1BEUW S. „Corner House" Uit den Gemeenteraad. Grand Café Restaurant De beproeving. H Veel sprekers voorde al gemeen e beschouwingen. Voor desoc.-dem. en commun isten zeer karde waar heden. Do wethouder van fi nanciën aan het woord. l)e in- terpellatie-Collé. Voor zoover wij ons herinneren kunnen, hehben bij de algemoane beschouwingen over de begrooting nog nooit zooveel leden hot woord gevoerd als ditmaal. Van de S.D.A.P. namen niet minder dan vier leden aan het algemeen debat doelde hoeren Hinkelaar eu Visser, mevr. Benthemde Wilde en de hear Van Duinhoven; van de R. K. fractie voorden drio loden het woord: mr. Kavelaars en de heoron Van lorsel en Steens; van do Chr. llist. fractie na ren bet de heoron Scheurkogel en v. d. Tempel, en van do A. R. fractio do beo- ren Hoogendam en Hak. Do nieuwe loden hebben zich dus nog al geweerd bij de algemeeno beschouwingen. Vijf van hen lieten zich bij deze gelegenheid 1 moren, want als woordvoerder van de communis ten trad de heer Frenay op. Voor de soc.-dcm. is liet gisteren geen prettige dag geweest. Do hoer Brook vroeg hoe het zit met die advertentie van de (S. D.) Arbeiderspers, in een Engelseh blad verschenen on waarop ook wij ia ons num mer van 21 Nov. j.l. de aandacht ves tigden. In aie advertentie wordt beweerd, dat de lezers van do soc.-dem. bladen behooren tot de welvarende arbeidersklasse, georganiseerd, goed betaald, in staat om alle levensbenoodigdheden en vele weelde artikelen te koopen. Als dat waar is, is er geen reden om zulke jammerklachten te slaken als ook in den raad door de soc.dem. geschiedde. De heer Steens werd, toen hij ook ging staan om zijn redevoering af te steken, met applaus van soc,-dem. en communisten begroet, maar later hebben zij niet meer gcapplaudiscerd, want do heer Steens, die zeer goed op dreef was, heeft hardo waar heden gezegd aan het adres van lïon, die hem met gejuich ontvingen. Hij eischte waardeering op voor hen, die trachten den nood te lenigen en stelde in het licht, dat het doel der R. K. oen geheel ander is dan dat van socialisten en communisten, want dat der R. K. ligt in de eeuwigheid. Ook de heer Mak heeft geprotesteerd tegen de zeer denigreerendo wijze, waarop do soc.-dem. ea communisten, hebben ge sproken over particuliere liefdadigheid. Hij wees er op, dat de kerken hier tor plaatse veel doen om den nood van da armen te lenigen. Aan de soc.-dem, had de heer Mak nog een extra woordje. Hij vroeg, waaraan de soc.-dem. het recht ontlce- nen om zich aan te dienen als da vertegen woordigers der arbeiders en vestigde de aandacht op het groote verschil van in zicht dat er op belangrijke punten in den boezem van de S.D.A.P. heearscht, om te eindigen met een citaat van den voorzitter van het Religieus Sec. Verbond, den heer G. van Veen, die heel wat meer waar deering blijkt te hebben voor ouzo ge schiedenis en ons vorstenhuis dan waar van de heer Dinkelaar op het eind van de vergadering blijk gaf. Do eerste^ woord voerder der soc.dem. liet zich een zeer ongelukkige uitlating ontvallen die de per soon van prinses Juliana betrof. Van hen, die gisteren het woord voer den, moeten we nog vermelden de heeren Van Iersel ea v. d. Tempel. De eerste ,die een specialist is op het gebied van de belastingheffing, had een vrij diepgaande studie gemaakt van de financieels positie van Schiedam. Die toe stand is, vooral wat de schuldenlast be treft, niet ongunstig, maai' de heer Van Iersel drong met kracht aan in de Inaaste toekomst alleen in de uiterste noodzaak te leenen. De heer v. d. Tempel sprak o.a. over bet tewaarsrihoolonderwijs en zoida het vreemd te vinden, dat aan da besturen van bizondere bewaarscholen do eisab werd gesteld 25 pet. in de exploitatiekosten bij te dragen, terwijl het openhaar voorbe reidend onderwijs geheel ten laste komt van de gemeenschap. Mevr. Benthem zal bij het betrokken Hoofdstuk over het ziekenhuis-vraagstuk spreken. Dat vraagstuk heeft thans de al gemeeno aandacht, omdat er oen tekort is aan ziekenhuisruimte, zoowel in. het Gemeentelijk als in het R. 1L Zieken- huis. Ook het bewaarschoolomderwrjs hoeft de aandacht van het vrouwelijk lid van den raad. De vierde man van do soc.-dem. fractie, do heer Van Duinhoven, hoeft het gehad over de schrokkerige wijze, waarop rechts do plaatsen in de raadscommissies opvor dert. Nieuws heeft hij daaromtrent met verteld. Hij bepleitte o. a. mevr. Benthem in de onderwijscommissie pp te nemen, maar dan zouden er twee soc.-dem. een stem in het kapittel hebben en voorts heeft do heer Broek in die commissie zitting. Het is heel verklaarbaar, dat rechts, die de meerderheid in den raad heeft, ook in deze belangrijke commissie do meer derheid voor zich opeiseht Namens de communistische fractio beeft de heer Frenay het toegemeten uur vol- gemaakt, zonder iets over de begrooting zelf te zeggen. Hij heeft een. propaganda- speech gehouden, zooal3 we die reeds ©eni ge malen op openbare vergaderingen van hem hoorden. Om ongeveer half 10 kwam gisteravond de heer Slavenburg als eerste van het College van B. en Wt aan hot woord. Over de rijksbijdrage voor de stennverleo ning deelde de wethouder van financiën meae, dat de minister toegezegd beeft nog nader te zullen beslissen, of het voorloo- pte vastgestelde percentage 150 pet gehandhaafd; zal blijven. [Voor een groot deel was da beer Sla- yepburg bet eens met de financieel© be- schouwingen van de lieerdn Van Iersel en Broek, die op een zeer voorzichtig be leid hadden aangedrongen. Wat het vol gend jaar zal brengen, is nog niet te overzien. AJs de begrooting 1932 n u zou worden opgemaakt, zou zij er zeker veel ongunstiger uitzien. Voorts heeft ook de heer Slavenburg de soc.-dem. en communisten uitvoerig van repliek gediend. De heer Colló heeft gisteravond zijn interpellatio over de politie gehouden. Aan een half uur bleek hij moer dan genoeg te hebben. Do heer Van Duinhoven, dio nog steeds interrumpeert, gaf aan het eind als zijn meening te kennen, dat het een sof-interpellalie was. De heer Mak had het gisteravond to kwaad over het slot van ons overzicht van de raadsvergadering van Woensdag, waar het ging over de oneerbiedige uitlating van den heer Frenay over prinses Ju liana en de Koningin. Volgens onze aan- teekening heeft de voorzitter op dat mo ment inderdaad de heer Frenay tot de orde geroepen, door hem te vermanen zich niet zoo uit te drukken. In hot oog van den heer Mak was dat blijkbaar niet vol doende, maar desniettemin was juist, wat we schreven l Vereenigde Glasfabrieken. Reorganisatie tot kleinbedrijf Het bedrijf der Vereenigde Glasfabrieken zal, naar do directie aan do „Tel." mede- doelde, in verband met de omstandigheden gereorganiseerd warden. Toen het pond was gevallen, moest wegens het ontbreken: van export naar Engeland aan 5o0 personen ontslag worden aangezegd, in verband met do nieuwe reorganisatie, zal het bedrijf nu in de tweede helft van December wor den stilgelegd, waardoor wederom tweo- honderd personen voorloopig warden ont slagen. Het ligt in hot voornemen der diroctie met het nieuwe jaar ten dooie hot bedrijf weer in gang te zetten. De productie zal dan zijn ingesteld op de binnenlandsehe markt en den export naar Belg ié, terwijl rekening moet worden gehouden met het feit, dat de overige export is weggevallen. Da geheelo reorganisatie is er dus op ge richt, om van grootbedrijf kleinbedrijf te worden, vandaar dat men nog niet weet, of het bedrijf uitsluitend te Schiedam of elders in de kleinere fabrieken zal wor den voortgezet. Jubileum. Het zal 9 December 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. Mulder, schilder bij G. W[. in overheidsdienst trad. Eerstcollecte Leger des Heils. Het Leger des Heils schrijft ons, dat het in verband met het naderende Keist- feest en do groote, thans heerschende armoede, krachtige pogingen in het werk zal stellen om den nood van velen zoo goed mogelijk te lenigen. Behoudens toestemming van B. en W. zal op 5 en 12 Dee. as. straatmuziek gemaakt worden. Van 7 tot 23 Dcc. n zal met lijsten, voorzien vau een afstem peling door den commissaris van pjlitio, langs de huizen gecollecteerd v. orden. Het Leger des Heils doet daarom een beroep op de liefdadigheid en barmhartig- -heid der ingezetenen, om thans door het verleenen van gelderdijken steun mede te helpen aan de leniging van den grootem nood. Postduivententoonstelling. Do Postduivenverceniging De Schiedam- sche Concoursveremiging houdt Zondag in café De Spil, Fabristraat 93, een ten toonstelling van postduiven. Politienieuws. De 75-jarige roej. de wonende aan de Breedstraat, is gisteren op do Hoog straat, toen zij den rijweg overstak aange reden door de wielrijdster moj. IJ. V. d. B. De oude vrouw viel, kreeg eenige ont vellingen in het gezicht, terwijl ook ©enige tanden door haar bovenlip werden gedrukt. Zondag j 1. stalde een onbekende zijn rij wiel in 't tramhuisje, waarvoor hij een. nunv merbewijs kreeg. Een zelfde plaatje werd aan zijn rijwiel bevestigd. Toen de man na eenigen tijd terugkwam, ontkende hij, dat het rijwiel, waaraan zijin nummer hing, liet zijne was. Ihj beweerde, dat een nieuw rijwiel, dat het eigendom Van den pachter Van het tramhuisje bleek te zijn, hem toebehoorde en de juffrouw, die hielp en bang was voor den man, gaf hem dat rijwiel mee. Tot nu toe is het niet teruggebracht. AGENDA. - Schiedam. Pandora, Hoogstraat. De zeeschuimer. De menschenjacht. 4 Deo, Gebouw Chr. Soa Belangen, 8 u. Lezing ds. J. v. d. Meulen. 5 Deo. Gebouw Eendracht, 2 u'. St. Nico- laasfeest kinderen I.A.H. 9 Dec. Gebouw Eendracht, 5 ue St. Nicoi- 1 laasfeest kinderen Buurtvereen. Singelkwaxtier. lï' t/m. 13 Dec. Musis Sacrum. Nationale pluimveetentoönsteUing v. „Nieuw Leven". 12 en 13 Dec. R. K. Volksbond. Kanarie- liefhebhersver. Ons Genoegen, Ten- toonstelling. 12 Deo. Gebouw Eendracht, 2 ut Kind er- matinee Toöneelver. (Wilskracht. 12 Deo. Gebouw Eendracht, 8 pj. Caba<- retavond Toone el vereen. Wils kracht. 14 Dec. Irene, 8 uur. Chr. Hist. Jongeren, groep. Lezing dr. C. VV. Tb. Baron van Boetzclaex van Dubbeldam. 16 Deo, Gebouw Eendracht, 7 u. Ouder avond Chr. school Lekstraat (hoofd L. Heukels). 17 Dec. Gebouw Eendracht, 7 u. Ouder avond school El (hoofd J. G. va'n Vlaardingon). 17, Dec. Volksgebouw, 8 u. Filmavond G.R.D.R, voor-do Ned. Arb. Rcis- veroeniging. 1 18 Deo. Gebouw Eendracht, 8 U. Lezing voor N.A.V. door dr. v. d. Eist uit Utrecht. 18 Deo. Musis Sacrum, 8 u. Prop.-feest- avond Bond v. Jonge Liberalen, afd. Schiedam. 19 Deo. Musis Sacrum, 8 u. Feestavond Roode Kruis. 19 Doe. Gebouw Eendracht, 7 u. Feest avond Padvinders. 20 Dec. Musis Sacrum, 8 u. Prop.-fccst- avond Bond v. lich. gebrekkigen, afd. Schiedam. Rotterdam. Heden en volgende dagen. Arena, 2.15 en 8.30 uur. (Zondags ook 5 uur). Variété. Heden e. v. d. Casino. 2.15 u. en 8.30 u. (Zondags ook 5 uur). Variété. Heden v. d. Tivoli-Schouwburg, 8 u. Nederl.-Indisch Toomeel. M'n zoon Etienne. 4 Deo. Groote Schouwburg, 8.15 u. Rott- Hofstad Tooneel. (Moortje. 5 Dec. Grooto Schouwburg, 8 uur. Ital. Opera. Tosea. Capitol, 230 u,, 7.15 u., 9.30 u. Schadu wen der onderwereld. Grand, 9.30 u. Trara um Idebe. Luxor, .2.30 u., 7.30 u., 9 3D u. 23j gaat links lilij gaat rechts. Olympia, 7 u., 9.15 u. Trader Hom. Roxy, 2.15 u., 7.30 u., 8.30 u. Buster Kan ton als schoonheidskoningin; Watt en Va Walt als verstekelingen. Royal, 2.15 u., 7.15 u.. 9.15 u. City lights. Scala, 7 u., 9 30 u. Meisjes-handel. Tl val ia, 2.15 u., 7 u., 9.15 u. Wereldstad. Rubensplein. Schiedam Dagschotels vanal 1 guldeu. Lunch, Diner, Souper en Restaurant a Ia Carte, 3 Wilhelmina-biliards. Twee Interessante Kegelbanen. Leest- en vergaderzalen disponibel. Avondconcert 15 OMLIGGENDE GEMEENTEN. V LA AitDINGEN. Actie tegon het wetsontwcrp-Terp-tra. Hier ter s'ode is op init apef van do afd. Vlaardingon dor vereeniging Volksonderwijs, een comité van actie opgericht tegon het door minister Terp-;,!ra ingediende wetsont werp, inzake de zeer belangr phe wijzigingen der Lager Onderwijswet 1920 Naast hot steun veileenen aan hetgeen door liet landelijk comilé zal worden ge daan om dezen aanslag op liet volksonder wijs te voorkomen, ligt liet in do bedoeling, alhier een openbare vergadering te houden, waarin de nad££lig<i gevolgen van dit wets ontwerp nader zuilen warden uilaongezot Het bestuur van het comité is in de ver gadering van d'a aangesloten corporaties als volgt samengesteld: L. v. d. Tempel, voorzitter; A J. van Santen, secretaris en M. van Osnahrugge, secundus. Subsidie-aanvrage De afdeoling Vlaardingon van da Vereen. Volksonderwijs heeft zich met een adres tot den gemeenteraad van Vlaardinger-Am- bacht gewend, met het verzcek een subsi- die te willen verleenen voor den Cursus voor Vervolgonderwijs (avondschool) van genoemde afdoehng, die door 7 leerlingen uit Vla arcl i nger-A rn b a ei it wordt bezocht. De kosten per leerling bedragen ongo- veer f 12. Concert Reiuonstrantsclxo kerk. C'p 20 December a.s. zal het gemengd dubbcl-kwartet Onder Ons uit Rotterdam in de Remonstrantsch© kerk ecu concert geven ten hate van Kindervoeding. De heeren C. Sterk (collo) en Jb. v. d. Heul (orgel) verkenen htun medewerking BINNENLANB. Eerste Kamer. Verhooging tarief van invoerrechten. Verschenen is het voorlctotpig \urMag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhiooging van liet tarief van invoer rechten. Verscheidene leien waren van meaning, dat er ernstig© bezwaren bestaan togen do in dit ontwerp vervatte plannen en dat elke verhooging van invoerrechten m vermijd e- lijic leidt tot een verhooging van het prrjö- niveau, hetgeen huns inziens een der voor naamste redenen js om dit wetsontwerp af te wijzen. r De betedkienis van de bekende gebeurte nissen der laatste maanden op economisch' en financieel gebied in Engeland, id Zoo ernstig voor Nederland, dat volgens som mige leden elk uitstel van een zeer ingrij pend optreden van onze Zijde tor bescher ming van ,onz© handels- en betalingsbalan sen slechts aal kunnen leiden tot een be. spoediging van enken eoonopnisahlen on dergang. Do eenige uitweg om Met ecoaomiSdli lo ven nog op gang to hiouden is! huns inziens, dat -ook ten onzient Wet middel van tairléfek verhooging wordt gebezigd. 1 Het invoerrecht op benzine Verschenen is liet voorlcioipig varslag van de commissie van rapporteurs uit do Eer- ste Kamer, over het wetsontwerp tot lijde lijke heffing van een bizonder invoenvebt op benzine. Rij het afdeelingsonderzodk van dit weis- ontwerp verklaarden vele leden, goom over wegende bezwaren te hebben tegen ©en in voerrecht op benzine. Echter wan men van mooning, dat de uiterste limiet bereikt was en de hoop werd uitgesproken, dat de minister, inden nog verdere versterking van de middelen noo- dig mocht blijken, er niet loe zoude over gaan, om lot het gemakkelijke middel van verhooging dor benziinobelas'mg vJijta toe vlucht te nemen. Sommige leden stelden de vraag, wat de regeoring denkt te deen, indien do benzine weder in prijs slijg'. De vermoedelijke op brengst van dit invoerrecht zul na do ver hooging van den benzineprijs, als gevolg van deze heffing, circa 16 millioen per jaar bedragen. RECHTSZAKEN". Politieagent staat tirecht. Het O. M bij do Haarlemsche rechtbank eischte don agent van politic T. v. J., die eenigen tijd geleden uit een brandkast van het Haarlemsche Stadhuis geld ont vreemdde, 2 jaar gevangenisstraf met af trek der voorloopige hechtenis. Doodslag De Rotterdamsche rechtbank veroordeel de IV. T., messrooinbelicnde, wegens mis handeling verdachte had aan boord van het s s. Deifshaven, don hofmeester C. 1 v. d Berge met een mes een steek toege bracht, waardoor deze was overleden tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. SPQ11T. Voetbal. Oud-Vel oei tasV. V. S- Morgen speelt op het S. F. C.-terreinl achter de li oscli wachters w o rung, Oud-Volo- citasV. V. S. I Algemeen© vergade ring „Zwaluwen In hotel Terminus te Den Haag word de jaarlipksche algemeeno vergadering gehou den van de A. N. V. V. De Zwaluwen. In verband met de moeilijke financieel© omstandigheden, waarin de F. I. F. A. verkeert, weTd door da algemeeno verga dering op voorstel van het bestuur met al gemeeno stemmen besloten een bedrag van f 10.090 ter beschikking te stellen van het bestuur van den wereldbond. (Uit het Engelseh door M. de R.). Henry Jones was een saaie man en hij had een saai ambacht. Ihj was eer ste bediende in een groot warenhuis, Hij wist zelf maar al te goeu hoe sa-ai dat werk was eu hoe saai liij zelf. Aan het eind van een werkdag vond liij het ge heel vanzelf sprekend, of als de lente aanbrak, twijfelde hij even of het toch niet alles maar zoo leek, of hij misschien toch minder grauw was dan het scheen. Indien hrj werkelijk niet anders was dan dio kleine, onaanzienlijke man met don dwmzen naam van Henry Jones, hoe kon hij dan de echtgenoot zijn van Pamela, dio slank, donker en tenger was en lied mooi. Hij had menigmaal de menschen hoeren zeggen: „Iloe is het mogelijk, zoo'n mooi vrouwtje. "Wat ze in hem heeft kun nen zien!" Als Henry dat hoorde, bekroop hem een gevoel van vage onrust en het bezit van Pamela werd hem een marteling. Niet dat hij jaloerseh was of bevreesd voor de be wondering, die Pamela opwekte, flrj werd gekweld door do gedachte, dat zij klaar blijkelijk zoo slecht bij elkander pasten. Het scheen onmogelijk, dat de schitte rende Pamela bestemd was om zijn vrouw to zijn. lederen avond als hij thuis kwam, verwelkomde het mooie vrouwtje hem met een kus, gaf hem ziju avondeten, en scheen volkomen tevreden. Maar Henry goloofde, dat hij aan den rand van een vulcaan leefde. Als hij zoo saai zou blij ven, dan kon een nooddlettigo afloop niet uitblijven. Die gedachte vervolgde hem te middden van ifijn cijfers op het kantoor. Hij durfde Pamela niet mede te nomen naar de bioscoop, nit angst, dat zij dan een romantische avontuur zou zien en hot verschil zou opmerken tusschen zulk een leven en dat wat zij thuis leidde. Soms begon hij gesprokken als: „Pam, ik ben niet do man waarvoor je mij houdt", of „in mannen zitten verborgen eigenschap pen. Zij zijn veel moeilijker te doorgron den dan vrouwen." IWaarop zij antwoordde: „Dat kan best, jongen." En hoe meer hij dergelijke din gen zei, des te minder notitie nam zij er van, zoodat hij dacht, dat zij nu al genoeg van hem kreeg. Dat was een nieu we schrik, het dreef hem tot handelen. Ilij moest er iets op vinden, iets heel buitengewoons en romantisch. Wat? Iloe? Zijn salaris stelde hem tot niet veel bui tensporigs in staat. Hoo ellendig, dat ro mantisch geheel afhankelijk is van zoo iets onromantisch als geld. Hij kreeg in Juni altijd veertien dagen vacantie en Pamela had al gevraagd, of zij "de kamers in Worthing niet zou be stdien. Hij had gezegds „neen, want hij had andere plannen zij zou hef hoo- ren." Ilij had iets laten doorschemeren van een grooto verrassing, iets heel bui tengewoons. En werkelijk had hij gom enkel vast plan, maar Worthing was zeer natuur lijk buitengesloten en hij moest iets bo denken. Maar Henry Jones bedacht niet gemakkelijk iota en ar was allij'd dio kwes tie vaa geld. Op dit oogenblik viel zijn Mik op ©su advertentie in zijn dagblad: „Motorboot te koo, 36 bij 9 voet. Onmiddellijk te aan vaarden. Koopprijs f3800". Henry had altijd veel van do zee gehouden, en hij kon met een motor overweg. In den loep der jaren had hij een f 6000 overgespaard, maar hij had dit geld altijd als iets on aantastbaars beschouwd Maar nu, als hij die motorboot maar had dat zou eert romantisch reisje geien. „Ga je naar buiten in je vacantie, Jones?" „Neen, dit keer gaan wij een reisje maken op ons jacht... De Fransche kust misschien." Plotseling klonk dat en Pamela zou bij heelemaal voor zich hebben. Hij zou tear niet in gevaar brengen,, natuurlijk niet. Dicht bij de kust kruisen en in kleine ha vens aanleggen; en Pamela zon zijn sluui- manscltap bewonderen en zij zo-; inzien, dat hij niet maar enkel een arnualigo klerk in een warenhuis was. En later kon hij do boot weer verkoopen als hij wilde, al leek die gedachte hein niet prettig. Ilij wilde „zijn" jacht veel liever niet ver koopen. Nu, hij zou al vast oens een kijkje gaan nemen. Den volgenden Zaterdagmiddag maakto hij een slippertje naar do kleine kustplaats, waar een man in een grijze trui hem do boot liet zien. „Met een beetje frisscho verf zal ze er uitzien nis nieuw. Machine is puik. Zo loopt gemakkelijk acht knoapen." Henry leefde in een roes. „Ik koop haar," zei hij en oen oogenblik later stond liet zwart op wit. Wat zei do man in de grijze trui? Henry, verzonken in zoete too- komstdrcomen, luisterde nauwelijks. „Wan neer do boot klaar moest zijn?" In Juni, den zevenden Juni." Do man in de grijze trui knikte, „ik zal zorgen, dat ze Maar is, het zal u niet meer kosten dan een duizend gulden en proviand neemt u zeker zelf, voordat u uitvaart Henry knikte met oen zuur gezicht; dui zend gulden, had de man gezegd. Dat maakto al ruim f4000 uit. Ilij had na tuurlijk moeten zeggen, dat alles bij do koopsom was inbegrepen, naar zijn opvat ting, en dat deze prijs hem to hoog was. Maar hij zei niets en knikte alleen. Hij kon de boot niet opgeven. „O," zei hij alleen, „ze moet oen anderen naam hebben: „Pamela". Wilt n daar voor zor gen De man in de grijze trui zou er voor zorgen. Er vielen nog papieren te tee kenen en zegels moesten betaald. Dat nam hij ook op zich. Henry had liet gevoel, lat hij nu moest zien weg te komen, Iloe langer hij bleef, des te meer onkosten deden zich voor. In den trein dobberde hij tusschen ontzetting over zijn uitgaven en verrukking over ziju nieuw bezit. Tel kens verdiepte hij zich opnieuw in do herinnering aan do kleine machinekamer; do hutten, de kooien, de kajuit met haar Moptafol en do vernuftig ingebouwde berg plaatsen. Ilij betaalde, toekende allerlei documen ten, betaalde voor da zegels, ontving een bericht, dat de kosten voor liet opkali- fateren van de „Pamela" hooger waren gekomen dan beraamd was, n.l. f 1200. Hij betaalde ook die som en vroeg zich zelf af, wat hij in 's hemelsnaam begon nen was... Teruggaan was onmogelijk. Hij had hot Pamela verteld, en Pamela had hem op een nieuwe manier aangezien, met iets van ontzag in haar oogen. „Maar hoe?" had zij gevraagd, en hij was lilaar in do rede gevallen met oen „laat dat maar aan mij over, schat ik hen niet zoo'n domoor als waarvoor je mo houdt." Toen had ze gezwegen. Intusschan bleef er die open vraag, hoe hij aan contan ten zou komen. Proviand en havenrechten en allerlei onvoorziene uitgaven vermoei de hij. Hij moest contanten hebben. Hij had een invallende gedachte dio hij eerst verjoeg. Maar ze kwam terug en hij verjoeg haar nog eens, maar zwakker. Tea slotte speelde hij er mee. Toen hij ten slotte mot Pamela naar Southsea toog, had hij voor duizend gul den bankpapier in zijn zak. Het liad mets te beduiden, stelde hij zich zelf gorust, hij had immers altijd Üo boot als onder pand, en misschien had hij dat gold niet oens noodig. Zijn avontuur opgeven, we gens geldgebrek was te vernederend. Toen hij do „Pamela" zag liggen, keu rig geverfd, met den naam in gouden let ters op de boeg, vergat hij alle zorg. Hij leidde zijn vrouw aan boord en toonde haar alles en vroeg wat ze er vau dacht. Pamda had geen verstand van booten, maar het ontroerde haar en ze was blij, dat hij blijkbaar zooveel geld had kun nen oversparen en het schip had kun nen koopen, dat hem zooveel genot ver schaft. Ze vond het ook grappig de inkoö- pen to doen. Henry had blijkbaar gold in overvloed. Het moest alles puik zijn, zol hij, en er moesten ook een paar flo^sclicn champagne aan boord komen. Na wat ge talm van wege de noodigo papieren, sta ken zrj ten slotte van wal. „Kun je een schip besturen, Henry?" vroeg Pamela.„11c wist niet dat je zoo'n zooman was." „O ja, genoeg voor zoo'n tochtje," zol hij handig, en hij meende het. Vroegor had hij in een vacantie eens een korte vaart gemaakt op een kleiner schip daal' dit en toen het eon en ander afgekeken van den schipper. En voor het moment ging alles naar wensch. Do zoo was kalm endo zon scheen hélder. Een angstig oogenblik maakte hij door, toen oen stoom boot hen voorbij ging en zij in de bran ding geraakten, maar do „Pamela" was blijkbaar zeewaardig en trok zich van dié schommelingen niets aan. „Wij zullen maar op B.., aanhouden^ zei Henry, „en dan aan wal gaan voor voor de nacht." 1 sMet mooi weer kwamen zij in B... aan^ Nog nooit in zijn leven had Ilenry zich zoozeer in de wolken gevoeld. Als eigenaar van een schip was hij eindelijk oen waan digo echtgenoot voor Pamela. Nu was hip I

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2