Letterkundige kroniek. Radfo-Programma'3. De Gevolgen van een Operatie. Drie gestorvene»: Vau Eedeu, Quendo eu L. Simons, OnvorbkHelijk eisclit de dood ze één voor één op: Emants, Couperus, Gorter, Hoyormans, Adama van Schel torna, en nu, kctrt na elkaar: Van Eoden, Querido, L. Simons. vWat vooral smartelijk treft, ■wanneer ga op liet einde dezer levens staar!, is do eenzaamheid. Elk dezer be gan "do mannen scheen door liet govoel dor wereld, door d'en strijd der jongere ki.,,iiten, door den heiligen haast der evii'utie gevoerd te zijn op ©en eiland, ge- ui. pen op een verlaten kust, waar ze wel met als schipbreukelingen vertwijfeld naast ecu hoopje wrakhout zaten, niaajr waar ze toch buiten de branding stonden van het allerjongste getij, en waar hun lichte lijk de atmosfeer omhing voor den alkxsu- gelatenen. Dit ondervonden zelfs diegenen onder hen wier leven-en-werk triomfante lijk gesteund had op de kameraadschap der massa: Gorter, Heyermans, Scheltema, en ten deelo ook Querido. Al jaren voor hun heengaan was het random Gorter ea Schol- lema niets dan stille en eenzaamheid, Heyemums stierf aan leego zalen en deur- waaxdors-oxploit-eai, en zoo juist is, bij de begrafenis van Querido, terecht ge vraagd waar het Jordaanscho volk bleef welks leven bij voor altijd groot heeft uit gebeeld. Vooral Van Eeden is geduren de zijn laatste levensjaren het slachtoffer geworden van vele openlijke en bedekte aanvallen op zrj'n persoon en zijn werk, en deze aanvallen culmineerden ten slotte, zooals men weet, in hot krankzin nige, zware boek van dr. Kalff. Wanneer go dozen getoerdde gelooven moet, dan beeft God-Je-Heer zich met zijn arm menschenkind Frederik van Eed en leelijk vergist. Niets heeft hij, Van Eoden, ooit goed gedaan; alles is hem mislukt: hij was een naif mensch en ©en half kunstenaar, en op zijn zestigste jaar kon hij slechts terugkijken op een stellig veel bewogen en arberdzaam maar niettemin rampzalig vruchteloos leven. Intusschen schreef diezelfde dr. Kalff toch maar een verhandeling over hem van vijfhomlerd-ein- zoovcel reuzen-bladzijden; dat pleegt men. niet te daar over een onbeteekaaanJdi en mislukt mensch. En Van Eedea's wer ken liggen vóór ons in lange rijen: verzen bundels, studies, romans, toonoelspelen, een ontzagwekkend oeuvre dat druk op druk beleefde en daarenboven veelvuldig in andere taleu werd overgezet. Van Eeden, heeft warme v tanden geliad en kei-harde vijanden; r' Js liet geslacht dat nog heel jong was toen hij in zijn beste jaren stond, heeft hem beurtelings vereerd en v-erguisd. Toen wij pas tot geestelijke ont wapening groeiden, bewonderden wij niet alleen met stille verrukking „De kleine Johannes", maar met „Ellen" liepen wij oen. tijdlang in do binnenzak van aas jas je als een pastoor met zijn brevier; „Lioba" gaven we heimelijk cadeau aan -anzo eerste beminden, en in de eenzaam heid dor late avonduren zaten we gebogen over4 „Het lied van Schijn en Wezen" om er do schoonheid en wijsheid uit te puften, waarvoor ons hart zoo gretig open stond. 'Wij beminden en bewonderen Van Eedem omdat (hierin ligt de bron onzer ver- coring voor èlk kunstenaar) hij ons in zijino arbeid eene menschèlijkheid veropenbaarde die wij duidelijk verwant gevoelden aan de eigene. We zagen in Van Ecden's werk «nz© diepste, nog onbewuste innerlijkheid als 't ware lós van onszelf en tégenover ons zelf geplaatst; we konden het van buitenaf beschouwen en beoordeel en, en toen aldus bet bewustzijn omtrent den aard dier innerlijkheid in ons gegroeid' was, moesten wij het onmiddellijkals ©en angsligo onzuiverheid verwerpen. Na tuurlijk verwierpen we toen alleen Van Eoden dn niet ons zelf, maar intusschdnj had hij ons geréd, en wjj vergaten cl© bijna rodvdeoze eerlijkheid te bewonderen waarmede ook hij zolf groeide van het ceno levensstadium tot hot andere, de oude schepen achter zich durfdo verbranden om, zander uitzicht op den terugkeer, nieuw geestelijk terrein te veroveren. Van Eeden is onder do tachtigdrs de worstelende ge weest en in die worsteling veroverde hij groole geestelijke winst voor' het gehoede geslacht waartoe hjj behoorde, on óók voor do jongeren. Aan hem voltrok zich pijn- 1 ijk het noodiot dat typeerend van onzen haastigen tijd is on waarvan Henrietta Roland Holst getuigt wanneer zij in haar lyrisch drama „Kinderen van dezen lijd" het koor der jongeren laat zeggen: IWo vergaten dat we al wat wo waren, al wat wo wisten ear al wat we kanden, dankte' aan de vaders, dat hun werk en hun daad, het voedsel hadden bereid' voor onze monden, opgeworpen do dammen waar dit geslacht op staat. Querido is in het algemeen geestelijk loven van Holland stellig niet zulk een groote kracht geweest als Van Ecden; zijne mensehelijkheid was veel beperkter, zijne kritiek en literatuurbeschouwing openden geen nieuwe inzichten, zijine arbeid miste te dikwijls ecu element van verfijning on edele verdieping; maar in de geschiedenis van het moderne Hol- landscli realisme zal zijn epos „De Jor- daan" steeds een werk blijven van zeer ongemeeno beteokenis. Uier greep Queri do het loven van Hollands hoofdstad' on middellijk en zeker in de kom van zijn bestaan en beurde het op tot waar het, doorzichtig en verklaard, op de grenzen lag van het tijde!ooze. Dit was niet het benepen, eenzijdig realisme waarvoor het later is uitgemaakt; het was niet een zorgvuldig waarnemen en weergeven van uiterlijkheden, dio daarbijuiterlijkhe den bleven, aardige, kleurige, vriendelij kealles wat go wilt, maar toch op zich-zelf-staande, zander onderling ver band begrepen instantenéetjos van wereld en menschenleven. Neen, de romankunst van Querido was wol-waarlijk een door- pen ais een tasten tot op oen meer-hmeriijke en duren de werkelijkheid, een doorschouwen tot op een diepere, blijvender waarheid. De ge weldige massa zijner meest-uiteenloopend© menschen-types werd bijeengehouden door een geheimzhmigen maar omver/roak- baren band; geen oogenbhk verlaat den lezer het besef dat al deze veelsoortige levensuitingen ontspringen aan dezelfde bron, wortelen in dezelfde onverwoestbare kern, en dit voortdurend gevoel van bijeeai- behooren geeft een merkwaardig perspec tief, niet alleen aan hot bestaan van de massa als massa, maar ook aan het be staan van elk individu afzonderlijk. Zoo%vas met „De Jocrdaan" inderdaad eon grootsch epos geschapen, dat, fel en zon-open, Am sterdam het spiegelbeeld, voorhield van zijn eigen bestaan. Merkwaardig was het ook hoo de doelen van dat machtige werk, zoo als ze achtereenvolgens verschenen, steeds groeiden in schoonheid, in kracht en diepte van uitbeelding. Het tweede doel an Nes en Zeedijk") was reeds dade lijk nog grootsclier, nog weidscher, nog verbluf fender van levens-visie en van taal macht daaa het eerste, en deze schoone groei heeft zich over het culluur-lüstorisch, belangrijke „Manus Peet" op glorieuso wijze voortgezet in het vierde deel „Mooie Karei". Querido heeft te veel geschreven, moest te veel schrijven misschien, maar in „De Jordaan" heeft hij de Nederiandscho literatuur uit het begin van deze eeuw voor immer met een meesterwerk verrijkt. bibliotheek", is leen knap geleerde geweest, maar een geloerde zooals er thans slechts weinige einder ons levenpg een hoofd vol gedegen kennis biozat hjj de gevoeligheid, de spontaneïteit, hef warm-kloppanjdo hart van don kunstenaar. Toiela ik! hem do laatste koeren ontmoette en hij zich reeds uit de directe leiding der „Wereld bibliotheek" had teruggetrokken, hing er, naar ik mij verbeeldde, ook om hém iets van vereenzaming, maar deze deed niet smartelijk aan, zooals bij Van Eeden en Querido. Simons werkte onvermoeid voort in vrcugdigen ijver en misschien droeg hij diep-innerlijk wel het besef mede dat hij in de laatste zijner jaren bezig was zijn levenswerk te scheppen. Het is de geschiedenis van het drama en liet tooneel, waarvan liet vijfde en laatste deel dezer dagen van de pers kwam, zonder dat de schrijver zelf het voltooid voor zich zag. In bijna 700 bladzijden geeft liet de histo rie der theater-kunst (vooral van tte too- necl-schrijfkunst) gedurende de laatste halvo eeuw, en het is in een kart bestek als dit eenvoudig onmogelijk om den rijken inhoud er van volledig naar voren to bren gen. Iedere dramatisch© uiting van ocnige botoekenis wordt hier, in veTband met do geheelo ontwikkeling van het tooneel, be sproken en toegelicht, en ge vindt slag- rake karakteristieken van. de vele richtin gen, slroomingem en afzonderlijke schrij vers uit alle cultuurlanden van Europa. Ook in het buitenland ken en is op dit ge bied geen werk van dezen omvang en van deze gelegenheid; het is verre t© ver kiezen boven de beroemde voorlezingen van Freylian, boven Rudolf Frank's „Mo derne Theater" eu zelfs boven Bab's „Theater der Gogenwart". Met het laatste werk zou het nog het bost te vergelijken zijn, maar Simons kont, gelukkig, niet hot ingewikkelde, dorre en abstracte geredeneer van clcm Duitschen geloeide, er is bij hom geen weidsch vertoon van golecrilig- heid, geen opzettelijk stroven naar vo'l- iedig-zijn, ge bespeurt niets van de angstige worstelingen der wetenschappelij ke aknbeia, maar toch staat ge verbluft over zijn enorme kennis en belezenheid, en vooraldoor elk zijner volzinnen voelt ge de liefde voor het toonvel ldop- levendo en ^levcn-^ckkcinlici kracht. Een bcdr, dat, ook! als nasi a-werk, door niemand gemist kan worden, "die be lang stelt in het theater, een kostbare pesthumo gave van een knap man, eon hard verkor, een cdol mensch. HERMAN POORT. J3XMENLAN1). 1 utornstionaïo onderhandelingen betreffende do 'teijuscheepvivn t Do op 12 Juli jl. te Den Haag inge stelde Internationale Studie-commissie tot onderzoek van saneeriugsplannen in de Rijnscheepvaarf, heeft to Könmgswinter haar arbeid aangevangen. Nadat het reeds beken Ie plan van de nieuwe laadlijn voor ïlijaschcpcn wegens juridische bezwaren, met betrekking tot do Mamiheimer Acte, door zijn ontwerper was teruggenomen en de studie-oommissie de ingediende plannen tot afbraak .Van een uitgewerkt, de overeenkto-maïcn! enz. ont worpen, waarna do studie-commissie op uitnoodiging van de Fransclie vertegen woordigers, haar volgende vergadering waarschijnlijk den 22en September a.s, in Straatsburg zal houden. Oost-lndiö. Do brand aan boord van de „Dempd'. Batavia. Hot onderzoek vain de overblijf selen vain het passagiersgoed van de „Dempo" dooi* het laboratorium te Ban doeng heeft ödn negatief resultaat gehad. Er is geen enkele aanduiding, in welke richting ook, verkregen. lieeUterlijko macht. Bij Kom, besluit is mr, II. de Bie, vice- president, op zijn verzoek met ingaing van 1 September ontheven van zijin aanwijzing als lid in de enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast mot de behaindeling van kin derstrafzaken van de rechtbank te Rotter dam, en zijn aangewezen voor liet tijdvak van 1 September 1932 tot 1 September 1933 in genoemde kamer: tot lid mr. J. 0verwater, rechter, en tot plaatsvervan gend lid mr. If. do Bio, vice-president. Opheffing regimenten infanterie. Volgens do Liab. Koorier worden op 1 Januari de volgende acht regiment in fanterie qigohevcinhet 4de (Leiden), 12do (Graningen), 14de (Bergen op Zoom en Middelburg), 15de (Nijmegen), 17Jo (Von- lo), 18de (Amersfoorl), 19de (Arnhem) en 21ste (Amersfoort) regiment. Gel aantal postbestellingen in Den Haag. Gemeld wordt dat die volgende maand het aantal postbestellingen in Dein Haag zal worden teruggebracht van vier op drie, met dien verstande, dat de eexsto on de vierde bestelling blijven bestaan. De ophef fing zal worden gevonden hetzij door oen combinatie van do tweefde en de derde bestelling dan wel, dat de tweede bestel ling vervalt en de derde vervroegd' wordt uitgevoerd ol anderszins. De nieuwe regeling zal ook gelden voor Amsterdam en Rottendam. iH Aoisteidamsche Uemeente- begrootïng voor 1933. In het Gemeenteblad van Amsterdam is thans verschenen de door B. en W. der hoofdstad opgemaakte onbverpgeinoontebo- grooting voor 1933. De algcnre-o.te Rcgroo- ting sluit mot een eindcijfer op den guwo- nen dienst van fll4.51d.525 of f3.524.0G3 lager dan de begraotip, voor het loopen- de jaar. B, en W. schrijven, de begrooling niet sluitend te kunnen krijgen zonder rekening! te houden mot de verhooging van hot aan tal opcenten op do gemeentefonds-betasting voor het jaar 193334 van 71 op SO, en met can verhooging van de opcenten op de persanoele belasting van 60120, tot 70-140. Do bogrooting van het crisisEonds sluit met ©on naaeelig saldo van f 6.60S.G13, te dekken uit een voorschot der gemeente. lOorspronkelijke roman door Jan Walch. 1) eerste boek, EERSTE HOOFDSTUK. De operatie zelf. De gevolgen, bedeeld in den titel van dit boek. waren belangrijk. Anders zon den we er niet een boel boek aan wij den. Maar om tot die gevolgen te ko men, zullen we het eerst wel even over Leo Simons, de stichter van „De Wereld.- gedeelte drr Rijnvloot hoofdruk lijk even eens mëgens juridische bc/warm niet ver der denkt te behandelen, is de commissie bet eens geworden over de voortzetting van het onderzoek van twee plannen. liet betreft hier een van Nederiandscho zijde ingediend plan tot stillegging van een doel der Rijutonnage, welk plan de mededeelingen der rogeeringen van de Rijn- oeverstaten vooropstelt, en een Duitsch plan tot het vormen van een consor tium der Rijnrecderijen, welk plan de huur en gedeeltelijke stillegging van scheeps ruimte, zonder medewerking der regeering beoogt. Voo-ri de verdere behandeling door do commissie, zulien de plannen worden de operatie zelf moeten hebben. Cn vooral niet tech- ieerde termen bij, zeer imposante termen, leerd heeft, maar dat weet u wel. En wij weten het. Dus: de operandus stond er tenmin ste als lid van de maatschappij goal voor. Hij was Hagenaar en ambtenaar. En zelfs dcpartements-ambtcnaar. En zelfs ambtenaar aan het ministerie van huiten- landsclie zaken. Hetgeen berekent, dat bij tot de crème de la crème van de amb tenaren behoorde. Helaas behoorde. Die verleden tijd was één van de eer ste gevolgen der operatie. Wat was er met, oE liever: in zijn oor gebeurd? We weten het niet, en dat mag men ons nu toch in géén goval kwalijk nemen, want ook do medici wisten het met. Ze gcbruikLen er dan ook zeer ge- RECHTSZAKEN. fcsmokkc'o» van opium. De rechtbank [o Almelo heeft dei 42- jarigen loodgieter G- E. F. te Orariiakcl, gemeente Losser, dio een koffertje met 52 f.eschjes opium over de grens had ge bracht, lot 4: maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van do opium, ver oordeeld. Zijn vrouw met een nies gestoken. Ilet O.M. bij de Utreolitscho rechtbank eischle tegen doti 25-jarigen fabrieksarbei der S. II. te Utrecht, dio in dön avond Vrijdag 26 Augustus 1932. Hilversum, 1875 M. 0.45—12 u. V. A. R. A. 12 u. A. Vj. R. CL 4—8 u. V. A. R. Al 8—11 u. Al V» 11. 6. en V. P. R. O. 11—12 u. V. AI R. A. I 6.457 u. en 7.307.45 u. Gymnastiek les. 8 u. G ramofoonplatén. 9 u. V. A. R, A.- septet, ander leidi'ng van Is. Eyl. 10 u. Morgenwijding V. P. 11. 0. 10,15 u. Voor dracht door J. Lemaire. 10.30 u. Vervolg septet. 11 u. Vervolg voordracht. 11.20 u. Vervolg septet. 12 u. A. V. R. O.-klcint orkest, onder leiding van N. Troep en gix mofoonplaton. 2 u. Gramofoonplaten. 2.30 iu. A. V. R 0,.kamerorkest, onder leiding van L. Schmidt en gramofoonplaton. 4 n. Gramofoonplaten. 4.30 u. Voor de kinderen. 5 u. V. A. R. A.-oirkest, onder leiding van' II. do Groot. 5.45 u. Vooxdracht door W. v. Capellen, 6 u. Orgelspel J. Joing. 6,301 u. Causerie door P. G. Moon. 6.45 u. Vervolg V, A. 11. A-orkest. 7.10 u. Gramo foonplaten, 7.15 u. Vervolg orgelspel. 7.30 u. Gramofoonplaton. 7.35 u. Vervolg V. A. R. A,-orkest. 8 u. V. P. R, O.-Nieuws. 8 05. u. Vaz Dias. 8.1510.15 u. Uit het Kor. haus, Schoveni'ngenResidentie-orkest, on der leiding van Cari Schuricht, met medé. werking vajn Piet Voanstra (hoorn), o.a. Ouv. „Figaros Hoclizeit", Mozart; concert voor orkest ea hoorn, dito, en 6de (PutheL tische) symphonic in bkl. t. Tschaik'owsky, in de pauze om ea). 9 u. J. II. do Groot: Eén Mei in Polen. Na afloop ca. 10 uur Cursus. 1112 u. Gratnofoonpl, (V.A.R.A.) Iluizen, 296 M. Algemeen programma, verzorgd door de K. R. O. 89.15 u. en 10 u. Gramofoonplaten. 11.30 u. Voor zieken en ouden, va'n dagen. 12.151.45 u. Kvintolcdncert 2 u. Gramo foonplaten. 2,30 u. Piano-recital. 2.50 u. Voordracht. 3.05 u. Gramofoonplaten. 3.25 u. 'Pianasoli. 3.45 u. Voordracht. 4 u. Orgel concert met medewerking van alt. 5.15 u. Orkestconcert. 6 u. Causerie. 6 30 u. 0T- kestconoert. 7.10 u. Lezing. 7.45 u. Gramo. foonplatem. 8 u, SolisLencoincert. 8.30 u. Orkestconcert. 9 u. Vaz Dias. 9 15 u. Cel 10. en pialnarecStal. 9.15 u. Vervolg concert. 11 u. Gramofoonplaten. van den elfdon Juni op de Van WyckskaGel bij een ontmoeting met zijn vrouw, met wie hij den laatsLen tijd niet moer samen leefde, deze met een mes hoett gestoken!, een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. Mishandeling Do rechtbank te Winschoten veiooidecl- de N. P. te Stadskanaal, die een zekerenj D. met ©en mes zoodanig had verwond,, dat de man was overleden, tot ll/a jaar gevangenisstraf. Be inbraak in do bod. üerv. Kerk te Oversehio. De 29-jarige timmorman T. J. S. en do 31-jarige isoïeorder J. C. v. II., zijn doo-r do Rotterdamsche rechtbank wegens dief stal in vereeniging in den nacht van 21 op 22 Februari gepleegd in de Ned. Ilerv. Kerk to Overscliie, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Verdachten wa- ien in appèl gekomen om vermindering van straf te krijgen. Zij beweerden, dat de hun opgelegde straf zo-o hoog was, omdat zij ook van andere kerkdiefstallen verdacht werden. S. moest toegeven, dat hij ook wegens inbraak in do kerk! to Standaardbuiten, door de Brcdasohe recht bank tot 2 jaar gevangenisstraf is veroor deeld. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. Brants, requi- reerde tot bevestiging van het vonnis. Do verdedigers verzochten oplegging van. een lichtere straf. Zoo kort mogolijiiC nisch. Niet alleen omdat dat te griezelig zou zijn en te weinig iittera'.r-en-zco. Maar vooral, omdat wij van operaties geen ver stand hebben. Dit is een bedenkelijke be kentenis, Auteurs moeten overal verstand van hebben cn vooral van de onderwer pen, die ze beschrijven. Maar ook hier is vee! humbug bij, nu, en zoo hebben wij dan geen verstand van operaties. Doch dit weten we wel: bet was een operatie aan het oor. Aan het rechter oor; heuscL, het is van belang, zoo pre cies te zijn, dat zult u later inzien. De opcrandus was een jonge man. nfet een toekomst. De meeste mannen, als ze jong zijn zult u zeggen, -hebben een toekomst; maar dat is niet altijd, een toekomst, die „een. toekomst" wordt genoemd. Een jonge man met een „toekomst" is een. jonge mam met een maatschappelijk schoone toekomst. Zooals een man (of vrouw), ,met een verleden" een bron (of vrouw) is met een bedenkelijk verleden. Dat weet niet iemand, "die de Nederiandscho taal enkel wat altijd een fataal teeken is. En zo zeiden dat bij mr. dr. llonri Adriaan van Hoghcn Lugt geopereerd moest wor den. Dat was noodig voor do genezing, zeiden zij. liet was misschien wam-, maar zeker was het noodig voor ben, w.rat zoo zouden ze allicht cenig meerder inzicht in het geval krijgen. Dat zeiden ze er evenwel niet bij. Nu, ze moesten dan maar opereeren. De patient zo'i vond bet goed, en zijn vrouwtje vond hel toen eek maar goed. Das: het gebeurde op een ochtend, in een ziekenhuis. Ea het liep goed af. Er werd allerlei verwijderd, dat niet in oen oor thuis hoort, en de pa tient kreeg geen koorts, en dus: het was prachtig. En toch was er iets bevreemdends. Er was in do houding, in den redeneertrant van den patiënt iets gekomen... Het .w:is moeilijk te definoeren, maai- het was ad ders dan anders. Anders ook dan vóór do operatie. Eerst dachten do omstan ders zijn vrouw, zijn vrienden uitgrammatica's en woordenboeken ge- hij ris ernstiger .geworden, - Hij is wel ernstiger, zoide zijn vrouw tot den dokter, na het eerste bezoek; en na het tweede bezoek. Ja, ja, antwoordde de dokter dan dat is niet vreemd, niet waar? Hij heeft don andeien oever gezien... Het was na melijk een letterkundig ontwikkelde dok ter, hij kende het werk van Felix Sal- ton. En dit antwoord was behalve eonigs- zins huiveringwekkend, ook afdoende. Het was niet vreemd als je, na op de grens van den dood te zijn geweest, wat ernsti ger was; althans aanvankelijk. Later ver gat je liet gelukkig wel weer, „dat komt terecht", zeggen de mensehen in zoo'n geval. Bij mr. dr. van Iloghen Lugt kwam hel nicl zoo dadelijk terecht. Eil... was liet wol: ernst? Het leek soms wal voel ern stiger dan ernst. Het leek... Toen de dok tor dat ging zeggen, begon hij met ©enigs zins verlegen to glimlachen, en daar was reden toe. Want hij wou zeggen en na ecnige aarzeling zei hij dat ook het leek wel„waarheidsliefde". Angst om onwaarheid te spieken, voegde hij er ver beterend aan toe; want zoo qualiliceerde je het verschijnsel duidelijker als ziekte verschijnsel. Angst is ziekte, liefde ook zelfs waarheidsliefde valt, naar het normale spraakgebruik, minder onder dat begrip misschien ten onrechte, maar men moet bij het spreken met het ge bruik rekening houden. Dal was inderdaad oen zonderlinge afwij king, ajs het zoo was. Mevrouw Van Ho ghcn Lugt keek den medicus ietwat ang stig aan. fk vroeg hem, lichtte deze nader toe, in tegenwoordigheid van do zuster, zuster Annie, of hij nogal tevreden was met zijn verpleegster. Natuurlijk voor de aardigheid, dat begrijpt u. Nu ja, ook wel, omdat ik weet, dat ze, hij al haar goede eigenschap pen, wel eens wat droog en zuur is een puike werkkracht andc-s... Nu, ik vroeg hemhebt u het nogal r.nar uw zin, bij zuster Annie? En toen bleef hij, zooais hij daar lag, heel ernstig kijken, en zei: Neen, dokier ik bieb het niot naar mijn zin. Nu, toen vroeg ik ik moest er wol even op doer gaan, hoe onaangenaam het ook was dus schert send zei ik: Kom? Wat hebt u dan op baar aan te merken? En toon zci_ hij, niet weer dat zelfde strak-ernstige gezicht: Ze behandelt me zoo macinaal. Nu, daar kon ze het mee doen. Het was misschien wel niet onjuist, maai'... Mevrouw Clara van Ilogheu Lugt had het verhaal in stl. 'cke aandacht aange hoord. Ze was er eon beetje bleek bij ge worden. Nu het nit was, knipte ze een paar maal zenuwachtig met do oogen. Het is... heel vreemd, zei zo toon. Het is zoo heolemaal niets voor hem. En dat was heel waai', want mr. dr. Van Ilo ghen Lugt was naar zij nog ^ooveol beter wist dan do medicus, een hoffe lijk, zelfs wat men wel noemt „zijig" heer, zoo keurig en grrcieus ui de conversatie, als men ze tegenwoordig, zelfs aan het ministerie van bu'.tonlandsohe zaken, zel den aantreft. Hij moet dan wel erg het land aan dat meisje hebben., dacht ze overluid. Oo-k als het een ondergeschikte geldt, is hij niet gewoon zich zoo uit te laten in liaar tegenwoordigheid. En dan... zoo'n ver pleegster van wier behandeling hij min of meer afhankelijk is... Het is werkelijk on begrijpelijk. Van hem is het werkelijk on begrijpelijk..., Dn willekeurig had zo eonniet geflatteer de karakterschets van haar echtgenoot ge geven. •Op dat oogenblik kwam liet lïoofd van de besproken verpleegster om den hoek van do deur der wachtkamer. Wat is er? liet is nu zoo... zoo vreemd, met meneer Van Ifogben Lugt... Wat? Hij zegt, dat hij dien men mr, die vanmiddag komt, liever niet ontvangen wil- - Hemel wat is het dan Is hij een menschenJiater geworden? Is hij krankz.-. riep mevrouw uit. Maar dien meneer... zijn chef... Het is toch bizondor aardig, dat die... Dat kan eenvoudig niet. Ik ga naar hem toe.-. Ja, ja, goed, ik ga mee, maar kalm aan, mevrouwlje, kalm aan... Zo stonden bij hot bod van den patiënt Zwijvend, want het was een vroemd-ang- stic' geval, en moeilijk te entamoeren. Was hij... krankzinnig'0, God - je moest er niet aan denken... llonri, zei zo met bevende, bezorg de 'stem, we hebben het zeker niet goed begrepen... Do zuster hier zegt, z'j slikte iets weg uit haar keel, ©en laatstto beletsel voor de moeilijk kamende woor den ze zegt, dat je meneer Colver met wilt ontvangen... Er was een oogenblik van angstig l\ j- - Dat hel) ik niet gezegd, kwam zijn strakke, koppige stem herademde zij1. Dat daoht ik ook Maar nu kwam de pleegzuster luss dien- beide. 1 (Wordt vervolgd). 1, rro..-lIp Unr Rrin vtnnf l-tmoklzak luik «WW ri i "r

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6