Schiedamsche Courant, TWEEDE BLAD Vrij«Ins 20 Jnriuar 1938. No. £0241, BINNENLAND. Gemeenteraad van Den Haag. De Ilaagsoho gemeenteraad heeft, de ge- meontobegrooling aangenomen» Alleen de libei alen en eammuniston hebben tegen gestemd, Drof. v. d. Bilt heeft het tegen, stemmen der liberalen als volgt verklaard in aansluiting aan de door mij' ontwik kelde bezwaren tegen do oatwerp-begroo- ting, zeide hij, en in verband niet het feit, dat ons voorstel tot bezuiniging van ongeveer 5 ton door korting van 6 pot inplaats van 2Vs pet. op- de salarissen cn loonen van liet gemeentepcrsoneel door den raad is verworpen, waarrdoor tie toch reeds te verhoogen belastingen extra mot dit bedrag onredelijk verhoogd zullen moe ten worden, d.w.z. met tenminste 7 opcen ten of meer dan 100 pot. van hot tegen woordige bedrag, kunnen wij tot ons leed wezen do verantwoordelijkheid voor deze begrooting niet aanvaarden. Gemeenteraad van Botterdam. De behandeling van de bogrooting werd ook gisteren weer gekenmerkt door oen ze kere berustende stemming, aangezien men toch niets aan den toestand kan veran deren. De heer Diomer (a.-r.) wilde voor volks woningbouw den grond voor f 20 per 112. beschikbaar stellen, om zoodoende lageren huurprijs to bevorderen. De heer Ter Laan (s.-d.) hield' een rede, waarin hij meedeelde, waarom hij als wet houder van de volkshuisvesting meest ver dwijnen en door den heer BrauLigam werd vervangen. Volgens den spreker bestond er geen conflict insscton hem en zijn partij over het beleid inzake Blijdorp en in geen paitijvcrgadcr'ng was een woord van critiek geuit. Do lieer Hendriks inter rumpeerde, dat dik anders was dan in de Prov, Stalen door spr. meegedeeld werd Daar zou bij over de raadsfractie gespro ken hebben. Die zou zijn beleid gewraakt hebben De heer Verheul drong op reorganisatie der drie technische diensten aan. De heer v. d. Lngl (c.-h.) criliseerde liet beleid van den wethouder van plaatselijke wcr ken, vooral met liet oog op ile bczuinigings noodzakelijkheid. Zeemacht. Bij Kon. bcduil van 17 Januari met ingang van I Eebinar', is den kapiteins ter zee 11 A. Romswincke! en C. Ruh! op lnm verzoek, wegens laugdurigcn dienst eei\ol ontslag uit don zeedienst verleend Onregelmatigheden te R a 1 e in b a n g. Palciubang. De gemeen.eraml heeft oen commissie van onderzoek ingesteld naar de annspral ehjkheid van don burgemees er ir. Nesscl van Lissa, vooi do door de ge meente geleden schade wegens oiuvgclma- tighed.cn van den oulrtjgui rooimxester, veroorzaakt door onvo'd oude controle. Speenvarkens. hi Gorinciiem on Üsa zijn resp 250 en 500 Spennvarken'jcs aangekomen voor di tributie onder werkloozcu. is, gebleken, dat bij de nummerborden, waarop do letter ter zijde" boven bet num mer is aangebracht, de verlichting bijna steeds onvoldoende is.'De letter blijft dan namelijk meestal 1 onverlicht. Dit bezwaar geldt niet voor de, borden, waarp over eenkomstig liet roods vroeger bij de motor en rijwielbescliikking" gevoegde voorbeeld de letter midden bóven of voor hot num mer is aangebracht. Een boven de letter aangebracht licht beschijnt, in tegenstelling met een naast de letter aangebracht licht, zoowel de let ter als het nummer. Door de beschikking van 9 December is bedoeld' om nader ast te leggen datgene, wat roods te voren de strekking van de beschikking was, om daardoor te bevorderen, een doelmatige verlichting van het nummerbord. Voor wij ziging van tie beschikking bestaat dus geen aanleiding. Nieuw materiaal voor do Nederlandsche Spoorwegen. Naar de Ulr. Crt. verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorvvegon in den loop van dit jaar doen aanmaken 40 Diesol eleotri- sche rnotortreiiiStellen, 10 doorgangsrijtui gen eerste cn tweede klasse, 15 rijtuigen derde klasse met 12 compartimenten, 20 vierassigo bagagewagens en 12 locomo tieven. Een en ander tot een totaal bedrag van oimeveer £9.000.000. Bovendien zullen dit jaar 1470 wagons van de Kunzc-Knorr-rein worden voorzien. RECHTSZAKEN. Do moord te Zuiliehem. De proc.-generaal bij het Arnhemsche gerechtshof eischte tegen G. J. C., we gens moord op den 19-jarigen A. v. II., to Zuiliehem, 3Va jaar gevangenisstraf, mee aftrek van voorarrest. e lip, vauantiekolonieliuis. Op 1 Februari a.s. zal prinses Juliana het nieuwe gebouw van het Chr. vacau:i> kolonichuis te Eginoud aan Zee openin. Politiek.economische propaganda in kazernes. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan had den minister van defensie vragen gesteld betreffende een verbod van den kapitein der 4do compagnie hospitaalsoldaten, te Breda, tot uitreiking van een pakje sluit- zegels voor de 40-urige arbeidsweek aan een dienstplichtige. De minister deelt in zijn antivoord hier op mede, dat hij deze handeling niet af keurt, omdat liet verbod is gegrond op de juisto overweging, dat propaganda als de hierbodoelde in de weermacht met op lmar plaats is. In het belang van do handha ving der krijgstucht moot worden voorko men, dat eenigo organisatie haar politiek- econoniische actie overbrengt naar de mili taire verblijven. De tv ijnslcepviumt. De sludie en voorbereidingscommissie tot het brengen van verbetering in den toe stand in de internationale Rijnsleepvaart, ingesteld door de vier Nederlandsche ver- eenigingen van sleepbooteigenaren, heeft in de afgeloopon week een propaganda campagne te Ruhrort ingezet. Er werd een vergadering gehouden, waar do Nederlandsche consul zich had doen vertegenwoordigen, alsmede de Duitsche verecniging van sleepbooteigenaren en het Duitsche schippers verband1-. Een groot aan tal particuliere sleepbooieigcnaren toeken de hel bekende saneeringsconlract der com missie. Dioisial van kunstmest. De Rolterdnmsche rechtbank veroordeel de II. A. II., 48 jaar, heéodigd weger, gedeli- ncerd, wegens diefstal van 130 balen kunst mest uit een loods aan de Rijnhaven ten nadcelo van de firma Peterson cm Hauch- nian, tot C maanden gevangenisstraf met aftrek van den l'ijd in voorloopige hechte nis doorgebracht en P. M. E31 jaar vrachtrijder Ie ITeiuhik-ldo-Ambaciit, we gens diefslal, (e znmen en in verecniging met een ander, van balen kunstmest uit do loods van do firma Re erson en Hauchman, aan de Rijnhaven, tot 8 maanden gevange nisstraf, met afbek van den tij 1 in voor loopige heeh'cnls dooignbraciit Diefstal van spek. De Rotterdainschc rechtbank veroordeel de J. J., 27 jaar, slag-oisknechl, wegens diefstal te/amen cn in vereeniging nut een ander van 1100 KG. spek ten nadodo van do firma Van Toorn, tot 4 maanden gevangenisstraf met last tot gevange ue>- ming. II. de B., 27 jaar, spekzou'er, wegens tnedeplielUigheid aan den dicfslal van 1100 K.G. spek, tot 4 maanden gevangenisstraf. De trbeidswet. liet O M bij de Rolterdamscho recht bank eischte legen den bakker N B. I., wegens herhaalde overtrading van do Ar beidswet, 5 dagen hechtenis. Dood door schuld. Het O M. bij do ilaarlemsc'ne rechtbank eischte tegen L. G. uit Schovomngeu, die met ren aulobus zekeren v. d. E. uit IJmui- den had doodgereden, 6 weken gevange nisstraf. /.hhHioihv Rit Veoleelt. Doodoiijk ongeval te Utrecht. Gisteravond even na zes uur heeft op den Amsterdamschem Straatweg vlak voor den overweg een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, dat eëii mensciKntóvaa hoeft gekost. Voor de gesloten, boomea van den. over weg stond een zwaro met stoeneu heiaden zeswieligo vrachtauto, ge-heel rechts van den weg te wachten om naar de richting Zuilen to kunnen rijden. Tusschem de auto en de tunnel voor het voetgangersverkeer was nog slechts een kleine ruimte van omgevcer oen lialven meter over, waar zich twee jongens geposteerd hadden die met hun fiets eveneens stonden te wachten tot de hoornen zouden opengaan om dan nog gauw voor de vrachtauto den overweg te kunnen passeerea. Taan de doorgang vrij was zotte de vrachtauto zich in be weging. De achterste jongen werd door het achterwiel gegrepen, kwam te vallen en de auto reed over zijn linkerbeen, In zijin val sleepte hij zijn kameraad mede wien de auto welke slechts een zeer matige gang had midden over het lichaam reed, zoodat hij bijna terstond dood was. Den chauffeur, die van het ongeval niets be merkt had en ook niets had kunnen zien, aangezien het ach.ter hem geschiedde, werd aan den alnderon kant van den overweg door een agent er op opmerkzaam gemaakt, wat er ,had plaats gevonden Der auto van deon G. G. D. zijn de twee slachtoffers naar de 'Academische Klinieken vervoerd, waar men bij dein oenen jonge man slechts den dood kon eonslatoeren, terwijl bleek dat zijn kameraad het linker been gebroken had. Do doode is d'e 20-jarigo P. H, Veen, uit Utrecht, de gewonde do 18-jarige G. E. uit Zuilen. Do tliu skoinst van hot echtpaar v. d. Leeuw. Dengenen, die de aankomst willen bij wonen van het vliegtuig Ph-MAG, de Puss Moth, waarmede het edupaar van dei- Leeuw op Zaterdagmiddag 21 Januari wordt teiugverwacht op Waalhaven, wordt aan geraden niet later dan 2 uur nam. op het vliegveld Waalhaven aanwezig te zijin. Er worden meerdere vliegtuigen van andere plaatsen ito Nederland verwacht, welke bij de aankomst van den heer vaa der Leeuw aanwezig willen zijn, welke iceds ciica 2 uur nam. zullen ainveercin. Kort daarop zal een escadrille van sporlvhog- luigen opstijgen om den heer van dei- Leeuw tegemoet te vliegen, teneinde dein Afrika-vhegor naar het Itotterdamsch vlieg veld te escorteercn. Wij verwachten, dat het aldus geëscor teerde echtpaar van der Leeuw tegein 2 uur 45 op het vliegveld Waalhaven zal landen. Hot zal worden verwelkomd door het 4-jarig dochtertje en daarna feestelijk wor den ontvangen door talrijke gc/uoodigdciu, do leden der Rotterdamsche Acro Club, de leerlingen- en gebrevottoerden d'er Na tionale Luclilvaart School. De huldiging van clc beide luchtreizigers zal plaats vindcin in den hangar D op Waalhaven, Do toespraken, die hierbij door d'e auto riteiten zullen worden gehouden, zullen door middel van luidsprekers ook voor het publiek hoorbaar zijin. Vrijwel het vol tallige personeel der Firma Wed. van Nello zal op het vliegveld aanwezig zijn Autohouders en de nummerborden-kwestie. Op vragen van liet Tweede Kamerlid van Braambeek betreffende wijziging van de minis ter ieele beschikking van 9 De cember 1932 met betrokking tot de plaat sing van een letter op het nummerbord van automobielen, heeft do minister ^van waterstaat geantwoord Het is den ondergetoe'cende bekend, dat vele automobilisten hun nummerborden zullen moeten laten veranderen, aan wel ken maatregel voor hen eenige kosten zijn verbondon/In overeenstemming te dezen met het gevoelen van de commissie tot herziening van de bepalingen betreffende het motor en rijwielverkeer is tot het nemen van de beschikking van 9 Decem ber 1932 overgegaan, omdat in de practjjk Avicultura, Heden is in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage de 47ste internationale pluimvee- en konijnententoonslclling van Avicultura geopend. GEMENGD NIEUWS. msssmn* Tg Enschot nabij Tilburg is Donderdag een bruiate roofoverval gepleegd! op een bejaarde vrouw, mej. v. d'. Big gen, die tezamen met haar broer eten, kruideniers keltje drijft. De beido daders konden gearresteerd worden, Mej v. d. Biggen in ha ar winkel na den aanslag. Overal langs de oinungendc huizen werden slangen omhoog gebracht naar i' do daken bij het blussohingswerk van den brand aan den Middensteiger to Rotterdam. 1 rustige autobotsmg. Drie personen gewond. Gistermiddag heeft op den rijksweg En schedéHengelo onder do gemeente Lon ncker een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. De heer Ir. Ghert, wonende te Driene, gemeente Lonneker (Overijssel), kwam met zijn luxe auto uit de richting Enschedé. Tegelijkertijd naderde vanuit Hengelo een autobus, waarin een reisgezelschap uit Al melo was gezeten. Voorts bevond zich daar ter plaatse op den weg een met een paard bespannen wagen. Om een aanrijding te voorkomen, remde do beer Ghert krachtig, doch zijn auto slipte en bolste tegen de autobus. De schok was zoo hevig, dat de bumpers van de autobus verbrijzeld werden. De luxe auto werd' totaal vernield. De bestuurder bekwam een zeer ern stige hoofdwonde, benevens verscheidene andere bioedenc. verwondingen. Zijn toe stand is zeei ernstig. Zijn vrouw liep een beenfractuur op. Een kindje van tien we ken, dat zich ook in den luxe wagen bevond, brak een beentje. Van de passa giers van de autobus liep een een niet ernstige hoofdwonde op. De gewonden zijn naar het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschedé vervoerd'. Schip gezonken. Geen persoonlijke ongevallen. 'Op de IJssel onder de gemeente An- gerlo is gistermiddag omstreeks 2 uur het zeilschip Josephine van schipper de Beijer uit Gent (Geld.), bij hot opdraaien op eigen anker geloopen en gezonken. Ter nauwernood' wisten schipper do Beijer met vrouw en knecht zich nog te redden door in het roeibootje te springen. Het schip, dat 20O ton meet, was geladen met grint en op weg naar Doesburg. Verzekering dekt de schade. De rijksbakendienst heeft de noodige voorzieningen getroffen ter waarschuwing voor' descheepvaart. Botsin; van zeren voertuigen. Gisteren is, zoo worclt aan het HdbJ. gemeld, tengevolge van de gladheid van den weg op den betonweg Nijmegen' Arnhem nabij Oosterbout, de autobus van do E.N.K.A. tegen een vrachtauto uit Veinlo gereden. De vrachtauto slingerde van den weg cn kwam ondersteboven in een sloot te liggen. De autobus werd zwaar gehavend en bleef op den weg staan. Dit had tengevolge, dat oen volgende autobus, eveneens van de E.N.K.A. tegen de andere bus gloed', weldra gevolgd door een tractor met aanhangwagen, afkomstig uit Utrecht, die eveneens in de sloot terecht kwam. Drie vrachtauto's botsten daarna nog tegen de twee autobussen, zoodat een ware ruïne werd aangericht. Allo voer tuigen werden min of meer zwaar ge havend. Het verkeer was volkomen ge stagneerd. Persoonlijke ongelukken zijin bij deze massabolsing echter niet voorgeko men. Diefstal van bont. Er is aangifte gedaan van diefstal van een zilvervosbont, ter waarde van f 150, uit een winkel in de Javastraat in Don Haag. Hiervan worden verdacht een hoor en een dame, vermoedelijk Polen of Duitschers Ongeluk bij het spel. Op het hockeyveld te Middelburg, kreeg een 12-jarige jongen een klap met een stiel tegen het hoofd, waardoor hij een horsen- schudding bekwam. Katrol op het hoofd. Bij werkzaamheden aan een oleclrisebe hisdiinslallalie aan de Oosterhaven te Gro ningen, viel plotseling een zwaar ijzeren katrol van groote hoog!©, juist op het hoofd van den 50-jarigen J. de B., die daar pas seerde. De man werd' levensgevaarlijk ge- wond. Goede vangst. Te Tegelen zijn do 18-jarige v. 0. en die 19-jarige J .aangehouden, beruchte rijwid- dieven, die den laatsten tijd ook sigaretten automaten ontvreemdden. Steekpartij. Gisternacht zijn twee beschonken café bezoekers-in de Raadhuisstraat-te Alphèn aan de Rijm slaags geraakt. De 23-jarige los-werkman B. van Leeuwen en de 25- jaiigo betonwerker Bijman luidden reeds in het café De vergulde wagen, waar zij meer gedronken lmddcn dan zij veulragen konden, twist met elkaar gekregen. Na sluitingsuur werd do ruzie op straat voort gezet. Van L). trok plotseling een groot dolkmes en bracht daarmede II. een steek in den. zij toe. Bovendien bedreigde hij II. met een revolver. II. bleek vrij ernstig gewond te zijn en werd door dr. Groen vooiloopig verbanden. Van L. is in arrest gesteld. Knoeierijen bij gemeentelijk veilinggebouw. In Oclober van liet vorig jaar werd dooi de justitie beslag gelegd op de boeken van ,de beide exploitanten van het gemeen telijk*© veilingsgetouw aan de Marnixslrnat le Amsterdam, wegens het vermoeden dat deze exploitanten de gemeente reeds ge- ruimen lijd zouden hebben benadeeld door bet opgeven van foutieve cijfers betreffende de ruimte die zij gebruikten als opslagplaats Het controleercn van de hoeken moet aan het licht hebben gebracht, dat de verden king juist is geweest en de gemeente voor een groot bedrag is benadeeld. lledenirrr- gon zijn deze beide exploi'anton don.- de cenlrale recherche op de Groenten.nark! gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring. Ernstige aanrijd m» en In de Jan Hendrikstraat te Den Haag is de 18-jarige mej. A. B. door een per sonenauto aangereden en ernstig aan het hoofd gewond. De courantenbezorger v. d. S. is te Leeuwarden door een auto, bestuurd door T., uit Goutum, aangereden en ernstig ge wond. Berooving. In een perceel aan de Utrechtschoslrant te Amsterdam, is oen koopman van f475 beroofd. Twee vrouwen zijn aangehouden. Het geld is terug gevonden. Laschtoestei gesprongen. Te Harskamp is een laschtoestei uit elkaar gesprongen, waardoor do 16-jarige B., die met het toestel bezig was, zoo ern stig aan het hoofd werd gewond, dat hij eenige uren later overleed. Branden. Te Weert is de boerderij van L. J. en te Venlo is het pakhuis van de wed. G. tot den grond toe afgebrand. Kortsluiting is in beide gevallen de oorzaak, Vliegbaven door brand vernield. In de vlieghaven van de marine Luke- field, in de omgeving van Honoloeloe, is Donderdag door tot nu toe onbekende oor zaak een groote brand uitgebroken, ten gevolge waarvan de geweldige hangars en de opslagplaatsen voor de parachutes ge heel werden verwoest. De schade bedraagt eenige honderd duizenden dollars. Tal van groote bombardementsvliegtuigen zijn ver brand. Door hel sncho ingrijpen der solda ten en matrozen Icon wurden verhinderd, dat ook do overige gebouwen door het vuur werden verwoest. De autoriteiten wei geren bizonderheden belrcffcnde den brand mede te deelen. Do ramp i an tie Atlauliquo. Het gerechtelijk onderzoek zou hebben uilgewezen, dat de oorzaak van den brand in kortsluiting van elctrischo kachels was gelegen. bijti-ongeluk. Te Fond de Gras aan de Luxemburgsch- Fransche grens is Donderdag oen mijn gang bezweken. Zes arbeiders werdein be dolven. Men is er nog niet in geslaagd eon verbinding met deze measchem tot stand te brengen. Do reddingswerkzaam heden zullen buitengewoon moeilijk zijin en ten minste 36 uur duren. De griepepidemie m Omtschland. Wegens de vele griepgevallen zijn do scholen te Goettingon vcorloopig voor twee dagen gesloten. In de volksscholen zijn ongeveer 53 pet. en in do overigo scholen ongeveer 33 pet. van alle kinderen absent. Ook het onderwijzend personeel! is voor een groot gedeelte ziek. Donderdag is op alle ambachtscholen en handelsscholen te Bronswijk wiegensi de griepepidemie vrijaf gegeven tot 27 Jan. De „Are en Ciel". De „Are en ciel" heeft getracht te starten, maar de wiel-en raakten in deni modder vast, waardoor het vertrek on mogelijk werd gemaakt. Couzinet verklaar de, dat zij naar Montevideo zouden gaan, maar kon niet zeggen of ook naar San tiago zou worden gevlogen. Lady Bailey gevonden. De Fransche minister van luchtvaart heeft bericht ontvangen, dat militaire vlie gers Lady Bailey hebban gevonden nabij Tahoea. Zij had door een panne een nood- ianding moeten maken. Op zoek naar Her timkler vermist geraakt. De Engelsche aviateur Hope, die gister morgen om 11 uur met den waarnemer Ilinley opgestegen was om oen onderzoek in te stellen naar Bert Ilinkler, heeft sindsdien niets meer van zich laten hooren, hetgeen tot eenige ongerustheid aanleiding] geeft, aangezien het weer zieer slecht is en de lucht zeer laag hangt De griep maakt slachtoffers. In den 14 Januari j.L geëindigde week zijn in Engeland 1041 personen tenge volge van influenza overleden, tegen 6811 in de daaraan voorafgaande week. DER i>o! -Ml li uflmiÉttur

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5