BELGIE ZOEKT SAMENWERKING. r«'ru. Chevrolet-onderfleelen Woensdag 2 December 1931. Magazijn '4 LICHTPUNT LÏCHTPI m IT Een leven om een leven. No. 19894 Tel. No. 68103. 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. J3ij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere offici- eele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur, Inschrijving voor den Dienstplicht. Do Burgemeester van Schiedam maakt hekend, dat in Januari a,s. voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven, allo mannelijke personen die geboren zijn in 1913. Voer de aangifte ter inschrijving zal in. het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie, Nieuws traat 26, vanaf Maandag 4 Januari a.s. tot on met Vrijdag 8 Januari a.s., telkens van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. Omtrent de verdere bepalingen met be trekking tot deze inschrijving wordt ver wezen naar de daartoe aangeplakte open- hare kennisgevingen. Schiedam, 2 December 1931. De Burgemeester voornoemd, H. STULEMEIJER. Hinderwet Ingekomen zijn verzoeken van: le. O. A. S01JKER, om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in bet pand Westfrankelandschestraat 93, kadas ter Sectie M, no. 3638 en 3642, met een electromotor van 1 P.K., drijvende een amandelwrijfmaehine,-en met eau gasoven; 2e. de firma BERGUK en VvENSV.ODRï om vergunning tot oprichting van een plaat werkerij en. constructiewerkplaats in het pond Schie 56, kadaster Sectie A, no. 1629 (ged.), met 1 electromotor van 2 P.K., drijvende 2 boormachines, oen amaril steen en een draaibank. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente tor visie ge- legd. Op Woensdag, den 16eti December 1931, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van die verzoo- ken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór heft tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente van de schrifturen, die tor zake mochten zijn ingekomen, kennis wor den genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissng ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor hot Ge meentebestuur of óén of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 2 December 1931'. 2815 08 BUITENLAND Interpellatie in de Belgische Kamer over de economische politiek. Minister Hijmans voor een tariefverbond met Nederland. In de Belgische Kamer is de minister van buitenlandsche zaken, Ilijmans, gister middag geïnterpelleerd over de buitenland sche economische politiek. Een drietal Ka merleden hebben daarbij bet woord gevoerd, waarvan vooral de katholiek Sinzot en de liberaal Pater belangrijke dingen hebben gezegd. De interpellanten zullen, onder invloed van de thans algemeen gevolgde economi sche politiek van zelfbehoud gekomen zijn tot het stollen van vragen en bot uitspre ken van de volgens hen gewonsebte bui tenlandsche economische politiek van Bel gië. Sinzot, die het corst aan het voord kwam, bewees zulks door zijn verwijzing naar de huidige politiok van contiingon- tcering, die thans overal in do modo is. Hij was van meening, dat coutingenlecring van den invoer niets anders is dan protec tie. Hij zou zich togen een dorgolijke poli tiek verzetten. Maar aan België ontglippen steeds meer afzetgebieden. Eerst de imperialistische politiok van En geland, die aan do dominions voorrechten verleende, en nu de zuiver protectionisti sche politiek van dat land doen België veel schade. De gevolgen daarvan, blijven niet uit, vooral nu Frankrijk en Italië liet ge geven voorbeeld navolgen en zelfs de klei nere landen, waarvan Sinzot Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland, alten vrijhandelsstaten, noemde, Iran invoerta rieven verhoogen. Zij koeren bet tractaat van Oslo den rug toe en ziön slechts liet zelfbehoud door hdt heffen van hoo- gere rechten. De correspondent van het Vad. meldt Naar het Engelsch van Morioe Gerard door Emma A. H. 24) Darcy antwoordde niet; hij was gehoel verdiept in hetgeen zijn oogen konden waarnemen. De zwarte vlekken waren ver dwenen; oen groepje boomon verborg zo zoolang voer het oog; waarschijnlijk reden de ruiters daar omheen. Sen kwartier verliep en gedurende dien tijd werd do stilte onkel verbroken door geluiden, die uit de bijgebouwen kwamen: grooms, die elkaar iets toeriepen, gefluit en hoefgetrappel op de keien van het voorplein. Daar zijn zo. Nu kan je ze duidelijk zien, riep Robert. Ik zie ze nu ook, zei sir Evelyn. Wie zouden het zijn? Het zijn soldaten, zei Darcy over tuigd. Hoe weet u dat? vroeg Lucille. Door de eenheid van beweging, waar mee ze voortrijden; ze staan onder com mando en zijn gedrild. U hebt een verwonderlijk scherp ge zicht, neef, merkte Lucille op. ïk dacht dat mijn oogen al zoo goed waren, maar ik zou toch niet alles hebban ontdekt, en dat op zoo'n afstand. Dit is maar een zaak van oefening, antwoordde Robert. Ik heb een paar jaar verkenningsdienst achter don rug. Ze kijken waarschijnlijk uit naar eau doorwaadbare plaats, merkte sir Evelyn ?P> na een pauze. De Avon staat nu juist zoor hoog en is niet makkelijk over te steken. Denkt u, dat ze naar onzeln kant van de rivier trachten to komen, vader? Bet heeft er wel wat van; toch! zal "un niet lukken, tenzij zo naar Mar en s Reach gaan. Groote voorraad BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 4 Telef. 68817. ruiming met het grootste wantrouwen ont vangen. Deze bladen beschuldigen Yoshisa- wa van huichelarij en deelen mede, dat tot op dit oogenblik uit Tsilsikar alleen maar zieke en gewonde soldaten naar de lazaretten van lloekdcn zijn overgebracht. wachtte, dat uit deu huidigen chaos tocli weer oen vrijhandelsgedachte als reddende engel to Voorschijn, zal komen. Ook deze redenaar wenschte een economische antm- to met Frankrijk en Nederland, die zoo wel in het voordeel vjan do Vlamingen als van de Walen zou zijn. Nederland, liet land van. vrijhandel, dat zich in zijn wan hoop met protectionistische prikkeldraden omringt zou niet langer aarzelen hij de FranschBelgische economische unio zich aan te sluiten. Hijmans, de minister van buitenlandsche zaken, waarschuwde tegen allo gevaarlijke moedeloosheid. Van een tolunio met Frank rijk verklaarde de minister goen Voorstan der to zijn, daar men aldus do tegenwoor- dgie crisis niet zou oplossen. De politieko positie van Frankrijk is te groot om geen gev'aar op to lovteran voor België, ingeval Van een economische unie. Minister Ilijmans bracht tor bestrijding van een dergelijke unio ongeveer dezelfde argumenten naar Voren als ecnigen tijd geloden dienst inoosten doen om den Duitsch-Oostenrijkschen Anschluss onmoge lijk te maken. Ook man do mogelijkheid van een ent auto h trois (Frankrijk, Nederland en Boïgiö) ge loofde do Belgische minister van huitem- ïandsclio zaken niet. Ectn BelgischNeder- landsch tolverbod zou hij echter evenwol zeer gaarne tot stand zien komen daar Nederland en België staton zijn van onge veer gelijke betoekenis. Dit Verbond zal editor niet makkelijk zijn te verwezenlijken en liet zal ongetwijfeld vool zorg en werk vragen. Het compromis inzake het Mandsjoerijsche conflict. Geen Japansche, wei Chi- neesche troepen terugge trokken De „commissie van twaalf" van den Raad van den Volkenbond hoeft het ontwerp resolutie der redactiecommissie aangeno men. Morgenmiddag zal een openbare bij eenkomst van den Raad worden gehouden, waarin het compromisvoorstel zal worden aangenomen. Het voorstel omvat zes pun ten. Men heeft aan do oorspronkelijke pun ten de regeling voor het gebied van Tsiiug- tsjou toegevoegd. Scmi-officieel wordt medegedeeld, dat maarschalk Tsjang Soo Liang allen Ghi- neesclien strijdkrachten lussoh'cin Tsjing- tsjou en Mookdcn bevel heeft gegeven terug te trokken. Allo vijandelijkheden tegen de Japanners mo'elen worden geslaakt. Volgens le Moskou uit Sjanghai binnen gekomen berichten hoeft do Chineescho pers de verklaringen van don Ja.panschen vertegenwooïdiger hij "den ""Volkenbond, Yoshisawa, over het begin van de ont- vervolgens omtrent deze Kamerzitting, dat Vandervelde, do leider der Belgische so ciaal-democraten, hier de rode van Sinzot interrumpeerde, om te verklaren, dat Bel gië sedert, 1923 onder minister ïhounis een protectionistische politiek volgde, die door het huidige kabinet wordt vcortge- zet._ Onze vrijhandelspolitiek, aldus Vander velde, is niet anders meer dan oen ijkte! woord. Sinzot, zijn rede voortzettende, verkon digde de mccning, dat de buiterdaindscbo politiek van België naar een economische unie met Nederland on Frankrijk moet stre ven. Een dergelijke unie zou namelijk iu het voordeel zijn van den Belgische land bouw n do Belgische industrie. Dat een economische unie met Frankrijk <n Neder land tot mogelijk verlies van do politieke zelfslandigheid tot een soort Portugalisa- tie, zou kunnen leiden, geloofde inteipellant niet. Een andere reden, die voor een economische entente pleit, is dat Belgie fiont moet maken met Frankrijk tegen het Engelsche protectionisme. Sinzot besloot zijn rede met een pleit voor do economische unie tusschen Neder land cti België, welke hij zeer goed moge lijk achtte trots het feit, dat 1830 nog niet zo-a lieol ver in het vlerlodon ligt en trots het verschil vlan temperament en menta liteit, dat tusschen beide volkeren bestaat. Samen mot Frankrijk kan aldus een prach tig blok worden gevormd. Do liberale intorpellant Pater sprak on geveer in denzclfden zin als Sinzot. Hij was echter minder pessimistisch en ver- Ken je die plok? wendde sir Evelyn zich tot Darcy. Ja, in dat breodö gedeelte, waar dat eilandje met de elzen midden in de rivier ligt. Juist. Van daar af zullen we ze goed kunnen zien. Toch niet om eonïg gelaat of zelfs een uniform te onderscheiden, vrees ik, luidde het antwoord van den baronet. Darcy dacht diep na, terwijl hij ver band bracht tusschen het een en ander. Lambert was ergens in dan omtrek dn begon juist om zich heen te verzame len de ontevreden elementen van het leger van Cromwell, die bereid waren op te trekken tegen generaal Moink en het wor dende regeeringsstelsel. Zou hot nu mo gelijk zijn, dat de Voorzienigheid of het toeval hem juist de mannen had getoond, die de generaal wenschte te vatten? Nog enkele minuten en do zaak zou opgelost zijn. Zo wachttenDarcy, in een staat vain opgewondenheid, dien liij in lange niet meer had doorgemaakt, en van groote blijd schap vervuld hij do gedachte, dat hij soms het werMuig mocht zijn om den generaal, aan wien hij zich zoozeer verknocht voel de, een dienst te bewijzen dn bovenal liet land, dat op dit kritieke oogenblik trouwe plichtsbetrachting behoefde van ieder van zijn zonen. Telkens kwamen do ruiters weer in zicht, nu eens hier, dan eens daar hogen zij in, maar steeds koorden ze weer tot don oever van de rivier, terwijl ze ook voort durend duidelijker te onderscheidon violön. Zo waren ongeveer vijftig in aantal. Ten slotte bereikten zo de plek, waar van sir Evelyn gesproken had da onmid dellijk begaven zo zich, vier aan vier, to water. Toen do helft zoowat voor het oogenblik achter liet eilandje verborgen was, klapte Da.cy in do handen. denkt voor ST.NICOLAAS wat hij of zij voorVader, Moeder, Broer of Zus koopen zal. Een blijvend cadeau met een blijvende herinnering is ook UW cadeau. Daarom naar waar U een groote sortoering artikelen vindt als: SCHEMERLAMPJES, in diverse kleuren en modellen: STAANDE SCHEMERLAMPEN met kappen of losse sluier doeken; groote sortoering GEBRANDE GLASLAMPEN en KRONEN in3,4,ö,7-]ichts. LAMPENKAPPEN in ruim 100 modellen voorradig. ELECTRA STRIJKIJZERS THEELICHTEN KACHELS WATERKETELS BROODROOSTERS STOFZUIGERS Compl. RADIO-TOESTELLEN fabrikaat ERRES en PHILIPS RADIO-KASTEN RIJWIEL HANDWARMERS ELECTRA RIJWIEL LAMPEN Groote sorteering WRINGERS Dus eerst, alvorens U een ST. NICOLAAS-CADEAU koopt, even kijkon bij magazijn HOOGSTRAAT 107-109, Tel. 68836 RUBENSPLEIN 12 HOOFDAGENT ENGELAND. Geen preferentieel© rechten. Do minister van handel, II unci man, hccift gisteren in liet Lagerhuis medegedeeld, dat aan gom enkel laind proferontioelo rechten Verleend zullen worden, voordat de eco nomische conferentie vain hot Brilscho rijk is gehouden. Ongetwijfelt doelt deze uitspraak op Frankrijk. De werkloosheid. 1 Op 23 November was het aantal werk- loozen met 33.000 afgenomen in vergelij king r et do voorafgaande week. DU1TSCHLAND. Do noodtoestand in Beieren. i Gisteren werd ie Traunstoin in Opjpar- Beicren oen bijeenkomst gehouden van 107, burgemeesters uit dat gebied, in. welke bij eenkomst do nood in liet biaomder van de boeron in liet gehorgto word geschilderd Op doze ovrgadering doolde liet lid van den Riijksdag Eisenberger medo, dat lilij nog deze docfc een ondorhloud zou heb ben met den Rijkskanselier en hem daar bij herinneren aan 14 April 1930, toen Briining na db gedenkwaardige Stemming in don Rijksdag geztogd had: Eisenbergor, gijl hebt mij heden hot politieke levon go- red. Wanneer go eens iets noodig mocht hebben, kom dan bij mij. E isenbergor wil nu den Rijkskanselier do eischen der Boiersdhe boeren voorleg gen en hom aan zijn woord hoiiimcran- Broit scheid over ont wago ning on den bin non- I land schen t oos tand. l Gisteravond hoeft do soc.-dam. fractie leider Breit scheid oen redevoering gehou den over do ontwapening en den hininett- landscbcn politieleen locs'and. Hiij lcg'e er daarbij den nadruk op, dat volgens- do var- dragen ongetwijfeld van. Duitsch juridisch ïeclit beslaat op do o-ntwaponing dar an- dcie staten. Verder legde bij er den na druk opt dal Frankrijk niet onschuldig is aan het groeien van liet national sme in Duilschland. Do Fransriho goudpolitiek brengt het radicalo natiooai'isimo niojwo wefkloozcn en vorlwijf Jden. M'ar oak do Duilsclie machthebbers zlijn niat onschul dig aan de ontwikkeling. iapfr. gelooft niet, dat cnal.-soc. Putsch te verwachten is, iifnr iilij gelooft dat dj1 pogen do noij weerstrevende gedeelten van het burger dom en ook de arbeiders to inümidoonan. Do rijlksregocring hoeft de plicht alle machtsmiddelen aan te wenden tot don afweer. Zij Leeft dat tol dusvorro niet ge daan. Do soc.-dem. porilijtraail heeft der halve vergaande besluiten genomen. Partij raad en njksdagfraclio eischan, dat do re geering staat en arbeiders beschermt to- gen nat.-soc. overvallen. Wanneer do regeering-BrünLng hieraan geen gevolg geeft is zfj waard to vallen. Wanneer zij Brunswijksclto toestanden duldt, waar, zooals men weet nat.-soje. aan het bewind zijn, spreekt zlij haar eigen vonnis uit. De oenigo werkelijke s'eun van do regoering, vormen de sioe.-dem. arbei ders. Fr bestaat oen grens aan do politiek van dulden. Hoofdstuk VIII. Boden. Wilt u mij even excusoeren, dat ik een order geel aan mijn oppasser?, vroeg Darcy aan zijn gastheer. Zeker, Robert, natuurlijk, luidde het antwoord. Darcy nam nog eens oon laatste, alge meen overzicht van do horstwering; toen wendde hij zioh om en liep do trap af. Toen alleen zijn hoofd 'nog zichtbaar was, riep hij: Wilt u die mannen in. het oog hon den? Ik zal in enkele minuten terug zijn. We zullen u duide ijk verslag afleg gen hij uw terugkoor, antwoordde Lucille met vuur en ijver. Noch zij, noch haar vader begrepen pTocies, wat er in Robert omging, maar ze waren er zeker van, dat hij iets wist, waardoor hij de beweging van don troep, dien hij zooeven gezien had, van het grootste gewicht achtte. liet geluid van zijn voetstappen stierf weg; volkomen stil was het op den toren. Vader en dochter stonden nit to kijkau, zonder verder een woord to spreken. De verkenners ois zo dit tenminste waren staken de rivier over on schaar den zich in een bepaalde volgorde. Het was hun als hoorden zij de commando's, ofschoon, dit toch ten eenanmalo onmoge lijk was, daar de afstand toch wel twoo mijlen bedroeg in vogelvlucht. Drio a vier minuten later trok de troep1 over het wei land en verdween achter een bosoh aan den oever van do rivier, dicht bij die doorwaadbare plek. Onmiddellijk daarna weid do aandacht van het tweetal op den. wachttoren in beslag genomen door liotgoen zij vlak l>o- neden zich zagen: kapitein Darcy stond op do binnenplaats met zijn oppasser, kor poraal Longstaffe naast zich, die oen weer spannig paard bij don teugel voordo, dat ongeduldig scheen om weg te rijden. Dit is de volgendo zet, sprak sir Evelyn. Robert laaf or goen gras over groeien; hij lijkt daarin op zijn generaal. Wat zou liij eigenlijk van p.'.an zijn? riep Lucille meer tot zich zelve dan 'dat zij die vraag nu rechtstreeks tot liaar vader richtte. Dat zullen we wel gauw liooron als liij het tenminste geschikt aclit om het ons te vertellen; maar misschien is dat een andere les, die liij van don generaal heeft geleerd. Een les in het stilzwijgen? Ja, je kunt het ook terughoudend heid noemen. Ik vind hot zoer prijzens waard, maar het is soms wat teleurstel lend, als jo niets te hooron krijgt van een zaak, waarin je toch zooveel belang stelt. Longstaffe sprong in liet zadel, sa lueerde en Darcy sprak nog een laatste woord van inlichting, aanwijzing, of waar schuwing tot hem, waarna de man de binnenplaats uitreed. Vijf minuien verliepen; ze hoorden het gelrappel van Darcy's rijlaarzen en het kletteren van zijn sporen op do treden van de trap, die naar liet torentje leid de. Zoodra hij zich vertoonde, vroeg hij: Wel? Ze zijn de rivier overgestoken, heb ben zich in het golid geschaard en zijin verdwenen, antwoordde sir Evelyn. Dat dacht ik wel, zoi Darcy. Ik heb Longstaffe achter hen aan gestuurd om zich te vergewissen van de richting, waar in ze voortmarcheeron, en do plaats, waar zij gedurende don nacht hivakkocren zullen. En als hij nu eens opgemerkt wordt? vroeg Lucille. Robert verzekerde haar glimlachend: Hij Leeft een ervaring achter den rug, zooals hot niet iederen Engolsehaii soldaat gegeven is. Hij heelt gevechten gezien tusschen do Indianen iu Amerika, waar hij opgevoed werd. Ilij zal die man nen op liet spoor welen te komön, zon der dat liij gezien of gehoord wordt;daar om heb ik ook hem gezonden inplaats van zelve te gaan. Ik dacht zoo half en half, dat zo hier zouden komen, zoi sir Evelyn na een pauze. Dat houd ik in liet geheel niet voor waarschijnlijk; ze zullen uw goed uit den weg blijven, behalve o-p éón punt. Lucille en. haar vader keken beiden ver- rast. Wat bedoelt u daarmee*, neef? vroeg liet ojnge meisje. Ze hebben oen geestverwant in dit district, als ik mij niet vergis. Ebenezer Holden, meen je? riep sir Evelyn. Voor het oogenblik had ik hem vergeten. Ja, naar het uiterlijk to oordoelen, hoort liij tot hen; en wat onlangs ge beurd is, zal hem nog aanmerkelijk ver sterkt hebben in zijn vooroordeelen. Jo bedoelt die geeseling, die Lij kreeg op bevel van Zijn Genade, den hertog van Buckingham? Juist, die zou van een koningsgezinde een rondkop maken, eln van oen. rondkop een geestdrijver. Dat was Holden al, mconde sir Eve lyn, maar een uitstekend hoer is hij ook en een goed pachter, daar valt niets op te zeggen. Dat begrijp ik best, viel Darcy in. Geen verstandig monsch hoeft ooit de eer lijkheid en don moed betwijfeld van de stof, waaruit oude Noll zijn soldaten maak te. Ik zou geen beter manschappen onder mijn commando bcgccran, maar als zij verlangen heel Engeland naar liun wil te buigen en allen in hun. vorm gegoten wen* schen, dan wordt hr' iets anders; zo spre ken van vrijheid, maar sluiten die in oen nauw keuislijf. Wordt vervolgd). Doze coutuni vti»üii)ui ila^olgks, met ait- tondoriog van Zoa-«a Feestdagen. S4S^® l®£rftttiu» Prijs per kwartaal £2.-; franco per post iaarydntf. £8.50. Prijs per week: 15 els. Afzoa- derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan hot Bureau b'ezergd zijn, 'a Zaterdags vóór O uur, Een bepaalde plaatB van advertentiïn wordt niet gewaarborgd. i a SCHIEDAMSCHE COURANT Prils der AdvertentJSn: van t5 regels f155; Iedere rcgol moer f030; iu hot Zaterdagiiummer - i5 regel* f 1.80, ïedero regel moer fQ'óo. Keclnmes 10.75 per regel. Incassokosten5ets.? postkwltantlesl5cte. 'inrioveü van advertentidn bij abonnement njn aan het llurcau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling klcina, Advertentién opgenomen f U.50 t/m. 15 woor den, f 0,75 t/m. 25 gooiden. Elk woord mee* 5 cent tot een matimum van 30 woorden- 's Woensdags: Kleine Advertcnlientot 25 woor den f 0,25, mits v66r Dinsdagavond 6 uur aan bet B"a Zatordags^Klelne AdvertentiGn f 1.00, indien niet vbbr Vrijdagavond G uur bezorgd. De verstandige mensen

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1