DE RIJKSPRESIDENTS-VERKIEZING. i s Maandag 14 Maart 1932. De geheimzinnige inbreker m No. 19979 Teh No. 68103, 68617 en 68323. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postreken ng No. 53II. Bij ot kmclttons vvotten of vorordenin gen voorgeschreven on andere offici- eele af- on aankondigiugen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbar© konnis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. H, VERHOECKX, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaats© vian verkoop in de bovenlocaliteit vain het perceel, gelegen aan de Hoogstraat 170, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenon van de aangevraagde vergunning bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden in gewacht. Schiedam, 14 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JACO BUS DE BRUUN, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- voorlocaliteil van het perceel, gelegen aan den Haven dijk 51, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa- ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 14 Maart 1932. 2867 53 BUITENLAND Von Hindenburg heeft geen ab o ute meerderheid Tweede stemming noodzakelijk De Zondag verliep rustig. De regeering Brüning tusschen links en rechts De goede organisatie van de Du its oho ambtenarencorps heeft met gioote snelheid het resultaat van do verkiezing voor den rijikspresident vastgesteld en wereld kundig gemaakt De Duitsebe radiostations zonden na ongeveer 7 uur gisteravond tus schen bet gewone programma in die uitsla gen uit en van het begin af, dat zij werden uitgezonden, bleek reeds vasl te staan, dat rijks'president Von Hindenburg niet de ab solute meerderheid zou vei krijgen. Wel werd van enkele sleden in het Wes ten absolute meerderheid voor Von Hin denburg gemeld, maar daaitegenover son- den weer overwinningen van Hitler in and- dere doelen van het rijk, in het bi zonder het Oosten. Langzamerhand kwam, naarmate meer uitslagen heleend werden, de verhouding van de stem men lallen vast to s'aan, die vrijwel geahndhanfd is gebleven. Er werd zeer druk gestemd. Berlijn sloeg een goed figuur met 85— 9ö pCt van het aantal stemgerechtigden. Overigens heeft allerwegen meer dan aöht-liende van het kiezerscorps hun stem uiige bi acht. Over hel algemeen is de verkiezings-Zon- dag rustig verkopen I'rapignnda werd wei nig meer gemaakt Meer dan de helft dar kiezer» had reeds vcor bet middaguur zijn pliciht gedaan. In de middaguren werd de toeloop der kiezers bij de stembureaux inindor, doch later werd het opnieuw dmkker. Van loon af kwamen ook de z.g „Schlepper" te voorschijn Z|ij gtegen van buis tot huis cn drongen er bij de kiezers o'p aan te gaan stemmen Dit was de laatste propa ganda welke nog bij deze menschen kom worden gemaakt. Ilier en daar kwaim het tot onlusten en botsingen In het zuiden van Berlijn werd een Scthupo wachtmeester door commu nisten zwaar gewond Te Braunsberg (Oost- Pruisen) werden nazi's door leden van het ijzeren front aangevallen. Twee nat.-so- cialisten worden zwaar gewond Bij een twist tusschen twee broeders in hot dopje Asslar bij Wctzlnr werd de een door den ander neergestoken In de mijnstreek Wal denburg is het Zaterdag en Zondag tot botsingen gekomen, waarbij tal rijlko perso nen werden gewond en ean gedood Te uil het Engelsch door A. Treub Clinton zag hem koel aan en zijin lip pen krulden zich minachtend. Het was duidelijk, dat de mood van don Chinees ernstig geleden had door de emotievolle voorvallen van don morgen. Ik niet veetl Ik niet woett Houd je mond, beval Clinton hardop. Niemand zal jou dooden. Ik niet weet! Ik niet weet! Ik zal je ik niet weten als je je mond niet houdt, dreigde Clinton, dichterbij komend. Waar is Nina? Lee Wang wierp een smeekenden blik op sir Peter, die onbeweeglijk midden in de keuken stond, en op zijn knieën val lend, boog hij het hoofd op den grond, en vouwde zijn handen in zijn mouwen over zijn maag. Ik niet weet, pleitte hij, on hij knikte zoo met zijn hoofd, dat zijn voorhoofd hoorbaar op den getegoldon vloer bonsde. Clinton keek hem een oogenblik onge- loovig aan, toen keerde hij zich met een scherpen lach ai. Die klap achter zijn oor zal zijn hoofd wat m do war gebracht hebben, zei by tot sir Peter, toen hij uit de keu kon ging. Hij is eon beetje gok, niet waar? vroeg hij. Hij is een vreemd wezen, gaf sir Peter kalm toe. Maar do doorsnee Chi nees is voel eenvoudiger dan onze roman- schryvors ons willen doen golooven. Spencer stond half van zijn stoel op toe do twoe jongelui de kamor verlieten,' ki mulo oven en zonk weer achterover. HIJ reikte naar de sigarenkist, opende ze maar veranderde van plan en duwde zé Hüökeswagen by Elberfeld werden bij een bolsing tussdhen communisten en nat-so- cialisten drie personen gidood. Voorts ziijn ernstige gevechten gemeld uit Sieeswijk, waarblij drie ernstig gewonden te betreuren zijn Uit het geheele rijik kwa men berichten binnen van min of meer om vangrijke vechtpartijen en overal heeft de politiek natuurlijk het een en ander te doen gehad. Van den uitslag de.r verkiezingen geven we hieronder de tot nu toe ontvangen of- ficieele cijfers, waaraan nog slechts enkele districten ontbreken. Dusterberg 2.557.876 Von Hindenburg 18.661.736 Hitler 1 11.338.571 ïlhalmaim 4.932.079 Winter 1 111.470 Voer Dusterberg stemden de Duitsöh-na- tio-nalen, voor Paul van Hindenburg de Duitsche volkspartij, slaatspar'ij, soc.-dem., centrum, cihr socialen, onomische partij, landvolk, Beiersche volkspartij, voor Hi Ier de nat.-socialisten, voor Thalmann de com munisten eiï voor Winter de menschen, die hoopten, dat hij de voor-oorlogsche marken weer op waarde zou kunnen brengen. Vergelijken we deze cijfers met die, welke tijdens de Rijksdagverkiezingen werden be haald, dan zjen we, dal dl? parijen, die (hans voor Von Hindenburg gesiemd heb ben, toen ongeveer 24 millioen stemmen behaalden en thans 18.6 millioen, terwijl de nat-socialisten van 6.4 'lot 11.3 millioen gestegen ziijn. In totaal ziijn volgens do tot nu toe be schikbare cijfers 37.660.377 geldige stem men- uitgebracht Von Hindenburg zou dus 18.830 289 stemmen moeten hebben orn de meerderheid te verkrijgen De huidige president is met 168.553 beneden dit aan tal gebleven. Een absolute meerderheid is dus door geen der candid a ten behaald. Herstemming zal dus noodzakelijk zijn Het gevolg is, dal we gedurende de vier volgende weken Dutischland zullen gewikkeld zien in een geweldige verkiezingscampagne, met als eenjgo resultaat, dat de huidige rijikspresi dent aan het bewind zal blijven. Want dat is thans wel zeker. Hindenburg zal bij de volgende verkiezing de meerder knorrig over de tafel weg. Zijn wenkbrau wen trokken zich samen in een frons, die gedeeltelijk van vrees en gedeeltelijk van lichamelijke pijn was en hij was een aantal minuten in diep gepeins verzon ken, toon een lichte snik zijn aandacht trok. Hij keerde zijn hoofd om en zag Nina op den drempel van don salon staan in een houding van afgebroken hande ling, alsof zij zeker verwacht had de ka mer ledig te vinden en voor een oogen- blik uit haar evenwicht was gebracht door haar klaarblijkelijke vergissing. Kom binnen, vroeg hij vriendelijk. Ik geloof, dat ik je half verwachtte. Het meisje aarzelde even en beet op haar lip, alsof zij verdriet had; toen too- verde ze even een glimlach te voorschijn en liep de kamer door op de manier van een mannequin. Ik heb den geheelon ochtend naar je gezocht, Spencaire, zeide zij lief tegen hem, naar zijn stoel komend en zijn haar met één zachten vinger strooiend, ik moet weer naar het verband kijken, niet waar? Dat is niet noodig, Nina, antwoord de Spencer dankbaar. Miss Enid is zoo vriendelijk geweest het verband weer goed te leggen. Hij rilde onnoodig, toen de hand van het meisje over zijn schouder streek. Maar ikben bang, dat Clinton de hech tingen heeft bedorven, die jij zoo vriendelijk gemaakt hebt. Nom d' un chien! riep het meisje boos uit. De gr...r..,roote gekl Spencer trok zijn wenkbrauwen op toen Nina de r rolde met alle vuur en kracht van een Schot. Het is niets, verzekerde hij haar. Het schijnt d"t ik binnen zeer kort medische hulp van do gevangenisautoriteiten kan verwachten. Nina's oogen fonkelden raadselachtig. Zullen zij je arresteeren? vroeg rij scherp. Voor lid oogenblik schijnt dat zoo, '$&kt4 «aé En arrièro les canons, en arrière los mi trailleuses" zal tol hot laatste moment, dat zijn lichaam boven de aarde staat ver volgd worde mei dat alles waartegen hij zijn geheele loven hoeft gestreden. Geluk kig hespaart men hem eon affuit waarop hij naar zijn laatste rustplaats zal worden gebracht, gelukkig, want het ware moge lijk gewoc&t, dat men hetzelfde affuit, waar op voor kort Maginot ter aarde werd be steld, voor Cr". I uit de remise zou heb ben gehaald, hetgeen oen zeer bittera ironie zou zijn geweest. Ook hel leger wordt hem bespaard. Do Garde Republicaine zal de stoet openen en sluiten. De ordebewaarders, die als orna ment een geweer en patronontasch dragen." DE PAARDENMARKT. Yier van de 23, die Vrij lag op de Groote Markt wachtten op ©en nieuwen meester. beid behalen Wel is (Jhans de regeering Bruning tol een rnirnlerleidsregeenng ge maakt, zooals een perscommuniqué van den nat.-socialistisdien persdienst snedig on raak opmerkt, doch liet zal voor uiterst links en voor uiterst ledhts we! geen punt van overweging uitmaken om legen Von Hindenburg same-.n te werken en zoo loonde een werkelijk gemakkelijke overwinning te behalen. D© regeeringskringen van Berlijn rijm ze ker van een overwinning van Van Hinden burg en ook elders zal men wel met an- dérs verwachten. Vele duizenden, die nu onder suggestie Tardieu een toespraak, die per radio over geheel Frankrijk en naar Engeland werd uitgezonden. Tardieu wees op de grooto verdiensten van Briand en eindigde met de woorden: „Hij was de tolk van een der machtigste stroomingen van onzen zoo moeilijken tijd. Daarom beweent het volk hem als een apostel." Na de rouwparade' der troepen werd de lijkstoet gevormd. Voorafgegaan door ber gen kransen cn bloemen, werd de tijk wagen gelrokken door 6 paarden. Ach ter den lijkkoets liepen de familieleden, sir Austen Chamberlain, de leden der regee ring - de buitenlandsche delegaties, de ver van Hitlers propaganda en de aparte can-1 legenwoordigers van den Vo'kenbond, van didatuur van Dus.erboig hun sein aan j het corps diplomatique, delegaties van bon- Von Hindenburg hebben onthouden, zulten dei1 ei republikcinsche soldalenorgamsaties over vier weken zeker anders hun stem uitbrengen. '1 rumwens een tweede s emmiiig geschiedt meeslal in rustiger sfeer. De gisteren gehouden stemming beeft ge toiond, dat Oui.sehlaiid in de ensidoes and van ziijn politieke ziekte verkeerd. Viei we ken zal de/.'e crisis duren, dan zal de goedto dokter komen cn langzaam zal de zieke hetrsleiten. Briands uitvaart. In aanwezigheid van een menigte van tienduizenden mensciien is Zaterdag het stofic-lijk overschot van Aristide Briand ter aarde besteld. De ceremonie ving aan om 2 uur voor het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, waar Ven katafalk bedekt met den tricolore ot) een hoog zwart voetstuk was opgericht i.ms aartsbis schop van Parijs, kardinaal V either, ze gende het stoffelijk overschot, nadat kort tevoren de, president van de republiek met zijn gevolg was aangekomen. Aan den Seme-oever, tegenover den katafalk, hield stemae hij onverschillig toe, hoewel Clin ton zeer voel waagt mot mij zoo lang onbewaakt te laten. Nina ging op den arm van zijn 'stoel zitten en leunde op zijn niet gewonden schouder, haar arm viel neer achter zijn rug en zij drukte haar wang op zijn haar. Zij deed, of zy de kleine bewegmg van weerzin niet bemerkte, die hij niet kon tegenhouden, ondanks de redeneü tot dank baarheid. Hij zat je niet arresteeren, terwijl Nina bij je is, verzekerde zij hem teedor. Ach, mijn Spencaire, ging zij met groot pathos voort. Je bent zoo onvriendelijk tegen je Nina. Ik heb je ai zoo lang hef en je neemt geen notitie van me. Wat scheelt er aan. Ben ik niet mooi? Je bent hooi mooi, mijn beste, zei Spencaire haar naar waarheid, maar ik ben niet verliefd op je, voegde hij er oprecht bij. Niet een heel klein beelje? Ik heb je nooit hof gehad, Nina, en ik zal het nooit doen, zei hy haar met droevige teederheid. Nina begroef haar neus in zijn haar en snikte even en haar arm bewoog zich onrustig achter hem. En ik heb tweemaal je leven gered, herinnerde zij hem op verstikten weenen den toon. Er ontstond oen korte stilte en Spencer bloosdo schuldig. Dat waardeer ik natuurlijk zeer, ant woordde hij dankbaar. Hy ging vlugger rechtop zitten dan Nina verwacht had; zij tuimelde in den sloel achter hem en moest haar boenen uitste ken om haar evenwicht terug te krijgen. Spencer glimlachte en keek haar onder zoekend aan. Wat zocht je in den stoel? vroeg hij nieuwsgierig. Het meisje bloosde lievig. Zocht? vroeg zij met iets uitdagends inel hun vaandels, 'n eindelooze stoet, die zich voortbewoog over de Place de la Con cord©, langs de Champs lily sees naar den Arc de Triornphe, waar, aan het graf van den onbekenden soldaat, een minuut stil werd geslaan Op het kerkhof van Passy werd hel stoffelijk overschot van Briand voorlcopig bijgezet. Hel slot van brief van onzen Parij schen correspondent, waarin deze over Briand schrijft, mair dien wo te laat ont vingen orn in zijn geheel op te nemen, luidt „...Slechts Tardieu zal namens de re geering een toespraak houden. Dan zal het leger voorbijtrekken met generaals, om Ooerste vaandels, muziek, ontbloote zwaar den en gebajonetteorde geweren. Het is goed, dat de arme Briand geen stem meer in het kapittel heeft. Hij de arme miskende vredes-man, de man van de Vcreenigde Sta ten van Europa, de man van het beroemde Ivar Kreuger plotseling overleden. De wereldbekende Zweedsche lucifer koning Ivar Kreuger heeft Zaterdag to Parijs een eind aan zijn teven gemaakt. Kreuger was voor ©enige dagen uit Ame rika teruggekeerd. Te Parijs zouden be langrijke onderhandelingen plaats vinden, naai verluidt over een grooto leeuing. Ten gevolge van verontrustende berichten war ren de Kreugexpapieren in den loop der laatste dagen in Stockholm en ook aan alle andere wereldbeurzen zeer getaald. Het concern bevindt zich in een liquidatie crisis. Geweldige bedragen, waaronder al leen in Duitschland reeds 500 millioen mark, zijn in het buitenland vastgelegd. Kreuger is 52 jaar geworden. In ruim 40 landen stonden 150 fabrieken, mei onge veer 50.000 arbeiders, onder controle van den luciferkoning. Behalve in de lucifer-industrie, was Kreu ger met zijn concern ook geïnteresseerd1 in mijnen, banken, tolefoononderrtemingen en cellulose industrieën. Voor eenige weken nog Loclit het Kreuger-concern de grooto goudmijn Boliden in Noord Zweden De Kreugei-ondernemingen hadden een deigo- lijken reusaclitigen omvang gekregen, dat het toezicht steeds moeilijker werd. In Zweden is men van meening, dat de onder neming volkomen solide is, maar zich in liquidatiemoeilijkheden bevindt. In het vorig jaar is de beurswaarde van do Kreuger- paj leren ruim t milliard gedaald. Op de tafel naast het bod van Kreuger vond men een aan een zakenvriend ge richt schrijven, waarin, naar verluidt. Kreu ger verklaarde, dat hij tevergeefs genezing ge/ocht heeft van een zware ziekte en derhalve besloten bad uit dit leven te scheiden Te Parijs beweerd men, dat financieel© motieven den doorslag gegeven hebben bij dezen zelfmoord. In de Zweedsche pers wordt de plotse linge dood van Kreuger druk besproken. De bladen zijn van meaning, dat de centra lisatie van liet Kreugereoncern niet zal blijven voortbestaan, maar dat de afzon derlijke groepen hun bedrijven zelfstandig zullen voortzetten De bladen leggen er evenwel den nadruk op, dat de solvabili teit van het concern niet in gevaar is. De Zweedsche regeering is voornemens om naar aanleiding van den dood van Ivar Kreuger in den rijksdag oen voorstel in te dienen, strekkende tot het verkrijgen van een volmacht, teneinde zoo noodig een moratorium van een maand te kunnen instellen voor de Kreuger ondernemingen. Dit zou vooral van toepassing zijn voor de Zweedsche hank Skandinaviska Kredit A. B. in haar stem. Hoe? Ilaar oogen flikker- üen een oogenblik uitdagend, toen kwam haar lieve stemming weer terug en zij sloeg een arm om Spencer's hals. Waar om spreek je zoo tegen me, Spencaire? kreunde zij. Waarom wil je me geen kus geven Ik ben bang voor Lee Wang, mijn beste, antwoordde Spencer glimlachend. Clinton bleef staan, toen hij de deur van uen salon opende en zijn lippen krul den zich. Let maar met op mij, vroeg hij, terwijl hij de kamer inkwam en vriend schappelijk tegen het paar m den stoel wuifde. Wat beteekenen een paar woor den onder vrienden? Kina sprong op, toen de detective nader kwam en week terug, toon zij den drei genden blik opving van sir Peter, die juist bil non de deur stond. Spencer keerde een even glimlachend gezicht naar Clinton en keek hom vragend aan. Kom ik ongelegen? ging do detective met grommige geestigheid voort. Niet meer dan gewoonlijk, zei Spen cer vriendelijk tot hem. Wat was hot ru moer? Clinton reikte naar de telefoon. Moord, snauwde hij. Dat was het Moord. En jullie zit hier en praat onzin, voegde hij er boos aan toe, alsof die bezigheid op zulk een oogenblik liet top punt van heiligschennis was. Spencer ging rechtop in zijn stool zit ten on „x gezicht werd onmiddellijk era stig. Moord? Meaduwbank is dood. Houd j'e mond, terwijl ik met liet bureau spreek, snauwde Clinton, terwijl hy op een antwoord wachtte. Spencer richtte.zijn blik op sir Pelcr err er lag een glimp van beschuldiging iri zijn oogen. De baronet beantwoordde den blik somber uitdagend en veranderd© onbehaaglijk van houding. Wat scheelt dit vervloekte ding? vroeg Clinton eindelijk boos, woedend met den haak van de telefoon rammelend, juist terwijl de deurbel gonsde. Spencer sloeg geen acht op do driftige vraag en zijn oogen fonkelden wraakzuch tig. terwijl hij zijn schuinen biik op de oogen van sir Peter gericht hield. De deurbel klonk weer. Ga als het je belieft naar de deur, Brace, gebood hij met zachte, doordrin gende stem, die Clinton's verbaasde aan dacht op sir Peter richtte. De baronet kleurde en scheen op hot punt een driftig antwoord te geven, toen schoot zijn kaak uit als een klep en hij liep door de kamer,, duwde Nina uit den weg met een krachtigen aclitorwaartschen zwaai van zijn arm, zoodat zij over een stoel viel en verdween toen in de hall. Clinton staarde, den hojrn van de tele foon halverwege hel instrument en zijn oor, terwijl N'itia een krariiligen vloek in Montmartre Fransch uitstiet, die een blos van schaamte op Spencer's wangen te voorschijn riep. Toen leunüe Clinton over de tafel, t'kfe Spencer op den schouder om zijn wo >r- den meer nadruk te geven en zijn toon klonk dreigend. Wat beteekent deze butler-geschiede nis, Spencer? vroeg hij, sir Peter nakij kend. Ik geloof dat je de nieuwsgierigste detective bont dien ik ooit ontmoet heb, antwoordde Spencer, met een schijn van boosheid. Kan je niets doen zonder vra- gen te stellen? Daar ee butler is, zal hij je zeker aile m'.iehrt..gen willen geven over zijn betrekking, die je verlangt. Maar ik moet je waarschuwen, dat je omvang geen recommandatie zou zijn voor 'n plaats Jby do eerste families. (Wordt vervolgd). Doze courant versclnjnt liagt'Hjka, roet ait- zondering van Zon- en t'eestdagcn. ört* JclctrQiïinQ, Pnia por kwartaal fa.-; franco per poet f2.r,o. t'riis per week; 15 cte. Afzon- dorlyKo nummers 4 ets. Abonnementen wordou dagelijks aangenomen. Advortentiën voor kot em-stvO EonJ unm- mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zil'n, Zaterdags vóór uur. - Een bepaalde plaats van advertentidn wordt niet gewaarborgd. SOHIEO&MSQHE COURANT Pr ij* <Jt r VU or trnti» n vin 1rcj;I <>5, iedere regal metr I O Jut tri het Vu. tl i^numuicr 15 regelrt I 1 HU, iedere itg<l met*i 1 0.35 Reclame# fo.75 eer u'gel. Incassokostend ets., pobtku i tan tics 15 ets. Iane\un tun advorieniien by abonnement zyn aan hot Hurunu vei krijgbaar. Dage yks woidèti gen vooinitht.' alt g KI me Advctienlien opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/in. 25 woorden. Kik wooid meer 6 cent tot eön mn\iinum \an 30 wooidon. 's Woensdags: Kleine Ad\ortentien tot25 woor den f 0.25, mits \6ór Dinsdagavond C uur aan het Bur^vu bezoigd. 's i-Ateidags: Kleine Advcitentién M.OQ.lndien «iet vóór Vujtiagavond O uur bezorgd. 51)

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1