i STADSNIEUWS, „1US1S SACRUi". Schiedamsche Reddingsbrigade. Onderlinge cn nationale wed strijden. Twee nationale kam pioenstitels door leden der S. R 1!. veroverd. Er is onmiskenbaar oen groeiende bclalng- stolling voor do beoefening v;ui. do zwem kunst. Ent dit verschijnsel zicli ook hier ter state voor doet is gistermiddag geble ken bij do ondier! in go «1 nationale wed strijden, die de Seliicdamschc Reddings- Brigade ter gelegenheid van haar oersfce lustrum in do hoeron-afdoclLug van do ge meentelijke zweminrichting had georgnni- saorc1. Voor het eerst had do brigade hot aangedurfd entree te heffen, die wol niet groot was, maar toch belette, dat iedereen zoo maar binnen liep. Wie binnen kwam gaf, door het offeren van drie stuivers, blijk belangstelling voor de zwemkunst in het algemeen en belang stelling voor het mooie werk van de red dingsbrigade in het bizonder te hebben. En hot aantal toeschouwers was zeer be vredigend. Meer zouden nauwelijks d'o wed strijden goed hebben kunnen volgen. Hel resultaat van de propaganda voor hot zwemmen esn voor het rattend zwem men heeft dit prachtig resultaat opgele verd, dat, niettegenstaande de bevolking van Nederland olk jaar mot 100.000 per sonen toeneemt, het aantal verdrinkLags- gevallen vermindert 1 Do deelname aan de verschillende num mers liet niets te wenscken over. Da bri gades uit Ban Haag, Gouda, Amsterdam, Utrecht, Leiden en Rotterdam waren door één of moer van hun beste krachten ver tegenwoordig.!. Het mecrendoel d'er inge schrevenen was natuurlijk lid vau de S.RJ3. En deze hoeft in do nationale nummers lang geen slecht figuur geslagen, wat naast de prestaties van de leden zelf, toch ook voor een. goed doel te danken is aan het toegewijde werk van de instructeurs van do Schiedamsche brigade. Het nummer kampioenschap Ned. Bond tot het redden van drenkelingen 100 NI. gekleed, schoolslag, weid voor de hoeren gewonnen door enzen stadgenoot den hoer J. J. VAN WOERK'OM, die gisteren bij de wedstrijden van de S.R.B, den kampioenstitel 100 NI. gekleed zwommen van den Ned. Bond tot bet redden van drenkelingen veroverde. J. J. v. Weerkomno. 2 werd onze stadge noot do heer Max v. d. Ntoer, die beiden nog maar eenige maanden lid van de R.S.B. zijn. Het is zeker geen aesüielischen aanblik een boei' of dame met zijn (haar) druipende oude plunje het water te zien verlaten, maar gekleed zwemmen is 'n nuttige oefe ning, want als een drenkeling gered moet worden is elke seconde kostbaar en is er moestal geen gelegenheid zich eerst in cf® keurigen zwemtricot te steken. Veelal kunnen schoenen niet eens uitgeschopt worden, zooJat die ook mee te water gaan, al belemmeren die het vlug zwem men. Er wordt dus bij de Reddingsbriga des geoefend gekleed en met schoenen. De jury letie gistermiddag streng op de Wee ding. Bij de hoor en moesten zelfs de broek zakken heel zijn! Voor het kampioenscliap Ned. Bond go- klocd opduiken was de pop van den Bond overgestuurd. Doze sinjeur Week beter te hanteeren te zijn dan zijn kameraad uit de gemeentelijke zweminrichting, ofschoon beide 35 K.G. zijn. Bij de Bandspop schijnt echter de verzwaring op oen haters plaats te zijn aangebracht dan bij de gemeente lijke pop, zoodat de eerte b,j het vervoer moer een horizontale houding aanneemt en de andere loodrecht naar beneden hangt, wat het zwemmen belemmert. In het nummer peptalken voor talon van do S.R.B. bleken vooral de dames groote moeite te hebben met de gemeente lijke pop en menigeen moest den opgedo ken houten va.tsnd onderweg aan zijn lol overlaten! Bij het pop duiken komt ook oen dosis geluk, want goede duikers kwamen meermalen met icego handen. of met «tón steen inplaats van met een pop boven. Het is voor liet jeugdig lid van do S.R.B., mej. K, Hoogstad, desniettemin een prachtige prestatie, zoowel in hot nummer kampioenschap van den NoJ. Bond, als in het nummer papduiken om don wissel- prijs, nummer één te eindigen. Bij liet pop- duiken wordt ge'.et: lo. op de lnirkval (do wijze, waarop men in het water springt, waarbij men niet onder mag gaa,n) 2o. op de wijze, waarop men duikt (recht naar beneden) en 3o op do wijze, waarop men met de pop boven komt. Hebben deelne mers hetzelfde aantal punten belmald, dan gaat hij het bepalen, wien do hoogste prijs toekomt, hij voor, dien den k'ortslen tijd heeft gemaakt. Om do wissell okers is ditmaal voor de vierde maal gekampt. Mej. Hoogstad won die voor de dames driemaal achtereen, zoo dat de beker thans haar eigendom is ge worden. Be beker voor de lreeren ging reeds viermaal in and ore handen over. Daarom moet dus minstens nog tweemaal gekampt worden, voor hij in het persoon lijk bezit van een der leden der S.R.R. overgaat. In de nummers gekleed hinderniszwem- men, waarvan 20 NI. met drenkeling, werd meermalen vinnig gestreden, evenals in de nummers 100 NI. zwemmen in tricot, waar van 50 NL schoolslag en 50 NL rugslag met handen op de heupen. Voor het begin van de welslrijden heeft do voorzitter van de S.R.B., do heer J. Schreudcr, oen kort woord gesproken. Spr. wees er op, dat de wedstr'jden van de brigades zich beperken tot schoolslag, het reddend zwemmen op den rug en het gekleed popduiken. Do schootelag is de eenige slag, waarbij men een drenkeling, die nog niet gezonken is, voortdurend in het oog kan houden. Do rugslag is de aangewezen slag Kj het vervoeren van een drenkeling. Voorts hr„.ft spr. dank gebracht aan het gemeentebestuur, de jury die bestond uit leden van do Technische Commissie van den Ned. Band tot het redden van drenkelingen en aan hen, die medailles beschikbaar stelden. Na afloop der wedstrijden die om half 2 begon en om half 7 eindigden! heeft do heer J. Schreuder in een slotwoord zijn voldoening er over uitge sproken, dat twee kampioenstitels ten doel gevallen zijn aan leien van de S.R.B. en allo leden opgewekt met volharding te blijven oefenen. De voorzitter der jury, de heer B ra kel, uit Dordrecht, heeft de organisatie van de welslrijden geroemd en daarna met een passend woord de behaa'de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Hieronder laten we den vollcdigen uit slag volgen: Adspiranten: 50 NI. zwemmen, waarvar 25 NL school- en 25 NI. rugslag. Meisjes: 1. Tlica Groenevegcn 5G.2 sec. 2. Nlia Greenewegen 5S.3 sec. 3. Tannic Ouwens 1 min. 2.1 sec. Jongens: 1. P. Gevlebeek 1 min. 2. P Landzaat 1 min. 2.3 sec. 3. J. 0. ïtoogen- boom 1 min. 5.3 sec. Leden zander diploma 50 NI. zwemmen in zwemtricot, waarvan 25 NL met drenke ling. Barnes: 1. «MejNL Landzaat 1 min. 7 sec. 2. Mej, H. Gosselaar 1 min. 7.2 sec. Hoeren; 1. NV. Post 1 min. 5 sec. 2 A. H. de Wilde 1 min. 6.3 sec 3. 0. J. de Rondo 1 min. 6.4 sec. Kampioenschap Ned. Bond tot het red den van drenkelingen. 100 NL gekleed schoolslag. Dames: 1. NIej, C. van Oort 2 min. 4% sec. 2. NIej. A. Kool 2 min 5 sec, 3. Mevr. II. NL BretonJanssen 2 min. 81/5 sec. Alle drie Rotteidamsdie Reddingsbrigade. Hoeren: 1. J. J. van NVoerkom, S.RB. 1 min. 403/5 sec. 2. NI. J v. d. Nicer S.R.B, 1 mm. 5Gsec. 3. J. C Sigmond, R.R.B. 1 mm. 5S% sec. Kampioenschap Ned. Bond lot het red den van drenkelingen. Gcktad papdteiken. Dames: 1. NIej. Klazion Hoogstad, S.R.B. 47-/5 sec. 2. NIej. G. van Oort, R R.B. 55 sec. 3. NIej. A Kool, RR.B. 571/, sec. Iloeren1. A. G. Geerts, II.R.B. 45% sec. 2. J. Appelboom, A.R.B. 451/5 sec. 3. A. J. A. de Winter, 11.R B. 491/5 sec. Allen gelijk aantal punten, zoodat do snelste tijil besliste. Gekleed hinderniszwemmen; waarvan 20 Nieter met drenkeling. Dimes: 1. NIej NI. Landzaat '1 mm. 81/5 sec. 2. NIej. K Hoogstad 1 min 9% sec. 3. Mej, A. Hoorman 1 mm 10% sec. Geblinde dames: 1. Mevr. NL Naves den Turk 1 min. 20% sec. 2. Mevr. J. Verboomv. d. Heuvel 1 min. 21% sec. Hoeren: 1. NV. v. d. Krogt 1 min 2. II. do Ronde 1 min. 2 sec. 3. J. N. van Luyk 1 min. 4% sec. Adspiranten 50 NL zwemmen, waarvan 15 M. met drenkeling. Meisjes: 1. Nlia Groenewegen 59 sec. 2. Jannie Ouwens 1 min. 2% sec. 3. Ja van Rooy 1 min. 2% sec., na loting. 4. Jo Rczcmof 1 min. 2% sec. Jongens: 1. J. N. van Luyk 55 sec. 2. P. Goytebeek 1 min 3% sec. 3. P. Landzaat 1 min. 7 sec. Leden zonder diploma: 100 NI. zwem men, waarvan 50 NL schoolslag en 50 NL CONCERT-enFEESTGEBOUW LANGE HAVEN 115 TEL. G8S83. SCHIEDAM Fes. UiirBfeersde en ¥an Hteelc. HOOGSTRAAT 32. BEU. A NGEK. VLOERZEIL karpetten ekz. rugslag. Dames: 1. NIej, H, Gosselaar 2 min. 33/5 sec. 2. NIej. M. Landzaat 2 min. 10 sec. I loeren1. 0. Dekker 2 min. 15% sec. 2. NV. Post 2 min. 191/5 sec. 3. 0. J. do Riondo 2 min. 216 sec. 4. 11. van Ctort 2 min. 30 sec. Gekleed papduiken om den wisselprijs. Runes: 1. NIej. Klazion Hoogstad 43% 2. Mej. Ali Roskam 55% sec., na loting. 3. Mevr. NL Verboomvan Kersen 55% sec. Hoeren: 1. NV. v. d, Krogt 41 sec 2. J. A. Simons 42 sec. 3. ÏL do Ronde 43 sec. Koninginnedag. Sluiting vau tapperijen, winkels, gemeetitcbureaux, enz. Evenals vorige jaren heeft de burge meester weer bepaald, dat op Koninginne dag in tapperijen of slijterijen geen ster ken drank mag warden geschonken, toe gediend of verstrekt. Dinsdag 30 en NVcensdag 31 Augustus zal het geoorloofd zijn do winkels open te houden tot 10 uur 's namiddags. Met het oog op de viering van den ver jaardag van de Koningin zullen allo ge meen iebureaux, het handels entrepot, de openbare leeszaal en bibliotheek en de ge meentelijke zweminrichting Woensdag den geheeten dag gesloten zijn. Het buroau van den Burgerlijken Stand zal dien dag al leen vah 9 tot half 10 v.m. geopend zijn. Na 12 uur blijven Woensdag a s. brug gen en sluizen, met uitzondering van dé Bui ten sluis, gestolen. De 3 K.M. wedstrijd De inschrijving voor deelneming nan den 3 K.NL-vedstrijd door de havens moest Zaterdagmiddag gesloten wordenallen, die zich toen nog wilden aanmelden, kwa men te laat. De commissie voor de 3 K.M.-zweniwedstrijd heeft n.l. hot aantal aeolnemcr-(sters) op maximaal 175 vastge steld en toon dat aantal bereikt was, moest de inschrijving gesloten worden. Meer dan 175 deelnemers(stcrs) durfde de commissie met het oog op de veiligheid van de zwemmers en zwemsters niet toe te laten, liet aantal deelnemers, waarop de beman ning van een volgboolje zou moeten let ten, zou te groot worden. Do optocht. De commissie voor den optocht meldt ons: Gedurende de afgeloopen weck werden tal van deelnemers, w.o. cenigo bekende vereemgingen, ingeschreven, zoodat dit on derdeel van bet feest uitstekend zal slagen. In de afdeeling reclame zal men zeker iels goeds te zien krijgen. Dit waarbor gen ons de namen der ingeschrevenen. Het aantal versieMo fietsers is grooter dan vorige jaren. Bovendien zullen ook drie versierde bakkerswagens meerijden. Afscheid als hulpprediker. De heer Nijenhuis toegesproken De lieer A. NV. T. Nijenhuis, die van 1 Juni 1931 af do functie van hulppredi ker in de Geref. Kerk hier ter stede heeft vervuld, spiak gisteravond voor het laatst in die kwaliteit in de .Tulianaberk. Spre ker hield geen officioele afscheidspreek, maar behandelde Zondag 14 van den Cate chismus. Na beëindiging van dc predikatie heeft ouderling J. Punt den heer Nijenhuis toe gesproken. Spr. zeide, dat alle paden in 's Hoeren hand zijn, Die zoowel liet ko men als hot gaan bestiert. Thans noemt de heer Nijenhuis afscheid van do Geref. Kerk en hij dat vertrek wcnscht spr. hem Gods zegen op den verderen weg toe. Na mens den kerke ra ad bracht spr, den heer Nijenhuis dank voor liet vele werk, dat deze in do gemeente heelt gedaan en sprak de hoop uit, Rat de vertrekkende hulp prediker spoedig een eigen gemeente zal mogen kunnen dienen. De ervaring, hier in 1 '/z jaar werken opgedaan, zal hem daarbij van dienst kunnen zijn. De heer Nijenhuis dankte voor do tot hem gerichte woorden. Ilcm word de zegen bede van Psalm 121 vers 4 toegezongen. 's Morgens sprak de lieer Nijenhuis in de Plantagekerk. Daar is aan het einde van den dienst Psalm 134:3 gezongen. lt.K. E B.O, Noor de R. K. Vcrconiging E.II.B.'O. St. Christophorus zal Vrijdag 2 Sept. a.s. dr. NL II. Bingen, uit Maastricht, iu het ge bouw van den R. K. Volksbond een cur sus-avond met lichtbeelden geven. Orge'-, zang- on declatnalieavond. Dinsdag 13 September zal de heer II. J. Kruithof, een blinden organist uit Kam pen, in de Groolo Kerk een orgelbespe ling geven. Tevens zal er in deze samen komst gedeclameerd en gezongen wo den. Kranige redding. Jongen bewusteloos nit de Eerwclmven opgehaald. Door het kordate optreden va!n mej. J. Valkkoog, lid van de Ned. Cdntrale Reddingsbrigade, is gisteravond een jongen van den. verdrinkingsdood gered. Aan hot „Schiedamsche straWd", in do Menvehaven naast de Werf Gusto, waren omstreeks 8 uur, eenige jongens aain het baden on zwommen. De 15 jarige Jan L'., wonende in de Gorzen, dip niet zwemmen kon, voelde plotseling deu bodem oinder rijn voeten verdwijnen, en zich door den stroom meetrokken. Hij riep om hulp, maar aan de;n wal meende men, dat de jongen, dut maar voor de grap deed. Toon hij ech ter onder water verdween, weer even bo ven kwam en toen opnieuw verdween, be greep men dat het hittere ernst was. Nloj. Valklioog bedacht zich toen 'niet langmoor, sprong geheel gekleed te water en bracht den joiagcn, die ongeveer 10 NL van den kant was gezonken, bewusteloos aan den wal, waar onmiddellijk kunstmatige adem haling .werd toegepast door een lid van E.II.B.O. Toen de politie met een zuurstof appa raat arriveerde, was het bewustzijn hij don jongen juist teruggokeord. Op last van dr. Do Macyer is L'. per poliliebranoard naar de ouderlijke woning gebracht. Een jubileum. Onderscheiding. Heden viert de heer J. II. C. Schulze een bizondor jubileum. Zoo we gemeld hebben, is liij vandaag 50 jaar in dienst van den heer T. Stahlie. Veel komt het niet meer voor. dat een schilder een halve eeuw in dienst is van een burgerpatroon. Be jubilaris en zijn huisgen ooien, wer den hedenmorgen ten huize van den heer T, Stahlie ontvangen, waar laatst ge noemde den heer Schulze hartelijk toe sprak en hem een cadeau onder enveloppe overhandigde. Daarna nam do burgemeester, de heer II, Stulemeijer het woord, die, na den jubilaris eveneens gecomplimenteerd te heb ben, meedeelde, dat II. NI. de Koningin het behaagd heeft aan den hoer Schulze toe te kennen de eeremedaille in zilver, verbonden aan de 'Oranje Nassau Orde. Spr. spelde den gedecoreerde het eereta ken op do bomt. Do heer A. Stahlie heeft namens de kinderen van den patroon aan den jubi laris oen verkleinde reproductie van de medaille aangeboden. Ook de heer C. L. IT. Winkelman, oen collega van den jubilaris, heeft Schul/o toogesproken, waarna deze voor de huldi ging dank heeft gebracht. De hond Een lang leven had hij nog wel niet achter zich, maar liet was toch een trooste loos bestaan, dat hij voortsleepte. Heeft niet Dirk NVitlo bijna ontroerend gezongen van den zwerver? Deze had het oog wel op een menschelijken zwerver, maar ook een hond heeft een liart en als eon hond eens de menschelijke taal kende, misschien zou bij dan nog ontroerender kunnen ver tellen wat er in een hond-zwerver omgaat. Do bruine zwerver op vier poolen was Zaterdagmiddag in liet Brocrsveld van buis tot huis gegaan. Hij vond vele deuren open, maar nergens was liij wolkom. En hij vroeg toch niet voel: geen geld, geen olen, alleen maar een plaatse om rustig lo mogen liggen. NIaar zelfs dat gunden do menschen hem nietl Eindelijk meende hij het gevonden te hebben: onder de etalage van een winkel had hij tusschen doozen en papier een plaatsje gevonden, waar het heerlijk half donker was. Niemand kon hem zien. NIaar liet noodlot vervolgde den armen zwerver. Het was nu de ondragelijke hon- nenlucht, die hem verried en ook onder do etalage moest hij weer weg. Dat ging echter niet zoo vlot cn de winkelier, die anders niet voor een klein geruchtje vervaard is cn gewoon is zijn eigen peultjes te doppen, vroeg ditmaal advies cn assistentie van haar, die alles weet en alles doet: de politiei Een diender werd naar het Broersvcld gedirigeerd, een touw werd den hond om don hals gebonden, er werd getrokken cn de hond kwam op straat. Maar loopen deed hij nietl De agent werd er verlegen mee. Het ontbrak er nog maar aan, dal do talrijke schare jeugdige Broersveldbe- woners een spreekkoor vormde met als tekst een variant op: „Hij heeft een hok bij 't touw; hij heeft biet'. Een huis of tien had do hond zich laten voortsleepen. Toen informeerde de agent, waar een telefoon was en het volgende oogenblik was hij verdwenen om te bellen. Er beorschte eenige spanning Wat zou er komen: Een vrachtauto? een „luxe", of misschien een paard en wagen? Een man moL een blauwe ld el kwam 11a ernigen tijd hel Broersvcld in. lij' duw de een wagentje met G. II., Gemeente* Reiniging, er op. Bij do troep menschen hield hij stilhi) keek den agent am, koek den hond aan, pakte deu laatste in ïlljn nekvel cn het vo'gend oogenblik had' de ■/.'werver een rustig donker plaatsje. De klep van deu wagen ging dicht. Het werd des zwervers laatste lacht Eonigen lijd later is luj op nog een ander donker plaatsje gelegd: in licit gaskasijo Geslaagd. De hoeren B. A. v. Waardhuizen, en II. Korving, hbiden alhier, zijn geslaagd voor het examen belastingconsulent, het welk weivl afgenomen door liet instituut voor handelswetenschappen te Leiden. Grooto Kerk-avond, Do samenwerkende jeugdvereenigingen in de Ned. Iferv. gemeente organiseeren op Zaterdag 1 -October een Grooto Kerk- avond. Als sprekers zullen optreden da. I L. D Post uit Amsfe.rdam, en ds. J. KL F. Mauls, uit Chnriois. ledenraad D.E.S. Blijkens een advertentie in ëit blad kun, nen candidaten gesteld worden voor del I verkiezing van twee leden van den Leden,< raad van -de Coöperatieve Bakkerij en Ver- j bruiksvereeniging D.E.S. Politienieuws. H. v. S. heeft hij de politie aangifte gedaan, dat het hangslot van een schuurtje, 1 staande achter zijn woning aan den 'Ouden 1 dijk, is verbroken en uit liet schuurtje zijn verdwenen een zaag, een duimstok en een. hamhamer. -Op de Hoofdstraat is Zaterdagmiddag do wielrijdstor A. S., uit Rotterdam, aange reden, door een R.E.T.-bus. liet rijwiel werd! vernield. In don politiepost aan den Buitonlnvcn- weg is de 7-jarige L. S. verbonden, die zijn rechtervootje tusschen de spaken van liet rijwiel van zijn vader had gestoken, toen hij voor op don bagagedrager was gezeten. 'Op do Hoogstraat is Zaterdagmiddag een handwagen van II. F. aangereden door een auto van C. do H. Ilct spatbord werd van de auto gerukt on van den liand- wagen biak een sleunposf. Een surveilleerend agent van politie be trapte eenige jongens, die op den Laan- sloofscthen weg uit baldadigheid met steu nen naar een passeerenden trein wier pen. Tegen de- jongens is proces-verbaal opgemaakt. Het is te hopen, dat het ge vaarlijke spelletje van met steenen naar voorbijrijdende Ireincu te weipen, nu eens gestaakt wordt. Aan den politiepost Groente Markt is de 6-jarige E. de J., dae bij het spelen een bloedende hoofdwonde lmd opgetoopen, ver bonden. agenda. Schiedam. 29 Aug. Beijersbergan 8 uur, Oranjcvereeni- ging. Bestuursvergadering. 2 Sept. Gebouw R. IC. Volksbond, half 9. R. IC. Vercecn. E.II.B.O. Cursus avond mot lichtbeelden, door dr. NL H. Bingen, uit Maastricht. 3 Sept. Gebouw Eendracht, 8 uur. Feest avond Sollied. Toon.vereen. „Eigen Studie". 13 Sept. Groote Kerk. 8 uur. Orgel-, zang en deolamatie-avond. Rotterdam, fleden e. v. d. Arena, 2.15 u. en 8.30 u. (Zondags ook u.) Variété, lieden e.v.d.: Tivoli Schouwburg, 3.30 11. Rotterd. Operette-Goz. De regi mentsmama. 29 Aug. Groote Schouwburg, 8.15 u. Rott. IIofslaidTooneel. Carambn. OMLIGGENDE GEMEENTEN. V LA A ilDlNG EN. Coiieourssucces Op hot muziekconcours, dat gistermid dag cn -avolml gehouden word in de tlioo- schenkcrij Parkzicht te Rotterdam, behaal de Harmonie Voorwaarts in de oere afdee ling oen eersten prijs met 369 punten. Aam den directeur, den heer Ph. Jordan,n, werd! de tweede direoteursprijs toegekend. Huiselijke twist. Een echtpaar in do P. IC.. Drossaartstraat kreeg Zaterdagavond zoo'n hoog'oopende ruzie, dat do politie er aan te pas moest komen. Vrouwlief had manlief zoo toege takeld, dat deze zich onder dokters be handeling moest stellen. OVERS CIIIE. Gevaarlijke individuen Do politic hoeft twee gevaarlijke indi viduen aangehouden. Do 40 jarige alleen- v. ome'nde arbeider, A. v. d. IC., lokte meis jes van 8—12 jaar mee naar zijn wolning, waar hij hen op chocolade, waarvan hij al tijd een Linke voorraad thuis had, trac- loerde. Dc man pleegde dan met de kin deren olnzölolijke handelingen en liet hen pornografische afbeeldingen en lectuur zien. Reeds is bekend, dat hij oen 10 tal! slachtoffeis heeft gemaakt. Ook is aangehouden een man van 72 jaren, C. IC, wegens het plegen van on zedelijke handelingen met eon 8 jarig meisje. r Beide mannen woinen aan do Klein- poldcikado en zijln ter beschikking van, den officier gestold. 1 BINNENLAND. Congres tegen den oorlog. Zalcraag is in het R.A.I. gebouw te Am sterdam het wereld com gres tegen den im- perialislischcn oorlog begonnen, lietwelk bijeengeroepen is op aanstichting van Ilar- bussc, Remain Rolland en anderen. Uit vele landen van Europa eu andere weieiddcolen waren afgevaardigden aan wezig. Er waren ongeveer 2500 deel nemers. Onder do Noderlandscho deel nemers waren vele communisten en ook eenige bekende socialisten o.w. dr. NVi- baut. Nadat verschillende vóórvergaderingen waren gehouden, kon eindelijk om 2 uur liet congres worden geopend mot een in leidend woord van Barbusse. Onder de kopstukken van het- congres bevonden zich: Vie Britsch-lndiër Patel met zijn gezelschap, gevrouw Itahrietlo Roland Holst, de voorzitter te communistische partij Holland, de heer Secgers, do com munistische lm merkte 1 Wijnkoop en De Visser en do Amerikamisohc schrijver An derson.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2