOi BUITENLAND wit v' V/VK Een fantastisch plan. Een geheimzinnige verdwijning. Een wonderdokter. Gowillige slachtoffers. Korten tijd geleden kreeg een to 'Arn hem wonende vrouw bezoek van een man, die zich aan haar voorstelde als iemand in staat zieken te genezen. De oude vrouw .voelde zich niet wel en liet too, dat de man haar eens in do oogen keek, haar tandvleesch inspecteerde en ook haar na-4, gels aan een onderzoek onderwierp. Ilij zeide daarna, dat ze vergiftigde bacteriën bij zich had en dat zulks op tuberculose kon uitloopen. De oude vrouw liet zich bepraten en bestelde bij den man voor twee en dertig en een halve gul den kruiden en medicijnen en hij vond goed, dat ze in termijnen betaalde. Moeder kwam kort daarna bij haar schoondochter, die ook niot al to goed in ordo was en de wonderdoener werd ook daar geïnviteerd. Mot de jonge vrouw ging het van het zelfde laken een pak, ook een onderzoek en ook lang niet in orde bevonden. Do prijs voor do genezing was dezelfde en ook zij kon met termijn.be- taiing van zijn wetenschap genieten. Een dorde vrouw werd in. de oogen gekeken en deze zou eon zwak hoofd hebben, met oen aandoening aan lever en gal. Ook zij moest medicijnen gebrui ken, dan zou ze heel wat opknappen Do prijs was ook al dezelfde. l)e vrou wen begonnen zich echter nog Zieker tc voelen en moesten van de medicijnen niets meer hebben en staakten de betaling. Dezer dagen nam do politie kennis van dit be drijf en een rechercheur toog er op uit om een en ander op papier "vast to leg gen. Hij had het geluk nog een partij kruiden en geneesmiddelen to vinden en in bewaring te nemen, waarbij ook een met potlood geschreven leefregel vooreen der dames, die zich door den kwakzalver hij den nens hadden laten nemen. Tegen den wonderdokter is proces-ver- baal opgemaakt. De daders nog steeds zoek. De aanval op het rijksbankfiliaa1 in do Innsbruckerstrasse, door twee gewapende roovers, die met een buit van 22.000 mark ontkwamen, is, naar het Berl. T1>1. meldt, een der brutaalste bandietenstreken ge weest, die Berlijn tot dusver heeft beleefd. Met de grootste onverschilligheid voor menschenlevens, zijn de beide roovers, die den overval waarschijnlijk lang van tevo ren hadden voorbereid, opgetreden en zij schoten er maar op los, zoodat het een wonder is, dat er nog niet meer slacht offers zijn gevallen. In het kantoor bevonden zich, toen de overval plaats had, zeven personen, nj. zes bermbten, van de bank en een klant. De hoofdkassier Kreye werd getroffen toen hij aan het raam staande, zijn revolver greep en op de indringers wilde vuren. De overVal had plaats oven over twaal ven. Plotseling ging de deur open en kwamen twee jonge mannen binnen, van wie de een 'n groot zwart masker voor had, dat later bleek een zijden dameskous te zijn geweest. Beide richtten hun revol vers op de bankbeambten, waarop de een op de kas toesprong. De kassier Kruse had de tegenwoordigheid van geest om eveneens zijn revolver to trekken. De ban diet trachtte hem te beletten om to schie ten, door hein het wapen uit de hand te slaan, waarbij het tot een verwoede worsteling kwam tusschen beiden. De an dere roover bepioefde zijn kameraad te hulp te komen, waarbij hij er duchtig op los schcot, zonder echter den kassier Kruse te raken, wel trof hij den hoofdkassier Kreye, juist op het oogenilik, dat deze ook wilde, schieten. Het gevecht eindigde hiermede, dat het den roover gelukte, zich los te maken van zijn tegenpartij. Daarop snelde de bandiet naar de geldtafel, rukte een stapel bankbiljetten weg en daarop .vloog het tweetal naar buiten. Zij sprongen op hun gereed staande fietsen, en reden weg. De kassier Kruse snelde da xoovers ach terna, pikte een taxi op en gelastte den chauffeur de wielrijders te volgen. Deze re den een zijstraat in; toen de chauffeur wilde volgen, maakte hij een te korte bocht, dientengevolge viel Kruse uit den wagon, waarop zijn revolver, welke hij in de hand had, afging en een kogel den chauffeur in den arm trof. De man trachtte nog wel verder te rijden, maar de vluchtelingen wa ren intusschen reeds verdwenen. Onder weg hadden zij nog gevuurd en een werk man en een kind.gewond. De schoten in het bankgebouw waren op straat gehoord, zoodat in korten tijd de straat vol nieuwsgierigen stond. Het kan toor geleek veel op een slagveld, overal zaten "kogels in de muren. Splinters zijn van het meubilair afgevlogen. In liet ge heel hebben de indringers ongeveer 15 scholen gelost. Tot dusver zijn de daders zoek. De po litie vermoedt, dat het dezelfde zijn, die op den eersten November 1930 een in val deden in de Stadsbank te Moabit, waarbij zij ook dadelijk van hun wapens gebruik maakten. Hun buit bedroeg toen 17.000 mark. .Volgens de verklaringen van de bankbe ambten moet do man. die met den kas sier Kruse lieeft geworsteld, iemand van buitengewone spierkracht zijn geweest, oen soort beroepsworstelaar. Hoo koelbloedig de schurken te werk gingen, blijkt uit het feit, dat zij zich door de alarm-seinen, die kort na hun binnen dringen door een der bedienden in werking waren gestold, niet van hun voornemen lieten afbrengen. De hoofdkassier Kreye, die door ver scheidene kogels werd getroffen, waarvan één in den buik, is levensgevaarlijk ge wond. JWïi- Oude bewoner, tot. nieuw aangekomene In het kroko dillen bassin„Maak je maar niet blij. je krijgt er toch geen.' (Humorist), pr?\ „Hei je nou weer dat halleve pond margarine ver geten da'ik je vroeg te koope? Natuurlik weer.; as ze voor hoede de maat van de harsens van de lui name, dan had jij an een notedop al genogfc." .(London Opinion). „Ma, Pa heeft uw broche gevonden I" (Judge). flM De ontslagen boef„Verdraaid nog aan toe. Dat ze me daar naaien hebben geleerd i" .(Tit Bits). Vacantiegast, een vriend ontmoetend; „Zoo. en zwam je hier op je eentje Sombere pas aangekomene„Nee. ouwe Jongen. Ik werd vergezeld door een depressie uit IJslane - --- (Humorist). Dokter: „Wat u te doen hebt is geea roobvleesch meer te eten, het rooken te laten en geen whisky meer te drinken." (Wanneer de patient zich klaar maakt om weg te gaan) „O, wacht u nog even, u vergat te betalen" Patiënt„Betalen, waarom zou ik betalen Ik hen niet van Dlan uw voorschrift op te volgen." (Passing Show). Rabetten-v 1 iegtuig- met söellicid van 5100 JI. jier seconde. Ongeveer drie maanden geleden circu leerde door de wereldpers het bericht, al dus lezen we in do „Avp.", dat de sinds enkele jaren in Italië wonende Arnerikaan- sche natuurkundige O'Lyon nieuwe proe ven dacht te nemen met een raket, die in de wereldruimte zou kunnen voortbewegen. Hij had zich teruggetrokken in de Abruz- zen en daar onvermoeid gewerkt, ook door practische "roeven aan een door hem ge construeerde raket. Eenigen tijd geleden, maakte hij bekend, dat zijn werk niet lan ger ia het experinienteele stadium verkeer de en dat hij van plan was een onbemande raket, slechts voorzien van meet instrumen ten, in do wereldruimte af te schieten. De journalisten stroomden in begrijpelijke nieuwsgierigheid naar het afgeb n dorp je in de Abruzzen, waar de AmeuKaanscho professor zijn tenten opgeslagen had, doch zij vonden nóch lie uzelf, nóch zijn toe stel. Hij was weggegaan, naar Tripolis, en" vandaar bereikt ons nu het bericht, dat hij do raket zal afschieten, die een hoog te van 45 K.M. moet bereiken, zoo niet meer. Proeven ,,ui prof. 0 Lyon. Prof. O'Lyon heeft zijn katheder in de Columbia-univcrsiteit verlaten, om zich ge heel te wijden aan de practische toepas sing van de rakcttenvh'cht. In de laatste jaren heeft hij op do Monte Redorta verscheidene proeven met raket ten gedaan, doch daarvan is er slechts één gelukt, en wel in 1929; deze raket bereikte een hoogte van K.M. ffihj liet zich door geen tegenslag weerhouden, ook niet door een ernstig ongeluk, dat eens bij het afschieten gebeurde. Het projectiel ontplof te, do mécnanicien werd gedood en hijzelf ernstig gewond. Zoo is hij gekomen tot zyn tegenwoordig model. Hij was echter overtuigd, dat nóch de atmosfeer, nóch do geografische voorwaarden in de Italiaan- sche Abruzzm voor zijn doel geschikt wa ren en daarom tok hij naar Noord-Afrika' om daar een hetere streek te zoeken. In de Italiaansche kolonie Tripolis vond hij, wat hij zocht, met medewerking van prof. Eanta'l, directeur van het meteorologisch station te Tripolis. De keuzo viel op de kleine oase Misda, een paar palmen en een bron in een uit gestrekte zandwoestijn. Daar zal in den ko menden winter de raket worden afgescho ten. De constrnctie van de raket. De raket van prof. O'Lyon is gecon strueerd volgens hetzelfde principe als de andere raketten, die in den laatsten tijd be kend geworden zijn. Zij onderscheidt zich echter van andere systemen, doordat de ontploffingen geregeld op elkaar volgen en dat met zoo weinig tusschentijd, dat de versnelling met 30 M, per seconde toe neemt. Zoo zou men, althans in theorie, een bijna fantastische snelheid kunnen ho reiken, maar... liet aantal ontploffingen is beperkt door de hoeveelheid „brandstof", die men mee kan nemen. Practise!) zal de raket na één minuut een snelheid van 1800 AI. per seconde heb ben, na twee minuten een van 3600 Al en na drie minuten een van 5400 per se conde. Meer ontplofbare stoffen kunnen niet worden meegenomen, vermoedelijk is de hoeveelheid niet eens genoeg voor 3 minuten. De brandstof, om het kortweg zoo te zeggen, is in drie afdoe'.ingoa on dergebracht; als een magazijn l'eeg is, valt het af. Zoo blijft tenslotte alleen het voor stuk van de raket over en dit valt dan door de werking der zwaartekracht weer op dc aarde terug, in zjjn val geremd door een automatisch opengaande parachute. De raket is gemaakt van licht metaal, dat hoofdzakelijk uit aluminium bestaat; zij weegt geheel geladen 150 K.G. en is 3 M. lang. i Atmosteriseh onderzoek. liet gaat prof. O'Lyon niet alleen om het afschieten der raket, doch ook om het onderzoek der atmosferische en metorolo gis.-ho toestanden op grooto hoogten. Daar om heeft hij speciale instrumenten gecon strueerd die in het voorstuk van de raket worden ondergebracht. Do aldus verkre gen gegevens zullen vain zeer groot belang zijn voor de wetenschap, want tot dusver is slechts Prof. Pjcaxd in de stratosfeer doorgedrongen en ook langs anderen weg zijn er geen positieve gegevens bekend van grootere hoogten, dan door hem zijn be reikt. In theorie zou nu do raket van O'Lyon wel een hoogte van 7080 K-AI. mnen bereiken, doch de constructeur zelf is al blij, als zij de 45 haalt; hij hoopt dan de veronderstellingen die er gemaakt zijn in,et betrekking tot do temperatuur en lucht druk op die hoogten, door zijn instrumen ten te kunnen bevestigen. Ook de kwestie van do rakettenvluchton als zoodanig zal door deze proef nader woulen gebracht tot een oplossing, waal dit is inderdaad do eerste poging om door middel van een raket door te dringen in de wereldruimte. Een tocht «aar dc maan. In, tegenstelling mot andere construc teurs van raketten, staat prof. O'Lyon hier zeer sceptisch tegenover; volgens hem is de weg naar de maan nog zeer lang, zoo lang, dat men over zooiets zelEs niet moest denken. Do raket moet naar zijn meenijigi een Snel vervoermiddel worden, allereerst voor post, later ook voor men- schen. Ook om zuiver practische redenen zullen, wij ons voorloopig wol niet los maken van de aarde; volgens prof. O'Lvon kan met do tegenwoordige middelen slechts een snelheid van 8 K.M. por seconde wor den bereikt, doch om los te komen van de aantrekkingskracht der aarde, zou men odn snelheid van 11.18 KM. per seconde moe ten bereiken. Verder is de techniek mog niet in slaat een raket te bouwen, die oen boogie van meer dan 300 K.M. bereikt; daarom beschouwt prof. O'Lyon de vluch ten in do wereldruimte voorloopig ook no. als 'n utopie. Ilij kan zijn werk met vol harding voortzetten, ook zonder zoo'n bijna bovenmcnschclijk dool voor oogen. IJverig werkt hij voort in dc oase van Afisda. Voor den winter zal hij nog eenmaal naar Italië terugkeeren om zijn special tin mecanicien behulpzaam te zijn hij liet ver vaardigen der raket. i In October gaat hij weer terug naar Tri polis om alles in ordo te maken voor liet afschieten der raket. Als zijn proef gelukt, zal de menschheid weer een stap nader gekomen zijn tot do vervulling vah wat hij zelf een utopie acht. En een uo<? geheimzinniger terug keer. Verzelceringszwcndel? Een maand geleden, 15 Juli. werd aan den voet van oen rols bij St, Nazairo (Fr'.) do auto van o&n jongen industrieel uit Tours, Christiaan Navarro, gevonden. Do auto was beschadigd en van don bestuurder was geen Spoor to vinden. Eerst werd aan een misdaad gedacht, do ongelukkige moest vermoord zijn en zijn lijk ergens begraven. Later bleek, dat ongeveer een hilf jaar geleden een lilocge verzekering op zijn leven was afgesloten, liet onderzoek leverde even wol geen resultaat op. Dezer dagen verscheen plotseling da ver miste, midden in den nacht, aan de wearing van zijn verloofde. Ilij sprak onsnmenhan- geride taal en verkeerde in oen toestand van volkomen lichamelijke en geestelijke uitputting. Door oen jongeren broei Ier is hij later afgehaald en in een kliniek te Touis geplaatst. Hier wordt oen onderzoek naar zijn geestvermogens ingesteld. Een onbeantwoorde vraag is o.n., ho-> Navarro do 500 K.M. van St. Nazairo lof aan do woning van zijn verloofde, in oen toestand van volkomen uitpuiling lieeft kunnen afleggen. Hij kan geen enkele vraag beantwoorden en klaagt over hoofdpijn, die door „een zwaren helm" moet zijn ver oorzaakt. Zijn haar is afgeknipt en op en kele plaatsen uitgerukt; ook zijn wenkbrau wen zijn gedeeltelijk uitgetrokken. Hoewel hij geen enkele tot hem gerichte vraag be grijpt, laat hij zich zonder tcgens'and ver zorgen; oen omstandigheid, welke te ver klaren zo-u zijn, indien hij oen tijdlang in een kliniek had doorgebracht. Hou dan echter te rerkiaren, dat men hom in zulk een deerniswaardiger! slaat zou hebben la. ten vertrekken en dat hij, zonder hulp van anderen, de woning van Zijn verlco&lo had kannen vinden. Do vader van den ongelukkige deelde mede, dat zijn zoon Christiana 's nachts hem was 'comon aanloopen. Il'ijl droeg een veel te wijd costuum, dat hom nooit had toebehoord. Zijn haar was voor oen deel uitgetrokken; toen wij hem vroegen wat er gebeurd was, zeide hij: ,,Ob, die pro fessor en die helm". Op zijn voor- en achterhoofd waren sporen to zien van oen helm mot scherpe kauton, die lu) dagen ach teroen hoeft moeten dragon. In Zijn zak vonden wij -een boekje met onsamenhan gende woorden, als: „Gij Franschman, Ver- trekken". Ilij kan onmogelijk lang onderweg Zijn ge weest ,want Zijn schoenen wanen niot Ge spat en zijn kloeren stofvrij. Vermoedelijk is Sliij mot een voertuig bij da woning van Zijn verloofde afgezet. Door do familie is een klacht tegen on bekenden bij do politie ingediend. De gehce'io Franscho peis houdt zich! mot liet geheimzinnige geval bezig. Naar allo waarschijnlijkheid heeft Navarro do week van 7 tot 13 Augustus in Villcrs Sur Aler doorgebracht, als metselaar, onder den naam van Robert fiuiüaumo. Tijdens zijn verblijf aldaar is lij') aangehouden door de polilie, doch daar hij zidh mot oen militair zakboekje op naam van Guillautne kon legi- timeeren, liet men hem gaan. Do broer van Navarre heeft medegedeeld, dat een arbei der aan fi'un fabriek Robert fiuillaume heet. Een onderzoek heeft aan 'tl ieht ge bracht, dat deze Guillaumo naait in Viltens sur Aler is geweest en reeds geruimen tijd zijn militair zakboekje mist. Hij vermoedt, dat dit hem is ontstolen en het Kit, dat hij bij Navarro wo-ont in oen kamertje, dat nooit is afgesloten, werpt een eigenaardig licht op de zaak. Enkele bladen vestigen er do aandacht op dat juist enkele maanden geleden oen hoogo levensverzekering is afgesloten door Na varre en dat do broer van het slachtoffer getracht heeft dit bedrag fo beuren na do verdwijning, wat doer do verzekeringsmaat schappij geweigerd is. .let gehcele geheimzinnige geval lijkt trouwens op een vernuftig in elkaar gezet vcrzekeringslxxlrog. Trouwens b'j verschillende maatschappij en hadden de gebroeders Navarro geen goe den naam. In 1930 hadden do gebroeders Navarro een fabriekje tegen brand doen. verzekeren. Een maand later brandde liet voor drift- kwart af. In 1931 sloot Roger Navarre een verze kering togen ongevallen. Do volgende maand werd hem een vinger afgesneden, wat hem 20.090 francs opbracht. Op 14 Juli 1,1. sloten do gebroeders Na varro een levensverzekering af. In de polis werd bepaalt, dat do langst lovende een be drag van 500.000 francs zou ontvangen. In geval do overledene was omgekomen door ceu ongeluk, zou dit bedrag verdub belen. I Veertien dagen na do onverklaarbare ver dwijning van Christiaan vervoegde Zijn broer Roger, zooals rc-ods gemeld, zich hij de verzekeringsmaatschappij om 1 millioan francs cup to nomen. Zijn teleurstelling was echter niot gering, leen men hem naar de officieel» werlijdens- acto vroeg. Volgens do Franscho wet wordt een overlijdensacio van oen vermiste pas 30 jaren na Zijn verdwijning afgegeven. Uct doet wol vreemd aan, dat er nai iedere ni-ouwe verzekering Wij do gebroeders! Navarro iets gobeuit. Alen ncc-mt dan ook aan, dat zlij golraclit hebben do levensverzekeringsmaatschappij op to lichten. Nu do opzet niet goed is ge weest moet do verdwenen Christiaan maar weer terug komen. Dit gaat echter zoo maar niet. Dit moet even goheimzinn'g zijn. Alen is er dan ook al van overtuigd, dat Ghris- ïiaan Navarre een simulant is en voortref felijk spel speelt. Een andere moening is, dat Christiaan liet slachtoffer is van zijn broer Rog"'r, onder wiens invloed hij- moet staan. Christiaan is een naieve zwakkeling, dio alleen zou deen, wat zijn broer van hem wenschlie. Niet minder merkwaardig is 'titelt, dat do auto van Christiaan Navarro op 11 Juli, do dag voor z'ijn verdwijning, van 'n ander nummer voorzien is. Alen vraagt zich aö, waarom dit gedaan werd. Er zijn nog vele dingen in dit geheim" n- nige geval op te lossen. W <rrim'SW Vo', V;, f V H Sfuwngft'i Bockthelf.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6