WILLEM VAN ORANJë. Schiedamsche Courant. Prof- dr. H. T. De roode vulpenhouder. TWEEDE BLAD Kadio-Prcgramma's. dooi" 1577-1584. IV* (Slat). Op gezag van de schs/sing der 1>1 cel- plakkaten w«j»n tal van uitgeweken Cal vinisten naar de Zuidelijke provinciën te ruggekeerd. Do gedachte aan een tweede l>allmgschap droef bon lot wanhoep, ja, onder de katholieken zelvcn waren er velen die zich met sclirik afvroegen, wat men bedreven had, met den vrede met Oranje in de waagschaal te stellen. Deze verklaart aan Don Jan's gezanten, dat hij Calvinist is on als Calvinist zal sterven. Hij maakt zich tol tolk van eon Koor den, dat in een zich kalholiok verklaren de generaliteit niet verkiert onder te gaan. Nu hl ijkt, dal oen aanzienlijke partij in hei Zuiden do nationale vrijheid boven het uitsluitend ïecbl van liet katholieke ge loof stelt. Oranjes tegenstanders, die de eerste unio van Brussel bewerkt bobbeu, hebben bot volk niet moer in ban 'en. Eerlang is do landvoogd de gevangene van burgervendels; bij ontsnapt, maakt zich moeder van het kasteel van Namen ui vraagt Philips de Spaanscbe (roepen terug. Du burgerij dwingt do Stalen, Oranje naar Brussel 1© noodigen, waar hij, onder haar gejubel, 23 September 1577 zijn intocht houdt. Aanvankelijk schijnt alles voor zijn invloed to buigen. De hertog van Aer- schot, die eon katholieke tegondefflonslra tio zoekt to organisccren, wordt door par tijgangers van den Prins gevangen geno men. Do Prins zelf ,oiu?or den ouden titel Ivan ruwaard, treedt aan het hoofd van hef bestuur van Brabant. Matthias, in bet land gebaald om Oranje lo neutialisoeren, kan hij tot zijn speelpop maken. Zijn ver trouwde vrienden, Marais, Liesvelt, wor den gekozen in den Baad van State. Do oersto unio van Brussel wordt door een tweede vervangen, die de Pacificatie in (den zin der verdraagzaamheid interpre teer! De onderteekenaars verbinden zich, nueli ben. die de katholieke kerk verla ten hebben, noch hen die baar getrouw zijn gebleven, gewold aan te doen, Ie be- leedigen of to benadeelen. Zal Oranje sla gen in zijn grooto lev en vloeiNederland te vereenigon door cr den geloofshaat aan handen to loggen? Bet beeft niet mogen zijn: zijn gedachte is don lij'd vooruit geweest. Noch de Cal vinisten, noch de katholieken bobben haar aanvaard. Aan een tekort van don breidel, dien, in elk staatsverband, burgerzin, in stinct van poli'iek behoud, den goJsf1iunsti- gen hnrlslochton dienen aan te leggen, aan oen 'e slappen staalswil, is Oranje's ge neraliteit te grondo gegaan. Niet aan in- compatibiliteit tusschen Waalsche en Dict- sclie bevolkingselementen: men heeft toon laliooze Dietsche goede katholieken en een groot aantal felle Calvinisten van Waa. sche afkomst gekend. Toen de Pacificatie geteekend werd, be stond er in liet Zuiden geen eigenlijk ge zegde protostanische partij. Wie daartoe in 1566 behoord had, was óf ter dood' gebradit óf uitgeweken. Wel bestond er, onder do lagere klassen der tijdens den oorlog met bet Noorden in haar welvaart sterk getroffen steden, een „patriatscho" partij, dio Oranje's komst mot terugkoor der welvaart vereenzelvigde. In 1576, om de bijeenrocping van Staten-Goneraal, in 1577 om de uitaoodiging aan Oranje door te drijven, liad zij zich tegenover haar tegenstanders: adel, patriciaat en geeste lijkheid in een revolutionaire houding moe ten plaatsen. Zij bad een natuurlijke be- I, II on 111 kwamen resp. voor in ons blad van 11, 12 on 13 April j.l. Geautoriseerde vertaling naar het Engelse!) van Molly Thynne door A W. v. E.v K boefte aan energieke leiding en vond deze gereedelijk hij dc terugstroomende Calvi nistische ballingen, anli-Spaansch bij uit stek. Do Calvinisten werden er door ver sterkt in don waan, dat zij in het Zuiden alles konden wagen. doen, om te verhinderen dal Acrschot hemzelven gevangen nam, Oranje dien mededinger door Calvinistische werktuigen te Gent in do boeien bad moeten laten slaan, hadden die handlangers Iegelijk de geliecio, Iromv-kaiholieko burgeraristocia- lie van Gent van het kussen ges to aten. Do regoeringsvorm dc. stad was voortaan de demagogische dictatuur. Weldra is, in strijd met de Pacificatie, een Calvinis tische gemeente georganiseerd. Do nieuwe magistraat Uogmt met de preek toe (e slaan, maar weldra zet zij den tweeden, uood- lotligen slap en verbiedt de mis. Men dringt de kerken binnen, ontdoet ze van kiuiSen en beelden, maakt ze met de uil- kwast tot den CalvinisUscben ocredknat geschikt. De meerderheid laat, uit papen en Spanjplenhaat, do min lerheid begaan. Zij volgt haar zelfs (want de gchcelo bur gerij is gemilitariseerd) op expedities naar buiten. Met wapengeweld worden achter eenvolgens Kortrijk, Ilulst, Brugge, leper, Aalst, Eccloo, Dendermondc, Dein/.c, Oudenaarde, Mcenen gccalvmisccrd. Een nieuwe orde op den oeredienst te stellen is, wettelijk, aan SLatcn-Generaa! voorbe houden, feitelijk wordt zij bier door één der belanghebbende partijen ingevoerd op revolutionaire wijze. Zóó was liet inlertij'l in bet Noorden ook geschied; maar Vlaan deren lag mlcl in bet Noorden Er schuil den bier heel wat meer tegenwerkende krachten. liet behoud der generaliteit was er aan gelegen, dat oen religievrede, door do Statoii-Generaal op te leggen, Let ver loop kwam stuiten. Oranje beeft cr bet ontwerp toe inge diend, dat bij de katholieke meerderheid een soort excuus maakt voor het drieste optreden dor Gentenaren Terwille der een heid tegenover don landsvij.md heeft men don hervormden «eredienst te dulden tel liet God hohago, gelegenheid lot een al gemeen© nationale kerkvergadering te geven, die, de beide parlijon in vrijheid gehoord, bpsluito. In afwachting worde vrijheid van oeredienst toegestaan, waar minstens honderd gezinnen, één jaar ter plaatse gevestigd, haar aanvragen, of in kleine dorpen, do meerderheid. De ma gistraat verdeelt de kerkgebouwen. In Vlaanderen worden de bizon d'ero rege lingen, door de Conische Calvinisten af gekondigd, te niet gedaan; de afgezette magistraten worden daar hersteld, do ge vangenen losgelaten. Men kan niet zeggen, dat Oranje zich hiermede op het standpunt stelt, dat do moderne staat tegenover de kerkgenoot schappen pleegt in te nemen,Wanneer de kookvergadering bet wil, zal de vrijheid te niet moetan gaan. En zij behoort het te willen, volgons Tronie, maar evengoed vol gens Oalv'ijin„quiconque souiiendra", had deze geschreven, ,,qu' on fait tort aux hérótiques los punissant, se rendra com plice d'un tel crime". Oranje begrijpt, dat die gansclio, de beide partijen omvattende, kerkvergadering, een hersenschim is en hoopt, dat de voorloopig opgelegde toleran tie door de ervaring van haar noodzaak on verdiensten, zich bestendigd moge zien. De Statan-Geineraal evenwel durfden liet ontwerp niet zonder meer aannemen. Zij zonden bet naar de provinciën, waar bot bijna nergens instemming vond. Te Ant werpen, sedert don slag bij Gcmbloux Oran- WOENSDAG, 19 APRIL 1933. No. 20315. je's verblijf, beeft hij den geloofsvrede ten uitvoer kunnen doe-: leggen; in Augustus 1578 worden er den Calvinisten gebou wen tot uitoefening van ban ceredienst ingeruimd, lletzdfde geschiedt te Leeu warden en in de Groninger Ommelanden. Utiechl verwerpt op drijven der kapittels, hoewel eonigc edelen vóór de aanneming stemmen; in Gelderland ijvert Jan van Nassau voor de aanneming, maar krijgt de Stalen van bet gewest niet mede, waar op de hervormden zich möt behulp van troepen in het bezit der kerken stellen; in Holland en Zeeland w- ischl men Je invoering niet en En de zuiver katholieke gewesten evenmin. Vuur en vlam spuwen je ware de generaliteit iniet te redden ge weest, en zonder anje is bet Noorden niet te gronde ge0aan. Oranje Heeft de kracht, die het Noordon, met afstooling zelfs van verdachte buileniandsche hulp, ontwikkelen kom, niet vermoed. Evenmin de grooto toekomst van den republikein- schen slaalsvorm, dien bot nimmer zijn bedoeling geweest is. te vestigen. De ge ünieerde provinciën ah groote mogendheid, hij heeft zo in den droom niet gezien. Slaat liij dan wel als vader bij Je wieg van ons natcmaal beslaan? Ongetwijfeld ja. Van hem is de gedachte, dat in dezen boek van Europa bet godsdienstig vraag stuk niet op to lossen viel dan door bur- gcrlucht en met toepassing van godsdiensti ge verdraagzaamheid Ons volksleven heeft vroeg aandeel gehad aan een gedachte, die g rooter was dan liet Holland, grooter Jan do Nederlanden van zijn tijd, die Europa veroverd beeft en nog altijd een koste lijk gedeelte van ons geestelijk bezit uit- Prins iWillem 1 naar bet door Adnaan Thomubz Key geschilderde portret in liet Mauritsbuis te 's Gravenhage. 54) Wat verlegen bood bij zijn geschenk aan miss Allen aan. Hij' bedacht, dat hot lang geleden was, sinds hij dergelijke din gen gedaan bad en bot geschenk schoen cr op een of andere manier den nadruk op te leggen, dat noch bij, noch degene, voor wie bel bestemd was, meer in hun eerste jeugd waren. Maar miss Allen was niet zoo overdreven gevoelig en toonde dui delijk haar oprechte blijdschap. Zij belde om vazen en schikte de bloemen zclt met de waard oeroude zorg van iemand, die er werkelijk van houdt. Fayro koek naar haar, terwijl zij door de lcdijke hotel kamer liep en kwam tot de overtuiging,, dat Graycross een prettig lïuis moest zijn om te bewonen, en zijn eigenares een hoogst aangename gastvrouw. Zij was juist met de laatste bloemen bezig, toon de thee word' binnen gebracht. „Wilt u inschenken, mr. Fayro?" vroeg zij op baar besliste manier. '„Veel molk en geen suiker voor mijl, als bot u blieft." Zij verdween in de aangrenzende kamer met de handen vol panieren en oude bladeren, en kwam terug met een groote bruine doos, „Na dc thee zullen wo dit eens be kijken," zei ze, terwijl zij plaats nam en de resultaten van haar werk bekeek. „'Och, wat ziel de kamer cr- nu heel anders uit. Do/.c bloemen" doen echt aan buiten do Gtonlscho Calvinisten. Slechts godde- loozen kunnen de afgoderij beschermen, zegt Datheen: Oranje, die van godsdienst gelijk van kleed verandert, bekommert zich slechts om den Slaaf en maakt van de nuttigheid zijn God. Gent Jj-o.Iiooit een Genèvo te worden, bet juk der generali teit ai te werpen. Do woede der Gentenaars plant zich naar Atrecbt, Doornik, Valenciennes en Itijscl vooa't en veroorzaakt daar oen krachtige katholieke reaclie. De Unie van Atrecbt maakt, ter beveiliging van den opstand, die van Utrecht noodig, welke door Oran je zonder ingenomenheid wordt aanvaard'; liever had bij gezien, dat, wat er nog van do generaliteit overbleef, zich zoo vastberaden aaneensloot, dat er aan geen Noordelijke Unie behoefde te worden ge dacht. Zooals aanhoudend sinds 1569, spe culeert hij op Frnusche hulp; maar eerst de dagion van Hendrik IV zouden be wijzen, dat bovenal Frankrijk de nuttige bondgenoot van een opgestaan Nederland kon zijn. Thans levert de practij'k van 's Prinsen gedachte nog niets op dan de betrekking tot A'njou, die een nietswaar dige blijkt, tegen Parma een genie. Parma jaagt do organen der generalitaiL-van Ant werpen inaar Holland op en doet liet ge bied van den opstand tot dat der geünieer de provinciën samenkrimpen. Dit proces is in vollen gang, wanneer do Prins ver moord wordt en de gebeele moord heeft bet nauwelijks meer beïnvloed. Met Oran- maakt. liet is in de sfeer van vrijheid cn verdraagzaamheid alleen, d.at Neder land zal leven; moesten deze ten ander gaan, al bleef er een Amsterdam aan bet IJ en eon Botterdam aan de Maas liggen er zou geen geestelijke persoon Nederland meer bestaan. Dat Oranje's gedachtenis ons ontroert a.s geen an lero het vermag, spruit uit onze edelste aandriften voort; voor geen Maurits, geen Oldenbarncvelt willen wij dezen nalionalen held, die zijn opofferend leven op zoo hoog geestelijk peil bief, ruilen. Hij overschaduwt onze geschiedenis met een beschuttend lom mer, waaronder wij, Nederlanders van thans, nog allijd onze voeten kunnen af zweren en elkander de honl reikten. Moge het, ondanks noodzabelijken meeningsstrijd, waartoe 1933 ons oproept, niet worden vergeten. lagen, ontmoette zij andere bezoeksters, die, toen zij weer in het café terug kwam, inmuJcls weg gegaan bleken te zijn. De juffrouw infoimeerde eens bij het café- personeel en toen kwam uit, dat de juist vei!rokkenen goede bekenden in dat café waren. Men besloot eens te wachten, tot deze bezoekers terug kwamen, om dan de politie te waarschuwen. Dit is dezer da- een gebeurd en de politie beeft beide be zoeksters en den man, die in hun ge zelschap was, meegenomen naar het bu reau aan dc Groote Pnuwcnsteeg. Bij fouil leering werd op een van de vrouwen, n.l. mej. II. G., een van de vermiste ringen gevonden. Hel was opgevallen, al.lus de N. R. C., dat de meneer, tijdens het overbrengen naar liet politiebureau, telkens getracht had, iets weg te moffelen. 'Op hem werd niets ge vonden, maar al heel gauw kwam iemand .op bet bureau een ring deponoeron, wel ken liij_ had gevonden op den Coolsingel, vlak bij bot bewuste café. (Iet bleek do andere gesloten ring zijn. De aangehou den man, de 30-jarige winkelier C. M. K. uil Den Haag, viel toen door de mand cn bij vertelde den ring van nroj. Cr. lo hebben gekregen. Hij had don ring op weg naar liet politiebureau weggegooid. Ook de juffrouw heeft een volledige be kentenis afgelegd. Beiden zijn opgesloten. Donderdag, 20 April 1933. 'Hilversum, 296 M, A.V.B O.-Uitzendiiig. S u. Gramoifoonpïnlen. 10 u. Morgen wijding. 10.15 u Gramofoonplaton, 10.30 u. Concert. Mevr H. Zuideina, piano; Elis. to BokhorstKoSkmcijer, sopraan en Egl>, Veen, begel. II u. Knipcursus kinderidee- ding. 11.30 u Vervolg concert. 122.15 u. Omroeporkest onder leiding van N. Treep en Gramofoonplaton. 2 30 u Gramofoon- plalen. 3 u. Naaicursus 3.45 u, Gramot- foiQ-nplalcn, 4 u. Voor zieken cn ouden van dagen. 4.30 u Zang door Sissy Kalker, Egb. Veen, pinnohcgcl, 5 Verhalen voor groote kinderen. 5.30 u Omroeporkest on der leiding van N. Treep. 6 3C u. Spoad- praalje II. Hollander. 7 u Verkiezings- fedovoeringen, 7.30 u Engclsche les Fred Fry. 8 u. Vaz Dias 8.10 u. Gramofoon- platen. 815 u Uit bet Concertgebouwf Brahmsconcert onder leiding van dr, \VL Mengelberg, Oomcerlgebouworkest, Man- menzanavereen, „Apollo" en Durigo, alt. In de pauze: Gramofoonplaton. 10.30 u. Kowacs Lajos en zijn orkest. 11 u. Vaz Dias. 11.10—12 u. Vervolg Kovacs Lajos. denken. U hebt Londen uit bet venster gejaagd', mr. Fayre." „Zoo gemakkelijk is Londen niet lever drijven, vices ik. Ik snak er naar om cr vandaan lo komen. Het is een goede slad voor jonge menschen, maar vooi mensehen als ik is ze wat overstelpend druk. Zooveel uit den ouden tijd, schijnl verdwenen cn bet leven schijnt in dien korten tijd verbazend rusteloos te zijn ge worden. Ik geef toe, dat bet gedeeltelijk door bet contrast komt. De Oost is ru moerig, maar men doet er alles op zijn gemak. Ik kan mij niet vlug meer be wegen." Zij knikte begrijpend1. „Ik weet, wat u bedoelt. Het gaat mij net zoo. Ik heb mijn leven tusschen plan ten en dieren doorgebracht, en ik begin nu te begrijpen, hoe langzaam en zeker de natuur voortgang maakt. Al het andere schijnt tegenwoordig allesbehalve langzaam te gaan en ontstellend onzeker. Zoo voel ik bet tenminste, maar ik heb vandaag Piccadilly ook minstens een half dozijn keeren overgestoken, en liet verwondert me, dat ik nog leef. Zoodra ik bier klaar bon met mijn zaken, ga ik naar huis terug. Wat zijn uw plannen, nu u voor goed in Engeland terug bent?" „Mijn ideaal is een klein plaatsje ereens buiten, juist groot genoeg om er eenige vrienden te kunnen logeeren en een stuk ot wat honden te houden. Als het Iran, nu en dan wat te vissollen. Dan onder houd ik mijn tuin en schrijf een sonrber boek over Indië." „Zult u ei oh dan niet eenzaam voelen?" „Voelt u zich eenzaam?" kaatste Fayre Icrug. Zij lachte, „Neen, dat moet ik erkennen, maar u moet bedenken, dat ik oen klein dorpje bij de band heb, en ik zit in alle moge lijke wonderlijke kleine plaatselijke comite's cn dergelijke dingen. U voelt er niets voor om don steun cn toeverlaat van den vi caris te worden, veronderstel ik." „Niet precies, maar ik twijfel er niet aan, of cle monscbonvrienden in de buurt iels voor mij lo doen zullen vinden, ik heb nog nooit iemand' onmoet, die, daar aan ontkwam." die zullen u wel vinden, stemde nuss Allen vroolijk toe. „Toen ik Groy- cross kocht, z.oo lang geloden, dat ik cr maar liever niet aan denk, maakte ik een aardig programma voor mij zelf op. 's Winters op vossenjacht, gaan en 's zo mers tuinieren en tennissen. Ik zag mij zelf langzaam naar een gezonde, vriende lijke zelfzuchtige ouderdom drijven,, maar voordat ik er" een jaar was, hadden de plaatselijke bemoeiallen mij al te pakken. En u bent gemakkelijker te vangen dan ik." „Daar ben ik nog zoo zeker niet van," verklaarde Fayro streng. „Ik wel. U behoort tot degenen, die geen kind kunnen zien vallen, zonder de straat over te steken en het op te rapen. U zult geen kans hebben." Fayre bloosde, toen bij den sclialkschcn glans van baar oogen zag. «Kijk maar eens," ging zij onbarmhartig voort. „Hoe lang bent u nu.al terug?" GEMENGD NIEUWS- Lang gewacht cn stil gezwegen..... Den dief tenslotte toch gekregen. ■9p 26 Maart heeft oen bezoekster van een café aan den Coolsingel te Rotter dam op hot toilet twee gouden, met dia mantjes bezette ringen laten liggen. Hoe wel zij al heel spoedig merkte, dat zij baar sieraden kwijt was, bleken de kost baarheden toch al verdwenen te zijn. 'Op bet ogoenblik, waarop de juffrouw van de cafézaal nara bet toilet terug liep, om te gaan kijken, of baar ringen daar nog „'Ongeveer drie maanden," antwoordde h'ij zachtzinnig. „En u zit al tot over de ooren in die zaak van John Leslie. En zoodra dat voor bij is, vindt u wel weer iemand anders, die in moeilijkheden zit." „Dat is geen opwekkend vooruitzicht voor iemand, die terug is gekomen om welverdiende rust te genieten," wierp hij togen. „Dat is bet noodlot van alle menschen, die niet aan het oen of ander gebonden zijn," verzekerde zij hem levendig. „Weet u niet dat de oude vrijster en de jong gezel aan do genade van hun vrienden zijn O* "geleverd? Ik spreek uit persoonlijke ondervinding.", „En u geniet er voortdurend van," viel Fayre in. Nu was het miss Allen's beurt om te blozen. „Wel, het houdt mij bezig en bet weer houdt mij misschien een zelfzuchtige, twist zieke oude vrouw to worden." Zij trok de brivendoos naar zich toe cn maakte ze open. „De privaatbrieven, die er bij zijn, liggen heolomaal onderaan," zei ze, verscheidene bundels oplichtend, dje blijkbaar rekeningen en kwitanties be vatten. „Zegt een van deze namen u iets Zij overhandigde hem een pakje brie ven en hij doorliep ze met de snelheid van iemand, die gewend is papieren te behandelen. De meeste er van schenen oude uitnoodigingen te zijn. Waarom mrs. Draycott ze had bewaard, was moeilijk te zeggen. Waarschijnlijk was zij te lui Huizen, 1875 M. 8-9.15 u. KR.O. 10 u. N.C.R.V. 11 u. JC.R.O. 2—11.30 u. N Ü.R.V". 89.15 en 10 u. Gramofoonplaton 10.15 li. Morgendienst onder leiding van ds. G. W. v. Detli, 10.45 u. Gramofoonplaton;. 11,3012 u. Godsd halfuur. 12.15 u. Orkeslcomcert en Gramofoonplaten. 2 u. Gramofoonplaton. 33.30 u. Vrouwenhalf uur. 4 u Bijbellezing door ds K. J. vk d. Berg met muzikale medewerking. 5 u. Liederenredtal door mevr. Cbra de LangeVan Rijn, mezzosopraan. 5.45 u. Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 u. Causerie door dr. J. C. v. d. Does. 6.45 u. Knipcursus. 7 u Verkiezingsredevoering, 7.15 u. Afgestaan 7.45 u. dito. 8 u. Oaril- lomconcert door J. Vincent met medewer king van bet muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" onder leiding van D. G. La.nk- iioorn, 9 u. Ouderuurijo 9.30 u. Johanna van Orleans van Ilcinr. Hoffmann met medewerking van de Marmenzangvereaa. „Gomcordia" onder leiding van II. Tobé, Mevr. J. DetttdrïchsZalsman, sopraan, II. Koning, bariton, II. O v. d. Hoog, piano. 10.15 u. Gramofoonplaten. 10.3011.30 u. G ramoif oonplaten. gewee.t om ze uit te zoeken en had zij zo achteloos bij de andere papieren in de doos gedaan, maar zij waren in zoo verre van nut, dat zij eenig licht wierpen op de menschen, met wie zij gewoonlijk om bad gegaan. Fayre merkte op, dat een duidelijk Joodsch tintje over de meeste handteeke- ningen lag. waarvan een of twee in de stad welbekend waren. Hij teokende er eeni ge in zijn zakboek op en besloot Grey naar hen te vragen. Naarmate miss Al ien de doos ledigde, werd zijn lijstje groo ter, maar zelfs de enkele privé brieven, die hij zorgvuldig van het begin tot het einde las, in de hoop ten minste een of andere toespeling te vinden op mrs. Draveolt's particuliere zaken, brachten geen ficht. Er waren verscheidene pakjes foto's, waarvan enkele van een hand teek en in wa ren voorzien, en andere van onderschriften, maar zij deelden noch Fayre, noch miss Allen iéts mede, „Dat is alles," zei zrf eindelijk, terwijl zij den stapel papieren weer in de doos begon terug te leggen. „Ik vrees, dat zo van '•et veel nut zijn." Fayre stond op om haar te helpen. „Zij hebben mij toch een lijstje na men bezorgd, die van nut kunnen blijken en wij weten nu tenminste, in wat voor kringen zij zich bewoog. Misschien kan een van die menschen ons wel vertellen, of er iemand was, die reden had vertoornd op haar te zijn." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5