Schiedamsche Courant SE TWEEDE BLAD Werkzaamheden in den volkstuin. Dinsdag 14 Juni 1932 No. 20034 Het planten van kool, meloe nen en komkommers. Wc planten nu kool en honden er wol rekening mede, dat rondo, wilt© en savoyo kool, uitgezonderd late groene savoyy(, vóór den langsten dag aan den groei moei zijn. Wc planten op 70 tot 80 c.BI. •ondcrlingen afstand en gieten ze, indien hot droog weer is, flink aan. Kool ver langt een voedzamen, vochlhoudendlcm hod om. 1 Wanneer de planten eenmaal aan den gioei zijn, geven we 2 a 3 maal oen over bemesting met Chilisalpcter, wat we aan den voet om de plant strooien. Een hoe veelheid van 2 K.G. per Are en por keer is niet te veel en de resultaten zullen «1 spoedig zichtbaar zijn. In leeg gekomen bakken kunnen we nu nog komkommers of meloenen uitplanten. De grond wordt eerst flink losgemaakt en ook het brocimateriaal wordt losgcsclrud, waai na wij alles flink nat gieten. We planten ecu plant in het midden van bat raam. 'Om verbranden te voorkomen, kal ken wo het middengedeelte van liet raam. Dit is slechts noodig, totdat de planten zijn aangegroeid, daarna kunnen ze het zonnetje zeer goed verdragen. Do hoofd- slengol nijpen we op 2 a 3 bladeron, do zijranken nijpen we op 5 tot 7 blade ren en de daarop volgende ranken wan neer ze den zijkant van den bak bereikt hebben. Vooral meloenen luchten wij tijdens den bloei flink en houden ze dan ociiiigszins droog om vruchtzelting te bevorderen". Wan neer do vruchten eenmaal gezet zijn, nij pen we de ranken, waaraan zo voorkomen, in op tiveo bladeren hoven do vrucht. 'Om do vruchten ongeschonden en zin delijk te houden, leggen wo deze op een stuk glas. Van veel belang is oen regelmatige tem pernhmr en vochtigheid, liet eerste re gelen we zooveel mogelijk door met over leg te luchten, waarbij tocht moet wor den vermeden. Ciioton d'oen wo nooit in liet hart der plant, om liet afrotten der stengels te voorkomen. Wo gioten voor namelijk boven in den bak, daar tiet water immers gemakkelijk naar beneden zich een weg baant. Men" kan ook een paar looge bloempotten in den bak ingraven en daar in gieten. Vooral de teelt van meloenen is nogal beweikelijk, maar liet geeft dan ook vol doening, wanneer we deze gewilde vruch ten uit eigen tuin kunnen oogsten. De be- noodigdo planten moeten onder glas zijn aangekweekt en worden nu met kluit over gebracht. Wie do leeggekomen bakken op een een voudiger wijze wil benutten, kan daarin postelein zaaien. 'Ook in den vellen grond zaaien wo weer postelein en ook zomer- peen en kropsla voor opvolgenden oogst, ook nog schuldig gemaakt aan diefstal van ■een 6 tal rijwielen, terwijl hij bovendien verdacht wordt van diefstal Van groenten van de groentemarkt. Een groot aandeel in bovengenoemde zaamhoden hal.een zekere M., die in Sohe- veningen een winkeltje had, waar lcrui te- nierswaren en consumptie-ijs werd ver kocht. Deze M. verzamelde des avonds in zijn winkel allerlei ongure elementen, or ganiseerde als hot ware inbrekci'splecgjes liefst elk onder oen hoofdman en gaf aanwijzingen, waar een „kraakje moest worden gezet. Hij verstrekte inlichtingen, ter zake en levterdo zoo noolig ook de voer de uitoefening van het vak hanooligde in strumenten. In ruil hiervoor bedong hij voor zich oen behoorlijk aandeel in den buit. Ook deze M. is in liet Huis van Bewa ring ingesloten. Behalve U. en M. bevinden zich nog in liet Iluis van Bewaring zekere P. W. 11. on A. 13., heiden te Den Haag woonachtig en verdacht van medeplichtigheid bij ge noemde inbraken. U. heeft reeds oen bekentenis afgclcgl, terwijl de anderen gedeeltelijk hebben be kend', bij do misdrijven betrokken te zijn geweest. GEMENGD NIEUWS. lubrckersbeiulo gearresteerd. Jlet hoofdkwartier te S cli even in gen. liet is de Ilaagsolie politie mogen go- lukken do hand te loggen op oen inbrekers- bende, (die speciaal winkels tot haar ope ratie terrein koos. Door deze arrestatie klaarheid gebracht in verschillende inbra ken, welke tot dusver nog niet opgehelderd konden worden. In het Huis van Bewaring is n.l. in do eerste plaats ingesloten de 25 jarige II. U, zonder vaste woonplaats. Bij het onderzoek is gebleken, dat U. zich in liet voorjaar van 1931 en in het voorjaar van 1932 to Don Haag schuldig heeft gemaakt aan een 10 tal inbraken, welke inbraken hij vaak al leen pleegde, doch ook wel in vereeniging met andere bekende inbrekers en dieven Gebleken is, dat U. betrokken is geweest Dij de volgende inbrakenop 20 Febr. 1931 in een zuivel inrichting in de Lekstraat, waarbij ruim föOO word gestolen en een aantal goederen, welke laatste later in be slag genomen zijn in een perceel aa.n do Iluysdaelslraal; op 17 Februari 1931 in een boter- en kaaswinkel in het NVest- einde, waarbij voor £30 aan eetwaren wend medegenomen; op 10 Februari 1931 in do zaak van do Gruyter aan den Z.W'. Buiten singel, waar contanten en een aantal krui denierswaren werden gestolen; op 11 Fe bruari 1931 in don Unie-winkel op de Beek- hun, waarbij ongeveer £112 werd ont vreemd op G Februari 1931 in den Unie winkel nan den i ■■anonburgcrwcg, bij welke gelegenheid f 195 a«o contanten on een G00-lal gasponningon weiden gestolenop 25 Februari 1931 in oen koFiclent aan do Joh. do Wit (laan, waaruit een nieuw po- trolcumtoestel werd meegenomen, dat hater in beslag kom worden genorom in een per ceel aan de Veenkaido; op 9 Maart 1932 in een sigarenwinkel aan do Constant Re- becquGstrnat, waar toegang werd verkregen door een tuimelraam en waar de buit £25 bedroeg; in don nacht va'n 18 op 19 Maart j.i. in een pas geopende slagerij aan den Z.W. Buitensingel, waar £34 bemachtigd werd en tenslotte door middel van inslui ting in Blaart van dit jaar in oen garage in de Hooge Niouwslraat, van waar drie jassen werden meegenomen, waarvan later een niotorjekker in beslag kon worden ge nomen in oen eethuis aan de Groole Markt- str.m LJi vo aan deze inbraken hoeft U zich *T 3§Alèr A - m Modeshow op een politiebureau. Na ch te lij'ke verlmi ziin g. Op 7 April .1. word door do Haagsche rechtbank in slaat van faillissement ver klaard do N.V. Modehuis Couture Wachtel, Koordeinde 101a, met benoeming van nir. II. A. R Canter Cramers tot curator en mr. J. II. van Laer tol rechtercommissaris. Directrieo van dcae N.V". was mevr. W,, die eenigo maanden geleden in oen adver- tentiji oen doelgenoolo in hot modehuis vroeg. Op de/Je advertentie reflecteerde oen dame moj. F., die aicli na langdurige onder handelingen met oonigo duizenden. guidons die zlij van -een familielid leende, in de N.V. interesseerde. Reeds spoedig bleek, dat op do N.V. een grooto schuldenlast rustte, zoodat moj. F. nog eenigo malen bij het bedoelde familielid moest aankloppen, om gold, teneinde oen faillissement te voorkomen. Tenslotte ech ter bleek er geen redden aan, zoodat faillis sement toch volgde. Mop F., die hoopte in de modezaak een beslaan te vinden, wist toen liet meerge noemde familielid te bewegen van den cu rator in 't faillissement den gehoelen goede Ten voorraad to koopen, terwijl zie dan de z'aak voor eigen rekening zou voortzetten. Mevr. W., die boven de zaak woonde, zou haar assistente worden. Vrijdagavond laat bemerkte do eigenaar van het tapijtenhuis, dat alio winkel-goe deren mot koortsaehtigen haast in oen twee tal vorhuisauto's werden geladen, nadat eerst met een luxe-auto een tiental malen doozen.mot costuums waren weggereden Daar hom dit verdacht voorkwam wend de hij zich 's avonds 11 uur nog tot zffjlrt advocaat mr. Smade, die op ztijn beurt trachtte deu curator in het failüsseinenl en het familielid van moj. F. to bereiken. Toen dit niet mogelijk bleek, weid de politie gewaarschuwd, waarna 'twas inmiddels 's nachts twee uur geworden onmiddellijk een tweetal inspecteurs naar hot Koordeinde gingen. Mevr, W, weigerde den inspecteurs don toegang en weigerde eveneens inlichtingen te geven. Be inspecteurs namen toen do beide ge heel volgeladen verhuiswagens mot goede ion in beslag en lieten deze overbrengen naar het hoofdbureau van politie. Zaterdagmorgen word hot onderzoek voortgezet, waar-bij bleek, dat het de bcdoe ling was geweest do goederen naar een aan niemand dan aan mevr. W. bekende berg plaats te vervoeren, waar ooik de reeds per luxe auto vervoerde goederen waren opgeslagen. Deze goederen zijn inmiddels opgespoord en eveneens naar hot hoofdbureau van pio Jitie overgebracht. Onder deze goederen warren verschillende stukken, die eigendom van cliënten waren, evenals goederen die voor aflevering gereed lagen, zooals een japon voor oen bruidje uit Baarn, dat heden in het huwelijk aal treden. Toen het onderzioclc eenmaal zoover ge vorderd was, is mevr. \V'. op vermoeden van diefstal en onttrekking van goederen aan een faillissement aangehouden ën op het hoofdbureau vair politie in ver/Jokerde bewaring gesteld. Eenigo kamers van hot hootdbure.au zijn als hel ware in een modezaak herschapen, waar de fijnste costumes en de mooiste lin gerie uitgestald liggen om door recher cheurs opgeroepen llaagscho jongedames, als haar eigendom herkend to worden. Voorieopig krijgen züji haar eigendom nog niet mode in afwachting van do beslissing der justitie of do inbeslnggenonren goede ren al dan niet zulten worden vrijgegeven. Zelfs hot bruidje uit Baarn zial hot zon der haar was-salijnen bruidsjapon moeten doen. Blaar toch gaat zij trouwen, al is het dan in eetn minder mooie jurk. Diphteritis-epideniie to Workeiulnin. V i erli on d ord gevallen. Te Werkendam heeft een lrevigo diplrto- ritis-epidenrie gewoed, welke gelukkig thans aan hot afnemen is. In hol begin van dit jaar kwamen en kele gevallen van keelontsteking voor. Blen dacht aanvankelijk aan angina en sloeg er niet die acht op, welke noodig was Later, toen er meer gevallen kwamen, sloot men de scholen. Na ©enigen tijd vermin derde de epidemie en werden do scholen opnieuw geopend. Kort daarop vermenigvuldigden de ge vallen zich op schrikbarende wijze, zoo dat do scholen wederom gesloten werden Uit een onderzoek bleek, dat er op een gegeven dag 140 gevallen waren. Do ziekte kwam voornamelijk onder de kinderen voor, doch' ook sommige volwas- g A A-. l' tfsiifp .«.sar. - vfófêiéimfi De werkzaamheden voor den bouw van de groole verkoersbrug oveir de Waal te Zajlbonuitel, naderen geleidelijk de vol tooiing. Een overzicht van den huidigen stand van hel imposante coustnictiework. sonen bloven er niet vrij van. In liet geheel heelt de ziekte ongeveer dertig slachtoffers gemaakt. IIcl totale aantal pa tiënten wordt op circa 403 geschat. Den laatsten tijd komen cr gelukkig niet veel meer bij. Vorige week Werden slechts twee nieuwe gevallen aangegeven. Blen denkt er echter niet aan, de scholen voorioo» pig to heropenen. Dezer dagen zijn ook in de gemeente Hardinxveld enke'e positieve gevallen van diphierilus geconstateerd. Waarschijnlijk is besmetting uit Werkendam afkomstig. Althans een der eerste gevaTen werd ge constateerd in een gezin, waarvan de ouders in Werkendam geweest waren. Tot nog toe zijn er in Hardinxveld vier ge vallen waargenomen, verspreid over de ge- heele gemeente. Aan elk der openbare scholen is een geval. Te Boven-Itardinx- veld is een kind aan .do ge velgen over leden. De burgemeester heelt dade'ijk met den inspecteur der volksgezondheid, do plaalse'ijke doktoren en do schoolbesturen benevens gezondheidscommissie overleg ge pleegd. In gezamenlijk overleg zijn enkele maatregelen genomen, om zooveel mo gelijk besmetting te voorkomen. Sluiting der scholen werd momenteel nog niet nood zakelijk geoordeeld. Wel zullen alle ziekte gevallen met de groolst mogelijke nauw keurigheid worden onderzocht. De "ouders van do schoolgaande kinderen zijn ge waarschuwd dat, mocht zicli een ziektege val voordoen, hier direct mededooling van ie doen en andere kinderen uit de woning te houden. Acht en zeventig; duizend gulden verduisterd 'Onvoldoende controle. To Goes is een buitengewoon druk be zoekje vergadering van ingelanden van het waterschap „De Breede Watering beneden Ierseke" gehouden. De voorzitter, de waar nemend dijkgraaf C. Zandeo Az., doelde mede, dat het bestuur direct na het plot seling overlijden van den ontvanger-grif fier op 23 April j.L, oen onderzoek heeft ingesteld en dat er al direct een tekort bleek te zijn. Fon accountantsonderzoek was echter noodig. Dit rapport is bin nen gekomen. Het totaal tekort bedraagt f 77.9G3.23. Daartegenover staal een borg stelling van 145.000, die echter maar on geveer de helft waard is. Do voorzitter erkende, dat liet bestuur schuld heeft, te .slap in de controle ge weest is cn te groot vertrouwen had ge schonken. Hierna werd door verschillende aamvie- zigen een scherpe critiek geuit. Typische staaltjes van onbeperkt ver trouwen kwamen aan het licht. Bij do-controle is nooit overgolegd een staatje van do bank, hoc het met da schulden van den polder gesteld was. De controlecommissie sle'de bij de bank nooit ccn onderzoek in. Zelfs schijnt do laat ste maal geen proces-verbaal golockend te zijn. De ontvanger kon zonder mandaat niet meer dan f 2000 bij de bank halen. Blaar hij kon dit bedrag zoo vaak halen, als hij maar wilde. Stemmen gingen op, om het bestuur alles te laten betalen, anderen wilden de helft, weer oen andere motie sprak van „een gedeelte". Tenslotte is een motie van afkeuring van het bestuursbeleid met ovetrgrooto meerderheid aangenomen. Hot accountantsrapport zegt, dat de ad ministratie al jaren lang slordig is ge voerd, dat de boeken van vorige jaren niet zijn afgesloten, dat een dagboek ont brak. Een tekort bestond er reeds gedurende tien jaar. Nooit is het ontdekt. 'Ook deelde do voorzitter mede, dat Gcd. Staten in al die jaren nooit controle heb bon uitgeoefend, hoewel zo daartoe be voegd waren. Tenslotte werden salaris en zekerheids- stelling van den nieuwen entvanger-griffifor vastgesteld cn besloten, een lijdelijke kas- geldlecning van f40.000 aan te gaan. Prettige verhouding, Sedert «enigen tijd is de gaode verstand houding tusschon den raa.d van de gemeen te lleesch bij Oss en zijn voorzitter ernstig verstoord. Het hoogtepunt weid bereikt, toen de burgemeester vlo wethouders hui len 'eren gemeente-eigendom gooido. Ito zaak spoelde zich als volgt af. i Voor den burgemeester, die zelf in Vught wotml, zou een huis worden gorestauroordi. Vergezeld door zijn echlgenooto kwam hij rears reen kijkje nomen, van welk bezoek do raausledon lucht kregen cn eveneens polshoogte kwamen nomen, helgcen hun wel niet goed zal zijn bevallen, daar zij zeer spoedig op straat lagen. Toen werd bij den raad de maat vol en hij besloot geen ambtswoning voor den burgemeester beschikbaar te stellen cn richtte een schrijven aan God. Staten van Noord-Brabant, op daarbij aangegeven grom den kennis gevende van de motieven, die er toe hadden geleid om in afwijking met een beginselbesluit te handelen en de wo ining to laten inrichten lot ambtswoning votor den gemeentesecretaris, die eerlang in het huwelijk zal treden. Ged. Stalen antwoorddennen rand, want het schrijven was ondorlcokond door alle elf raadsleden, dat de toon grof en insi- miecrond was en dat de raadsleden blijk baar de draagwijdte van hun woorden niet kenden, waarom dit college er van af zag om er verder op in te gaan en dit schrijven rustig naast zich neerlegde. De raad, die verzocht had een geldlee- ming goed to keuren ten bedrage van f 2000 voor liet herstellen van dit huis be- nevens lot verharding van oen weg, lei dend naar het kermis-terrein, waarvoor f 500 is geraamd, welke som in de f 2000 is inbegrepen, kroeg hierop geen fiat, maar besloot met 9—1 stem (één raadslid was afwezig) bij de kroon in btaroep te gaan en richtte een tweede schrijven aan Gcd. Staten van Noord-Brabant, waarin hij do vraag stelt: „Wie is do schuldige van don ganc van zaken in lleesch?" en waarin hij zegt het een duren plicht te achten naar een goed beheer der gemeente to streven en te moenen, dat daarvoor op de eerste plaats een behoorlijk leiderschap vereischt mag wonden. „Aangezien de raad, overeenkomstig do geuite beschuldi gingen van oordeel is, dat bovenbedoeld leiderschap geheel ontbreekt, achtte hij zich verplicht in het belang der gemeente uw geëerd college hiervan in kennis te stellen, verbouwende, dat de uitgespro ken klachten niet door uw colloge als oen oipslandprediking zouden worden aango- meikt". Na de relletjes te Boskoop. •Op de algcmccnc begraafplaats te Gouda is gisteren onder govvelddigo belangstelling ter aarde besteld bot stoffelijk overschot van den communist J. de Jong, die bij de ongeregeld heden te Boskoop, de vo rige weck, om hot leven is gekomen. Er waren een twee duizend communisten uit alle plaatsen van het land, aanwezig, on der wie vele Rood Front-strijders. E|em talrijke politiemacht, zoowel uit Gouda als van elders, was op de been. Alles had een kalm verloop. Een burgemeester verdwenen Begin Juni heelt de burgemeester van Vries (Dr.), do heer A. Jongbloed, zijn gemeente verlaten, zonder orde op zaken te stellen. Hij is tot heden daar nieft teruggekeerd. Do tegenwoordige verblijf plaats van den heer Jongbloed is onbe kend. Onder een motorboot gedood. Te Grotrw (Fr.) is do schilder v. d. S. bij werkzaamheden aan oon motorhootjie hieronder geraakt toen hot kantelde. Do man is aan de gevolgen^ bozwokien. Het „luiuobed" to Hoogovoen. Naar de Rolt. meldt, heeft de rijksgee- lo-og, dr. van Giffen, een bezoek gebracht aan Iloogevcen, om de bij graafwerk bloot gelegde stccnen in oogonschouw te ne men. Hij is daa.it>ij tot de conclusie ge komen, dat men hier niet met oen hune bed te doen hooft. de huiskamer. Het was daar een chaos. Een kast stond open en de inhoud lag over don vloer. i Klaarblijkelijk waren inbrekers aan het werk geweest. Toen do oudere van de kin deren thuis kwamen werd do politie ge waarschuwd. Er bleek oon bedrag van 11679 verdwenen te zJijn. De ontsteltenis was groot. Een nauwkeurig onderzoek van de politie in de woning bracht linnengoed! te voorschijn, dat vroeger spoorloos was verdwenen. Ito 23 jarige dienstbode werd nu eens aan don tand gevoeld. Tenslotte viel zlij door do mand. Zij bad het geld weggenomen en de geboete zaak in scène gezet, also! cr inbraak was ge pleegd. Inlusscben was reeds ruim 1500 verdwenen. Do dienstbode verklaart dit geld te hebben verscheurd. i Een inbraak gefingeerd. Yan een gezin aan de Coinliuu'bnnm te Amsterdam waren de man en vrouw uitge gaan, achteilatendc de dienstbode met de kinderen. In den loop van don avond wekte do dienstbode 't oudste meisje omdat zie beneden zioo'n gestommel hoorde. Samen zliju zo toen naar boneden gegaan, naar Doodelijk auto-ongeluk. De landbouwer J. van Kessel is op den rijksweg RoermondYcnlo aangorden door de auto van dr. 0. uit Horn. Van K. is aan de gevolgen overleden. j Vliegtuig neergestort. Op het vliegveld te Insterburg (Dailsch- land) is Zondag een vliegdomonstralio ge geven, waai bij reen noodlottig ongeluk heelt plaats gevonden. Na hot einde van het programma weird een parachute daling met con pop getoond. Hierbij geraakte liet vliegtuig echter aan hot rallen, zoodat het van een hoogte van 400 BI. necrstoitlo. De machine hoorde zich ongeveer ander halve meter in den grond. Beide inzitten den vonden den dood. INGEZONDEN. Schiedam, Juni 1932. AUT0BIATFN EN HANDELAREN VAN j BUITEN DE GEMEENTE. j Blijnhcer de Redacteur. 1 Vergun rnfj reen klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In uw blad van Dinsdag 7 Juni heb ik met aandacht gelezen het stukje be trof f en do oen regeling welke aan den raad aal wor den voorgesteld, betreffende den verkoop, door middel van oon automaat. Wat mij hierin hel meest trof was wol do vrees, dat, wanneer de verkoop door automaten niet geregeld wordt, de buiton- stoedscbe automaten-leveranciers op grooto schaal in onze gemeente automaten zullen gaan planteen en den winkelstand ernstige concuircntio zullen aandoen, zander in de kosten van do huishouding onzer gemeente «enigszins bij te dragen. In hoeverre hier sprake kan zijn van don winkelstand door het plaatsen van een automaat te beeoncuiroeren, wil ik huilen blijven; mij is hot onverklaarbaar, tenzij er bedoeld wordt het leveren der autor maten. Is dit zoo, dan behoeft men dit gevaar niet te duchten, althans de raad behoeft zich daar niets van aan te trokken, want de winkelstand wordt dagelijks beconcur reerd door btiilenstcedsche venters en daar wordt niets togen gedaan. Hoe vaak hebben de groentehandelaren al niet verzocht om maatregelen te treffen togen de buitoa- stcedsclie groentehandelaren, die hot brood van do ingezetenen komen neghalon cn niets of nagenoeg niets in de gemoentekas achterlaten. Tal van winkeliers, die op hooge kosten zitten wonden hierdoor gedupeerd, maar waimoer zij een beroep doem op de go- m een Lelijke autoriteiten, wordt daar' geen gevolg aangegeven. BYenschclijk zou bet zijn, wanneer men er op bedacht was om de gemeentekas wat te spekken en direct maatregelen wer den getroffen, waardoor verkoop door bui- tenstoedsche handelaren wordt beperkt. A Ion behoeft zich niet te verschuilen ach- ter het mom van den vrijen handel, want deze is zelf door do regoering al aan ban don gelegd. Hopende, dat dit schrijven er toe bij zal aragen, dat er raadsleden gevonden zullen wenden om ook oinze belangen te verdedi gen, toeken ik, mot dank voor do plaats ruimte B. I., G roem teh andelaar. EER gttasxaoESBoftaff - - "V - - - *-c- a i 'Xvd*'"'fpï iW lil ei o priem ng wordt geen instemming der liedat tie bed eld. Copy wordt nimmer teruggegeven.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5