Wederom Prijsverlaging Holiandsche ROOMBOTER Fortinbras' Toovermacht. Belegen Volvette SEPTE18ERKAAS 43 LIMONADE SIROOP heele fiesch39 LIMONADE GAZEUSE Literflasch 13 BIMEJïLAm' per Food eeof CENT PER POND CENT CENT SI Radio-Programma's. Prinses Juliana in den Wieriugermeor, Togen drie uur in den middag arriveer de por auto U.K.H. Prinses Juliana, ver gezeld door haar kamerheer mr. baxon Baud ou baronesse Bantinck to Slooblotrp. Een. groote scha.ro belangstellenden, van ">vio velen por autobus of auto ol zelfs por rijwiel uit hot aangrenzende gebied van Noord-Holland waren gekomen, juichte do Prinses bij haar aankranst in liet dorp bij hot begin van do Brink too. Prof. dr. J. R. Slotemaker do Bruine, voorzitter van het Zuidorzeefonds dor Ne- dorïandseli Hervormd© Kork en ir. A. lte-broek, lid dor Wioringonnoer-dLrectio begroetten do Prinses. Die directeur geinf- raai van do Zuiderzeewerken ir. V. J, P. de Rlocq van Ku Heler, do burgemoestors van Modcmblik C. Poters en Wieringen L. C. Kei if, tot wier gebied den Wiaringer- nioarpolder grootendeels behoort cm de leden dor darpscommissio, die zich vooir dezen dag had gevormd, werden aan ILK-H. voorgesteld. Vervolgens had de plechtigheid van den dag: do plaatsing van den gedenksteen in den muur van de Ned. Herv. Kerk, plaats. De architect van hot nieuwe kerkgebouw, da hoor Hoogevest, lichtte die Prinses voor, die daarop don gedenksteen in don muur metselde. Het opschrift van den steen luidt: „Den 25em Mei 1932 went in tegen woordigheid van vele gonoodigden deze gedenksteen geplaatst door Haro Koninklij ke Hoogheid Prinses Juliana, Louise, Em ma, Maria, Wilhelmina, Prinses der Ne derlanden". Prinses Juliana, aan wie oen bouquet rozen word aangeboden, toeken de die oorkonde en met het zingen van „Mijn schild end© betrouwen" was de plechtigheid geëindigd. Teruggekeerd op de Brink heeft Prin ses Juliana daarna door het opemsluiton van een afsluiter de waterleiding van het dorp in bedrijf gesteld. Onder luid gejuich dor massa began tegelijkertijd een fontein, do eerste in het nieuwe land, te spuiten. Achtereenvolgens bracht de Prinses daar na een bezoek aan verschillende gebou wen, In de Kerkstraat, haak Schoolstraat, wer^l onder leading van den heer G. Gil. Dun, inspecteur van het Lager Onderwijs, de in aanbouw zijnde school bezichtigd. Bij de eveneens in aanbouw zijnd© Ge reformeerde Kerk, welke eveneens bezich tigd worvJ, verwelkomde ds. II. H. Schoe- maker uit Kampen de Prinses. Vervolgens werd terwijl de klokjes van de in aanbouw zijnde R.K. kerk aan de andere zijde van de Brink luidden naar deze kerk gewandeld. Hier begroot ten pastoor P. Braak en de architect van het nieuwe kerkgebouw, de heer Van Zan ten uit Haarlem, de Prinses, die met veel belangstelling kennis nam van de tecke- nimgen van het bouwwerk en het kerkge bouw, voor zoover dit reeds gereed is, bezichtigde. Tenslotte bezichtigde de Prinses eenige woningen op de Brink, het magazijn van het Witte en Wit-Gele Kruis en het ge bouw voor Maatschappelijk Werk. Hier bood mej. Ols-der Prinses Juliana ©an bou quet oranje anjers aan en werd de thee gebruikt. Voor haar vertrek wemschte Prinses Juliana ook de Ned. Herv. Kerk van bin nen te zien en daarna wandelde zij naar de pont in die Dan Oeverschevaart op ©enige honderden meters afstand, waar haar auto reeds was overgezet. Alleen vergezeld door ir. de Bloeq van KuHelcr heeft H.K.H. Prinses Juliana, die tot kwart voor vijf in Slooldorp was ge- bloven, leen bezoek aan den afsluitdijk ge bracht om do slui tings werkzaamheden bij Do Viieler in ©ogenschouw te nemen. Op dozen belangrijken Gag voor Sloot- dorp is tegelijkertijd ook' het electrisch bedrijf in dienst gesteld. Naar het Engelsch van William Locke, door J. E, d. B. K. 38) Bigourdin straalde en maakte eer, kleine buiging. Hij was bed trotsch op zijn cham- bre d'honneur, waar de mooiste empire meubelen van zijn overgrootvader, den on- gelukkigen général de Brigade, waren ge plaatst. Deze spontane bewondering na een vlucïriigen blik verheugde hem zeer. Ik hoop, Mademoiselle, dat u Félise en tnij de eer wilt doen onze gast te zijn, zoolang u in Brantöme blijft, zei hij op de hem eigen, hoffelijke vrijze. Lucilla ving zijn stralcnden Mik op. Dat is alleraardigst van u, maar ik ben geen mensch alleen, ik kom met ©on heelo karavaan. Ik bon er en dan is er het dienstmeisje en de chauffeur en de auto en de hond en het katje. Het hotel is klein, Mademoiselle, zei Bigourdin, maar onze harten zijn groot genoeg om u allen te ontvangen. Hiertegen kon niet geprotesteerd' wor den en Lucilla stak op hiaar vrije, gulle manier de hand uit. Monsieur Bigourdin, ik neem uw gulle gastvrijheid hoe! gaarne aan. Je vous remerSie iofiniment, Made moiselle, zei Bigourdin, (ik dank u har telijk). Trillend van opgewondenheid' ging hij naar beneden. In g-een vier opeenvolgende geslachten was zoo iets in het Hotel dos Grotles gebeurd'. Familieleden waren er natuurlijk kosteloos geweest. Eens, tegen het eind van bet tweede keizerrijk, had een minister van binnenlandsche zaken de cliasnbre d'honneur bewoond, en hij was vertrokken zonder zijn rekening te betalen dat bleef een leelijke, donkere schuld' in Mr. Harm Smeenge gehuldigd. Ter gelegenheid van den tachtigstcn ver jaardag van mr. Harm Smoengo hail „De Drentsche Vereeniging", waarvan de jubi laris beschermheer is in Amsterdam oen Smec'nge-avond" georganiseerd. Een groot aantal dames en hoeren, loJen der vereeniging, vertegenwoordigers van orga nisaties en instellingen, waaraan mr. Srnoenge vele jaren zijn krachten gegeven heeft en andere belangstellen Jen, was in Krasnapotsky bijeengekomen. Zooals in do pers bekend was gemaakt, zou mr. Smeenge zich aan het hulde- letoon onttrekken en zioh op dezen avond door een zijner familie!©Jen. doen vertegen woordigen; -do van bepaalde zijde op hom uilgeaefenden aandrang had hem och Ier van gedachten doen veranderen, zoodat do aanwezigen de vreugde hebben mogen sma ken, don jubilaris een groot deel van den avond in hun midden te mogen zien. Toen te half negen de voorzitter van ,,D© Drentsche Vereeniging", notaris J. bijenhuis, de bijeenkomst op-onde, was mr. Smeenge nog in zijn tijdelijke verblijfplaats to Bioemendaal, maar dank zij het feit dat per telefoon eon verbinding tot stand was gebracht, kon de jubilaris >le toespraak van den voorzitter, die op het podium in heb tel-efoon-apparaat sprak, zeer gemakkelijk! volgen. Do heer Nijenliuis, wiens slem door oen luidspreker overal in de zaal goed te ver slaan was, schetste in het kort de botee kenis van mr. Smeenge voor de vereeni ging en de provincie DrenLe, er daarbij op wijzend dat de jubilaris het gewest en zijn bewoners door zijn groote talenten ge steund en omhoog gestuwd heeft. Mededeeling werd gedaan van oen zeer groot aantal ingekomen felicitatie telegram men en brieven, oa. van oud minister Co- lijn, de liberale Tweede Kamerfractie, mr. Rink, ami-minister mr. Kan, oud-minister dr. Posthuma, de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam, mr. Linthorst Ho- man, oud-commissaris der Koningin in de provincie Drente, de Nel. Heidemaatschap pij, dr. Vibaut en Klaas de Vries, secre tins van Volksonderwijs. Te ruim half tien betrad1 de jubilaris, in gezelschap van mr. IC Jansma en enkele familie-leden de zaal. Namens de vrienden en vereerders van mr. Smeenge lieeft hierna dr. I. II. J. Vos, die den jubilaris vele jaren op zijn politieke schreden heeft gevolg! en hem zooals hij het zelf noemde als zijn geestelijken vader beschouwt, een huldi gingsrede uitgesproken. Hij schetste mr. Smeenge daarin als een groote nationale figuur, die nooit zijn beginsel verzaakt heeft en toch immer bij ieder, die hem kende en meemaakte, bemind was. Spr. bood tenslotte de beeltenis van den jubilaris, hem voorstellend in staatsman- Ideedij, geschilderd door den heer Cii. Zwaan, aan de familie aan. Vervolgens spraken nog, in het bijzijn van den jubilaris, die te ongeveer elf uur verlrofc, zijn kleinzoon, mr. H. van Riel, die nautens zijn grootvailer bedankte voor de hulde en namens „S-chuttevaer" de heer Hortensius uit Bodegraven. Mr. Smeenge zelf heeft nog in een kort woord dahfc gezegd voor de hem gebrachte hulde. Na zijn vertrek voerden nog velen het woerd. de boeken van het hotel. Nog nooit was een vreemde er een geëerde gast ge weest. Hij had het wel aan Corinna aan geboden, maar toen was hij doodeiijk van haar en dat ihaakt een groot onderscheid. De Franschen zijn van huis uit niet gast vrij; wanneer zij het echter zijn, geven zij alles, wat zij bezitten tot hun laatste bete broods, doch dan voelen zij de be- leekenis van hun daad. in dc vestibule vond hij Félise, die daar stond te wachten op do rekening en ver antwoording, die Martin haar moest geven over huishouding en omgeving. Het was niet al te best gegaan. Monsieur Peyrian, een van hun vaste handelsreizigers, bad een bakkers-tor in zijn brood gevonden en was naar het Hotel du Cygne gegaan. De hakker hield vol, dat de bakkers-tor er niet bij hem ingekomen was, want de torren bij hem waren heel anders. Ze hadden een anderen bakker genomen, maar dezo kon niet bakken. De goede Madame Tbuillier, die het toezicht op de fabrique zou houden, had, na twee dagen met iedereen overhoop gelegen en was wegge gaan zoo nijdig als een spin, omdat ze niet gegeten had aan tafel bij den patroon. Dan hadden ze twee van do fabrieksmeis jes verloren, om verschillende redenon en een van de oimibuspaardcn was leehjk gevallen. Félise, niet meer denkende aan hlet Mat- son de Blanc en de Notre Dame, wrong zich de handen. Ze was uit het sprook jesland neergedaald tusschen de lieve, be langrijke realiteiten van het leven. Maar wat je me vertelt, is vren-o lijk, riep ze uit. En dat is allemaal, omdat u weg bent gegaan, zei Martin. Maar ze gaat nu niet meer weg, zei Bigourdin, en hij nam haar mede mede naar den kleinen salon dn kuste haar teeder. Geil. Staten van Zuid-Holland. Ged. Stalen van Zuid-ilclland hebben aan de Stalen ter goedkeuring voorgelegd de rekening wegens de provinciale inkom sten en uitgaven over 19J0. Do ontvangsten hebben beJragen fl9.OS-l.562 09, do uiig. 117.815.14-163, zoolat het balig saldo f 1.269.417.46 'heeft bedragen. De ramp vau de Ooievaar Naar wij vernemen heeft mevr. Baudart, de weduwe van oen der bij liet vliegonge val van Do Ooievaar op 6 D'ecembcr van 'hot vorig jaar op het vliegveld te Bangkok om hot leven gekomen passagier, zich via een Rotlerdamsdh advocaat tot de K.L.M. gewend om vergoeding van do schade door haar geleden door het omkomen Van haar echtgenoot. Mevr. Baudart meent, dat hoewel in do YervoCTvoorwaardcn van de K.f-.M. uitdruk kelijk is bepaald, dat de maatschappij tot gecsn enkele sdhadeveigccding uit hoofde van vliegongelukken verplicht is, de K.L.M wel aansprakelijk kan warden gesteld, wan neer een ongeval wordt veroorzaakt door de schuld van liet personeel der maat schappij. Mevr. Baudart is van ooirdeel dit blij de ramp van De Ooieraar te kunnen bewijzen. Oost-Indië. Resultaten van den luchtpostdienst. Aneta meldt aan de II. Crt, Batavia Naar aanleiding van de beslaan de mogelijkheid, dat de wekelijksche lucht postdienst Holland-Indie vice-veisa zlou kun nen worden stopgezet, door ouro1 doende rendabiliteit, heeft Aneta gegevens verza meld van de tot dusverre bereikte resulta ten. De wekelijksche ludhtpestdienst, die sedert October 1931 bestaat, werd met greote regelmaat uitgevoerd, terwijl het luchtrecht voor briefkaarten werd verlaagd van 30 tot 20 cent, evenals een belangrijke verlaging word ingevoerd voar zendingen boven do 20 gram. De kantoren te Smga- radja en Makassar verkregen een gunstiger aansluiting op de ver,rekkende vliegtuigen Sedert de instelling van een wekelijksohem vlicgdienst is het vervoer meer dan ver- Hef schijnt, dat je erg veel verdriet hebt gehad, mijn klein© Félise. Maar waar om mij niet geschreven, dat je ongelukkig waart bij je tante Ciothilde? Ik wist niet, dat ze zoo'n vieilie pimböcli© (kribbekat), was geworden? Ze hoeft geschreven en ik heb geantwoord. En ik vertel je, dat ik geantwoord heb. Je behoeft voor tante Ciothilde niet meer bang te zijn. Mais tout qa est fini. Bien et bel fan (maar dat is nu alles heelemaal voorbij). We moeten nu over ons zelf praten, ik heb me ellendig gevoeld, toen jc weg waart, ma pelite Félise, dat vertel ik je eer lijk. Alles ging verkeerd'. Ik kan niet bui ten mijn kleine menagêro (mijn kleine huis houdster). En je behoeft nooit met iemand te trouwen, zelfs niet met den president van de republiek, tenzij je dat wenscht. Foi de Bigourdin, voila (op mijn woord van eer). Félise begon te huilen. Haar oom was veel te goed voor haar. Allons domo, (kom, kom). Ik schijn een oude brompot te zijn geweest. En ik ben toch zoo goedaardig als een lam, Heb maar vertrouwen in mij en in je vader daar zijn dingen, die je nu nog niet kunt begrijpen/ maar alles komt best terecht. En je houdt wel een beetje van me, is het niet? Ze sloeg haar armen om zijn hals. Je t'adore, mon petit onclo (ik aan bid je, oompje) riep ze. Tien minuten daarna, met de sleutel bos in haar ceintuur gestoken, was ze druk bezig om den chaos van de tus- schenregeering te herstellen. Gedurende de alwozigh$id van het vrouwelijk oog wa ren er vreeselijke dingen voorgevallen. En zelfs Martin kreeg ook zijn deel van de aigemetno berisping. Want Félise, bestuur der van het hotel, en Félise, do ldeine menscnenziel, waarin het zoot stormen kon, waren twee geheel verschillende personen. dubheld, doch in den alleriaalslen lijd is deze vermeerdering opgehouden. Per vlucht worden volgens do statistische gegevens vervoerd475 briefkaarten, 409 postwissels, 109 zendingen voor tusscilienliggendo lan den, 13.000 brieven van 5 gram, 3300 brie ven tot 20 gram, en S75 zwaardere zen dingen .Het aantal brieven tot 5 gram blijft constant, maar de zwaardere zendin gen, die meest hande'sstuldcen zijn, wor den in gering aantal verzenden. Gebleken is, dat de particuliere lmlhtpestcoTrespon- dentie reeds een wonderbaarlijk maximum heeft bereikt. Ongeveer 50.609 Euro-poesche gezinnen in Indus schrijven circa 14.000 luchtpostbrieven per week, zioodat dus het aantel Europeanen dat eein nauue familie band in Nededand aanhoudt, zeer groat is. Derhalve is uit dezié categorie van ludit- zendingetn nog slechts een onbelangrijke toename te verwachten, waardoor het ludln- poMvervaer, tenzij de handel een even ruim gebruik er van maakt, niet noemenswaard zal toenemen. Het A.I.D. schrijft, dat, wil men onlko- mom aan de stopzetting der wokelijksdhe pO'Stvluchten, de oplossing tevens zal moe tal weiden gezocht in een zoo ccianomisch mcgelijke cxploilalie, het Mal spreekt er zijn verwondering over uit, dat, ondanks het stationair blijven van het postvervoer, do toestellen van de K.L.M. steeds groo- ter wo-rdon. Vrijdag, 27 M|;|L 1232. Hilversum, 23,6 M. 61.4512 u. V.A.R.A. 12—4 u. A.V.R.0. 4—8 u. V.P.R.0. 8—11 u. V.P.R.0. 11—12 u. V.A.R.A. 6.45—7 en 7,30—7.45 u. Gymnastickles, 8 u. Gramofoonplaton. 10 u. Morgenwijding. V.P.R.0. 10.15 u. Voordracht door A. Bouwmeester. 10.30 u. V.A.R A-septet on der leiding van Is. Eyl. 11 u. Causerie voor de vrouw. 11.15 u. Vervolg V.A.R.'A'.- septet. 12 u. Omroeporkest onder leiding Mijn hoste Martin, hoe konden oom en jij nu toch die vuile servetten van de waschvrouw aannemen. Ze zien zwart. En zonder complimenten haaide zo een kunstig gevouwen servet uiteen en liet hem zien, hoe gooi het was. Het is maar goed dat ik terug ben, verklaarde ze. Dat is het zeker, Mademoiselle Fé lise, zei Martin. Ze wierp hem oen onderzoekonden blik toe en haar mondhoeken trokken omlaag, alsof ze teleurgesteld was. Dan, zich be denkende, da t ze had gesproken - tot don bediende en niet tot den man, klaarde haar gezichtje weer op. Hij had in allo geval liaar standje goed' opgenomen. Het diner was al begonnen ca de honge rige handelsreizigers, met hun servetten in hun boord ge§tokon, haddon de soep al gebruikt, toen Lucilla do eetzaal binnen kwam. De hoog© Mediciskraag op haar grijs fluwc-cien japon liet do mooie lijnen van haar hals uitkomen en harmoniseerde good met hot naar achteren gekamde haar. Zo kwam glimlachend en statig nader en maakte den indruk van oen volmaakt type van de nieuwe beschaving. Martin, die haar maar even in do sche mering liad gezien in haar bonton maintol, stond als betooverd met oen stapel vuile soepborden in zijn lianden. Zoo'n aller liefste, glanzendo verschijning had hij nog nooit gezien. Bigourdin, die als gewoonlijk mot Fé lise aan oen tafeltje dineerde, stond dade lijk op -en geleidde zijn gast naar de kleine tafel bij het terras, waar Martin en Co rinna ook gezeten hadden. Het was ver sierd met geol-bruine chrysanten. Ik zat voor het vuur te droomen tusschen al uw mooie oude dingen, en toen moest ik mij vliegensvlug Vierkleed e a en daarom ben ik een bootje laat, zoi zij verontschuldigend'. 'Als u maar alles bobt, wat u noo- van N. Troep en Gramofoonplaton. 2 u. Dr. P. Klinkenberg: Fridjof Nausea (Voor scholen). 2.30 u. Vervolg orkesiconoert. 3 4 u. Concert uit café rest. „Atlanta" te Rotterdam. 4 u. Orgelspel door Joh. Jong. 4.30 u. Voor de kinderen. 5 u. V.A.R.A.-orkest onder leiding van II. de Groot. 6 u, Gramofoonplaton. 6.15 u. Ver volg concert. 6.40 u. Gramofoonplabem. 7, u. V.A.R.A.-orkest onder leiding van II. de Groet. Met medewerking van J. Jong, orgel. 8 u. Mr. T. G. de Jongh: Kinder wetten en kinderrechtspraak. 8.30 u. Con ceit. Cora de Langen—Van Rijn, alt mezzo sopraan en J. Spaanderman, piano. 9 u. Dr. B. Ilaga: Geestelijk leven in Indie. 9.30 u. Vervolg concert. 10 u. Vrijz. GodsJ'. Persbureau. 10.05 u. Vaz Dias. 10.15 u. Declamatie door Albert van Dialsum. 10.45 u. Gramofoonplaton. 1112 u. Gramofoon platon. V.A.B.A. Huizen, 1875 2d. Algemeen programma, verzorgd door de N.O.R.V. 8 u. Schriftlezing. 8.159.30 u. Gra- mofoonplateen. 10.30 u. Ziokendianst. 11 u. Gramofoonplaton. 12.152 u. Concert. H. Hermann, viool. T. G. v. d. Haar, dito. H. v. d. llarst Jr., oello en mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 2.30 u. In disch programma met medewerking van L. Kruithofv. Diggelen, zang. IHna Appel- doom, piano en T. Kruithof, voordracht. 4.30 u. Gramofoonplaton. 5 u. Voo-r Post zegelverzamelaars. 5.30 u. Voor amateur- fotografen. 6 tl. Causerie door II. J. Slem- voort. 6.30 u. Gramofoonplaton. 6.40 u. Causerie door A. J. Herwig. 7.10 u. Cau serie otver Gort en Havermout. 7.45 u. M. K. W. Gerisch: De Wezer. 8 u. Concert door de II.O.V. onder leiding van F. Schuurman met medewerking van A. Wond, alt. O.a. Symphonia in F, Bach. 9 u. Causerie „In de Eempolder". 9.30 10.30 u. Vervolg concert. O.a. Ouv. „Obe- rou" en fragm. „La damnation de Fausl Berlioz. Ca. 10 u. Vaz Dias. 10.3011.30 u. Gram of o on p latrare on cert. dig hebt, Mademoiselle, zei Bigourdin op bezorgden toon. liet is hier de provincie en niet Parijs. Ze verzekerde, dat Félise uitstekend voor alles gezorgd had en hij liet haar over aan haar diner. Martin gaf de soepborden aan het kamermeisje en ging met het rncnue naar Lucilla. Wenscht Mademoiselle het diner to gebruiken? vroeg hij in het Fransen. Kalm en een beetje spotachtig zag ze hern aan en knikte toestemmend. Hij zag, nat haar oogen diep- donker grijs waren en vol licht. Hij vond het moeilijk er met langer naar te kijken. Maar hij ging weg, haalde de soep cn wijdde zich toen weer aan de andere gasten. Telkens als hij bij baar tafeltje kwam, ontdekte- hij iets nieuws. Toen ze voor de groente bedankte, keek zo hem aan en glimlachte. Hij dacht, dat diij nooit zoo'n edel voorhoofd, z.oön lieven ietwat spotachtige®, mond had ge zien. Ze had het gezicht van een por tret van Romncy, mot de geestelijke ge steldheid' van do twintigste eeuw. Toen hij do tafel cupimiindo voor het dessert, zoi zijWaarom spreekt u Fransclï, terwijl u weet dat ik een Amerikaansclie ben? Dat is hier in huis de gewoonte, wanneer een gast ziük mooi Fransch spreekt als MademoiseKe. Dat is heel vriendelijk van u, zei ze in het Engelsch,maar het lijkt me nog al grappig, dat Amerikanen en En- gelschen Fransch met elkaar spreken- Iloe weet u1, dat ik oen Engcdschman ben? zei hij, terwijl zlij'a hart hij dil kol e gesprek luider been te ld oppen. Zij lachte. Ik kijk uit mijn oogen. En buiten dien weet ik veel van u door onze vnenten Corinna Hastings, en dan. déior mijn kleine gastvrouw, 'die daar zit. (Wordt vervolgd)- van ZWET 44

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6