Schiedamsche Courant Abonneert U nog heden derde blad Rijwielen, Kinderwagens, Naether vouwwagens. Het kostbare Meesterstukje. Fritz von Ope! over de toekomst van het vuurpijl-vliegtuig. BAKKERIJ H WIJS BROEK ToN De Eerste Schiedamsche Papiervernietiging. Jac. v. d. WAAL, ™ESJmrLZH*™£uA1 2D-^ Hoogstraat 41 Telefoon 68353 GEMENGD NIEUWS. Een fabriek van ijzer, beton en glas. Een bezoek bij de firma Van Nelle. De thee en tabak. Ook do thee wordt ofp die wijze door kunstige machines verpakt. Vlugge handen nemen de pakjes aan het eind der machine in ontvangst, ze worden in een doios gesta peld ©n is deze vol, dan begint Zij oen tocht door de fabriek naar liet magaZijh Op een plankje, dat met een beugel aan eon ketting is bevestigd en die steeds maar door blijft draaien. Aan dien ketting Zijn honderden van di-e plankjes bevestigd en steeds schuift do lange rij van plankjes maar .achter de pakmachin-es voorbij op weg naar het magazijn, om straks weer terug te koeren naar de fabriek, steeds maar doori Met de tabak gaat het ids anders. Dio kan niet automatisch gewogen wor den, (omdat de roofer prijs stelt op oen lange snede en b'ij- automatische weging er een kapbeweging zou bij te pas komen, die de tabak „kort" maakt. Wel wordt de afge wogen tabak machinaal verpakt. GOEDKOOPST MEEST ACTUEEL hier ter stede verschijnend Dagblad 15 CENT PER WEEK f2.- PER 3 MAANDEN DER Vrljdas 25 Sept. 1031 No. 19S36 Onze correspondent heeft dezer dagen con. onderhoud gehad mot den bekenden „Raketenmann", ingenieur Fritz von Opo1? die in Mei 1928 op de Avus-baan hij Reriijn voor do eerste maal een vuurpijl- auto reed, en daarmee een snolheid van 230 K.M. per uur bereikte, 'terwijl hij in September van het volgende jaar--met een vuurpijl-vliegtuig een vlucht van 8 K.M. volbracht. Fritz von Opel vertoeft momen teel to Antwerpen, in vorbalnd met de introductie der nieuwe Opol-automobielen, in het zakongebicd van General Motors Continental. We geven hier een deel van edn vraag gesprek met Von Opel weer: Reeds zoo lang merkt men niets meer van proefnemingen op dit gebied. Be- teekent dit, dat u niet moer gelooft aan do toekomst van de vuurpijl als stuw kracht voor luchtverkeersmiddelen? Integendeel. Ik zou indertijd bij de proe- Fritz von Opel. ven met vuurpijlen mijn leven niet ge waagd hebben, als ik er niet vast van overtuigd was, dat de toekomst van het wereldverkeer aan do vuurpijl-stuwkracht behoort. liet spreekt overigens vanzelf, dat in dit verband de term vuurpijl niet moer in do letterlijke beteekenis moot worden opgevat, welke het spraakgebruik in het algemeen er aan hecht. Ik werk harder dan ooit aan het ongetwijfeld zeer inge wikkelde probleem van het vliegen in de stratosfeer, maar omdat ik bang hen voor overdreven optimistische verwachtingen van het grooto publiek, neem ik mijn proeven in stilte. Werkt u nog mot de kruit-vuurpijlen, die u vroeger gebruikt hebt? Do kruit-vuurpijlen, waarvan ik bij mijn experimenten gebruik heb gemaakt en die mijn vriend en medewerker Sander uit Wesermünde, heeft ontwikkeld, hebben een groote beteekenis voor het reddingswezen op zeo verkregen. Met onze vuurpijl-pisto len worden thans lijnen tusschen sche pen onderling en tusschen de kust en het schip over afstanden tot 500 meter geschoten, en. zij worden op honderden schepen waaronder vele Ilodlandsclie gebruikt. Ook schiet men er reddings gordels en groote zwemkussens mee weg, die automatisch opgeblazen worden, zoo- dra zij met het water in aanraking komen; verder kleine, met olie gevulde bommen, die barsten als zij in het water vallen, ert de branding over een groot oppervlak kalmeeren. Voor vliegtuigen-komt-uiteraard de zoo- gonaamde vloeistof-vuurpijl in aanmerking. In haar verbrandingsruimte wordt olie met zuurstof verbrand. De constructieve moei lijkheden houden hoofdzakelijk verband met de hooge temporatuur van 3000 gra den Celsius en de hooge gassnelheid van ongeveer 3 K.M. por seconde. U gelooft dus niet aan de toekomst van do luchtverkeersmiddelen „lichter dan do lucht" de luchtschepen? Neen, in hel geheel niet. Voor hun be sturing is te veel motereologische genialiteit noodig. Zij zijn uitstekend geschikt voor wetenschappelijk onderzoek, doch veel te langzaam voor economische doeleinden. Do snelheid van onze verkeersmiddelen, de huidige vliegmachines, inbegrepen, heeft met do ontwikkeling van het berichtenver keer geen gelijken tred gehouden. Wat wij noodig hebben is een snolheidsvergrooting, niet van eenigo tientallen, maar van oen paar duizend kilometer! Maar levende wezens kunnen derge lijke snelheden toch niet verdragon? Dit is een verkeerde opvatting, die vrij algemeen gekoesterd wordt. Ook do groot- sto snelheden zijn niet voelbaar; denk slechts aan de draaiing van de aarde en do beweging van onze planeet in het zonne stelsel. Hinderlijk alleen zijn de snelheids- verand eiingen, dus versnellingen en ver tragingen. Mijn proeven hebben echter wel bewezen, dat deze in veel sterkere mate te verdragen zijn, dan men tot dusver aannam. Hoe denkt u zich het vliegtuig van do toekomst? Dit zal mijns inziens een vliegmachine van het „vliegende vlougel"-type zijn. De passagiers en de motoren vuurpijl-mo toren zullen binnen in den hermetisch gesloten vleugel worden ondergebracht. De machine zal op een hoogte van minstens 30 K.M. vliegen en een snelheid van meer dam 2000 K.M. per uur kunnen bereiken. Een vlucht Holland-Indië duurt dan circa 7 uur en zal slechts zeer weinig kosten. Zullen wij dit nog beleven? Men heeft reeds zooveel hiermee samen hangende vraagstukken opgelost, dat ik er persoonlijk vast van overtuigd hen, dat wij in 15 jaar zoo ver zullen zijn. Gelooft u, dat deze ontwikkeling de menschheid gelukkiger zal maken? Toegegeven zij, 'dat men dan ook op do Noordpool niet meer voor plotseling bezoek van zijn schoonmoeder gevrijwaard is. De aarde zal kleiner en kleiner wor den, maar ik geloof, hoe meer de volkeren met elkaar in contact komen, des te beter zullen zij elkaar begrijpen en des te dich ter zullen wij bij oen werkelijke wereldvrede komen. Zooals u ziet, hebben ook wij, ingenieurs, onze idealen. Beurtvaart Schiedam—Amsterdam. In dir. verb, m. Groningen en Fries!. Yertr. Maand, Woensd. en Yrijd. 5 u. Adres Schiedam, Oude Sluis 4. 68456. A'dam, Klovenicrsburgw. 39, gaf 48957 Schippers: J. C. DE MOS on F. W. BON Jr EÜrste Schied, Bedrafenis-Vereeniging Bèoarsvest 103. 4- Teief. 68205 A.'. v. d. Most, J. If. Jenner, T. Kooy Bfèeisvest 103. Fabrjstraat 36. Laan.44 HOOGSTRAAT 22. TELEFOON 68019. Neemt proef met ons melkbrood telefunken -- iuv.ci -«-rrT^TT E Dl TEC, 68538 ROTTEROAMSCHEDIJX Z45 Inkoop van alle soorten O XT15 PAPIER EN METALEN". Uit het Engelsch door Mej. 0. M. G. de \V. 27) Binnen het uur moet je voor good het huis uit ziijn meisjeliof. Neen ,dat do© ik niet. Voordat u mij het schilderstukje teruggegeven 'hebt ga ik niet weg. liet is niet van jou. .Te bont geen ge schikt persoon om zoo iets te bezitten. En als jo niet rustig heengaat, zal jo koffer 053 straat gezet worden. Als u mijn koffer nog eens mot uw vingers aanraakt zal ik do politie roepen. Om do politie bekommerdo oom Si zich geen zier. Zij had niet do minste aanspraak op hem: ze loefde op Zijn kosten. En wat dat schilderijtje betrof, dat had er niets mee te maken. Nu kwam Willem eelitor uit don hoek. Ilij' had cr bij gestaan als getuige zonder hot ié willen. Maar nu kon liiij zich niet langer stilhouden. Neom mij niet kwalijk, mijnheer, zei Dij stamelend, terwijl hij oen vuurroode kleur kreeg, maar ais juffrouw Julio hier het huis uit gaat, dan vrees ik dat ik ook moet gaan. Dit was een donderslag uit oon heldoren kemel. S. Gedgo stond eensklaps mot wijd lopen mond. 1 Bij hijgde naai' ad om. Do schoik was hevig. Langzaam nam do oudo man ZP „vcrkoiotp"briI af en verving hom door Z|jn „koopbril", Dial was zieker mot hot doel cr minder woest uit to zien, maai' op1 dat loogenblik. hielp liet niet. Ach jongen, zeg toch niet zulke malle- praat, was al wat bijl zeggen kon. 'i' illein was echter niet van zijn plan te brengen. Hij vond hot nooit gemak kelijk een besluit lo nomen, voor hem was 200 jets geen kleinigheid, langzaam en ïaoeinfjk bon hij tot oen beslissing komen, Langzaam hebben we het groote gebouw aan de Delfsliavensche Schie zien vcnije zen en als we don Rattordamsdhen dijk pas seerden, hebben wc ons verwonderd over do afmetingen, d'O hot kroeg, maar nog meer over den vorm, dien we „vreemd" vonden. Maar langzamerhand Zijn wo aan hot go- bauw van de Eiven de Wed. J. van Nolle gewend geraakt. Wo keken er nog wel naar, vooial 's avonds, als duizenden lampen licht door do ramen wierpen, maar do verwondering liad plaats gemaakt voor om rustig aceep- teerem van het nieuwe. Plotseling editor is onze bolangstolling voor hel ge-bouw weer verlevendigd, nu we er dezer dagen een bezoek bradlüon en rondgeleid worden door dit samenstel van ijfeer, beton en glas, samen vormend ©en zeer modern kantoor- en fabriekspand, waar in do nieuwste machines Zijn öpgenteld. Hel kantoor- en fabrieksgebouw slaan afzonderlijk naast elkaar en zijln verbonden door een overdekte brug. Iliot uitgebreide kantoorpersoneel werkt in ruime, lidhto lo kalen, waarin de kleuren blauw en grijs domineenen, D© fabriek hoeft drie hoofdaJdoelingcn: do koffiebranderij^ de l'iiocpakferij en do ta- bakskerverij. In oen afzonderlijk gebouw Zijn o.a. ondergebracht do uitgebreide ex- pedilio en do druldrorij', waar kleine rotatie persen de zakjes voor koffie, thee en ta bak zoo noodig in drie kleuren bedrukken. Ruime hallen geven toegang tol de fa briek. Voor het vrouwelijk- en mannelijk personeel Zij'n er afzonderlijke toegangen. En omdat het personeel zoo groot is, moet er wel een strenge controle Zijn ap hot ko men en gaan. Wies komt, stookt Zijn kaart in een bus, draait aan een handle* en depo neert de kaart weer op' haar plaats in oen wandrek; bij hot verlaten moot dezelfde 'handeling herhaald worden en precies is dan later na te gaan, wanneer do betrok kene kwam en ging. Voor den bezoeker is hot do grooto ruim te en hot vele licht, dat hem frappeert. Veel bezoek is er nog nïot geweest; men kon hot aan do meisjes merken; zie hadden nog belangstelling voor do vreemdelingen, dio waren binnengedrongen. De koffie. De bewerking van do koffie hebben wo van nabij kunnen volgen. Aan do grijte gioeno boonen wordt langs madiinalen weg eerst het stof onttrokken. Daarna warden ze aulomatiscli gesorteerd naar do grootte, Maar do machine hoeft nog geen oogen en daarom moeten do baonon gesorteerd worden. Tientallen meisjes zitten op lange rijen gebogen over een band, die steeds maar draait, waaraan geen eind is en waarop uit een tieohlorijo steeds maar boonen worden geschud, die een klein eind je misschien 20 a 25 c.M. worden Maar had hij dat eenmaal gedaan, dan was hot voor goed. Zijn stamelen on blozen was een. weinig belachelijk; hij sdheen op hei punt in tranen uit te barsten, maar de vijan delijke toon van Zijn meestor kon hem geen voetbreed doen wankelen. Nooit in mijn teven heb ik zioo iets onzinnigs geöioord, zei S. Gedgo sissend als een adder. Jongen, jo moet krankzin nig zijn om je door zoo'n deern te laten inpalmen. Gee-f mij het schilderijtje, oom Si, riep do deern met zulk can krachtige stem, dat hij er van knipoogde, en ik zal er heel goed op passen en zorgen dat u mij nooit weerziet. De oudo man jammerde haast van woe de. Maar hij had geen plan het ding op te govén en even min, wat hem bijna even veel waard was, do diensten van den jan- gén man, die Zijn rechterhand was. Willem kon niet dror een ;ndor vervangen werden En zoodra zijn meester inzag, dat do dwaze jongen in ernst sprak, begreep hij; dat hij geen keuzo had. Hij moest water in den wijn doen. Met al den tact waarover hij beschikken kon. en de oude man kon veel tact aanwenden als hot noodig was zou h'ij het dan zoo ernstig niet op nemen. Met Zijn nichijo afrekenen zou hij later doen. Ilij gaf haar eeliter den ernsligen raad een andere betrekking te zoeken, want hij was overtuigd, dat hij meisjes, als Zij er een was, geen uur langer in huis wou luoudcn dan strikt noodig was. En wat den jongen man betreft, van wien liiij al- lijd zulk een goede moening had gehad, van den dag af dat liüj hem als hot ware van do slraat had opgenomen ©n voor wien hij een vaderlijke vriendschap had gekoes terd, h'ij1 begreep bepaald niet en dil zcido h'ij op een toon, dien het liart zou doen smelten Itoe lnj Zijn smart, Zijn diep gewond hart zou bloot leggen ca -on der woorden brengen wat Mj gevoelde. Julie h-ad dus eigenlijk de overwinning behaald. Ilct inpakken van haar koffer kon nog wat uitgesteld worden. Maar Zij be greep heel goed, dat Zij dit geheel aan Willem te danken had en aan hem al leen. Het was Zijn lusscheiikomst die zo-o prachtig op tijd kwam, en haar in staal gesteld had dien dag ten minste te winnen Den vorigen avond was Zij ontevreden over hem geweest. Nadat iiij haar het schil derstukje gegeven had, was hot Zijn plicht geweest er beter op te passen. Maar zij moest die zwakheid vergeven. Ilij had hoi goed gemaakt. Hoofdstuk XXVI. Julio was geheel en al van één gedachte vervuld. Het mocht kosten wat liet wilde, z'ij moest het schilderijtje terug hebben, voordat Zij het huis uitging. Als dat haar niet gelukte kreeg Zij hel nooit in haar 1e von terug en aan al haai' verwachtingen werd do bodem ingeslagen. Wat die vor- wachligen precies waren, waagde Zij niet zich zelve af te vragen; zo zouden in ieder geval niet gemakkelijk onder wc-orden gebracht kunnen worden. Maar zij had een vaag bewustzijn, dat Wiliem's toekomst en de li axo onafscheidelijk aan elkaar ver- bondon zouden zijn. Het was duidelijk dal liet stukje ergens in huis verborgen moest wezen, omdat mijn heer Thornton en Zijn vriend Dup onnet licit den volgenden dag zo-ud-en komen be kijken. Julio begreep; dat dit oen gelukje was, waarvan zij gebruik moest maken. Het was niet waarschijnlijk, dat zo er moer van zotu hiooren. Ze liad roods gdioord, dat zo Donderdagmiddag om drie uur zouden komen, liet was nu Woensdag. Wat haar slrajf ook mocht wezen, Zij1 moest zorgen bij1 die samenkomst tegenwoordig te Zijn en zien. wat er met dien schat geboorde. Een gevoel van wanhoop drukte haar, zo lag liet grootste gedoelta van den nacht wakker en zocht steeds naar oen middel om haar doel te bereiken. Maar het was meegevoerd op den rollenden band pm dan te verdwijnen in een gat en terecht te komen jn een donkeren Zak. In liet korte otogéhblikje, dat (le 'bo|onon op don band zander eind worden meegevoerd, moeten vlugge handen sorteeren; de slechte worden verzameld in eenapart bakje. De band draait maar steeds in een gelijk tempo door en steeds schuiven boonen. onder de oogen en handen van de meisjes voortDen gan- sdtien dag van 's morgens 8 tot 's avonds 5. „Dat Is geen erg verheffend en toch een inspannend werk", merkten we op. En onze geleider antwoordde: „Dat werk zouden we nu ook gaarne door do madhino laten doen, maar dat gaat niet'" Intussdhen is liet zoo, dat de meisjas, als zo vermoeid rakion, do sdhuif van den trechter mogen diclit doen, waardoor de stroom van steeds maar grijs-groene boon tjes voor eenigo minuten wordt onder broken. Zijn do boonen gesorteerd en gemêleerd, dan worden zo gebrand. Dat gaat met 150 K.G. tegelijk in oen machine, waarin oen flinke gasvlam aangeblazen wordt. In de machine circuiceren steeds maar de boo nen cn de koffiobrander ïegolt dooir aan kraantjes te draaien den gas- en den ludit- loevocr. Na ©enigen tijd conlroleert hij tel kens ,op een klein schepje, in lioevetre de grijs-gioeno kleur verandert via lichtbruin in donkerbruin. Op het laatst vergelijkt h'ij telkens Zijn boonon in bewerking met een monstertje, dat hij bij zicli heeft slaan en ap het juiste moment word; de hilta'oevocr afgesloten ©n worden de gebrande boonen in och graoten bak gestort, waarvan de bodem geperforeerd is, zoo lat de warme lucht kan worden afgezogen. Een roarin- i'ichting houdt do boonen in beweging en na afgekoeld te Zijn, verdWij'non de boonen weer ©en verdieping lager, waar ze nog maals gesorteerd worden, omdat het mo gelijk is, dat een boon rechtstreeks met het vuur in aanraking is geweest, en. daardoor verbrand, in plaats van gebrand is. Machines vouwen on plakken zakjes; automatisch wordt de koffie afgewogen en 'in do zakjes gedaan, dio door de machine zelf worden dichtgevouwen. Ontspanning en ontwikkeling. De raiionaliscering van den arbeid brengt mee, dat ingespannen wordt gewerkt. Do firma Van Nolle Iradht zooveel mogelijk d<e bezwaren, die aan don arbeid in haar fabriek verbonden Zijn, te compensoercn. Ziij heeft dat jn de eerste plaats gedaan door een ruim en licht gebouw te doen verrij zen, waarin do arbeid wordt verricht; Zij doet dat door te zorgen voo-r oen aan gename en nuttige afwisseling door middel van sport-, muziek- en toonoelvercenigin- gen cn door.h-et houden van cursussen. Twee dames zijn sp-ociaal belast met het sociale werk. Een sprekend getuigenis is, dat vele arbeiders en arbeidsters, die Op den Linker Maasoever wonen, en vroeger, toen de zaak nog aan do Louvehaven ge vestigd was, dus dicht bij' huis waren, nn eiken dag de reis naar de Dolfshavensch© Schio maken en er niet aan denken „Van Nolle" in den steek te laten. Waarom werden do nieuwe fabrieken OF? DE EN ABONNEMENTEN WORDEN DAGELIJKS AANGENOMEN AAN ONS BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) TELEF. 103 EN 6i7 juist daar, zelfs buiten do grenzen van Rotterdam, opgetrokken? Wat waren de overwegingen bij de keuze van hot terrein? Het antwoord, dat do directie op deze vraag geeft, luidt: Goede bereikbaarheid te land voor zwaa® vrachtverkeer cn l© water voor binnen schepen; juil ©en oogpunt van publiciteit zichtbaarheid vanaf spoorlijn en hoofdver- keersw©g(en)voor hot personeel do lig ging niet te ver van do stadsgrens; in de onmiddellijke nabijheid eindpunten van train- en buslijnen ©n in do omgeving ge schikte woonwijken. Ofschoon wo don laalston lijd wel niet zooveel hinder van zoor warm en zonnig weer hebben gehad, zal men misschien toch wel eens do monschon hebben bo- klaagd, die in zoo'n glazen fabriek moesten werken. Maar het medelijdon, dat ontstond, was misplaatst, want in do kantoorgebou wen Zijn in den gevel wegrollende zonne schermen aangebracht en jn de fabriek bevindt zich op ongeveer 70 c.M. van de ramen een soort jalouzie (Aeroshade). Do warme lucht tusschen ramen en Aeradiade stijgt op en van do tegenoverges telde zijde van hot gebouw (de schaduwzijde), wordt lucht .aangevoerd. Dit systeem voldoet in do praclijlk zooi' goed. Cijfers. Wo laten hier nog enkele cijfers volgen, die .ons met betrekking tot do fabriek wer den verstrekt: Indeeling terrein: Tolaal oppervlak p".m. 90.000 M2; bebouwd 13.000 M.2; in voor bereiding 30OÜ M2.; gereserveerd voor uit breiding 20.000 M2.; sportterreinen 29.000 M2.; wegen, enz. 17.000 M2. Inhoud van het gebouwde 200.090 M3.; tolaal vloeroppervlak 50.000 M2.verwerk te beton 15.000 M3.; Spiegelglas 10.000 M2.; imitatie spiegelglas 9000 M2. Tenslotte nog iets over don ©enigszins eigenaardigen naam. In 1782 kreeg Jan (ook genaamd Johan nes |Of Johannis) van Ncllo, afkomstig uit Leiderdorp, vergunning zich te Rotterdam te vestigen en opende een handel in coffij; thee, t.abak enz., aan don Schiedamschen dijk. Ilij overleed in 1811 en Zijn weduwe zei te de ziaak Voort. Maar 2 jaar later stierf ook Zij. In de overlijdensadvertentie werd reeds meegedeeld, dat do zaken door de erven zouden worden gecontinueerd. Door associatie kwamen in 1837 twee gebroeders Van der Loouw in de zaak. lN\ee kleinzoons van een van hen behooren tot de tegenwoordige firmanten, n.l. de heeren C. II. van der Leeuw en M. A. G„ van der Leeuw. Do dorde firmant van do tot een prachtig zeer hygiënisch en modern bedrijf uitgegroeide zaaak is de heer A. IL J. Canters. een hopeloos geval. Oom Si kon zoo ge makkelijk ieder plan, dat bij haai mocht opkomen in duigen doen vaiton. En hij zou nergens voor terugdeinzen. Ze moest hom in slimheid overtreffen, maar iets stens' bedenken, zoodat zo zulk oen vijand kan overtroeven, daartoe waren haar hersenen niet in staat. Terwijl Zij daar lag te woelen in haar ongemakkelijk bed, terwijl haar gedachten als evenveel booze geesten om haar kussen waarden, vervolgde do boete droeve his torie haar als een nachtmca'rio. En Zij had zoo fantastisch mogelijk den winkel beue den voor oogen en in hot bijzonder hol afgodsbeeld, de prcsideerend© geest, die haar nu voor oogen stond als de copi© van oom Si zelf. Hij was stellig door den duivel bezeten en die heidensche afgod bezielde hem on getwijfeld. Dien Donderdagmorgen stond het meisje vroeg op. Zij was in oen wanhopige stem ming. Zij had zoo weinig geslapen. Maar ondanks haar groote vermoeidheid stond haar besluit vast; Zij moest oom Si de baas Zijn en haar eigendom terug krijgen. Of schoon zij nergens een straaltje van licht ontdekte, do tijd was nog niet gekomen om allo h o-op op te geven. Toen Zij met stoffer en blik in do hand aan haar dagtaak begon, kwamen allerlei plannen bij haar op, het eemo al dwazer dan het andere. Als laatste redmiddel zou Zij de politie in don arm nemen. Als zij had kunnen rekenen op Wiliem's steun, dan zou z© wel lust hebben dat te doen, maar het bezwaar was, dat zo van hem in het geheel niet kon afhangen. Ja, hij' was ridderlijk voor haar opgekomen, dat moest Zij er kennen, maai' als hot het schilderstukje betrof, dan was h'ij op do hand van -oom Si. Al ontkende hij niet, dat hij hot haar had gegeven en dat het dus haar wettig J eigendom was, hij had zeker Spij t van dat cadeau. Neen, de politie in den arm nemen Zou haar niet helpen. Zij moest wat anders be denken. Dien nacht was or een onwijs plan in haar hoofd opgekomen. En als ze in den loop van den morgen niets anders bedacht, dan besloot ze dat plan ten uit voer te brengen. Zij begon dadelijk oom Si zand in de oogen to slrooien. Aan hot ontbijt doelde zo liem mecte, dat ao van plan was 's mid dags uit te gaan om oen betrekking te zoe ken Ze zat. daarbij zedig op kaar bord te kijken. En hij ,oom Si, maakte geen bezwaren legen dat plan. Neen, do oude valschaard had goen be zwaren. Volijverig verzekerde hij haar, dat ze daar heel (vijs aan dood. Hij was voor zich zelf boel blij, dat zo daar niet rond liep, terwijl hij zeer gewichtige zaken be praatte met de hoeren Thornton en Dupon- net. Want hij was zeer vervuld van hot feit, dat dio liceren om drie uur kwamen om hem te spreken. Een uur ongeveer voor don bepaalden tijd zond do oudo vos Willem uit om oen boodschap te doen, waarvoor hij zeker den hooien middag noodig had. En om zeker te zijn dat de kust veilig zou zijn, zei S. Gedgo op beslisten toon tot zijn nichtje: Ga jij nu jo hoed opzetten on maak dat je wegkomt om die boodschap te doen, waar jo gisteren van praatte. Ik wil niet dat jo hier rond hangt terwijl die hooien hier Zijn. Maar Julie had andere plannen. En ziij deed haar best dat niemand daar iets van vermoedde. Ten eerste wachtte z© tot Wil lem weg was; hij moest een heel eind met de bus weg, heolomaal naar Richmond, Ten tweede moest Zij zekerheid hebben dat oom Si Zijn dutje deed in zijn fauteuil, waar h ij gewoonlijk na hot middageten oen uiltje knapte. En toen begon Zij overmoe dig haar vermetel plan ten uitvoer ta brengen. i (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9