Aan den voor-avond van het groote feest §i Verzuchting van een St. Nicolaas-„slachtoffer", Een leven om een leven. 1 Radio-Programma's. Nog een. hoede dag ©n een hooi© nacht scheiden ons van het St Nioolaasfoest. Gelukkig ,want luidde het nog langer geduurd, ik zou voor mijn aanstaande vrouw, mij zelf en mijn geheele toekom stige familie niet mcor hebben kunnen instaan, Precies acht dagen voor het feest van den heiligen Nicolaas, word mij nwsdego- deold, dat er dit jaar niets zou gebeuren; absoluut niets. De tijd was te slecht, hot geld kon veel boter besteed worden enz. Ten volle verzekerde ik, dat de tijd voor icon St. Nieoliasfeest met zijn soaistijds duro surprises, nu veel te slecht was, en in mijn binnenste was ©ctm groote vreugde over dit besluit, want het zou eeniga schulden minder en een paar duitair meer in m'n tocli ad berooide geldbuidel botee- kenen. Berooid schrijf ik, want eenigo boeren", in de enuring en zaken grijs geworden, kulden mij op den eersten ge weldig aan den Laml gevoeld en mijn pas verwonen geldsdxat had ander de handen van deze on-menschen oen aardige veer gelaten. Het decreet, dat Sb Nicolaas niet „ge houden" zou worden was mij dus, zeer begrijpelijk, dubbel welkom. Ten overvloede voegde ik er nog aan too, dat het St Nicolaasgeld nu veel nut tiger aangewend kon worden. De geheele familie was 't er volkomen mee eens en een groote last was va» mijn geprangd gemoed genomen. Helaas, hoe vaak heeft de geschiedenis niet bewezen, dat te vroeg juichen nooit good is Het was precies zeven dagen Voor het feest van den goeden Sint, loan mij tele fonisch de mededeeling godman werd, dat zoo heelemaaJ niks toch een erge koude bedoening is. Als we nu csikel de kinderen maar wat gaven? werd er met een lief stemmetje gevraagd. Do kinderen, zei je toch vrcscg ik met «enigszins angstige slem Alleen de kinderen dan maar, bedoel je. Och, die schapen verlangen zoo naar Sinterklaas, vleide het lieve stemmetje weer. Ëen kleinigheidje, natuurlijk Natuurlijkeen kleinigheidje echode mijn stem. Laat es kijken; het zijn er twee, drie, Vier, vijf Mijn onthutste brein raakte de tel over de toekomstige schoonzusjes en zwagertjes kwijt- Toe, wees niet zoo flauw, vermaande het stcmmelje aan het andere einde van de lijn. Hot zrjn cr maar vier, hoor! Nou, tot vanavond, dan spreek ik je wel nader. Doaaaag. Duaaaag, echode mijn stem eenigszins somber terug. Dxar luidt je het nou. Stomme ezel, had nu maar voet bij stuk gehouden, zoo schold ik op mezelf. Allaar jaaaaawat doet je er aan, hé? De avond van den zevenden dag voo-r St Nicolaas werd besteed aan drukke dis cussies over de surprises voor die „arme schapen" en eenstemmig kwam de geheele familie tot de conclusie, dat het maar ©en aardigheidje zou blijven, dat heusch niet zooveel zou kosten. Drie kwartjes de persoon. Gelukkig, zuchtte ik opgelucht. Een drukkende last was afgewend. Bij het afscheid kreeg ik nog een ©xtra- Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. II. zoen van Miep zoo heet m'n Meisje, ziet u omdat ik toch zoo lief was en zoo veel voor do kinderen over had. Wij schrijven zes dagen, voor het feest ,van den goeden kindervriend. Terwijl ik bezig ben m'n twaalfuurtje te Verorberen, wordt cr geagiteerd gescheld. Diar is Miep! llé? Wat is er aau de hand? Niets hoor jongen, gelukkig niets hoor. Maar ik dacht, ik zal maar oven uit hel kantoor naar je toekomen, want we heb ben een rcuzoidee gekregen. We maken een groote surprise. Ecmig zal io worden! Dut noemde zo niets' Een groote sur prise! Zoo, zooen wat zal er dan wel gebeuren? Ja, zie je. toeu jij gisteravond weg was, kreeg zus toch zoo'n leuk idee. Re paald eenig. Ze wil al die pakjes voor do kinderen in een groote ooievaar stoppen en dan nog een kleinigheidje voor de onderen ook er bij. Het is toch zoo sneu, als de anderen moeten toekijken. Vind je zelf ook niet? Il'm. 't Ligt er maar aan. Als zo Zus zei het al direct, dat je er best voor te vinden zou zijn. Net iets voor jou, zei ze, om zoo'n beest in elkaar te zotten. H'm. Maar ik heb weinig tijd voor zoo iets, moet je weten. Nou, maar het komt best in orde, je zult het zien hoor! Doaaaag. En in een wip was ze op de fiets ge sprongen en weggereden. Mijn eetlust was na dit gesprok aan de deur aanmerkelijk verminderd en met een verbitterd gemoed, St.-Nicolaas en alles wat daaraan vastzit Merweasehend, toog ik aan het werk! Het moet je ook maar niet mceloopen! Door bezigheden verhinderd, kon ik 's avonds de familieraad orver dit nieuw© pian niet bijwonen, anders zou het zeker niet doorgegaan zijn! Het is de vijfde dag voor St.-Nicolaas avond. Temidden van een overstelpende drukte, ringelt de telefoon. Ilallo Ja met AUep. Zeg, jongen, we hebben besloten een ooievaar to maken. Zus zal oude lappen bij elkaar zoeken. Vader zal zien of tie Jajamaai1 ik heb nu geeri tijd, hoor. Vanavond wel. Tot Vanavond Diaaaag. Meteen legde ik met eau minder vrien delijk compliment aan het adres van de ooievaar do haak op de telefoon. De ooievaar en zijn kostbare inhoud werden een dag- en een nachtmerries voor me, want in do avond-bijoonkomst ten hui- ze van Miep, waar ik eerst do noodig verwijlen over het abrupt afbreken van het telefoongesprek in ontvangst meert nomen, werd de samenstelling van het inwendige van het beest vastgesteld 0:1 werd er over cadeaus gesproken, wier prijizen ik in geen drie maanden tijds zou kunnen afbetalen. Een zwak protest van mijn kant nerd met gehoon ontvangen en de veronderstel ling werd uitgesproken, dat ik wellicht nu al op „zwart zaad" zou zitten. Om 'de eer hoog te houden, stemde ik dus toe. Do familie danste en sprong om de tafel en zus, die op het ingenieuze idee van de ooievaar kwam, moest de hoogte in. 26) Het jonge meisje trilde van het hoofd tot de \oeten; een gevoel van angst, van dringend leed kwam over haar, waarvoor geen reden was, tenminste voorloopig nog niet, maar dat zijn grond had in den vlueh- tigea blik, zooais zij dien nu zooeven had geworpen op een leven, geheel verschil lend van dat, waaraan zij gewoon was. Darcy en de verkenner spraken met elkaar op zachten toon; hetgeen zij praat ten drong niet door tot de twee, die toe keken. Zoo nu en dan koerde Darcy zich onder het luisteren eens om ca keek in de richting, vanwaar hij Longstaffe terug verwachtte. Sir Evelyn en zijn dochter begrepen wat er omging in het gemoed van hun gast; een deel van den" puzzle kwam al uit en des te meer verlangde hij nu naar het ontbrekende deel. Na een tien minuten steeg do verken ner weer to paard en rood naar dm stal. Ik geof je een half uur, riop Darcy, dan moet je beiden gereed zijn om met mee te gaan. Ja, sir, antwoordde de man, zonder zich in het zadel om te koeren. Darcy stend een paar minuten, mot het hoofd op zij, intens te luisteren. Geen geluid trof echter zijn oor; met oen schou derophalen van teleurstelling en onvefdaan- heid betrad, hij weer het bordes en zag nu ineens sir Evelyn Lee en Lucille. Hrj spTak, niet, eer hij vlak bij hen was cn toen Hveer op dien zelfden zachte» toon üntastisch droombeeld of sAls St.-Nicolaas vdfd eens fton MENSChHtlD brengen Si Mie.Pietwe Vier dagen voor Sa-Nicolaas. Eenstemmig was men tot de slotsom gekomen, dat zus, Miep en ik de cadeaux moesten gaan koo-pen. Zus wist altijd zoo goed, wat do kinde ren wilden hebban. Miep was mot do wensehen van de „anderen" op de hoogte on ik was als adviseur met „goeden smaak" aangewezen. We begonnen om klokslag 7 uur aan het begin van. do Hoogstraat ©n we ein digden om 15 minuten over elven aan het einde van deze straat. Zus en Miep brachten verschillende winkeljuffrouwen, die toch al de handen vol hadden, tot wanhoop door telkens weer andere „dinge tjes" te vragen. Het wachtende publiek werd zichtbaar ongeduldig en ik kreeg het geducht warm, Als galant jongmensch droeg ik de tas- schen met surprises -en toen ik Van de dames afscheid nam, hingen mijn armen als loodea deuren aan mijn lichaam. Ik kreeg oon zoen van Alien voor de moeite en de verzekering, dat ze mijn aandeel in do kosten wel op een papiertje zou zetten. Eu thans zijn we zoover, dat ik kan schrijvennog é'-n h-eele dag Wat mo nog hoi on het hoofd hangt? Ik weet het niet! Miep heeft me al opgebeld. Ze hoeft er Vannacht bijna niet van kunnen slapen, zei zo. Zus' hoofd lo<opt om. Do ooievaar is bijna klaar! Het heclo huis is ov-erhoop gehaald om het beert zoo mooi mogelijk te maken. Gelukkig beest, zoo verzucht ik. Enfin liet duurt gelukkig nog maar één dag! En na St.-Nicolaas? Ja, wie dan loeft, wie dan zorgt! Als 't eerst maar St.-Nicolaas is! SPORT. Voetbal K. N. V. B. Wodstrijdprogramma -Voor Zondag 6 Dec. Afdeel ing I le klasse: H.V.V.West-Frisia. 't GooiÏIenrios-D.V.S. K.F.O.—R.C.H. SpartaH.B.S. AjaxS tormvogols. als waarop hij zich met den verkenner had onderhouden. Kolonel Ingoklsby rnet honderd twintig man bij zich, heeft eert dorp bereikt, dat, zooals de bode mij vertelt, slechts vier mijlen van hier verwijderd is en Lea- stoke heet; ik herinner mij niet, dat wij het ooit zijn tegen gekomen op o.izo rit ten. Neen, het ligt oen heel eind uit dei- weg, in een kloof tusschen twee heu vels; de hoofdweg ligt op een halve mijl afstand vc. de eerste huizen van het dorp. Ingoldsby weet de ge-sehiksle plaat sen te zoeken om or to kampoeren ea ik geloof dat hij dit deel van het land kent, meende Darcy. De plek zou gemakkelijk te verdedigen zijn als ze er aangevallen werden, ant woordde sir Evelyn, en de heuve's aan weerskanten zouden goede posten voor schildwachten bieden. Darcy knikte, of die mededeeling over een kwam met hetgeen hij verwacht had. Over een half uur rijd ik naar het kamp, zei hij. Mocht Longstaffe nog niet terug zijn, dan moet hij mij later vol gen. Verbeeld je, dat hij eens in het ge heel niet terug kwam, opporde sir Eve lyn. Darcy hoefde geen antwoord meer te geven, want andermaal klonk er hoefge trappel in de duisternis. Onmiddellijk daar op stond Longstaffe bij hem, die door het gras had gegaloppeerd, daar dit liet go- luid vau de paardenhoeven dampte. Darcy keek naar sir Evelyn met voldoening in den blik; toen schoot hij ijlings op' zijn oppasser toe om te hooren wat die voor nieuws bracht. Afdeoling II le klasse: FeijöiiooodBlauw jWpt. V.S.V.—A.D.O. H.F.C.Z.F.C. V.U.O.—Xerxes. D.F.O.Hilversum. 2e klasse A't O.N.A.—O.D.S. D.II. 0.Exoelsi or. VI.O.S.—R.F.C. S.V.V.—Overmaas. Unitas—-Steedcs Hooger. 2e klasse R: V.O.G.—Fortune, QuickNeptunus. D.O.Li.—C.V.V. B.M.T.—Gouda. V.D.LL—B.E 0. 3e klasse B: Do HollandiaanRijswijk. 3e klasse D D.H.S.—Coal. V.F.O.De Musschen, 4e klasse D Schiedam's Gravenzando. S.F.C.Deiftscho Boys. Reserve 2o klasse A: Hennes D.V.S. 2—V.I.O.S. 2. Reserve 2e klasse B: R.F.O. 2—S.V.V. 2. Fortuna 2—H.V.V. 2. Reserve 3e klasse B: Hennes D.V.S. 3—De Hollandiaan 2. Concordia 2—DII.S. 2, Reserve 3o klasse G: C.V.V. 3—S.V.V 3. Hilversum, 298 ML Uitsl. V.A.R.A. uitz. 10 uur v.m. V.P.R.O. 6.457 en 7.307.45 uur. GymnasLiek 8 uur. Gramofoonplaten. 10 uur. Morgen wijding. 10.15 uur. Voor arbeiders in do continubedrijven, met medewerking Van Kees Pruis en zijn ensemble. 12 uur. Concert V.A.R.A.-septet en Gramofoonpla ten .2.15 uur. Instituut voor arbeidersont wikkeling. 2.30 uur. Gramofoonplaten. 2.50 uur, Theo Thijssen: „Examens". 8.10 uur. Concert. Hollanclscho Kamermuzlekvereoni- ging (piano, fluit, hobo, klarinet fagot en hoorn). 4,30 uur. Lezing over kinderrecht. 4.50 uur. Beoefening van huismuziek. SLn- teikhuis-vcrtollingen door Wt. van Cap pel, icn. 5.40 uur. Zang en piano rosp. Mevr. J. Ilokk-rt—Van Eysdcn en Joh. Jong. 6 uur. Concert V.A.R.A.-mandolineensembla onder leiding Van J. B. Kok, 6.15 uur. S.D.A.P.-kwartiertje. 6 30 uur. Vervolg en slot-concert. 6.45 uur. Literir halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 uur. V.A.It.A'.- varia. 7.20 uur. Bestuursmededeelingea door A. do Vries. 7.3012 uur. Sinter- klaasavondpragrarnma. Huizen, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 80.15 uur. Gramofoonplaten. 10 11.30 uur. Concert. K.R.O.-trio. 11.30 uur. G'odsdienstig halfuurtje. 12.151.45 uur. Concert. K.B .O.-sextet. 1.452.15 uur. Uit het concertgebouw dein BoschConcert, Mu- zi eken som blo der IIoll. Kunstzijde Industrie- fabriek te.Breda onder leiding van Wj. Vonk. 2.15 uur. Gramofoonplaten. 2,30» 3.30 uur. St. Nicokasfcest uit het concert gebouw te Den Bosch (orkest der H.K.I. c» Jongenskoor onder leiding van R. Gevers.) 3.304 uur. KinderuurLjc, 4.15 4.39 uur. Esperanto-nieuwsberichtcn. 4.30 5.40 uur. Concert. K.R.O.-kunstensemblo onder leiding van P. Lustonhoinvcr, 5.50 6.10 uur. Joum. weekoverzicht door P. de AVTaart. 6.40 uur. Esperanto cursus. 7.10 uur. Sportpraalje. 7.25 uur. Gramofoonpla ten. 7.4512 uur. St. Nicolaasavontl, met medewerking van Wi. Hunsche, Gebr. Do Liaat, J. Kelissen, bariton; AI. van 'tWoud, saxophcxui; Fr. Boshart en W'. Francois, piano; Kinderkoor, onder leiding van L. Schivirts, salonorkest onder leiding van M. van 't Woud .7.159 uur. „Hij komt". 9 uur. Vaz Dias. 9.159.30 uur. St. Nb coluis-verteiling door A. Coolen. 9.3012 uur. Caberetprogramma. Bavontry, 1554 M. 10.35 uur. Morgen wijding. 11.05 uur. Le zing. 1.20—2.20 uur. Het Commodore Grand Orkest onder leiding van J. Aluscant. 2.40 uur. Rugby-wedstrijd, Walos-Zuid-Afri ka (De Springbokkeu). 4.20 uur. Muziek van Edward German door het B.C.C.-cxrkest onder leiding van Adrian Boult. 5.05 uur. Orgelconcert door Reginald Foort. 5.35 uuit Kinderurn-. 6.20 uur. Berichten. 6.50 uur. Beethoven's piano sonaties door Dorothy Aloggridgo. 7.10 en 7.30 uur. Lezingen. 7.50 uur. Variété-programma, o.a, Tho New Alexander and the Old Moso (in „Diark Subjects"). 9.209.35 uur. Berichten. Hier na actueele causerie. Hoofdstuk IX. Een marsch in den nacht. Een paar minuten later reed Darcy weg van de Abbey; voor hem uit roden de beide verkenners, die van kolonel Ingolds by gekomen waren. Achter ben reed kor poraal Longstaffe, die a.ïs verblijfplaats van de geringe strijdmacht van Lambert had aangewezen een plek, dicht bij do boer derij van Ebenezer Holdon, zooals Ro-bort dit wel verwacht had. Ilodden was blijk baar van eenig gewicht voor do dweep zieke partij, die het land trachtte te over- heersehen en den invloed van generaal Monk trachtte te fnuikenanders zóu Lam bert niet zoo'n omweg hebben gemaakt om Holden te halen met de partijgenootou die deze zou weten te verzamelen. De duisternis was dicht toen zo uit het park op den weg kwamen; ze moesten dus omzichtig rijden, vertrouwend op het instinct van hun paarden. Darcy liet los den teugel hangen over den hals van zijn ros. Hij was in gedachten verdiept en niet geheel vervuld van hot plan, uat onmid dellijk voor hem lag.' Hij zag vol yer- langen uit op de ontmoeting met den be roemden aanvoerder van do cavalerie ön op hun vereenigden aanval op de positie van Lambert. Het bezorgde ham. een go- voel van opgetogenheid, dat, ofschoon hij achtergelaten was, do fortuin hem toch gegund had om deel to nemen aan bet toebrengen van eau slag, dio van het groot ste gewicht kon zijn voor hot onderno men, dat generaal Mank zich had voor gesteld. Door dit alles heen besefto hij, dat de dagen van kalm genot op de Ab bey voorbij waren; dio bladzijde van zijn leven was omgeslagen en hij begon oen nieuw blanco vel. Wat echter op do voor gaande geschreven stond, was onuitwisch- baar. Hij wist zeer goed dat er iets in zijn bestaan was gekomen, dat zich daarin van le voren nog niet had vertoond, dat de Voorzienigheid zijn eigen geluk met dat van de Lee's verbonden had, dat do tijd komen zou, dat hij zou terugkeeren naar de plaats, die hij nu zoo pias ver laten had, met mi .scluen eenig idoo op een meer blijvendeii band. Op dat oogenblik was liet nog niet be paalde liefde, die Robert Darcy voelde voor Lucille Lee; hij wist alleen, dat zij hom. aantrok als hij dit nog nooit to vo ren van iemand liad ondervonden, en liij was cr zeker van, dat deze aantrekking nog grooter zou zijn als do ontwikkeling van haar karakter, of liever van heel haar wezen, zoowel geestelijk als lichamelijk, plaats vond, dio aanstaande was. Om de mcnschclijke natuur to bestudeeren en bo venal om zich te verdiepen in het ka rakter van een nog niet volwassen jong meisje, frisch en belangwekkend als hij haar vond dit alles was zoo iets nieuws voor Robert, dat hij er da» ook wat gedachten aan wijdde, terwijl hij in den looppas door de indrukwekkende avond stilte reed. Een heel uur was verloopen zonder dat er een enkel woord gewisseld was tus- schen do leden van het gezelschap, toon een va» do verkenners, nadat lij eerst tot zijn kameraad had gesproken, nu terug reed naar kapitein Darcy. Die hieldi zijn paard in, uit vrees, dat de dieren kon den hotsen. Op dat oogenblik gingen zij door cdn nauwen pas, met hoornen aan weerszij den, en waar dus geen hand voor -oogen viel te zien. Wat i3 or? vroeg hij. iWij moeten dicht bij do linie vau schildwachten zijn, kapitein, antwoordde do verkenner. Ik meondo u te moeten meden doelen, sir, dat wij al bijna de plaats van bestemming bereikt hebben. Nauwelijks had hij die woorden gespro ken, of ze werden aangeroepenongetwij feld had hot geluid van stemmen het oor getroffen van den versten buitenpost. Ze hoorden het knarsen van een slot en kon den het geflikker va» een lont zien, die een eindje verdor tusschon het kreupel hout glom. Wio zijt gij? Antwoord of ik schiet. Antwoord gij, zei Darcy tot den ver kenner. Ik hen verkenner Crediand; ik heb kapitein Darcy naar kolonel Ingoldsby ge bracht. Ga door, Crediand, en gezelschap!. Do aangestoken lont verdivoem. Darcy knikte met voldoening, terwijl hij Alaanliclit bet teeken gaf om verdor te rijden. Kolonel Dick Ingoldsby was een soldaat naar zijn hart, vlug van handelen, onvcrsclnokken en toch voorzichtig, waar voorzichtigheid werd geëischt. Zo lieten het hoschje achter zich en begonnen te dalen. Do snoeuiv, dio op hot vlakke land al gesmolten was, lag nog wel op do heuvels, duidelijk uitkomend tegen do omringende duisternis, of er aan' weerskanie» va» den weg een leger ander een doodskleed lag. Tenten kwamen 'nu in het gazioht door de wachtvuren, dio aan weerskanten van het kamp branddeu en op eau plek in htet midden. Hierheen ging Crediand' den kapi tein voor. Terwijl zij aangereden kwamen, trad kolonel Ingoldsby uit zijn te.it, zonder maliënkolder aan, of hij zoo van zijn rust bank was opgestaan. (Wordt vervolgd). 3SSB3JZSS8KHSgaSKSZEBBSKSSSSB EHSKSajEBS^ESêaeSB

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6