Eer ggë-Jaiiti r Nieuwjaar* STADSNIEUWS. Oagverbiijf jeugdige werkloozen. Ou,te,aars bijeenkomst. Gistermiddag heeft in het C.J.V.-Dagver- bliji voor Jeugdige Werkloozen, gevestigd in het Volkskoffiehuis, oen intieme oude- jaarsbijomkomst plaats gehad. De serre van het alcoholvrije koffiehuis was stampvol met jomge mannen, die een alleszins prottigen middag lvebben door gebracht. Onder het genot van versnaperingen, waarbij de traditioneel® oudejaarsavond' oliebo'len niet ontbraken, hebben de jonge lui genoten van eenigo films, welwillend door don heer Soeters vertoond', terwijl door eonige leiders van de C.J.V. vroolijk proza werd voorgelezen en het duo Groen voor muziek zorgde. De heer K. J. J. Dominicus sprak een kort oudejaarsavondwoord, waarmede deze zeer gezellige bijeenkomst word gesloten. Aan. iederem bezoeker werd nog een pakje tabak aain den uitgang uitgereikt. Deze prettige middag zal door de be zoekers ongetwijfeld op hoogen prijs ge steld zij'n, zooals trouwens wel met liet geheelo werk der commissie het geval zal zijn liet. dagverblijf wordt lielaas door den nool der tijden zeer druk bezocht en het zal voor de commissie, welke dit werk organiseerde, zeker een voldoening zijn, dat het zoo in den smaak der be zoekers valt. Het dagverblijf, dat bijna to klein wordt, biedt oen gozeil g zitje, terwijl men zijn geest op allerlei manieren kan bezighouden en oefenen. Er hcerscht al tijd een intieme, huiselijke en rustige sfeer, die door getin onvertogen woord gestoord wordt. Het is alsof de werkloozen voelen dat zij hun dankbaarheid moeten toonen door het werk dor leiders te vergemakke lijken en door hot scheppen van oen ver- trouwolijkon sfeer, waarin- men zich d'.reot op zijn gemak voelt. De toeloop is zoo groot, dat roods aan uitbreiding van de ruimte gedacht moet worden. Natuurlijk! vraagt dit en ook de andere middelen, welke men de werkloo'en' verschaft om hun lot ©enigszins te verzachten, geld. Voel geld. Wil de commissie op dezen voet haar mooi werk voortzetten, dan moet zij krachtig financieel en materieel ge steund worden. Elke gave, hoe gering ook, wordt door haar in grooten dank aanvaard. Fecstavo „Bidt en Werkt". De Chr. Rnapenvereoniging „Bidt en Werkt" hield gisteren in Musis Sacrum eeinfeestavond, die zeer druk bezocht was. De samenkomst werd geopend met ge- meenscliappedijken zang van iiet liedIn naam van den Getrouwe, waarna de voor- zdter, de heer II. Brouwer, voorging in gebed en een Schriftgedeelte las. In zijn openingswoord heette de voor zitter allen hartelijk welkom, in 't bizon der ds. P Bokrna en den lieer K. Hoeve van het hoofdbestuur van bet N.J.V. Spr. aankte allen die financieel en op ander gebied de vereeniging in het afgeloopen jaar gesteund hebben. De iiuitclub „Harmonie" speelde twee liederen: „Lof zij don Heer" en „Blijf bij ons Heer". Vervolgens werd door enkele leden van de vereeniging een samenspraak opgevoerd, getiteldOprichting van do fietsclub De Groote Beer. liet lid J. v. d. Schalk, las een opstel voor, getiteld: Een uitstapje naar Den Haag en Meyendell. Nadat do üuitclub het clublied' en Sary Marva gespeeld had, vertelde de heer K. Hoeve, lid vah de redactie van De Jonge Man, een verhaal. Spr. bracht eerst de felicitaties vain het hoofdbestuur over, waarna hij herinneringen uit het zomer kamp ophaalde en tevens een oude schuld inloste, n.l. het vertellen van een kamp verhaal, dat hij thans deed. Het ging over de lotgevallen van een trouwen Indiaan. Met bet zingen van het lied: „Ontwaakt, Gij, die slaapt", werd het eerste deel van dtJn avond gesloten. Na de pauze werd op ongeveer dezelfde wijze den avond gevuld. Samenspraken, getiteld: „De rijke barbier", „Piet de lift boy" en „Studentenfeest", werden opge voerd. De fluitclub speelde nog enkele num mers tin tussclien do verschillende deeien van het program werd er viool en piano muziek ten geboore gebracht. i3. Kluit In den ouderdom van 71 jaar is hier ter stede plotseling overleden de heer J. J. Kluit, oud-gemeentesecretaris van Pernis. Jubileum. Me.j M. Schram zal morgen 40 jaar als handwerkonderwijzeres verbonden zijn aan de soholen van de Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs Op 1 Januari 1.893 ging haar benoeming aan de Rohobolh- school, Tuinlaan 64, in, Mej. Schram wenscht van haar recht ge bruik te maken niet te jubileeren. 'Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen do volgende geneeskundigen den dienst waar: v. d. Broek, Willem de Zwijgerlaan 23; Groenevvegen, Burgemeester Knappertlaan 41, en Ris, Tuinlaan 92. Morgen zijn geopend do apotheken van de firma Van Westendorp, Emmastxaat 1, en de Rembrandt Apotheek, ltembrandt- laan 5b, die ook de volgendo woek den nachtdienst waarnemen. J. C. U. Ltgner. j- Te Haarlem is overleden, 73 jaar oud, de heer J. 0. U. Legner, een schilder van portret en stadsgezicht. Ilicr tor stede ge boren studeerde hij aan do Polytcclinischc School te Delft voor architect, deed examen. M. 0. teekonen on werd loeraar in dit vak. achtereenvolgens te Vento en Utrecht Legner was een uitstekend paodagoog, wiens lossen zeer 05) prijs werden, gestold. Te Utrecht schilderde hij oonigo por tretten van professoren voor do senaats zaal der universiteit, aa. vam Nicolaas Boots, Engelman en baron, de Geer van Jutphaas. Ook het stadsgezicht, het Utrecht sche en meer nog liet Woerdemsehe, trok hem volgons het llbld., aan; zijn schilderij De Rijn to Woerden verwierf op een ten toonstelling to Barcelona do zilveren me daille. Ook exposeerde hij met succes te Mmnchen, Dresden, Stuttgart, Berlijn om Wonnen. Openbare Lees/aal on Bibliotheek. Men verzoekt ons nogmaals er do aan dacht op te willen vestigen, dat, in verban met de vele aanvragen voor kosteloozo loeshnarten, medo met hot oog op de sub- sidievermiuderingen van rijk m provincie, de Commissie voor de Openbare Lees/aal een algemeene maatregel heeft moeten tref fen met het nieuwe jaar aan alle werkloo zen een reductie van 50 oont per loeshaart loc te staan De bijdrage voor werkloozen wordt dan 50 cent per jaar. wolk bedrag dan desge- wenscht in termijnen kan worden betaald. Alleen in zeer bizoudere gevallen zal hierop uitzondering worden gemaakt. Voor do overige leden blijlft do contri butie van f 1 per jaat gehandhaafd. Jaarfeest. Woensdag houdt de meisjesvereeniging „God ïs onze kracht" in Gebouw Eendracht haar derde jaarfeest. Als spreker zal op treden de heer J. Sovensma, evangelist te Amsterdam. Verkoop Nieuwjaarskaarten. Op Nieuwjaarsdag zal de verkoop van nieuwjaarskaarten in wmkels tot 8 uur 's avonds geoorloofd zijn Pandora, Hoogstraat. Na het wekelyksch nieuws wordt „Terug naar het bagno" vertoond Deze film voert ons in den aanvang naar het deportatie- oord Cayenne, waar een der gestraften wegens goed getrag spoediger de gevan genis mag verlaten dan waarop hij gere kend had. Met vreugde in het hart gaat hij naar Parijs, waar zijn dochter hem wacht. Door can ongelukkige samenloop van omstandigheden, heeft deze laatste tegen liaar wil echter een woekeraar ver moord, als hij in een gevecht haar ver loofde tracht te worgen. Als de vader dit verneemt offert hij, uit liefde voor zijn dochter, zijn vrijheid weder op, geeft zich zelf bij de politie als dan daler aan en keert weder terug naar het oord der ver schrikking. Deze Frainselie film, wier oorspronkelijke naam is „Laa petite Liso", is een van de stalen van Fransche filmkunst van \oor oenigen tijd. Eenigo maanden geloden is oeze film door de Filmliga in ons land gebracht. Zij is vooral belangrijk door het typisch Fransche karakter, dat haar van Amcrikaansche en Duitsche films onder scheidt door de bizondero conceptie van bet verwerken van liet onderwerp in ge luid en beeld, die bijna zoet poëtisch is, droomerig, soms niet meer dan vaag aan duidend. Het spel van Nail ia Sibirskaja heeft zich aan deze sfeer geheel aange- past en de film gemaakt tot een belangrijke gebeurtenis. Als tweede film gaat „De vluchteling" met Richard Bnrtlielmess in de hoofdrol, waarin we verplaatst worden naar Cali- fornië in het jaar 1846, toen dit land bij do Vercenigde Staten gevoegd' werd en we zien in den hoofdpersoori den verbit terden strijd tnsschen de overh-eersohers en de verdrukkers, waarbij het aan de noo digo spanning niet ontbreekt. Politienieuws. Gisteravond hoeft J. K. bij zijn zwager L. K. op den Singel eon ruit in een deur vernield. Door de politie is J. K. aange houden en nadat procesverbaal was opge maakt, is hij vrijgelaten. Een familieruzie, waarbij etin kasregister oen rol speelt, is de aanleiding tot de vernieling geweest. Gistermiddag is do 9=jarige A. B. uit de Graaf Flouisstrnat bij do sluis aan de Beursbrug in het water gevallen. Twee sluiswachters hebben den jengen op het droge gehaald. De jongen was over oen draad, waarmee een schip gemeerd lag gestruikeld. Door een glasruit in te drukken, heeft een inbreker zich in den nacht van Don derdag op Vrijdag toegang verschaft tot het kantoor van Gebr. St. aan do Dam- laan. In het kantoor zijn alle laden door zocht. Ontvreemd werden een klokje en eenige postzegels, F.cn bedrag aan geld is blijkbaar over bet hoofd gezien. In den afgeloopen naolü is ingebroken in de rijwielfabriek van Hulsman aan den Buitenhavenweg, door aan de achterzijde een deur open te breken. In hot kantoor is alles doorzocht. Uit een schrijfbureau is voor fCO aan postzegels en fO.GO gestolen. Geld was niet to vinden. Een nieuwigheid bij deze inbraak is, dat de inbrekers ver gezeld waren van een hond; hetgeen viel wordt U foegewenschf door Directie, Redactie en Administratie van de Schiedamsche Courant, die ook in 1933 weer alles in het werk zullen stelle! om U zoo spoedig mogelijk op de hoogte te brengen van datgene, dat voor U of voor Uw onderneming van belang is of U interesseert. Schiedam, 31 December 1932 af to leiden aan de door het dier achter gelaten sporen. Door een agent van politie is gisteravond op do Lange Haven een vrouw aangehou den, die 5 L. poulwijn bij zich had, welke haar waren getoverd door den lapper A. P., wat in stiff is mot de Drankwet, die verbiedt, dat een tapper oen deirgelijlke hoevoefheiid gedistilleerd aflevert. Gisteravond zag een agent vain politie dat een man telkens een sleutel stak in de sloten van deuren aan het Broorsveld en zich terugtrok in een gang, als iemand in de straat naderde. De agent heeft dm man aangehouden, die in staat van dron kenschap bleek te verkoeren. AGENDA. Schiedam, Pandora, Hoogstraat. De vluchteling. Te- 4 Jan. Irene. 7.30 uur. Jaarfeest Chr. Ivna- penveroen Timotheus. 4 Jan. Gebouw Eendracht, 8 uur. Jaar feest meisjesvereeniging „God is onze kracht". 5 Jan. Musis Sacrum, 7.45 uur. Uit voering en feestavond C.J.V. Mond accordeon club „Bravo". 7 Jan. Musis Sacrum, 8 u. Propaganda feestavond S.R.B. 7 Jan. Instituut Mes thuis, 8 uur: Bal avond. 24 Jan. Groote Kerk, S u. Uitvoering Wee- zenkoor „Neerbosch", Rotterdam. Heden e. v. d.: Arena^. 2 15 u en 8.30 u. (Zondags ook 5 u.). Variété. Capitol, 2,15 u., 8.15 u. Titanen der lucht Grand, 2 u., 7 u., 9.15 u ,,Movie Crazy". Luxor, 7.30 u., 9 30 u Ein blonder Traum. Olvmpia, 7 u., 9.15 u>. Een duistere mis daad; Haar gevangene. Prinses, 2.15 u. Droog Chicigo; Voorwaar delijk vrijgelatea Roxy, 2.15 u., 7 30 u, 8 30 u De zan ger va'n Sevilla. Roval, 2.15 u., 7.15 u., 915 u. Op ma noeuvre. Scala, 8 u. Zijn zwaarste sirijd. Studio '32. 2 u,, 7 u., 9 15 u. Do kapitein van Kopemick. Tlialai, 2.15 u., 7 u9.15 u. Het lied is uit. lioogs aul i uu'e aan den directeur van de N.Z|B.i.M mi hoopte, dat de streek tusschen Leiden en Haarlem veel genoegen van de Ham ze' mogen beteven. Namens de deelnemers aan den opmlngs- rit dankte d." heer Ernst H. Krolago do direct te van de N.Z.K'.T.M en de verschil lende gemeentebesturen. Per extra tram werd hierop de terugtocht naar Haarlem aanvaard. Bijzondere commissie voor georganiseerd overleg. Bij beschikking van den minister van justitie van 29 December is, met ingang van 1 Januari, aan mr. J. G. van Blom, secretaris-generaal bij het departement van justitie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onder-voorzitter van do bizon dero commissie voor georganiseerd over leg voor de ambtenaren bij de departe menten van algemeen bestuur en de daar mede gelijk te stellen ambtenaren. Bij beschikking van den minister van justitie is, met ingang van 1 Januari, aan mr. K. II. LubacJi, referendaris bij het departement van justitie, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend: a. als ondervoorzitter van de bizondere commissie voor georganiseerd overleg voor de kterken, concierges en andere bedien den bij de gewone gerechten, den oentra- Ion raad van beroep en het hoog militair gerechtshof (de daaronder ressorteerendo gerechten inbegrepen); b. als lid der commissie tot hot in stellen van een onderzoek omtrent de mo gelijkheid van vereenvoudiging van de werkwijze van het administratief, justitieel i zorak plaatselijk onderzoek mogelijk is, omtrent de formatie van dat personeel GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Openingsr.t van de Elcctrische tram Leiden-aarlein. Feestelijk waaiden de vlaggen gistermid dag van de machinefabriek firma Beynes aan het Stationsplein to Haarlem ter gele genheid van de opening van den electri- schen Tramweg Lolden—'Haarlem, Een zoor groot aantal genoodigden, waar onder do Commissaris der Koningin in de provincie,, NoordlHlolland, jhr. mr. dr. A. RoëD, de griffier van de Staten, de heer Vening Meinesz, de burgemeesters en wet houders van dt9 aan <le lijn gelegen ga- meenten, do hoeren Van Dijk en van Ma nen, directieleden der Nederiandsche Spoorwegen, vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel van Leiden en Haarlem, en vele anderen waren in de wagenmakerij van de fabriek aanwezig ioem ir. Bekkers, directeur der Boynesfabrie'cen de aanwezigen welkom heette. De diiec.cur van de N.ZJR.T.M, ir. G. J. Burgersdijlk", hield hierop een korte rede, waarin hij de geschiedenis der Trainweg- maatsehappji re'evcerde. In vier met sparrengroen en vlaggen ver sierde tramwagens namen hierop dia ge noodigden p'aais Overal langs den weg was do belangstelling zeer groot. Do burgpmioes- ters van de aan de fijn gelogen gemeenten Heemstede, Bennebiook, Iljlkgoin, Lisre, Sassenlvnm, Oegslgeest en Leiden ontvin gen bet gezelschap op do divers» gemeente huizen, waar door gemeentebestuur en tram direclio vriendelijke woorden en goede wen- sehen voor do toekomst werden gewisseld. Bloemen en kransen, versierd met hntein in de ldouren van d|o verschillende gei. meenten, en fanfarecorpsen, verhoogden de feestvreugde en toonden duidelijk, hoo dit nieuwe vervoermiddel in do bollenstreek wordt gewaardeerd door de bevolking. Tot besluit verzamelden de genoodig den, zich in do stadsgehoorzaal te Leidein, waar de loco-burgomecsler van Lolden, wet houder J. G, Splinter, djrcclie en commis sarissen van do Tramwegmualschapplij go. luk wensch'o met do tot stand' gekomen eteclriRcatte van den tramweg Leiden Haarlem. Do vertegenwoordiger van den minister Ue cuiuiict in Uiuunie s liavon. Het bestuur van de IJmuider Federatie van Arbeiders in het Vissoherij- en Trans portbedrijf heeft aan de factors der bui- tenlandsche vaartuigen een schrijven ge richt, waarin medegedeeld wordt, dat aan de ledenvergadering van Maandag 2 Januari a.s. voorgesteld zal worden voor buiten- landsche visschersvaartuigen het lossen van visch en het eventueel "laden van kolen te weigeren, tenzij1 de factors bereid zijn de bestaande contracten voor tenminste één jaar te verlengen en de evontueele schuld aan de visclilosrogeling onmiddellijk en ten volle voldaan wordt. Prijsvraag. De N.. Klei te Arnhem en de Ver eeniging van Handelaren in Bouwmate rialen in Nederland te Amsterdam, schrij ven een. prijsvraag uit, ten einde goed kooperen volkswoningbouw te bevorderen. Aan deze prijsvraag zijn een negental prijzen verbonden, varieerond' van E100 tot f600. Be Aufwcrfungszuab. Het onderzoek naar de geestvermogens van den in de „Aufwertungs"-zaak ver dachten notaris mr. M., te Amsterdam, is thans geëindigd'. De psychiaters hebben, na dit onderzoek vastgesteld, dat hij 10 jaar geleden geheel toerekenbaar was. Ilij zal van de Valiriuskliniek, waar hij ter observatie sinds 19 November ver toefde, naar het huis van bewaring wor den teruggebracht. Behalve het xeecls eerder ingekomen ver zoek van ruim 300 cliënten van den ver dachte aan de 4e kamer der rechtbank tot zijn voorloopige invrijheidstelling, is thans een zelfde verzoekschrift ingediend door verscheidene notarissen uit verschillende plaatsen des lands. Smokkelaar doodgeschoten. Gisteravond omstreeks zeven uur werd op den weg Kaldonldichen—Braaht nabtij» Venlo een luxe auto door douanebeambten tot stilhouden gesommeerd. De bestuurder gaf echter geen advt op do koekens en reed door. Hierop gaven do douanebeambten vuur en ti often do auto in de banden zoo.lat deze moest stoppen. Do beide inzjltcmksn trachtten in 'et struikgewas üo vïuclhten. Büj een hieib'ïj door de douanebeambten in gestelde achtervolging werd' tie 26-jarigo L. W. Moijlor uit Crefdd door een schot in den rug, dood&üjc getroffen. Deer de douanebeambten werd' do gewonde naar het ziekenhuis te Kaldeakirdhen overge bracht, alwaar litij aenlgen tlijld later over leed. De auto werd in beslag gonomon. Zij bevatte een partij tabak; en koffie. Do twee- Te ïegel'on is de handelsreiziger B. aan gehouden,, die ten nadeele van zijn patroon! ongeveer f 3000.liad verduisterd'. Roeiboot overvaren Bij den ingang van de Waalhaven is een! roeiboot overvaren door een gemeentoveeï- boot. De roeiboot sloeg om tin do inzit tenden J. de R. en J. S. geraakten te water. Ze waren spoedig uit het water gehaald', doch do R. bleek een groote hoofdwond! te heblxm. In den loop van den aivondl is hij overleden. Auto tegen boom. Op den rijksstraatweg to Wassenaar Ia etin Hagenaar met zijn auto togen een' boom gereden. De auto is zwaar bescha digd, De main bleef ongedeerd. Brand ie Rottentam. Bij het teren van ©en reservedeur van de Paxksluiz.eln te Rotterdam, dat op een houttin steiger in de Heyscbehaven ges beurde, ontstond brand; die naar- den stei ger oversloeg tin zich snel uitbreidde. Over 10-tallen meters brandde het houtwerk fel. De brandweer wist het vuur spoedig t© blusschen. PoSldfOlatlll Te Richteridi is de Hollander J. uit Lim burg gearresteerd, dio op klaarlichten dagj uit het poststation Merltesfoin onder Kerk rede een groote som golds had' gestolen. 'ircinbinsiug. Tengevolge van een verkeerden wissel stand zijn op den Groenen Hilled ijk te Rotterdam twee tramtreinen van de R.E.T, tegen elkaar gebotst. Beide locomotieven wipten uit de rails. Ook de bagagewa gens ontspoorden. De locomotieven wer den zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. liet verkeer had 3 kwartier vertraging._ Baldadige jon gens moeten don wissel omgegooid hebben. Smokkelauto's in beslag genomen. Duitscho beambten hebben in de buurt vain Kerfcrade vier smokkelauto's aangehou den. Wapens, koftie, thee, bo'.er enz. wer den in beslag genomen. Drie Nederlan ders en 4 Duitschers werden gearresteerd. Fiimmeuws. van waterstaat, de heer ir. Sjl vergieter de inzittende wist te ontkomen. Uapitol-theater. Titanen der lucht. Capitol eindigt 1932 on zet het jaar 1933 in met icon zeer gevarieerd programma, waarvan de hoofdschotel w-ooxlt gevormd door de luchtvaartfilm Titanen der lucht. In groioton getale ziet men de rotokepldaj vliegtuigen van het vliegtuig moedert- schip Saratoga opstijgen voor het houden van oefeningen. Vol spaninning volgt mens den strijd; op het luchtruim, huiverend) bij de aingstwieideetnde glijvluchten, verlicht ademhalend bij een goede landing. Ode als amusementsfilm mag ze er zijn IWallaee Bieei'y als Windy, de sergeant waarnemer, is het type van oen onver schilligen zeerob met een hart van goud', die tenslotte den dood vindt bij eein. ge slaagde poging om een kameraad te redden.. De overige hoofdrollen wordiem gespooldl door Q ark Gable, Conrad Nagel on Dorothy) Jordan. In het bijprogramma brengt Polygoon om. oen Nicuwjaarswcnsch, uitgesprokeni door Mevr. Esther de Boer-v. Rijk on dti joingejuffr.. Fontaine. Reprises en prolongceringcn. Het Oudejaarsprogram bevat vele pro lohgeeringen en belangrijke reprises. Grand prolongeert Harold Lloyds jong ste film „Movie Graizy", waarover wij ver leden week schreven. L'uxor houdt „Ein blonder Traum" nog een weekje. Stuiditi '3 2 vertoont ook deze week nog „Do ka pitein van Köpenick". Royal, prolongeert de Watt tin Hailff Watt-film „Op manoeu vre". In Olympia wordt voorts vertoond „Een duistere misdaad" een spannende liim, waarin Warner Oland, de bekende Cln'noeaenrollen-vertolker, de hoofdrol, speelt. Het tweede hoofdnummer is „Haar vangeno", met Warner Baxter. Prinses brengt „Droog Chicago", een 8.» Illlg,

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2