Schiedarnsche Courant De begaafde jeugdige actrbe Ciska Cre- mer, is door ecu noodlottig ongeval om het leven gekomen. Fen bezienswaardigheid te Westkapcllo in Zeeland, is do vuurtoren, welke op den 30 meter hoogen kerktoren is geplaatst. Het licht van den vuurtoren is op 40 K.M. afstand' te zien. om do overgebleven psalmen van muziek Ie voorzien. i"; P j'.vk;.;-,- Djoeh Maistre Pierreham.;zijn' taak .nogal gemakkelijk ,op. Waar héLmët'.do Vcrsmpat' uitkwam,', nam hij dé mélodieën,'die Bour geois roods gecomponeerd had en "dé óve rige" psalmen voorzag hij' zélf - van een melodie, d-ocli opeen wijze,dieduidelijk dèeft., intkqmon,welk een groot verschil er tusschen hem en Bourgeois was. iBiourgeois was een kunstenaar en MaisLre Pierre was sléchts een muziektheoreticus, die volgens de régelen der "kunst compo neerde) zonder bezieling en zonder do gave van den kunstenaar. Uit bovenstaande blijkt dus, dat do psalm melodieën hoofdzakelijk van Bourgeois 011. Maistre Pierre afkomstig zijn. Er zijn even wel nog 17 psalmen, waarvoor de Zwit- sersche - dichters zelf reeds melodic-n ge kozen hadden. Deze psalmen worden wel de Straatsburger-psalmen genoemd. - Latere -onderzoekingen bobben aatn.'t licht gebracht, dat ook de-Duilscho orgelisten Greiler en Daclistein psalmmelodieën gemaakt hebben. De' 46sle -psalm is- a.m. getaon-zct dooi' Daclistein. 1 Vermoedelijk hebben, de latere N-oderlandsche bcrij-mers bij het samenstellen van het psalmboek de melodieën van Greiler en' Daclistein beter 'gevonden'dan 'sommigevanMaistre Pierre,; I waitrpm zij dan ookonder moor enkól-e wijzen van deze Buitsché toondich ters opgenomen hebben. Wanneer men nu. deze oude. muziek, in haar tegenwoordigon verbasterden .vorm boort uitvoeren, die heerlijke liederen van een Bourgeois op een zoodanige wijze hoort uitgalmen, dat het bij sommigen do spotlust opwekt, dan vraagt men zich ongetwijfeld af: waarom hoeft liet. muzi kaal gevoel in dozen zoolang moeten zwij gen en waarom zijn de pogingen om tot verbetering te geraken sboods op niets uit- geloopen? En dan is ook nu weer hot antwoord, dat laksheid en conservatisme de hoofd schuldigen zijn. In verschillende doelen des lands heeft men vroeger al eens geprobeerd den ouden vorm in eere te herstellen, doch de animo om spontaan hieraan mede te werken, ontbrak. Volgens beweringen leverden deze pogingen zulk onstichtelijk gezang d.w.z. verward en onregelmatig gezang op, dat men er spoedig mee ophield. Ba zaak werd toen ongetwijfeld verkeerd aange pakt. Hel jeugd element, dat hij deze her vorming noodzakelijk is, word uitgescha fceld. Het conservatisme, dat graag alles wil doen wat door vaders, grootvaders en overgrootvaders ook al gedaan is, sprak hierbij natuurlijk een hartig woordje mee, Men beschouwde deze -„nieuwlichterij" iets uit.den hooz-e en.,., we zouden ons sterk moetan vergissen, maar nog staat ©en groot doel van hot orthodoxe pro tostantsclie volk zóó tegenover deze zaak. Ook hi Schiedam schijnt men nog niol zoo enthousiast over -deze hervormingspo- gingen to zijn. Daaróm volgen we met grooto belangstelling de pogingen, die de Synode voor de Ned. Ilerv. Kerk in haar geheel en do organisatoren hier ter stede, voor Schiedam in hot werk stellen. E-en ding is zeker: hij dit groote werk inoefen vele verstarde begrippen en fou tieve meeningen uit don weg geruimd worden. De toelntine: tot,<le Rijkskweekscholen. Naar de Meierscho Crt. uit Den Iiaag verneemt, heeft do minister van onderwijs de toelating tot de rijkskweekscholen stop gezet. Een man, die liet geheugen verloor. Door den commissaris van politie van het bureau aan de -Oppert te Rotterdam werden inlichtingen verzocht over een jongeman, die inet een rijwiel, vermoede' lijkvan diefstal afkomstig, was aangehou den en die vo-orgaf zijn naam en woon plaats do hebben vergoten, liet vermoeden, dat hij simuleerde, werd gisteravond be vestigd', aldus de N. It. C. Eenige men seden vervoegden zich aan liet bureau, die mededeelden, dat deze jongeman de SG-jarige K. Schoenmaker moest zijn, die veelal zijn broodwinning zocht in het ver koo-pen van bloemen. Toen hom o-p hel bureau gevraagd word of hij Schoenma ker heette, gaf hij dit na eenige aar zeling toe. Zijn vader, zoo zei hij ver der, heette eveneens Schoenmaker, maar diens voornaam was hij: vergeten, evenals den naam van zijn moeder. Een nader onderzoek wees uit, dat deze jongeman'echter zeer waarschijnlijk toch niet de 26-jafigc K. Schoenmaker is. Deze woont n.l. in Den Haag. De politie heeft dan ook alle reden, om te veronderstel len, dat de aangehoudene om een of au- dei-e, nog niet opgehelderde reden, oen tijd - lang te Rotterdam liceft gewoond on der den naam van den Hagenaar, op wien hij- inderdaad veel gelijkt, ü-e fiets is door liem gestolen to Capelle a. d. IJssel ten nadeelö van den landbouwer D. V. In verhand hiermee zal hij naar het huis van bewaring worden overgebracht.. Bij liet. kal 'stè verhoor hoéft-de. man krankzinnigheid gesimuleerd. Totden. inspecteur, die hel onderzoek naar zijn ware identiteit thans voortzet, zei hij telkens„Ik zie je wel, maar ik zie je ondersteboven". Veel meer valt er niet uit hem te krijgen. Geheime zender te Leiden opgespoord -De rijksradiodiensl streeft er bij voort during naar een 'einde'te maken aari de radiostoriiïgen 'van verschillenden aard, onder welke ook die, veroorzaakt'door ge heime zenders. Heden is in samenwerking met de gemeentepolitie to Leiden proces verbaal -opgemaakt tegen een bewoner v:an don 'Ilioiogewoerd aldaar, hij wion in den kelder een geheimez-ondinrichting was opgesteld. De onderdoeion van den zander "werden in beslag genomen. Zwervers door hoog water verrast, Twintig d oodon? In den nacht' op .Donderdag heeft te Nice oen ernstig -ongelukplaats gehad, waarbij een tot nu toe no-g niet vastge steld aantal bedelaars' om het leven is gekomen. Do dakloozeu hadden de gewoonte in een brug tunnel te overnachten. Do Paillon, anders een onschuldig ri viertje, was evenwel tengevolge vau de buitengewoon lievige regens der laatste dagen zoodanig gewassen, dat liet water Tiachts oinvenvachls-. buiten de overs Irad, de otngelukkigen tijdens hun slaap verraste. Do zwervers werden dooir den stro-om modogeslcurd.' Eerst dc-or hulpgeroep werd men -op het vreeslijk gebeuren opmerk zaam. Do brandweer wend gealarmeerd. Het is pas na zeer groote moeite gelukl een doel der door den stroom meegetrok ken dakloiozen te redden. Een aantal an deren, -a.w. een vrouw, zou echter 0:11 liet teven zijn gekomen. Het juiste aantal dooiden is niet heleend. Men weet niet hoe veel zwervers tot gewoonte hebben den nacht door te brengen in den tunnel, doch men neemt aan, dat liet aantal slachtoffers in ieder geval wel 20 zal bodragen. GEMENGD NIEUWS. Do sluts le iJmutdett aangevaren. II.et Zuidslavisdio s.s. Jurko Topic, bo mende van. Ancona, is bij 't passccron van IJmuiden in do niiddonsluis mot stuur boord-boog tegen de Zuidcr middencantrc- fort gevaren. Do sluis-word vrij! ernstig beschadigd. Het schip lieeft aan sluurboordb-oeg een scheur van een metier lengte gekregen, juisl -qp do breek .onder de doldijtn. Ifot is dotór- gevaren naar de Coeahaven om te bun keren. Waar do schade zal worden hersteld is nog niet hekend. Grand aan buofd van s s. Moldanger; Hedenmorgen ongeveer zes uur zag men rook kamen uit hot in aanbouw ziijinde motorschip Moldanger, dat eugeveor twee maanden geleden van do helling van de Ned, Scheepsbouw Mij. was gel-aoipen, votor x-ekening van do firma Westfal Larson en Co., to Bergen (Noorwegen). liet bloek dat in ruim 3 vlak voor de ma chinekamer brand was uitgebroken. Men is daar bezig do wanden van het schip te boldeeden met kurk voor liet inrichten, van koelruimlen. De brandweer kwam mot groot materiaal en weldra lag de drijvende stoomspuit Jason non bakboord en wareiu tal van brandspuiten, benevens de Jan van dor Heijden, op weg naar de Ned. Scheeps bouw Mijt Naast het brandende schip lag biet even eens voor dezelfde Naorscho firma in aan- boi>w zlijndo motorschip Borga-ngor. Zoo spoedig mogelijk werd dit schip verhaald. De Jan v. d. Heijden was toen langs sluurbot-ad. Hot was onmogelijk1 het ruim van het schip binnen te dringen. Eenigen tijd hebben d-e vlammen hoog boven liet luik uitgeslagen, maar na hard werken, verdwenen do vlammen voor dik ke rookwolken. Do hitte die ontwikkeld' word', was zioo groot, dat do 'scheepswand' gloeiend ging slaan. Meer 28ste dan GOUO Amsterdamsche schoolki mieren vertrokken Donderdag voor het vacantiekind'crfeest. Bij hot vertrek liet d'e stemming niets te wenschen over. den goeden stand'dor wijnbergen dit jaar eens een bevredigenden oogst ziaudon krij gen, is den bodem ingeslagen. Het graan ligt verpletterd tegen den grond. Ln de dorpsstraten' hebben zich; meters liloog-o aartlhóoperi apgeslapeld. De autoriteiten hebben, voorgesteld, in Zeil den noiodtoe stand af te kondigen. Ook uit Merl, Puen- derjo-j en Kaimt wo-rden soortgelijke ver woestingen gemeld. De spoorweg door bet Moeweldaii moest den goheelen nac-lit den dienst staken. Er wordt met koioirLsachtige haast gewerkt aan het vrijmaken van den MoozieJstraatweg. Groote brand in do houthaven van Antwerpen Do houlopslagplaalscn in de haven van Antwerpen staan in brand. Er zon kwaad willigheid in het spel zijn. De brand welke'gisteren is uitgebroken in do h-outopslagplaalscn aan de haven, deelde zich met ontzaglijke snelheid aan do omgeving mede. Alle beschikbare brand weerlieden waren met groot materiaal ter piaalso. Te middernacht was de brand nog niet gohlusc-l.it. De blusschingswcrkzaain- hodeai weiden er toe beperkt den brand tot zijn haard te beperken. De aangerichte schade is zeer groot. Aangenomen wondt, dat communistische terroristen de brand hebben gesticht Onwedcrs in het buitenland. Woensdagavond is hot Khiscrstuhlgobied door een buitengewoon ziwaar onweer ge teisterd. Langer dan oen half uur woedde een orkaan mot wolkbreuken en hagelslag. De wijnbergen en de velden zijn volk-omen vernield. Do oogst, vcior de eerste twee of drie jaar is venvoost. De hagel viel zioo dicht, dat de menschen er tot de knieën in wegzakten. Ifot laagste deel van E.tidingen staat geheel onder water. Twee huizen moesten wegens gevaar voor instorting ont ruimd worden. Rij Achkazren reed oen wa gen door hot slechte ziiciiit op den spoor weg, juist toen er een trein aankwam. B:ij de botsing, die volgde, werd oen vrouw 'cdo,od Zwaar geteisterd weid de slad Breisach. Ge-liceie straten worden vernield. Verder wordt ook schade door o-nweor ge meld uit hot Kehler-gebied en uit midden- Baden. Meermalen ontstonden aardverschui vingen. Do spoorbaan RastattKeld werd onderspoeld'. Boven het gebied van den Midden-MoezcJ heeft zich Woensdagavond oen buitenga woon zlvvaar omwaar ontlast. In Zeil stroom den -anomie watermassa's van de wijnber gen. liet water drong in de liuizien, welker bewoners moesten vluchten naar de lioia- gero doelen van do slad. Volo li ui zien zijn bcscluidigd door do nanlmassa's, die liet water met zich meevoerde. Ook in hot St. Joseph ziekenhuis werden grooto verwoes tingen aangericht. De hoop van dei wijn bouwers, dat ze hij Welke kleeren op reis te dragen? Praclisclie en eenvoudige kleeding is op reis van groot belang. De mode is in dezen zeer welwillend voor ons en wel omdat dit jaar de blouse zoo'n voorname plaats inneemt. Men kan deze dragen van alle mogelijke sloffen, katoen, linnen, crelon me, mouscline, ja van wat al niet'. Deze stoffen zijn alle zeer billijk in prijs, niet te vergeten het beeldige zijden linnen mot kleine bloempjes an open werkjes. In de eerste plaats zorgen we voor paar rokken, b.v. een. lioog opgeknipte rok of een rok met handen vanaf do taille ave. de schouders,' waarop' wé allerlei blouses kunnen dragen, die voor verschillende doel einden geschikt zijn, van liet eenvoudige overhemd af tot do meer gold-eede blou ses met lange mouw of, pofmouw. Ver geten we niet hij enkele blouses losse pele rines le maken, waaraan lange bandon zitten, die over elkander gekruist worden I en -op den rug niet een knoop sluiten- i of wel ge.strikt worden. Een -wollen crêpe rok mot blouse en bolero geeft dadelijk een gekleedc japon. Onze mantel behoeft slechts eenvoudig te zijn en liefst van een stevige stof, zon- dat we, im-dicn een regenbui ons overvalL, niet dadelijk doornat zijn; grooto revers, opgestikte zakken en eon ceintuur gaven eon practise!! geheel, dat mot een klei nen villlioed of muts voltooid wordt. Eenvoudige schoenen met platte hakken zullen ons als het ware tot wandelen zel ve nooden, terwijl in den koffer inog oen paar geldeedore schoentjes geborgen wor den Dusdanig toegerust zullen we rustig on kalm ornze vaeantie buiten door kunnen brengen, zander vooraf te veel deer onze loilelaangelegoTilieden in beslag genomen te zijn. Kunst en Wetenschap. Regen. Weet ge hoe lang liet duurt, voordat een regendruppel uit do regenwolken, die zich gemiddeld op 1500 M. hoogte bevin den, op aarde is gevallen? Een paar secon den of hoogstens een minuut? Het lijkt er niet naar! De tijd hangt af van don dia- meier van den druppel. Bedraagt deze 0.1 m.M., dan heeft de druppel een uur en achttien minuten noodig om van do wolk op de aaide te komen. Is de doorsnede nog kleiner, zooals bij een lieel fijnen mot regen het geval is, dan duurt het 5 uur 12 minuten. Zoo'n druppeltje wordt dus b.v. 's morgens om 8 uur gevormd' en komt 's middags om kwart over eeuien op aarde aan. Het vreemde verschijnsel, dat het regent, terwijl de zon schijnt, is daarmee tevens verklaardvoordat de le gen de aarde heett bereikt, is de wolk al geheel opgelost, dan wel een groot stuk vorder gedreven. Bij eon stortregen is liet weer heel an ders gesteld1. Deze druppels hebben oom doorsnede van Vé tot c.M. en vallen in drie minuten uit oen hoogte van 1500 Meter op aarde. Do tijden loepen dus sterk uiteen en dat komt, omdat de druppels al naar lum grootte niet zeer verschillen de snelheden vallen. Tengevolge van- den weerstand dor lucht vallen do regendrup pels, n.l. niet met oen steeds toencm-m- do snelheid, zooals liol geval is bij groote- re voorworpen, doch zij verkrijgen spoedig laatst toe behouden. Zij vallen dus eigenlijk in het geliedl niet; zij zweven -naar henoden, waarbij er een zeker evenwicht bestaat tusschen hun gewicht en den weerstand der lucht. Wordt do doorsnede en daarmede het ge wicht van den regendruppel grootcr, dan valt hij voortdurend similor. Een druppel mot oen diameter van 0.1 m.M. wilt slechts 30 c.M. per seconde; bij oen diameter van 1 m.M, valt hij 4 en bij oen diameter van 5 m.M. zelfs 8 M. per seconde. Do kleinste regendruppels vallen mot een snelheid,- die slechts Vs bedraagt van die, waarmee soldaten in ruAig tempo marchooreai, terwijl een stortregen na.tr. hoiioden kbunt met oen snelheid als ya|ii( een eenparige snelheid, die zij tot het cou spoortrein. TWEEDE BLAD Vrijdag 15 Juli 1032 No. 20681 Kerlc en ScIiooL Het kerkgezang, Zijn oorspronkelijke vorm en l)oe men er tegenover staat. In .onze verslagen oyer de zgn. orgel- en gemeentezangavouden in de Grooto Kerk, bobben we reeds hel een en ander aange- slipt over den oorsprong en de verbetering Van -het' kerkgezang in d-e Nod. Ilerv. Kerk, zoodat voor lieii, die hierin belang stel len, liet' volgende, ontleend aan een handschrift .van den vroegeren orgelist der Grooto Kerk, don li-eer II. J. P. Textor, niet van belang ontbloot zal zijn. Alvorens we echter den heer Textor aan liet woord laten, zouden we willen ivijzen op hel feit, dat do orthodoxe Ned. Ilc-rv. Kerk het langst sommige door hun verstald riiytlniie onzingbaar geworden psalm-mcilodiön heeft gehandhaafd. Andere protestantsdie .kerkgeiioolscliapp-en, die hun éigen liederenbundels samenstelden-, namen wel don tekst van enkele psalmen over, maar de melodie en liet rhytlune weiden gewijzigd. Zoo komen in do Evaing. LuUiersche hun- dols cyoneens psalmen voor, doch in rhylh- misdien vorm. Ook in de Nod. Ilerv. Kerk wendt liet bezwaar van de zgn. „onzing- bare" psalmen gevookl en d-e predikanten laten deze psalm-en dan ook" zeer weinig zingen, maar tot wijziging is men nog niet .over kunnen gaan. Eigenaardig is liet evenwel,- dat deze „onzingbare" psalmen, in oorspronkelijk rliytlmie overgezet, wél degelijk good te zingen 'zijn en minder onmelodisdi klin ken, 'dan ze thans in liun verbasterden vorm doen en dat do inhoud van den tekst in den ouden vorm heter tot den zan ger doordringt. Dat d-e SyndJo der N-öd. Ilerv. Kerk deze zaak onderzoekt, is oen bewijs,- dat liet kerkgezang van de zijde der kerkelijke auto riteiten \mocr belangstelling krijgt da;n vroe ger -wel het geval was en dat do verbete ring van dat gezang een kwestie is, waar over do Synod-c vermoodelijk binnen niet Ql te langen tijd wel liet een on ander zal zeggen en... waarvoor z'e misschien ook wel wat zal doen. Indien we ons niet ver gissen, zijn reeds enkele voorbereidend-a werkzaamheden in verband met de verbete ring van liet kerkgezang, in do Synode lie- gonnen. De vraag, waarom het kerkgezang op zoodanige wijze is misvormd, dal het thans verbetering behoeft, is aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen. Men is tot Dfc conclusie gekomen, dat in ongeveer 1730 de huidige rhytlimisciho vorm voor de psalmen is ingevoerd, De doorwerking van li-et Calvinisme in 'Nederland, dat do uitoefening van den godsdienst steeds in een sober milieu en op een sobere wijze voorstond het iW ooixl en niet het uiterlijk- vertoon was 'immers voor den Calvinist hoofdzaak zal ook op dit gebied wol liaar invloed hebben doen gelden. De koren en orkesten verdwenen uit de kerk. De aanklcoding en liet interieur van het kerkgebouw worden zoo sober mogelijk - gehouden en alleen hot orgel bleef voor de begeleiding - van het ge meentegezang over. Uit-, alles moest duide lijk- blijken, dat het alleen om hét IV oord ging. De rhythmisehe zang Werd onstich telijk genoemd en alle wcreldsch cachet moest verdwijnen. Il-ot strakke, sniakeiooze verwrongen kerkgezang ontstond, dat thans' nog in -de dienste®, der orthodox Ned. Herv. Kerk gebruikt woidt. IV ie liet oorspronkelijk kerkgezang, do psalmen in iiuri omderi vórm,' lioört .uitvoe ren, komt oiuler dé bekoring van de schoon heid dier oude melodieën,-- waarvan men nog ni-et' met volledige zekerheid weet, wie dé toondichters geweest zijn. Enkele melodieën zijn afkomstig van Fran- scbe HugeiióotonJiedero'n,;. uil den tijd dor vervolging. Weer andere psalmen zijn ge toonzet op Oud-Noderkmdsche melodieën, die op hun beurt oólc wéér van Franschon bodem overgeplant zijn. Hoofdzakelijk zijnde psalm-melodieën ech ter van Zwitscrsohon en vooral van Go- neefsclien oorsprong. In 1562, aldus lezen we in liet hier boven, Aangehaalde handschrift valn den lieer Textor, gaven do Zwitsersohe dich ters Marót en Bóza een Fransoh-e psalm berijming uit. De muziek van deze psalmen was hoofdzakelijk gecomponeerd door den Geneofschen cantor Louis Bourgeois, De in Nederland zoor bekonde predikant Duthenaus vertaalde deze Fransche psalmen én wol op een zoodanige wijze, dat do GeneefsdiiO melodieën ook in Nederland ge bruikt konden worden. De latere Neder- landsoho i>crijmers hebben, op hun beurt weer do moeste doz-er melodiën overgo- nonion. Bourgeois, die verreweg de meeste en schoonslepsalmmolodicënvervaardigd lveclt was voorzanger of cantor'in een der hoofd kerken van G'Oiièvo. Daar Bourgeois, mid den in zijn werk, Genève moest verlaten, kom hij zijln taak om allo psalmen van oen metelie te voórzi-on niet valbrcngan. Do kerkoraad van Genèvo wees toen zijn op volger, den cantor „maistre Pierre" aan /AvyVSj HER p-j

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5