Een rumoerige avond in en om de stad. a~ dml Hl BcA v/fi. I.'v. SSMIMEL Co. Communisten en O. S. P.-ers contra fascisten. Brutaal optreden van communisten en te groote lankmoedigheid van de politie. Een auto gebombardeerd. De vergade ring in gebouw Eendracht. Een veldslag op den Over- schieschenweg. Voor deu aanvang van do vergadering. Naar aanleiding van de openbare ver gadering van den Noderlandschon Fascis ten bond, die gisteravond in gebouw „Een dracht" wend gehouden, is liet in het cen trum van de stad en op den weg van Schie dam naar Overseliie vrij rumoerig geweest, zulks als een gevolg van de pogingen, die tegenstanders van de fascisten aangewend hebben, om deze vergadering te verstoren. Te ongeveer kwart over 7 gisteravond verzamelden zich ongeveer 50 communis ten op liet plein voor gebouw Een dracht" om de bezoekers van de vergade ring op te wachten en aan den lijve te onderzoeken of zo ook wapens meoge- gebracht hadden. ,,\Yunt", zoo werd er van communistische zijde gezegd er moet voor komen worden, wat in Overschie gebeurd is. De zaak moot in do kiem gesmoord worden en als de politie, de fascisten niet fouilleert, zullen de communisten het wel doen." Het gevolg van een en ander was, dat om half 8 het liek voor gebouw „Een dracht" door de communisten bezet was. Do eerste moeilijkheden deden zich voor, toon er eenige fascisten op het plein Fen- dragt verschenen en zich een weg door de opeengehoopte communisten wilden ba nen. „FouiUeeren" werd er geroepen en te midden van het gewoel zagen we een zwart gehemd jongeling en een comnrmiht in gevechtshouding tegenover elkander staan. Tot een vechtpartij kwam het even wel niet, daar er twee politie mannen ver schenen, die bij het hek van „Eendracht" post vatten. Do communisten drongen evenwel naar het hek en schreeuwden tegen de po litte-agenten, dat zo het wel onthouden zouden, dat de politie, de fascisten, die met revolvers in hun zakken loopon, in be scherming neemt. Geroepen werd er, dat het hier een be toog ing van het eenheidsfront van het proletariaat tegen het fascisme go-ld en dat men er wel voor zou zorgen, dat er geen revolvers gebruikt zouden worden. De twee poli tie-mannen bij het hek, door een derden collega bijgestaan, had den handen vol werk om de opdringende communisten terug te duwen. Er ontstond een debat tusseban politie en communisten, waarbij de politiemannen de communisten trachtten gerust te stellen met dc verze kering, dat de fascisten geen wapens bij zich hadden. Slechts met de grootste moeite kodden dt politiemannen zich op hem post handhaven. Op een gegeven mo ment ontstond er zelfs ©en worsteling tus- schen een agent en een communist. De spanning bij het hekje verminderde eenigszins door de komst van een troepje fascisten, dat in de Tuinlaan ook al eeni- gen hinder ondervonden had en door ver sterking van de politie met ©enige agenten cmder leiding van inspecteur Blomsma. liet troepje fascisten, dat direct na de aan komst bij „Eendracht" omsingeld was ge worden, werd door de versterkte politie ontzet, zonder dat nog de gummistok ge bruikt weid. Een der fascisten, op wien mea het bi zonder gemunt had, werd in een tuintje voor het huis naast den ingang van de i\\ eslergarage door de politie in bescher ming genomen. Hrj heeft wapens bij 'em werd er geroepen. N x-rn ze 'em at, anders doen wij het". De politie trachtte de gemoederen te kalmeeren en hield de communisten op ©enigen afstand. Te-ongeveer tien voor 8 verschoen de hoofdinspecteur de heer Dasoul met ver sterking. De opgedrongen communisten, die voortdurend tegen den afzonderlijk staan- den fascist schreeuwden, werden zonder gebruik te maken van de wapens, gesom meerd achteruit te gaan, doch toen dit niet vlug genoog gebeurde, beval de heer Dasoul om te chargeeren. Een charge. Do gummistok werd getrokken en met 8 agenten werd een charge uitgevoerd. Er worden gevoelige klappen uitgelee-ld en de communisten, die zich aanvankelijk verzet ten zoo werd de heer Dasoul mot een stuk pijpleiding tegen do knie geslagen moesten spoelig het veld ruimen, liet Eondragiplein werd met den gummistok schoongeveegd en in de Tuinlaan en Plan tage ontstond een algemeen, „sauve qui- peut" onder do vole belangstellenden, dio zich daar opgesteld hadden om van rel letjes te kunnen „genieten". Temidden van het tumult klonk een schot, dat do hoofd inspecteur loste om den man, die hern met oen gaspijp gegooid had, to-t stilstaan te nopen. De man verdween echter in de Plantage in de menigte. Do Tuinlaan werd in de richting Hoofd straat ongeveer 75 meter afgezet en hij den ingang van de r'yaat aan do zijde van do Gerrifc Verboonstraat werden even eens politieagenten op post gezet. In de Plantage mocht men niet blijven staan, [i Dat do charge net op tijd uitgevoerd i\vas, bleek wel uit het feit, dat men, schijn- baar gestoord is bij het loswoelen van straatstecncn langs het plantsoentje, want op verschillende plaatsen lagen dezo stee- non los. De afzetting van de Tuinlaan werd spoe dig opgeheven, zoodat hot verkeer, weer gauw zijn normalen loop terugkreeg. Hot Eeudxagtplein bleef verder den gehoolen avoud door do politie bezet. Togen S uur arriveerde de lieer Baars, die in do vergadering zou spreken, per auto in do Tuinlaan uit de Gerrit Verboom straat. Op den hoek weid met steenen naar do auto geworpen en tegenover Plein Eendragt trok een verwoede faseistenhater een schoen van zijn voet en wierp dien naai- de auto. Deze vloog door het ge opend porrierraatn naar binnen en door de achterruit naar buiten. De heer Baars weid even aan den schouder geraakt. De man, die geworpen had, pakte zijn schoen, die op straat lag, op en maakte ijlings dat hij weg kwam. In de Plantage en i'n de Gerrit Ver boonstraat nam de drukte zeer toe. Vele belangstellenden verzamelden zich daal" om het verloop van do vergadering af te wachten. De communisten waren echter tegen half 9 allo uit het centrum der stad verdwenen Teen do verga lering Logon, was do rust in het centrum der stad teruggekeerd. Do belangstelling van hot publiek was echter nog zeer groot. De veigndering in Eendracht Om ruim half 9, toen de zaal van Een dracht voor drie k wart gevuld1 was, waar onder we geen bekende communisten za gen, opende de heer Van Knotsenborg uit Rotterdam de vergadering. Spr. zeide. dat liet gebeurde te Overschie nog verseh in het geheugen ligt en verwachtte, dat hier meer "afdoende maatregelen zijn genomen. Het eenige wat van do aan wezigen gevraagd cn geeiseht wordt is, dat unter rustig op zijn stoei blijft zit ten. De communisten en wat daar tegen aanhangt, hebben getracht deze bijeenkomst te saboteeren, evenals ze dat elders doen. De lieer J. Baars herinnerde er aan, dat in 1019 in Italië dor den nood der tijden de fascistische partij werd gesticht, die na ceu jaar reels 30 09) leden telde. .Men eischic Lucht, orde en gezag. In October 1922 hokken do zwarlhemden op naar Rome en haalden den bezem door alles, wat parasiteorde ten koste van land en vult. Dat willen do Nederlandscho fascisten ook. Wij bezitten een z.g. Christelijke re gering en een z g. Christelijkea Amster- damschen burgemeester, maar die lieten toe, dat te Amsterdam het vorig jaar een goddeloGzeu tentoonstelling werd gehouden, loen hebben een handje vol fascisten de taak van de ïegeering oveigenomen en do tentoonstelling vernield. Idenbmg, Lovink, ir. Cramer, mi'. Daijs onttrokken allen hooge pensioenen en wachtgelden aan de staatskas. De Nedeilandsche regeering doet niets tegen het overstroomea van ons land door vreemde arbeidskrachten. De politieke par tijen zijn niet anders dan cuncurreerende groepen, om maar de meeste kiezers ach ter zich te krijgen. De fascisten willen een regeering van mannen, die de capa citeiten hebben om te regeeren en een maatschappij, waaruit het meest schreeu wende onrecht is verdwenen. In de bedrijven moeten gekozen worden vertrouwensmannen van weikgevers en werknemers. De afgevaardigden zijn des kundigen en de bekwaamsten van de plaat selijke corporatie vormen samen een ge westelijke corporatie; de bekwaamsten daar van weer den landelijken corporatieven raad', die de Tweede Kamer moet vervan gen. Bij dat systeem komt de eindbe slissing voor alle vraagstukken te liggen in handen van deskundigen. Wij, die één geschiedenis, één cultuur hebben, moeten samenwerken om ons land groot te maken. Fr moet komen samen werking tussclien kapitaal, intellect en ar beid. Als het zoover is, zulten de fascisten de macht overnemen van hen, die niet het recht en de capaciteiten hebben die macht uit to oefenen. Na een korte pauze deelt de beer K n o t- senborg mee, dat er geen gelegenheid tot debat zal worden gegeven, maar dat dc heer Baars op enkele punten nog na der zou ingaan. De pr-litie had verzocht dc vergadering nog bij daglicht te doen eindigen. De heer Baars licht toe, hoe hij denkt over de bestrijding der weridoosheid. De fascisten zijn tegen overheidsbedrijven. We moeten hebben een klein, maar goed corps ambtenaren, dat begrijpt, dat do ambte naren er zijn voor het publick en niet anders om. Voorls betoogt spr., dat het kapitaal geen doel, maar middel moet zijn. Wie kapi taal misbruikt, moet het beheer daarovei ontnomen worden. 'Ongeveer kwart over 10 werd do ver gadering gesloten met het zingen van het Nedcrlandsche Fascistenlied' en het Wil helmus. Tijdens de vergadering was het buiten rustig. Tijdens de vergadering hebben zich in de omgeving van gebouw Eendracht geen ongeregeldheden voorgedaan. Ér was veel publiek op do boen. Af en too arrivedc!o hij hot gebouw oen auto, waaruit vier of vijf fascisten stapten, doch uit den gaven toestand; waarin deao auto's verkeerden, kon worden opgemaakt, dat zij Ook fascisten to voet kwamen geregeld aan, zonder dat zij gehinderd werden. In de Tuinlaan, Plantage en in de Gerrit Verbooa- straat was trouwens veel politie aanwezig en zij, die niet ,op hot Eendraglptein be hoefden te wezen, werden da ai" niet toege-1 lateu. Toen een grooto gesloten vrachtauto arriveerde, die vol met fascisten geladen bleek to zijn, werd er uit de Plantagerood front, geroepen. Het gedeelte voor de mu ziektent, aan do zijde van Plein Eendragt werd daarop voarieenigeti tijd mot zuchten diang ontruimd. Dcch spoedig was het ver keer hier weer normaal. Ook in do Gerrit Verboonstraat zorgdo de politie er voor, dat hot verkeer ziaowd op de rijstraat als öp do trottoirs zionder stoornis zijn gang kom gaan. Inmiddels was de politie te Overseliie en Rotterdam gewaarschuwd, dat het op den weg van Del It maar Schiedam schijnbaar niet pluis was, want nog steeds waren de Delftsche fascisten niet op de vergadering verschenen. Te ongeveer kwart voor 10 ar riveerde op Phin Eendragt een Sehiedaiu- scho fascist, die don heer Baars tegemoet was gegaan om dezien den weg to wijzen. De auto van den heer Baars was hem even wel voorbij gereden en daarom moest de man weer van Overschie mar Schiedam terug komen loopen. Op ziijn terugweg was hij op oen troep van ongeveer 30 comimmisten gestuit, die hem, volgens ziju verklaringen, gedwongen hadden zijn zwart hemd uit to trekken. De fascist had geprobeerd, om in de Schie te springen en al zwemmende den overkant te beiotkcn, maar de communisten stonden mannetje naast mannetje langs den water kant, zoodat hij geen kans zag om in het water te springen. Tenslotte was hij aan hun handen ont snapt, doch niet achterlating van rijn uni formpet en insigne, terwijl hij"1 ztijm zwart hemd onder zijn jas verborgen hield. "Verder deed hij nog oen verward ver haal over een auto mot fascisten, die men onder Overschie had willen doen omkan telen. Er zou een volledige veldslag gele verd zijn tussclien fascisten, gewapend met werktuigen uit de auto cenerrijds en com munisten anderzijds. Ook bij den wei weg aan do Overschie- schestraat zou hot volgens dezen zegsman, heet toegegaan rijn. De communisten zou den daar een auto met fascisten mot stee nen bekogeld hebben. Veel definitiefs konden we niet uit hem krijgen. De man was door de doorgestane emoties nog een weinig overstuur, doch dat het op den Overschieschonweg, waar heen het toomoe! van den strijd zich na half 9 verplaatst had, raik geweest is, blijkt wel uit liet volgende. Een veldslag op den Orer- schiescheuweg. De tegenstanders van do fascisten had den begrepen, dat in de stad weinig succes meer te behalen was. Do vergadering in gebouw Eendracht was begonnen, zonder dat daarbij communisten, of 'Ü.S.P.-ers tegen woordig waren. Alen besloot daarom maar om op den .Overschiesehcn weg zoo mo gelijk zijn woede op de terugkecrende fas cisten te koelen. In groepen van 20 a 30 man rukte men op. Ferder dan zij vermoed hadden, kon den dc herriemakers hm woede op eeni ge fascisten koeten. Uit de richting Overschie nadm'den tegen omstreeks lialf 10 twee auto's, waarin fas cisten gezeten waren, die nog eea deel van dc vergadering in Gebouw Eendracht wilden bijwonen. De eerste auto kwam uit Den Haag, de andere uit Delft. Een der inzittenden van de laatste auto had, zonder toestemming van zijn vader, diens auto genomen en was met een aantal fascistische vrienden naar Schiedam ge reden. De komst van de beide auto's met fas cisten werd, naar ons werd meegedeeld, aan de communisten op den Ovenchie- -scnen weg aangekondigd door een jongen man op een motorfiets, die als verken ner dienst deed! De auio's werden gebombardeerd' met steenen en bij de laatste huizen op Schie- (lamsch gebied, werd een dikke paal over den weg gelegd, die gelukkig vrij' rot bleek, want de eerste auto reed hom finaal door midden. Deze auto, de Haagsche dus, ontsnap te, maar de Delftsche auto zag juist de boomen van den overweg voor zich' dalen en moest het, evenals de jiassagiers, op ergerlijke wijze ontgelden. Er bleef geen ruit heel, de carosseiie zat vol deuken en de inzittenden werden gewond door glasscherven, steenworpen en door een kogel. Beweerd wordt, dat dc fascisten, die in deze auto zaten, geschoten hebben, maar eenig bewijs daarvoor hebben we niet kun nen "vinden. Wel is een der inzittenden, J. A. uit Delft, door een rcvolverkogel geraakt; gelukkig niet ernstig. Do kogel ging door don lvoed, waarin aan "en voor kant een klein gaatje aanwezig is, en raakte nog even de., kalen schedel van den heer A. De weg, dien de kogel genomen heeft, wordt door do hoofdwond aange wezen. Als het schot één ii twee c.M. lager don heer A. had getroffen, zou deze ziju tocmt naar Schiedam vermoedelijk met zijn leven hebben moeien bekoopen. De heer A. heeft een stadgenoot, een Belftscli communist, zien schieten. Aan den achterkant van den hoed' zat geen kogclgaalje; een verklaring daarvoor zou zijn, dat het hoofddeksel is afgevallen, toen do kogel er aan do voorzijde door ging. We zijn niet deskundig genoog om te kunnen beoordeelcn, of dit een aan nemelijke verklaring is. Van de andereDelftenajen, die in do auto zaten, had do lieer D. twoo gaten in het hoofd, één in het voorhoofd cn één juist onder h'et haar, boven liet voor hoofd. 'Of deze wonden door glasscher ven of door oen schot zijn veroorzaakt, kon gisteravond nog niet worden uitge maakt. Do derde gewonde, do h'cer A. tl© J., was er h'et ergst aan toe. Hij! h'acl' twee groote wonden aan dc rechterzijde van de borst en een gespleten kin. Vermoedelijk is een klinker, die met kracht in dc auto werd geslingerd, eerst tegen don kin en vervolgens tegen d"o horst van den jongen man terecht gekomen. De vierde gewonde, de lïeer C. v. K., liep een zeer zwaar geknousden rechtev- bovcnarm op. Hij kon do sterk opgezetten arm niet bewegen. Allo vier gewonden zijn deor den heer K. do Yries, ploegconmiandant van de Transperlcolonne van het Roode Kruis, verbonden; één der mannen hij h'om aan huis, de anderen op het station. De vier gewonden zijn met den trein van 11.05 naar Detrt vertrokken, waar zij bij de Delftsche politie aangifte van mis handeling hebben gedaan. De zeer gebavend'e auto is door de Ovorschiesche politio in beslag genomen. Merkwaardig is, dat deze veldslag aan do giens van dc bebouwde kom tus sclien Parallelweg en Laanslootschen weg kon worden geleverd, zonder dat de Schiedamscbc politic daarvan op( do boogie was en kon ingrijpen. De Oversd'iesclie politie was gewaar schuwd, dat het op den weg tusschen Schiedam en 'Overschie niet pluis was en de burgemeester, do heer J. C. Bau- rnann, zorgde or voor, dat cr versterking kwam in den vorm van een detachement mariniers uit Rotterdam, onder commando van een kapitein, en van miFtairo poli tie, onder leiding van een eereten luite nant. Ook Rotterdamsche gemeentepolitie kwam te hulp. 'Op den Overschieschen weg ontmoetten de twee machten: do handhavers van het gezag en de orde, en de communisten en »ChS.P.-ers, elkaar. De laatston waren niel zachtzinnig opgetreden, toen zij als een overmacht van eenige honderden tegen vier fascisten stonden, nu deed de politie dat niel tegenover hen. Er volgde een wilde vlucht, over weilanden en door slooten en men beweert zelfs, dat er eenige achter volgden in hun anvst in do Schie zijn gesprongen. Rake klappen zijn uitgedeeld en ditmaal niet alleen onder de „belang stellenden", maar ook de raddraaiers maak ten kennis mot wapenstokken en sabels. Een aantal personen, waaronder eenige opgeschoten jongens, werd gearresteerd cn naar het politiebureau te Overschie overgebracht. Een vergissing. •Op den 'Overschieschen weg werd ook aangehouden de heer J. V., oen lid van de Roode Kruis-transpoitooLime, die ging kijken of hij misschien hulp kou verloe nen aan gewonden. Niettegenstaande- de heer V. zijn insigne op zijn jas had en zijn legitimatiebewijs met portret als lid dor Roode Kruis-Lransportcolonne kon toonen, meest hij toch mee. Hij is niet opgesloten, maar werd verplicht in de on middellijke nabijheid van den burgemeester van Overschie te blijven, d'ie zich op den Overschieschen weg bevond'. Het geval be rustte op een betreurenswaardige vergis sing, die- evenwel te verklaren is, omdat men voorzichtig meest zijn met hen, die zich in het donker op don weg bevonden. Na korten tijd kon de lieer V. zijn weg vervolgen. Fen nachtelijke tocht. We zijn tegen lt uur, toen het in de stad rustig bleef, met eeu auto den'Over- schicsciicn weg opgereden. Even voorbij den Parallelweg werden ivo genoopt tor stoppen door Schiodamsehe politie, die vroeg wie we waren en waar we naar toe wilden. Ons werd geadviseerd terug te keeren en als we naar 'Overschie wil den, over Rotterdam te gaan, want op den Overschieschen weg was het lang niet veilig. Maar daarom waren wo juist naai den 'Overschieschen weg gekomen! Op eigen risico moesten we dan maar doorrijden. Eenige honderden meters verder kwam ons een auto tegemoet. Hoe vorder wij naar Techts uitweken, hoe verder deze naar links uitweek, zoodat passeeren niet mogelijk was. Toen wij stopten, stonden reeds 3 of 4 Overschiescho politieman nen om onze auto. De Oversohiesclie politie blijkt meer be grip van de taak van de pers te hebben dan menige politic-autoriteit in een groo- tere gemeente, die liever geheimzinnig doet, waar dat heelcmaal niet nootlig is! De 'Ovorschiesche politie stelde zich spon taan ter beschikking "om ons to verge zellen. Zij keerde haar auto en reed oen eindje voor ons uit. Bij do brug bij het huis Te Riviere stond langs den weg opgesteld een detache ment mariniers cn oen detachement mili taire politie per fiets. Wo troffen daar ook aan den burgemeester van Overschie, den heer J. C. Baumann. Een politie-amb- tenaar, vermoedelijk een inspecteur, staple, de getrokken sabel in den vuist, bij ons op de treeplank en reed een eind weegs met ons mee. In 'Overschie patrouilleerden mariniers met de bajonet op het geweer. De rust was daar reeds weer teruggekeerd. De politio versterkt met Rottenhunsoho inspec teurs en agenten, hoeft bij de Zwoth cn op den weg tussclien 'Overschie cn Rotter dam, groepen tegenstanders van do fascis ten uit elkaar gejaagd'. Zo hadden de be doeling de Delftsche en Haagsche fascis ten die van de vorgadoring naar huis terug keerden, te molesteeren. Bij' het huis van den burgemeester van 'Overseliie, op den hoek van den Ilaagweg en do Schio- iaan lagen stebnen opgestapeld', om de auto's dor fascisten daar mee to kunnen bombardeeren. Bij do Blijdorpbrug is do kloppartij tusschen politie cn fascisten-ha ters vrij hevig geweest Naar men ons uit 'Overschie meldt, is Terreur. Het is inderdaad een groot woord, da-fj boven deze regols prijkt, doch wij kunnen, do situatie, zooals deze zich allengs gaat ontwikkelen, niet anders aanduiden. Wat zich gisteravond zoowel hier tor stede als te Overseliie heeft afgespeeld, wijst cr op, dat men de waarschuwingen, die men reeds meerdere malen van de politie heeft gekregen, niet au serieux noemt on, rustig zijn eigen gang gaat. En in welke richting het gaat is gisteravond tevons on miskenbaar gebleken. Zeker, de politie is de situatie nog steeds volkomen meester gebleven, doch elke ge legenheid opnieuw, die aanleiding tot een heibeltje zou kunnen geven, wordt gretig aangegrepen en zooveel mogelijk uitgebuit, en telkens gaat men eert stapje verder in zijn uitspattingen en noodgedwongen gaat ook de politie dan weer een stapje verder. Begoinnen met hinderen cn treiteren van de politie, zijn wij" thans reeds zoover, dat personen of dit al dan niet fascisten zijn, mag hierbij volkomen buiten beschou wing blijven op den openbaren weg worden lastig gevallen, dat op vrij groo te schaal met op^et goederen beschadigd worden en dat door hot publiek reeds van vuurwapens is gebruik gemaakt. En nog steeds is hot risico dat de raddraaiers bij bun operaties hebben, vrij' gering, wat voornamelijk is toe to schrijven aan de aanwezigheid van ©en tallooze schare neu trale nieuwsgierigen, die in elk politie op treden nog steeds een zeer geliefkoosde publieke vermakelijkheid' zien, rnaar krach tig optreden feitelijk onmogelijk maken. Dit kan niet zoo blijven. Vandaag of morgen loopt liet spaak, dan vallen er slachtoffers, doch waarschijnlijk niet onder de werkelijk schuldigen: die zijn er niet op het critioko moment- Er zal maar eens zeer krachtdadig moe ten worden ingegrepen, eens, wanneer het niet beslist noodzakelijk is, na eeu zeer ernstige waarschuwing vooraf in de dag bladen en desnoods tegen het z.g. „onschul dige" publiek. ZelEs al riskeert men daar mee een langdradige communistische inter pellatie in onzen raad'. d'e Delftsche communist, die vermoedelijk met een revolver op dé auto der fascis ten heeft geschoten, aangehouden^ Toon we om kwart voor 12 uit Over seliie vertrokken, patrouilleerden daar mari niers nog met de bajonet op door do Dorpsstraat. Even voorbij don tol passeerden we bet detachement militaire politie en de ma riniers, op weg naar Overschie. Van gevelde boomen en een opgebro ken straatweg hebben wo op onzen tocht niets gemerkt. Eenige fascisten hebben den nacht in het station doorgebracht en hebben zich hedenmorgen met den eersten trein huis waarts begeven. 'Onder do banken van do wachtkamer beeft men hedenmorgen een paar gummi stokken gevonden. Propaganda tuinfeest J C.G.O.B. Gisteren belegde do Sehiedamsclio af- dooling van den Jongelieden Christen Ge- heolomlhoudersbond in den tuin van liatj Valkskoffiehuxs een propagandabijieöhkomst, dio Weer mooi weer begunstigd en door velen bezocht werd. Ds. Venema uit Loosduinen, districts- secrotaris van de N.C.G.O.V. sprak oen. propaganda-rede uit, waarvoor hij als on derwerp gekozen had, het door den evan gelist Marcus vermelde voorval in dien hof van Getsêmané, de vlucht van dön jongeling, dio zijn lijnwaad in handen dor soldaten achterliet. In zijn begeesterende rede vlocht spr. vele persoonlijke hei-inneringcn. uit zij'ni ervaring als geheelonthouder. Ilij wekte de jongeren op te doen als de jongeling in liet lijnwaad. In de vlucht ligt somS grooto zedelijke kracht. Ootkdeze jongeman bezat den moed om ziju mantel in banden der vijanden achter te laten; cn de schande, de spot en do schaamte der naaktheid te ondergaan. Ode in het teven zijn vele vijanden, evenals in cms binnenste. Daar schuilen de kiemen van het kwaad, die onverwacht kunnen opschieten. Een van di'e vijanden,, die ions zedelijk en geestelijk pogen to verwoesten, is do sterke drank. Yooral voor de 'opgroeiende jeugd is do drank gevaar lijk. Men wil dan meedoen en groot lijken'. Dan is daar liet voorbeeld van den jon geling zonder lijnwaad. Dan moet mean don moed hebben den mantel in bajutelul dor vijanden te laten en te vluchten, des noods met schande en spot, maar men vor- dragc dio om aan den vijfïnd te ontko men. Ds. Yenema wekte de jongere aanwezi gen op lid te worden van den J.C.G.O.Bl. De avond weid verder gevuld met ma- ziek van do fluitclub Harmonic, die to veren een korte marscli. door do stad had gemaakt. Ooik oen zingende zaag liet zich hoeren. Twoo tooncolstukjos en oon pan tomime vormden ©enige afwisseling. Daou' hel invallen van do duisternis moest oonl tweetal nummers van hot programma ver- Ylallon. Onderling Kelaiig- Voor leden van Üo plui mv'ecvereen iging „Onderling Belang" weid gisteravond in!^ gebouw „Eendracht" een nostonkouriing van jong pluimvee gehouden. Enkele leden hady detir hun kuikgns jhgozolndcjn era dezg .yoggj Ittigi J' .,w>. *Ss-n'j&afetZe.-a-..,jat MA -»;e-

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2