Schiedamsche Courant m m tweede BMD Het kostbare Meesterstukje m i;\ k-- - {- :A Doadcrtla? 23 Oct. 1931 No. 1U-59 BINNENLAND. Do Koningin-Moeder naar Stuttgart. Do Koningin-Moeder is voornemens, 23 October Vareso te verlaten en op do terug reis nog een paar dagon te Stuttgart te vertoeven. Zij wordt iilaandag 26 October hier' to lande terug verwacht. N.V.'V.-delegatie uit Indië teruggekeerd Met do Nederland-Express uit Genua zijn uit •Nod.-Jndië teruggekeerd do hoeren E. Kupers, lid wan de Tweede Kamer, en voorzitter van hot Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, en P. Danz, lid van do Eerste Kamer, voorzitter van den AJg. Ned. Metaalbowarkcrshond, en be stuurslid van het N.V.V., dio tezamen met den hoer P. Moltmaker, Eerste Kamerlid en voorzitter van de Nodcrl. Veroeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, die reeds een maand geleden in Nederland terug is gekomen, de delegatie vormden, die in opdracht van hot N.V.V. een studiereis naar Nederl.-Intlië hoeft ondernomen. De brand in liet Nedorlandsclie paviljoen. Nader is het „HU." thans ter ooro ge komen, dat hot bizondere 'onderzoek, inge steld naar de oorzaak van don brand in het Nedeiiandsche paviljoen te Vincetnnes, in hoofdpunten het volgende zou hebben op geleverd: a. dat, toen het electrische net was' aan gebracht, een onderzoek van de draden, enz.' in den lca.p van het gebouw door den botreffenden controleerendon ingenieur dio n.l. moest nagaan, of alles in orde was, niet had plaats gevonden. Afdoende controle was dus hier achterwege geble ven. b. dat de eleetriciens, die het net aan legden, dat slechts voor oen bepaalde hoe veelheid Lampen en lichtpunten berekend was (geringer dan voor hetgeen tenslotte word aangebracht) bemerkt hadden, dat, na dat dio meerdere lichtpunten waren aange bracht, do loiding warm liep. Zij hebben toen gewaarschuwd, waarop tot versterking van liet net werd overgegaan. Doch ook daarna, aldus de getuigenverklaringen, bleek de loiding nog warm te loepen, zoo- dat er toon van de zijde der eleetriciens opnieuw gewaarschuwd werd, nu echter zonder verder resultaat. Men moet dus wel degelijk aannemen in strijd met de aanvankelijk gegeven voor- stolljng van zaken dat, dank zij het speciale onderzoek, gebleken is, dat men hier met een overbelast net te doen had. Of hierdoor de brand ontstaan is, kom niet meer worden uitgemaakt, maar de mogelijkheid is geenszins uitgesloten. En zoo zou het oolc zoor wel te verklaren zijn, dat zich het vuur zoo snel over het geheele gebouw verspreid had, zoodat dit als het ware tegelijkertijd aan alle kanten in lichtelaaie stond. Wanneer immers een electrische leiding overbelast is, warm loopt en de draden gaan smeulen, dan kan op oen gegeven oogenblik een brand on getwijfeld' op precies dezelfde manier, waar op dit te Vinconnes het geval was, ont staan, terwijl dan ook volkomen te verkla ren is, dat in oen gebouw, waar zoo veel droog hout aanwezig was, het geluid van ploffen ontstaat. liét spocialo 'onderzoek heeft, dit zal na het bovenstaande wel duidelijk zijn ge worden, tenslotte geen positief resultaat opgeleverd'. Van zoor groot belang mag van en do men het echter achten, dat oanorzijds de aanvankelijk zoo sterk op den voorgrond geplaatstemogelijke-.aanduiding '-voor op zettelijke firandstichting(bénziniobusscm) -""u nül- om goederJ waarde is gebleken, dat dit evenzeer geldt' ten opzichte, van bewering, ais zou door' de 'omgezette handle hetgeheeld net uitgeschakeld ge weest zijn. Hot is gebleken,dat dit niét het geval was, en dat men bovendien met een overbelaste leiding to doen had; Pinaucieel .Nieuws. De Nederlandsclie Bank. Volgens den wekelijkschen staat van' de Noderlandseho Bank is'de' Immonlandsche wissolporlcfeuillo is de afgeloopen week toegenomen met f .1.415.8-18 tot f 143.573.464 terwijl-de buitenlandscho wis sels met bijna 7 ton zijn verminderd. Do goudvoorraad is gestegen met 12.468.3-18 tot f 810.725.646. De bankbiljetten-circulatie beloopt thans 1046.276.355 (v, w. f 1056.608.625) of ruim 10 millioen minder. Bje rekening-courant saldo's van het rijk zijn met f 10.1620.05ö vermeerderd toit f '12.014.108 en die van anderen met 16JG48.G50 tot f 170.584.482. Het beschikbare metaalsaldo is in de af- loopenweok toegenomen v an 1342.402.403 tot f 348.173.053. Uit het Engelsch door Mej. 0. II. G. de W'. 50) De oude man zag de uitdrukking van afschuw niet, die zich in Wiilem's oogen vertoonde, maar wel merkte hij op, hoe de klank der stem was, toen hij zeide Ik moet u verlaten, ik kan hier niet blijven. IIoo stomp do oude man ook was, nu begreep hij toch, dat deze woorden echt gemeend waren. Toen hij besefte wat dit voor liem beteokende, was de pijn, die het hem veroorzaakte, zoo scherp als een mes steek. "Willem was niet alleen onmisbaar. Zijn meester hield van hem. En liij had gedood wat hij lief had. Jongen, ik kan je niet laten gaan, Het was, of menscholijko zwakheid viel op den ouden man als een schaduw; deze tweede slag was erger dan liet verlies van do Van Boon, dat toch nog als eon nachtmerrie spookte in zijn gedachten. Ik ben oud, ik word doof '.en mijn oogen worden zwak. Hij-, die nooit een greintje medelijden had gehad met anderen, aarzelde niet mede lijden in te roepen met zich zelf. Willem was onwrikbaar als een rots. Eenvoudig als hij was, nu lij geen eer bied, kon hebben voor zijn meester, kon hij hem ook niet langer dienen. Do open baring van zijn laagheid had hem- ont zettend getroffen; op het oogenblik' ten minste was alle genot van hot leven hem ontnomen. Eén hoop, één zwakke lioop bleef S, Gedge nog over, al had hij eindelijk be grepen, dat zijn bediende voor hem ver loren was. In zulko .moeilijke tijdon als mop -nu beleefde, zou hij misschien niet gemakkelijk1 een ander baantje krijgen; en toch, zoodra bij daarover sprak, bemerkte GEMENGD NIEUWS. 42 Een onvoorzichtige chauffeur. Uitgestapt aan de s t r a a t z ij d e. Woensdagmorgen is op de Nieuwe Gin- nekenslraat te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks 10 uur kwam de wiel rijder v. O. in de richting van de stad gereden. Aan den kant van don weg stond, een vrachtauto, waarvan de chauffeur, juist toen de heer v. O. passeerde, uit de cabine stapte en wel aan den verkeerden kant. Doordat de chauffeur plotseling op den rijweg stond, moest de heer v. O. wel liegen hem oprijden! Hij viel, vlak voor een passeerende auto, die hom aan reed. Bloedend werd het slachtoffer opge nomen en binnen gedragen in een win kel. De politie was spoedig aanwezig. Per brancard is de heer v. 0. naar oen zie kenhuis gebracht. Hij had een schedelbasis- fractuur opgei oopen en verder enkele ont vellingen. Zijn toestand is redelijk. Een ontploffing in de mijn „Mout Cónis" te Ilerno (Wcstfaleu), hoeft aan zeven tien menschen hot leven gekost, terwijl een 20-tal personen ernstig gewond werden. Familieleden der ondorgrondsclie arbeiders wachten voor den ingang der mijn op be- bericliten omtrent de verongelukten. Dc treinaanslag in Zuid-Limburg In een buitengewoon P.oiiticblad vor- zioakt de brigade-commandant der Kom. Ma. reobausseo (e Siftard, in verband mot de in Juli en September 1934 geploegde trein aanslagen in Zuid-Limburg, opsporing, aan houding en voorgeleiding van' Hubert Henri Gubbels, geboren te Broeksittard 29 October 1906, ongehuwd, lengte 1.60—1.63 M., don ker uil er ijl c, waa'schijnl'jk gldced mot licht costuum, pet en zonder boord. Salarisverlaging bij do 31.V A. Met ingang van 1 Januari zullen de salarissen van personeel en directie der HandeJsvereeniging Amsterdam met 10 pet. worden verlaagd. Deze maatregel geldt al leen voor het kantoor Amsterdam der maat schappij. Doodelijko v«l van 'een trap. Het 21/2-jaxig zoontje van 'do familie De Jong te Alpliear a.d'. Rijn viol in de ouder lijke woning van do trap, waardoor het op den rand van oen emmer terecht kwam en een diepe wonde aan een slaap op liep. hl het Academisch ziekenhuis te Lei den is het kind aan de gevolgen over leden. Brutale bankroof. Een buit van 10.000 dollars. Te Menomomie (Wisconsin) drongen vier gewapende roovers oen bank binnen. Zij dwongen zestien personen op don grond te gaan liggen en maakten zich moestor van 10,000 dollar. Zij voerden een zoon van den directeur mede, dien zij dood schoten cn bij do achtervolging op den weg smeten, ïlet wrak van tic Egypt. Het goud b'ij'na bereikt De duikers van het Italiaansohla schip Artiglio die reeds twee jaren pogen bet millioen pond sterling ,dat in do ruimen ligt van do Egypt, die m 1922 voor de kust verging, schijnen thans binnenkort gereed te komen met hun moeizaam werk. Ztij heb- ben een rand gat gesneden in de versterkte schatkamer, waar het goud lag geborgen en zullen Uians trachten hot dak van deze kamer c|p te blazen, teneinde het goud aan de oppervlakte te kunnen brengen. Do weer soms Landigjieden Zijn gunstiger dan ge durende vele maanden. 'M* Leeuwin ontsnapt. Uit een ronreizond circust De bewoners van het vreedzame Earlshil- tioin hebben een avontuur beleefd, dat hen nog lang zal heugen. De ontzette menseben zagen n.l. plotseling om toouwin verschi}- nen, die door een rondreizend circus weid medegenomen en die, toen door het schok ken van den wagen waarin Zij. vervoerd werd. over den ongelij&en weg, de kooi was opengegaan, do kans schoon had gezien tot een uitstapje. Alloea twee kinderen schrokken niet. Vol bewondering bleven zlij do leeuwin aanstaren, daar zij dachten dat hot een groote hond was. Of de leeuwin door zooveel onschuld ont roerd werd, is niet bekend. In ieder geval, Zij trok zich terug in haar kooi, waarna de reis vorder zender ongelukken kon wor den voortgezet. Edison's nalatenschap. Hoewel de waarde van Edison's uitvin dingen en de industrieele winsten, die ermee gemaakt zijn, in de tientallen mil- liarden loopt, bedraagt Edison's nalaten schap niet meer dan in totaal ongeveer een millioen dollar. De brug bij Keizersveer zal 31 October a.s, voor het verkeer worden openge steld. Van Raamsdonk tot de brug wordt oen nieuwe betonnen weg aangelegd, die 12 meter breed is, waarvan 6 meter voor snelverkeer zal dienen. De oprit. hij, dat dit geen straf was, waarop hij' kon steunen. Het scheen dat Willem al een ander baantje gekregen bad. Voor hoeveel in de week? Het was zulk een gewoonte van hem geworden, dat hij den spottenden toon in zijn vraag niet verborg. Drie pond in de week zou zijn salaris zijn. De oude man stond met open mand van verbazing. Nu begreep hij, iets dat hij misschien -anders volstrekt niet begrepen had, hoeveel de schat waard was, die hij op het punt stond te verliezen. Het was viermaal zooveel als de som, waarmee hij gedacht had deze kostbare diensten te bel oenen. Wie is zoo gek je dat aan te bies den?? zei bij spottend, zooals gewoonlijk. Mijnbeer Hutton, mijnheer, aan het eind van de straat, was het droevig ant woord. 1 S. Gedge stak zijn boventand met kracht in zijn onderlip, John Hutton was een jong en energiek mededinger, dien hij in stinctmatig haatte. Dio vent is een gek om de markt te gaan bederven, snauwde hij. Helaas, de oude man wist maar al te goed, dat wat .het aandeel van iWiilem betrof, hij de markt niet bederven zou. Maar die beschouwing van de zaak kwam niet bij hom op. Hoofdstuk LV. Veertien dagen lang ging Willem iedo- ren dag naar het ziekenhuis, maar de patiënt kreeg hij nooit te zien. Julie's leven hing aan oon zijden draad. En zelfs toen de crisis voorbij was en men be gon te hopen, was het nog heel on zeker, of zij baar verstand weer geheel terug zou krijgen. Willem voelde zich' in dien tijd dood ongelukkig. Wat zijn eigen leven betrof, ging alles vlug in zijn werk. Ilij zei zijn gewezen baas goeden dag en verhuisde met pak en zak van No. 44 New Cros- street naar oen antiquiteitenkoopman in dezelfde straat, een man met vrij wat ruimer opvatting dan S. Gedge. Een man, die, begreep, hoeveel een bediende als Wil lem in zulk oen zaak waard is. Voor Willem was het oen vreeselijke verandering. Hij was als een plant, die men mot wortel en al uit den grond had gerukt. Met al de warmte, die in hem was, had hij zijn meester lief gehad, hij vertrouwde hem en geloofde in hem, zoo als alleen mogelijk is bij een persoon, die zeldzaam gelukkig is voor zich zelf. En hoeveel het hem ook kostte, hij was nu genoodzaakt do harde en biltere waar heid te aanvaarden, dat de man niet alleen een gierigaard was, maar nog iets veel ergers. Wanneer de hartstocht, die zijn leven beheerschto, werd opgewekt, was hij tot alles in staat. Ofschoon hij begon te wanhopen of hij Julie ooit zou weerzien, liep hij, zooals gewoonlijk, op een middag naar het zie kenhuis er. werd ontvangen met liet zoo lang verwachte bericht, dat de patiënt wat beter was. Daarenboven had zij gevraagd, of hij even bij haar mocht komen cn dit werd toegestaan. Met het bouquetje in de hand (bij bracht haar lederen dag wat bloemen en daar aan had Julie van zijn trouwe zorg eon. bewijs gezien), werd hij naar haar bed gebracht. Hij schrikte van haar uiterlijk Wat was er weinig over van het grillige en toch zoo hoogmoedige en tevens prac- tische meisje, dat hem had uitgelachen om zijn zwakheid en gebrek aan wereld wijsheid en menscbonkennis. Toen hij dio groote schrikachtige oogen zag en dat ma gere gezichtje, zoo doodsbleek op het witte kussen, voelde hij zijn hart ineen krim pen van smart. De tranen liepen Julie langs do wan gen toen zij de bloemen zag, die hij voor haar meebracht. Ik verdien je goedheid niet, zei ze. Jo weet niet hoe slecht ik ben. En toen ze haar magere armen naar hem uitstrekte, had hij moeite zijn eigen tranen te bedwingen. Hoeveel leed had hij, zonder het te beseffen, dat arme kind be rokkend. Maar het was onmogelijk haar gedachten te volgen; hij had den indruk, of zij een afschuwelijke nachtmerrie ge had had. God alleen wist, waarin haar geest nog verward was. Zij huiverde stuiptrekkend bij de her inneringen, die zijn stem en zijn persoon bij haar opwekten; de woorden, die zij sprak, sneden hem door het hart. Ben ik krankzinnig? Ben ik net als de Hoodro?Ben ik als oom Si? Dio verwardheid beschouwde hij als een bewijs van een verward brein. En dagen daarna hoorde hij nog steeds die onsamen hangende woorden. Hij hoorde ze overdag en ook 's nachts, als hij niet slapen kon. Toen hij uit het ziekenhuis terug keerde naar zijn nieuw tehuis, nommer 116 in dezelfde straat, waar hij met oom Si had gewoond, wachtte hem een verrassing. Er was bezoek voor hem geweest en loon hij hot huis in kwam, was de man juist op (het punt weg te gaan. Het was zijn oude baas, die er zeer grijs en slecht uit zag. Hij kwam hem smeeken bij hem terug te komen. Hij was te oud om alleen te zijn. Zijn gezicht en gehoor gingen achteruit. Hij had weer onaangenaamheden gehad met do werk vrouw en was genoodzaakt geweest liaar voor goed weg te zenden. De waarheid echter was, dat de vrouw eindelijk in op stand was gekomen tegen de tirannie van den ouden man on eon andere betrek king gevonden had. S. Gedge was nu waarlijk wel te bekla gen, maar Willem, nog geheel onder den indruk van den hartverscheurendon toe stand van het nichtje, dat zoo schandelijk door haar 00111 op straat was gezet, voelde op het oogei blik niets voor liem. Jammeren, zooals bij hun laatste ont moeting, dat den eerlijleen man tegen do borst stuitte, deed hij nu niet meer. Nu De bevolking van Londen en New-York Volgens dr. Joseph Hill, een autoriteit op het gebied der bevolkingsstudie, is de bevolking van New-York op hot oogenblik grooter dan die van Londen, hoewel de Engelsehe hoofdstad nog steeds als de grootste in zielental geldt. Do vergelij king is niet gemakkelijk. De bevolking van groot-Londen is vastgesteld op 8.202.818, terwijl do bevolking van groot-New York 10.901.424 bedraagt, indien men, zooals tegenwoordig algemeen gebeurt, eenige dis tricten van New-Jersey en Connecticut tot groot-New York rekent. stortte hij tranen van een beangst man. liet was een feit, dat deze oude man, zonder kinderen, zonder vrienden, ten prooi aan een hartstocht, die zijn leven liad vernietigd en nooit in staat was geweest aan iemand anders te denken, eenvoudig niet buiten liet eenige wezen kon, dat hij liad lecren liefhebben. Do betrekking, waarin zij tot elkander stonden, was veel hechter dan de verhou ding tusschen hoer en knecht' gewoonlijk is. Willem beteokende voor liem jeugd, opmerkingsgave, opgewektheid, gom is "van eenig egoisme. De toon van zijn stem, zijn vriendelijke hulpvaardigheid, zijn verdraagzaamheid voor een ouden man, zelfs het geluid dien besten jongen de meubels te hooren verzetten in de aangrenzende kamer, dat alles te samen genomen boteekende zoo lieel veel voor hem on nu hij dat miste, waren alle andere dingen hem niets waard. Maar Willem had steeds het gezicht van het zieke meisje voor oogen; liij hoorde liaar stem. Hij verloochende zijn meester. En tocli, toen hij zijn klachten tot het laatst toe aan liad aangehoord, kon hij niet anders dan medelijden met liem hebben. Alle gevoel voor den ouden man was dood; het meisje in hat zieken huis had de laatste sprank van zijn ge negenheid - uitgedoofd en toch, hij mocht geen oordeel uitspreken. Ik zal je tweemaal zooveel loon geven als je nu verdient als je terug wilt komen, zei de oude man. Hij keek dat gezicht aan, dat steeds droeviger werd. Nu, wat zeg je, mijn jongen? Hij vatte zijn hand als oen vader van geliefden zoon zou doen. Ik zal je alles geven als je maar terug wilt komen. Ik zal niet lang meer leven. Kom vanavond terug en ik zal je de lieele zaak over doen. Nu, wat zeg je daarvan?, 1 (Wordt vervolgd.] DER s V« 1 I "-I" II—... I

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5