I e geschiedenis der St. Nicolaas=viering KINDER LECTUUR Spelletjes op Sinterklaas* avond Reeds in de 13e eeuw bekend. Hef gaaf met 3e geschiedenis yaln' het -Sint-Nicolaas-feest als met zoovele andere traditioneele volksfeesten. Het is er, en niemand weet precies hoe het is ontstaan. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat er geen geschiedenis aan verbonden zou zijn. Wast staat, dat ons Sint-Nicolaas feest reeds eeuwen oud is. In oude liedjes is er reeds sprake van een Sint-Nicolaas, die uit Span je komt. Merkwaardig is echter, dat men juist in dat land niets van den goeden Sint afweet. Waarschijnlijk heeft er eeuwen geleden een verwisseling plaats gehad van de geschiedenis van den werkelijken Sint- Nicolaas en van den goeden Bisschop en rijdt herinnert ons aatn den oud-heidenschetri iWodan, den Dondergod, die op zjj'n vurige rossinant door het luchtruim reed on. den donder veroorzaakte. De eerste gegevens van de volksviering in ons land dateeren reeds uit 1360. Toen werd nl. in de oude rekeningboeken van het archief te Dordrecht al vermeld, dat de schoolkinderen behalve vrijaf ook teer penningen kregen op den Gen Deoember. De kinderviering in de na-middel-eeuwen wordt ia het algemeen zoo beschreven, dat de kinderen op „St. her Niclaesdach" vrij af kregen om te spolen met hpn geschenken en versnaperingen, en dat ook toen suiker- Wierp de Heilige ongezien een beurs met goud in de schoen c? Kuderménid te Spanje. Want de oorspron kelijke Sint Nicolaas is de Bisschop van Mvra, bekend om zijn menschlievendheid en zelfopoffering. Hij werd op het einde der derde eeuw te Patare in Lycië geboren, studeerde voor geestelijke en schonk de goederen, welke hij inmiddels van zijn over leden ouders had verkregen, weg aan de armen. Hij overleed op 6 December van het jaar 362. Myra was een klein haven plaatsje in Klein-Azië. Deze Bisschop was een liefdevol en vrij gevig mensch. Hij was reeds spoedig be kend als beschermer der armen en kinde ren. Toen hij eens van de armoede van een gezin hoorde, dat vroeger rijk was ge weest, doch de dochters bij haar huwelijk geen bruidschat kon meegeven, wierp hij 's nachts Ongezien een beurs met goud in de woning naar binnen. De beurs viel in een van de schoenen, die voor den schoor steen stonden. Dit zal waarschijnlijk de oorsprong zijn van het neerzetten der schoenen bij den schoorsteen om geschen ken te ontvangen. Toch schijnt er veel in het Sint-Nico- laasfeest afkomstig van of ontleend aain oude heidensche feesten. Deze feesten zijn gekerstend. De voorstelling van St Ni- colaas, die met zijn paard over de daken erwten en gebak, boeken als van „Floris ende Blanccüoers", „De 4 Heemskinderen", „Fortunatus beursje" e.a., aan de jeugd werden gegeven- In Amsterdam was het hoogtepunt der viering in de 16e en 17e eeuw de Sinter- Idaas-markt op den Dam Dagen tevoren gingon de Zwarte Klazen onder groot ru moer de buurten rond, terwijl zij met ijze ren kettingen op de straatkeien rinkel den en op de deuren en ramen bonsden, terwijl zij riepen: „Synder ook quaje kveren ?"- De geschiedschrijvers verhalen van de groote belangstelling, welke er bij alle klas sen van liet volk voor dit feest bestond, en verhalen dat „een groote menichtevan vojck uyt alle hoeken der stad." naar den Dam stroomde... Heel dikwijls kwam het in de tegen het einde van de 17e eeuw gehouden feest vieringen tot uitspattingen. Er werden ver schillende verordeningen uitgevaardigd om het feest uit te roeien, maar dit is nim mer gelukt. De 6-Decomber-viering bleef echter beslaan. In den loop der jaren is het feest naar onze huiskamers verplaatst, waar het thans nog gevierd wordt, zij het dan ook, dat velen tegenwoordig het Kerst feest uitkiezen, om elkaar geschenken te geven. lederen Zaterdag geeft de Schiedamsche Courant het, en van de beste soort 1 De kinderen grijpen er naar, ook omdat het in den vorm van een minia tuur-courant wordt opge diend, hun eigen courant. Abonneert U nog heden f 2.per 3 maanden, f 0.15 per week. Bureau Lange Haven 141, telefoon 68103, 68617, 68923. We zitten allemaal te wachten, op de komst van Sinterklaas met Pieterbaas en om d(3 ia panning te verdrijven willen we graag wat spelletjes doen. Hieronder heb ik er oen paar voor jullie opgeschreven We gaan in een kring or de tafel zitten, of als er veel kinderen bij zijn, op den grond en houden met beide handen een touw •ast, lat met de einden vastgeknoopt is. Tusschen de knoop zit een ring of een sleu tel. Nu zingt men een lied en geeft het touw door, zoodat de knoop met ring of sleutel van hand tot hand gaat. Zoodra het lied uit is, wordt het touw stil gehouden. Hij, die de knoop in die hand houdt moet een opgave uitvoeren, h oe dwazer hoe aardiger na jur- lijik. Wat, lat kunnen we het best aan het vernuft van het gezelsdb,ap zelf over. laten. F en ander aardig en zeer boeiend spel letje kan men met vloeipapiex-tjes doen. Alien schrijven cp oen vlooipapiertje do een of andere opdracht. De kamer rond dansen, een versje opzeggen, de aanwezi gen zoenen of de hand drukken. De pa piertjes worden in elkaar gevouwen en op een hoopje midden op tafel gelegd. Nu gaan lallen blazen. Begoen bij wien het pa piertje terecht komt, moet de op het pa. piertje geschreven opdracht uitvoeren. Nu nemen we allen oen stuk papier voor ons, met oen potlood. Eén van ons noemt een krant en steekt met een pen door een blad Leen. De letter aan den achterkant, die doorgeprikt is, dient als beg nletter voor te maken woorden, eigennamen of aardrijkskunde-namen bijv. Do aanwezigen krijgen drie minuten om zooveel mogelijk woorden met de opgegeven beginletter te vormen. Is de overeengekomen tijd verstre ken, dan worden de lijsten vergeleken. Na men, die door moer dan één zijn opgeschre ven tellen 1 punt, namen slechts door één genoteerd, twee punten. Wie liet eerst 100 punten hoeft is winnaar. En nu dan maar aan het Spelletjes doen. Je zult zien, dat de avond omvliegt zonder dat je het merkt. T4 L ^lORRElÖtifj 1 vy-yjFgggxr'N- i 'fsa «V-ey-fSBa»

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 29