1 SÏAOS'flIËtJWS* fsii Hl Hout v/jt j. v. SCHEL So. De Rotterdamsche dijk, ïusschen Koemarktplein en Itoode Hek. Do Rolterdamsehe dijk tusschen Roode Hek en koemarktplein is voor don auto mobilist een bron van voortdurende er gernis; voor den wielrijder is liet een ge vaarlijk traject van eemge honderden mo- ters! Daarin komt thans verbetering. De Roiterdamschc dijk zal over genoemd traject drie banen krijgen, elk van. 5.50 M. breedte, met aan weerszijden nog een trottoir. De eene baan is bestemd" voor het verkeer naar Rotterdam; in do mid delste liggen do tramrails en do derde haan is voor het verkeer koinendo vut de richting Rotterdam. De bestaande rijweg is_ 6.20 M. breed. Deze vordt dus versmald tot 550 fll, wat verkregen wordt door de trambanen iets in zuidelijke richting (dus van de bestaande bebouwing) o-p to schuiven en liet trottoir 40 a 45 c.M. breeder te jnaken. Het stel zuidelijke xails is reeds omge legd. Daarbij zijn aan de palen, dio den stroomdraad dragen, tijdelijk langere ar men aangebracht. Men rs begonnen nieuwe palen te plaatsen en als deze dienst doen het zijn er S kunnen de oude palen worden verwijderd oir kan ook het stel andere rails opschuilen. Daarmee hoopt men ongeveer aan het eind der volgende week gereed te zijn. Is men zoover, dan wordt de aarden baan, die thans aan do Noordzijde wordt aangelegd, bestraat en in gebiuik geno men, waarna de nu irr gebruik zijnde weg zal rv orden vernieuwd. ken rijweg van 5.50 M, breedte voor één richtingsverkeer wordt voldoende ge acht, al is dat nog geen ideale toestand. Maar voertuigen zullen elkaar bij het in halen, zonder veel gevaar op te leeren, kunnen passecren. Voor njwielpaden heeft men nog geen ruim le kunnen reserveeren. Het verkeer, komende uit Rotterdam, moet nu bij het begin van het Koemarkt plein dim waar de nieuwe bebou wing eindigt de tramrails overeteken. Zijn de werkzaamheden, die onder han den zijn, beemdigd, dan zal die over gang bij het Roode lick liggen. Daar komt echter een vaste halte van do tram voer beide richtingen, zoodat alle trams daar zuilen moeten stoppen, wat het gevaar- voor botsingen aanmerkelijk vermindert. Juist tegenover het Groemxlijkje, dus aan het eind van den oprit van do Boerhave- laan, is een groote vluchtheuvel geprojec teerd. Als over eenige jaren do Rotterdamsche dijk tot aan het Rootle Hek aan weers zijden zal zijn bebouwd, zai vermoedelijk nog een ingujpende wijziging van den weg noodig zijn, maar thans kon niet langer gewacht worden mot het aanbrengen van deze belangrijke verbetering. Een kruising van het gewone verkeer en de trambaan was in verband met de te verwachten bebouwing aan de Noord zijde, naar het oordeel der deskundigen met te vermijden, daar men de trambaan niet vlak langs de bebouwing meent te kunnen leggen. Afscheid pastoor Holler. Onder de missen van half 9 en half 11 zal Zondag a.s. pastoor J. K. \V. 11. M51- ler een aischeidspredikatie houden in de II. Hartkerk aan de Rijnstraat. Er heeft zich een afscheidscomité ge vormd, waarin o.a, zitting hebben de ka pelaans Th. van Seggelen en G. van der Meer, om pastoor Móiler een aandenken aan Schiedam mee te geven naar Voor burg. Woensdagavond zal er in het Parochie huis gelegenheid gegeven worden aan cor poraties om afscheid te nemen van den vertrekkenden pastoor. Tijdens het concert! Terwijl gisteravond de muziek in de tent op liet lïozenburgerplein lustig speel de, was een matroos, die in Den Helder gestationeerd is, maar met verlof hier ver toeft, met een paar meisjes in do Rozen- burgerstraat aan het stoeien. Dat stoeien ging blijkbaar niet zoo erg zachtzinnig, want op een gegeven oogenblik vermengdle zich sehervengerinkel met de schelle stem men der meisjes: een van hen was door een ruit van do woning van J. A. ge vallen Tijdens die muziekuitvoering heeft een man, J. Z., roet jongens een daad ge pleegd, die in strijd is met de eerbaar heid. De man is door de politie mee genomen naar het politiebureau. Na ver- -buor is hij weer losgelaten. Politienieuws. Uit de werkplaats van D. aan de Kwthel- slraat is een 12 meter lange tuinslang go- Stolen. Gisteravond zijn op den hoek van de St. Liduinastraat en de Voönlants trant oen R.E,T.-autobus bestuurd door N.W. en een luxe auto, bestuurd door W. B. uit Vlaar- dingen tegen elkaar gebotst. De lux» auto werd ernstig beschadigd. Van bot rijwiel van S. K, uit de Halley- straat, die dit rijwiel even onbeheerd in 'de Boearhavelaan had laten staan-, is oön sijwielbelastingplaatje ontvreemd. 'Dp den Singel heeft gisteravond een bot sing 'plaats gehad', tusschen een auto, be stuurd door 0. D. uit Loosdrecht, en een wielrijdster. Do wielrijdster maakte na de aanrijding, dat zij weg kwam. Ontwikkelingscursussen, Voor wcrlvloozon. Ook in het a.s. winterseizoen zullen weer cursussen voor werkloozeri wordtin gehou den. Zoo men weet zijn deze den yorigen winter een groot succes geworden. Ruim CS0 peisoncn namen er aan deelde jong sto deelnemer was 18, de oudste 51 jaar, Ongeveer 400 cursisten waren ouder dan 24 jaar-. Thans worden ook de jeugdige weikloo- zen in het ontwikkelingswerk betrokken Het is de bedoeling drio groepen te vor men: werkloozen van 14—17 jaar; van 18 24 en deelnemers van 25 jaar on ouder, Bovendien zullen bij voldoende belang stelling een aantal nieuwe cursussen wor den ingevoegd. Men kan zicli aanmelden voor: 1. Aulogeniscli lassclien. (Voor hen, die reeds een cursus hebben gevolgd ca voor nieuwe deelnemers do oud-cursisten gaan voor.) 2. En gel scli. 3. Esperanto. 4. Nederl. Taal in verband mot de pructijk van liet leven. 5. Bekcnen, idem. 6. Boekhouden o.a. vereenigingsboek- houden. 7. Timmeren prariijk. Gereedschap medebrengen, 8. Handenarbeid kartomarbeid en lich te hoirhu-beid. 9. Electro techniek o.a. eea radio-cur sus. 10. Eerste Hulp bij Ongelukken. 11. Stoomwerktuigkunde on motorcmleer een soort chauffeurscursus. 12. Mnterialenleer voor metaalbewer kers. 13. Maierialenleer voor bouwvak-ax- leiders. 14. Constructie teekenen. 15. Bouwkundig toekencn voor bouw vakarbeiders. 16. Scheepsbouwkundig teekenen. 17. Werktuigkundig- en machineteekenen. 18. Decoralief teekenen (handtoekenen). 19. Modelmaken voor timmerlieden, d.w.z. het maken van vormen voor giet- stukken. 20. Staatsinrichting hoofdzaken: ziek te-, ongevallen-, invaliditeitswet, enz. Elke cursus zal len hoogste 20 deelne mers mogen hebben on S maanden duren. Elke les duurt 3 uren. Men kan zich voor meer dan één cursus aanmelden. De lessen beginnen Maandag 10 October a.s.; aanmelding moet geschieden voor Dins dag 27 September as. Do due plaatselijke vakcentrales wekken hun leden, die daarvoor in aanmerking ko men, op, aan de cursussen deel to nemen. De leiding is ook nn weer in de be proefde handen van dr. W. J. Smit, ge meentelijk inspecteur van liet onderwijs. Aangereden Gisteiavomd reien de 2S-jarige N. de V. van bi-er en de 26-jarigo A. G. uit Delfgauw, gemeente Pijnakker, op de fiets op den Delftweg onJex Oversehie, toen een auto naderde en do jongelui aanreed Beiden vielen, waarbij G. oen ernstige hoofdwonde opliep. Do automobilist stopte even, maar toon bij zag, welk onheil hij had aangericht, ging hij 'fluks in do richting Rotterdam ex van door. Het nummer van de auto konden de aangoredenen niet aan do po litie meedeel en, maar dezo zcekt ijverig naar deal onwelwillenden autobestuurder. G. is per auto naar zijn woning ge bracht. Ledenvergadering „Mercurins". Do Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" heeft gisteren in hotel Boyersbergen do eerste lodenvergade ring na de zomervacanties gehouden. Wegens uitbreiding van het bestuur werd daarin gekozen mej. G. Onverwagt. Uit de uitvoerige besprekingen betref fende de gevoerde actie bij de Rotterdam sche Droogdok Mij., Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg en Werf Gusto, bleek dezo het indirecte gevolg gehad te heb ben, dat verdere ontslagen niet voorkwa men. De voorzitter bracht in het kort verslag uit van de op 7 Sept. j.l. te Rotterdam gc-houden protest-vergadering legen hot rapport-Weiter en drong er op aan de demonslratieve vergadering te houden in Den Ilaag, op 24 dezer, belegd met bet zelfde doel, bij te wonen, waarvoor een goedkoope reisgelegenheid was openge steld. Ook werd opgewekt do propaganda- vergadciing van den Bestuurdershond „Schiedam", te houden op 6 October a.s. in Musis Sacrum, eveneens te bezoeken. Het verzoek om verhoogde toelage deer den correspondent van het Verzeker in gs Instituut, werd niet ingewilligd. Bij do rondvraag gaven oön 2 tal be stuursleden te kennen hun fracties ter beschikking le zullen stellen. Scnioreuafdeelïng D 0 K. Do eerste oefenavond van de senioren- afdceling van de Ch. Gymnastiek Vereen. D.O.K. wordt niet 3 October maar Woens dag 5 October gehouden. Dit Is de eeuw van de techniek! En zóó belang rijk liet deze factor zich in ons bedrijf gelden, dat wij onze prachtige mo dellen thans in een vol maakte uitvoering kunnen leveren tegen prijzen LAGER DAN VOOR TWINTIG JAAR. HEEREN FANTASIE-DEMI'S HEEREN REGENJASSEN CHIQUE HEEREN ULSTERS Intrede ds. C. Vonk. Verkiezing en heiligmaking. Do nieuwe predikant word door zijn twee collega's ds. J. F. Jonkers en ds. t. v. d. Meiden, naar den kansel geleid. Nadat do „Bedezang voor do profiting" gezongen was, las d s. Vonk voor Efezo 1 en koos als tekst jhet 3e on 4o vers van dat hoofdstuk: „Gezegend zij de God en Vader onzes Hoeren Jezus Cluitns, di© ons gezegend heeft met allo geestelijk» zo gening in den hemel in Christus. Gelijk Hij ons uitverkoren heeft in hem voor do grondlegging der wereld, opdat wij zouden heilig en onberispelijk ziiju voor Hem in de liefde". Spr. zeide, nadat neg Psalm 68 vers 13 en 10 gezongen waren, dat allle begin moeilijk is, wat ook geldt voor de aanvaar ding van het ambt van dienaar der Wooids in deze gemeente, maar we stemmen in spr. en gemeente mot den tekst on erkennen dat er rijn twee weldaden: le. dat God de gemeente in eeuwigheid hoeft uitverkoren en 2e. Hij baar tot Zijn erfdeel roept "en tot heiligheid. Dus: verkiezing en heiligmaking; hot zlijn twee hoogten, die reiken tot in den hemel. De gemeente komt van de eerste hoogte en gaat naar do twee de; de eerste is uw afkomst, do tweede uw toekomst. Spr. heelt hot voorrecht als dienaar dos Woords tusschen die twee in te slaan en het uitzicht te openen naar de twee jiocglen: verkiezing en heiligmaking. Dezo avond draagt hel karakter van oen dankstond. Spr. is dankbaar hier thans rijm intrede to doen, omdat hij rich aangetrok ken voelt tot dez'en arbeid en geloio-ft in Gods weg te zijn; de gemeente ziet aan haar twee predikanten een derdie toege voegd. Zou men in Rusland intree proekein houden? Er is dus roden vpor dankbaar heid, In deze dagen, nu ieder zoo klaagt, moet Gods volk vee! meer danken; er is dankensstof geaceg. God heeft speciaal de Geref. Kerk van Schiedam wel gedaan, doer haar eerst drio kerken en nu ook drie predikanten (o schenken.' Gods verkiezing is Gods besluit van voor do grondlegging der wereld. Spr.'s arbeid zal zijn de gemeente te ontsluiten Gods raad. Er zal critiek komen. De één zal straks zeggen: Do preek was veel te dogmatisch; ccn ander: do prediking is niet Christocen- Irisch genoeg, zlij druipt niet van Christus bloed. Houdt do uitverkiezing geen contact met het leven? Maar hoe komt het dan, dat gij' naar de kerk gaat, en ook uw kinderen, ter wijl uw buurman naar de bioscoop gaat; dat do één do „Internationale van do we reld" zingt en wij dJo internalionale van de "kerk? Do kerk is goen ovangefi£aUn, is niet de straat; het kruis is niet Gods raad, is er een vrucht van en men kan van spr. niet venvachten een prediking, die een imitatie zou zij'n van do Passiespelen. Als zijn taak ziet spr. de leden de/ gemeente er aan te herinneren, dat zij gedoopt zijn on hun namens God te zeggen: Gij zijt ge- wasschen door den geest omzes Gods. Baar heid na - basis der werkehjtk- Spr. heeft tot taak de gomeenle te bren gen tot de bewondering van dei raad Gods en door den Middelaar Christus, komt Goj lot Zijn eer. Gods verbond blijft, do Hoor» weet, wie de Zijnen zijn. Dat is bet vaste in deze aan onzekerheid zoo rijken tijd Komende tot hot tweed epunt: do heilig making, zegt spr., dat dezo samenkomst naast liet karakter van een dankstond ook dio van een ure des gebeds draagt. liet ge bod komt tot ons: Weest gijlieden vol maakt, gelijk uw Vader, die in de hemelen is, volmaakt is. God is volmaakt; zij'n wij dat ook? Waren de heilige David oir do heilige Petrus volmaakt? Heiligmaking is vrucht van verkiezing, waaraan wij niet meewerken, in tegenstelling met de bekoe ling, waaraan wij wed meewerken. Ook spr. is maar oen zandig monsch, maar bij bidt, dat God hom zal gebruiken tot opbouw van de gemeente van Jezus Christus, de Geref. Kerk te Schiedam. Wc„ zijn wel heilig, maar niet onbe rispelijk. In do heiligmaking rijn graden, zij'n ups on downs. Er beslaat wisselwerking tusschen verkiezing en heiligmaking. Er zij'n Christenen, dio toch zcio slordig leven. Spr. en rijn ambtsbroeders zullen do gemeente don weg wijteen cm Steeds weer vragenQuo vadis Waarheen gaat gij Als we den weg omhoog geklommen zijn, dan zullen we God zien. Psalm 65 vers 3 werd gezongen en daar na richtte spr. zich tot ds. J .F. Jonkers, dien hij dank bracht voor diens inleiding van spr. tot zijn dienstwerk, en dio dat deed' in do plaats van spr.'s vader. Spr beval zich in de broederlijke liefde van zijn beide ambtgenooton aan. Voorts wendde spr. zich tot de ouder lingen en diakenen on beval zJich oak bij hen aan in broederlijke liefde on Christe lijke welwillendheid. Do wijze waarop do leden van de commissio van boboer spr. on zijn gezin hebben ontvangen, is boven allen lof verheven on tenslotte sprak spr. nog eouige woorden tot do afgevaardigden van do Geref. Kerken van Vlaardingan on Ovorschie en tot de gemeente. Ds. J. v. d. Mouten heette als voor zitter van den kerkeraad ds. Vonk namcins kerkeraad en gmneento welkom. Spr. her innerde er aan, dat con go maanden geleden do Julianakerk jn gebruik werd genomen en nu hoeft een derde dienaar des Woords zicli aan do Geref. Kerk van Schiedam verbonden. Dozjo krijgt goen gemakkelijke taak. Hij krijgt 1400 ziolen te bearbeiden en meer dan in liet klom© Baarland' bruist hier het leven, trekt dc stroom der verlei ding jongeren en ook ouderen naar zich toe, Ds. Akkerhuis uit Maassluis sprak naincms de classis Schiedam.cn namens do Geref. Kerken von VJaardingen en Over sein©, oenige vriendelijke woorden tot den nieuwen predikant, waarvoor dozo dank* zegde, even als hij dat ds. v. <L Meulcn deed. Na het dankgebed werd nog Psalm lrv3 vors 1 gezongen, j Gemeenteraad, De raad der gerncenle zul in openbare zitting bijeenkomen op Vrijdag 30 Septem ber a.s., 's namiddags 2 uur. Lezing-, Dinsdag a.s. zal do heer H. II. Teu- niss© va'n Overveön in Gebouw Eendracht een lezi'ng met lichtbeelden houden over: Waarheid en waarde va'n hot spiritisme. Geveildo- en verkochte goederen. Verkocht 23 September. Notarissen II. B. E. Blaisso te Schiedam, en Mr. J. G. Middendorp, te Rotterdam, Twee heerenhuizen te Schiedam, aari de Burgemeester Rnapportlaan, tc num meren 126 en 128, groot 4.23 Are en 3.777 Are. Ie veiling ieder op f 16.800. Gecombineerd verkocht voor f 34.101 Notaris W. F. II. van Schouwen, to Ilillogorsberg. Een bouwmanswoning, gelegen Kande laar weg 6, te Kothei, mol diverse pei- ceelen weiland. Hot geheel is groot 14.85 88 II.A. In veiling in 7 percoclcm voor f 10.100, f 5.698, f 5.537, f 4.478, f 4.444, f 4 490, f 100. Gecombineerd verkocht voor f34 887. Notarissen Suermondt on Leopold, te Rotterdam. Geveild 23 Sept. Eon pand, bestaande uit een café met bovenwoning, een winkelhuis met boven woning, benevens een auto-garage, open plaats en erven, aan de Groenelarm nes. 109, lila, en 111b, te Schiedam, samen groot 3.79 Are. In veiling f20000, A G E N A. Schiedam. Pandora, Hoogstraat. De lachende luite nant. De sensatie dor toekomst. 23 Sept. Gebouw Eendracht, half 9. Le denvergadering Het Singclkv ai- tier. 24 Sopt. Zaal hotel Sterrebosch, 8 uur. Tooncelvaorslelling Ernst en Luim. 24 Sopt. Musis Sacrum, 8 uur Uitvoering Zingend ten Strijde 24 Sept. Vorkooplokaal, 8 uur. Feest avond Mondharmonicavcr, Vr.en- den kring. 27 Sopt. Gebouw Eendracht, 8 uur. Le zing II. II. Teunisse: Waarheid en waarde van bet spiritisme. - Rotterdam. Heden e. v. d. Arena, 2.15 u. en 8.30 u. (Zondags ook 5 u.) Variété. Heden e.v.d. Diergaarde 212 u. Na jaarsfeest. Heden e.v.d.Tivoü-Schouwburg, 8.15 u. Rolt. Operetto-Gez. Leo Tanl'mL Co. ftrOn,,A-,Schouwburg, 8,15 u. Rott. Hofstad loonoci. ninriiuviwit.- Capitol, 2.15 u. on 8.15 u. Hoera 'n jongen; Da klauw, Grand, 2 u., 7 u. en 9.15 u. Love mo tonight. Luxoa-, 7.30 u, en 9.30 u. Vier van do bob. Olympia, 7 u. on 9.15 u. De onbekende passagier. Prinses, 2.15 n, S 15 u. Het coingros danst. Roccy, 2.15 u., 7.30 en 8 30 u. Pappie waar ben je?; Da bruid v.h. regiment. Royal, 2.15 u„ 7.15 u*. "<SH 915 u. Es war einmai cin Walzer. Scala, 7 u. en 9.30 u. Kinderen vale onzen tijd; Het lied van do Zuid zee. Thalia, 2.15 u., 7 u. en 9.15 u Da on<- bekende passagier. OMLIGGENDE GEMEENTEN. VLAARDINGEN. UIT DEN RAAD. Ecu korte vergadering, alle voorstellen dor agenda onge wijzigd aangenomen. In do gisteravond gehouden raadsver gadering werd tot loer aar aan d© Nijver- beidsnvondscbool benoemd d'o hoer J. van Leeuwen te Delft. Do raad ging zander discussio of stem ming accaoid met de volgende agenda punten: Voorstel van Burg. on Weth. tot bot aankoopem van gronden aan do Maïkgraaf- laain, mot begroolingswijziging. Alsvooxar tot het verstrekken ingevolgd do woningwet, van oen renteloos voor schot aan do bouwvereoniging „Samdn- wo.idng". Als voren in zake do bezoldiging van bet personeel van hot crisis-comité. Alsvaren tot het vcrloenein van m'eder werking aan don verbouw der r.-k. meis jesschool. Alsvoren tot het goedkeuren van dti rekeningen over 1931 van: j a. hot burgerlijk armbestuur; b. do veroeniging voor ziekenverpleging. Alsvoa'on tot het wijzigen van do voT* ardaning regeleinde do heffing van markt- gelden en van d© verordening op d'o mark ten. Alsvoron tot liet opnieuw vastslollcia va|n| verordeningen regeleind© do heffing en lm vordering van oen recht voor bot gebruik van openbaren gemeentegrond tonz. én van kadcgeld. Alsvoreta. lot liet aangaan van ©on ret^ kdning-courant-overoenkomst met do firmal R. Mees en Zn. voor het vierde kwartaal 193-2. Bij het voorstel tot het wijzigen van! hol reglement op do openbare lagere scbo- nieuwste stoffen moderne dessins chique modellen tweed met rubber gabardine, gummi enloden,gegaran deerd waterdicht moderne stoffen tinten; met aangeweven rug of gevoerd met kunstzijde Na zonung ui'tvc o»i.«rw-a Wovw;<$.r i0 ziijn door ds. J. F. Jonk-ns, hooft gister avond ds. C. Vonk, gekomen van Baarland, in do Julianakerk zijn intrede gedaan als derde predikant bij de Gereformeerde Kerk.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2