EEK 8 CL Schiedamsche Courant. tweede blad i DEMI-SAISONS ONS MODEL „LAUSANNE" wr^y Donderdag 24 Sept. 1931 No, 19S85 BINNENLAND. De veiligheid op den weg. Deskundig politie-toezicht is noodig. Do A. N. W. B., Toeristenbond vaar Nederland, heeft zich tal den minister van juslitio gericht mol oen adres, waai'in do Bond die ziicli lot laak stolt, naar vermen gen do verkeersveiligheid to 'helpen bevor deren, er op aandringt, dat op do groioto verkeerswegen buiten do kammen der ge meen ten moor dan Lot nu (.00 hot geval ia, deskundig piodiliedoezicht worde uitgeoefend liet snelverkeer langs do Nedorlandsche wegen brengt eon stijgend aantal ongevallen met rfcli, waarvan ook do voorzichtige •weggebruiker, do bedachtzame toerist en eveneens do wielrijder on tlio voetganger het slaohtoffoer worden. Een zoer groot dool dor verkeersonge vallen wordt veroorzaakt dootr roekeloos pf onoordeelkundig optreden van s'onnnigo deelnemers aan hot snel vorkoor, die daar bij meermalen bl'ijik geven do regels van den weg of niet to kennen, of er goan rekening mede te liouden. Het bestuur van don A. N. W. B. meent te moeten aandringen op ter zake kundig ploüilio-toc'zlicbt, omdat hot van oordeel is, fat slecbls die politic-beambten, welke de regels van bet verkeer niet alleen theore tisch kennen, doch m ook practise^;, zelf deelnemend aan liet verkeer, hebben loeren toepiassen, oen oordeeLkundig toezicht kun nen uitoefenen, en, zonder in „muggenzif terij"' te veravllen, de werkelijk nadeo! en gevaar Opleverende overtredingen kunnen Opsporen en tegen gaan. Weliswaar verrichten de verschillende vrijwillige vorkeorsins'peclies in dozen zeer goed werk, docli zijl geven clen betrokken politiebeambten toch niet die' zelfstandig heid van oordoelen en die practischo er varing, die noodig Zijn, terwijl bovendien deze vrijwillige verkoerstnspecties als de zeer nuttige provinc'alo ambtelijke verkoers- inspectie in Gelderland slechts op zeer beperkte schaal werkzaam kunnen Zijn. liet bestuur van den A. N. W. B. is er dan ook van overtuigd, dat naast de boven- vermelde maatregelen een van rijkswege ge organiseerd intensief, systematisch en vol ledig terZake deskundig politietoezicht de veiligheid pip den weg lean verzekeren of althans paal en perk kan stellen aan do misbruiken, welkte thans tot een stijgend aantal verkeersongevallen .aanleiding geven. Om deze redenen richt do A. N. W. B. tot don minister v.tn just'tie liet dringend verzoek, te willen bevorderen ,dat Op groo- te verkeerswegen politietoezicht in effec tieven -vorm worden uitgooofend, ter beteu geling van het optreden van diegenen, die do veiligheid van het voreeor ,in gevaar brengen. De wel houderscrisis te Itottchlum. Nu de raad van Rotterdam besloten hoeft het voorlooipig maar met vier wethouders 1*3 doen, hebben B. en W. besloten, dat de lieer Nivsrd (R. K.) belast zal blijven mol den burgerlijken stand, den geneeskundi gen- en gezondheidsdienst, de ziekenhui- zien en de psychiatrische inrïcAiting Maas- aofd. Bovendien is hom toegewezen do af- decling onderwijs en volksonlwikkel'ng, die ressorteerde onder den afgetreden wethou der, den heer L. de Groot. De heer Brautigam is belast met sociale belangen, waarmee ook do afgetreden wol houder Ter Laan was belast, on voorts is hem Opgedragen het we.t'jiouderlijk beheer overMaatschappelijk Hulpbetoon en de werkloosheidsverzekering, welke vooriieen ónder den hoer Nivard ressorteerden. Mr. De Jong blijft wethouder voor de plaatse lijke werken en de heer De Zeeuw wet houder van do financiën. J. ter Laan w<er Tweede Kamerlid De voorzitter van het Centraal Stembu reau beeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer J. Brauti gam, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den boer J. tor Laan te Rot terdam. Het fViderlamBehc paviljoen te Vincennes Tot aan do sluiting, half November, van de interna li ona Je kolon'ale tonioonstoling to Vincennes, zal het Noderlandsche pavil joen ook des avonds rijn geopend, en wel van 7 Lot 10 uur. I)e Koningin-Hoeder naar Varesa. De Koningin-Moedeer is voornemens, hc- ,den, zooals gcwoioinlijik op) dezen tijd, naar het buitenland te vertrekken. Het ligt in haar bedoeling om eenigo we ken in do lioogere lucht door te brengen, waartoe zijl zich naar Varesa zal begeven, nabij de ItaliaanschZwitsersdh|o grens. Bond van Jonge Liberalen, Zaterdag j.l. is te Utrecht onder de auspi ciën van den bond van Jonge Liberalen een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordi gers van de Liberale studentenkringen, in de verschillende academialc steden. Besloten werd tot oprichting van Inter academiale clubs, tor bestudeering van staatkundige en maatschappelijke vraag stukken. Een centraal comité welks samen stelling nog nader bekend zal warden ge maakt, werd mot de organisatie belast. De oprichters vertrouwen, dat de wer king van deze studieclubs zal leiden tot verdieping van hot vrijzinnig bewustzijn bij do academische jeugd van Nederland. gilet iVcdcrlainlseli eskader in Australië. Op de wagen van het lid' der Eerste Kamer, prof. dr. Van Embden, betreffen de voorvallen tijdens het verblijf Van bet Nedcrlandsche eskader in Australische ha vens in den zomer vaar bot vorige jaar heeft do minister van defensie geantwoord, dat op 15 Oct. 1.930 reeds aan den com- mandant van het eskader een rapport over do voorvallen is gevraagd. Do consul-generaal der Nederlanden te Sydney heeft verklaard, dat geen klachten van hot publiek ontvangen worden en hot zeker wel blijkt, dat de berichten in do pers de voorvallen, waarop zij betrekking hadden, groolclijks overdreven. De minister is van oordeel, dat liet oa- noodig is, dat do Nedcrlandsche regeering nieuwe maatregelen noemt naast die, welke sedert de laatste jaren hebben gegolden. Uiteraard betreurt hij het verschijnen van do artikelen, welke door hun groote over drijving stellig den naam van ons land cn dien der Nedcrlandsche marine kun nen schaden. Het verheugt de minister dan ook zeer, dat in de door Noderlandsche en vreemde autoriteiten uitgebrachte rap porten over vlagvertoon en ook schier al tijd in de pers liet optreden van het Neder- landselie marinepersoneel wordt geprezen.. Do uitslag van het onderzoek, naar aanlei ding van bet in Australië voorgevallene in gesteld, heeft bij de minister niet do vrees Na de overstroomingen in China. Zwaar geteisterde spooi'wcgbaan bij ilaakau, de stad, die liet incest te lijden heeft gehad van de ontzaglijke overstroomingon van do Gele Rivier. WmSP gewekt, dat dit in de toekomst anders zal zijn, te minder, omdat bij weet, dat alles gedaan zal worden om ongunstige oordeel vellingen te vermijden en den naam van Nederland en de Koninklijke marine hoog te houden. De minister is van de betoekonis, welke aan vlagvertoon moet worden gehecht, nog ten volle overtuigd. GEMENGD NIEUWS. I)o legermaiiocuvres, die vandaag eindigen, geven aan 'n gedeelte van den Achterhoek een militair aanzien. Generaal hisingcr inspecteert op liet slat i on som pl aceinent te Doetinchem do treinen met materiaal. Twee inbntkeii. T'o Purmercnd is op twee plaatsen in gebroken, 11.1. bij den veearts Gcerlings en bij den heer Lakcman. Men vermoedt, dat de dieven zich bij den veearts heb ben laten insluiten, althans waren geen sloten geforceerd. Allo kasten zijn ge opend en gistermorgen vond de familie liet zilver over den grond verspreid lig gen. Van het zilver wordt niets vermist. Uit een doosje, dat in een dor kasten stond, wordt (J0 gulden vermist. Tot het liuis van den lieer Lakeman hebben de dieven zich toegang verschaft door een ruit in de deur uit to snijden, waarna zij liet slot konden openen. Hier worden een gouden horloge, ruim £20, een half fleschjo cognac en een kleerenborstel vermist. In den tuin van den heer Gcerlings heeft de poiitie in de bloemperken voet stappen aangetroffen. Van de daders heeft zij evenwel lol dusver geen spoor ontdekt. Ongeluk mei een zweefmolen. Op het feestterrein van Ililiegom was do 17-jarige J. S. met andere jongens aan het spelen met oen onbezet schuitje van den zweefmolen. Hij kroeg liet schuitje tegen het hoofd en werd bewusteloos weg gedragen. Do geiiteslioer constateerde hersenschud ding. Do jongen is per ziekenauto naar liet ziekenhuis te Haarlem overgebracht. Zijn tocstnn$!$tis ernstig. Te water geleden en verdronken. To Beerta is do vrachtrijder W., die met zijn auio op weg was van Groningen naar Nieuwcschans, in het Becrsclio diep ge reden. Do man icon zich niet bevrijden en is verdronken, liet slachtoffer, afkom stig uit Nieuwcschans, was 3S jaar oud en gehuwd. deolen, wat den beleggers op 130.000.000 gulden te staan kwam, op vrije voeten ge stold, nadat liij door drie doktoren is on derzocht, die verklaarden, dat hij lijdende was aan claustrophobia, oen nerveuze aan doening, veroorzaakt door opsluiting, en dat zijn gezondheid door een langere gevangen houding zeer geschaad zou zijn. Geen van do drie aanklagers, die zich civiele partij gesteld hebben, had hier bezwaren logen. Zooais eiken morgen beeft bij', vergezeld van 4 polilie-inspecleurs, 's morgens om 9 uur de gevangenis verlaten, en zich be geven naar do bank in de Rue Chauchat. Een uur later werd de bankier van de be slissing te zijnen gunste genomen in ken nis gesteld. Een taxi bracht hem toen weer naar do Sanlé-gcvangenis terug om do noo- digo formaliteiten te verrichten, welke voor zijn vrijlating vereischt worden. Tegen den middag was Ouslric vrij. Do Santé werd belegerd door een aantal foto grafen. Hij trachtte, vermoeid glimlachend', bleek, zijn gckial met de handen to bedek ken. Daarna begaf bij zich weer naar het leego bankgebouw in do Rue Chauchat, waar een kamertje voor hem in orde is gemaakt. Zijn woning met alle roerende goederen is reeds geruimen tijd geleden publiek ver kocht. Hel kamertje in de bank is slechts met hot hoognoodige, o-.a. slechts een divan om op te slapen, uitgerust. Hij zal een achttal dagen bij. zijn familie in do provincie doorbrengen, die hem in tien maanden niet gezien hoeft en vervol gens de hervatting van zij'n proces af wachten. Mexicaaimche manieren. 8 5 personen opgehangen. Naar uit Mexieo-Cily wordt gemeld, heeft een detachement Mexicaanscho soldaten te Villa Gueirero (Staat Tabasco) op ontzet tende wijze huisgehouden. De bewoners van het dorp hadden don burgemeester doodgeslagen, omdat deze zich aan oen meisje bad vergrepen. Het meisje was later aan de gevolgen overleden. Do gouverneur zond hierop troepen voor een sliafexpeditie. Toen zij aankwamen, vluchtten do dorpelingen. Do .soldaten haal den do menschen in on hingen 85 bun nor aan de langs don straatweg staande hoornen op, hoewel de gouverneur eten men schen zelf liet leven had gewaarborgd, Dc treinaanslag bij Boedapest. Do Poolsclie politie heeft oen Hongaar gearresteerd, die kort na dc spoorwegramp co Bia Torbagy zonder pas Hongarije hoeft verlaten on via Tsjccbo-Slowakije naar Polen is vertrokken. Hij wordt van medeplichtigheid aan den aanslag verdacht en is in tegenwoordigheid van den Ilongaarsclion gezant aan oen ver boor onderworpen. Oustric vrij! Om gezondheidsredenen uit de Santógevangenis ontslagen. Op last van clen Parijschen rechter van instructie is Oustric, bekend door zijn mar nipulaties bij de introductie op de beurs Een dokter, die niet bang was van medicijnen. Dr. A. Ilawkyard, die behalve medicus, ook burgemeester is van Leeds, heeft de laatste zeven jaar Mj elkaar 23.000 pillen ingenomen. Hij hoeft zoo schrijft Haat Vad. zulks zelf verklaard bij de opening van een tenloonsLelling van geneesmidde len op het gemeentehuis. De pillen bevatten Ilydrochloorazijnzuur, melk en lever-extract De dokter schrijft het aan dez-o pillen toe, dat hij op zlij'n 72ste jaar nog do functie van burgemeester kan waarnomen. Ik behoor niet tot de doktors, zei hij in Zijn toe- spraak, die het gebruik van medicijnen bij de behandeling van ziekten afkeuren. Over kinderen en winkelen. ledero moeder ziet verlangend uit naar den lijd, waarop zij haar kinderen bij de hand kan nemen om met hen te gaan Kijken naar de mooie winkels. liet doet iemand goed te zien hoe dc kleintjes met grooie, bewonderende oogen naar al het moois van speolgoedland staren en zelfs wanneer do beurzen geen groote uitgaven toelaten en de vurigste wcnschen juist nooit tot vervulling kunnen komen, heeft de winkdtocht toch zijn vele voordooien. Door winkelen namelijk ontwikkelt do jeugd het waarnemingsvermogen. Handige jon gens en meisjes zullen in de winkelramen aardige dingen opmerken, dio zij met eeni go moeite naknutselen. Daar is dan bij voorbeeld het eenvoudige kunstje om stuk ken carton te beplakken mot gekleurd pa pier, daarop oen aardig plaatje of oen prentbriefkaart, oen klein kalendcrtje, en liet kunststuk is volbracht. Zulk een zelfgemaakte surprise is toch altijd een welkome verrassing voor ouders, broers, zusters, vrienden of vriendinnen. Ook de allerkleinste kinderen hebben dit waarnemingsvermogen reeds. Zij heebten veel meer waarde aan iels djj t zij zelf gemaakt hebben, een kapotte speen desnoods, als aan iets, dat gloed nieuw en heel uit een winkel kwam. Daar om doet men goed, dit vermogen te ver sterken en te ontwikkelen, want in later leven zal de jongeman of het meisje er van kunnen profiteeron in dagen van strijd. r,f f DER Hleuwste vormen; f-rij en Z. gulpsluiting ll-rij' mei en zonder band Raglan mei slipon mouw In ellen grijs In vischgraal In fantaisie-dessins 120-, 30.-, 40-50.-, enz. -.1 V- iWVvvfiS; f v. N."" -.S-wV «f-v K -V S

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5