1 3- Geneeskundige Brieven. P De Gevolgen van een Operatie. Werkzaamheden in den volkstuin. Mijn wij'/.em HUMOR UIT HET BUITENLAND. Schadeloosstelling tolgens de Ongevalleirwet. V. v «rigem brief eindigde ik mot to W1[OT op de eigenaardige tegenstelling bi] ongevalpatiëntan, dat de middelen, tot hm genezing aangewend, dikwijls zoo weinig gewaardeerd worden. De al dan niet soms onder-bewuste strijd om de rente neemt zooveel plaats in set denkm in dat aan den lichamelijke®. vooruiit- cang geen aandacht wordt geschonken. Kik geval wordt van de zijde dei- ge troffenen .oir, verkeljjk :^neend« aandrang uitgeoefend om bet gehalte der geneeskundige behandeling te Integendeel wordt zulk een veib,lering veelal niskend. Sr is in de laagte jaren in menig opzicht verbetering te consta- teoren Be daarvan afhankelijke snollen» genezing hoeft uit den aard der zaak vermindering van uitkeenng ten pvolge. Jn plaats van dezen gang van zaken toe te juichen, wordt zij vaak verkeerd be grepen en klagen niet alleen de getrof fene zelf, maar ook zijn woordvoerders, die zich gemakkelijk boter zouden kunnen laten voorlichten,over onbillijke verla ging van rente. Zooais reeds gezegd, kan de getroffene zelf dit dikwijls niet helpen wanneer hij onder den invloed van ondoelmatige suggesties verkeert. Aan de buitenwereld valt het weinig op, hoe lang de genezing duurt. Be werk gever, in goed vertrouwen op do inge stelde behandeling, welke door do Rijks verzekeringsbank inderdaad zoo goed verstrekt wordt als slechts verkrijgbaar' is, neemt zander meer aan, dat hel we. niet gauwer zal kunnen en is menigmaal be vreesd, dat een te spoedige werkhervat ting nadeelig zal werken, zoodat hij zeker niet tot spoed zal aansporen. Be gevallen, ook van eenzelfde soort afwijking, loopen zoo sterk uiteen, dat het voor don behandelend geneeskundige, ook met eon grooto praktijk van onge- valspatiënton, dikwijls moeilijk zal zijn om te beoordoelon of in een bepaald geval geen sneller herstel te bereiken ware geweest. Bij dit punt mogen wij even blijven stilstaan bij de ommekeer der bcooideeling van den genezingsduur onder den invloed van do sociale wet geving, Vroeger stond het anatomisch herstel op den voorgrond. Als oen patiënt met een gebroken been in een ziekenhuis opgenomen werd, dan volgde meestal het ontslag „als genezen", zoodra de been- uiteinden stevig met elkaar vergroeid waren, zoodat het lichaam woor door het been gesteund kon worden. Zoo heette liet, dat een gebroken dijbeen of onder been als regel na een week of acht gene zen kon zijn. Maar als het been weer vergroeid is, dan betcekent dat nog niet, dat de normale functie van het been teruggekeerd is. Onderzoekingen over in ons land voorgekomen ongevallen hebben geloerd, dat liet na een onderbeenbreuk gemiddeld meer dan 14 maanden en na oen dijbeenbreuk ongeveer twee jaar duurt, voordat de arbeid weer ton volte hervat kan worden. Bat verschilt dus nog al wat met G ft S weken. Onderzoekingen in binnen- zoowel als in buitenland leerden vorder dat er groot verschil in genezingsduur bestaat, naar mate do patiënten in het eene of in ©dn ander ziekenhuis werden behandeld'. Maar ook vond men groot verschil lusschon patiënten, die dadelijk na het ongeval en die welke eerst na eenigen tijd in het ziekenhuis waren opgenomen. Volgens sommige schrijvers zijn het vooral do grooto ziekenhuizen, waar de ongevals- patiënten niet zoo goed op hun plaats zijn. Er zijn sedert de laatste twintig jaren dan ook steeds meer stemmen „Mijn vrouw wou een dlctote auto, maar ih stond ei' op, een open wagen te hebben." pZoo En hoe bevalt die dichte auto Je nu (Hnmorlst)j »,Goete hemel, Jongen, wat yoei Je uit?" Jk probeer of Ut een appel naar hoven kan slikken." (Passing Show)., Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 1 66) Maar daarover kon hij nu ook nog niet donken. Als hij uit zijlu dolfe volslagen- beid opleefde, was er géén redding. Zou hij eens naar dc kerk gaan, Zondag? Dat was hel eonige, wat hem onverwacht als troost inviel. Maar zon hij daar alles be grijpen, zoo-als het bedoeld'was? Een tekst viel hem in; als kind was hem die als de troost der mensahen voorgehouden: Ik ben de Waarheid, de Weg, bet Leven. De Waarheid? Wat was dal? Als kmd had hij het beter begrepen dan nu; hij had er tenminste iets van begrepen..", Do Waarheid, die op do wereld moest woiden vervolgd; en sterven moest rl; hf- «war wat beteekende dat in s hemelsnaam? Do verlossing uit stemmingen van troos teloosheid komt altijd op een Wiizc die we heelemaa! met verwachtten. Wij slaren naar een bepaalde plek van den muur onzer gevangenis, waar een deur zou moe ten wezen, indien we de begeerde bevrir- dmg deelachtig zouden worden. Maar de muur blijft dicht, en we zitten neer in doüe wanhoop, alleen op de plek, waar onze bevrijding door een wonder zou moe ten worden gegeven, het oog gericlilt. Het wonder gebeurt niet; maar terwijl we, een oogeublik door matheid onze smart ver- n bebben, worden we op den schou der getikt, een mcnscli is binnen gekomen, neemt ons scliertsendo met ziel» mee, we ion met, langs welk gangetje we gaar „Je aanstaande wacht buiten op Je, Annie." „Hoe weet u dat het mijn aanstaande is?" „Hij rookt een sigaar van mij." (Happy Mag.), „Juffrouw Smits, O is ontslagen." „Waarom Ik heb toch niets gedaan „Daarom juist." (H Travaso). opgegaan, die de oprichting van bizon- dere ziekenhuizen bepleiten, waar alle voorwaarden verwezenlijkt worden, die" bij de behandeling van ongevalspatiëntaa wensclielijk zijn. Menigeen zal zich afvra gen, waarin dan wel liet verschil bestaat tusscben oen dergelijke inrichting en een goede chirurgische kliniek. Op deze eigenlijk zuiver medische kwestie kan ik te dezer plaatse moeilijk diep ingaan. Toch zal ik enkele punten kunnen aan stippen, welke ook voor den lock begrij pelijk zijn. In een vexrigen brief heb ik reeds be toogd, dat ongevalsletsels menigmaal een afzonderlijke techniek vereischen. Hel spreekt van zelf, dat in elk ziekenhuis de mogelijkheid bestaat, de noodïgc tech nische hulpmiddelen aan te schaffen evenals de oefening in het gebruik daarvan. Toch zal in dit gebruik do arts, die hierin dagelijksche routine heeft ver kregen, allicht iets voor hebben op hem, die zich hoofdzakelijk met een ander soort van patiënten bezig houdt. En dat vooral om de volgende reden. In onzen tijd neemt in de chirurgie hel operatieve gedeelte eon belangrijke plaats, in. De chirurg in een groot ziekenhuis besteedt oen goed doel van don dag in de operatiekamer. In vele gevallen is de operatie van overwegende beteokenis, de verdere verbandwisseling en nabehande ling moet voor een groot deel aan assis tenten en verpleegpersoneel toevertrouwd worden. Bij ongevallenpatiëntan is dit geheel anders. Beenbreuken bijv. eisclion voortdurende on onafgebroken zorg van den chef zelf. Daarom zijn de tot nu toe opgerichte ongcvalszickenhuizon ook altijd maar op een gegeven oogenblik staan we in een bloeiendcn tuin, en de muur, waar naar we in wanhoop staarden, ligt daar ergens achter ons; als we willen, kunnen we er achter-om loopen, maar hij is een onbeduidend ding geworden in de wijde wereld, die zelfde mum1 waartegen onze ijs lore vertwijfeling aan den anderen kant stootte en weg-deinsdc. Zoo was het, toen Henii zijn éiage- wonmg op de Valkcnboschkade binnen kwam. Bij de huisdeur, boven aan den moeizaam beklommen stoep, had hij al, bij dc grooto duistere zorg, do gewaar- wording van rust, die althans één oogen blik van vrede geven zou; maar toen hij do gezellige kamer binnentrad, zat daar niet alleen Clara, maar ook zijn oude, tiouwe viicnd Kees, en de geur van koffie kwam hem tegemoet, en ze lachten vroo- lijk, en Clara was |iiet, zooals hij zich lmd voorgesteld, iragisoh-ontsleld, maai bijna niet verbaasd, en blij; en Kees was ook blij, al was er in zijtn vreugde een reserve van ernst. En Henri voelde m éónen allerlei goeds van bel leven, om zich heen; helderheid was om en ovor hem; en ja, hij besefte, vóór alles bet toch wol even te moeten zeggen, dal hij ont slagen was; maar dat scheen hon ter nauwernood te verbazen, en het bra ebt hoclemaal geen verslagenheid; integendeel, liet schoon bijna of er een verwachte ge noeglijkheid in vervalling was gegaan, en zei enkel: „üiat komt terecht"; en £?Vzei' tHo?ri moeilijk en benepen r'i. manr, ze bobben geen mirnt! geloof ik; er is iets abnor maals aan nnj; en toen waren ze nog met ontsteld, maar Kees zei ren kalm, en met een gezicht of hij dat ook wel wist, maar het heelemaal niet ernstig vond, van betrekkelijk beperkten omvang ge houden en moet liet welslagen dier in richtingen hoofdzakelijk aan den persoon van den leider toegeschreven worden. Hiermede is niets onaangenaams aan bet adres van de overige chirurgon bedoeld. Dat zou ook zeer misplaatst zijn, want ons land kan zich hcroemon op bet bezil van voortreffelijke klinieken en even voortreffelijke chirurgen. Maar do ails van een angevalienziekenbuis moet uit ander hout gesneden zijn dan de gewone chirurg. Hij moet doo|r een bizondere ambitie bezield zijn om zich ten volle te wijden aan do dikwijls langdurige behan deling van één patiënt. In den regel wordt hot opci.ilieve gedeelte van hot vak geprefereerd boven het soms een tonige geduldwerk in do ongevallenaf- dcelnig. Baarbij komt nog, dat bij onze patiën ten de individuoelo behandeling op den voorgrond komt, wat duidelijk is na heL- geen over don psychischen mvloed van oen ongeval op verzekerden is gezegd. Het ongevalsziekenhuis kan liier een krachtig wapen zijn tegen bet ontstaan v.in neurose. Inderdaad is dit liet geval. Er beerscht in zulk een ziekenhuis een prettige geest. De patiënten werken zelf naar vermogen mee. Zij worden van bet begin af aan op do hoogte gehouden van het verloop, er wordt voor "orgd, dat alle pijn vermeden, of althans tot ©en minimum bepeikt wordt. Dat is een werk zame factor om den patiënt vertrouwen in te boezemen. Als hij dan na die eerste behandeling op de zaal komt en daar andere patiënten vindt, die vertellen dat het bij hen juist zoo gegaan is als aan hem werd voorspeld, dan geeft hij zich gerustgesteld aan het verder verloop over en de gedachte aan renteslrijd komt zelfs niet bij hem op. Over do verkregen uitkomsten in deze ziekenhuizen slaat men verbluft. De duur der arbeidsongeschiktheid' is meer malen slechts 1/2 of 1/3 van dien in an dere ziekenhuizen. Het aantal gevallen dat met blijvende invaliditeit eindigt, is veel geringer. In een vergelijkend over zicht van urio industrie-centra, waarvan één ecu ongevallenziekenbuis bezit, staat vermeld, dat in dit laatste centrum de invaliditcitsJuur gemiddeld meer dan de helft minder was en dat het percentage van blijvend leisel daar 3 was tegen 11 in do beide andere oentra. Van een om ge va 11 en z i e ken! mis in het buitenland kon Ixerekend worden, dat nadat het 2 3 jaar in werking geweest was, de uitkcering aan de getroffenen, vergeleken met die in andere inrichtin gen, zooveel lager was, dat de kosten vain oprichting en van de exploitatie gedu rende die eerste jaren daardoor geheel worden goedgemaakt. Het ligt dus voor de hand, dat van de Planten eu verplanten in den bloementuin. Nu de bladeren weer gaan vallen, is de tijd voor bet planten en verplanten van de bladverliezende houtgewassen weer aangebroken. Eigenlijk is het nu den moest gcschikten tijd voot bet aanleggen of veranderen van tuinen, want vtijwel alle planten kunnen „we nu zoo noodig verplanten. Wel moet men bij dat ver planten steeds voorzichtig te werk gaan, opdat vooral het wortelgestel hietbij niet te veel te lijden beeft. Planten, die jaren vast staan, vragen in dit opzicht wel bizondeie zorgen. Wanneer we boomen of heesters gaan verplanten, waarvan de bladeren nog niet zijn afgevallen, moet men deze er tege lijkertijd afplukken, om tc voorkomen, dat deze bladeren en ook de uiteinden der twijgen gaan verschrompelen. Waar we zullen planten, moet do grond over de gehcelc oppervlakte goed zijn los gewerkt. Het maken van plantgaten is op de meeste gronden niet voldoende. Bij de grondbewerking Wordt het mesten niet vergeten. Wanneer we boomen en heesters gaan planten, brengen we geen most onder in hel plantgal, maar 0.11 do wortels, nadat deze eerst mot wal fijne aaide zijn ingestrooid. De mest moet dus niet direct met de wortels in aanraking komen. Bij het planten worden de hout gewassen, gelijkertijd gesnoeid. Immers lijdt bet wortelgestel bij het verplanten en zal dus dc voeJselopnamo belangrijk minder zijn. Daarom moet ook een ge deelte der Lakken en twijgen worden weg genomen. Aan planten, welke met oen flinke kluit verplant worden, zal minder gesnoeid be hoeven te worden, daar bier liet wortel gestel minder te lijden heeft. Wanneer de grond door aanhoudende regen zeer nat is, planten we liefst niet; door bel loopen zou de grond1 dan te veel samenpakken en ontoegankelijk worden voor lucht. Hot is nu ook een zeer geschikte tijd voor het planten van de meeste vaste planten. Vooral alle vroeg-bloeiende soor ten kan men nu beter verplanten dan in het vroege voorjaar. Nu zullen ze voor den winter nog doorgroeien en straks in bet voorjaar direct gaan bloeien. Daar vooral de rots- en muurtuin beplant wordt met vroegbloeiers, is bet nu do tijd om deze tuingedeellen eens Hink onder han den te nemen. Waar open plekken zijn, vullen we deze aan, terwijl de weelderig groeiende soorten worden gescheurd en opnieuw geplant. Enkele soorten van vaste planten, welke nu nog bloeien, kunnen we in het vroege voorjaar beter indien noo dig scheuren en verplanten. oprichting van dergelijke ziekenhuizen voordeel te verwachten is en dal pogingen om daartoe te geraken, met instemming moeten worden begroet. Natuurlijk be. hoeft hot niet uitgesloten te zijn, dat ook niet-verzekerde personen van een zoo danig ziekenhuis gebruik kunnen maken. H. A. S. hartelijk zei hij: „Dan hebben wc nu al den tijd, om dat eens even in orde te laten maken", alsof bet een hardnekkige verkoudheid was of een broncliitisje. Wel dra kwamen ook de kinderen thuis, cn naren extra blij, dat de beide mannen daar nu zaten, die samen oen dubbele portie van vroolijke robbed oezerij sche nen te beloven; alleen bleef Nico wel een oogenblik peinzend bij bet bericht, dat vader vanmorgen pas naar Am sterdam vertrokken nu weer voorgoed thuis bleef; bij was oud genoeg om zich ovor de wisselvalligheden van vader's loop baan te verbazen. Wat ga je nu weer doen, vader? vroeg bij met een misprijzenden blik; en waarom ben je nou alweer met die krant opgehouden 'Omdat ze me ontslagen bobben. Waaiom bobben ze je ontslagen? Hoor os, jongen, viel lvees in, dat kan je toch nog niet begrijpen; daar ben jij veel te klein voor, kereltje. Plagend pakte hij hem bij1 de scboudois om hem achteruit te trekken. Nee zeg, laat nou los, zegt bet nou. hield de jongen aan; ik ben geen kind meer. - Niet? Och kom. Ik dacht van wel. Vader heeft nu zin in htool iets an ders, vervolgde Kees. Hij heeft hij heeft gemerkt, dat jij te brutaal wordt, en nu komt bij jou eens een beetje op voeden... Niks van an. Is dat waar, vader? Nee, hè? Waar zei Ilemi tastend. Wat is dat? Dat is, kwam Clara' er snel tasschen do oude definitie schoot klaar te bin nen dat is, zooals do meeste mensclien de dingen zien... Och, wat ben jelui wijs, kwam Nico; zeg nou geivoen, of het zoo is, ol niet, liet is niet zoo, zei Ilenri. Ila. Dus jij liegt, Kees. Jij bent een leugenaar. Hij is ecu leugenaar, hè, vader? Ja, knikten Clara en Kees. En zoo maar, om er af te zijn, knikte Ilenri mee. En terwijl hij, niet-begrijpend, knikte, voelde liij óén oogenblik in zich, ais een vreemde opklaring, een nieuwe catego rie van denken, die zich voor hein open de. Maar dadelijk weer sloot. En terwijl hij moe-aanzat in den kring, en aan de koffietafel, was er telkens in hem de sen satie van een vreemde herinnering, van een perverse bekoring, die was als een zich vreomdelijk splijtende en tot togen- deeliglidd ontu ikkdende kleur. Welke dan weer in het gesprek en gelach' rondom vervaalde. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Schreden op den weg der genezing. Dr. Marelman keek peinzend vóór zich, toen Clara hem de gebeurtenis van. dien morgen vertelde. Het is misschien een weg naar de genezing, zei bij. Van buiten naai- bin nen, Maar... ik kom op gevaarlijk terrein; daar ben ik trouwens eigenlijk allang; ik had u naar een specialist in de psychia trie moeten verwijzen. Maai' ik ben nu eenmaal op een eigenaardige manier aan dit geval verbonden, neem me ïiiet kwalijk, dat ik zoo medisch van een „ge val" spreek; ik verzeker u, dat de be trokken personen mij ook wel zeer zijn gaan interesseeren. Enfin, ik geef u den Hij ol krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere offici- eelo af- 011 aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. WAARSCHUWING. De aandacht van do aangeslotenen op de drinkwaterleiding der Gemeente Schie dam wordt gevestigd op de bepaling van do Verordening op de levering van water, volgens welke de verbruiker verplicht is EEN WATERMETER 'TE BESCHERMEN ORST, door afdekking uitslui tend met drogo stoffen. Het verdient tevens aanbeveling reeds thans de afsluiter bij den watermeter op| gangbaarheid en dichtheid te beproeven. MET NADRUK WORDT ER AAN HER INNERD, DAT VORSTSGIIADE AAN ME TERS VOOR REKENING VAN DE VER BRUIKERS WORDT HERSTELD. Gemeente Drinkwaterleiding, SCHIEDAM. 2981/35 raad, nu nog: ga naar een specialist. Behoeven we dien raad niet op te volgen? vroeg Clara. Marelman glimlachte, Hij had een der gelijk antwoord gehoopt, en het weid lie 111 gegeven op ©en zeer vleiende manier en tevens op een manier „trés femme du monde", dat ha'd je in Holland niet dik wijls; hij gevoelde behoefte op passende wij/e tc antwoorden. En vond, «lat een zachte, eenvoudige dankbaarheid te dezen wel het mooist stond. Zei dus: Mevrouw, ik ben u werkelijk erg dankbaar, dat u mij zooveel vertrouwen wilt geven; hij wou eerst zeggen „schen ken", maar bedacht onderweg, dat bet eenvoudigste woord hier bet beste was. Ik ben niet speciaal psychiater, maar sk heb altijd een belangrijk bijvak van de psychiatrie gemaakt. Dezen zomer, op btet congres, heb ik zeer uitvoerig mot ver schillende collega's, wel specialisten, over dit geval gesproken; en als ik het ronduit mag zeggen, en eerlijker dan men liet meent te mogen deen. wanneer men onder medici is ik heb den indruk gekregen méér dan den indruk, vrijwel' do zekerheid, dat bij een zoo uniek geval' niemand veel aan zijn speciale studie had. Ze zeiden allemaal: in zoo'n geval is ken nis van den patiënt, voorzichtig en gevoe lig manoeuvreeren in verband met alle omstandigheden, alles waar het op aan komt. En ik ken den patiënt; dus bij zei het met nu heel goed ge slaagden eenvoud: als toever- trouwt, dan wil ik van mijs'BJ' behandeling leiden. '""'4SfivVi7 (TFordf vervolgd.] ""-vt

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7