DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. m P Vrijdag 24 Juni 1932. De nieuwe wethouder. T SE LA 85stp Jaargang. No. 20063 Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. BUITENLAND. De onderhandelingen tusschen Mac Donald en Herriotafge- broken. Herriot naar Parijs, na een bespreking met Von Papen. Do Fransehe premier ITcrriot heeft gister middag opnieuw oou bezoek gebracht aan don Britschon premier Mac DonaJd. De be spreking was van vrij' Jangen duur. De Fngelschc voorstellen, waarbij men in dove bespreking tot overeenstemming traditie (W komen, lioudon in liet kort liet volgende in: To Lausanne moeten definitieve oplos singen worden gevonden. Evcnluoelo betalingen mogen do econo mische of andore betrekkingen tusschen de volkeren niet schaden. Evenlueele betalingen mogein den weder opbouw van Duilscliland ojp goan enkele Wijtoe belommeren. Bij een lerugkeorendo bolal ingscapociteit van Duilscliland mogen niet zonder meer do verplichtingen van Duilscliland betalin gen to verrichten worden gestipuleerd, docli mogen slechts dan dergelijke betalin gen worden geëischt, indien do cuedilour- siaten aelf in financiodo moeilijlkbedan geraken. Aan hot einde der bijeenkomst werd van Brilsche zlijdo hot volgende officicele communiqué uitgegeven: „Do besprekingen tusschen do Engolscho en Fransehe ministers werd en heden op vriendschappelijke Wijtoo voortgezet en on derbroken ten einde de Fnanscho ministers do mogelijkheid te geven oen bespreking te voeren met do Duitscho ministers". Do onderhandelingen tusschen de Engel- sclio en Fransehe regeering sdilijincn hier mede voorloiopig voor acwwor betreft de hors tol Invest ie, te Zijn besloten. Thans van gen do directe besprekingen aan der Fran sehe en Duitscho vertegenwoordigers. Nader wordt gemeld, dat liet onderhoud tusschen Herriot en Von Papen vanmor gen om tien uur zou aanvangen in liel Palace hotel te Lausanne. Ook slaatssocre 1aris Von Bulow zal aan de besprekingen deelnemen. De plotselinge onderbreking der En- golsch Fransehe onderhandelingen wordt te Lausanne druk besproken. De ki>rte.„oIficieeJe mededeeling der Brit- sclie d<$egalio inzake liet onderbreken der Britsch Fransehe besprekingen en den aan vang der directe Duitsch Fransehe onder handelingen wordt in welingelichte kringen aldus uitgelegd, dat de pogingen van Mie Donald de Fransehe regeering tot een defi nitieve regeling van liet lierstelvraagstuk te bewegen in don zin als do Brilsche regee ring dat wenscht, z'ijin mislukt. Mac Donald moet tegenover Herriot heb ben verklaard, dat als laalsten uitweg di recte onderhandelingen moeten aanvangen tusschen de Duitscho en Frausdhto minis ters, ten einde langs dezen weg tot een regeling te komen. De Engolscho bemidde lingspogingen zfljin thans ton einde. De cri tiCike toestand der conferentie, welke prac- hsch van den eersten dag af bestond, is derhalve verder verscherpt. De verwachting welke tot nu toe bij' de Fransclien bestond, dat de nieuwe Duitscho rogoering In do lierstelkwestio concessies zou doen, is thans aan Fransehe zijde opgegeven. Men verklaart dat de Duitscho regeering liet zakelijke Duitscho standpunt mot groeten ernst en met beslistheid onbeperkt hoeft gehandhaafd. De moest verschillende planum duiken thans op om te voorkomen dat oen „offi cicele mislukking" der conferentie plaats hoeft. Van Engolscho zlijdc wordt stemming ge maakt om in den a.s. herfst allereerst een Europeeschc economische conferentie te Lausanne en vervolgens hieraan aanslui tend te Londen een economische wereld conferentie te houden, evenwel slechts op voorwaarde dat een regeling der herslel- kWestio te voren plaats hoeft. De gedachte de conferentie te verdagen door middel van een „perinanont"-verklar ring en de samenstelling van do deskun digencommissies wint veld. Do op vanmorgen vastgestelde bespreking lies dien Herriot en Von Papen werd gis teren algemeen met spanning legemoelgc- zion, hoewel geen twijfel bestond over het geringe vooruitzicht dat deze bespreking zal hebben. In Fransehe kringen wordt openlijk tocge geven dal do hinnonlandsche politieke toe stand liet kabinet Ilcrriot do laatste dagen essentieel in slechter posilio heeft gobraclil en dat in do Kamer reeds tegen hel ka binet woidt geïntrigeerd. Door de onderbreking der Engolsch Fran sehe onderhandelingen en den aanvang der Duitscli-Fransclio besprekingen, van van daag zijn de conferentie werkzaamheden in ieder geval, in een nieuw, wellicht beslis send, stadium gekomen. Volgens mededeelingon van Duilsclie zijde kan thans de mogelijkheid onder oogon worden gezien, dat rijkskanselier Von Pa pen heden of morgen naar Berlijn terug keert, ingeval een nieuwe Vending in de hersteJ onder!iandelingen zijn verdere deel name aan de conferentie niot noodzake lijk zal maken. Het onderhoud tusschen Mae Donald en Herriot, waarop lieden een bespreking tus* seh. .1 Herriot en Vpn Papen zal volgen, woi teor de Parijschc bladen beschouwd als a I slot van de eerste faso van de cot Limbic van Lausanne. Vrij algemeen toonon do bladen zich eenigszins bevredigd' door dezen gang van zaken. Men meent uit eenige uitlatingen van den Franschen minister-president te kun nen afleiden, dat Mac Donald niet ge heel afwijzend stond tegenover de Fran sehe eischen. Ilerriot zal morgenochtend te Parijs lerug- keeren, waar hij zijn collega's op de hoog te zal stelten van het verloop der onder handelingen to Lausanne en te Genève, Bij deze gelegenheid zal het Fransehe kabinet tevens een beslissing nemen over het verstrekken van een leening aan Oos tenrijk. Waarschijnlijk keert Heriïot reeds Maan dag weer naar Lausanne terug. J Hinkelaar. Be heer Johannes Hinkelaar, die heden middag tot wethouder der gemeen to Schie dam gekozen weid, werd 10 Sept. 1877 liier ter slede geboren. Hijis dus thans 54 jaar. Als jongen was de hoer Dinke!-aar ia do loer bij oen timmerman op den Lange Achterweg, maar het zeemansleven trok hem aan en hij ging bij de marine. Daar leerde bij verder het vak van houten scheep-maker. De marine bracht den jongen Dinkelaar editor een biltere ontgoocheling DTJITSCIILAND. Ernstige botsingen in Ber lijn en Dortmund. Gisteravond laat is liet te Berlijn tot ernstige botsingen gekomen tussdien com munisten en nationaal socialisten in hot centrum van Berlijn. In totaal werden 20 schoten gelost, waardoor, voor zoo veer kon worden vastgesteld, vier personen ge wond werden, waarvan een 14-jarige „com munist" zwaar en een 22-jarigo arbeider levensgevaarlijk. Allo gewonden werden door de brandweer naar liet ziekenhuis overgebracht. In totaal zijn door de po litie 41 personen gearresteerd. In Monbit en Neukoelln is het laat in den avond weer rustig geworden. In Moar bit slaagde een brandweerwagen er in met water samenscholingen to verhinderen. In Neukoelln ontruimde do politie mot den gummistok de straten. Toen gisteravond te Dortmund een groep van ongeveer tachtig, deels in uniform go- keede nat. soc. in gesloten gelederen naar een vergadering ging, werden zij in do Wiltoner Slrasse door communisten met steenon bekogeld. Kort daarop vielen ook verscheidene scholen. Ilieibij werd de 26 ja rige S.S.-man Habcniclit doedelijk getroffen. Verder bekwamen vier nat. soc. en oen communist deels zware verwondingen. Zij worden naar het ziekenhuis overgebracht. Hot rijkskabinet en de Duitscho landen. Morgen zal waarschijnlijk, naar de D A.Z. verneemt, een kabinefszitling worden ge houden, waarin de antwoorden der landen, die men dan verwacht te zullen hebben ontvangen, behandeld zullen worden. Do voorgenomen nieuwe noodverorde ning betreffende de nieuwe regeling der politiebevoegdhedeu in de uniform-demon- slraticaangclegenheid, zal volgens den „Lo- kalanzeiger" zeer kort zijn en, iu drie pa ragraphed bepalen, dat de landen in den vorvolge nog slechts het recht zullen heb ben om hij een bizondero aanleiding voor zeer korten tijd' bijv. voor één dag oen uniform verbod1 uit te vaardigen. Do plaatselijko politie-autoriteilen zullen voor dergelijke bizondere gevallen eveneens tot dergelijke maatregelen bevoegd zijn. FRANKRIJK. Poincaré eandidaat voor den Senaat. In tegenstolhiig met anders luidende ge ruchten, heeft Poincaré thans toch nog be slaten zich bij de a.s. Senaatsverkiezingen eandidaat te stellen. In de omgeving van Poincaré legt men er den nadruk op dat zijn gezondheids toestand voortreffelijk is. Hij is nog steeds druk bezig met hot teboekstollen van zijn mémoires. VEREEN. STATEN. Democraten voor schulden schrapping? Naar uit Chicago wordt gemeld, zouden talrijke prominente democraten uit de Oos telijke staten aan oen geheim program voor de partij werken, waarin zij zich ook op zouden werpen voor een schrapping der oorlogssehulden ten einde de terug keer van de „prosperiLeit" te bevorderen. Men verwacht, dat deze plannon op grooten tegenstand zullen stuiten. CniNA. N an kin g w il vrede met Tibet. Officieel wordt medcgodoeld, dat do Chineesdhc regeering generaal Livengui op dracht heeft gegeven met de Tibelaanscho regeering in onderhandeling te treden over liet terugtrekken der Tibetaansdie troepen uit liet Chineoscho staatsgebied, ton einde verdere botsingen te vermijden. Ingeval de Tibelaanscho regeering de eisch niet zal nakomen, zal de Cbinoesclie regeering ver dere oorlogsmaatregelen treffen tegen ver Tibet. iWiordt Mand s j oetrije een fcei zrerr^jlk? Da geruchten over de uitroeping van do Mandsjoerijbcho republiek tot kci- zorrijlc met den buidigen president prins Pceyi als keizer, nemen steeds vastoren vorm aan en worden uit Japan- BINNENLAND. J. Dinkelaar. Hij werd uit den dienst ontslagen. Omstreeks 1900 kwam Dinkelaar ïn Schiedam terug en werd dadelijk in do soc. dem. beweging opgenomen. Eerst was hij timmerman en later kwam hij bij do Werf Guslo, maar toen hij in 1913 gekozen werd' tot lid van den raad, ontstonden moeilijkheden en werd de heer Dinkelaar ontslagen. Later kwam hij bij de Rolt. Droogdok Maatschappij Nieuwe Waterweg, waar hij het bracht tot haas. Het vorig "jaar is de heer Dinkelaar tengevo'go van de malaise zonder werk gckonion, waarna hij zich in den hotcrliandel begaf. In den raad liccft de lieer Dinkelaar zich een eigen plaats veroverd. Zijn optreden is altijd zeer bezadigd geweest. Alleen den laatsten tijd was er in zijn redevoeringen en losse opmerkingen wel eens een wat hittere toon te beluisteren, waaraan do maatschappelijke omstandigheden, waai in liij persoonlijk verkeerde, schuld hadden. Hij maakte deel uit van de commissie's voor Grondbedrijf en wui Technische Be drijven, wamin, als we goed zijn ingelicht, zijn invloed niet gering is en hij zich lioeft doen kennen als iemand, die over een goed' en helder verstand beschikt, al is hij geen redenaar. Dat laatste is zelfs euphemislisdi uitgedrukt, want de nieuwe wethouder mist die gave van liet woord, waarover zijn voorganger beschikt. In de wereld komt hel editor niet zoozeer aan op praten, als wol op doen! Of de heer Dinkelaar als wethouder van andenvijs zal optreden is nog niet hekend. De loden van liet college van B. en W. maken onderling uit, welken tak van dienst ieder der wethouders voor zijn rekening neemt. Naar verluidt zou hel echter wel zoo goed als zeker zijn, dat de heer Dinkelaar met onderwijs en sociale aangelegenheden zal worden belast. iNedüi'l. Maatschappij \oor Nijverheid en Handel. In do gemeentelijke concertzaal aan de Lainge Begijnstraat te Haarlem is heden morgen onder voorzitterschap van mr. O. II. Guópin de 155ste jaailijksche algemee- ne vergadering aangevangen van de Ne derlandscho Maatschappij voor Nijverheid cai Handel. De voorzilloi' mr. 0. 11. Guépin hield eon openingsrede waarin hij de econo mische toestand van Europa besprak. Do dezer dagen to Lausanne goparaplieor- do conventie tusschen België, Luxemburg en ons land tot wederkeorigo verlaging van economische slagboomen is een eerste daad, die mogelijk lot herstel kan leiden Op den duur zal zij zeker oen goede uti- werking hebben en wellicht hoeft zij ooi; een moreel effect, dooidat zij de te Lau sanno pratende landen een stimulans geeft om liet „praten" in een „doen" om te zetten. Iloever wij af zijn van do beginselen van vrijhandel bewijst het z.g. deviezen- clearingwelje, dat do regeering oim, de l>o voegdlieid geeft beperkende bepalingen te stellen betreffende de betaling van uit be paalde landen iu te voeren goederen. Door liet tleviezen-clearingwcljo wordt onze export niet direct geholpen en slaat onze zuivel-industrie nog voor dezelfde groole moeilijkheden. De praclijk moet uit maken, wat met dergelijke maatregelen te bereiken valt. Spr, beschouwt do bevordering van don verkoop van liet Nederlandsch fabrikaat niet als één der belangrijkste middelen tor verbetering van onze huishouding. Pri mair moeten wij aldus spr. onze aandacht blijven vestigen op de export mogelijkheden. Dit hebben wij ecliter slechts voor een klein deel in eigen hand En voorts zal en dit is één van de meest dringende plichten onze gohoelo gemeenschap zich moeten gaan versobe ren. Hoe zouden onze expoil bedrijven, onze scheepvaart, enz. concurroererid kunnen weken, indien de loon- en salariskosten zooals tlians, vrij aanmerkelijk boven hot peil der ons omringende landen blijven, mdien hun algemeen kosten-uicveau hoog blijt.' door oen bevoorrechte positie van beschutte bedrijven in hot binnenland, te zware lasten van de overheid, hoogo tarieven van openbare bedrijven, enz. Het gaat om de bestaansmogelijkheid van tuis bedrijfsleven, om liet aanpassen van het geheele levenspeil aan de algemeen verlaagde welvaart. Wat de agenda betreft, werden nadat verschillende opmerkingen uit do verga dering waren gemaakt, de rekening over 1931 en do hegrooling voor 1933 goed gekeurd. Aan het j'aarverslag, dat eveneens iu be handeling kwam, is ontleend dat de crisis ook onder ae departementen der maat schappij slachtoffers liecft doen vallen. In twee der kleinere departementen, Zalt- Bommel en Meppel, liep het aantel leden zoozeer terug, dat tot opheffing van deze departementen is overgegaan. Ook wordt gevreesd, dat liet dieptepunt der crisis nog lang niet bereikt zal zijn, in wolk verhand rekening moet worden gehouden met een verderen achteruitgang in hot ledental. Volgens voorloopigo opgave be droeg liot aantal loden op 1 Januari 11. 3372, liet aantal donateurs 372, togen 3429 leden en 412 donateurs op 1 Januari 1931. Een belangrijke factor voor het werk der maatschappij werd ook dit jaar weder ge vormd door do centrale commissie voor sclio bron bevestigd. Het plan zou be staan Mandsjoerye tot keizerrijk u,it te roe pan, na erkenning van do Mandsjoerijsche republiek door de Japansche regeering. ONTWAPENINGSCONFERENTIE Gibson houdt Hoover op de hoogte. President Hoover en staatssecretaris SSim- son volgen te Washington do gebeurte nissen in Genève niet do grootste be langstelling. Gibson heeft liet slaatsdepar- lement er van op de hoogte gesteld, dat er zeer weinig hoop is, dat Frankrijk, Engeland en Japan het voorstel van Hoo ver zullen aannemen. Ofschoon Hoover en het staatsdeparioment weigeren zich uit te laten over het Fransehe veilighcidsvoor- stcl, staal, vast, dat do Amerikaanscho re geering haar sedert jaren ingenomen stand punt niet wijzigt. De ontvangst der Amerikaan- sclie voorstellen. De officieele kringen te Washington la ten zich onder do koele ontvangst bij de Fransehe hoopvol uit over de vooruitzich ten van het onlwapeningsplan van presi dent Hoever. De transatlantische telefo nische mededeelingon der Aincrikaaiisdio ontwapeningsdelogatio zijn veel optimisti scher dan de persberichten. Hot onlwapeningsplan wordt ook in con greskringen gunstig beoordeeld,, omdat liet de strijdkrachten der Vereenigdo Staten naar verhouding eerder versterkt dan verzwakt CÜasufcm. toc'ix &civ cccc, iA$Pift§&l vei^Li! bezuiniging, beslaande uit de hoeren ir. A. Plato, voorzitter; A. Spanjaard; K. O. Honig Mzn.; jhr. J. C. Moltorus; mr. A. Koolma en W. B. Reynen, secretaris. In haar opmerkingen betreffende in te voeren bezuinigingsmaatregelen wijst de commissie er op, dat wat defensie betreft, do no'Otlige bezuiniging in de eerste plaats gevonden moet worden door beperking van de uilgaven voor het hcroepspersonoel, op welk personeel 67 pCt. van het totaalbe- dxag der militaire uitgaven voor 1932 komt te staan. Voorts is vooral ook hij de gemeenten zeer sterke bezuiniging op de uitgaven noo- dig; tegenover gemeenten, die de loekonn des tijus nkft voldoende mochten nlijken te verslaan en hun uitgaven op oen te hoog peil zouden trachten te handhaven, aarzelde do regeering niet om zoo noodïg door scherpere maatregelen hot behoud van gezonde financien te verzekeren. Vervolgens hield 'prof. Slotcmaker de Bruine oen rede over: Do moroole boteó- kenis der crisis en prof. mr. G. W, G. Bruins behandelde het onderwerp: De economische en finaticieeto wereldcrisis. Do in elk opzicht groote regisseur Frank Luns, tijdons do repetitie van liol openluchtspel S. P. Q. A.32, dat tor gelegenheid van do studenten feesten door do Amsterdaimsoho bur gerij in hot Stadion uitgevoerd zial worden. Feu gevangenhouding, liet Eerste Kamerlid Hermans, hooft tot den minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gericht: ls liet juist dat op 30 Mei een Chinoesdho stoker ij. Y. wegens diefstal, voor do llot- tordamscho rechtbank terecht stond en ver oordeeld werd tot vior maanden gevangonis- stia.f mot aftrok van preventief, aoodat •on middellijk last tot invrijheidstelling werd gegeven Is liet juist dat eerst negentien dagen la ter men tot de ontdekking kwam dat de do Chinees nog altijd in de oei vertoefde, waarop, na doze merkwaardige ontdekking hot ontslag uit do gevangenis volgde? Zoo ja, is dan de minister in staat en bereid aan de Kamer mede te doelen, waaraan oen en ander te wijten is en of er reeds maatregelen ziïjln genomen om zulks in liet vervolg te voorkomen? Is do minister voorts niot van moening dat hier een ernstig woord van afkeuring aan hel adres van hen die in verzuim zijn, dient te worden uitgesproken? De werkloozeurelletjes to Boskoop. Op do schriftelijke vragen van het Twee- do Kamerlid Wijnkoop inzake de werkt co zen relletjes te Boskoop, beeft do minister van binnonlanJsclie zaken geantwoord: Niot do dem ons trainen zlijtn overvallen; hot grootste doel der betocgers heeft z'ich integendeel, toen de massa na het afgeven van oen tot den burgemeester gorichL adres aan hot gemeentehuis in twee richtingen uiteengegaan was, onverwachts tegen do bevelen der politie, om door te loop cm, ern stig verzot, zoodat deze genoodzaakt was van de wapenen gebmik te maken. Toon een der gemeenteveldwachters daarbij kwam te vallen, ontstond rondom hem een handgemeen, waarbij ziijn aanvallers hem zJijn Klewang trnchlien te ontwringen en hom op liet hoofd sloegen. Een in gezeten o van Gouda, dio met de gemeentelijke aan gelegenheden le Boskoop in geencrioi be trekking stond, is gedurende het handge meen in den klewang van don zich nog in zittende houding bevindenden veldwach ter geduwd of gevallen en hoeft aldus don dood gevonden; voorts liepen enkoio an dere personen lichte verwondingen op. Op grond van hot bovenstaande bestaat or geen aanleiding voor hot nomen van strafmaatregelen tegen de politie. De Wegenwet. Hot Twoedo Kamerlid Kooslra lieeft den minister van waterstaat gevraagd: Is do minister niet van oordeel, dat oen spoedige inwerkingtreding der Wegen- wet (btbl. 342 van 1930) uit oeu oogpunt van werkverruiming in dozien tijd, van be lang is, omdat dan do eenvoudige proce dure voor onteigening, krachtens art. 51' dier wet, van toepassing wordt, en dien tengevolge plannen lot aanleg en verbete ring van wegen ocrJer tot uitvoering kun nen komen SPOILT. Atliletiek. iWim Poters weer in J training. Naar wij vernemen lieeft de Zwolsche chirurg, Dr. E. A. Spanjaard oen schrifte lijke verklaring gezonden aan het bestuur van do K.N.A en aan professor Snapper to Amsterdam over den toestand van Wim Peters. Dr. Spanjaard geeft daarin als ziïjii mooning te kennen, dat Peters volkomen in staat mag worden geacht om deel te nemen aan do Olympische Spelen. Eear röntgenoJogisch onderzoek hoeft o.a. aangetoond, dat Poters weer geheel fit is. Dr. Spanjaard heeft dan ook aangedrongen •op herroeping van het besluit otn Poters niet te "Los Angeles te laten uitkomen. Deze couiant verschijnt dagelyks, mei uit- sondering van Zon- en Feestdagen. Prija per kwartaal f2.franco per post f2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelyks aangenomen. Advertontien voor hot eerstvolgend nnm- mor moolon vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Eon bepaalde plaats van advertentiën wordt niot gewaarborgd. SGHEDAMSCHE COURANT Prijs der Advoitenttën: van lSrcgols f 155; Iedere regel meer I030; in het Zaterdagnummer 5 regeta f 1.80, iedere rcgtJ meer I 03o. Reclames ft).75 per legel. Incassokosten 5 cts^ postkwitantieslö ets. larievon van advortenlien 1 e\) abonnement zijn aan hot Bureau vei krygbanr. Dagelijks worden tegen vooi uitbetaling KI ine Ad vei ten tién opgcnoniei» A fu.50 t/in. 15 v«uor- aen, f075 t/m. 25 ooi den. Eik \\oord meer 5 cent tot een maximum van 30 w ooi den. 'e Woensdags: Kleine Advertentien tot'25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond Guur aan het Bureau bezorgd. 's SAteidags: Kleine Advertentiën f 1.00,indien «tot vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Lei op den oranje band en hoi Bayerkruls. Prijs 75 cfs. mat "iraajtWiWi-G»

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1