Schiedamsche Courant, to- :rP' LOEB, OFFERT 63, HIEF. S3578, R'DAM Uit Rusland. SsSS Het conflict n het zeevaartbedHjf. TWEEDE BLAD 'V Een gulden per weeki see Het Russische experiment, zijn thans ook voor herfst en winter verkrijgbaar.^ Elke serie betaalbaar met SPREEK MET LOEB EN 'T KOMT IN ORDE1 Vraagt onzen meubelcatalogus. GEMÜËNG» NIEUWS» Villi <len bok geslagen en gedood, liet panrd van den huidbouwer uil Ruurlo, dat voor een wagen was gespan nen, schrok van een •eore'pjoiouT, welke was opgericht in verband mot liet muislaando 25 jarig jahileauu van don burgemeester van Ruurlo, en sloeg dp hol. Toen de wagen met oen ander voortuig in aanraking kwam, viel W., dio op d-en wagen zal, ca af. Bij Lwajm z'oio ongelukkig tcrooht, dat do dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer was on gehuwd. I Moeilijkheden met do Veendam. ituitonUimlsclic steun. Folie brand te llerpt. De storm. Boren Berlijn. Mislukte lianualtocht. SER Maandag 12 Sopt. 1932 No. 2013q (Nadruk verboden). Eik historisch gebeuren vertoont veel aspecten dn kan op verschillende wijzen bekeken warden. Ook de gebeurtenissen in Rusland, Ho Russische revolutie met al liaar gevolgen, kunnen van verschillende standpunten bekeken worden, waarbij zij telkens een ander aspect vertoonen. Een van de talrijke aspecten, waarin He Rus sische revolutie zich aan den Westerling vertoont, is dat van een experiment- Over den aard dn do beloekenis van dat experi ment wordt don Misten tijd overal in West- Europa veel gesproken en gedoliberoerl. IVij willen ta de zaak van dit standpulnt bezien en daarbij rekening houten met het feit, dat het Russische probleem een wercldbetcekonis gekregen heeft, want als een experiment bezien, krijgen de Russi sche revolutie eu het bolsjewisme een wcreldboteebenis, onverschillig, hoe onze persoonlijke sympathieën of antipathieën zijn. Do wereld maakt nu een crisis door, die onze tegenwoordige samenleving tot in haar diepste wezen aantast en alios wankel maakt. De geestelijke toestand van het mcnschdom doet nu sterk donken aan dien tijdens een hevige aardbeving, wan neer de menschen den bodem onder hun voeten voelen wegglijden, wanneer zelfs do storkslon door een paniekstemming be vangen worden. liet vertrouwen in de ste viglieid van onze economische en sociale instellingen is verloren gegaan. liet is een gewaarwording zooals die welke tijdens den Ondergang van do klassieke maatschap pij moest hebben gohoerscht. De technische capaciteiten van hot ka- pifalismo zijn niet verminderd, integen deel, zij nomen met den dag toe, maar er is een paradoxale toestand ontstaan, waar bij do geweldige groei van rijkdom de men schen steods armer maakt. De koopkracht van de wereld neemt steeds af, terwijl do productie toeneemt. liet algcmoeno gevoel is dan ook, dat er iets gevonden moet wor den, dat er nieuwe wegen bewandeld moe ten walden. Deze stemming maakt ïte men- sclien toegankelijk voor elk'e nieuwe ge dachte, voor elk experiment- En nu aan schouwen do volkoren van de lioole we reld, hoe iu oen groot land (een zesde van de wereld!) met oen bevolking van ruim 160 millioen zielen, een nieuwe productie vorm doorgevoerd wordt. Er beslaan dus nu twee economische systemen naast el kaar en iniot slechts één. In hoeken en krantenartikelen, diepzinnig en oppervlak kig, met kennis van zaken en op oen erger- lijk-diiletantischc wijze, door menschen die hun teven lang do Russische maatschap pelijke eu sociaal economische toestanden en ontwikkeling bostudeoren en door men schen, die ia Rusland oen paar weken heb ben doorgebracht en in dien korten tijd al les „hebben bestudeerd", worden do te genstelling van deze twoe systemen en de vooruitzichten en mogelijkheden van het communistische experiment Jyesproken. Doch het zal voor iedereen duidelijk, zij'n, dat Vleze theoretische besprekingen betrek kelijk weinig waarde hebben, alleen de practijk zal aantoonen, welk systeem de overhand' behalen zal. Daarom is het „Rus sische experiment" van zoo ontzaglijk veel beteekenis voor do geboete wereld, ook voor Nederland. IIoo ontwikkelt zich dat experiment? Wat is er reeds bereikt? Wij zuilen in alge- meene trekken op dezo vragen een ant woord trachten te geven, waarbij wij ons van elke cdndusio, van elke beoordeeling zullen onthouden. Laat "do lezer het maar liever zolf trachten te doen. In de geweldige literatuur over do ,,pja- iiletka" bestaan twee stroomingen: de eene verheerlijkt alles wat er in Rusland nu gaande Is, raakt in woelo bij elke pogin om critiok uit te oefenen en scheldt de critici schuimbekkend voor alles wat er ledijks to bedenken is; de andere vervalt in ©dn andere uiterste eu verklaart, dat al les humbug is, slechts een middel om geld uit do zakken dor liclrtgeloovigo Wester- lingeln te klappen. Wij doelen noch de eerste, noch de tweede opvatling. liet plan moet op ernstige wijze bestudeerd worden, zonder vooringenomenheid. Nu wij do zaak (och als een oxperintent beschouwen, moo feu wij Ons gedragen zooals men z.ich tij dens eön experiment gedraagt. Geen voor ingenomenheid, scherp toezien, wat er in de retort ontstaat. De grondgedachte va'n hetgeen nu in Rus land gaande is, is industrialisatie van oen arrarisch landt liet is op zich zelf 'niets nieuws, want hot proces va'n industriali satie ontstond in Rusland lang vóór de komst der bolsjewiki en nam vooral na den Russisch-Jnpainschcn oorlog gewel dige, zuiver Ameriknanscho afmetingen aan. Do-zo snelle industrialisatie van Rus land,, was ec'n van do oorzaken, die tot den wereld oorlog lxobbtfn geleid. Nieuw is alleen het razend1 snelle tempo van do iu- dustrialisalio on tie opbouw van do in- v'1| hot geboete economische Hm on van een groot land volgons vooral .uitgewerkte planmon. Do eerste pjati'.elka gaat nu ton oitulo en wij hebbeln dus 'ervaring. De Oorspron kelijke plantam worden natuurlijk' niet ver wezenlijkt; alleen zeer naïeve of in hooge mate vooringcinomon menschen konden ia vallen ernst geJooven, dat zoo iets mo gelijk was. Daoh van don anderen kapt k'an alleen eeln fanaticus Ontkennen, dat er in den löop van Öie japen iets tot stand is gebracht. Er zijn geweldige fabrieken com, ploxen Ontstaan, volgens plaunen va!n bui- tenlaPdsohe deskundigen on onder leiding van buitónlaudsche ingenieurs gebouwd, van de nieuwste machines voorzien. Zij kunnen binnen afziembaren tijd beginnen te werken. Hun productie zal natuurlijk ver benedeh He duizelingwekkende cijfers blij ven, die iin do plannen vermeld staan, maar dat bun productie heel groot worden kan, zal alleen och verblinde en fanatieke tegen stander kiïnnen Ontkennen. Do vraag is echter: zal' die protectie rendabel zijin? En ook: onder welke om- standighedcin. zal die productie plaats vin don? Wanneer wij deze vragen onderzoe ken, dun zion wij vreemde dingen, die de beteekenis van hetgeen bereikt is, sterk vermindert. Eein typisch voorbeeld. Eien der belangrijkste industrieele ondernemingen is do geweldige Magnitogorsk. Dezo onderne ming kap millioenen tonnen ijzer leveren. Maar steenkool voor deze hoogovens mc-et uit liet Koeznetskybekkton gebracht worden, een afstand van meer dan 2030 kilometer per spoorl Iedereen, Üio ocaige ervaring op economisch gebied beeft, zal begrijpen, dat dit onzin. is. En dergelijke dingen zijn in hot gehoole vijfjarenplan een gewoon verschijnsel. Do industrie van elk land ontwikkelt zich op een organische wijze. De fabrie ken worden, (althans in den regel) daar opgericht, waar zij het meest op hun plaats zijn. In Rusland zien wij nu iets anders. Alles wor.lt van bovenaf opgelegd in plaats valn zich van beneden af te ont wikkelen. E'n de gevolgen zijn niet moeilijk te raden. Elke industrie heeft oen groot leger van geschoolde eu ervaren werk lieden, industrieel kader, nooJig, zonder welke een arbeidersleger eveu waarde loos is als een gewoon leger zonder ka der. Dit industrieel kader ontwikkelt zich tegelijk met de industrie, alweer op or ganische wijze. In. Rusland' wordt nu een geweldige industrie uit deu grond gestampt, maar kader stamp je niet uit Jen grond. Er ziju volo jaren, ecnigo generaties noo- dig, om ||duslriecl kader te vormen. G-e brok aan ongeschoolde werkkrachten is er in cein land als Rusland niet, maar de geschoolde arbeiders zijn er lo tollen. Even groot is liet tekort aa'n ingenieurs, aan menschen, die de groote fabrieken kunnen leiden. En hot tragische van liet geval wordt nog grooter, wanneer wij be denken, dat de bolsjewiki de Russische ingenieurs wantrou wen, dat zij telkens weer honcleidcn ingenieurs terechtstellen cn daarbij do boste krachten van het land. Men de'nko slechts aan het zg. „Sjachty- proocs". Wel worden in Ruslanl tientallen tochnicums en technische hoogescholen op gericht, maar zelfs indien die scholen wer kelijk aan redelijke cischen zouden vol doen, kunnen de piepjonge ingenieurs, zon der ervaring, zdnler kennis dor practijk, de functies van leiders van groote bedrijven niet vervullen. Men moet dus honderden, dnuen-len. vreemdelingen werven, maar de verhouding, dio dan ontstaat, is van dien aard, dat de industrie or meer nadoel dan voordeel van heeft. De haat tegen do buitenlandsche (vooral togen de Duitsche) ingenieurs, hoeft in Rusland ongekendo afmetingen aangenomen en vele Duitsche ingenieurs verlaten nu het land. De otficieele bolsjewistische statistieken erkennen, dat de kostprijs, die volgens de plannen voortdurend zou moeien dalen, in werkelijkheid' stijgt, dat de kwaliteit der geproduceeide goederen zoor slecht is, dat de verhouding tusschen de verschillendo takten van het economische leven veel te wensdieu overlaat. Een belangrijk beslanddeol van liet plan vormt de collectivisatie van den landbouw. Dio collectivisaties wordt op hardvochtige, on menschel ij ke wijze doorgevoerd. Honderd duizenden z.g. koelaki (rijke boeren), wor den volkomen gerumoerd, naar het noor den verbannen, tot slaven gemaakt, liet lijden der boerenbevolking in Rusland is niet te beschrijven. En toch is nu gebleken, dat de collectivisatie haar doel niet bereikt beeft, dat do productie van den landbouw niet alleen niet gestegen is, maar zelfs ge daald on daarbij in niet onbelangrijke male, dat hot land opnieuw mot den hongers nood bedreigd wordt. Overigens was hot doel va'n Stalin niet alleen opvoering van do productie van den landbouw. De bolsjewiki willen liet indi vidualisme dooden, oen nieuwen mensch scheppen, volgons oen door hen zelf opge stemd- schema. De mensoh moet ophouden 'n individu te zijn, hij moet gestandaardi seerd worden, evenals de machines, do ccmfoctiopnkkün en schoenen. De mensch vo-rmt sicchls een onderdeel van hot plan, een dor radertjes -errata en zijn boLcekonis is niet groolcr dra die der machines, eer der kleiner. Do pjatilotka heelt do krachten van het land uitgeput en het land aan don rami van lioagersnood1 gebracht. De Rus is ge duldig van aard, hij Onderscheidt zich door een uithoudingsvermogen, dat voor een Westerling volkomen onbegrijpelijk is. Hij kan zijiu behoeften aan voedsel, woonruim te, kloercn, schoeisel, tot hot uiterste be perken, hij kan onder de moeilijkste cn Jekt£j ;Ziet hier eenige van onze verbluffende aanbiedingen», Wl»te 1? >e„jcó 6 Camisoïss 6 direciows onderiurken 2 Dyama s 6 paar kousen STAAL (f 4.' per maand) zonder vooruitbetaling Enorme voorraden - Billijke prijzen Geopend tot 6 uur. Zaterdags tot half 10. meest onhygiënische omstandigheden leven, honger en kou lijden en alles vertragen. Docli zelfs het uithoudingsvermogen van den Rus heeft grenzen. En daarbij denken wij niet aam revolutie, verzet. Zelfs indien wij dezo mogolijkhelen uilscliabelcm en aannemen, dat do Russische massa nooit in opstand zal komen, dat de menschen zonder morren alles zullen verdragen, dan beslaat er nog altijd' het feit, dat er plvy- sieke grenzen zijn. De ond-ervoelo, slecht gehuisveste, in lampen gehulde mensch, verliest geleidelijk -eeu groot geleelte van zijn productiekrachten, vervalt in een staat van willoosheid, uitputting. Geen enkel volk is physielc in staat to laing in voort durende spanning to leven. Vroeger of la ter komt óf verzot óf totale uitputting, ont aarding. Ea dan kan zelfs do G.P.Oe. niet meer helpen. Een ander gevaar, dat door de bewon deraars van de bolsjewiki volkomen ver waarloosd1 wordt, zijn de financieele moei lijkheden. De' bouw Uer „giganten", zoo als de bolsjewiki hun groots bedrijven noemen, hoeft tot nu toe plaals gevonden, dank zij eon in de geheele geschiedenis der menschlieid Ongehoorde uitpersing van de bevolking, de opvoering van de belas tingen tot een hoogte, waarbij de mensch minder overhoudt dan liet alleruiterste mi nimum. Daarnaast werd1 do schepping van de giganten gefinancierd door de kapitalis tische landen. Do Sovjet-econom-en erken, ne-n, dat een verdere opvoering van de uitpersing der eigen bevolking onmogelijk is, omdat daardoor het proces van uitput ting en dus van ineenstorting, verhaast zou worden. En het Westen wondt steeds armer cn kan in steeds mindere mate crc- dietcn aan Moskou verschaffen. Hoe zal de industrialisatie verder gefinancierd moe ten worden? Wij willen ons van voorspellingen out houden. Eón ding willen wij nog naar voren schuiven. liet communisme beperkt zich geenszins tot do economie alleen. Het wil tegelijkertijd een 'nieuwe samen leving scheppen en als middel tot ver wezenlijking van dit dool gebruikt het ter reur, massamoorden. Ondanks de talrijke terugtochten vain Stalin blijft het hoofddoel ioch steeds de verovering van do macht in de geheele wereld. Do twee economische systemen zulten op den duur niet naast elkaar kunnen blijven bestaan, een ervan zal mo-oten overwinnen. Wanneer Litwinow to Genève beweert, dat do bolsjewiki zich tot Rusland' zullen beperken, dat do twee stolsels naast elkaar en bijna in harmonie met elkaar kun'nen beslaan, dan is dat be drog. Een vasn deze twee systemen zal ten gronde moeien gaan. Maar wie zal de over winnaar en wie do ovcrwonn-one ziju? Dr. BORIS RAFTSCII INSK\r. Het s.s. Veendam van de ILA.L., dat onderweg is van NcwYork naar- Rotter dam, wordt heden in Plymouth verwacht. Bij de directie der II.L.A. bestaan plan nen om do Veendam builen het conflict lo houden. liet plan bestaat om de Veen dam in Plymouth te lossen. To Boulogne zulten vasteland-passagiers opgenomen wor den voor oen nieuwe reis naar Amerika. Dat de bemanning hiermede aocoord zal gaan, is niet to verwachten. De contactcommissie deelt nl. medo, dat cte bemanning van het s.s. Veendam zich per radiogram tot den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft gewend met de medccteeling, dat zij het bondsavios afwacht en dienovereenkomstig zal han delen. Ilierop is Zondagmorgen aan de bemanning geseind: „Indien schip met naar Rotterdam komt, verklaar u dan be reid het naar een veilige Kanaalhaven te brengen en te meren. Éisch daar afmon stering, Kosten overtocht voor rekening Centralen Bond. Zoodra ons haven van bestemming bekend is, komen wij over." Van deze beslissing is aan de regee- ring cn aan de directie van de II.A.L. kennis gegeven, aan do eerste met het verzoek, consulaire ambtenaren, die in de zaak kunnen worden betrokken, te in- strueeren. Later is bij den Cenlralen Bond een telegram ingekomen van de bemanning van bet s.s. Veendam, dat de kapitein afmonstering weigert en de overeenkomst van vertegenwoordigers van den Bond ver zocht wordt. Daarop zijn de hoeren Kie vit er: Rattó Zondagavond naar Boulogne vertrokken. Hel hoofdbestuur van den Centralen Bond heeft bepaald, dat aan de ongeor ganiseerde zeelieden, d'io op advies van do contactcommissie bij het conflict zijn betrokken, financieele steun zal worden verleend. Gemeld wordt nog, dat er ook moei lijkheden zijn ontstaan met de Engelsclie bemanning van het ss. Lowland, dat te Hardingen ligt. Do Lowland is do gewe zen Noord-Holland, van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, en vaart thans onder Engelsclie vlag. Mode- gedeeld wordt, dat oen deel of de ge heele bemanning afmonstering zal vragen. Het hoofdbestuur van den Cenlralen Bond heeft geadviseerd, dat de lossing niet moet worden verricht. Wat zal de directie van do H A b doen Wij vernemen nog, dat do directie dor 1IAL..., in verband met liet conflict aan boora van de Veendam, nog geen beslis sing beeft genomen aangaande haar hou ding voor het geval dat do bemanning van dit schip de gestelde eischon hand haaft. Het ligt evenwel in do bedoeling, om, wanneer do Veendam evenals do Rotter dam. zou worden gedwongen naar Roller- dam to varen, het schip op te loggen en de bemanning, 250 man, to ontslaan. Bij de conlactcommissie is de mede- dceling' binnen gekomen, dat door do Decn- sclio maclnnistenorganisatic een bedrag van 50.000 Kronen ter beschikking vau de Ccnlralo van Koopvaardij-officicrcn is gostekl. tegen den wielrijder D. gereden. Van D. kreeg geen. letsel. IC. bekwam oen schedelbreuk. ,_j Ernstige aanrijding. Do 28-jarigo J. IV. K. uit Roosendaal is met zijn motor op do Wouwscho haan Drie boerdorijen en oen schuur oenp reorder 1 vlammen. I Zaterdag is brand uitgebroken in de boer derij van den heer van Oord in de gemeente lterpt (N.-Br.). Do brand sloeg weldra over naar de boerderij van den heer van Malland; daar na deelde het vuur zich mede aan die van den den heer van Herpt en eaa schuur. Do drie boerderijen en de schuur met alten inboedel, het hom en graan werden een prooi der vlammen; niets kon worden gered. Het veo liep ia de welde. De oorzaak vair den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade, welk© geschat wordt Op f 50.000. Do motorspuilen uit 's-IIortogonbosch en uit Wijk waron voor het blusschingswerk nwezig. De krachtige storm, die langs d© Noord zeekust heeft gewoed, heeft zich ooik in Berlijn merkbaar gemaakt. Etes middags werd de storm steeds heviger. Voetgangers konden nauwelijks op de hoen blijven. Da brandweer moest herhaaldelijk uilrakken om afgewaaide cn omgewaaide voorwerpen hoornen, schuttingen, reclames etc. op to ruimen. 15 personen weiden liclit gewand1. Eerst laat in den avond, tegen middernacht verminderde de storm ©enigszins in kracht. Langs de kust. Gisteren heeft boven Hamburg en het geheele kustgebied oen storm gewoed, ge- lijk men die lang niet meer hooit meege maakt Een woJkbreuirachtigo regen stroom de neer, zoodat verschillende stadscleelcn gedeeltelijk overstroomd' geraakten. Da wind bereikte een snelheid van 28 M. per seconde. Gemeld werd, dat over het geheele kustgebied een orkaan woedde van sterkte 12. Dp de reed© van Cuxhnfon zijn talrijke schepen van verschillende nationa liteit voor anker gegaan am op heler weer te wachten. Per radio is bekend' gemaakt, dat TOM' de Duitsche Noordzeekust storm- vJoedgevaar bestond. Men verwacht, dat het noodweer ml aan houden tot Maandagmiddag eu dan eerst langzamerhand zal verminderen. De Amoi'ikaansclie zwemmer zonder b©e>- non, Charles Ziebehnami, Zimmy bijge naamd, hooit zijn poging om het Kanaal zwemmend over te stoken, gistermiddag oun 11 uur 25 tengevolge van ongunstige weers omstandigheden opgegeven, nadat hij IS uur lang in bot water was geweest. D© koe na zv emmer had 48 K.M. afgelegd en bevond zicli op ongeveer 13 K.M. van do Fransche kust. Iljj was voornemens ge weest het Kanaal in beide richtingen over te steken. Eigenaardige reddiug bij vliegongeluk. Bij El Paso in den slaat Texas is een ver- koersviïeglnig verongelukt dco dat hei iu ecu dichten mist tegen een bergwand vloog, liet toestel vloiog in brand, waardoor de beide piloten en een passagier omkwamen. Do tweede passagier- dankt zijn redding alleen aan bet feit, dat hij voorzichtigheids halve zich van een rcddingsgontel had voorzien. Toon het vliegtuig tegen den rots wand slootte, werden do duo andaro in rittonden mei grooto kracht naar varen, gedrukt, waardoor zij bewusteloos raakten. Zij verbrandden voor Zijn oogen.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5