UB mmm Het mysterie van het diamanten kruis. mi&wm m binnenland. Radio-Programma's. GEMENGD NIEUWS. SPORT. auto tvgcu loom Tweo gowondeu. Gistermiddag te omstreeks d>"ie uur is in de Oldenzaalsches'.raat te Lonneker nabij de steenfabriek der firma Smulders en Mulder door lot nu too onbekende oorzaak een personenauto met drie personen, tweo licercn en ecrn dame, togen een boom gebotst. De botsing was vrij lievig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie in zittenden geraakten bewusteloos. Spoolig was dokter Van lOiijn ter plaatse, die do eerste hulp verleende. Hel bLek, dat de dame een bovenbeen-fractuur had opge kropen, benevens verschillende snijwondon. Een der beide hoeren had eveu-oens ecin aantal snijwonden. tenvïjï do derde inzit tende geen verwondingen had gekreg.n, wei was lnj geheel versuft. De drie personen kwamen vrij spoedig weer bij kennis. Alle drie zijn zij opgenomen in bet ziekenhuis Ziekenzorg te Enschedé. Gezien de irjvig- hejd van de botsing, kan gezegd worden, dat het ongeluk betrekke'ijr goed is af- gelooren. De Groote Veenpolder in Weststellmgw.rï. Inzake do geruchtmakende kwestie be treffende den Urooien Veenpolder in West- sleliingwerf, meldt hot Leeuw. Nieuwsbl. Van de geldschieters van den pokier is de Coöperatieve Zuivelbank te Leeuwar den de voornaamste. Do polder had bij haar een crediet van f350000. Sedert eenigen tijd was dit crediet vrij belangrijk overschreden, en daar er door den pol der niet wordt betaald, wordt de schuld met inbegrip van de rente steeds grooler. De Coóp. Zuivelbank had nu met ingang van 12 December het crediet opgezegd, derhalve terugbetaling van de geleende gelden geëischt. De polder heeft aan dozen eisch niet kunnen voldoen en daarop heeft de Zuivelbank zich tot den president van de rechtbank te Leeuwarden gewend, met gedocumenteerd verzoek: a. de vordering van requestrante op den veenpolder voorloopig te willen begroe ten op f400.000; b. haar te vergunnen, ter verzekering van de op dit bedrag begroete vordering, beslag te doen leggen op de vorderingen van dien veenpolder ten laste van den Staat der Nederlanden, ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld'. Het bestuur van den polder heeft nu per deurwaarder een dagvaarding ontvan gen om op Donderdag 19 Januari bij den procureur te verschijnen ter torechtszitting van de rechtbank te Leeuwarden. Het gevolg zal zijn, dat de polder met 1 Januari a.s. geen rente ontvangt van de op naam van den polder ingeschre ven bedragen in het Grootboek. Deze be dragen zijn vrij belangrijk en van drieër- aard, n.l. slikgelden f 212.000, armengel den f114.000 en weg Langelille f3400, alles nominaal. Zoolang op het verzoek tot inbeslagneming geen beslissing is ge nomen, zal het Grootboek geen rente meer uitkeeren. Het is nu voor het bestuur de vraag, of er op de bedoelde bedragen voor slik- en armengelden inderdaad beslag zal kun nen worden gelegd. Jeugiigc dieven Gedurende de laatste weken heeft de politie van het bureau Nassaukade te Rotterdam, niet minder dan 23 jongens aangehouden, dio zich reeds sinds maan den aan talloozo diefstallen schuldig heb ben gemaakt. Kerkdief gearresteerd. Te Rotterdam is eeu bij do politie zeer goed bekend individu gearresteerd', dat in kerkgebouwen in verschü'ende dcel-en des lands inbraken met diefstal heeft gepleegd. Inbraken In het kantoor van een groothandel aan de Zusterstraat te Dein Haag is ingebro ken en uit de opengesneden brandkast f770 ontvreemd. In verband rnet inbraken in de r.-k. kerk te Uitgeest en ten huize van dr. B. B. aldaar gepleegd, is te Amsterdam een per soon gearresteerd. nit het Engelscb van Chester K. Steele, door A. W. v. E.—v. R. 41) Hoofdstuk XVI. De kolonel verwondert zich. „Hoe komt dat, kolonel? Wat voor dui- velsch ding deed dat?" En met een boven den vinger wees Jack op den dooden hond. „Waardoor werd dat arm heest ge dood?" „Als ik me niet sterk vergis, deed dit bet," was het antwoord, en de kolonel legde hot horloge, dat hij nog steeds zorg vuldig in het propje zijdepapier hield, op de tafel. „Dat horloge zou den hond gedood heb ben? 'Onzin. Hij slikte het niet dood. Hij had bet in den bek, maar Jiij kon het er nietuit krijgen. Dat kan hem niet gedood hebbent" „En toch denk ik, dat het zoo is, Jack, zooals het Shore Ali doodde cn „Bedoelt u, dat dit hc-t was, wat rnrs. Darcy doolde dit horloge?" „Ik weet het nog niet zeker, Jack." „Maar hoe kon daL? Iloe kon De bezoeker hield op met vragen, om te zien, wat de kolonel deed. Deze was naar het kabinet gegaan en had er een paar rubber bandschoenen uitgehaald. Ze aantrekkend, pakte hij hot horloge uit het zijdepapier, hield het onder het lamplicht, Er is ingebroken in do woning van de tam. A K. in de Robert Fruïnstraat te Rotterdam. Eenig tafelzilver en geld' wor den vermist. Tijdens afwezigheid der bewoners werd ingebroken bij L. A. B. in de Matbenesse- straat. f70 wordt vermist Uit de woning van de faro. P. aan hot >1 eikpad to Rotterdam, is een geldkistje met f150 gestolen. Brand te Ucer. Door onbekende oorzaak zijn le Heer bij Maastricht twee huizon, bewoond door P. on Pr., benevens een schuur, door brand erniold Eenig vee kwam in de vlammen om De postdiefstal. De postbeambte, hulpbesteller on werk vrouw, die in verband met do postdief stal te Winschoten waren gearresteerd, zijn vrijgelaten. Overreden cn gedood. Een 74-jarige inwoner van Krommenie is van het perron aldaar gevallen en door den binnenkomenden trein overreden en gedood Vechtpartij. In een café te Hessenbril bij Winschoten ontstond een vechtpartij tusschen den café houder en den koopman T„ waarbij laatst genoemde door den herbergier met een mes ernstig went gewond. Oiidojaarsgrap te Wcenen. Een Oudsjaarsgrap heeft to oenen groot opzien gebaard. In den afgeloopeu nacht heeft een waker voor hot gebouw van do postspaarbank een kist gevonden, waarin duidelijk hot tikken van een wekker was waar te nemen. Het opschrift „Voorzichtig, gevaarlijk", en een zwarte hand on zwart gezicht, dio op de kist geschilderd waren, maakten do zaak nog bedenkelijker. Dratien die uit do kist staken, wekten tien indruk, dat het hier een helsche machine betrof. Desondanks had do waker den moed, het apparaat naar het midden van een park, dat zich voor het gebouw uitstrekt, te dra gen, waarna hij do p-olilio op de hoogte braclitc. Een springstofdeskundigo van h.t ministerie van oorlog werd uit zijla bed ge haald, waarna de kist naar zijn laborato rium werd gebracht. De wachtpost voor het gebouw werd intusschen belangrijk ver sterkt. In den loop van don dag is thans het rev sulfaat der onderzoekingen bekom! gewor den, lie.'wdk zeer verrassend bkiek te ztijtn. Do inlioud van do kist bleek to bestaan uil zaagsel, oen getuksvarkentjo, oen schoois'.eenvegorspak en oen nijuwjaars- vvensch voor do postspaarbank Vriend bij ongeluk neergeschoten Ojp hot moment van do wisseling dos des jaars is in Estfeld een tragisch ongeluk gebeurd. Do technicus Wilgeroth wilde op straat met zijn revolver het'nieuwe jaa|rin schieten". De revolver weigerde. Toen iiiij1 de oorzaak hiervan wilde opsporen, ging het schot plotseling af. De 22-jarige tim merman' Bock, een vriend van don otige- iukkigen schuttel", werd in het oog getrof fen en overleed ocnigo minuien later. De onvoorzichtige is gearresteerd. ud jaarstwisten Tijdens een woordenwisseling op Oude jaarsavond is in ILausen do 42-jarigo fabri kant Strzoda door den 69-jarig.en agent Kircbner door twee schoten in hoofd on buik gewond. In Hoechst kreeg een zekere Hof fier, zwaar beschonken, ruzie met een bekende. IPij sloeg hem met eon boksbeugel op hot hoofd. Uil noodweer stak de aangevallono hem eonigo malen met een mes, tengevolge waarvan de amvnl'er overleed. Z I ni- oni Gis.ermorg.eii om 5 uur heeft de 24-jarig wachtmeester van de gendarmerie, Walter Dorn, van de afdeeiing Riesa, in de hoofd straat te Riesa, zonder dut een in Go nabijheid,,sóerloevend kameraad het kon ver hinderen. zioli door het hoofd geschoten. Dorn was met burgers aan bet twisten ge raakt en was daardoor en door bet ge bruik van alcohol buitengewoon opge wonden. Keurig is dat weer geworden! Persil is daar éénig voor Trouwens, 't hielp met glans en Mij héél twee en dertig door. Met Persil ga 'k drie en dertig Vroolijk lachend tegemoet; glorie 't Is geen kunst om „goed" te wasschen Als Persil het voor je doet. 't Beste wat ik jou kan wenschen. Voor je zélf en je gezin: Neem Persil, want daar zit elke Wensch voor drie en dertig in. mm draaide de kast om, drukte met zrjn pot lood op een punt in den rand en een fijne naald schoot to voorschijn. „Kijkzei do kolonel tot Jack Young. „Groote GodEen helsche machine in het horloge!" „Niet precies een helsche machine, maar een vergiftigde naald. Je hebt alleen maar op den rand van de kast te drukken, en ze schiet uit in de hand of wat er dan maar bij is. De arme Chet moet op de rechte plaats gebolen hebben, toon hij op het horloge knauwde, waarmee hij speel de, alsof het een bolje was. Be naald schoot uit, doorboorde zijn tong of zijn lippen en het doodelrjk vergif deed de rest." „Maar kolonel, dit dit is het horloge, dat mrs. Darcy in de hand had, toen zij dood werd gevonden." „Ia," was het koele antwoord. „En hetzelfde, dat Shere Ali in de hand had, toen hij dood gevonden werd?" „Ta!" „Maar bij allebei was het hoofd' verbrij zeld r „Ja, Jack." „Maar, groote hemel, kolonel Dat kon het horloge toch niet doen? Daar is geen sprake van." „Natuurlijk niet. Ik heb toch ook niet gezegd, dat het horloge dat gedaan had? Ik beweer zelfs niet, dat de vergiftigde naald mrs. Darcy of Sherc Ali doodde. Maar dat Chet er door gedood werd-, is zeker." „Daar hebt u gelijk in, kolonel. Arme, kleine hond." Jack, dio veel van dieren hield, keek op het slappe lichaam neer. „Zeker, Jack. Als ik bijtijds gezien had, Voetbal. II.-D.V.S.L o n g a 52. H.-D.V.S. heeft gisteren, een oefenwod^ strijd gespook! tegen don Zuidelijken eer sten klasser Longa. Het is oen aardige partij voetbal geworden, met verrassend snelle aanvallen der Zuidelijk"*! Het plaat sen der gasten, trouwens hu.. 0 ''""te po sitiespel, was keurig afgewerkt, mhet schot ontbrak. Pellikaan in de .u',:ldent..iie was de ster vau het void. Hij zorgde er voor, dat er een goed' verband tusschen middenlinie en aanval bewaard bleef. Her- mes-D.V.S. heeft tegen dit spel alle krach- ton mce,en inspannen. Daar de Bruin ver- -ledeti week ernstig gekwetst werd, zoo dat hij voorloopig niot zal kunnen voet ballen, liecit li.-D.V.S. gisteren een nieu we opstelling geprobeerd. Van Gulik stond op De Bruins plaats. In de middeulinio stond v. d. Tuiju rechts, Smit links en v. d. Endc als spil. In de voorhoede speel den Reigkottc, Scheffers, Bos, v, d. Vaart, v. d. Gxiendt. Een absolute wijziging dus. Deze voorhoede was zeer gevaarlijk en stukken beter dau die, welke de laatste weken in het veld kwam. Scheffers en Bos waren goed op dreef. Van Gulik toonde zich eon goed speler. Alleen zijn „vechtlust' moet nog moer ontwaken, van der Tuijn was goed, zonder meer. Van der Ende deed als spil verdienstelijk werk. De plaats vei vanger van Beun was ook goed op dreef. Lu de eerste helft was II.-D.V.S. tic meerdere, v. d. Vaart en Scheffers maak ten elk een' doelpunt. In do tweede helft viel Longa fel aan en wist gelijk to ma ken. Toen kwam II.-D.V.S. weer in do meerderheid. Scheffers loste enkele gevaar lijke schoten op doel en tenslotte wisten v. d. Vaart en v. d, Griendt er 52 van te maken. Amstertla mR otterdam 12. Gistermiddag is te Amsterdam een wed strijd gespoeld tusschen vertegenwoordigen de Amsterdamscho en Rattordamscho ploe gen. Het is een geanimeerde wedstrijd ge worden, waarin do Rotterdammers, zonder bepaald sterker te zijn, als ploeg oen beter geheel vormden. Hieraan is dan oek de 21 overwinning van Rotterdam te dan ken. Dumhouwer en Formenoy maakten de Rolierdamsche doelpunten. Andcri-ossen scoorde het tegenpunt. Beide verdedigingen waren sterk cn uitstekend op dreef. De opstelling was als volgt: Amsterdam: doel Dorias (A.F.C.); ach ter Diepenbeek (Ajax) en van Stokken (D.W.S.); midden van Deijck (Ajax), An dcriossen (Ajax) en Strijbosch (Ajax); voor (ierritse (Blauw Wit), Volkers (Ajax), van Boenen (Ajax), Slot (D.W.S.), eu Roeg (D.E.C.) Rotterdam: doet van Male (Feijonoord); achter Bul (Feijonoord) en Mastenbroek (C.V.V.); midden Hoek (Fort una), B. Paau- we (Feijonoord) en van Oo.jen (Ferjen- oord); \oor Wostdijk (Xerxes), Duinhou wer (Feijonoord), Wendt (Sparta), Forme noy (Sparta) oil de Haij (D.C.L.). Spart aV.O.C. 1—0. Spuria speelde gisteren op haar terrein een vricndschappclijken wedstrijd tegen V.O.C. De belangstelling nas zeer gering, doch de wegblijvers hebben niet voet ge mist. Het is een onbeduidende partij voet bal geworden, waarin over en weer de eenvoudigste kansen gemist werden. Sparta dat sterker was, behaalde een 10 zege, H.F.C.O u d-I nter nationaals 31. 'Onder groote belangstelling is te Haarlem de traditioneele wedstrijd ll.F.C.'Oud-Inj tcrnationaals gespeeld. H.F.C. heeft de han den vol gehad om de „oudjes" do baas te kunnen blijven. Technisch en tactisch moest H.F.C. voor de oud-spelers onder doen. Het uithoudingsvermogen van het jongere H.F.C. gaf echter den doorslag, zoodat de Haarlemmers tenslotte met 31 overwon nen. Het was oen geanimeerde partij voetbal. De opstelling der „oudjes" was als volgt: De Boer (d.); Denis en Krom (a.)Bos- schart, Grijseels, Schutters (m.J; Uoutkoo- per, Pijl, Th o mee, De Haan, Sigmond (v.). Vriendschappelijke wed strijden. De uitslagen vau -de gisteren gespeelde vriendschanpeiijke wedstrijden luiden: H.B.S.II.V.V. 3—5 Robur et Vel—Het Gooi Apeldoorn—A.G-. O. V.V. IleradesHengelo Quick (N.)Hollandt A.S.G,II.B.S.-comb. U.V.S.—D.C.L. D.F.C.D.V.B,-elftal 8-4 3—5 82 7-1 2-3 2-1 5-2 dat hij hel horloge te pakken had, zou ik geprobeerd hebben, het hem af te ne men. Maar misschien leidt dit nog tot iets goeds. In het belang van de justitie „Denkt u, dat dit kan helpen, het ge heim op te lossen?" „Dat kan wel zijn!" „Maar ik dacht, dat u zei, dat de gif maal' mrs. Darcy waarschijnlijk niet gedood heeld" „ik zeg niets, Jack. Misschien is het zoo cn misschien ook niet!" „Maar de slag op haar hoofd en de steekwond in haar zij?" „Beide kunnen zijn toegebracht, nadat het vergiftigde horloge -haar gedood had a's het dat deed. Bedenk we), Jack, dat ik geen sjotten gen opwerp, maar al leen mogelijkheden." „Maar groote hemel, kolonel Shere Ali werd op dezelfde manier vermoord. Hij had het tikkende horloge in de hand en zijn hoofd was ingeslagen!" „Ja!" „En hij kon natuurlijk een slag op het hoofd hebben gekregen, nadat Mj gestor ven was door het vergiftigde horloge?" „Precies I" „En dat horloge had' Darcy in zijn be zit, om het te repareeren, juist even, voor dat mrs. Darcy dood word gevonden en zij had het in haar hand' en zeg kolonel, waar gaan wij heen?" En Jack Young keek zijn chef wanhopig aan. „Ik weet het niet," was het afgemeten antwoord'. „Er is maar één ding, waar wij zeker van kunnen zijn, en dat is, dat, welk aandeel Darcy met (lat horloge mag gehad hebben als hij dat had in Jen moord op mrs. Darcy, hij niet betrok ken was bij dien op Shere Ali, want Dar cy was opgesloten, .toen dat droevige voor val plaats had." „Dal is zoo, kolonel. En toch och, waar dienen d'ie veronderstellingen voor. Wat gaan we nu doen?" „Ik weet het niet ik wil Daar werd weer op de deur geklept, cn een stem vroeg: „Is Chet hier binnen, kolonel? Gewoon lijk is hij bij u, als hij niet in mijn kamer is, en Mr. Bland trad binnen en de oogon van Chets eigenaar gingen van don detec tive en zijn helper naar den bewegen- loozen hond1. Choi's meester voelde, dat er iets niot in den haak was, want, den naam van zijn lieveling roepend', liep hij snel naar het op den grond uitgestrekt liggende dier. „Kom er niet brj," nep de kolonel, zijn hand opstokend, om hem togen to hou den. „De hond is vergiftigd en wel met zoo'n doodelijk vergif, dat zelfs het schuim van zijn lippen, als dat in een klein schrammetje terecht kwam, den dood zou veroorzaken I" „Vergiftigd? Chet vergiftigd, kolonel?" Met leedwezen vertelde kolonel Asldey, hoe het zich had toegedragen, on liet liet vergiftigde horloge zien, zonder er echter nog hij te vertellen, dat het ook een rol had gespeeld bij den dood van mrs. Darcy Darcy en Shere Ali. En daar niet bekend was, dat het horloge, dat een aandeel had gehad in beider dood, oen vreemd soort uurwerk was, bracht mr. Bland hot ook niet met die twee moorden in ver band. Kolonel Ashley deed het voorkomen, alsof het horloge oen merkwaardigheid t> ijk. archivaris Bij Kon. besluit is benoemd tot rijks archivaris in Utrecht, jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans rijksarchivaris in Noord-Holland, te Haarlem, Ss Rijks monumentenzorg. Lp het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg te 's Grnvonhago, is afscheid ge nomen van de hoeren mr. O. A. Verirc hoofd der administratie gedurondo eonige jaren en G. do Hoog Hzn., architect-onder directeur. Afscheid p:oï mr. It. Fruiu. Zat o ui ag namen de ambtenaren van het Alg. Rijksarchief, hij wie zich oen aan tal ambtenaren cn oud-ainblonaron. van. de Rijksarchieven in de provincie on ambte naren van het Bureau dor Rifksgesdiicd- kundige Publicaties hadden gevoegd, af scheid van prof. mr. R. Fruïn als algemeen Rijksarchivaris. De archivaris, dr. P. Meilink, herinnerde hierbij aan de mooie en gelukkige arnbts loopbaan, welke prof. Fruïn had gevolgd' cn aan het belangrijke werk, dat hij als algemeen Rijksarchivaris liad gedaan. Hij wijdde vervolgens eenigo wanne woorden aan den persoon rail Fruin, die him aller sympathieeu vertrouwen had gewonnen. Spr, bedankte hem namens allo Rijksar chief ambten aren voor het vele, wat hij vooa" hen had gedaan. Spr. bood hem namens hen allen een. herinnering aan. Prof. Fruïn bedankte hierop met en kele woorden. De bond van Job Gordijn niot ontbonden. Naar aanleiding van het bericht om trent do lomtbinh'mg vau don bond van Joh Gordijn deelt de secretaris van. diietni bond, de hoer L. B. van der Ark, mede, dat de bond niot is enteomdan. Alleen hall tegenwoordige bestuur is afgetreden. Dinsdag, 3 Januari 1933. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzcinding. 5.30 u. VPRO S u. Gramofonipkdcn. 10 w. Morgenwij ding. 10.15 li. Gramofoonplaten. 10 30 w. Concert Malka Slu/ewski (viool) en H. Sil- zer (piano). 11 u. Voordracht door F. Hallo- man. 11.30 u. Vervolg concert. 12 u Or gelconcert uit Schiedam door Pierre Pal- ln. 1.302 u. Drs. P. Dijlcema: Het ziele- Jevcin van onze rijpere kindéren. 2.15 u. Gramofoonplaten. 3 u. Knipcursus. 4 u. Pianorecital Marie d'Olïveïra. 4.30 u. Kin- dcrvortellingon. 5 u. Omroeporkest o.l.v» N. Treep. 5.30 u. Jeugdhalfuur v d VPRO. 6 u. Vervolg concert en gramofoonplaten. 7.30 u. Engelsoho les. 8 u. Yaz Dias 8.05 u. Gramofoonplaten. 8.15 u. liet ensemble „Russia", o.l.v. A. Doubatoff 9 u. Paul Ostra zingt chansons. Begeleiding: K. Ver meulen. 9.20 u. Omroeporkest o.l.v. N. Troep m.m.v. Lia Fuldauer (sopraan). 10.15 u. Gramofoonplaten. 10.30 u. Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte .11 u Vaz Dias. 11.05 u. Gramofoonplaten. 11,15—12 u. Vervolg Ko- vacs Lajos. II u i ze In, 29G M. 89.15 en 10 u. Graniofoonpttatea. 11.30 u. Godsd. ludfuurtje. 12.15 u. Trioconoert, 2 u. Voor de vrouw. 3 u. MoJopraatjo- 4 u. Orkestconoert, 6 e. Lezing. G 20 u. Ver volg concert. 6.30 u. Esperantoles. 6 50 u. Causerie. 7.20 u. Brahmsconoert uit Woe- 'nen. Ca. 8.15 u. Vaz Dias. 9 20 to. Gra mofoonplaten. 9.45 u. SchlagcrmUiZÏek. u."Lezing. 10.30—12 ui. Gramofoonplaten was, die iets te maken had met een go- val, dat hij bezig was te onderzoeken. „Als ik had kunnen droomen, dal uw hond het van den stoel zou halen om er mee te spelen, zou ik hem hier niet hebben binnengelaten," zei de detective. „Ik kan u niet zeggen, hoe het mij spijt, mr. Bland, want ik hield bijna evenveel van Chet als u," „Dat weet ik dat weel ik. En hij hield van u. Arme kleine lioud." Met teedere zorg droegen zij' hom naar buiten, waarbij de kolonel er op stond, dat niemand hem zonder handschoenen zou aanraken, en kort daarop was Chot begraven. „Maar wat zijn uw plannen met dat horlogo en alles, wat het beteekent?" vroeg Jack Young later, toon hij op hei punt stond', te vertrekken, om Harry King to gaan schaduwen. „Ik moet zien, hoe het gemaakt is, en probeeren uit te vindon, of Daroy iets afwist van zijn dood'ende eigenschap. Als dat hot geval was Do kolonel eindigde den zin niot. „Nu, ik ga er vandoor," zei Jaok na een pauze. „Ik zal met in verbinding blijven voor hot geval, u me noodig Web ben mocht." „En verlies Harry King niet uit het oog," luidde de vermaning bij l»t af scheid'. „Net zooiets onverwachts als dit kan ook op zijn weg bomen," en de kott-omol weos op het horloge. [Wordt vervolgd.) i

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6