De verstoorde St. Nlcolaas-avond. Ons St.Nicotaas- Nummer. courant Een verhaal uit de dagen van het zwarte-Schiedam. asm%zM 1 DECEÜ5ER 1931. BIJBL AO MM Bypeau: LANGS HA¥e£IS 14! Mo. 39893. liet dekseltje danste op de stoomwolken, die bij eiken sprong uit het dikke ketelhjl persten; de warmte van het kleine, voile kamertje werd adembenemend, de lange tabakswolken vielen traag en breed-uit- vloeiend laings het ge'e licht van een ouden gehronsden olielamp, de gedaanten en ge zichten der aanzittenden verdoezelend, moeder, „het kortasemige mensck" in haar rieten leunstoel schier verstikkend. Uclie, uche... uche Anne kan je nie wa ope zette... uche... uche... ik krijg 't zoo benauwd. Nee moeder neen, d& ga toch nie hoor. Ge zou sebiet een kou op bet lijf knjge. Maar as oome Daantje misschien z'n pijp nou es cffe wou neericgge, dan Je weot 't hoor kind, je oome is zoo mak as een schaap. Alles ken je van 'cm gedaan krijge. Je ken 'em gerust uit je hand late eten, nietwaar tante? Tante, oome Daantjes welgedane ega. Schudde veelbeteebend met het hoofd. Ileeremoppe, soo'n goeierd. Je sou den ken, dat 't de beste ma'n van de wereld was. Hou 't 'em in de gaten hoor, wat ik je seg. Hoor je nou niet, wat je gevraagd wordt. Je mot je pijp weglegge, soo. Jo heb nog meer last van die man as van een kind. Dat sit te smoke als een. kalkofe en as Sint Niekelaas straks komt, kan die man sebiet niet uit s'n ooge kijke. iW'at seg jij moeder. Heb je 't weer soo op de borst, mins? En dat op jou leeftijd. Ik sou maar es een beetje voorzichtiger worde, as ik jou was. Die huize hier tochte as... Ja, omdat jij" 'ier nou vandaan bin, deugt er niks meer van. Natuurlik, me fro u is non te groos gewordo. Toen je 'ier nog sat, waren 't toch sulke liefe hnissies, hé? Maar nou pfoe! Kale druïde ie 'oor. Stil nou maar, lieve mensoh, hou je nou maar kalm, suste oome Daantje. Dat weette we ommers allemaal wel, wil je daar seg. Jij" bederft altijd de lieele rom mel. Maar ik blijf er bij, nijdigde de kijf achtige tante Jaan terug, die altijd en met iedereen ruzie zocht, We hebben het genoegen u hierbij weer ee>\ extra nummer aan te bieden het derde in dit jaar, ditmaal in hoofdzaak gewijd aan het Si. Nico- laasfeest. Behalve St. Nicolaas-tectuur en -plaatjes zal men ook iets anders aantreffen In om Extra-Nummer Schiedam Woonstad'1 October '31 gedateerd zijn we begonnen met de publicatie van: Uil de Geschiedenis vanSchicdam door Dr. K. Ilee nga en daarmee vervolgen we in ud nummer. Voorts komen in dit blad eenige rubrieken voordie onze trouwe lezers kennen: onze reeds zeer populaire contracl-bridge-rubriek en weer een zeer lezenswaardige Palestijnsche brief van rabbijn S.Ph. de Vries Mzn. Als de belangstelling voor deze rubrieken bij niet-abonne's mocht zijn gewekt, en wij twijfelen daar aan nietdan adviseeren we hun om zich de dagehjksche bezorging van ons blad ie verzekerendoor een abonnement te nemen De Schiedam- sche Courant is met alleen hel eenig zelfstandig hier ter stede verschijnend dagblad, het is bovendien wat het plaatselijk nieuws betreft het best ingelicht en kost slechts f 0.15 per week of f 2.per 3 maanden. Onze Bureaux zijn gevestigd Lange Haven 141, hoek Korte Haven; onze telefoonnummers zijn 68103o8617 en 6S923. Die hnissies 'ier... Mensch, hou je vervelend mondwerk dicht. Op Sint Niekelaas-avend breng je ook nog de boel op stelto. Ik sou me ge mak maar houwo as ik jou was, adviseerde com Janus met de noodige autoriteit. De „hmssies", waardin op dezen St. Ni- colaasavond ten huize vau de familie Leen de rse, bijna een heftige ruzie ontstond, wat- ren aan den voet van den Rotterdamsche- dijk gelegen, vlak voor de glashut, waarin de bijna naakte arbeiders voor gloeiende ovens bun gezondheid-sloopenden arbeid' verrichten. Van verre reeds, op den dijk, wanneer men 's avonds met het hijgende, blazende trammetje van Rotterdam af kwam hotsen, zag inen de gloeiende lichtjes in don don keren buik van de hut heen en weer dan sen en ais'liét trammetje, onder uitspuwen van veel rook en vuur eindelijk de hoogte van het „Rooie Hek" bereikt had, kon men duidelijk de vurig-rood beschenen lichamen van de glasblazers voor de heete vuren waarnemen, kon men den gloeiendon drup pel aan de blaaspijp in een flieschvormige massa zien overgaan. Moeder Leenderse en haar dochter Anhe hadden dit St. Nicolaasfoostjo in elkaar ge zet voor de getrouwde dochters met hun kinderen en mannen. De kijfachtige tante Joan, wier man gestorven was, met d'r kleine Japie, de deftige tante Agatha met oome Daantje, zonder kinderen, oom Janus met de stille tante Truusje, die bijna nooit wat zei, mitsgaders hun dierbaar kroost, de twee bengels Jantje en kleine Daan, waren uiigenoodigd en zaten nu op elkaar ge- drongen in het kleine voorkamertje waar do kachel gloeiend rood stond. Oome Daan tje, die meesterknecht in een branderij was, had een vrijen avond en voor deze gelegenheid had hij zich in de goeie spul len gestoken. Oom Janus, die een paar hui zen verder woonde, was zoo maar op z'n kousevoeten gekomen. Omdat kinderen in gezelschap zoo lastig kunnen wezen, waren Jantje en kleine Daan met Japie in het keukentje gezet met de belofte, dat zij, wanneer zij heel zoet zouden zijn, straks van St. Nicolaas iets moois zouden krijgen. Het spel scheen niettemin in een hand gemeen ontaard te zijn, want plotseling drong een verward geschreeuw, gevolgd door een doffen val, tot de ooren der ky- ism ■a m Wj IMW HRHv lORREBOtH ïiJZ-'ï&zjr ïr-VV"

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 14