^ÊÊmÊm Schiedamsche Courant. Onze wonderlijke tijd TWEEDE BLAD Eerste handicap-zeilwedstrijd. Diiisdaï 15 Sept. 1931. No, 19S27 Dezer dagen is te Amsterdam het eerste internationale sociaal economische congres gehouden. Op den voorgrond stond daar het denkbeeld om door het maken van plannen het economisch herstel to bevor deren on' een herhaling va'n do tegenwoor dige crisis in de toekomst te voorkomen. ■Zooals de president m dit congres, onze landgenoot de L-. •- c. II. van dor L'êouw, in zijn openings:r, e zeido, hadde'n zij, die iiet initiatief tot uit congres genomen heb ben, geen reeds hij voorbaat vaststaande meening omtrent de richting, waarin de oplossing gezocht moest worden. AVij kun nen, verklaarde do heer Va'n der Leeuw, Ban alle mogelijkheden deuken van een stat' doorgevoerde Plan-W irtschaft", om dit Duilsche woord te gebruiken, tot een eco nomisch plan in meer algomcene lijnen, van een wereld-plan tot regionale of nar lionale plan'ncn. Het wil ons inderdaad 'voorkomen, dat, indien men mocht mcencn langs den weg van plannen-maken den eco nomische® toestand te kun'non verbeteren, jncn. moet beginnen niet. te veel hooi op zijn vork. texiemein en in elk' geval voor- loopig vanwereldplannen af te zien, om zich tc bepalen tot pogingen om den natio- halen toestand te verbeteren. Vat nu precies onder zulke „plannen" valt te verstaan. Wij- zoudon mee'non, dat de bedoeling is, dat men niet in het wilde weg. pogingen, tot verbetering aanwendt, maar dat menbeginselen vaststelt, die in toepassing moeten worden gebracht, om den economische® toestand op gezonde basis' te brengen. In dien zin worden er trouwens, voortdurend, vah verschillende kanten, plannen ontworpen e'n ton deelo ,ook uitgevoerd, die op den economische^ toestand van Ons land van invloed zijn. Hot is alleenmaar de vraag, welk plan van de juiste beginselen uitgaat. En nu is het niet voor betwisting vatbaar, dat wij ons op. liet oogenblik in een zeer wonderlijken economischen toestand bevinden, een toe stand vol tegenstrijdigheden: lage prijzen en liooge loonen; gestadige vermindering vain het nationaal inkomen en vermogen en zware belastingen, groote. werkloosheid en stakingen om loönsverhooging. Hier wringt iets. Het is volkomen ab normaal, dat, terwijl de kosten van levens onderhoud sterk zijn gedaald, desniettemin nog voortdurend getracht 'wordt do loo nen op te drijven; or- is een tegenstrijdig heid tusschen de zware overheidskasten en de toenemende Onmacht van de natio om ze te dragen; het gaat niet aan, dat, terwijl alle grondstoffen goedkooper zijn gewor den, onze landbouw, industrie e'n andere bedrijfstakken steals meer moeite hebben om loonend te produceeron, zoodat de werkloosheid gestadig toeneemt, liet econo misch plan, dat derhalve voor Nederland dient te worden uilgevocrd en dat ook dient te worden toegepast i'n landen, did zich in dezelfde wonderlijke omstandig heden bevinden is in beginsel eenvou dig genoeg; ei' moet een aanpassing plaats hebben van alle productiekosten aan de gedaalde prijzen, om ons bedrijfsleven weer op gang tc brengen, de werkloosheid te doen afncmeln en de geleden verliezen in te halen. Onder die productiekosten spelen met name de loonen en do belastingen een belangrijke rol. Welnu, dan dient systema tisch naar verlaging van beide gestreefd. Ziedaar het economisch plan, dat in on zen tijd behoort lo worden verwezenlijkt. Dat inderdaad de belastingen hier te lande veel tc hoog zijn, is dezer dagen op heldere wijze in liet licht gesteld in een artikel in „De Tijd", vair de hand van den heer Th. Schliehting. Deze betoogde, dat in ons land de helft van het nationaal inkomen weggaat aan belastingen. Welis waar beeft het den schijn, alsof liet per centage van het nationaal inkomen, dat aan belastingen gelieven wordt, aanmer kelijk lager is, en ongeveer 20 pCt. bo- draagt (op zichzelf is dit echter ook al hoog genoeg!), maar do lieer Schlioliting zet uiteen, dal wat dc statistiek als natio naal inkomen hoekt, niets anders is dan de som van alles, wat de individueelc bur gers in een jaar gezamenlijk aan inkomen ontvangen, doch dat daarbij niet wordt on derscheiden tusschen hetgeen werkelijk aan economische waarden wordt geproduceerd en hetgeen ontvangen wordt door de groe pen, die niet eigenlijk produceeron of di rect aan dc productie meewerken, die dus oen z.g. afgeleid inkomen hebben, dat bij de berekening van' liet natioinaal inkomen buiten rekening moet wordon gelaten. Hij komt tot de conclusie, dat van de 4029 mil- lioen, waarop volgens do Rijksstatistick voor liet jaar 19281929 het nationaal inkomen lo stellen was, meer dan de helft als afgeleid inkomen is te beschouwen, zoo dat, waar in het genoemde jaar aaln Rijks-, provinciale en gemeentebelastingen to za- men 1841 milliocn werd gchcvön, plus mi nus de helft aan belastingen wegging. Maar sindsdien is de crisis ingetreden. En nu hebben wij wèl bemerkt, dat over do go- lieelo linie, op enkelo uitzonderingen na, met verlies wordt gewerkt, zoodat liet nationaal bikomen belangrijk is geslonken, maar niet, dat de belastingen zijn ver- laagcjintegendeel, als gevolg van do nieuwe regeling vajn de gcmcenle-fiWanciëh' is er weer een schepje bovenop gedaan. iW.ilmen verder cijfers omtrent prijzen on loonen in o:ns land? Van algomeenci bekendheid is, dat liet indexcijfer van de groothaiidolsprijzen is gedaald tot voor- oovlogscli peil, terwijl al zijn de kleinhan delsprijzen veel minder sterk lomggeloopen, toch het indexcijfer voor de kosten valn le vensonderhoud voortdurend dalende is en vergeleken met 191.3 thans o'ngevoer 150 bedraagt. De loonen echter verloo'nen och. van ongeveer 200; zij zijn dus over geheel nog altijd dubbel zoo hoog als vóór .den oorlog. En lioe staat hot met do belastingen in ons lieve vaderland? Deze zijn ongeveer dJ/s maal zoo hoog als vóór den oorlog; de bclastingschrocf is voort durend aangedraaid' onder den invloed, van lieden, die niet voorzien hebben, in welk een toestand wij zouden komen. Er was voortdurende wisselwerking: doordat do loonen sleg-cin, word alles duurder en sLo gen de Staatsuitgaven; dam moesten do be lastingen omhoog en werd alles nog duur- derj dat leidde tol loonsvcrliooging, waar van'liet gevolg weer was stijging der staats uitgaven, enz. Thans staan wij voor de 'noodzakelijkheid de schroef terug te draaien en de welvaart van ons land tc herstellen, eer het te laat is. Ziedaar het economisch plan, dat ia deze dagen mot kracht en doorzettings vermogen dient te worden aangepakt en uit gevoerd. BINNENLAND. i)e Stilllialte-ovcrcenliomst Naar wij1 vernomen is gisteren de over eenkomst betreffende de z.g. Slilllialüo tegenover Duitscliland ten kantore Vim do N-cderlandscho Bank door de betrokken Nc- derla.ndsche banken en bankiers ondertóe kond. Protest-vergadering; Vrijheidsbond. I11 do grooto zaal van hot American Hotel te Amsterdam, had gisteravond do plaat- s'elijiko afdooling van don Vrijheidsbjonid een openbare vergadering belegd, die druk be zocht werd. liet was oen prates tvorgade- ring na,ar aanleiding van do omtworpi-gei- moc-ntebcgrooting en hot program, waarop de partijen, die samen hot collego van R. en W, voo-men, in 200 dijii gegaan. Achtereenvolgens vaarden dohecron Wal rave Boissevaiin, nu-. J. Rutgers en dr. I. II. J. Vo3, het woord. Lid der Tweede Kamer. De voorzitter van li-at centraal stembu reau liceft in do vacature, ontstaan door het bedanken van den licter A. II. Goif'ijard (s.-d.) als lid van do Tweeaio Kamer, be noemd verklaard tot li-1 dier Kamer moj A. do Jong to Amsterdam. !)e a,s. bcgrootmg', In een .onderhoud hoeft do minister van financiën aan hot Ncd. Córr. Rui', meege deeld, dat de piublicoeringen in do dagbla den omtrent de a.s. rijkshegrooüng groeten deels onjuist of onvolledig z'ijn of voor zóó ver ze juist züjii, verwarrend daar do wij'ae, waarop zo aan elkaar züj'n gevoegd. Hot tekort is groot-er dan .in do pers-go noemdei bedrag van f 5O.O0O.D2b. Uitsluitend rekening houdend met do daling van de rijksmiddelen en van d-o opbrengst der ge meentefonds-belasting on zond-er hot nor- malei accres der uitgaven in aanmorking te nemen, vertoonde de begroio-ting c-en tekort van f 75.000.000. Do maatregelen tot over brugging daarvan konden tem dooie roods in do begrootingscijf-ei's verwerkt worden en zullen vaar do rest aangekondigd u-orden in do millioenen-nota. Heit verhoogon Van 'h-et perumtago in (hot tarief van invoerrechten vanaf 8 op 12 is geen oogenblik overwogen. Wol komt er een ben zinebelasting. Indien e-r eenigo heffing in dezen tijd in dit land gomotivcecrd is, dan is licit wel deze, zioido de. minister. Indien tengevolge van de malaise een buitengewone middoksn- verstei'king noodig is, dan geldt liet hier voor; wijl do prijzen zooiaeior gedaald zijn. Van deze malaisio-winst zullen, zoolang 20 duurt allhanS, een 3 oont por liter aan do middelen ten goede moeten kamen; do heffing zal dri-o jaren golden en bij even- tncel-o vroeger prijsherstel worden inga trokken. De minister achtte bot besdljamend, dat zelfs tcg-en deze maatregel, waarschijnlijk do minst aanvechtbare van rille, thans roods geageerd wordt op do wijze zoioals die is geschied. De eerste, draadloos overgeseinde lolo van de spoorweg-cataslropho bij Roedapest. Do plaats des onheils. GEMENGD NIEUWS. Ernstige auto-botsing op den Muitlerstraatweg. 'Gistermiddag te omstreeks kwart over vier zijii op den Mui dors traat weg onder do gemeente Muiden nabij do Hakkelaars- brug twee auto's tegen elkaar gebotst. Op dat oogenblik reed daar ter plaatse een Israëlitische begrafenisstoet op weg naar do begraafplaats te Muiderberg. Ver moedelijk tengevolge van een defect aan do stuurinrichting week de achterstel auto plotseling naar links uit. De chauffeur kan niet voorkomen, dat do wagen in botsing kwam met een uit do richting Büssuim: komende luxe auto. Boido auto's werden ernstig beschadigd. Do drie inzittenden van do begrafonisauto vlogen door de midden- ruit on werden -allen door glasscherven aan het hoofd gewond. De inzittenden va'n de andere auto, de heer en mevrouw A. -Wj. I-Ioffman mot hun. twee dochtertjes, werden eveneens door glasscherven verwond. Mevr. II. bekwam bovendien oe® ern stige hoofdwonde en kneuzingen in! de borst. Do gewonden, die allen uit Amster dam afkomstig zijn, werden door dr. Nio- kerk uitMuiden verbonden en zijn door een particuliere auto en can ziekenauto uit W|eesp naar hun woningen verVoerd. Do vernielde auto's zijn door een kraan wagon weggesleept. Verdronken. In lief Rote-rdi-ap onder de gemeente Be- dum is Zondagavond do 16-jarige dienst bode J. Krcmer, door de duisternis mis leid, te water geraakt en verdronken. Haar lijk is opgehaald. De orkaan in Honduras. 3000 slachtoffers? Volgens een bericht uit Galon wordt liet aantal slachtoffers van de catastrophe thans geschat op 3000. Er is nl. bekend geworden, dat verschei dene plaatsen in het binnenland ook zwaar geteisterd zijn. He Duitsche Oceaunvlucht. De Duitsche vliegers Rody -en Johannse'n zijn Zondag jl. van Lissabon vertrokken voor een Oceaanvlucht. Zij- zijn later bo-v-en do' Azoren gezien. H-et vliegtuig Van do Daitscho Oceaan- vliegers Rody en Joliannsen is door het s.s. „P-ennland" op 350 mijl te O. van Halifax gezien. Allo vlicghavcns in do omgeving Van N-ow-York maken zich gereed do Duitsche Occaanvlicgcrs te ontvangen. Ofschoon do lantsto berichten over het vliegtuig nog niet bovosligd zijn, verwacht men, dat zij hedenmorgen M.E.T. zullen neerstrijken. liet weer is steeds goed geweest; op bot laatste oogenblik echter begint onweer te komen. Het vergaan van de Trait (l'Union. Naai uit Oufa gemeld wordt, is liet onge luk van het Fransclie vliegtuig Trait d' Union, dat op weg was van Parij's naar Tokio veroorzaakt door een ontploffing in den molor. Dorot verklaarde aan vertegenwoordigers van de pers, dat Mesmin, die hot toestel bestuurde, nog een poging gewaagd heeft zich evenals hij te redden door met boliulp van een parachute naar bencdon tó sprin gen. Zijn valscherm ontvouwde zich ech ter niet en Mesmin, die er in verward ge raakte, bloei aan boord van liet vliegtuig. Lebrix heeft den tij'd niet gehad do rie men, waarmede hij' bevestigd was, los te maken. Dorot zelve is volkomen ongedeerd en mankeert niets. Ilij wil d-o plaats des onheils editor niet verlaten en logoort ten huize van een com munistisch partijlid, in afwachting van de inankomst van don vertegenwoordiger van do Franscho ambassade te Moskou, die ver trokken is naar Oufa, De lijken van de omgekomen vliegers zijn in coil Vo-orloopig graf op do plaats van liet ongeluk ter aarde besteld, totdat do vertegenwoordiger Van de Franscho ambassade zal zlj'n aangeko men. fWiaar liet vliegtuig is neergekomen, is liet gras in oen omtrok van ongeveer IOO M. bijl 30 M. verbrand. Na do overwinning van Hormes-D.V.S. in de finale 0111 den Zilveren Bal. Do aan voerder van Ilermes-D.V.S., J. do Bruin, heeft do trophee en do door do Rotler- damsche studenten aangeboden krans in ontvangst genomen. SPORT. Zeilen. Watcrsportvcrccn. Schiedam. Zondag hield 'do watersportverocniging „Schiedam", haar cwrstea onderlingeu lian- Het vliegtuig S b 6, waarmee bij den wedstrijd om de Schneider Cup het snel heidsrecord werd verbeterd. dicapi-zeilwedstrijd van Schiedam naar den Briel en terug. Iloewol het weer zich logen 9 uur. niet schitterend liet aanzien en er zelfs totale luwte dreigde, .is het oen schitterende zcildag geworden. .Van do 14 ingeschreven schepen kwamen er 12 aan den start, die onder eenigo maï solie regenbuien te half 10 plaats vond Kruisende ging liet, met den intussclVön tot een harde bries aangewakkerden wind, soms zelfs een bootje te hard, want de meeste schepen voerden to voel zeil. Do terugtocht verliep vlot, meest mot ruimen wind. zoodat reeds tamelijk vroeg do jachthaven werd bereikt. Het was een zeer geanimeerde wedstrijd. Do jury, die bestond uit do hoeren Th. Scheerder Sr., M. A. Persoon, O. Nierop 011 A. Jurgens, had oen zware taak om oen voorgift-rcgcling te treffen en dam do uitslag vast to stellen voor 12 schepen, dio bijna allen tot eon. verschillende klasse bohoorden. Circa een uur 11a afloop: werden in het clublokaal, waar do leden met hun dames onder zang en muziek gezellig bijoen warön, door den lieer Scheerder Sr. de prijzen uitgereikt. Bot bestuur van de W.S.V. Schiedam hoeft, zooals do voorzitter, de lieer Joh!. II. Klein, mcdedoelcle, het vaste voornemen het volgende seizoen dezen wedstrijd door een' serie anderen te doen volgen. Do uilslagen waren als volgt: Klasse I, ronde vaartuigen. Ie prijs Alk, eigenaar J. v. Overboek; 2o prijs Wulp, eigenaar D. Rijkso. Klasse II, kielvaarluigcn van 57 M. lengte, lo prijs Sirius, eigenaar A. II. Ki Kracht. Klasse III, vaartuigen boven 7 M. lengte, lo prijs Maagen, eigenaar D. P„ Botoren- brood; 2e prijs Nelly, eigenaar A. AScheen- horn; 3o prijs Mianjo, eigenaar M. A, Vlugter. ft '41 1 \iff] DEB

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5