Het mysterie van het diamanten kruis. BINNENLAND. Herdenking ^an de verdedi mg van de Citadel van Antwerpen In en nabij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Giunikoti heeft hedenmiddag op eenvoudige, plechtige wijze de herdenking plaats gehad van de verdediging van do Cfcadel van Antwerpen door generaal D, II Bar.on Chassé in de maanden Novem ber en December 1S32. 8rj deze plechtigheid waxen onder de vele belangstellenden aanwezig generaal majoor ter Beek als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hen drik, de particulier-secretaris van H.M. de Koningin Moeder Sixma Baron van Heem stra, de commissaris van de Koniiigiu in de provincie Noord-Brabant, mr, dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, de burgemeester van Ginmeken en Ba vel, generaal Snijders, kerkvoogden, de predikant en het consisto rie van de Nederlandsch Hervormde Ge meente, de hevelhebber in de derde mili taire afdeeüng, de gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda en verder deputaties van do Koninklijke Zee macht onder leiding van den vice admiraal Brutel de la Rivière, van do corpsen der Koninklijke Landmacht, welker stammen, in de Citadel meestreden, afgevaardigden van het Koninklijk Nederlandsch Indische leger, deputaties van de vereenigingen v.ui officieren en o ider officieren, studen- ten-weerbaaiheidsvereenigingen, corpsen ca detten en adelborsten enz. De commandant van hot Veldleger, lui tenant generaal W Roell sprak de herden kingsrede uit. Oit de mijmn lustrie. Op verschillende mijnondernemingen is den laatsten tijd een nieuw accoordsysteern ingevoerd. Werd vroeger het accoord voor een geheel tezamen werkende groep aan gegaan, thans is men op deze mijnen be- gonnen om een accoord met iederen ar beider afzonderlijk te stellen. Daar dit tot een ongewonschten toestand leidt en in strijd is met de collectieve arbeidsovereen komst, heeft de Nederiandsche Mijnwer- kersbond zich met een schrijven tot de contactcommissie in het mijnbedrijf ge wend, waarin erop wordt aangedrongen deze wijze van accoordstelling niet meer toe te passen. De .1. Kamerverkiezing. Het bestuur van de Onafh. Soe. Partij heeft, naar De Fakkel meldt, aan het met Kerstmis te Utrecht bijeenkomende partij congres de volgende „koplijst" voorge steld voor de Tweede Kamerverkiezing in 1933: 1, P. J{. Schmidt, 2. K. R. van Staal, 3. Moh. Hatta, 4. De de Jager, 5. J. Mou nts, 6. J. de Kaidt, 7, J. Hoving, 8 F. van der Goes. Verder zijn nog gestoldDisselkoan, Kamphuis, Oldemans en Selier. In de provincies zal die lijst met tel kens andere personen worden aangevuld'. Crisisvarkenswet en huisslacktïngcn. Op vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel betreffende het nemen van den laatsten belastingaanslag als maat staf voor de beoordeeling van het ver- leenem van vrijstelling der heffingen krach tens de Crisisvarkenswet bij huisslachtin gen heeft de minister van econo niscbe zaken en arbeid bevestigend geantwoord. Een wijziging van de betreffende bepa lingen is in voorbereiding, waardoor het onder meer mogelijk zal worden aan het gestelde bezwaar te gemoet te konen. De mogelijkheid van een Zeppelindienst op Indie. Enkele dagen geledein hebben wij mel ding gemaakt van het feit, dat dr. Ecke- ner zich begin Januari naar Ned.-Indië zal begeven in opdracht van een hier telanJe opgerichte maatschappij, on de mogelijk heid van een luehtdiemst Holland-Indië door middel van luchtschepen te bestn- deeren. ito „Avp," verneemt, dat dr. Eckener zich do routo als volgt voorstelt over Frankrijk, door het Rhone dal naar Mar seille, dim dwars over de Middellandscbo Zoo en een hoek van Egypte afsnijdend, naar de RooJe Zee, die gevolgd wordt tot aan de Somali-kust, vanwaar in rechte lijn naar Batavia wordt gevlogen. De route loopt dus vèr ten Zuiden, van Ceylon en ook nog ton Zuiden van Sumatra. Deze route zal in vijf of zes dagen op zijn hoogst afgelegd kunnen worden. Twee nieuwe vliegtuigen voor de Iv.L.M. Door de K.L.M. zijn een dezer dagen twee nieuwe vliegtuigen in hestelling go- geven bij de N.V. Nedcrlandsche Vlicgtui- genfabriek, een bestemd voor den dienst in Europa, het andere voor de Indië-route. Het eerste, oen F. XX, zal een kruissnel heid krijgen van. 250 K.M. per uur, met drie motoren zijn uitgerust en voorzien worden van een intrekbaar landingsgestel. De bedoeling is, dit toestel op het Furo- peesche net in te zetten en te gebruiken op de lijnen waarop een verhoogde snel heid hot meest noodig is. liet tweede toestel, de F. 36, wijkt, m tegenstelling met de F. XX, vrij sterk van bel gebruikelijk Fokker-type af. Het wordt namelijk uitgerust met vier motoren., welkc- iu rij in den vleugel worden gemonteerd. Voor den Europeesohen dienst kan dit toestel 32 passagiers plaats bieden, ter wijl het ingericht voor de indie-route, 16 peisonen builen de bemanning van 4 kop pen, kan bergen, benevens 700 K.G. nuttige lading. De F. 36 zal een kruissnelheid krijgen van 223 K.M. per uur. Kalenders. uit het Engelsch van Chester K. IS. Steele, dooT A. W. v. E.v R. 32) „Jawel. Hij schijnt zich gedurende een korten tijd van hun huwelijk dat van het begin af een verkeerde stap was -— goed te hebben gedragen. Ik kende Cynthia, toen zij nog een jong meisje was zij was de dochter van Lodan Rutchiord, en haar moeder had eigenaardige en, naar mijn meening, verkeerde denkbeelden over maatschappelijke posities en go'd. De arme Cynthia moet daar nu voor boelen. Zij werd werkelijk tot dit huwelijk gedwongen, dat, om het op zijn zachtst uit te drukken, haar tegen de borst moet hebben gestuit. Maar ik geloof niet, dat er meer dan twee of drie menschen zijn, die dit weten." De kolonel onthulde niet, dat dit feit geen nieuws voor hem was. Aaron Graf ton's verklaring werd onverwachts beves tigd. Ilij herinnerde zich, dat Cynthia en Grafton elkaar eens hadden lief gehad. „Toen Cynthia bij mij kwam in mijn hoedanigheid van advocaat zoowel als van een ouden vriend, kon ik nauwelijks ge- Jooven., wat zij mij van hajar echtgenoot vertelde," ging Kenneth vooft. „Zij zeide, dat hij haar meer dan eens had geslagen en dat zij het niet langer kon uithouden. Zij wilde een eisch tot echtscheiding in dienen, maar toe ik haai* mededeelde, dat die openbaarheid met zich bracht en ge- Woorclen van Wijsheid en Schoonheid „Woorden van Wijsheid en Schoonheid", de kalender uitgegeven ten bate vai liet Tehuis voor oud-verpleegsters secre taresse mej. E. W. Olie, Joih. Verhulst- staaait 73, te Amsterdam is in zijn oude gedaante, verschenen. De in houd is weer zeer verzorgd en in menige huiskamer is deze kalender een deel van de staffeering geworden, die ook zijn nut kan hebben voor de geestelijke stoffeering van do bewoners. Ook is weer de 1. O. V.-(Tehuis oud verpleegsters) zakkalender verschenen, met voor in het tarief der posterijen. „Neerlandia". Bij La Bivière en Voorhoeve te Zwolle kwam de NeerlanJia-dagkalendeT uit met reproducties van typisch Nedcrlandsche kiekjes. Deze kunnen in een daarvoor speciaal bestemd album worden verzameld. In afwijking van andere jaren is het schild thans uitgevoerd naar een crayon- toekening van een stadsbeeld te Amster dam, geteekend door A. W. Verhorst te Heemstede. Elf Prov uCiën. Bij La Rivière en Voorhoeve te Zwolle, is tevens uitgegeven de weekkalender „Elf Provinciën", met voor elke week een mooie plaat. Op een donkerbruin schild ligt een crème-gekleurd blok, dat elke week een kunstdxukfoto van een mooi plekje in Nederland in beeld brengt: stads gezichten, heidegezichtcn, belangrijke ge bouwen, enz. Kalender Jed. Spoorwegen. De Ned. Spoorwegen hebben ook voor 1933 weer een kalender laten samenstellen, die behalve aardige plaatjes waarbij eenige gekleurde ook adviezen geeft en mededeelingen bevat, welke van belang kunnen zijtn voor hen, die van de spoor wegen gebruik maken. De kalender is ia boekvorm uitgegeven. Maandkalenders. De Beer en Gnirrep, natuursteeahandel te Amsterdam, en de N.V. AmsterJamsche Steenhouwerij te Hilversum hebben geza menlijk een goed' uitsrevoerde maandkalö.v der aangeboden. Het bovenste deel van. het blad1 is een reproduetie van een crayoli- tuigenverklaringcn van beide zijden met mogelijk oen langdurig proces, stemde zij er in toe, alleen scheiding van tafel en bed aan te vragen, op grond van wreede en onmenschclijke behandeling. 'Op deze gronden verscheen ik voor den rechter, er op voorbereid, mijn zaak door voldoende getuigenissen te bewijzen. Maar die waren niet noodig." „Waarom niet?" „Omdat Larch er niet tegenop kwam. Hij liet verstek gaan, waar ik blij om was, omdat het Cynthia bewaarde voor het vertellen van haar geschiedenis in do open bare rechtszaal. Door niet te verschijnen, erkende Larch feitelijk de tegen hem in gebrachte beschuldigingen en verzette hij zich niet tegen de scheiding. Toen kwarn de alimentatie ter sprake, of wat ik liever zou willen noemen: het gescheiden onderhoud, want het is geen alimentatie, voordat de sche.ding is uit gesproken, en dat is nog niet gebeurd, boe- wel wij daar later op terugkomen. Ik wilde den rechter een flinke jaar- lijksche toelage voor mijn cliënte vragen, want ik weet, dat Larch rijk is, maar tot mijn verbazing wilde zij dat niet heb ben. Zij zei, dat, als zij hem verliet, liet voorgoed was, en dat zij geen liefdadig heid van hem verlangde. Zij had een klein Inkomen van haar zelf, verklaarde zrj, en wilde liever werken, dan een cent van hem aannemen. Ik moest haar dus haar gang laten gaan en wij vroegen den. rechter niet om geld, hoewel ik voer mijzelf niet zoo kieskeu rig was, toen het om mijn salaris ging. Dat kreeg ik liever van Larch dan van teokening, waarvan het onderwerp gevon den weid iri Duitsche steden. De firma J. H. 0. van Waart, distillateurs, likeurstokers en wijnhandelaren te Schie dam lieten een kalender in drie bladen elk dus voor4 maanden verschijnen Op de bladen zijn mooie foto's geplakt: de Nieuwo Ilavon met Wa 1 vischxnolesi, de Oranjebrug met Frankelandschekerk en de Grooto of St. Janskerk, gezien van het Oude Kerkhof ongeveer voor het archief. Voorts ontvingen we nog een aantal oude getrouwen, maandkalenders vain de HAV- Bank alhier; de Levensverzekering Mij. Utrecht le Utrecht, de Nationale Levens- verzekeringsbank te Rotterdam m do Eerste Ilollarulsche L'cvensverzekeringsbalnk te Amsterdam. Kerlt en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gorincliom ds. II. Mondt lo Zolhem; te St. Anna ter Muiden ds. J. B. M. van Dalfsen te Aardenburg. Chr. Goref. Kerk. Aangenomennaar Hilversum ds. M, lloltrop te Franeker. Geref Gemeenten. Bedankt voor 's-Graveupolder, ds. M. Heikoop, te Utrecht. SPORT» Voetbal. V. U. O.Oud-Internationals. Naar wij vernemen zal de linksbuiten plaats van het elflal der oud-intemaliciaals, dat hedenavond op het veiliclito V. U. G.- torrein tegen V. U. C. speelt worden bezet door Mr Sigmond van II, F. C. in plaats van Landaal van A. G. O. V. V., dio Zondag j.l. gehesseerd is. Het elftal der oud-internationals ziet er thans als volgt uit: Doel: J. de Boer (Ajax). Achter: Van Kol (Ajax), de Bruin (Her- mes-D. V. S.). Midden: Ro&schart (Quick), Grijsseels, (V. U. C.), Krom (R. C 11.). Voor: De Natris (Ajax), Pij] (Feijenoord) D.*. Tho n e (Concor 'ia1, Formenoy {Spar a) Mr. Sigmond (II. F. C.). Kegelen. Rotterdams oho Kegelbond. Do eindstand vah het concours is als volgt Korpswedstrijd A1. Groot Hamburg 291. 2. Corner Club 287, 3. Excelsior 277, 4. Allo Ncuii-ü 273, 5. Do Bijenkorf 268 (43 treffers), 6. The Far West 265 (47 fr.). B. 1. Pompenburg II 291, 2. The Far West 273, 3. N. II. R. V, 2.1 Frima-wissdbetoerGroot Hamburg 291 (45 treffers, 13 negens). Driedubbele korpswedstrijd voor 2e vijf- tollen 1. The Far West 836, 2. Pompen burg 818, 3. N.II.RX 785. Consumptiewedstrijd1. mevr. Frima2x 45, 2><44; 2. A. Muller 45, 3x41; 3. Derksen 45, 38; 4, v. Gianiken 43, 42, 41, 395. Struck v. Schijndel 43, 416. do Willigen 2X'12, 2X39; 7. N. v. Vliet 4X41, 4X40; 8. J Visser 41, 40, 38. Wildwodstrijd, 10 December: 1. mevr. Frïma 45,44; 2. J. Visser 45, 43;; 3. II. Willemse 44; 4. H. Bosman 44, 2. Troost prijs: N.N. 42, 41. 11 December: 1. Engelander 42; 2. v.d. Roer 41; 3. KLoya 39;; 4. Mes 38—36. Troostprijs: P. de Bruin 38—35. 12 December: 1. Oudenaarde 45; 2. J. Hofman 2X44; 3, H. v. Nieuwkerk 43;; 4. de Willigen 42, 41. Troostprijs: Engelan der 3X41. 13 December: 1. N. v. Vliet 44; 2. For seH 2x42; 3. v. d. Hoeven 42;; Wastnan 41, 39. Troostprijs: Eksteon 41. 14 December: 1. Jansen 43; 2. de Wey 42; 3. Van Vliet 2X41;; 4. N. N. 41, 40. Troostprijs: N, A. Formeno-y 36, 35. 15 December: 1. v. Zanten 43, 42, 38; 2. Oudenaarde 43, 42, 37 3. W. v. Gin nekon 2x42; 4. Kleyn 41, 38. Troostprijs: Boesman 41. 16 December: 1. G. Koster 2X45; 2. J. Hendrikse 45, 2X40; 3. v. Ginneken 44; 1. Visser 2X40. Troostprijs: de Haan 40, 2X37. 17 December; 1. de Korte 43; 2. van Nieuwkerk 41; 3. N. N. 2X40;; 4. J. Hen drikse 40, 39. Troostprijs: mevr. ten Haven 40. 18 December: 1. Kavelaars 42, 2 X 38; 2. Bonnet 42; 3. Kleyn 41;; 4. Senteur 40, 2X39; Troostprijs: Ekstoen 40, 39. 19 December: 1. Struck v. Schijndel 45, WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? zijn vrouw." „FIceft hij het al betaald?" „Neen, maar hij zal hot wel doen, an ders zal Lk hem wel krijgen, en het bij rechterlijk vonnis lalen vaststellen. Hij zal zoo blij zijn, dat hij er van af is, zijn vrouw maandelijks een som gelds te moe ten uifkeeren, dat hij het met mij wel in orde zal maken. Maar ik begrijp haar houding evenmin als do verandering in hem. Want ik geloof werkelijk, dat hij vroeger van Cynthia hield. Zij was een mooi meisje en is nog een knappe vrouw, oRchoon de zorgen him stempel op haar hebben gedrukt. Het is toch een rare weield 1" „Niet waar?" stemde de kolonel toe. „En er zitten allerlei soort van rare menschen op. Het spijt mij, dat ik niet kan ver klaren, waarom uw cliento geen geld wilde hebben, waarop zij toch volkomen recht had. Maar daar u uw zaak gewonnen hebt, komt hot er verder niet op aan, vind ik," „Niet erg. Toch zou ik het wol willen weten. Het zal een heele opschudding ge ven, als het uitlekt." En dit gebeurde dan ook, toen Daley van de Times den anderen verslaggevers de loef afstak en oen opzienbarend ver haal opdischte over de scheiding van do Larchs, toen die bij don rechter was voor geweest. De moord op mrs. Darcy was eenigen tijd van de voorpagina der kranten ver dwenen, ofschoon h, daar weer zou terug komen, als fie jonge juwelier zou worden verhoord. Wat den moord op Shere AH betreft, die trok maar weinig belangstelling, daar de vermoorde man weinig bekend was. Maar met de scheiding van mr. en mrs. Larch was het anders gestold. Hot keurige hotel, waarvan Laroh de eigenaar was, de Homestead geheetcn, naar een oude herberg uit den tijd der kolonisten, waar voor het in de plaats was gekomen, was mijlen in het rond bekend. liet had om zoo te zeggen een dubbele vermaardheid. Hoewel er een restaurant aan verbonden was, waar 's nachts de lieden in Colches ter, die van dat soort vermaak hielden, bijeen kwamen, diende de Homestead ook voor bijeenkomsten van edeler aard. Ern stige en zelfs eerwaardige, vergaderingen werden in de balzaal gehouden en po litici van de hoogere, zoo niet hoogste kringen, worden herhaaldelijk in de eet zaal of hot café gezien. Gemakkelijk go- legen ten opzichte van het gerechtsge bouw, lunchten er bijna alle rechters en advocaten. 'Ook was het het tooneel van meor of min belangrijke politieke diners, waar dikwijls staatszaken van geen gering belang hun beslag kregen. Laroh zelf was een eigenaardige per soonlijkheid'. In een kleinere stad zou hij tapper3baas zijn genoemd' Een trapje hoo- -ger op de maatschappelijke ladder zou hij zijn aangeduid als hotelhouder. Maar in Colchester, dat een eenig stadje was, keek men. tot hem op als tot een van de notabelen, want hij was de eigenaar van de Homestead, waar Washington, toen het nog een eenvoudige herberg was, een nacht had doorgebracht zoo wilde ten minste de faam en waar vooraanstaan de families, waaronder uitgesproken ge- de REGELS van den WEG 43, 42; 2. v. Ginnekea 44 43 2X1;; 3. v. Nieuwkerk 43, 42, 41; 4. N. N. II 43, 42, 40; 5. N. N'. I 43, 2X41;; 6. J. Hen drikse 42, 41; 7. N. A. Formenoy 2X41'. Huisnummertje: 1. valn Zanten 9, 9, 9, 9, 7; N.N. I 9, 9, 9, 9, 5;; 3. van Gin- nekeln 9, 9, 9, 8, 5; 4. Engelander 9, 9, 9, 8, 0; 5. Strack v. Schijndel 9, 9, 9, 6, 8. GEMENGD NIEUWS» Meisje te Halsteren aangerand. Lnder de gemeente Halsteren (N.B.) is het 17-jarig meisje J. C. uit Bergen op Zoom door een tweetal jongens meege lokt en aangerand. Na het misdrijf werd! het meisje in een. sloot geduwd, waar zij door een voorbijganger is gevonden. De marechaussee slaagde er spoedig in, de daders, woonachtig te Halsteren, aan. te houden. Ze hebben volledig bekend'. De inbraak bij dr Philips in Den Haag. De Haagsche rechtbank heeft met een termijn vatn 30 dagen verlengd de gevan-' genhouding vain R. M., den vroegeren huisknecht van dr. ir. Philips, die is ge arresteerd in verband met den diefstal van j invoelen ter waarde van ongeveer 2 ton. uit het flatgebouw aan de van Ilogen- boucklaan ten nadoele van dr. Philips. liet drama in Den Haag. De Ilaagsche rechtbank heeft de gevan genhouding bevolen, van den kellner P. uit de Naaldwijkscbestraat, die is gear resteerd als verdacht van het de vorige! week in die straat gepleegde misdrijf waar bij de 25-jarige Cisoa Leemkuil om het leven is gekomen. Brand in het koninklijk paleis te BrusseL Gisteren is brand ontstaan in den koe pel van den rechtervleugel va'n het ko ninklijk paleis te Brussel. De oorzaak wordt gezocht in kortslui ting. Het gelukte de brandweer Snol den brand te blussohen. Op bet plein voor het paleis haul zich' een groo'.e monschcnmenigte veizamold. De schade welke door den brand aan het Koninklijk paleis is toegebracht is on belangrijk. De braind wordt thans toege schreven aa'n do ömoorzichtigheid vaneen werkman. Door tijger verscheurd. In het Dsjoangebied der Indisdhe Cen- trabe provincies werd de Engolsohe regee- ringsjcommïssaris Boume op oen jacht door een lijger aangevallen en gedood. De co m- missaris had getracht een drijver, die door liet wille beest we'd bedreigd, t: re klei. Aulogirovliegluig neergestort. Naar uit Viiiacoubly wordt gemeld is aldaar gistermiddag een auto-girovliogtujg neergestort, De piloot, Pierre Martin, was op slag dood'. heel onthouders waren, niet schroomden, do bals, die er gegeven werden, hij to wonen. En deze man, die, naar men zeide, rjjk was, en zeker knap van uiterlijk, had Cynthia Batchford gehuwd. Er waren an dere aanbidders geweest, die zij had kun nen huwen, naar het gerucht wilde, en meer dan een had gevraagd: „Waarom heeft zij hem genomen?" Hierop was het gefluisterde antwoord geweest En dat was in zeker opzicht waar. Cyn thia Larch's familie tenminste haar moeder was eerzuchtig, en zij begreep, dat, als haar dochter de vrouw werd van Langford Larch, zijn rijkdom, tezamen met haar relaties, haar de kans gaven, niet alleen om te schitteren, zooals Zij dat wcnschle, doch ook enkele sterren te over schaduwen, die haai* in liet maatschappe lijk firmanent in luister en glans overtrof fen. 'Ook zag zij er eea middel in, om oude schulden te betalen en voor enkele dingen revanche te nemen. Dit had zij in zekeren zin dan ook be- reikt. Na de schitterende on vroo-lijke brui loft werd het hotel van Larch tot kon nauwelijks een huis genoemd -vorden het toernooi van vele feestolijikhedetü, Er worden partijen gegeven, die opvielen door de schitterende toiletten der dames, de overdadige, kostbare gerechten en de ver scheidenheid der wijnsoorten. (jWordt vervólgd) Es®» OM" Vroegcr, op school, moest je too strafregels schrij ven, als je ernstige fouten maakte. Wanneer de weggebrui kers óók eens strafregels moesten schrijven, als ze ernstige fouten maken, danja, dan waren wegen en straten verlaten! Zóó vaak zondigen zij tegen 22 „Geld!"

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 42