Schiedamsche Courant tweede Blad Uit onzè staatsmachine. der Donderdag 22 Sept. 1982 No, 20189 Eigen woningbouw (loor bouwverenigingen. Do Nationale Woningraad hooft des tijds een commissie ingesteld, welke tot Luik had om na to gaan do wcnscihelijk- .lieid en do mogelijkheid van den bouw van eigen woningen door woningbouwver- eeuigingen. Dezo commissie is gereed go komen on. hooft do resultaten, daarvan mede gedoeld in oen rapport, dat uit oen vier tal hoofdstukken bestaat. liet eerste hoofd stuk geeft wat men zou kunnen. noemen, oen historisch overzicht over don eigen hoiuw, gedocumenteerd met de 'noodigo cij fers; het tweede behandc't de wonscholijk- lieid van den eigon wdningbouw door bouw- yoreonigingon, terwijl het derde dool be handelt do besta wijze om don bouw van eigen wotuingun to bevorderen In hot vier de hoofdstuk woidt de aandacht gewijd aan den voikoop van do bestaande Woning wetwoningen Uit do woningtelling 1919 blijkt, dat do eigen woningen in Kedcikind ongo veer dertig poicent van net totaal aantal wanhigoii uitmaken. Er is in bn na do oorlogsjaren zoer voel gedaan om don eigen bouw to bevorderen. Merkwaardig is ech ter, dat het verkrijgen van oen eigen wo nmg do grootste uitbreiding gevonden" heeft in don kleine gemeenten In ge meenten mot minder daar 5030 inwoicrs waren 53.6 percent der woningen eigen ■woningen. lioo grooior do gemeente wordt dos te kleiner wordt do percentage. In ge meenten met moer dan 103 000 inwoners is hot nog maar 7 1 pcroont. Niet minder merkwaardig is do conclusie, clat, waar deze mgede'.d waren, de gemeentelijke re gelingen tot bevordering van dien bouw meer hebben uitgowcikt dan tie rijksre gelingen. Wat nu do wenschelijkhoid van den eigen bouw betreft is do commissie niet gekomen tot een algeincencn regel op dit punt, omdat zoowol plaatselijke als indi vidueel© omstandigheden den dooislag ge ven. Tegenover ieder voordeel staat lunst een nadeel. Wol wordt de spaarzaamheid ten slotte beloond bijvoorbeeld dcor oen onbezwaard eigen huis, maar daar tegen over staat dat den spaarder juist in do moeilijke jaren van hot opgroeiend gezin do zwaarste cischon worden gesteld. Be gint men met liet sparen later dan spaart men feitelijk voor de erfgenamen. Ben vooideel is: verminderde neiging tot ver huizing; oen nadoel, dat de aibeider daar door zijn bewegingsvrijheid gaat missen en verbetering der maatschappelijke positie el ders wordt tegengegaan. Do slotsom is, dat de bouw van eigen woningen wonsehchjk is, waar het één-gezinshuis gebruikelijk is, waar bij de p'autselijk bevolking do behoef te aan een eigen woining (vooral met don grond) sterk leeft en waar men te doen heeft met peisonen, die voldoende honk vast zijn door beroep of werkkring, een be hoorlijk inkomen genieten en daarnaast voldoende bestaanszekerheid hebben. Dit zijn do gevallen van liet platteland en van de landelijke gemeenten. Over de wijze om den bouw valn eigen woningen te vorderen is de bewuste com missie tot de conclusie gekomen, dat liet geen aanbevoling verdient om ©en ver- eemging in te schakelen tusschen de ge meente en den bewoiner. De gegadigden moeten voldoende bestaanszekerheid heb ben en niet te oud zijn, zoolat do woning op den zestigjarigea leeftijd van den be woner vrij is. Do aflossingsduur moot on- ge veer 25 jaren bedragen, terwijl iiet aan beveling verdient de lasten in de moeilijke jaren vatn liet gezin piet to graot to ma ken. Het verdient misschien aanbeveling om let sluiten valn ©m tevens verzekering 1© verlangen, waarvoor de premie dan ge ringer zou kunnen wezen. Geduionde den tijd, dat het huis nog geen volledig en vrij eigendom is, zou hot onderhoud van hot builen met voor den bewoner behoe ven to wezen. Voor don boven omschre ven bouw komt alleen hot één gezinshuis in aanmerking. Aan den verkoop vatn do bes ta rnde Wo- ning-wetweningon staan groote moeihjlche den in don weg. Veikoop van woningen, die geen één gezinswoningen zijn, is uitge sloten; de gebouwd zijn op eifpncldsvoor- waardoti, zu.ten weinig liefhebbers trek ken, de Lep Ling van den kooppiijs vol gens de geldende regelen zal moeilijkheden ondc-i vin ten, terwijl cte positie van den ge meen te tea opzichte dezer huizen ongun stiger wordt. GEMENGD NIEUWS. Auto-ilievon. rle l'inkemnth werd op arunvi lu'ng van cte Necteriandsclio politie oon Poiorgcar- rosleeid, beloeroude tot ©en internationale autodieven bond o. D© auto's worden in Duilsehland gestoten en in Nederland voor weinig geld verkocht, meestal aan smok ken aars. Bei o.iying, In ©en pand aan den Scliiedamsdiondijik !k'i°o n 11 is 0011 buitenman beroofd van t c\i). Avonturen van twee Engelsche j jongens. Gedeserteerd uit het Fransclie Vreemdelingenlegioen. In zee gesprougen en opgepikt. Jour nalistieke sensatiejacht door do itotterdaiusclie havens. Hoewel het niet eiken dag voorkomt, be hoort hot niet tot de zeldzaamheden, clat personen, die geteokond1 hebben voor liet Fransclie of SpaanschoVreemdelingenle gioen, kans zien daaruit te ontsnappen. Gezien de romantische sfeer, die dit Le gioen van grootendeels maatschappelijk mislukten in de oogen van het groote pu bliek nog steeds omgeeft, vinden do ver haten van deze deserteurs altijd gretig af trek. Juist in cte laatsto jaren kon men oenige maten dergelijke histories zoowel in binnen- als bui tenia ndscho dag- en week bladen. vimten, zoodat het verwondering mag wekken, clat het feit, dat in hot begin van dezo week te Rotterdam een boot verwacht werd, die twee Engelsche deserteurs uit liet Fransclie Vreemdelin genlegioen aan booid zou hebben, vol doende was vo-or een aantal Engelsche bladen en nieuwsagentschappen, om roeds aan hoe einde der vorige week oen aan tal „special correspondents" uit Engeland naar Rotterdam te zenden De Engelsche journalisten hebben ruim schoots gelegenheid gehad, om de MrasMad en omgeving te bekijken. Want pas gister middag legen 4 uur arriveerde het ver wachte schip aan den Hoek van Holland', vunwaai terstond naar Rottculam werd dooi gestoomd. lief, was hot Engelsche stoomschip Gtens- liane, komende van Noord-Afnka, aan boord waarvan zicli de beide jeugdige dosertems, de 17-jango William Coehiane Ciooks, uit NewcasLle on Tyne, en do JSjarigo Shuiley Flanaglmn, uit Manches tor, bevonden. Reide jongelui hebben in do laatste maan den meer avonturen beleefd dan zij waar schijnlijk ooit m liun moest fantastische jongensverhaten hebben gelezen. En waar schijnlijk is het lezen van dergelijke ver halen niet geheel vreemd aan zucht naar avontuur, die bijna twee jonge menschen- levens voor goed zou bobben vernietigd. Slanloy Fiannglum kwam verleden jaar op luim 17-jarigen leeftijd van school en deed vergeefsch© moeite om te Manchester oen betrekking te vindon. Hij zwierf, op zoolc naar werk, ecnigo weken door En geland en kwam terecht in Londen, waar hij een baantje kreeg op do groentenmarkt van Covent Gaiden. Dit werk bevredigde zijn avontuurlijken geest echter niet. Reeds toen kwam do romantische gedachte bij hom op, avonturen te gaan zoeken in liet Fransclie Vreemdelingenlegioen. Hij spaarde van zijn kleine weekloon wat gelü' bijeen en reisde vau Londen naar Duin- keuken, waar hij in Januari van dit jaar teekendo als legionaris voor het Vrecm- ctelingenle^ioen m Marokko. Over Parijs en Marseille werd hij op transport ge steld naar 'Oran, vanwaar hij na eonigen lijd werd overgeplaatst naar Sidi-bel-Ab- bes. De 17-jarige William Crooks liep in don zomer van dit jaar, bijna zoneter geld op zak, uit het ouderlijik huis te Newcastle on 'ïyno weg, omdat hij vreesde bestraft te worden voor het slechte rapport, dat hij van school meebracht. Ook hij zwierf door hot land, doch zorgde er voor, in Folke stone toiccht te komen, waar hij kans zag, ongemerkt aan boord' van een schip to komen, dat het Kanaal overstak. Te Bou logne wist de stow-away Frankrijk bin nen te komen. Zonder middelen van be staan kwam hij in Parijs aan en hier teekonde hij op 25 Augustus j.l. eveneens voor het vreemdelingenlegioen. Langs den gcbruikelijken weg werd hij over Mar seille via Oran naar Sidi-be.l-Abbes ge transporteerd, waar hij zijn mede-legiona ris Flanaghan ontmoette. De beide jeug dige Engctsohon werden spoedig gcede vrienden en weldra rees bij hen het plan te trachten uit het Vreemdelingenlegioen to desertceren. Do werkelijkheid bleek namelijk roeds na eenige dagen veel minder romantisch dan men had gedacht, en in plaats van avontuurlijk was de dienst doodsch en ver volend. In plaats van gevechten leveren tegen fantastisch uitgedoschto opstandige Be- douinen moesten zij' stecnen sjouwen en werken voor den aanleg van wegen. Bo vendien was liet voedsel slecht en beviel het gezelschap hunner mededegionanssen hun in hot geheel mot Af en toe kie- gen zij den indruk, verzeild te zijn ge raakt tusschen een troep gekken. Vooral 'snachts ging hot op do (Clunibréo helsch toe, zoodat het besluit Van de jeugdige Engolschen weldra vast stond. Zondag 11 September j.l. zagen zij kans uit Sidi-bel-Abbes te ontsnappen. Ontdaan van hun uniform en gehuld in Arabische klceren wisten zij in een auto naar Oran te komen, waar zij des nachts aankwa men. In de haven vonden zij hot Engel sche stoomschip Alnmoor, en geholpen dooi de duisternis slopen zij aan booid, waar zij zich veiborgen in een van do red- dingbootcn. Hier hielden zij zich schuil tot den volgenden Dinsdag, en pas na hot vertrek uit de haven van Oran kwa men zij te voorschijn, in cte hoop, bij hun ontsnapping uit cte Fransclie hel door hun landgenoot geholpen te zulten worden. IIoo groot was echter Imn teleurstelling, toen zij hoorden, dat de eerstvolgende haven, die cte Alnmoor zou aanloopcn, Casablanca was, waar cte beide deserteurs door cte Fransclie militaire autoriteiten weer ingerekend zouden kunnen worden. Zij vroegen don kapitein om raad, "maar deze vei klaarde, om huniientyit geen moei lijkheden mot de Fransclie autoriteiten te willen krijgen. Hij adviseerde hun, naar het Legioen terug te koeren, en zich vrij willig te melden. Bij. vrijwillige aanmel ding krijgen deserteurs meestal een slechts lichte straf. Do jongens boraaslaagdden met elkaar en De glasfabriek van de Nederl. Ylas Mij. 1© Appingedam is door brand totaal ver woest. Do brandende fabriek. Opening van het Raadhuis te Katwijk door IT. K. H. Prinses Juliana. Aankomst van de prinses, naast II. IC. II. burge meester Woldcring v. d. Hoop. maakten opnieuw een plan, dat zij echter voor den kapitein ver/wegen. Gisteren juist een week geleden, WoTRisdug 14 Sep tember, volvoerden zij hun wanhoopsdaad. Des avonds legen 7 uur liet was toen reeds geheel donker sprongen zij, teder vooi'zicn van een reddingsboei, die mot een touw aan elkaar waren gabon den en met ecnigo planken om op te kun nen steunen, op 10 mijl afstands ten Westen van Gibraltar, overboord, en dat, terwijl do jonge Crooks in het geheel niet zwemmen kon en de jonge Flanaghan deze kunst slechts vrij gebrekkig moester is. Er stond een zeer ruwe zee, en beide jongens kregen veel water binnen. Het water was boyendien tamelijk koud, zoo dat Flanaghan spoedig last van kramp in cte boenen kreeg. In hulpoloozen toe stand dreven zij rond, toen zij plotseling een schip vlak bij hen zagen opdoemen. Zoo luid als hun krachten het toelieten, schreeuwden zij om hulp en hadden liet geluk, dat hun kieten door den wacht- doencten officier op de brug werden ge hoord. Het passeerende sotiip was cte Glens- liane, op weg naar Rotterdam. De officier liet liet sclup terstond bijdraaien. 'Op het water beerschte echter een volsragen duis ternis, want de maansverduistering, die verleden week viel waar te nemen, was op dit oogenbhk het was half negen en de jongens hadden al anderhalf uur rondgedreven bijna volkomen. Met be hulp van eenige lampen had men hen echter spoedig gevonden. Door do ruwe zee was liet onmogelijk, een sloep uit te zetten en de jongens waren niet meer in staat, een lijn to gnjpen. Een der ma trozen van de Glenshane sprong daarop, voorzien van een lijn met oen boei, over boord en wist de twee drenkelingen be houden aan boord van het Engelsche schip te brengen. Ze waren beiden uitgeput, kon den niet meer op hun boenon staan en W,TW,van der VLERK GEDIPLOMEERD kORTE DAM 6 TELEF. 69593 Manufaoturenmagazijn „De s"Ter" Zeilen - Karpetten - Maiten ■I MODEVAKSCHOOL. St. Liduiimstraut 81. -- Opleiding examen. Sm eekuren Maandagavond 0.307.30. Zaterdagmiddag 4—5. Piospectus op aanvang, Fa. Wed. C. v.jd. Most BltOERSYELD (hk. Heereupad) Tel. 08342 - Kaifs- en Yartaisslagmi. AnlolriiorMtig Flanaghan was zoo goed als bewusteloos Zij waren spoedig echter weer opgeknapt en toen zij hoorden, dat het schip naar Rotterdam ging, vroegen zij den kapitein om hulp. Deze wendde zich draadloos tot de reecterij in Londen om instructies, en na ecnig overleg met den Britscheu con sul generaal te Rotterdam kroeg do kapi tein opdracht om cle jongens mee te ne men naar Rotterdam. Wanneer hij dan hun papieren zou hebben gezien, zou hij hen hedenochtend reeds oea paspoort verstrekken, en op deze voorwaarde wist hij vau de rivierpolitie te Rotterdam ge daan te krijgen, dat de beide jongens zonder paspoort in ons land toegelaten zouden worden. Do ouders en een broer van den jongen Crooks en een broertje van Flanaghan ar riveerden roeds Vrijdag j.l. te Rotterdam om do „Glenshane" af te wachten, verge zeld van een vertegenwoordiger van een Engelsch nieuwsbureau, dat zich telegra fisch het alleenrecht op het verhaal van do beide jongens had verzekerd. Als een Cerberus heeft dezo Engelsche persver tegenwoordiger de beide jongens trachten te bewaken, teneinde to voorkomen, dat zij met eenig concurrent ita gesprek zou eten raken. Met een boot, aan boord waar van zich de vader van Crooks en de bei de broers bevonden, ging bij gistermid dag, toen bekend was dat de „Glenshane" den Hoek was gepasseerd, het schip tege moet. De Rotterdainsche rivierpolitie was hem echter al voor geweest. Bij Vlaar- dingen was zij aan boord gekomen, en toen zij mededeelde, dat zij over deze zaak reeds met het Britscho consulaat in verbinding stand, maakten de beide En gelsche passagiers geen bezwaar oan over to slappen aan boord van het politiehootje, dat er snel vandoor ging naar hot bureau van do rivierpolitie aan do Schiehaveu, gevolgd door het motorbootje met den Engolschen Ocrberus en dein. vader, en door ecu tweede bootje met eenige Ncdcr- landsche journalisten, die zich do kans op een interessant verhaal van de beide jon gens niet door liet geld van het Engel sche pcrscoaiccm en deszelfs vertegen woordiger afgesnoept wilden zien. Onge veer tegelijkertijd arriveerden de beide bootjes aan de Schiehavon, waar de eoni ge, die kans op een langdurig onderhoud' mot de cx-doscdeurs had, de dienstdoen de inspecteur was, die hun een uitvoerig verhoor afnam om daarvan proces-verbaal te maken. En daarna begrootten zij hun vader en boido broers, den Britschon con sul-generaal en, den vice-consul, die bei den aanwezig waren. Per auto ging het stadswaarls naar hot hotel, waar Crooks' moedor hem wachtte. Inmiddels was do „Gtenshaine" in de Maashaven op stroom voor anker gegaan. Ook hier had hot almachtige Engelsche nieuw sagenlschap gedacht, do stilzwijgend heid van liefst ito gcheolo bemanning te koopen dooo." do imponeerendo d'raadteoze instructie, dat alle bizoudorlicdcin omtrent de redding van Crooks en. Flanaghan uit sluitend voor dit agentschap gereserveerd waren. Dat deze mstructio op eau groot dool van do bemanning echter niet don minsten indruk maakte, spreekt valnzelf. Hedenochtend te 10 uur zal do Britschei oofnsul-gonoraal op hot bureau van de ri vierpolitie do papieren van do beide jont- gems, die liij in arde maakt, laten tooko- nem. Zij kunnen zich dan weer vrij ben wegen en zullen waarschijnlijk nog heden avond uit Rotterdam vertrekken; nog niet rechtstreeks naar Engeland maar in ga- zeischap van de familie Crooks oenige da gen naar Antwerpen en Brussel, als klei ne ontspanning na de doorgestane avon turen en vcrmootenisscin. De te 's-Uraveulmge gestoken verkeersagent. De hoofdcommissaris vau politie te 's-Gravenliage vezrookt mede te doelen, clat een beloonjng van f500 wrordt uitgedoofd voibr dengene, die aoodanige aanwyzingon verschaft, die kunnen leiden tot de opspo ring, aanhouding ein veraotrdceding van don dader van den Lifhartigon moordaanslag ge pleegd op Dinsdag 2d Soptember op don verkeersagent Baars op do Heerengracht. Oplichting. Do banketbakker S. uit Glimmen is te Groningen aangehouden als verdacht van oplichting. Hij stiolilto filialen in verschei dene plaatsen en wonddo de borgstorlia» gen eter filiaalhouders ten eigen bate am. Üok ztijn compagnon heeft een aanklacht wegens verduistering tegen hem ingodiend. De vliegende familie. Met eten treiter Talbot is cte familie Hut chinson to Lairg in Schotland aange komen. Beu! ploegt zei (moord. John Ellis, die "23 jaar lang beul van Engeland was, heeft te Rochdale in een 'aanval van zwaai moedigheid' zelfmoord ge pleegd. Eli is nam in 1924 onls'ug uit z'ijn beulsambt. IIij luid roods vioei_©r e dracht zielfmoord le plegen. Kecoidvlucht vau U/af Zeppelin liet luchtschip Graf Zeppelin is gister avond half (ion terugkeerendo uit Zuid- Ameuka vlot geland, liet luchtschip li'eeft deze maal een recoidvlucht gemaakt, aange zien het traject PernambuooFriedriclis- hafeai in G7V> uur werd afgelegd. De razende nood. De auto van den bekenden SiJezisobon politicus Kjorfanty overreed mot ra/Jende snelheid een ijsventer, die met ziijtn wa gentje langzaam over de straat rood'. Do man was op slag daaJ. De wagen werd tegen den trottoirband geslingerd, waarbij eeu kleine jongen zioo zwaar werd gekwetst, dat inj ia hoogst zorgwekikendou toestand naar hot zieken huis moest worden gebracht. De chauffeur, die hot ongeluk veroor zaakt had, haild© een pistool voor don dag en schoot zich dood. UURWERKMAKER Hougstraa! Wllhelmlnaplsln Rembrandtlnnn

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5