60 50 45 40 24 tod sprak nn van dat tele m Oil Rusland. ROODMERK 65 c. THANS PAAR SM E R K @0 CTS. THANS ZWARTWERK SS CTS. THANS GEELMER'K @0 CTS. THANS GLAUWKIERK 40 cts CIRKES.KOFFIE35 MAGWEETKOFFIE 30 FAKKELKGFFIE25 Stalin. (Nadruk verboden). Uit hot verleden Tan Stalin. Het leven van de meeste Russische revolutionnaïren was oen aanoemscbako- ling van de meest onwaarschijnlijke avon turen. Een revolutionnair meest voortdu rend op zijn hoede zijn, elk oogenblik een overval verwachten, hij moest zich kunnen vermommen, zich onder de meest phantaslische omstandigheden behcvrschcn, van elke gunstige gelegenheid kunnen pro- lilc-eren om te vluchten. Kortom, het was een leven vol gev.iar, maar tegelijkertijd vol romantiek. En daarom trok üe revolu tie de jongelui zoo onweerstaanbaar aan. Bijzonder rijk aan dergelijke avonturen was het le\en van den tegenwoordige.» dictator van Rusland, den Georgiër D/.joegasjwili, die de wereld beter kent ouder zijn schuil naam Staliu. Een dier avonturen, waar in do tegenwoordige ongekroonde heer schar van Rusland de voor een Wester ling eenigszins vreemd klinkende rol van een... slraatroover heelt vervuld, willen wij nu den lezer vertellen. Ons veihaal is gebaseerd op do officieole gegevens en allo bijzonderheden zijn door documenten vastgesteld. Ir, tegenstelling met Je meeste leiders der bolsjewiki, die bij de eerste de beste gelegenheid naar het buitenland vluchtte t bleef Stil'in steeds in Rusland. Ook toen het hom gelukt was in l'JOi uil Oost-Si( beri'e, waai hoen hij door de tsaristiseho o\ erlioid verbannen was, te vluchten, be gaf hij zich niet naar Zwitserland, waar de leider, Lenin, zijn tenten had opgesla gen, maar keerde terug naar den Ivau kasus, zijn gobooite land, en zette daar zijn revoluticnnairen arbeid voort. De poli tie wist, dat „Koba", (de toenmaalige schuil naam van den tegenwoordige» dictator), naar den Kaukasus was teruggekeerd 'en do beste spionnen van de Öchrana (de politieke politie van het tsaristische re gime). zochten naar den gevaarlijken lei der, maar „Koba", wist telkens to ont komen. Ilij ontwikkelde in die jaren een koortsachtige activiteit, gaf een in het geheim gedrukt revolutionnair blad uit, voerde overat propaganda, dook telkens weer in oen andere streek en anders ver momd op en was een ware nachtmerrie van de tsaristische overheid. Voor zijn ondernemingen, die met den dag driester en phantastisclior werden, had hij geld, zelfs, veel geld, noodig. Hoe aan dat geld te komen? Voor een Kau- kasiër lag de oplossing voor de hand: je kunt geld altijd door oen roofoverval verkrijgen. Maar wat zal de leider, de gevreesde Lenin, er van zeggen? Koba u ist, dat de Russen er andere opvattingen op na hielden dan do Kaukasiers en dat de meeste Russische revo-lutionnairen roo- verijen als ontoelaatbare daden beschouw den. Lenin behoorde echter tot deze „romantici" niet en gaf Koba zijn zegen voor een roofoverval. Hij stelde echfcr een eisch: de overval moest door een afzonderlijke organisatie uitgevoerd wor den om den leider in staat te stellen te verklaren, dat de bolsjewistische organi satie er niet debet aan was. Aan het hoofd van de benile moest bovendien een man gesteld worden, die bij een even tueel o aanhouding in geen geval zo-u ver raden, wie den aanval georganiseerd had en voor welk doel. Koba ging onmiddellijk na ontvangst van den brief van Lenin over tot de orga nisatie van den roofoverval. Tot aavoer- der van de te organisceren bende be noemde hij den Armeniër Petrosian, een reus van een kerel, die Koba blindelings gehoorzaamde en in hem een soort opper wezen zag. Deze Pelrosian kreeg den schuilnaam „Kamo", terwijl „Koba" voor do leden van do bende „Nizjeradze" werd. Kamo was een man die geen vrees kende. Hij was bovendien vindingrijk, behield onder allo omstandigheden zijn zeifbeheer- sching, was vlug van begrip. Kortom, hot was de ideale organisator van zulk een onderneming. Vóór alles vond Kamo het noodig in zijn bendo eenige bijzonder mooie meisjes op te nemen. Zij kregen de taak kennis te maken met ambtenaren van de Rijks bank en de schatkist en te trachten te weten te komen, wanneer cn op welke wijze groote sommen vervoerd werden. Toen hij op deze wijze alles te weten was gekomen, wat hij weten wilde, en alle ambtenaren, die gebruikt werden om rijksgeiden over te brengen, voortdurend door zijn mannen bespied Iconden wor den, begaf Kamo zich naar Finland, waar Lc-nin toen, (onder een vreemden naam, natuurlijk), leefde, en kreeg daar van den leider (het toekomstige staatshoofd), eenige met dynamiet gevulde bommen. Kamo bracht het gevaarlijke goedje naar Tiflis over. De 'overval, die de bolsjewistische kas van de noodigo contanten moest voorzien, vond plaats in Juni 1907. Kamo was ie weten gekomen, dat de kassier van de plaatselijke ai deeding van de Rijksbank dien dag op het postkantoor 375.000 roe bel in bankbiljetten van 500 roebel zou ontvangen. De kassier haalde het gold af en reed terug naar zijn kantoor. Hij zat in een rijtuig, na zijn rijtuig reed een andere wagen, met vier gewapende sol daten. Beide wagens waren omringd door oen wacht van 50 kozakken. Toon de stoet zich in het centrum van Tiflis be vond, niet ver van het paleis van den landvoogd,' slingerde iemand, (het was „Nizjeradze", d. w. z. Stalin), oen bom naar de kozakken. Do uitwerking van de ont ploffing was ontzettend. Na deze bom werden nog eenige geworpen, 'Er ontstond een paniek, de ecno ontploffing volgde na de andere, do kozakkon zagen zich bovendien bestookt door de leden van de bende, (de bendo telde 75 man). Do kas sier vief uit zijn rijtuig en de paarden, geschrokken door de ontploffingen, en de schoten, gingen op hol. De golieelo on derneming dreigde op deze wijze te mis lukken, onulat hot geld in dat rijtuig lag. Toen snelde Kamo naar do paarden en wierp oen bom onder hun poolen. Do arme dieren weiden uiteen gereten, het rijtuig word in stukken gescheurd. Kamo snelde naar hot brandende rijtuig, greep do zware tasch met bankbiljetten, sprong daarna in een wachtend rijtuig en reed weg, voortdurend o-p zijn achtervolgers schietend. Deze overval, georganiseerd en geleid door tien tegen woord igen dictator van Rusland, h;ul pl.rn. 100 monschon hot loven gekost, maar do bolsjewistische partij kreeg een som van 375.000 roebel, heigeen in dier, tijd oen zoor groot be drag was. üe partij kon dus haar werk voortzet ten en de vrienden van Lenin (al die Zinowjew's, Loenalsjarsky's enz.), konden hun onbezorgd leventje in het buitenland, buiten liet bereik van de tsaristische po litiek, voortzetten. Dat dit bij Stalin, die den overval georganiseerd en geleid had en er zelf persoonlijk aandeel had geno men, woede wekte, is niet moeilijk te be g! iji en. Uit dien tijd stamt zijn haat tegen dc „adjudanten" van Lenin cn zij'u min achting voor die lafaards, die wel van de vruchten van zulke overvallen konden genieten, maar er niets voor voelden om hun leven te wagen. Streng gesproken, hoefde Stalin niet persoonlijk deel te nemen aan den aan val. Hij was toen reeds een der erkende leiders van do paitij en speelde in den stiyd tegen de tsaristische regeering (wij bedoelen daarmede den werkclijken strijd en niet het geklets en getheoretiseer te Gerieve, Parijs en andere buitenlandsche steden, waar de „adjudanten" van Lemn toefden en hun tijd in do café's door brachten in onafgebroken disputen over spitvondige vraagstukken) een der belang rijkste rollen (Trotsky was toen nog een tegenstander van Lenin). Kamo en de overige vooraanstaande leden van de bende, die den aanval voorbereidden, hadden hem gesmeekt, zich van elk aan deel in den overval en het gevecht te onthouden. Stalin wilde echter niet naar hen luisteren. Voor oen gedeelte was dit een gevolg van zijn gevoel van kameraad schap: je kimt niet andere menschen den dood tecemoet sturen en je zelf verber gen. Daarbij speelden echter ook andere gevoelens een belangrijke rol. Het belang rijkste was het ge-voel van een Kaukasiur vour riskante rooverijen, voor schietpar tijen e. d. £?talin is een afstammeling van de roofzieke AAIlanen. over wier roove rijen en plundertochten in don Kaukasus honderden liederen gezongen worden. De geest van die verre vooroudere leeft in hem voort. Ma dezen overval viel de beide inleen. Kamo vluchtte naar het buitenland en sloeg zijn tenten te Berlijn op. Daar vatte hij het plan op, den bankier Men delssohn to ontvoeren en van zijn familie een Imogen losprijs te eischen Indien de familie dat bedrag zou weigeicn 1e be talen, dan zou Knino don bankier dc vin gers afhouwen, en ze per post aan de fan.ilic van Mendelssohn sturen. Bij bracht Lenin op do hoogte van nat phan tastisch plan. De Duitsehe politie kr^eg echter bijtijds argwaan en hield een huis zoeking in zijn kamer. Zij vond daarbij eenige bommen en zette den vriend van Sialin achter slot en grendel. Op deze wijze is Mendelssohn aan oen grool ge vaar ontsnapt. Na de bolsjewistische revolutie werd Kamo oen der belangrijkste personagien te Tiflis. Do vriendschap tusschen „Koba", die intusschem Stalin" was geworden, cn „Kamo" bleef even innig als in de dagen van de voorbereiding van den roofaan- val op den kassier van ile rijksbank. In 1924 werd Kamo te Tiflis op straat door oen auto overreden en gedood. Toeval ligerwijs vond dat op dezelfde straat plaats, waar in 1907 het geld geroofd was. Toen Stalin don dood van zijn vriend vernomen had. geraakte hij in woede cn beval aan do G.P.Oe. den chauffeur terecht te stellen. En hoewel die chauffeur lid van de communistische partij was en de dood van Kamo een gevolg van oen on gelukkige» samenloop van omstandigheden was, hoewel te Tiflis algemeen hekend was. dat den chauffeur geen blaam trof, werd irij toch dien zelfden dag in den kel der van de G.P.Oe. afgemaakt. Do docd van den persoonlijken vriend van don al machtiger) heerscher van Rusland moest in elk geval gewroken worden. Dr. BORIS RAPTSCIKNSKY Wo lazen in een roods vier eeuwen oude verklaring van de nog eeuven oudere Tien Geboden, welke nog weinig van hun bo- teekenis verloren hebben, bij het gebod: „Gij zult geen valscho getuigenis spreken tegen uwen naaste", o.a het volgende: „dat wij onzen naaste niet valschelijk be liegen, verraden, van hem achterklappen af kwaad van hem spreken, maar hem ver ontschuldigen, goed van hem spreken en alles ten beste koeren". Iedere deugd heeft twee zijden: een positieve en een nega tieve. De positieve bestaat in het doen van het goede; de negatieve in hot laten van het kwade, dat van die deugd juist ae ondeugd is. De wereld lijdt onnoemelijk veel zedelijke schaule, omilat fe veel ge dacht wordt aan het laten van het kwade en te weinig het doen van het goéde wordt betracht. In dien ouden catechismus echter werden de beide zijden goed belicht. Wij moeten niet alleen geen kwaad van den naaste spreken, noch in zijn gezicht, noch achter zijn rug, maar we moeten hem ver ontschuldigen e?n good van hom spreken. Er wordt in deze wereld ontzaglijk veel kwaad gesproken. Er is niet één taal on der do menschen gangbaar, die niet hot woord kwaadspreken kent. Dat zooveel dui zend jaar geleden het gebod: „Gij zult geen valsche getuigenis spieken tegen uw naaste" al gegeven moest wordou, bewijst te over, hoezeer deae zedelijke kwaal tot de ingevreten ondeugden vain hot men- schengcslacht behoort. Geen wond er 1 Voor een zeer groot deel praten do menschen graag. Er is niet steeds stof. Daarom wordt doze gefantaseerd. En wat is na den per soon zelf en zijd doen en laten interessan- ter dan het doen en laten van den naaste? Daar komt nog iets anders bij. De mensch is het natuurlijk middenpunt van eigen gedachten. Van allo dingen is hij zijn eigen maat. Dit zet hom zdf in eigen beschou wingen op den voorgrond, zal te beter uiikomen naarmate de achtergrond donker der is. Welnu: degene, die kwaadspreekt, staat op den voorgrond; de naasten stian op den achtergrond. IIoo donkerder nu die naasten geMeuril worden, des te lich ter zal het beeld op don voorgrond uitko men: Ik dank u, dat ik niet ben als de anderen I We weten allen wel, dat op dit onder- nardsche door het kwaadspreken ontzag lijk veel kwaad gebrouwen werd. Dat daar door menschen werden gebroken; dat le vens vernietigd werden cn centenaars ver driet werden uitgestort. Anna Bijns, een No derlandsclie dichteres uit de eerste helft dor zestiende eeuw, heeft in een gelicht: dap pers en Clappeien deze waaiheid al be zongen: Sien sy iemant eens onnoseiijo vallen, Seere solden sij tfeit ermindcren Maar wat by langen als lagenvtaderen; Suit acid sijnen broed ere een groot mis- dadere, En selven lxy dusent mnel quadere. Nu zullen we dit „duizendm ia!" niet letterlijk behoeven te nomen, maar voor dc dichteres is het een reden en die kun nen we genoeglijk overnemen, om te zeg gen: Hierom seggo iefc mit minlyckeradero (gezindheid). Die sondcr sonde is, werpe den eersten steen. Wanneer een schooljongen een moeilijke som hoeft trachten uit to rekenen, maar steeds langs dezelfde manier, een manier, die hem niet tot de gewensclito oplos sing bracht, dan zeggen wo tegen hem: probeer het eens op een andere manier. Dan, het pro-bloem van een gausch ande ren kant benaderende, komt hij tot de op lossing. De taak, die de incnschernvereid heeft om liefde en vrede op dit ondcraard- sclie te doen wonen (daar zijn wo het in deze onrustige tij'Ion a'Iou over eens) moet ook anders aangepakt worden. Op meniger lei wijze. En tot die andere methoden be hoort zonder Iwjjlel ook, dat er meer goed gesproken wordt onder de menschen. Er is niemand volmaakt gooi. Er is evenmin iemand, die volmaakt kwaad is. Menigeen, die door zeer veten afgeschenen was, om dat hij voor hem te slecht was, is tot een nieuw cn beter leven gekomen, omdat er iemand was, die liet goede, dat nog in hem was, opspoorde; dat ontwikkelde en daar op voortbouwde. Wo gelooven ook, dat menigeen beter geworden is, omdat or he ter over hem gedacht word dan hij was. Zoo leerde hij zioli schamen over zichzelf; spande hij zijn krachten in om die betore gedachte waardig te worden. We zien dat al in de kleine wereld va'n de school! Me nig kind hoeft hot in oen vak 'verder ge bracht, clan de aanleg doed vermooden,. omdat do onderwijzer begon mot hot kind in te prenton, dat het meer Icon dan het zelf dacht. We roemen dan dien onderwij zer om zijn pacdagogisch inzicht. Maar van dat inzicht moeten we meer hebben ook in dc grooto school des levens. Denk good over uw naaste; spreek goed van hem cn als hij iets gedaan heeft, dat feite lijk niet door den beugel kan, verontschul dig hem. Meer dan eens zult ge .ervaren, dat de man klein zal worden. Ilij zal zich zelf niet gaan verontschuldigen met al lerlei drogredenen en valscho voorstellin gen hij behoeft dat ook niet te doen, om dat gij hem reeds verontschuldigd licht met het goede dat in hem is, naar voren te brengen, waardoor do plaats voor het kwade kleiner wordt. En hij zal zich scha men voor u en over zichzelf. Ilij zal zich inspannen om te dom zien, dat hij niet zoo kwaad is als do oorspronkelijke „men" zegt, en te toonon, dat het goeie, dat gij bij iiem wist te ontdekken, toch nog een kracht in zijn leven is en steeds meer kan worden. Vergissen we ons niet, dan is dat de methode om menschen te reclas'öo- ren en to zetten op een hechten zedelijken grondslag in hun loven. Kwaadspreken van don naaste zonder dat daar eenigen grond voor is ieder stemt toe, dat dit niet door den beugel kan! Maar het is niet voldoende, dat wo dit na laten, wc moeten goed van hem spreken en wanneer hij al faalde, d.vn moeten we nog goed van hem spreken, het goede, dat in hem is, naar voren brengen on op grond daarvan hem verontschuldigen. Immers de oude vermaning houdt haar kracht; wio uwer zonder zonde te. werp" den eersten steen GEMENGD NIEUWS. Na tien overval in l>en Haag. Tweede verdachte in arrest. Than» is het dc politie gelukt den twee den verdachte van den overval aan de Laan van Nieuw Üosl-indio le ontmaskeren. Zoculs men zich zal herinneren (bobben twee mannen op 5 dezer getracht, met ge- br ikmaking van een alarmp s col, oen wjru kJhoudsier aan dc Laan van Nieuw Oosf- Indii' geld af te persen. Als verdacht van deze poging tot diefstal is in don loop dei- vorige week een jeugdige buffetbedièndo aangehouden. Thans is erl'ijor komen vast fe staan dat dc tweede dader oen 23-jarigo slager, zolder vaste woonplaats, moest zijn. Deze had zijn idcntite.t steeds zorgvuldig verborgen, gehouden, ook voor zijn" „com pagnon". Een rechercheur en oen inspec- DRAISMA-yaimVALKEMBUR nVALI\.liïdUKG S»* •iLEVERTRAMI- te -LEEUWARDEN teur dor Haagscho rcdherdTe hebben le Rotterdam echter kunnen vaststelion wielite eigenlijk was. liet bleek, dal liliji te Delft reeds was gearresteerd wegens rijwieldief stal en dat hij later naar Ede was ov-arge- braent, waar hij1 dooi' den garnizoenscom mandant ter zake van desertie word ge. zocht. Hij is van Ede naar Don ILnag over gebracht. Beide verdachten hebben na ver hoor, bekend zich aan de/x> poging to-t diefstal te hebben Schuldig gemaakt. Fraude aan de gemeentebedrijven De boekhouder gear resteerd. Gisterochtend is n'a oou ingesteld onder zoek, belieffende de boekhouding en kas aan do gemeentebedrijven te Weerden de boekhouder M. gearresteerd, HJiji bieeik be kend zich aan verduistering Ie hebben sefm] dig gemaakt. 'Hel tekort bedraagt p' in fdOOü.— Hel betreft bier een geval van verduis tering dat reeds over jaren loopt Door tel kens liet tekort aan te vullen met wol ont vangen dooli nog niet te verantwoorden gelden is liet den boekhouder gelukt het zoolang vol te houden. De boekhouder, de heer M. was reeds pl.m. 23 j c bij de gemeentebedrijven werk zaam cn luid het volle vertrouwen. Tent oon.stelling van hour materialen. Te Maastricht. Naar wij uit goeden brom vernomen be staat in het voornemen in het voorjaar van 3933 to Maastricht wederom een ten toonstelling van bouwmaterialen to hou den. Verschillende exposanten van de dit jaar gehouden „Enboutom" hebben hun medewerking reeds toegezegd. Van een steiger gevallen. Een arbeider gedood. Gistermiddag te omstreeks vier uur is op do flesschenfabriek te Zwijmdreeht ean emslig ongeluk gebeurd. De autogeen-Iasschor Spits van do firma Pcnn Bauduin uit Dordrecht is van oen 10 meter hooge steiger gevallen en in ster venden toestand naar hot Diaconessen-zier kcnluiis te Dordrecht overgebracht, waar hij later aan do gevolgen is overleden. Het bandietenwezen in Chicago. De politie treedt krachtig op. Een politieagent, die twee inbrekers be trapte bij hel berooven van een bomt- magazijn, geraakte niet hen in gevecht en schoot beide inbrekers neer. Ilot totaal aantal roovers cn bandieten dat le Cliicago door de politie werd gedood, is hiermede sinds Januari gestegen tol ze*'i; mm PER HALFPQNDSPAK ROTTERDAM, 20 NOVEMBER 1931 DE ERVEN]DE WED.' X ffiELLE KMn CTS. THANS •M THANS CTS, THANS CTS. THANS CTS. THANS

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6