VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAAD Fortinbras' Toovermacht, Radio-Progrimma's. -E- Vorgadoring van Vrijdag 22 Januari 1932, 's namiddags 2 uur. -II. Voorzitter: de burgemeester, do heer iL Stulemeijer. Extra hulp aan werkloozen. Voorstel van B. en W'. d.d. 20 Januari 1932, tot beschikbaarstelling van ecu be drag groot f 5649,80 als bijdiage dor ge- meen te in de kosten van het vorleenon van extra buip aan gesteunde werklcozen voor do aansdxatling van Weeding en/... in welke kosten door hot Na ionaal Crisis Comité om gelijk bedng wcx li b.'gidragen. Do heer Frenay: Als aa'ij dit punt in behandeling nemen, iets wat heet Neder land bezighoudt, vool ik mij gedrongen oenigo opmerkingen te maken, omdat met do i>elange!X van 403.009 arbeiders ge speeld wordt. Hier in Schiedam züjn 4590 worklcoz'eri .Binnen af/ionbaren tijd is daar in geen verbetering to wachten. Ais wij liet bedrag, dat volgens ministerieel be sluit maar uitgetrokken mag worden, be zien, wil mij dat voorkomen een druppel op oen glooiende plaat te zijn. Ik heb alleen bet havclooze schooltje dearloopen, maar als wij deso tweo bedra gen bijoentrekken, dan zult u hot roeiend met mij eens zijn, dat dat geen eind- cajfer is. En nu zijn we nog niet eens in de top- maand Februari, terwijl wij reeds aan do 50Ö0 werkloozen loo zijn. die, naar ik reeds vroeger gezegd heb, er kamen zou den. Als wij het goed uitrekenen, komen we aan een verhoogde steun ui tkeering van 13.—. Do heer Visser: 6 oent in een week is lang niet weinig. Geen liefdadigheid. Do heer Frenay: Wanneer wij zooTji grqot aantal wcaklooztcsi zien zonder schoe nen aan de voeten en niets aan lust lijf en wij zetten daartegenover de toelage, waar van Zij schoeisel, kleed ing en, God betere bet, ook nog dekking moeten koopeo, dan moeten wij afwijizend tegenover de ciomité's staan. Wij staan niet op het standpunt, dat het een geluk vcor de werkloozen is om overgeleverd te worden aan een stelletje da mes en boeren aan wie de liefdadigheid werk verschaft De gemeenschap moet er voor 100 pCt voor zorgen. De oomité's drijven de werklcozen er tce zich aan te melden, om ze te kunnen overgeven aan liefdadige instellingen. En neg onlangs heb ben wij 'in de pers oen waarschuwing van uit Amsterdam kunnen lezen legert een aantal liefdadige instaniies en haar prac- tijken. Als de regeering liet voorbeeld geeft do werklooze heeft geen enkel redit om eiken financieelen steun fort de laagste norm terug le brengen, dan moeten de communisten daartegen stelling nemen. Ik bob «r reeds meer op gewezen, dat deze drijverij internationaal is. Zoo zag ilc nog deze week in Het Leven ean afbeelding van een Oostenrijksch stadje, waar 12.050 van de 20.000 menschen kopen te cre- peeren. Als wij ons uitspreken voot 10 oent extra hulp, dan spreken wij daarmee uit, dat die hulp noodig is, maar (hst zou kleinzielig zijn om daarmee vast te sldlen, dat door het geven van f 3 per jaar de nood gelenigd zou Zijn. Een paar schoenen kost neg meer. Er is voorraad genoeg en als de raad een besluit neemt om te steunen, dan Zullen wij zien, dat de pakhuizen vol zitten. Liefdadigheid is niet nqodig. Het gemeen tebestuur moet royaal zijn. Laten wij den mensdien geven, wat rij ncolig hebben. Tegen hun wil zijn ze uit het productie proces uitgeschakeld en zij kunnen eischon wat hun toekomt. Hier is meer noodig. De lieer Visser: W5j staan toef? nog ecmigszins anders tegenover het voorste!. Als er een besluit genomen wordt, dat. er nog een bepaald bedrag beschikbaar ge steld-wordt, dan acc-cp'.oeren wij dal Maar ik zou willen vragen af er niet wat meer gegeven kan worden. In andere steden is Kaar het Engelsch van William Locke, door J. Ei d. B. K. 25) Corinna wist genoeg van Frankrijk af om to beseffen, dat dit alles verbazing wekkend was. De doorsnee Franschman, dien Bigourdin vertegenwoordigde, is ge passioneerd, maar) niet romantisch. Wan neer hij zijn hart heeft gezet op een vrouw, het zij ze is de engelachtige vreuw van een eerzaam burger of de opgedirkte en ondeugende figurante bij een provinciale comediegrocp, dan doet hij op eerlijke of oneerlijke manier zijn best om haar te veroveren. C'cst l'amour (het is de liefde), en daar is alles mes gezegd. Maar het huwelijk beschouwt liij uit een heel ander oogpunt Waarmede niet gezegd is, dat hij tegenover da jonge dame in kwestie, niet zeer teedere en oprechte gevoelens koestert. Maar een huwelijk stelt hij alleen voor aan een jonge dome, die ook wat kapitaal aanbrengt aan de zaak, die beiden zullen drijven. Voelt hij zich aangetrokken tot een aardig juffertje zon der geld. dan doet hij zooais Monsieur Camille Faxgot, of hij laat zijn gezond verstand als stroomafsluiter tusschon hen komen en wordt niet vorliefd. Maar dit was nu een uiting van grilligheid. Hier was nu Bigourdin, een welvarend man, die zich uit wel 20 families in Périgord een rijke vrouw kon kiezen en hij knipte met de vingers de Franscho bourgeois-tra- dities weg welk een heiligschennis hij gooide zijn verstand' naar de maan en gedroeg zich zoo, dat zelfs koning Cophe- tua, ware hij een Franschman geweest, dat zou hel.hen afgekeurd. De Engelscho hoog ere middenstandsbots de werkloosheid niet zo.o greoi als thjer. Hier is veel meer ncolig. Als Beu Haag 10 cent moet geven, dan mag dat bedrag vcor Schiedam wel 30 of -10 cent zlijta. Dat is nog niet veel, maar tenminste lach iets. AI is f 15 vcor oen gezin niet veel, a'le kleintjes helpen toefi. Wij gaan wat geld uitgeven voor do werkli O/jen maar wij moeten eppu-san het met de andere hand neer niet lenig te ne men. Do regeling vcor de dubbel uitge- trokkenen is lager dan \ojr de uil getrek kenen ori vee] slechter dan werdt voorge steld. Als zij uit de ka-scn terugkamen, moeten zij eigenlijk weer vaar hoogeron steun in aanmerking komen, v,aarvon- wij bij do vakcentrales ons best doen. Than- gaat men liet bij liet geven van dit geld aan den anderen kant weer terughalen. Ik vraag daarom een hoeger bedrug vow Let comité en do volle aandacht voor da re gelingen. Do basis nadeelig Do Voorzitter: Met dit bedrag aan den raad to aragen, viaagl het Collego ze kerheid voor hot in ontvangst nemen van een gelijk bedrag aam het Nationaal Cri-is Comité dat I7ÖÖ.OOO beschikbaar beeft vcor Meeding, Het plaatselijk comité hoeft zich reeds tot B. en W. gen end met de op merking, dat de basis nadeelig is omar Schiedam en dat het onbillijk is deze over geheel Nederland gelijk le stellen en de Financicele Commissie heeft Op een be tere a-enkeling auigediongen. Wij staan dus dicht hij den heer Frenay. Het Natio naal Comité heeft do magclifl pid a-an een greoter beding reeds opengehouden. In de circuiaiies staat, daf, behoudens goedkeu ring van het Crisis Comité, geen Longer beirag beschikbaar gesteld a\-a;df. Ik zou nu hot debat willen sluiten. De hoeren Frenay en Visser bunnen genist rijn. Wij zullen meer a-ragen, als er meer ncolig blijkt. De regeling a-oor de dubbel uitgetrekkenen zullen avij a-an de vakcen trales hoeren. De heer Frenay: Wij krijgen zjco lang zamerhand in Sduedain een andere links georiënteerde S.D.A.P.-groep. Om nog eens op de mentaliteit van Buys do Beerenbrouek te wijzen, avü ik Darks- land en Zoete rrneer noemen. De steun- normen rijn nooit laag genoeg en als er a-an f6.50 nog een gulden af moet, dan pleit dat vcor oa-erhe\-eling naar de liefda digheid. Er zal groent onderscheid gemaakt worden. Be soe.-dcm. Vrouwenclub en an deren zijn er de beavijzen voor, dat er voorkeur gebruikt zal averden. Do houding die bet kapitalisme aanneemt, zal niet zijn om kapitalen dienstbaar te maken, maar om dorr honger-cpidemie de arbeiders te doen crepeeren. Wij avillon geen f3 steun, maar avij eischen, wat arij ncolig hebben. Do heer D i n k e 1 a a rDe soc.-flcm. fractie staat op het standpunt a-an Staal. Wij hebben geëiscl'it om de arbeiders te steunen. Wij staan op het principieel stand punt den averkl co/en geen aalmoes le ge ven; Zij hebben recht öp ondersteuning. Het kapitalisme heeft te zorgen a-oor de averklcozen. Waar avij aller cedaan hebben om te krijgen, wat avij noodig hebben, zul len avij daarvoor blijven strijden, ook als er behoeftige communisten rijn, Maar als rij vechten om een bo'oil ia m met kaa- en deze is er niet, dau moeten zij ook genos gen nen en met een zronder kaas. Bij de begroeting hel) ik mijn meening gezegd. Voer het aangebodene zeggen wij geen neen. Do lieer ir. Houtman: Je moet ook geven. De hoer Dinkolaar: Duar zullen wij nicit over spreken, laat de linkerhand niet weten, ovat do redder doet. Ik ondersteun het voorstel a-an den heer Visser; laten wij zicioveel mogelijk voor de averklooeen zien te krijgen. Het a-ciorstol avordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat do hoeren Frenay en Collé er tegen zijn. van Corinna was in opstand gekomen tegen het denkbeeld, dat zij dienstbaar zou zijn in een klein burgerhotel, maar haar bekendheid met het Franscho leven in de provincie, pijnlijk aangescherpt door haar ondervinding, a-an den vorigeu dag, deed haar gevoelen, dat haar do grootste eer, die een Fransch burger aan een ander bewijzen kan, avas avedervaren. Tegenover Bigourdin, zoo door en door betrouwbaar, zoo fijn in zijn optreden, zoo volkomen eerlijk en oprecht, kon zij geen zweem van boosheid voelen. Het was alles anders, alle verhoudingen ava- ren zoo verschillend. Met oen Engelsch- man zou ze nooit een flirtation zijn be gonnen. En ze voelde vriendschap, zelfs iets van bewondering voor Bigourdin. Hij avas zoo forscli. zoo eenvoudig, zoo waar, zoo fijn verstandig. In weerwil van Martin's klacht dat zij den geest a-an het medeme Frankrijk niet 'begreep, had haar scherp opmerkingsvermogen haar de geestelijke en inoreele atmosfeer van Brantóme doen aan voelen. Ze voelde heel goed ook, dat Bi gourdin pelit hotelier (ho-uder van een klein hotel) hooger idealen had dan zij en een ruimer horizon. Zij had achting voor hem en als echte vrouw clmrmeerde het haar. dat zijn rnond zoo klein en zijn oogen zoo mooi van kleur avaren. Maar het avas nooit bij haai" opgekomen om hem te trouaven. En ze had er nu ook niets geen plan op. Het avas een gek voorstel. Zoodra ze weg avas uit Bran tóme, zou ze er om proesten. "Maar nu lachte ze niet en een avonderlijke rilling liep door haar leden en zij vond liet moeilijk om hem aan te zien. Nadat zij gisteren haar voorkeur had betoond aan een man, die haar versmaad had, deed het haar goed vandaag een anderen man aan haar voeten te zien. Deze groote, nobele rnan had haar lief en meende het Ondergordijntjes en glas- in lood raam pj es. Prae-advies van B. en W", d.d. 21 Januari 1932, naar aanleiding van het verzoek van hot bestuur der St. U'illibrcrdusstiri'iling om, overeenkomstig art. 72 e.a-. der L.Ov avat, de bcnoodigdo gelden ie rijder be schikking to stellen voor de auusdufiing van: a ondergordijntjes voor de beneden-loka len der G.L.O.-bdicol aan de Nassaulaan; b. leermiddelen vcor de nieuwe parallel lo klasse van de G.L.Ü.-schcol aan de 1, cure us Cos lei straat; c. glas-indool-roampjes voor do bene denramen van de scholen aan de Lourens Coslersliaat en de Bosboomlaan. Do heer Van Dorp: In bet begelei dend schrijven willen B. en \V. punt o. afvoeren, maar ik zou willen verzoeken dat neg oven aan te lioudcn. Een nader on derzoek is beter, dan een definitieve af- voerinsg. De lieer Frenay: W'aai om moet dat nu precies glas ui* loo.l rijn? Dat kan evengoed met ondergoidijntjes van 9 cent per el. Do lieer P. de Bruin: lk wil ca-en op merken, dat deze zaak binnen drie maan den beslist meet worden en aangezien liet hier een 'mvrugo geldt van 5 November, aou het j uitstel aangenomen rijn. De heer kan Dorp wil het noy eens aanhou den, maar liet voo.-stel is in do Commissie geweest en B. en W. hebben het afwijzend advies oa-ergenomen. Do heer Van Dorp: Daar kon ik niet aanwezig zijn en heb het a-eerstel dus niet kunnen toelichten. De Voorzitter: U kunt een a-oorstel deen. Do lieer Van Dorp: De bedoeling is ouden amen van ondoorzichtig glas. Vroe ger had men matglas, maar da.t woedt te- genavvonlig niet meer gedaan. Vroeger avas het vei keer niet zoo buitengewoon druk, maar tegenwoordig, nu er zooveel scholen bij elkander zijn, is dat anders. De eene gaat vroeger uit dan de andere en de kin deren gaan op de naburige hekken klim men om in de lokalen te kijken, wat hin derlijk is a-oor de onderwijzers en waarvan z[ij veel last hebben. Ik ben er zelf getuige van geweest. Die voldoende afsluiting is do oa-onve- ging wel avaard. - Ook in do Lourc-ns Costerstraat neemt het verkeer toe en in de Bosboomlaan door de menigte scholen bij elkaar, is daar een geweldige drukte door het aantal kin deren, aan avie drukte maken nu eenmaal eigen is. Het is van geweldige beleekenis om aan mijn arerzoek le voldcen. Do heer P. do Bruin: Ik weet niet a-eel op hot betoog van den hoer Van Dorp te zeggen. De school in de Bosboomlaan is eerst onlangs geopend en waarom meet de inrichting nu alweer avorden veranderd'? Wij moeten ieder dubbeltje omkceren en in dezen tijd niet met zulkjo a-erzoeken komen. Oak met oen aantal scholen a-an de gemeente is dat het geval. Onderwijzers zijn nu eenmaal gewone menschen en ava.t de eene wil, meet do ander ook hei.b m. Verschillende scholen schijnen nu weerglas in iciod en gordijntjes te moeten hebben In do Bosboomlaan zijn gordijntjes opge hangen. maar dje moeten nu weer weg. Wij moeten ons tót liet noodzakelijke be perken en het avenscihelijbe voor la'er be waren. Do lieer Van Dorp: Het schoolbestuur beeft geen bizondere avcnscl ,on gehad, maar bij gebruik blijkt liet andere. Ik ben voosr goedkoopere voorstellen, maar ik aou avel eens avillen vragen, avaarom ik zco'n bitse weigering krijg. Ms liet op een goedkoop© manier kan, ben ik do eerste om er mijn stem aan te gearen. Do heer P. de Bruin: Ik' zou niet giar- ne de meening 'doen postvatten dat ik op bitse arijzo gesproken heb. Wat kunnen B, on W. anders doen, dan avijaen op de nood zakelijkheid tot matiging in zijn avenschan? Zij nemen tegenover leder schoolbestuur dezelfde lioudjng aan, ook tegenover de openbare. liet voorste! wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Do Voorzitter sluit de vergadering. BINNENLAND. eerlijk. Niettegenstaande haar onafhanke lijkheid, en haar studentenmanieren, liad geen man haar aangezien met zooveel liefde, had geen man haar gevraagd zijn vrouw te avorden. Het as-as bespottelijk, maar zo voelde zich gevleid. Het deed haar avarm aan tot in haar fijnste ve zelen. Eh bien (welnu), Mademoiselle Co rinna. avat antwoordt u mij? vroeg Bi gourdin na een adomloozo stilte, as-aarin zij met baar hoofd over do tafel gebogen, zenuwachtig aan liaar handschoenen had zitten plukken. U bent heel vriendelijk Monsieur Bi gouxdin. Ik heb nooit gedacht dat u zulke gevoelens tegenover mij koesterde, zei zij hakkelend' als een welopgevoed' school meisje. Dat had u me moeten zeggen, Als ik eerder had' gesproken over mijn gevoelens vcor u, Mademoiselle, dan zou ik mijn voordeel hebben gedaan met uw aanwezigheid onder mijn dok. Plotseling welden de tranen op in haar OGgon en er kwam een brok in haar keel. Ze sprong op en in een plotse linge opwelling stak zo haar hand- uit. Monsieur Bigourdin, u bent de edel ste man, dien ik ooit heb ontmoet. Laat ons vrienden zijn, groote vrieuden. Maar ik kan niet met u trouwen, llet is on- niGgelijk. Maar waarom niet? U moet een vrouw hebben, die u lief heeft. Ik heb ai niet lief, ik zou u niet lief kunnen hotbon, en toen plotse- seling haar groote eenzaamheid voelend', rillend alsof de Poolwind om haar heen gierde, zei zij: Ik zal nooit oen man lief hebben, mijn heelo leven niet. Ilc zon het niet kunnen. En zo gleed van hom weg, vluchtend langs de tafeltjes nipt wilte tafellakens hedekt, avas ze verdwenen. Uit liet automobielbedrijf. In de algemoeaio vergadering vatn do Noderlandsche Unio a-a.n Chauffeurs ön overig aulomobielperscuocl, aangesloten bij den Denhalen Bo id van Transportarbei ders, gehouden op 7 cm 8 Mei te Dan Haag, is de volgende motie aangenomen: Da vergadering gehoord do inleiding van den Unie voorzitter betreffende clan chaos in het automobielbedrijf en d-e in verband met deze inleiding gevoerde discussie; spreekt ais haar oordeel uit, dat in liet automobielbedrijf ten aanzien van do con currentie in het bedrijf, den leesfaas! van het gebezigd materiaal, do controle op die nakoming der wettelijke voorschriften enz., doch in hot bizonder ten opzichte van do diensttijden van de in het bedrijf werk zaam zijnde arbeiders, zeer ernstige mis standen bestaan; voorts van meening zijnde, dat dczo misstanden een groot gevaar vormen voor do publieke veiligheid en directe oif in directe oorzaak zijn van talrijke ongeval len, welke bij het verkeer over den weg voorkomen doet oen dringend beroep op do regee ring en hot parlement om door hot tref fen van wettelijke maatregelen, en andere voorzieningen in do eerste plaats door in voering aan do op de beroepschauffeurs betrekking hebbende bepalingen van de Arbeidswet 1919, aan de velerlei wantoe standen avelke in hot automobielbedrijf heerschen, paal en perk te stellen; besluit deze op te zenden aan do regee ring en do beide Kamers der Staten Gene raal en voorts tie public-omen in do pers. Do itijnmart. In -eon rapport van den Ccntialen .band van scheepsbouwmeesters in Nol or] and wordt een plan ontvouwd, om den particu lieren schipper te Ihelpen en do Rijnvaart intact te houden, aldus meldt do N.R.C. Het rapport stelt zich a-oor, dat alle bc- Janghebb. nden bij' do Rijna-aart sullen mede averken en avelscAijjspersworoenigangen, (hy potheekbanken, sel'icepsbouavcrs en 200 mo gelijk de Staat. Deze belanghebbenden vormen samen een rechtspersoon bezittend lichaam, hetzij in naa nil coze vennootschap-vorm of jrt syndi caat-vorm, avelke als Centrale Rijnvaart Pool optreedt. De leiding van deze C.R.P. wordt opge dragen aan ê.'n bi) allo belanghebbenden Ier zake kundig bekend staand persoon, die bij gestaan avordt daar 2 ondor-direölourcn, waarvan één do adciot behandelt en de tweede de bevrachting, enz. Bil directorium staat o-nder toezicht van een raad van toe zicht, die benoemd \i ordl uit de belang w>b- bonden. Het kapitaal, de commissie meent, dat f 109.000 voldoende zal zijn, wordt door do belanghebbenden gefourneerd. Do tekorten avorden door het rijk in den vorm van een renteloos voorschot verslrekt, (hier door avordt het noodzakelijk, dat een ro- geeringsvcrUg>cnwco-d«er zitting heeft in den raad van tcez'icht. De C.R.P. huurt alle daarvoor in aanmer king komende particuliere schepen a-oor minstens 5 jaar met 5 optie-jaren. Do com missie meent, dat er in liet tijUsbestek a-an 5 jaren kans is, dat de verliezen dop!' win sten avederom weggewerkt ztijin, doldh zoo meebt blijken, dat uit niet 'het geval avas, dan kan gebruik gemaakt avorden van de 5 cptie-jaren. Financieel niexiws. Ivralingsche Katoen Mij. Bij de arroiKliss-eiricnis rechtbank te Rot terdam, is door de N.V. Kralingscho Ka toen Maatschappij, to Rotterdam, een ver zoekschrift om surséance van betaling in gediend. Havengelden te Bremen. Nadat Bremen reeds in Februari ter bo a-ordering van den graanhandel een niet onbelangrijke verlaging van de havengelden Bigre, (verduiveld), zei Bigourdin en hij viel weer neer op zijn stoel. Kort daarop vonden Forünbras en Mal tin hem vo-orovcr gebogen aan de tafel zitten, nis een beeld van neerslachtigheid. Maar vol als ze avaren van hun eigen za ken, merkten zo zijn verdriet niet op. Forlinbras sloeg hem op zijn broeden rug en avckte hom zoo uit zijn neerslachtig heid. liet is in orde, mon vieux Gaspard (mijn oude Gaspard), riep hij hartelijk. Ik heb in zich openende ooren de goddelijke uitkomst van mijn filosophio ge goten. Hij is .een nieuweling, op avion ik trotsch ben. Bigourdin, niet gestemd voor beeld spraak, schudde zich als een groeten hond. Wat praat je toch voor nonsens? Polydore, zaliger nagedachtenis, be gon Fortinbras. 'Och, zwijg daarover, avat ik je bid den mag. riep Bigourdin op, ongewoon on- geduldigcn toon. Het is geen grap, dat verzeker ilc u, zei Martin. Ik heb geen geld meer. Ik moet averken. U moot vroeger of later een plaats vervanger bobben voor Polydore. Geeft u mij het loon van Polydore, dan zal ik zijn plaats innemen. Onbekwamer dan hij kan ik niet zijn en ik heb misschien meer gezond verstand. Is het ernst? Ik spreek in vollen ernst. Bigourdin streek met de hand over zijn gezicht. Ik ging gisteravond1 slapen in een gewone wereld, dezen morgen ontwaakte ik in een fantastisch universum, waarin ik niets hen dan een blad',' door den wind' voortgedreven, zooals die daar, en met de hand vrees hij naar buiten. Ik aveet niet meer avat recht, aval krom is; maak jullie maar alles in orde. haïl ingevoerd, zal th'ans mot ingapg van 9 dezPr een verlaging van do havengelden avorden ingevoerd van 10 pCt. Verder avordt een reeks a-an andere klosten eveneens ver laagd. Bij sommige groepen bedraagt dó ver laging 55 pCt 67 luisteraars op de IOÜÖ inwoners. Eind Maart 1932 bedroeg het aantal aan gegeven radio onlvajiginrichlingon 291.053. Het aantal aangeslotenen aan radio-distri- buticcentiales bedroeg 251.063. Li totaal dus 542.116, hetgeen noerkomt op G7, luisteraars (gezinnen) per 1000 inwoners. Loonsverlaging van gemeentopersoneel te It otterdam, Na dagenlange beraadslagingen hoeft do raad van Rotterdam gisteravond bestolen do looncn van het gomeentepersnoeel met 3 pet. te korten. Dit voorstel word met 25 tegen 18 stemmen aangenomen Jcr stemden S. D, A. P., a P. If. "Voorts werd met 24 togen 19 stemmen besloten de opeenten op Je hoofdsom van de gemccntcfomdsbelasting te Lepak-n oi> 80. Bij de tegenstemmers had zich ditmaal gevo-cgd de vertegemvo-otKliger van. do Staatkundig Gcreformoeule Partij. Woensdag, 1L Mei 1932. II i 1 v e r s u 111, 296 hl. V.A.R.A,-uitzending. 6.30—7 u. It.V.U. 6.457 en 7.307.45 u. Gymnastiek les. S u. Gramafoonlos. 9.30 u. V.AR.A'.- erkest onder leiding van II. do Groot. 10 u. Mordenavijdmg V.P.R.O. 10.15 u. Voor arb. i. d. Continubedrijven: V.A.R.A'.- orkest onder leiding van H. die Groot en Groot Volkstooneel. 121.45 u. V.A.H.A.- septet onder leiding van Is. Eyl cm Gra- mofoonplaten. 2.15 u. P. J. Kers: Onze keuken. 3 u. Zang en piano, Elize da Haas en Joh. Jong, afgew. door gramo- fcwnplaten. 3.30 u. Voor de kinderen. 5.15 u. V.A.R.A.-seplet onder leiding van Is. Eyl en Gramofoonplaten. 6.30 u. R.V.U. Schaakcursus door dr. Max Euwo. 7 u. Lezing. 7.30 u. „Bos Rroimadorlhaus" van Willner en Reichert. Muziek a-an Schubert Bcrté. Fritz Kirsch Ensemble. Regio: H, Weissbach. Dirigent: J. Ziegler. 10 u.Wak ker en Tropenduit. 10.15 u. Orgelspel Joh. Jong. 10.45 u. Vaz Bias. 1112 u. Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 NI. Uitsl. N,C.R.V.-uitzending. 8 u. Schriftlezing. 8.159.30 u. Gra mofoonplaten. 10 u. N0,BV.-Duinesk 001*. 10.30 u. Ziekendienst. 11 u. Concert. M. Jurjaanz, harmonium. Mej. De Jager, so praan. Mevr, R. Mijrihout, alt. 12.15 u. Gramofoonplaten. 12.30 u. Orgelspel L. Blaauw. 1 u. Concert door kwintet onder leiding van P. v, d. Hurk. 2.30 u. C-hr Lectuur. 3 u. Gramofoonplatm. 3.30 u. Concert. Mevr. NI. Rolloos, zang en mej. v. Riemsdijk, piano. 3.50 u. Clarinet-recit- tal A. do .Wilde. K, Gerslcling, piana 4.40 u. Vervolg zang en piano. 5 u. Kin deruur. 6 u. Voor de landbouwers. 7 u. Causerie over het muziekleven in de refor- malieperiode. 7.45 u. Ned. Clir. Persbureau. 8—10.30 u. De II.O.V. onder leiding van F. Schuurman. O.a. Ouv. Froisehütz, Mtober 8.30 u. Bookenpraatjo. 8.50 u. Vervolg concert. Gassenoiselte, suite, Tsjaikows- ky. 9.15 u. Boekenpraatje. 9.-35 u. Vervólg concert. O.a. uit Prince Igor, Borodin. Ca. 10 u. Vaz Dias. 10.30 u. Orgelspel L. Blaauw. 11—11.30 u. Gramofoonplaten. verzekeren Dus u neemt mij als bediende in het Hotel des Groltes? Mon dier, zei Bigourdin, in mijn ontredderden toestand vind ik alles goed. De ontreddering of liever do omver- avorping hij gebruikte liet avoord1 bou- loversement van den forschen man avas zoer merkbaar. II ij zat daar als versla gen. Iemand, ten prooi aan do hevigste zeeziekte, kon niet minder onverschillig zijn omtrent zijn lot. Fortinbras nam hem nauavleltend op en zijn volle lippen maak ten een fluitende beweging. Toon avisseldo hij een blik met Martin, die er dadelijk het zijne van dacht. Zo verdient een pak sliiag, zei hij in liet Engelsch. Ilem vriendelijk aanziende, zei Forlin- btras tot Martin: Je licht wal aan mij te danken, is het niet? Een licele boel, zei Martin. Félise, met een gewichtig gezichtje, snelde de sale a manger binnen. Mon oncle, le père Didicr (de oude Didier) laat aveten, dat hij' zijn kalf pas de volgende weck. wil slachten. Wat moe ten ave doen? Dan eten ave asperges, zei Bigour din, en hij staarde avcer naar den No- vembcr-regen. Zwijgend zaten de twee mannen te roe ken. Toen gooide Fortinbras zijn eindje sigaar aveg in Corinna's kopje, stond op, rekte zich uit en geeuavde luid. En na mijn voornemen ten uitvoer gebracht te hebben, trok ik mij terug om een welverdiende rust te genieten. En u, Monsieur Polydore Martin, moet uw nieuavo taak beginnen. En Martin haalde uit de provisiekast een blad en een voorschoot, (rok zijn jas uit, sloeg zijti hemdsmouwen op en begon het ontbijt weg te ruimen. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6