Bit numer humt i 3 IM HET MANDSJOERIJSCHE CONFLICT. «Pi Vrijdag 13 November <931. STADSNIEUWS. -n- -rt.ïriZi'tS'tï 84st® laarpann. tc Kunst en Wetenschap. Hoogheemraadschap Delfland. No. 19878 Te!. No. 68103. 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. EERSTE BLAD BUITENLAND. üapansche troepen rukken op naar Tsitsikar. Generaal Ma Tsjang Sjan bereidt zich voor op verdediging. Het conflict in crisis-stadium. De Volkenbond oordeelt den toestand ernstig. Naar uit Cliaxbin wordt gemeld, zijn de vooruitzichten in Ma'ndsjoerijo weer som- herder dan ooit. Uit welingelichte bron wordt namelijk gemeld, dat majoor Hayaslii, die optreedt als vertegenwoordiger van generaal Hon- jo, den Japans eton bevolvosrenden com mandant, den Chineescihen gouverneur-ge- neraal van Ileilociagkiang het volgende 24- uurs-ultimatum heeft gezonden: „Generaal Ma Tsjang Sjaln moet onmid dellijk aftreden en zijn troepen in Iloiloeng- Mang moeten onmiddellijk worden terug getrokken op een behoorlijken afstand vain Tsitsilcar. Antwoord op dit ultimatum vcr- eischt voor middernacht van Donderdag op Vrijdag." Volgens beriditen uit Charbia is de Chi- neesche generaal Ma ina een recente scher mutseling met Japansclie troepen weer te ruggetrokken. Generaal Ma heeft reeds oen aanvang gemaakt met de versterking van Tsitsikar. Hij is vastbesloten iederen Ja- panschen aainval af te slaan. Voorts wordt medegedeeld, dat verschei dene Japansclie cavallorie escadrdns reeds den Chineeschen Ooster spoorweg zijn over getrokken. Dit sluit aan op het bericht, dat de Japansclie troepen aanstalten maken langs de spoorlijn Tao'nan-Ahgangtsji opto rukken en do stad Tsitsikar te bezetten. Do Chinecsche troepen hebben zich naar San Tsjienfangse, op 17 mijl afstand van het station Tahsin teruggetrokken. Het station is op hot oogenblik jn halnden van de Japanners. Indien de Japanners hun plan om Tsit sikar te bezetten, tem uitvoer brengen, be- teekent dit oen flagrante scheiding van de beloften aan den Volkonbohdsraad on kan men ieder oogenblik het uitbreken van een lievigen strijd verwachten. moe-tö 3kfc &J>atJXMn. OUAW C Een gedeelte van het kaartje van Mandsjoerije, dat voorkwam in ons blad van gisteren, drukken wij hierboven af. Hierop zijn aangegeven do brandpunten, van don strijd om den Oosberspoorwog. Duidelijk kan men hierop het Japansclie offensief volgen, dat zich van Moekdcn over Tiehling on Taoman hoeft ontrold en waarvan thans het gedeelte Taonan- Angantsji-Tsilsikar aan do beurt ft. Tsitsif- kar is een strategisch punt van groot© beteekenis, omdat van daar uit praclisch heel Maiidsjoerijo is to overzien. Ilot punt staat door den Ooster on Zuider Spoor weg in directe verbinding mot Moeiden, Daircn, Charbin en Mandsjooli aan de Siberische grens. Do Chinoczon vroozen, dat de Japan ners Tsitsikar willen omsingelen. Generaal Ma is voornemens zijn hoofdkwartier te verplaatsen naar Tiansjnn. Gistermiddag lioeft do Cliineosclio go- volmachtigdo dr. Szo oen bosprolcing ge had met den secretaris-generaal van dom Volkenbond. Na afloop hiervan verklaarde do Clii neosclio vertegenwoordiger in hoogst zenuwachtig on toestand, 'lat de situatie nog nooit zoo zorgelijk als thans is ge weest. Tegelijkertijd is den raadspresidont in een nota dringend verzocht bjj do Japan sclie regooring stappen te doen wegens do uit Tsitsilcar ontvangen berichten. Indien do oisch dor Japanners gehand haafd wordt zijn volgons de mconing van dr. Sze ernstige govechlon (o venvachten. Indien de Japannors Tsitsikar zouden bo zeLten, zijn alle drio provinciën van Mandsjoerije in Japansclie handen. Do toestand wordt in Volkonbondskrin- gea zeer ernstig geacht. Een keizer van Mandsjoerije? De Daily EXppess meldt, dat de ex-kedzer van China Poeyi te Duiren is aangekomen om vandaar naar Moefcden te vertrokken. Te Mockden ztouden reeds voorbereidingen aijA ig>atrof£en non Poeyi met steun van Jap'an, tot keizer van Mandsjoerije uit te roepen. ENGELAND. De gebeurtenissen op Cyprus. De minister van koloniën, sir Philip Cun- liffe Lister, heeft gistermiddag in tot La gerhuis een verklaring afgricgd over de recente gebeurtenissen op Cypirus. Ilij zeido, dat de regooring thans den toestand moes ter is. Tien raddraaiers zlijn gedeporteerd. Er zijh talrijke personen gearresteerd. Van do burgers zlijn zes personen godciod en dertig gewond, terwijl 39 politiemannen zliju ge wond. Do gouverneur is medegedeeld dat de regeeringsgebouwen spoedig moeien wonden hersteld, terwijl de schuldigen de sdhade toegebracht aan de rcigoaiingseigendommon zullen moeten vergoeden. Het aal naodig zlijn later de gaheoie kwes tie van de constitutioneel© toekomst van het eiland te herzien. Overeenstemming ter Ronde Tafelconferentie. Het verluidt, dat gisteren ovoroenstem ming is bereikt ter Rondo Tafelconferentie tusschen de Mohammedanen en de ver tegenwoordigers der kleinere minderheden. De koninklijke familie naar Sandringliam, De koning en do koningin zijn naar San- dringham vertrokken. Het hof boert den 23en November naar Londen terug. liet kabinet tegen dumping. In de Icabinetszitting van gisteren is be sloten, dat de regeering het Lagerhuis een wetsontwerp zal voorstellen, waardoor zij wordt gemachtigd bij bizondere orders, „bij doncil" tarieven te heffdn op inge voerde goederen wanneer zij van meöning is, dat er goederen worden ingevoerd te gen dumping prijzen of in overmatig ge noemde hoeveelheid, zoowel geldende voor industrie- als voor agrarische producten. .Het wetsontwerp zal zoo spoedig mogelijk worden gereedgemaakt en waarschijnlijk reeds in den loop van de volgende weck aan het parlement worden voorgelegd, zoo dat de heide Huizen het met den grootsten spoed kunnen behandelen. BUITSCHLAND. Communist doodgeschoten. Te Nowawes bij Potsdam, liepen gister avond vier jeugdige communisten over het Priedriclisiplein. Plotseling vefl een sdhiat, dat den achttien-jarigen Herbert Ri'ttar in het hark trof, ztoodat de knaap dool neer stortte. Een tweede communist bekwam een schot in don bovenarm. De politie stolde onmtddol'fijlk een onder zoek in naar den dader. Het gelukte haar de-ze op te sporen, en te arrestoeren. Do man droeg een Ilahenkreuzj-sipteldje. De c ommunistisohe partij wordt voorzichtig. De execuiievo van de communistische partij D'uitschland publiceert in de Roto Fahne een l>esluit, dat zich tegen do oxlre- misliseho elementen van do partij wondt. liet gevaar van doao linfcsche personen blijkt o.a. uit .toepassing van indiv dueolo terreur jegens fascisten, doorvoeren van zinlooze individueel» act'es en bewapende overvallen, benevens avontuurlijke spelle tjes met springstoffen". De executieve verklaart al dergelijke ter roristische gewelddaden in tot belang van de partij voor ontoelaatbaar en dreigt do scherpste disciplinaire maatregelen, tot uit sluiting uit do partij too, to zmltau toe passen. FRANKRIJK. Opening van do Senaatszitting. Do senaatszitting werd gisteren onder voorzitterschap van Lebrun geopend. Pre sident Lebrun herdacht allereerst de tij dens het rooes overleden senatoren. Ver volgens werd het werkprogram opgesteld, waarvan de zitting werd verdaagd tot heden. De zitting dor Fransche Kamer. Dg Fransche Kamer is gisteren ia bui- tengowono zitting bijeen gekomen. Hot ge- heelo kabinet was aanwezig. Bij do samen- stolling van do agenda is het tot heftige debatten gekomen. Minister-president La- val stelde daarbij do vertrouwenskwestie. Do stemming gaf slechts oen meerder heid van 39 stemmen voor de regooring. Besloten werd Dinsdag as.-oen aanvang te maken mot de debatten over do l>ui- tenlandscho politiek. Na oen korte rede voering van dan Kamerpresident, verklaar de Laval, dat het kabinet voor Dinsdag niet kan overgaan tot debatten over de builenlandscho politiek, aangezien Donder dag on Vrijdag in de commissies van. Ka- mor en Senaat over do buiten!andscho politiek zal worden gesprokon. Léon Blum, Leon Blum eischic spoedige debatten over de werkloosheid. Spr. verweet de regeering het ontbreken van een werkloo- zenverzekering in Frankrijk. Overal in het land heerscht werkloosheid. De ro- geering moet zeggen of zij do gemeenten wil helpen en een werkloozenvcrzeko- ring wil instellen. Laval antwoordde o.m., dat de regee» ring de economische crisis niet miskent en alles zal doen om gemeenschappe lijk met hot parle ment do situatie te verbeteren. Dc instel ling van een v«<k- loozenverzekering evenwel moet spr. met beslistheid afwijzen. Do regeering is even wel tot ingrijpende maatregelen bereid, waarbij 50 pet. van do crisishulp ton laste van den staat komt, terwijl de overige 50 pet. door do gemeenten moeten wor den gedekt. Léon Blum eischte, gesteund door don vroegeren voorzitter der radicaal-socialisti sche partij Daladaier, directe beraadslagin gen over zijn interpellatie over do finan- cieele crisis bij de Fransche spoonvegen. Laval diende een tegenvoorstel in, waar bij 'de interpellatie Bi urn eerst na de debat ten over do buitenlaindscho politiek aan de orde komt. Do minister-president verbond aan de stemming over dit voorstel de vertrou wenskwestie. Bij do stemming behaalde do regeering 312 stemmen, togen 273 stem men, dus een meerderheid van 39 stom men. De zitting werd vervolgens verdaagd tot vandaag. SPANJE EN PORTUGAL. F.x-koning Alfonso heeft Le venslang. In hot rapport van de commissie ter vaststelling der verantwoordelijkheid van de Spoansche nalionale vergadering stelt deze voor ex-koning Alfonso voor al zlijn regoeringsbandelingen sedert 1921, luet be gin van do ealaslropjhe in Marokko, te ver- oordeelen cm wel onder don aanklacht van „majesteitsschennis begaan jegens de sou- vercinitoit van het volk". Verder stelt de commissie voor de dood straf tegen den koning uit te sproken met gelijktijdige verandering daarvan'in levens lange zware gevangenisstraf en verbeurd, veiklaxing van al zlijn roerende en omroeren de goederen. Dit voorstel van de commissie moet nog. voor het rechtsgeldigheid krijgt door de na- tionale vergadering worden goedgekeurd, heigeen, naai- men verwacht, oofc geschie den zal. CHINA. Staat van beleg in Sjanghai, Volgens een officieel Russisch bericht uit Sjanghai, is aldaar de staat van beleg afgekondigd. De Chineesdie overheid vei klaarde, dat deze maatregel genomen is om anti-Japan- scho demonstraties te voorkomen. De toestand in Tientsin. Uit Sjanghai blijken voortdurend beridi ten binnenkomen over een onophoudelijk bombardement van Tientsin. Van Japansclie zijde worden berichten verspreid volgens welke do Japansdie con cessie door de Chineezen zou worden be dreigd. De aldaar woonachtige Japanners liehbcn een verzoek gezonden aain de mili taire Japansdio autoriteiten om gewapende troepen te zenden. De staat van beleg is afgekondigd. INTERN. SAMENWERKING, De Duitsch-Fransche onder handelingen In politieke kringen te Berlijn verwacht men thans, dat do beslissing nopens de Duitsch-Fransche ondcihandolingon roods binnen afzicaibaren tijd zai vallen, mis- s<** en reeds bij de oerstovolgende bespre kingen welke ambassadeur Von Iloesch met Laval zal hebben. Deze bespreking zou misschien reeds vandaag plaats hebben. Mits deze bespreking overocsnstemming zal brengen, zullen dan dosbotreffendo beslui ten der rijksregoering zeer spoedig te ver wachten zijn. Men kan wel aannemen, dat dan tegelijkertijd twee commissies zul len worden bijeengeroepen, derhalve zoo wel do adviseeronde bizondere commissie van de Bank voor Internationale BeLalin- gen als do Slülhaltecommissio. Dr. Brüning te Washington? In verband met het a.s. bozook van Grandi aan de Vereenigde Staten bespre ken Amerikaanscbo bladen opnieuw do mogelijkheid, dat Brüning eveneens een bezoek aan Amerika zal brengen. Een uitnoodiging door de officieele instanties, zal, aldus wordt verklaard, geschieden zoodra Brüning te verstaan geeft dat hij wil komen. Deze berichten in de Amerikaanscbo eprs, aldus wordt naJder uit Bellijn go- meld, moeten echter als zeer onwaarschijn lijk worden beschouwd. Geon nobelprijs voor natuurkunde. Do koninklijke academie voor weten schappen te Stockholm, lieoft besloten dat do nobelprijs voor de natuurkunde voor het jaar 1931 niet zal worden toegekend. Do nobelprijs voor chemie voor liet jaar 1931 werd Donderdagavond toegekend aan do Duitschers prof. Bosch en directeur ge neraal Bergius. Van de vijf nobelprijzen welke jaarlijks ter beschikking worden ge steld is behalve voor dien van den vrede welke gegeven wordt door hot Noorsohe Storthing, thans do beslissing gevallen. De nobelprijs voor chemie. Aangezien de nobelprijs voor literatuur is toegekend aan don overleden Zweed- schen lyricus Ivarlfoldt, zullen op het groo- to feest dat tien December as. wordt go- houden do drie begiftigden Duitschers zyu, aangezien, zooals bekend, de nobelprijs veor geneeskunde is toegewezen aan prof. Warburg uit Berlijn. Gorge! ook op straat 1 natuurlijk droog - met GEMENGD NIEUWS. Int. misdadiger gepakt. Groot aantal sieraden gevonden. In het Algemeen Politieblad maakt dö burgemeester van Wassenaar bekend^ dat is aangehouden en thans ingesloten in het huis van bewaring te Don Haag Andor Kaszo, Hongaar, geboren to Vacz, 16 Juni 1909, radio-technicus, laatstelijk wanend tel Amsterdam, W.ouwermanstraat nr. 22 II, als verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan ocnigo misdrijven, welke in! het politieblad worden gesignaleerd. Ver dachte Kaszo, een internationaal misdag diger, had een groot aantal goederen, te( weten juweelem, horloges en andore siera den, onder zijn berusting. Het is niet otnj- waarschijnlijk, dat verschillende voorwer pen, welke zijn te bezichtigen aam hot politiebureau te Wassenaar, van misdrijf afkomstig zijn.i Een rumoorige vergadering. Van het N.A.S. Gisteravond had het N.A.S. in de grooto zaal van do Diamantbeurs aan het Wees- perplein to Amsterdam, een vergadering belegd, ter bespreking van het werkloo- zenvraagstak. Do belangstelling, was zoo groot, -dat cenigo honderden geen toegang moer kon den krijgen, zoodat een zaal van de Dia mantclub Concordia aam do overzijde moest worden bijgohuurd. Ook toon stonden nog honderden belangstellenden in groepen bui ten bijeen. Tijdens de discussies, die in de Diamant beurs werden gehouden, is het daar zeer rumoerig toegegaan, aangezien een groot aantal communisten, die gistermorgen had den deelgenomen aan een werkloozonop< tocht onder leiding van do centrale advies commissie, tegen de leiding vau het N.A.S. in, hun eischen wilden kenbaai maken tot vorming van eön „eenheidsfront van werk- loozen", dat los zou staan va'n elke poli tieke of andere lichting. De sprekers konden zich door het ge schreeuw en het lawaai in de zaal ten leste vrijwel niet meer verstaanbaar ma ken; het gevolg was, dat er een vrij ernstige vechtpartij ontstond, waarbij met stoeien en ander meubilair werd gesme ten. Een vrouw werd door een stoel aan het hoofd getroffen en vrij ernstig ge wond, zoodat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Daar doorvergaderen niet mogelijk bleek, werd aan de bijeen komst een einde gemaakt. Voor liet gebouw was een groote politie macht op de boen, die er in slaagde de menigte met zachten dralng te ver spreiden. Hoe groot do herrie in de vergadering geweest is, bleek, toen de zaal door de menigte was verlaten. Het was een wiara ruïne; tal van stoelen en ander meubi lair lagen in stukkon en brokten her en der door do zaal verspreid. Het conflict iu de trxtiel-industric. „Unitas" neemt het bemidde lingsvoorstel aan. Gisteravond hield de afdeel ing Enschedé va nden Nod. Chr. Textielarbeidersbotnd; „Unitas" een zeer druk! bezochte verga dering naar aanleiding va!n de conferentie van den rijksbemiddelaar met de partijen betrokken bij liet dreigend conflict in de texliel-industrie. Van de zijde van hot hoofdbestuur werd de aanvaarding vain het bemiddelingsvoor stel van den lieer Van IJsselsteijn krach tig bepleit. Na langdurige discussies werd tot stemming overgegaan, met hot resul taat, dat hot bemiddelingsvoorstel met 203 191 stommen werd aangenomen. Het aan tal blanco stommen bedroeg 25. Buitenlander beroofd. Een vrouw gearresteerd. Gisternacht is een buitenlander beroofd in een perceel aan de van Limburg Sti- rumstraat te 's Graverihage. Na zijn ver trek kwam hij tot do minder aangenamd ontdekking, dat zijn portefeuille, inhouden de een flink bedrag aan vreemd geld, was verdwenen. Onmiddellijk doëd hij aangifte hij de politie, aio een inval in het perceel deedj en een der bewoonsters, een 31-jarige vrouw, arresteerde. Het gestolen geld werd niet meer op haar gevonden. Do vrouw is op het hoofdbureau van poli'1 x in ver zekerde bewaring gesteld, terwijl "'ootr het huis een politiepost is geplaatst. Meisje in brand, De gevaarlijke waschbenzinie. Nadat do 21-jarige dochter van oen tnh woner van Laren (N.-IL.) haar harem met benzine luid gewasschon, wilde zij ©en! petroleumkacheltje aansteken. Door de zich in de badkamer bevindende benziniedamj- pen ontstond toon een ontploffing en inj minimum van lijd sloegen de vlammen om bet meisje heen. Haar vader wist da bran dende klecren te blusschan. Het meisje! had hevige brandwonden bekomen. Het vergiftigingsgeval te Bergen. Mot vloeibare arsenicum. Do gearresteerde vrouw in verband met do poging tot vergiftiging te Bergen, heeft verklaard van ©an ingezeten© van Alkmaar, die eveneens gearresteerd is, ©en fleschje, inhoudende arsenicum te hebban gekregen;. Do gearrestoerde Alkmaarder blijft even wel ontkennen.i i Drie nachtelijke inbraken te Modem blik. Gisternacht is te Mcdemblik op drie plaatsen ingebroken, namelijk bij den rijks ontvanger Meyer, die ©enig huishoudgeld! vermist, in liet bioscooptheater, waar wei nig van waarde werd buitgemaakt, en ten slotte bij den hoer P. Geusebroek, siga renmagazijn, waar het getoete beneden huis is overhoop gehaald en eau bedrag vjaln f SpO h f 400 wordt vermist. Gocdkoope spoortarieven voor jeugdreizen. Naar liet „Hbld." verneemt, hebben de Nederlandscho Spoorwegen een overeen komst getroffen met de Duitsclio spoor wegen ter bevordering van de jeugdreizen!. Daartoe zijn de vervoerprijzen in de 2do en 3do klasse met 25 tot 50 pCt. verlaagd. Vergadering. In hot Gemoonkndshuis to Delft is gis teren oen vergadering gehouden van het Ilooghe oni raa d scluip Del Cl and. Do dijkgraaf, do hoer ir. C. P. Zanyer, herdacht het in September overleden mode lid II. IL Keizer, ll'ij1 bracht dank voor het geen hij voor Delfland hoeft gedaan. De notulen werden goedgekeurd. De stukken, ingezonden door de benoem de hoofdingelanden en benoemd hioiafdinge- land-jdaatsvervanger worden in orde be vonden, zioodat tot toelating van de hoeren mr. S. de Vries, W. Droos en 1L G. v. Nou- huys werd besloten. Een voorstel tot overdracht van eigen dom enz., aan do Prov. Zuid-Holland van een vijftal in liet Westland golegon bruggen, werd z.h.s. aangenomen. Voorstel tot verloening van machtiging tot tot aangaan van oen overeenkomst mot hot rijk betreffende Delfkmds telefoon werd z,h,s. aangenomen. V aam tel tot liot aangaan van oen gold- leening groot f338.030 (begroeting 1931) Voorstel tot hot aangaan van oen geldloening groot f '..19O.CO0 (begroolin 1932). De lieer Cost Budde vraog of dijkgraaf en hoogheemraden kans zagen in deze moei iijko tijden dergelijke koningen te pTna'san. De dijkgraaf kon in dat oplzicht niet veel moor dan hocl.n koesteren, dat het lukken zal. Een wenk tot gemakkelijk© plaat sing zial echter gaarne aanvaard worden. Op een verdere opmerking van den heer Cost Budde beloofde do voorzitter niet, dat een openbare instelling voer het plaat sen daarvan in aanmerking komt. Beide voorstellen werden aangenomen. Het voorstel tot het uitvoeren van buiten gewone werken aan do zeewering aan de slrandhoofdcn 37 en 38 en verstolken door zinkstokken, werd z li s. aangenomen. De begroeting van het algemeen beheer en het boezemboWoer van hoogheemraad schap werd op advies van do commissie na enkele opmerkingen aangenomen. Do begroot ing 1932 sluit mot oen totaal aan ontvangsten en uilgaven vcicr den ge wonen dienst voor 1932 f 641.253, (voor 1931 f 644.882). De buitengewone dienst met een totaal aan ontvangsten en uitgaven f2.090.C09, (voor 1931 f 1.312.000). Voioor hot boeaombehocr sluit de boguo-o- ting met een bedrag aan ontvangsten en uit- gaven vojxr de gewone dienst voor 1932 Doze courant verschijnt dagelyks, mat alt- 19.50. Pr(jg per wcok: 15 etsAfzon- dorlijko nummers 1 ets. Abonnementen worden dagclyks aangenomen, Advertentien voor hot ooratvolgcnd num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde pla&te" van advertentie wordt niet gewaarborgd. SCHEMMSCHE COURANT Prijs der Advertentiën: van 5 regels f 155; tedeie iegel meer f030; In hot Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, ïedcio regel meer 10.35,— Reclames fO,75 per regelt Incassokosten5ets.; postkwitaiHieslö ets. '1 uneven van ndvortenliën by abonnement 7.ijn aan hot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling XClelne Advoitentión opgenomen f0.50 t/m. 15 vroor-» 000,5 0.75 t/m. 25 wooiden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woordoit- 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 "woor den f 0 25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertontién f 1.00, Indien blot vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. iaojwng vouam. 25,45 en 65 cU.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1