Ie Kleine itertentii ii Schiedamsshe Courant, Schiedamsche Courant. Mijmeringen. Uit onze Staatsmachine, v SCHIEDAMSCHE COURANT f~ï Het Neefje uit Indië, Voor 50 cent: 15 woorden tot duizenden gezinnen, TWEEDE BLAD ZaterJn? 28 Nov. 10 it No. 10'01 Djind on gevolg:. Er wordt in Onzen tijd voel gesproken over ontoerekenbare menselven. Geheel o£ gedeeltelijk ontoerekanbaron, dio dus niet verantwoordelijk gesteld kunndn nocth mo gen worden voor hetgeen ze doen, noch voor de gevolgen van hun daden. Daar is al zooveel over gesproken en geschreven, dat do man op do straat er eön loopje mee neenu. test, dat oöa misdadiger, Mie zich overigens als een normaal measoh gedraagt, ontoerekenbaar verldaard wordt en niet naar de gevangenis gaat. Hij zegt: ze verklaren tegenwoordig haast iedoren misdadiger voor niet wijs. En. hij voegt daar nog oen. paar schimpscheuten of grap jes aan toe. Walnt hij denkt, die do daad wil, moot ook de gevolgen maar dragen. Hetgeen op zichzelf oen juiste regel is. De daad is een via deh wil in ec'n feit omgezette gedachte. Wanneer tve in onze gedachten eon plain hebben uitge werkt en wo willen dat, dan beginnen we het nit te werken; wiUe'n we het niet, dan verwerpen we hot plan. Er komt niets van. Bij sommigen, enthousiaste na turen bij voorbeeld, gaat dat proces: ge- dachte-wil-idaad heel gauw. Bij de bedaoht- zamen gaat dat proces maar heel langzaam, Ze kunnen over zoo'n plan heel lang broeien. En bij wie de wil slap is of onder worpen aa'n drift, voortvarendheid of wat dan ook, zal tussohen de gedachte en de daad maar een heel klein stapje liggen. Het is dus noolig, willen, we in de gevolgen do verantwoordelijkheid van onze daden dragen, dat we dit drietal goed boheer- schen: onze gedachten, Onzen wil, onze daden. Er zijh boanmcln, die barsten juist daar, waarheen ze worden geslingerd. Er zijn ook bommen, die verkeerd barsten en on heil aanrichten, wat heek-maal niet be doeld was. Het gevolg dekt dus niet do daad. Is liet met onze daden anders? Dat had ik zoo niet bedoeld, zegt de knaap- voetballer, die een steen langs do straat Schopt en de steen gaat door oen winkel ruit en richt daar schade aan. IIoo vaak moeten ook wij in ons leven van onze daden zeggen, dat wo bot heel anders be doeld hebben. De gevolgen waron gansch anders dan wo ons hadden voorgesteld. En al moet au oen .daal beoordeeld wor den niet allereerst naar de gevolgen, maar naar de motieven, wij zitten maar voor en met de gevolgen, omdat wie eeu daad wil, aansprakelijk) is voor de gevolgen. Dat is soms heel hard en heel bitter. IVe hadden het toch zoo goed bedoeld, maar de bom barstte verkeerd en wo zien het onheil, dat aangericht werd. Als dat zich nu maar bepaalt tot het eigen loven! Maar hoe aak treft het ook anderen. Wie lijdt, lijdt nooit alleen. !Wat een. metasch. zaait, dat zal hij oog sten, zegt een oude les van levenswijsheid. Ze gaat ook op. Behalve hij de waldaden. Daarvan wordt te vaak ondankbaarheid go- oogst, overmits ondalnk hot loon der we reld is. Dg landbouwer zal er goed aandoen vóór het zaaien goed toe to zien, welk zaad hij gaat uitstrooien. Hij zal hot beste moe ten hemen, opdat do oogst hem niet zal te leurstellen. Een men sell in zijn, leven niet anders. Hij zal zijn gedachten moeten zui veren zijh wil in toom moeten houden, om niet In verkeerde gedachte om te zetten in een fouto daad, waarvan do gevolgen voor eigen rekening komen, want die zaait, die oogst ook. Maar wie zijn gedachten heeft gezeefd en gamsch zijn wil heeft in gespannen, die zal de daad volbrengen met vreugde en hij zal er vollen vrede meo kunnen hebben, ook al dokken de gevolgen de verwachtingen niet. Oogsttijd is een schoone tijd. Omdat hij niet geeft de belofte maar de vervulling. Daarom is een met rijpe vruchten zwaar geladen boomgaard ia den herfst meer dan de lachende bruiloftstooi valn de lente. Zoo is het ook in het leven. Wan'nocr oen mon- sdienkincl in,de gevolgela van zijn daden do goede rijpo vrachten mag zien, dan is dal loven schoon en rijk. Maar er zijn geen gevolgen zonder daden; geen daden zonder wil en zolnder gedachten. Bij do geuaohlen begint het dus al. Op dat begin geve men nauwkeurig acht. J. Nagel, a Goede wegen zijn van het grootste belang voor de volkshuisvesting; zij maken het wonen op grooteren af stand van het werk mogelijk - s De Rijksvoldwacht. Onlangs verscheen een Koninklijk Be sluit tot nadere wijziging tin aanvulling van eenzelfde besluit van 11 November 1856, houdende bepalingen omtrent den dienst der Rijksveldwachters. Ilot besluit van 1S56 staat in verband met dat van 17 Deo. 1851. We meuten dus in de bibliotheek van 't Staatsblad een'zeven tig jaren terug om van djen en ander ken nis te nemtin, hetgeen wo bij dozen doen. Bij do vaststelling van|hot Kon. Besluit van 1851 ging de toenmalige minister vaU Justitie, N. van Rosenthal, uit van de overweging, dat het belang van-den Staat vorderde, dat hot beheer en het beleid der algemeen© Rijkspolitie op nieuwe grondslagen wenden gevestigd en dat de dienst van deztin tak van bestuur over alle deel en des Rijks op een eenparige wet werd geregeld ©n in overeenstemming ge bracht werd met de beginselen voor de gemeentepolitie, welke in dat zelfde jaar in een wet waren vastgelegd. In aansluiting daarmede werd in 1856 bepaald, dat „de dienst van geregtsdienaar, van Rijksvold wachter en van bezoldigd opziener der jagt en visscherij wordt vereenigd onder de„ benaming van Rijksvoldwacht."- (Tusschen twee haakjes begrijpen we niet, waarom in do vorige besluiten het woord Rijksveldwachter met een hoofd letter werd geschreven en het laatste be sluit steeds een kleine lettor gebruikt) Werd oorspronkelijk bepaald, dat het go- zag over de algemeen© of Rijkspolitie be rustte bij den minister van justitie en werd voor deze politie het Rijk verdeeld in vijf districten (Limburg en Noord-Brabant; Gel derland en Ovorijsel; Zuid-Hollatnd en Zee land; Noord-Holland eu Utrecht; Fries land, Groningen en Drente) on werd voer deze districten eon directeur vah politie benoemd op oen salaris van 2OD0 tot 3000 gulden deze oude toestand is allang voorbij; de procureurs-generaal bij de ver schillende hoven vervulden sedert lang de taak van deze directeuren. Thans is oen cn ander aldus geformuleerd: „Do Rijksvold wacht staat onder het gezag van Onzen mi nister van justitie, terwijl het beheer in de verschillende ressorten is gestold in han den van de procureurs-generaal als fun- geerende directeuren van politie." Boven gaven we reeds aan uit welke beambten destijds de Rijksvoldwacht be stond dit artikel was opk reeds lang verouderd; het wordt nu als volgt gele zen„het personeel der Rijksvddwacht bestaat uit: districts commandanten; rijks- veluwachters-reulicrchcau'Srijksveldvvaaii- ter-brfgaiulers-maj o orrifksvoldwaehters-bri- gathers; rijl&veldwachiors-brigadicrs-litulair en rijksveldwachters." Bovendien ziju er nog administratieve ambtenaren van de Rijksvoldwacht. De aanstelling en do be- eediging van hot personeel geldt voor het geheele grondgebied van het Rijk. Werd oorspronkelijk do taak der Rijks- veldwacht vastgelegd in eon negental ali nea's van artikel drie; dit nu is vrij wait korter geworden. Haar taak is nu: „in het algemeen hot handhaven, in den moest uitgebreidon zin, vain de apenbare ordo en veiligheid van persoinen cn goederen, in de oersto plaats ton platteland©; hot handhaven van de ordo op de openbaro terechtzittingen en het doen van andere politiediensten bij de onderscheidene ge rechten; het transporteeren, voorgeleiden en bewaken va'n gevangenen en verdach ten; het beteekonon van gerechtelijke stuk ken in strafzaken en de executie van rech terlijke uitspraken." Maar in het Wetboek van Strafvordering en in andere woltelijko voorschriften, werd aan do Rijksveldwach ters nog meer opgedragen, zoo zijn zij belast met hot opsporen van strafbare fei ten. Verder (en dit kan ook tot haar taak worden gerekend) kan do Rijksveldwacht tijdelijk tot ondersteuning der gemeente politie worden gerequiroend, aan welke vor dering liij voldoet, onverminderd, zijn be voegdheid om inmiddels bedenkingen daar tegen. aan het oordeel van den districts commandant te onderworpen. In do rego ling van 1856 was voor dit beroep aan gewezen de officier van justitio in liet arrondissement. Artikel vijf en zes luidden in. 1856: „De Rijksveldwachters, uniform gekleed en ge wapend, worden verdeeld in drio klas sen en in brigaden, 'naar gelang, dat do dienst dit zal veroisdien, ingedeeld. Do jaarwedden der Rijksveldwachters worden vastgesteld als volgt: voor die der eerste klasse op £550; voor die der tweede klasse op £450; voor die der derde klasse op £375." Dat was in den „goedön, ouden tijd." Thans is de verdoeling en indeeüng gansch anders. De Rijksvoldwacht is in gedeeld in districten. Ieder district bestaat uit een aantal brigaden, die gevormd wor den door samenvoeging van bewaldngs- kringen valn Rijksveldwachters. Aan het hoofd der districten staan districtscomman danten; aan dat der brigaden als brigade commandanten brigaidiers-majcwr of briga diers. De Rijksveldwachters rechercheurs staan onder de onmiddellijke beveken van den procureur-generaal, fu|ngeercnd direc teur van politie, binnen wiens rechtsge bied ze geplaatst zijn. Onder datgene wat verder wordt gewij zigd of gecombineerd, behoort ook, dat voor de hoogere of lagere rangen ia aanmerking komen bij voorkeur degentia, die reeds hij de politie werkzaam zijn geweest. Vroeger kwamen eervol ontslagen militairen aller eerst in aanmerking. 1 Verder heeft de minister valn justitie de bevoegdheid om aan daartoe geschikt bevonden persolnen aanstellingen te ver- leenen tot onbezoldigd Rijksveldwachter irc het belang van do handhaving van de ondti of de veiligheid bij inrichtingen of wer ken van het Rijk of andere publiekrechter lijke lidiarnen of ter bescherming vain par ticuliere eigendommen, welke in den re gel zich over eenige aanééugrenzendo ge meenten moe tón uitstrekken. Deze aanstel lingen kulimeia ook worden verleend aan, gemeenteambtenaren op voorstel van den burgemeester en aan andore ambtenaren, wanneer eetn aanstelling daartoe in het belang van de uitoefening hunner func tion, volstrekt noodig wordt geacht. Des minister stelt dan ook do voorwaarden! der aanstelling vast, waarbij hot Alge meen Rijksambtenarenreglement geheel of ten dode buiten toepassing kan worden gelaten. !n de Worden dagelijks geplaatst 2n uitsluitend bij vooruitbetaling aangenomen aan ons bureau Lange Haven 14-1 (hoek K. Haven) Telef. 68103, 68617 en 68923. Op de 2e rij een sluw vjetrvctillg dier. Dp de 3o rij een roofvogel. Op do 4e rij 't gevraagde woerd. Op de 5e rij ©en bloem, die in den nazomer bloeit. Op do Go rij ©en rivier, die gedeeltelijk: door ons land stroomt. Op de 7o rij' een medeklinker. 3- Ik ban oen ldeino vogel. Geef mij oen and'ren kop, Don noem ik zonder dralen Een lichaamsdeel Gioasdli op, '4. Dieren en oen lengtemaat Noemen met oen G, iets, dat ieder fietsrad hoeft, Item, wie raadt er meo? VOOR KLEINEREN. 31 Verborgen cijfers. Mag zïj aelfe in de vacantia niet wat later naar bod (2) Ik wil gaarne genade voor je vragen. Zij wist niet, dat je door dezlei venstors den toien zien kon. In den la als .en gemeenteraad riep er iemand voor zfijn beurt. (2) 2. Welke rivier in Zuid-Holland kun je, doos do laatste letter door oen andere te vervan gen, in een dool van een vrucht veranderen?, 3, Men vindt mij in de lanen, Maar nimmer in een tuin, Wel altijd in do parken, Maar nooit nog in hot duin. Nooit in do zee; in 't water, Daar vmdt men mij gewist, Je leunt mi o toch wel zeggen, Wat 't antwoord hiervan is. r4. Met B ben ik een lichaamsdeel van oan dier, met H dien ik om een terrein al te sluiten, met L ben ik ©en rivier in ons Land, met VR gierig en met N een lichaamsdeel, (Nadruk verboden). VAN DE No 4Q BIJVOEGSEL VAN DE SCHIEDAMSCHE COURANT VAN 2Q NOV. 1931. door 0. E. DE LILLE H0GERWAARD, 10) Kalm en zonder opwindende gobourteniseen gin gen do dagen en weken nu voorbij. Jaap voelde zich' heel gelukkig in het önjuis van oom Leo en tante Rita en kon het mot Zijn nioeuwo zusje en broertje opperbest vindon. Do klom© schermutselingen met Paula, velko in den eersten tijd van zlijh verblijf jn Holland telkens verraderlijk: opdoken, kwamen nu niet moer voor en Jaap was allo narigheid o] lang weer vergoten. De brieven uit Indie h'ioldcn ten geregeld van hot doen en laten van Zijn ouders op> da liiaogte cn brachten hem menig kiekje uit Giiun nieuwe om geving, die hiji natuurlijk tronw verzamelde. Elfccn keer, als Jaap bericht uit Indié kreeg, vlogen Zijn gedachten ver weg en had tlijj moeite Zijn afwezigheid to verbergen, tot Paula op een koer (haar arm kameraadschappelijk door den zijne gestoken en bemoedigend gezegd had: „Jo moet maar denken Jaap, dat hot telken^ als je oen brief uit Indié knjgt, waar wat dichterbij ja, Haft je vader on moeder 'overkomen". „Ja, Paaltje, je hebt gelijk", am Jaap en hij moest bij elk bericht van huis aan haar woorden donken. Zoo naderde do dag waarop Jaap twaalf jan* zou worden. Reeds was or oen geheimzinnig pakje uit Indié gekomen, dat tanto vlug in do provisie kast had laten verdwijnen, om daar tat dan feest- dag verborgen te houden. Paula en l"im staken geheimzinnig do hoofden bij elkaar, telden den inhoud van hun spaarpotten wel tienmaal,na en kwamen daarbij tot do verblij den do ontdekking, dat Zij niet alleen aan den jarige oen mooi album kondon gaven, waarin lilij allo kic ken van „thiuis" in volgorde zou kunnen opplakken, maar er bovendien nog genoog gold overbleef om hom eon Cactus-album van Verkado aan te bieden, waarvoor moeder al oen hooien tijd, in geheim met do tweelingen ,een menigte bonnen cn plaatjes verzameld had. Alles stond in het toeken van geüioimzïnnigtnoid cn vooral do tweelingen genoten van de vooirbe. leidingen. j.lk geloof, dat jk minstens even erg naar .Lap's verjaardag verlang als Wij zelf, moeder", zei Paula tip een avond, toen zij mat moeder alleen was. Moedor glimlacht© en zei: „We zullen probooran en* een ©ebben feestdag van te maken, en ik geloof, dat jullie vader en mij daar wat graag mee helpen". „Nou car Of", riep Paula uit Dien avond sliep Zij in mot albloröoi plannen vooir den groofen dag, die Zijl, zaodra ze mot h,w broertje alleen wad, uitvoerig mot hem ba- Spreken zou. 4 Natuurlijk voelde Jaap wel, dat „er vod geheim zinnigs in -do lucht zat", en odk hij koek reiki vd- zend uit naar zijn verjaardag, dio dat begreep blij er wel van zelfs zonder vader ©n moeder vootr hem tot een feestdag Zou worden. En wat Zou blij ,op dien dag op oonS een stuk dichter ta rnen bij Irct tijdstip; waarop vader en mciodor in Holland hoopten te komen. Twaalf jaar werd Mj immers en als bij dertien was HOOFDSTUK XIII. Jkiap's verjaardag. Op den avond voor Jaap's verjaardag hlad me vrouw van G angel en do jeugd vroeg naar bod ge stuurd, om „vooruit te slapen", Zelfs Paula, die volgens haar zoggen altijd veel te vroeg naar bod ging, bad zidh bij de zaak neergelegd zichzelf troos tend mot do gedachte, dat de uren, die jo verslaap^ het vlugst voorbijgaan. Geen wonder dus, dat Zij den volgenden morgen vroeg wakker waren, doch' daar Zij voor zeven uur geen enkel toeken van loven mochten gevan, heerscildo er in den huizo van Gangclen dan ook grooto stilte, tot... do pucks, trouwe gangklakj die al zoo menigmaal op feestdagen bot sein tat opstaan gegeven had, IImar zeven slagen haoren liet. Rrrrt, worden zoowel in Paula's kamerlja als in dat van Pim de dekens weggeslagen en do gor dijnen opengetrokken. Mooi weer. fiat trol. Want ze zouden bij gunstigo weersgesteldheid, ter ©era van hot feest en den vrijen Woensdagmiddag, oen aulo-tochtjo naar thiet Gooi maken. Helder scheen do zon, als wilde rij Jaap ervan overtuigen, dat zij ook in Holland lokker warm kon Zijn. Vlug kleedden de tweelingen zich nu aan. Ze hadden dan ook heel wat to deen voor het ont bijt Wel had moeder alle cacteaux voor Jaap otp het buffet goztet, maar zo moesten feestelijk; op oen klein tafeltje opgesteld warden met bloemen e» tusschen en natuurlijk moest do stool van don jubilaris versierd werden. Hoewel do tweelingen ma hun elfdon verjaardag overeengekomen waron, dat Zij op hun twaalfden to groot (te „end" hadden zo eigenlijk gozegd) zouden zijn voor stoelvcrsioring, moondon Zij nu toch voor Jaaip'a verjaardag oen uitzondering te moeten ma- kon; Jaap had immers nooit oeai broertje en zusje gehad, die dit werkjo voor ten deden on zij warm er niet boel zieker van, of oom Karei on tante Jenny dit wel voor hora gedaan 'telden. Indië was zoo'n heel ander land mot odk! andere gebruiken dan Holland. oqerwöao Op 't grooto erf bij Japik-boor, Daar was 'teen druk gesnater, Gekakel en gekrijscls miauw Kei plots de zwarte kater. Wat is er aan do hand vandaag? 't Is niet .om aan te Iilooren. Praat allen toch' niet door elkaar, Heeft iemand iets verloren? Verloren? Och, mijn beate Moor, Dat zou zoo erg niet wezen. Zoo Sprak de Irouwo waakhond, Prins, Ihj had gelijk in dezen. Want 't vogel volk had ruzio saflm, !k vond aich'zolf 't verstandigst, Hot mooiste en hot nuttigst, ja, Misschien ook wel het handigst. O, ik zei 'n oude, grijlae uil, Woon boven in den teren. k Was om mijn wijsheid roods beroemd. Voor jullie waart geboren. Do menscbon prijzen kraaide 'nihjaan, Mij' steeds als bosten wakker. Als ik kraai, komt de zon opGeen Van jullie kan dat; lekker. Do ganzen snaterden nu luid: Wij z'ijn het olcganlsta En ik riep oen pedante kip, Ben vast de bijdobanilste, Maar ik ben toch (Kot allermooist, Riep nu do pauw, ecu pronker, 1 'Jc Ren geen gewoon, maar 'n aad'lijlk dier, Een mooi-gekloede jonker. Duar kwam do boer plots mot zijn stok Een dikken allen dreigen Rn 't woelig volkje was nu stil. Ze konden wel goed zwijgen. 'f Was rustig weer op 't boerenerf En rustig zou hot blijvon. Een Stok is soms een toexvenaar,1" Als domme dieren kijven. (Nadruk verboden). BEK KINDER-BLAD T2sT" loor -lik -' -tri-1 «Uifc

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5