SPOEDIGE BESLISSING IE GENÈVE? UIT DE TWEEDE KAMER. Vrijdag 10 Februari 1933. EERSTE BLAD. FILM- GLINSTERS. 85ste Jaargang. No. 20259 Tel. No. 68103, 68617 en 68923. Postreken'ng No. 5311. BUIIENLANl GEMENGD NIEUWS. Deze eonisüt verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.iraaco per post f2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzoa- dorliiko nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor liet eorstyolgond num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zyn, Zaterdags vóór 8 uur. Een bepaalde plaats van advertentiëa wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Prijs der Advoftentióu: «aal'i regels M.55; iedei e regel meer f 0.30; In bot Zaterdagnummer j5 regels f 1.80, iedere regel meor 035. ttaclamcs fü.75 per regel. Incassokosten5 els,; pQStkwitanttcalScla. I'arieven van advertentien bn abonnement zyn aan liet bureau verknjgbaer. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling hiemo Ativei tention opgenomen h C0.50 t/m. 15 woor den. f 0.75 t/m. 25 wooi den. Elk woord meer 5 .cent tot een mavttnum van 30 woorden, 'a Woensdags: Kloino Advcrtentión tot'Swoor- don f 0.25, mits vóór Dinsdagavond (5 uur aan hot Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Klems AdvertentnSn 11.00, indrea olef vóór Vrijdagavond uur bezorgd. Besprekingen in het presidium der ontwapenings conferentie. Boncour wil een besluit over de Fransche veiügheidsvoorstellen. Geen spoedige bijeenroeping der vijf mogendheden conferentie. In liet presidium der ontwapemngscon- Idaard dat do commissie van negentien ,'~1aanneemt dat de Japansdh© regcoring ar tikel 9 van liet Lytton-rapport zal goed keuren. Hierbij zon do souvereinitcit vain China in Majnxlsjoerij'ö verder gehandhaaM Mij- ven. Uit een en ander volgt, dat de hand having van den Mandsjoorijsohcn staat niet mogelijk is en dat veeleer in Mand sjoerijo eon toestand. zou: moeten worden geschapen, waarbij onder erkenning der souvereiniteit vain China do orde en vei ligheid wordt gegarandeerd. Daarbij zal ro- ;g moeten worden gehouden mot de ferentie is gistermiddag de behandeling aan gevangen van de vaststelling van het werk program. President Henderson richtte tot hot presidium bet dringend verzoek geen lange besprekingen meer toe ie laten en direct tot practischo werkzaamheden over te gaan. De Engolscho ondorslaalssecreiarisr. Eden motiveerde in het kort het Bru-che werk program en legde er den nadruk op, dat do Britsche regeering door den langzamen voortgang der onderhandelingen verontrust is. Indien in de komende weken geen prmcipiieoolo grootc beslissingen vallen, moet de conferentie als ernstig in gevaar' zijnde worden beschouwd. Nadolny las een schriftelijk geformuleerde verklaring af en logde er den nadruk op, dat de Duitsclie regeer in g htot zich een plicht acht te wijzen op het buitengewoon gevaar-, dat zou ontstaan door een mas- keering van de mislukking der conferen tie. Do basis der Duitsche wijzigingsvoor stellen ter ontwapeningsconferentie is1. de te verbieden zware aanvalswapenen moe ten vernield worden; 2. de stand der Duit sche bewapening moet jn de toekomst van deai stand der bewapening der overige mo gendheden afhankelijk worden gesteld. Aborts zal van Dmilsehe zijde worden voor gesteld, dat in het ontwapeningsverdrag de effectieve troepensterkte van ieder land zal worden vastgesteld. Do Fransche minister van b'uitenland- sche zaken, Paul Boncour, verklaarde, dat de Fransche delegatie eisclit, dat de oon- ferentio eerst een beslissing zal nemen ever de beide px'incipes van het Fran sche plan, het principe der veiligheid' en de aanneming van een contincnlal-Euro- peoscli velligheidspact, zoomede het Fran sche voorstel in zake de unificatie der Furopecsche legers. Ook in de zitting der hoofdcommissie- conferentie zijn gisteren de besprekingen voortgezet. Ook hier heeft Nadolny liet woord' gevoerd, evenals de vertegenwoor diger van Uruguay, die er als president van de commissie voor de effectieven op wees, dat do tot nu toe gevoerde onder handelingen dezer commissie geli'eel zon der resultaat zijn verloopen. Litwjnof oischto, dat oen einde zal wor den gemaakt aan de behandeling der kwes tie van de procedure en dat de conferen tie thans de verantwoordelijkheid op zich zal nemen voor de principieel© beslissin gen. Ook de vertegenwoordigers van Zwe den en Nederland! wezen op de nood zakelijkheid van directe en definitieve be slissingen. De onderhandelingen werden vervolgens verdaagd tot hedenmiddag. Gisteren meldden wij, dat van Engelsche zijde pogingen zouden wordda ondernomen, tot wederbijeenroeping der vijf mogend heden conferentie, die indertijd werd inge steld en die beschouwd werd als oen prac- tiseh middel tot bespoediging der ondier- handelingen on toit verheldering der atmos feer en onderlinge betrekkingen der vijf groote mogendheden. In leidende Engelsclie kringen to Geneves beschouwt men echter do Lotidonscho be richten over een lo verwachten cctaCerentiei der vijf groote mogendheden ongegrond. De Engelsclie regeering is op het ©ogenblik dcior het voorbereidende werk- van de EngelschAmorikaanscho schuldenclader- hamlelingen zoodatóig in beslag genomen, dat vaorloopig do vroeger inderdaad zeer gewcmschle besprekingen der Vijf grootd mogendheden, niet kunnen worden voort gezet. In sommige kringen hebben do L'onden- sche berichten echter oingerusthMd' gewekt, aangezien. vPolen cm de Kloino Entente do Hervatting van dergelijke hctsTiss'ondel besprekingen ten zeerste vioezeia'. In goed ingelichte leringen heerscht da meelniinrg, daitl de groote mogendheden worst hot resultaat van de Rijksdagverkiezingen ctó do ambts aanvaarding door de nieuwe kVmerikaaki- scho regeering willen afwachten ailvomtos dver fe gaa'n' tot de hervatting van deze besprekingen. Volgens Fransche mcdcdoolingiebi zou minister-president Daladicr vaomemiel.TiS zijn ïn do koimendo weck naar Gelnéve te komen. Sir John Simon wordt tegen het eilnido der week te Ge'nèvo Verwacht. Britsclie voorstel de oorlogssehulden te riditing vain Kailoe. De dorde ter sterkte regelen door middel van een afbetaling van 10 pCL overeenkomstig het aocoord van Lausanne, voor Roosevelt onaanneme lijk is. Roosevelt is overigens van meening, dat persoonlijke besprekingen boven groote conferenties moeten worden verkozen. Roosovedt telefoneert bijna dagelijks met MaciDonaikt en bij beeft de demo'raten in liet Ameti'ifcaanscibe congres verzocht zijn voorbereidingen niet te willen storen door overijklo debatten. Tengexo'.ge hiervan ko men de crilietóen op de Engelsclie voor stellen bijna uitsluitend van rcpublikein- sdio zijde. OIIINA Nicuiw Japansoh offensief in Jehol. De Chinoesribo pers meldt uit Sjang hai, dat de Japansöhe troepen gisteren om twaalf uur oen nieuw offensief bobben ingezet in do provincie. De eerste co lonne van 2000 Japansdio cavaleristen is bij Soeiloöng opgetreden. De tweede co lonne van 4500 man, die door zware ar tillerie gesteund wordt, trekt op in de gerechtvaardigde behingen van Japan. Do Japansdio delegatie is gisteren on der voorzitterschap van Malsoeoka bijeen gekomen om baar antwoord aan de oom- missie van negentien op te stellen. Men acht het zeker, dat do Japansdio delegatie ontkennend zal antwoorden op de beide door do commissie gestelde vragen. Gistermiddag lieeft Mafsoeoka een be zoek gebracht bij sir Eric Drummond, die op verzoek van de commissie van negen tien in een mondeling onderhoud de aan dacht van de Japainsche delegatio vestigde op hot voortduren der militaire voorbe reidingen en bewegingen, welke volgons do commissie van negentien don toestand verscherpen en dreigen de verzoenings pogingen vorgoefsch to maken. Naar ver luidt zou Matsoooka hebben geantwoord:, dat Japan iniot anders doet dan zich ver dedigen tegen do ondernemingen van de Cliinoaescli© autoriteiten. van 5000 man, welke eveneens gesteund wordt door zware artillerie en een eska dron tamks, rukt op in de richting van Tsjaugsjain. liet toliegra,a[agentschap Sjimbocm Ren- go meldt uit Sjanghai, dat in antwoord op het Chinoaesohe protest in zake het inci dent te Kailoe, de .Tapainsche gezant Ari Yoslii hooft medegedeeld, dat de aanval op Kailoe in do provnieio Jehol is uitge voerd in samenwerking mot Mandsjoikwo- troepon, ten einde don vrcJo en de orde in Mandsjoekwo te handhaven. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. \V erkversohaffing in Ch ili. De Chilesnsclho regeering heeft lx sloten de wcrklooaenonderstcuning na 30 Juli te staken en in plaats daarvan de workloozen te werlc te stellen hij liet zooken naar goud in die dalen van Andes. Man ver wacht op deze w'ij'ao ongeveer 120,000 werk loozen te kunnen te werksteden, hetgeen met het oog op het feit, dat Chili sledhls vier millioon inwoners hooft, een aanzien lijk aantal is. Het conflict in het Verre Oosten. Oe commissie van negentien vraagt een dui delijk antwoord van Japan. De secretaris-generaal va'n den Volken bond heeft gisteren de door de commissie .van 'negentien opgeste'do schriftelijke vraag ten do Ja'pa'nscihö delegatio overhandigd. D1 Japansoh'o regeering wordt verzofcht om bevestiging valn de opvatting der com missie van negentien. Voorts wordt vor- ENGELAND. Aanval van labour op de regcoring. Do labour-fractie hoeft eon aanval ge richt op .do regocning mot den cisdh tot tot stemming over oen motie betreffende d'a werkloosheid en den toestand derwerklon zen. De motte houdt in, dat het Lagerhuis de volslagen onbekwaamheid van de regee ring betreurt in bet nemen van do noock zakelijke maatregelen tegen de werkloos heid, do politiek betreurt, die de koopkracht der massa vermindert, do handdslbêdrijlvig- lieid beperkt en in twaalf maanden geleid beeft tot oen vermeerdering van hot aantal workloozen met 400.0Ö3 en aandringt op bet uitvoeren van een grootscili opgezet plan tot uitnuttmg van de op liet oogon- iilik niet gebruik'p hulpbronnen. DUIïSCnLAND. De Rijkslandbo'nd eisoht stop zetting hoter i'n v oer. Do Rijfcslandbönd hoeft gisteren den rijkskanselier en don rijksminister voor voedingswezen Ilugonberg, liet volgende te tegram gezonden: Boterprijs vandaag opnieuw mot vijf mark gedaald. Verdere prijsdaling steeds te vroezen. Direct ingrijpen rijksregeoring dringend vereischt. Huidige nooitoestand rcditvaa.rdigt dirocto volkomen sluiting der grenzen tegen botcr-„oversfrooming" en andere scherpe mnalrcgeAen ter zuivering der markt. FRANKRIJK. De f i n a n o i e .o 1 o Kamer- commissi e. Volgens schakingen van dan algcmeanon rapporteur van d'e finanotocle commissie bedraagt bet totaal van die middelen, die gevonden worden door bot ontwerp tot hor stel van de begrooting gelijk dit ontwerp geworden is na da beraadslagingen jn de commissie fr. 5781 millioen, d.w.z, 116 millioon meer dan liot regoeringsontwerp. De Kamer Zaterdag en Zon dag bijleen? Tijdens een conferentie van de voorzit ters der Kamerfracties en der groobo com missies is gisteren besloten voor te stellen dat do Kamer Zaterdag en Zondag bijeen zal komen, ten einde het ontwerp tot her stel der bogrooting en ecm voorloopig twaalf de te bespreken. AMERIKA. Roosevelt's stancLpunt in de kwestie der oorlogsschulden. In kringen, welke den nieuw gekozen president der VoreonigJe Staten, Roose velt, nastaan, wordt verklaard', dat Rooso vdt in zake do kwestie der oorlogssoliul- den zijn standpunt op do volgende vier punten hoeft vastgelegd: 1. Do oorlogsschulden zijn to beschou wen a.ls schulden; 2. Do Amerikaansche regeering zal mot redenen dobitourstaat afzonderlijk onder handelen; 3 Bij de onderhandeling moet rekening worden gebonden met de betalingscapai- cileit van. don dobitourstaat; 4. Do oarlogssohuildon moeten scherp ge scheiden wordda gebonden van de hor- sldbelalingein. Voorts wordt er op gewezen, dat hot De schaking van de Zeven Provinciën. De botsing der meeningen De schuld der regeering. Krachtsveitoon of mild beleid? Wankelende democratie Tekort aan gegevens voor juiste beoordeelihg. Naspel bij de Indische begrooting. Rechtbanken en kantongerechten. Een vreemd verloop, Het kabinet omvergeworpen Is de sop de kool wel waard Een nabetrachting op liet roezemoezige debat over de Indische geschiedenis, be hoeft zich niet in de details te verliepen, want deze zullen wel bekend zijn. Slechts cenig© algemoone opmerkingen. Gelijk al tijd. bij militaire kwesties het geval is, weid ook nu weer valn geheel ander stand punt geredeneerd', ai naarmate men het behoud van een leger en vloot wenschdijk of overbodig adit. Eigenlijk liep over dit geschilpunt het onderhavige geval niet, maar dat het verschil van inzicht de beoordading daarvan beïnvloedt, is alles zins begrijpelijk. De kam van bet geval met de „Zeven Provinciën", ligt in de wijze waarop de schepelingen uiting hebben ge geven aan hun misnoegen o /er do salaris- korting. Die korting "is een kwestie apart en de 'niet even gelukkige wijze waarop de regeering ten aanzien dairvan heeft ge manoeuvreerd, moet onaangenaam ge stemd hebben. Maar ai! is dat zóó, do wijze waarop die boosheid' is gemanifesteerd, staat weer geheel apart. Dat die wijze wordt afgekeurd, behoeft niet gezegd; daarover is men liet alge meen, met uitzondering van de conmunis- ten eens. Ook zelfs de sociaal-democraten, al willen die ze vergoelijken door de schuld ervan op de regeering te worpen. In een staat is dergelijk optreden ontoe laatbaar en zeker voor bon, die het be houd van een vloot voor Indic noodzake lijk achten. Eön krachtig optreden der re geering is dus onvermijdelijk, maar daar mede is do kwestie nog niet opgelost. Hot geheulde is een ernstig symptoom omdat liet duidt op do vér-gaande dóórwerking der actie, welke systematisch gevoerd wordt om de grondslagen waarop de huidige staatsinrichting berust, te ondermijnen. En dat symptoom is het ernstige punt in de gansche kwodie. Er is naar aanleiding van bet gebeurde in fndië bod veel geschreven en ge sproken. Niet alles was even verstandig en aa- scliuldig, niet alles even beleidvol en tac tisch. Van zekere zijde wordt er nog té veel gesnorkt en uitlatingen als „desnoods het gchecl'O schip in den grond geboord" zijln in ernsligc mate onverstandig. Men dient meer rekening te houdein met de veranderingen in het maatschappelijk taverns on men trachte die to Wden dam to onderdrukken. Het is vóór alles zaaik nuch- te blijven on overdrijving ma to latien. Wan neer' een lid der Eerste Kamer spreekt over „rouw ever ons land" dan is dit over dreven. Een klein aalnlal opgehitste man nen, die niet aansprakelijk gesteld kmmm worden voor huu daden, maken van oen gelegenheid gebruik om lean daad to ver richten, waarvan zij de betoahenis stellig] niet kuimctn omvatten. Zij, die het geivall va'n builen bekijken, ziön het geheel anders d.w.z., die de daad verrichten. In de verklaring welke do Minister vaia Defensie in de Tweede Kamer aflegde had den wij ook wel gaarne dit verschil willen zien aange stipt. kien bekijkt nu de zaak te veel vain hoiven-af en snorken de adviezen blijven daarom iniet uit. Gelijk te venvach ten was, lieeft het debat geen opklaring gegeven: de zienswij zen botsten tegen el kaar. Do communis- aclie; de socialisten willen vooral do re geering tot zondebok maken; de militaris- risten zijn diep verontwaardigd an ramme len met huil sabels; slechts weinigen zien don weg waarlangs de regeering baar be leid moet voeren. Waf mu de eigenlijke aanleidcinde oorzaak heet te zijn de salariskoriing, deze is niet nu de re in Indië dan in Holland. Wo onder vinden nu eenmaal nog steeds de nood lottige gevolgen van de fout, die indertijd is begaan toen een definitieve salarisrego- ling is vastgesteld in een tijdsomstandig heid, die allerminst oen eigen dofimilfcf karakter had. Wanneer men torn moer in zicht had gehad, had men do salarisrege- ling, gelijk bijvoorbeeld in Engeland is ge schied, verbonden aan do algemeen® indox- cfjfers. Koel geleidelijker was dus de ver andering geweest. Nu moet het met schok ken gaan en iedere schok verwekt oemi reaclic, die vooral nog verergerd wordt door het aanvuren van do zijde der z.g. democraten. Salnrisvormiiidering is voor de over heidsambtenaren onvermijdelijk, ook al, om dat vele daarvan vergelijkenderwijze in een zeer gunstige positie verkecren in verhou ding met de werknemers in particulieren dienst. -Daar gaat het er nog heel na ders op les, terwijl do workloosheld daar enorme uitwerking heeft, liet is voor de ambtenaren natuurlijk verre van aange naam gekort te worden, maar zij moeien toch begrijpen, dat zij nog in vele op zichten zeer bevoorrecht zijn. Ware het niet, dat de korting wordt aangegrepen als een prachtig agilaiieinitldel voor hen, die nu eenmaal de regeering widen bestoken, dan zou dit inzicht ook wel doordringen. De houding der communisten behoeft niet verder te worden toegelicht. Die der sociaal-democraten was huichelachtig en niet krachtig. De beer Cramer, wien eerst die muiterij uit hot hart gegrepen heette, draaide in do Kamer bij door to zeggen, dat die woorden in liet vuur van zijn rede hem ontvallen waren, al had' bij daar van dan geen spijt. Do lieer Albarda er kende, dat geen regeering do daad der muiters kan toiereeren, want al betreft het hier de hem niet sympathieke vloot, het raakt in hef algemeen liet staatsgezag, liet ging dus niet meer om verschil van inzicht op dit punt, maar alleen om het zooken naar schuldvragen. Do socialisten zweefden met hun theorieën in de lucht en zij hebben dit hard moeten Jiooren. Hard of niet, even welwillend was de houding der prolostantsch-rechtscho groe pen. Niets dan geroep om machtsvertoon eu gewelddadig optreden. Leert men da', waarlijk nooit iets? De hoogst onsympa- üeko uitlating van den lieer Colijn „dan maar den grond in", is bestreden en de heer Colijn is er wijselijk niet op terug gekomen. De katholieken hielden zich op de vlakte: wij kennen de feilen niet en wij schorten dus ons oordeel op, aldus was de conclusie van den heer Aalberse, een opvatting, die vrijwel geheel gedeeld werd door den heer Merchant. De libe rate partij naderde eer de rechtsch-chrisie- lijke groepen dan de andere. Alles te samen lijkt het me, dat dit debat te vroeg is gehouden en te weinig overdacht was. Trouwens bet gobrek aan nudhlercn zin is ook in de pers maar al te duidelijk go- bReken. Van die reputatie die ons volk in dit opzicht placht to hebben, is niet veel gebleken. Hel geval is ergerlijk, onge twijfeld, en Nederland maakt een raar fi guur, maai' men moet bat toöh ook binnen de normale proporties houden, n.l. dat een kleine groep van onverantwoordelijke per sonen liet geval verwekte. Een symptoom is liet van de coinmunislisdha actie en als zoodanig een aanwijzing. Met krachts vertoon komt men niet veel verder, to'n juichen om deze successen, .valn hun. Bij de Ind'isc-he begrooting die aan liet 10 Februari. Modern, modern... ach' mevrouw, u moost dat woord niet zoo veel gebruiken. Modern is zoo leuk niet. Modern is nog hoe! wat anders dan u denkt. Modern is toch nog erger. Als u zegt modern, denkt u aan een zitkamer zonder pluche, aan lampen in liet pla fond, die diffuus duister werpen. Nee, ver telt u me maar niets, ik weet het wel... 'Of misschien denkt u am schilderijen, waarop geen onderwerp is te onderschei den, aan do kous op den kop, die „scliool- barot" heet, aan rechtlijnige meubelen, of aan sombere rij baksteenen kazernewonin gen, die vanwege de effiessiënsie zoo woult hot toch uilgesproken? slar als roeraten, in het gelid staan, allemaal met liet zelfde sdioonheidsgchrck op de zelfde plaats. Niet waar? duf is modern, vol gens u. Nee, modern is nog anders. Dit alles is cr heilig bij. Modem is de acteur Brands, dien ik dezer dagen ontmoette. Tja, jongen, zei bij; je hebt hot zeker gehoord van mijn vrouw en mij? Ik ben er vreeselijk van geschrok ken, antwoordde ik, een liootjo in do tvar. Ik dacht dat liet erg goed ging üisschon jullie. En betrekkelijk zoo gauw al... Is er niets aan te doen? Ja, het is merkwaardig, hè? Het ging ook reusachtig tusschon ons. Maar Betty en ik zijn er allebei erg gelukkig onder. Ik dacht, dat ik hem verkeerd ver stond, Wanneer hebben jullie je besluit eigenlijk genomen? vroeg ik, ter aflei ding. Nou, zei hij, dat zal ik je vertellen. 'Ongeveer een maand geleden, aan het ontbijt, begon ik vriendschappelijke ge voelens voor Botty te koesteren. Een vojek daarna zei ik tegen haar: „Belly, hou je hcusch van me?" Zij antwoordde„Henk, ik ben razend op je." „Zullen wo werkelijk goede vrienden zijn?" vroeg ik. „Goeie, lieve, hartelijke kameraden Henk," zei ze, „Voor altijd"? „Voor altijd en eeuwig," herhaalde ze en kuste mij. Nou, en toen stond ons niets ander» meer te doen dan zoo gauw mogelijk onze echtscheiding aan te vragen. Mr. Dr. I». N. Deckers (ILK.) Betty en Henk zijn nu reuze-goeie vrien den. Als ze gaan trouwen, mag ik een van de twee getuigen zijn. eind der volgondo week aan de orde komt zullen wij hoL naspel krijgen. Misschien xtijta. or dan voldoende gegevens om alles lo beoordeolem en misschien kan roem dan eens sproken over de vraag wat gedaan moot en kan worden om herhaling te voor komen en do betrouwbaarheid' to bewaren. Het resultaat van dit twoedaagscho debat was al zeer gering. Weinig viel te vermoeden, dat liet wets ontwerp in zake do reorganisatie der recht banken en kantongerechten zoo'n fameus slot zou hebben. De minister heeft zajm voorstel zeer steijk verdedigd en eerlijk gezegd or was van de oppositie niols over. gebleven. Maar niettegenstaande dat, bkef men aandringen op nadere, besludoering der kwestie en dus op schorsing der beraadsla gingen. Een motie-Boon werd veorgo.-teld'. Nog viel niets ergs te vermoeden, totdat de minister plotseling ver klaarde, dat het kabi net dit ontwerp oisch to en dus do kabinols kwestie stelde. Toen dc cbrisl. hist, fractie verklaarde, dat zij locli vóór do motie was, zag liet er raar uit, \sanl de linkerzij de was unaniem voor. Met 51 tegen 38 stom men werd die motie aangenomen. Ligt liet kabinet nu omver? Normaliter wel. maar 'tis haast niet je gelooven. Uit bezuini gingsoverweging is dit on'worp verre van belangrijk; principieel zit er niols in. Do regeering lieeft al belangrijker tegenspoeden gehad en gewichtiger beslissingen aanvaard dan deze is. Er is mot het oog op de spoedig nader,endo verkiezingen wel tijde lijk herstel mogelijk. In de politiek is alles mogelijk. Dit ontwerp verdient niet d'eze gewichtige nawerking: do sop is de kooi niet waard. Misschien loopt het zoo'n vaart niet en wordt er wol oen uitweg gevonden. Laat ons geduldig wachten. Mr. G. A, Boon De kouilc-golï in Nov-York. De ujt de westelijke skuen komende kou degolf hoeft thans New-York bereikt, waar een ijzige wind waait. Er lieeft eau buiten gewone temperatuurdaling plaats gehad' van 17 gr. Celsius tot 11 graden Celsius ixmo- den het vriespunt. In het gehrele land zijttï meer dan 50 personen doodgevroren. Uit de noordwestelijke staten wordt een tempm ratuur gemeld van minus 50 graden in de borgen. De sneeuw ligt zets motors boog, zoodat hot vorkeer geheel ontwricht is. De weerberichten voorspellen toenemen de koude. 1

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1