Amerikaansche I otities De afkomst ran I "-"es lent Roosevelt. (Van onzen eigen correspondent) In clen vijfden graad verwant aan den grooten Theodore. Zijn vrouw een volle nicht van Teddy. [Weet kómt tót voot min steins' vier jaren een Roosevelt aan hot hoofd van de [Amerikaansche republiek te staan, en naar al herhaalde malen gebleken is, hieeirsclit er een groete verwarring omtrent de familieverhouding van den nieuwen president tot wijlen den beroemden Theo dore, die van 1901 tot 1908 liet bowinid over de Veneenigde Staten voerde. En de zaak wordt nog ingewikkelder voor buiten landers, wanneer zij hooien, dat de vtouw .van gouverneur Franklin D. Roosevelt ook Roosevelt van zichzelf heet. Zooveel Roosevelt's hij elkaar kan niet anders dan een hoele nautve familie-verwantschap be te c konen en de Franscho en Engelscho pers hebben zich al danig vergaloppeerd. Niemand minder dan „L'Inlramsigeainit" heeft ronduit aan baar lezers modjegoJeeld, dat Franklin Roosevelt, de toekomstige president, een zoon is van Theodore en dus een hroer van „Prinses" Alice Long- worth Roosevelt, de weduwe van den voorzitter van het Congres. Het is vooral voor ons Hollanders van belang, to weten, boe de vork precies in den stoel zit, want er is niet de minste twijfel aain, dat het Amerikaansche Roosevelt- ge slacht uit ons land afkomstig is. liet toeval wil, dat do toekomstige president zoo Hollandsch van afkomst is als maar eenigszins mogelijk zijn kan. En zijn kinderen, vier zoons, en oai dochter, doen daar niet voor onder. Om het niet eerst' in het grijze ver loeien te zoeken, is Franklin Roosevelt's moeder zelf van een dor oudste Ilollandsclie families in Ame rika. De volle naam van New York's gouverneur is Franklin Delano Ro owe vel I, die gewoonlijk verkort wordt tot Franklin D, Het geven van voor- en achlernamen is in Amerika een hoogst eigenaardige geschiedenis, omdat er dikwijls geen onderscheid lusschen gemaakt wordt; wat voor den oenen drager een voornaam is, wordt voor zijn zoon of kleinzoon eon achternaam of andersom. Een paar voor beelden van wat ik bedoel: Admiraal Byrd, die over de beide Polen vloog, heet voluit: Richard Evelyn Bird. Zijn tweede voor naam dankt liij aan zijn moeder's familie naam en een dergelijk geval beslaat bij een zoon van wijion Theodore Roosevelt, die don voornaam Kcrmit bezit naar zijn mceder's familienaam. Precies hetzelfde is bet geval met Franklin Delano Rooseve'.l, die zijn tweede voornaam te danken hoeft aan zijn moeder's familie. Mevrouw Sam Delano is do eorsle Amerikaansche, die voor liaar eigen zoon gestemd heeft om President van het land 1e wouden, hoewel in het 150jarig beslaan van dit rijk nog vij'C nmderc vrouwen bun zoon toL dat hooge ambt hebben zien verbeven, onder wie de moeder van George Washington, Op het eerste gezicht zou men zoo denken, dat de naam Delano van Spaain- sche of Italiaansche afkomst is; het slaat echter historisch onherroepelijk vast, dat in het jaar 1621 een zekere Phillipse Delano rait Holland overstak naar de Nieuwe .Wereld' en zich daar in Duxbury, Massachusetts, vestigde om aldus de voorvader van een der oudste en rijkste Amerikaansche families te werden. Deze Phillipse Delano kwam nog 23 jaar eerder hi het land dan een zekere Claies Marlens- zoon van Roosevelt, die in 16-14 uit Holland overkwam en ten Noorden van Nieuw Amsterdam in de vallei van de Iludsom-rivier ging wonen. De Delano's werden evenals oen groot doel van do aristocratische bewoners van New Eng land', schepenbouwers en handelaren over zee en do vader van Sara Delano, dus Franklin's grootvader, had een oxporthuis voor thee e.d'. in China. Om do ingewik kelde familieverhouding maar vast van allo kanten to belichten, vertel ik, dat Franklin's vader een neef in dein 4Jein graad' was van wijlen President Theodore Roosevelt, den beroemden „Teddy "met de lorgnet, do snor en den groeten moimd met tanden, wanneer hij lachte, wiens ge zicht over de geheele wereld bekend is. Om dezelfde roden is Franklin dus een neef in den vijfdon graad van Teddy, dus een extra achterneef. Maar een lioei ander geval is het met mevrouw Franklin Roose velt, die oen volle nicht van Teddy is, omdat baar vader een broer van Teddy was, Elliot gehcetcu. Toen een kleine dertig jaar geleden Franklin en Eleanor Roosevelt, ver verwijderde nicht en neef van elkaar, trouwden, kwam do toenmalige President Theodore expres over voor de bruiloft on hiermede werd liet fundament gelegd voor een nieuwe verwarring, toen eenige jaren later The» lore's eigen doch ter Alice op het Witte Iluis in Washington ander grooten luisler en met medeviering van zoowaf hol heele buitenland trouwde met Speaker Nicholas LongworLh. Eleanor was namelijk een lievelingsnicht van Theo dore en dat alleen was de oorzaak van zijn aanwezigheid' bij dit dubbele Rcoscvelt- buwelijk. liet i'.s nu gemakkelijk Ie be grijpen, dat de kinderen van dat huwelijk dichter bij Theodore staan dan liun vader zelf en tenslotte is dat de groot» quaiestic, die liet publiek bezighoudt: in hoeve" is deze komende president familie van den vroegeren Antwoord1: 5de grnald. Logt men de portrollen van Franklin Roosevelt, diens vrouw en Theodore Roo sevelt naast elkaar, dan is or ook niet de minste familie-overeenkomst in de ge zichten Ie vinden en zouden be1 voWagen vreemden voor elkaar kunnen zijn in plaats van ver verwijderde bloedverwanten. Bij de afgeloopen verkiezing is do Roosevelt familie van beide kanten in het geweer gekomen, omdat het ongeluk wil, dat do 'heodore-kant van republikeinsohe opvat ting is en de Franklin-zijde even overtuigd democraat. In Amerika zelf hebben de gek ste geruchten de ronde gedaan en werd o.a. diep in het binnenland' beweerd, dat Roosevelt weer voor herkiezing in aan merking kwam, waarmee eenvoudig be doeld werd, dat ex-president Theodore nog niet gestorven zou zijn de vergissin gen in Europa waren dus nog zoo gek niet. Van republikeinsohe zijde werd' vóór den 8sten November beweerd', dat de demo craten goeden munt sloegen uit de naams gelijkheid en inderdaad hoeft er een lenze bestaan: „Amerika heeft weer een Roose velt noodig". Franklin zelf heeft zichdaar- v tegen verzet en de familie van Theodore eveneens; van de laatste heeft een drie tal in woord en geschrift propaganda ge maakt voor Hoover en herhaalde malen beweerd, dat de politieke inzichten van Franklin nooit de toestemming ar Theo dore zouden hebben gehad. Ted'dy junior, die nu gouverneur van de Phiilippijnen is, wilde eerst oversteken naar hot vaste land, om actief aan de campagne deel te nemen, kreeg van hoogerhand een wenk om te blijven en sprak toen voor de radio, een paar dagen vóór de verkiezing. Zijn zuster Alice liet zich! bij alle mo gelijke gelegenheden vrij hooghartig en on aangenaam over de democratische Roose velt's nit en op den avond', dat presi dent Hoover zijn groote rede in New- York in de Madison Square Garden afstak, werd hij in persoon, geïntroduceerd' door de weduwe van Theodore, waarmee de laatste twijfel omtrent verwantschap en politieke gelij'kdenkendbeid uit den weg moest geruimd worden. Waarschijnlijk heeft dat alles het gezochte succes gehad, maax het heeft de Amerikaansche kiezers niet weerhouden met een meerderheid van zes milliocn stemmen hun voorkeur aan den democratischen Franklin te geven. Toch hostaal er een kleine overeenkomst tus- schen Theodore en Franklin en wel hun optreden in het jbliek. 'Om bij de laat ste presidenten Coolidge en Hoover te blijven, deze beiden verstonden ten oenen- male niet de kunst om een publiek met woord of gebaar te boeien. Zij spreken niet voor do vuist weg, maar lazen hun redevoeringen van het blad, op een eigen aardig dorren en drogen toon; Coolidge beschikte over die wonderlijke Yankee in zonderheid nit New England van een neu- zig geluid bij hot spreken te maken, Hoover riste 111 woorden per minuut aan elkaar, haast zonder intonatie. Roosevelt daarentegen is wel niet zoo aan 't gesticuleeren als zijn voorganger en naamgenoot, maar hij weet zijn van te oren klaargemaakte rede voet mensclie- J ijker voor te dragen en hij behandelt eenzelfde onderwerp met minder techni sche uitdrukkingen en veel begrijpelijker voor het gioote publick. Hij ka daarom *7 A 1 M M

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 35