Schiedamsche Courant 'Brieven uit de Hoofdstad. TWEEDE BLAD Verduistering bij den Pensioenraad. j Plnsiag 20 Oot. 1931 No. 19Ï57 Taxi-oorlog. 'Meusclienweo. ,- Nu do tramtarieven zijn verhoogd en de [prijzen der officieelo taxi's eenige weken 'geleden verlaagd -werden, schijnt 'de taxi oorlog eerst recht te zijn ontbrand., Ilèt is èen felle strijd, die er woedt., en' hot einde is nog lang .niot in zicht. En zeker niet in zicht, zoolang de autoriteiten, machte loos blijkbaar, zulten moeten toekijken en dezo aanfluiting der publieke veiligheid' door do vingers zien. liet wordt overi gens te bar en hoog tijd, dat hier inge grepen wordt in den warboel, met een weidschen naam nog taxi-bedrijf gchecten. Jk trachtte dit al eens eerder uiteen te zeiten. Het gaat zoo niot langer. Do heele stad is één optocht van reclame-taxi's, de '„echte" en de clandestiene verhuurders, die elkaar nu openlijk en publiek bekampen [Van een collectieve reclamecampagne sdiij non do Amstcrdameche exploitanten der slationncerendo auto's nog nimmer te heb ben geboord; zij zouden zich anders zeker do kaas niet zooi van hot brood hebben laten eton. En dan was het zeker niet voorgekomen, dat een leger afgekeurde auto's, te vies -om aan te kijken, pie pend en knersend van ouderdom, het ter rein had veroverd van bet publieke ver voermiddel taxi. De veiligheid van het pu bliek is bier in het gedrang gekomen en dan behoeft men nog niet eens speciaal bet oog te hebben op hen, die vervoerd worden door deze vehikels. Voor de overi ge weggebruikers is do openbare weg al ovenmin veilig nu er dagelijks nieuwe chauf feurs voo-r gele- en wittcbanders worden klaar gestoomd om na een vluchtige, alles zins onvoldoende opleidingsperiode het stuurrad te hanteoren van een geenszins betrouwbaar voertuig nog bovendien, als taxichauffeur. En wat in geen stad ter wereld bestaanbaar is, wordt thans to Am sterdam vertoond als gevolg van kortzich tig ondernemersbelcid, van de zinlooze tak- tiek van vakvereonigingsleiders en de verre gaande lankmoedigheid der autoriteiten. De heelo zaak is wat men noemt, „in do pprée", en te redden valt er weinig. Nu sommige taxi-exploitanten beweren voor 5 cent per kilometer to rijden de waar heid dier beweringen natuurlijk daargela ten is het stadswagenpark dor offi- cicele taxi's nog maar enkele kilometers van don afgrond. Ook de chauffeurs schij- nen dat te beseffen en een doel hunner tracht een goed heenkomen te vinden, deels bij geel- of wilbandzaken, deels in nieuwe ondernemingen op coöperatieven grondslag .opgebouwd, in de luxe verhuur. Het zijn flinke kerels, betrouwbare vakmenschon, dezo chauffeurs, en een boter bestaan waar dig, dan zij den laats ten tijd, met het eertijds kostbare bezit hunner stationneer- vorgunning, hebben kunnen vinden, blaar zij zullen hard moeten vechten tegen het piratendom in dit taxi-bedrijf, door een deel van hot rijdende publiek, jammer ge noeg, nog altijd aangevuurd en in het leven gehouden. Tot bij do justitie men er van overtuigd is, dat drastische maatregelen geboden zijn, om het publiek en zijn vei ligheid in bescherming te nemen tegen dit auto-banditisme in do lioofddstad. Op do pleinen en op de grachten, in Edison in verschillende stadia, var zijn leven; van krantenjongen tot beroemd uitvinder. tot de uitzonderingen behoort. Als er één bedrijf is, waaraan de over heid haar zorgen in de eerste plaats eens zou moeten besteden, dan is het wel dit taxibedrijf, dat uoodo om herziening vraagt. En het zou zeker oen oplossing zijn, wan neer men het thans zeer beperkte aantal stationneervergunningen zonder maximum zou uitbreiden, zoodat iedere behoorlijke chauffeur met vertrouwbaar materiaal en gecontroleerde taximeter zich onder het toezicht dor verkeerspolitie zou kunnen stellen. Dan tenminste zou het mogelijk worden alle ongure elementen te weren on het auto-rijdend publiek, die waarbor gen te bieden, waarop het zonder meer recht heeft. De conjunctuur voor de taxi is beter dan ooit. Met z'n vieren trammen is al even duur als een taxi, van. huis tot huis vervoer biedend. Ons taxibedrijf kan oen gulden tijd tegemoet gaan... met verstan dige ondernemers, liefst werkgevers-chauf feurs, een tarief, dat minstens nog 50 pet. lager kan en dus ook moet en een overheid, die zich over dit diep gezonken bedrijf eindelijk eens moet ontfermen. De zaak van de beschadiging van „De Anatomische Les" zou voor de vierde Kamer dienen. De man, die de kostbare schilderij met een bijl had vernield; zou terecht staan en oen straf tegen zich hoo- ren eischen, er zouden getuigen komen en een verdediger,kortom een zaak waar wat „in" zat. En de pers had lont geroken: hot zat er vol. Do zaak kon beginnen. Maar de beklaagdenbank bleef leeg, mei als entourage een gapenden veldwachter; en een verdediger verschoen evenmin. En dit was de groote zaak, waarover zoo veel te doen was geweest? De president fluisterde iets van: „een eigenaardig ge val", de officier van Justitie keek strak ker dan ooit, de bode ginnegapte tegen den deurwaarder met ambtspenning en do ge helmde ordebewaarder wisselde blikken van verstandhouding met zijn collega van de tribune... Fen doovo dame kwam getuigen: van do ellende van dezen lotgenoot in de een zaamheid en betoogde met alle kracht, die in haar was, üat deze man geen misdadiger genoemd mocht worden. liet was zijn eenige uitvlucht. Vroeger betrek kingen gehad. In Amerika gewerkt, wat geld verdiend. Toen terug gekomen en hier als boekhouder op ecu kantoor gezeten, zijn werk naar belmoren verricht, maar plotseling ontslagen als zoovellen. En toen twaalf jaren lang had hij geprobeerd weer aan den slag te komen, doch nie- Het gemeenschappelijke bezit, de schil derij van Rembrandt moet het ontgolden, Arreslalio, opsluiting, politie-ondcrzoek vol gen. Do man hoort niets en spreokl niot. Als men hooft uitgevonden wie hij is, wordt .„do zonderling" op vrije voeten ge steld. IIij hoeft zijn doel bereikt. De kran ten hebben uitvoerig over hem geschre ven, zijn portret stond er bij en een ver- eeniging van slechthoorendciï hooft zich zijn lot aangetrokken. En de doovo dame van de verceniging vertelt voor de recht bank, dat dc man, die geen hulp eerst wcnschlo te accepteoren, en zich zelf door eerlijk werken helpen wilde, zoo aardig bijkomt en weer wat menseholijker begint te worden na zijn wanlioopsperiodo. Ilij is niet verschonen, dezo beklaagde, omdat hij tocli niets kan liooren van wat men hom zal ton laste loggen en van de straf, dio do officier zal eisct%, Maar het recht moet zijn loop hebben.'t,® open bare aanklager persisteert bij het jaar ge vangenisstraf, alsof dat eone jaar hem, die er twaalf van eenzaamheid on opslui ting achter den rug heeft, zal kunnen treffen. Van herhaling van het misdrijf is geen sprake. Twaalf jaar had deze man gewacht zonder den moed' op te geven. Een heldendaad op zich zelf onder dio omstandigheden. Er hoeft na de formedo zinsneden van den officier van Justitie goon welbespraakt advocaat meer gepleit. Maar ik geloof, dat het simpele betoog van do eenige getuige ia deze zaak niet heeft nagelaten een diepen indruk te ma ken op het college, dat hier recht zal gaan spreken. En misschien zal de onaan tastbare onpartijdigheid van het Openbaar Ministerie hier het veld moeten ruimen voor het zuiver monschcüjk oordooi van mcnschelijko rechters. GEMENGD NIEUWS. mand wilde don boekhouder, dio doof was. straten en in steegjes, kortom overal, ziet! Zijn kapitaaltje raakte op en zoo moest men overdag do nachtvlinders gratis gega- dezo eenzame wel in opstand komen tegen roerd op 'don openbaren weg. Sinds par- do maatschappij, waarin or voor hem geen koeren met gedoofde lichten is toegestaan, I plaats leek to zijn. Verbittering en haat zijn garages overbodig en in den vroo- j maakten zich van hem meester. Men moest gen morgen zetten do snorders hun wagen; en zou hem aanhooron, hij zou de aan- neer, om dien tegen den middag of avoud. dacht op zich vestigen, tot eiken prijs. En weer in dienst te stellen als „openbaar dan door wanhoop gedreven, geen ando- middel van passagierstransport". En dat ren uitweg meer voor zich, volvoert de in Amsterdam, do hoofdstad van het rijk, ongelukkige zijn wraakzuchtige plannen, waar overheidsbemoeiing toch zeker niet togen do gemeenschap. In audiëntie. De afgetreden gouverneur-generaal van Nodcrlandsch- Ihdië, jhr. De Graotf, is op hot .pileis Huis ton Bosch door onze koningin ontvangen, Vóór het bezoek. Waarschijnlijk duizenden guldens. Een ambtenaar gearrestee: tl. Bij den Pensioenraad is om belangrijke fraude ontdekt, waarbij hot Rijk door mid del van valscho chèques Vooir groote be dragen is benadeeld. Evenals hij Financiën, beschikt ook hij den Pensioenraad een ambtenaar, de schrij ver le klasse Z., over blanco gotcekendo p os tclieque-f or mui i oren. Eenige jaren geleden roods is Z. be gonnen dezo chèquo formulieren in te vul len ten name van gefingeerde pensioenge rechtigden. Deze chèques werden vervol gens door liern geïncasseerd, (of hij liet dezo incasseoren dat wordt nog onder zocht). In elk geval werden do op deze wijze verkregen golden ten eigen bate aan gewend'. Hoewel deze chèquo-vcrvalscliing god ui- ren do eenige jaren achterom werd ge pleegd en het hij do ambtenaren bekend was, dat do schrijver Z. uitgaven deed, die ver hoven zijln draagkracht gi.ngrti, hoeft men noch bij den Pensioenraad, noch bij do Afgo'mocno Rekenkamer iets ge merkt, totdatdo fraude bij Financiën werd geconstateerd. Toen toch vond- mei. bij de Algemecne Rekenkamer aanleiding ook het werk vain andere rokenplichtigen, bij wie mogelijk op dezelfde wijze fraude kon zij'n ge pleegd eens nader onder do loupe te ■nomen. En zoo ontdekte mein dit geval. Het gevolg daarvan was, dat men twij1- fcl begon te koestoren aan de echtheid van eenige chèques, afgegeven door den Pen sioenraad. Een nader onderzoek werd ingesteld, waarhij bleek, dat bedragen op de cliè qucs en'do namen dor pensioengerechtig den gefingeerd waren, terwijl tevens bleek, dat do chèquo-formuiieren afkomstig wai- ren uit het hoekje, dat Z. ander zijn be rusting had'. Do politie werd van fraude in ken nis gestold', waarna Z. gearresteerd word. Z. legde, naar wij •vernemen, aanstonds een volledige bekentenis af, waarbij' hij te vens erkende do vervtalschingein roods eeni ge jaren te hebben gepleegd'. Hoeveel hij op deze wijze verduisterd had, beweerde hij' niet te kunnen opgeven. Ilct verduisterde geld heeft hij lot do laat ste centoipgofuifd'. Hot onderzoek T>ij de Rekenkamer en bij den Pensioenraad is nog in vellen gang. Tot -Zaterdag j.l. waren echter Toods ver duisteringen totbedragen van duizenden guldens vastgesteld. Verwacht wordt, dat dit bedrag hij het onderzoek nog wel aanmerkelijk zal stijL gen. Keiletjes to Amsterdam. Na een uitzetting. Nadat gistermiddag een bewoner van dc Simon Willemstraat, gelegen in West bij de Agalha Dekenstraat te Amsterdam, we gens huurschuld uit zijn huis was gezet, heeft een troep, communisten, die zich voor liet huis ophield, toon de deurwaar der en zijn helpers, onder bescherming van enkele agenten, hun werk verricht ten, ernstige wanordelijkheden ontkolend. Toen n.1. do uitzetting had phials gehad en do deurwaarder mol zijn helpers onder geleide van vier agenten vertrokken, wer den zij in de Bellamystraal op den hoek van de Ten Kalostraat, door de communis ten, die lieu gevolgd waven, met een jum- tal projectielen, waaronder steenen en stuk kon bloemkool, bekogeld. Drie van do agenten werden door dezo projectielen pijnlijk getroffen; eon van bon zelfs zoodanig gewond te zijn, dat hij zieli later naar huis hoeft moeten begeven. Daar de situatie een ernstig karakter dreigde aan te nemen, trok een van de agenten zijn revolver en loste oen schot in de luclit. Dit bracht er don schrik bij do belhamels in. In een oogwenk sto ven zij in verschillende richtingen uiteen. De deurwaarder en zijn helpers en dc agenten konden zich daarna naar het post huis Borgerstraat begeven, vanwaar corst- genoemden per aulo naar huis zijn ge bracht. Inmiddels was er een kleine politiemacht verschenen, dio het ontstaan van nieuwe wanordelijkheden verhinderde. In de Simon Willernstraat en omgeving bleef het nog uren lang rumoerig. Een aantal agenten is den gcheelen avond in de nabijheid van het huis in de Simon Willernstraat geweest, daar gevreesd werd, dal do per soon, dio uit zijn woning was gezet en die zijn meubelen zelf had laten weg bren gen, mot versterking zou terugkeeren, ten einde weer bezit to nemen van zijn vroe gere woning. klaard haddon, is er goon aanleiding meer tot voortzetting van het conflict, dat dus als opgeheven kan worden beschouwd. Conflict hij de K. N. S M. Weer spoedig opgeheven. Gisteren had een doel van het civiele personeel van de Koninklijke Neder]andsche Stoomboot Maatschappij, bestaande uit koks, hofmeesters en bedienden, geweigerd voo-r een aantal schepen dier Mij', te mon steren, welke weigering gegrond wjis op een aangekondigde loonsverlaging v;ui 5 pet. voor de gages boven 100 gulden per maand en 3 pet. voor de lagere gages. Een gedeelte van de stokers en matrozen der maatschappij had zich djrarop, na hier over te hebben vergaderd, solidair ver- Idaard. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportai'boiders heeft in den, namiddag in het Scheepvaarthuis een con ferentie gehouden over dit conflict mot den heer Valslar, die optrad namens do directie van de K.N.S.M. Omtrent hot resultaat van deze confe rentie vernemen wij van eerstgenoemde zijde, dat de directie der K.N.S.M. dc mededeeling heelt ingetrokken, dat do loonsverlaging voor het civiele personeel zou plaats vinden in den vorm als is vermeld. De bedoeling was n.l. niet ge weest do gages van het civiele personeel in het algemeen te verminderen, doch al leen die gages, welke in den loop der tijden gestegen waren boven boven de con- tractuede, destijds geldende normen, gages dus, waarboven nog een. bedrag word uit gekeerd, dat als een vorm van premie was te beschouwen. Naar aanleiding van dezo uiteenzetting besloot het bestuur van don Centralen Bond het conflict geen verdere voortgang te doen vinden. Van genoemde zijde doelde men ons in dit verband mode, dat het civiele personeel der maatschappij, dat in slaking was gegaan, op do oude voor waarden zal monsteren. Ook voor de ma trozen cn stokers, die zich solidair ver- De geweigerde inkwartiering Executie b'ij' ds. F al) or. De te Zutphon getoudan inkwartiering van de militairen, die do vorige maand aan de manoeuvres in den Ach'.orhook bob ben deelgenomen, heeft voor één d >r inge zetenen nog oen minder prettig Slaa Ij*. Zooals hekend, hooft ds. J. L. Faber, pre dikant lo Zulphcn oil lid der Tweede Ka mer, om redenen van principieel en aard geweigerd 0:11 den hom toegewezen offi cier kwartier le vorlcionen. Het ging hier niet om den persoon van den o ficier, maar 0111 hel gcibecto logorinslituuï. Bedoelde of ficier .werd vanwege do gomconlc Op kos ten van ds. Faibor ondergebracht in oen hotel cn van do woigering werd proces-ver baal opgemaakt. Deze zaak komt binnen kort voor het kantongerecht in behandeling. De tosten van uitbesteding, zijnde in to taal drie gulden, worden op ds. Falser ver haalt], doch ook dit werd geweigerd. Daarop volgden achtereenvolgens bolookening,waar schuwing, aanmaning, dwangbevel, beslag legging Op eenige meubelen en, nu is aan ds. Fabcrs huis aangeplakt do aankondiging van verkoop bij' executie op as. Woensdag Het bedrag van f3 zal dan zeker aanmer kelijk'h ooger zijn geworden. Inbraak bij ilema. 2500 gulden ontvreemd. Door .openschuiving van een raam heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot hot gebouw van de Horna aan do Korte Hoogstraat te Rotterdam. Op het kantoor is een brandkast opengemaakt en f 2500 ontvreemd. Communisten in actio. Zondagmiddag, aldus meldt het Hibld, hoeft een groöp veelal jeugdige communist ten bet dorp' Sloten, bij Amsterdam, in reip en raar gebracht Ziij colpotrloorden or met hun lectuur en schreeuwden hun leuzen 'uit. Toen zlij de R. Kt kerk wilden binnen gaan, werd hun dat door den koster en eenige burgers hotel. Een dor communis ten ging toen oen burger met een mes te tijij, doch !h el mes werd hem nog dpi tijd uit de' handen geslagen. Even later hebben twee agenten don aanvaller, die 2ich hevig verzette, gearresteerd, twee andere com munisten, die den mossenheld geholpen had den, tonden evon-cens ingerekend worden. Ten sta.to hebben de agenten mot de sabel de tiorendo communisten uit hot dorp verdreven. Herndorn en Pangborn weer tliuis. Do Amerika anscho vliegers Hugh Hern- don en Clydo Pangborn hebben hun tocht om de wereld voltooid met do aankomst op het Ft oy d-Bcn net tv 1 i eg vel d vanwaar zij vertrokken zijn, waar zij door hun fa milieleden, een comité van ontvangst en oen menigte van 30.000 toeschouwers enthousiast werden ontvangen. Tengevolge! van hun gedwongen verblijf in Japan heb ben zij' 82 dagen over hun woreldtocht gedaan. Opwinding over hot doodschieten van een strooper. Op de Rollienkopf hij1 Paxtonkirclien word een 33-jarigo timmerman door een hout vester betrapt bij hot slroopen en neerge schoten. Do houtvester beweert, dat hij don man eenige malen hoeft aangeroepen, zonder dat dezo daaraan gevolg gaf. Het voorval hoeft bij de bewolking groo te opwinding veroorzaakt. Het huis van den houtvester wordt door de politie be waakt, aangezien men oen aanslag van de woedende bevolking vreest Edison in het laboratorium van zijn* winterverblijf. DER 4

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5