DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. ij itcit' Dinsdag 13 Juni 1933. in hef paieis van den koning Aspibin- 86ste Jaargang. No. 20360 Tei. No. 68103, 68617 en 68923.' BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Posfreken'nn No. 5311. BU11 EN LAN IJ. De openingszitting. Redevoeringen van den Engelschen koning en van MacDonaid. Nederland heeft zitting in het bureau der conferentie. Heden wordt aangevangen met de algemeene debatten. Onder zeer groote belangstelling heeft belangstelling en de grootste opmerlczaam- do koning van Engeland gistermiddag de economische wereldconferentie, d'io gehou den wordt in het nieuwe gebouw van het Geologisch Museum m Ztficl-Kensmgton, geopend1. Tegen half drie begon zich de conferen tie-zaal te vullen. De diplomaten namen rechts in dto zaal1 plaats, terwijl het nnd- den gevuld wordt door de 168 vertegen woordigers der 66 deelnemende mogend heden met hun deskundigen en assistenten. "Rondom de gedelegeerden aan weerskanten van de zaal zijn de plaatsen voor de .'400 journalisten uit alle landen ter wereld', die de conferentie zullen verslaan. Te drie uur precies wordt het stil m de zaal1. Vaag dringt van buiten het gejuich van d'o menigte'door, waaruit blijkt, dat de koning met zijn gevolg is gearriveerd. Het is ruim drie uur, als koning George h'et woord neemt om de conferentie te .openen met de volgende rede: Mijne hoeren. In dezen tijd van alge meene economische depressie begroet ik u met een gevoel van diepe verantwoor delijkheid in dit land. De geloof, dat dit de eerste maal in de geschiedenis is, dat een souverein (hieerscher bij de opening van een conferentie van alle staten der wereld1 als voorzitter optreedt. Ik wensch mijn bevrediging er over uit te drukken, dat een dergelijke vergadering mogelijk was en spreek als mijn verwachting uit, dat dit algemeen streven tot resultaten zal leiden. Zonder den Volkenbond en zonder de idealen van den Volkenbond betwijfel ik, of deze groote vergadering ooit gehouden had knunon wordten. Met gxoote ontroering zie ik om mij deze representatieve vergadering, die zoo groot schijnt, docli die een veel grootere -idee vertegenwoordigt, n.l. de hoop en de verwachting van de geheele wereld. De wereld verkeert in een vorontrustenden toestand en voor u, die thans met het werk van den wederopbouw begint, is de taak zwaar. Zij kan slechts met goeden wil en door ernstige samenwerking word'en vervuld'. Ik erken ten volle den omvang van de taak van deze conferentie. Maar er zijn teeicenen van den oprechten wensch om lol overeenstemming te komen,, die mij met la, .p vervullen. Alle naties lijdon aan een g nieenschappelijko kwaal. Dit blijkt slechu ,i! te duidelijk door het voortdurend stijgen an het werkloosheidscijfer. Tegenover een crisis, waarvan wij allen te lijden hebben, doe ik een beroep op u allen om voor bet hoogste wolzijn der geheele wereld samen te werken. Het kan niet builen het vermogen der menschheid liggen om de groote bronnen der wereld zoodanig te gebruiken, dat zij clen inato- rieelen vooruitgang der beschaving veilig stellen. Deze bronnen zijn met vermin derd1. Integendeel zijn door uitvindingen, ontdekkingen en organisatie de mogelijk heden zoodanig vergroot, dat door -clen overvloed' der productie" zelf nieuwe we gen zijn geschapen en tegelijk met dezen vorbazingwekkenden mnterieelen vooruit gang is een nieuwe erkenning ontstaan van de wederzijdsclie afhankelijkheid der naties en de waarde van hun samenwer ken. Thans beslaat de gelegenheid1 dit nieuwe bewustzijn van de gemeenschappelijke be langen der monsclüioid1 uit te buiten, m het vaste geloof, dat dc onderlinge dis cussies op d'eze caoferentie de eerste stap op den juislen weg zullen zijn. Ik zal uw besprekingen met de grootste hoid volgen en -ik hoop vurig, dat het resultaat van uw arbeid1 de wereld zal terugbrengen op den weg van de wel vaart en den geordonden vooruitgang." Nadat de koning van Engeland zijn rede voering liad beëindigd, begeleidden Mac Donald, sir Eric Drummond en Avenol Z.M naar buiten, Hierna hield premier Mac Donald zijn openingsrede in zïj'n kwaliteit van president der conferentie. Hij zeide o.m., dat de taak dezer conferentie buitengewoon be langrijk is, dat de conferentie met autori teit kan spreken als geen haror voorgang sters. Vervolgens wees hij op de schade, welke de internationale handel in den loop der laatste jaren heeft geloden. Hij lichtte een en ander met c'ii'fers toe. Deze toestand kan niet langer voortduren. Overgaande tot de kwestie der oorlou» schulden zeide hij, dat deze als eerste moet worden behandeld en als eerste hin- derpaal uit den wég rnoet worden geruimd. De regjeüng der oorlogs schulden is oen logisch gevolg van do overeenkomst van Lausanne en, aldus Mac Donald, de over eenkomst van Lausanne mag onder geen omstandigheden te niet gaan, maar moet worden nagekomen. Vervolgens wees Mao Donald erop, dat reeds in de overeen komst van Lausanne de afzonderlijke richt lijnen voor de regeling der ood'ogsselrulden ztijn, aangegeven. D'o taak der conferentie resumeerende, zeide Mac Donald, dat deze beperkt moet worden tot datgene, waarvoor de regeerin gen verantwoordelijkheid op zicüi kunnen nemen, zoodat zlij gemeenschappelijk kun nen handelen. De conferentie beëindigde haar openings zitting met het nemen van eonige teclhni- sdie maatregelen. Eerst werd oen com missie benoemd voor het in ontvangst ne men der geloofsbrieven, welke na een korte pauze rapport uitbracht. Op voorstel van den president der confe rentie Mao Donald werd daarop het bu reau der conferentie samengesteld. Het be-1 slaat uit een vertegenwoordiger van ieder dor volgende siaten: Argentinië, China, ïsj'ccho Slowakije, Frahkrijk, Duitsd'ilaud, Engeland, Hongarije. Itqjlië, lapan, Mexico, Nederland, Spanje, Zweden, Amerika, Rus land en Canada. Mac Donald heeft oen vertegenwoordiger van ieder dor in liet bureau opgenomen siaten uitgenoodigd voor een particuliere zitting, welke onmiddellijk na de ope ningsbijeenkomst zou worden gehouden. Hierna werd do conferentie verdaagd tot hedenochtend half elf. De leidor der Amedkaahsohe delegatie ter economische wereldconferentie, staats secretaris IIull, heeft Maandag in een pers conferentie o.m. verklaard, dat Amerika geen verrassende voorstellen ter conferen tie zal indienen, zooals vaak bij geruchte werd beweerd. De president van de 'Rijksbank, dr Scliadht, heeft Maandag oom onderhoud ge had met Montagu Norman, den .gouverneur van de Bank of England. Hierbij zou Mon tagu Norman Zijn Duitschon collega -op de hoogte hebben gesteld, vans den stand dor onderhandelingen betreffende de sabilisee- ring der valuta, welke gevoerd wordt tus- schen Engeland, Frankrijk en Amenka en mogelijk ook betreffende de kwestie der oorlogsschulden, terwijl dr. Schacht de kwestie der Duilsche schulden zou hebben aangesneden. Volgens bericht in de bladen zou ook Huil een onderhoud hebben gehad "met dr. Schacht Het bureau dor conferentie heeft giste renavond aenige belangrijke besluiten ge nomen voor de hespo-ediging van de afwik keling van het program der conferentie. Op initiatief van Mac Donald werd besloten de algemeene beschouwingen zoo mogelijk reeds Donderdagavond te beëindigen. Om d;t te bereiken zullen bij de algemeene beschouwingen slechts dje vertegenwoor digers aan het woord komen, die belang rijke vooretellen hebben in 'fo dienen. Hun redevoeringen zulten worden beperkt tot den duur van 10, hoogstens 15 minuten De andere landen, die geen belangrijk© voorstellen gereed hebben, zal worden ver zocht hun verklaringen schriftelijk te doen ojxlat deze aan de deelnemers der con ferentie kunnen worden rondgedeeld. Ten slotte werd besloten, terstond twee of drie commissies in te stellen, die reeds Don dc-rdag of Vrijdag met hun werk kunnen aanvangen en de details van de ingediende voorstellen kunnen behandelen. Vandaag zullen liet woord voeren, de Amcrikaansche gedelegeerde Hull, de Fran- sclie minister-president Daladier, de Ita- liaansche minister van fina.no ën Jung en de leider der Japansclie delegatie, graat Isjii. Uit het feit dat do algemeene beschou wingen worden geopend door de Amcri kaansche en Franscibe vertegenwoordigers "eidt-do pers af, dat do conferentie zich au den aanvang af zal bezig li ouden iet hot valuta-vraagstuk. Een Liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. Naar het Engelsch door W. H. 0. E, 20) „Als men iets aan twee rnenschon ver telt, duurt het tweemaal langer dan wan neer men het aan óén zegt want dan hooft men geen twee verschillende verhaal tjes te vertellen." „Ga heen, Fadrique," zei Don Jan, „en doe do dtur dicht." Toen de dwerg zag dat Fadrique de deur uit was, verzocht hij Don Jan naar do andere zijde van de kamer te komen. „Zijn majesteit droeg mij op uw door luchtige hoogheid te zoggen dat hij u ver trouwelijk over een paar zaken wenscht te spreken, dat hij spoedig na het sou per hier zal komen en u verzoekt dan alleen te zijn." „Ik zal zorgen dan hier te zijn en alleen." „Uitstekend, uw hoogheid1. Maar nu is 'er nog iets, en wel iets Jieel anders, dan Wat ik u zooevcn zei, aangezien het voor den koning geheim moet blijven. Een dame legde een brief met twee witte anjers op uw sclirijltafel. Indien u daarop cemg antwoord hebt, zal ik het overbrengen." „Ik lieb eï geen antwoord1 op," ant woordde Don Jan streng. „Zeg aan de dame, dat ik den brief ongelezen heb verbrand. Ga nu heen, Adonis, en als je Iner weer komt, breng dan geen bood s du p,i r van "ouwen Fabr qin-l* Uverzicht van de conferentiezaal, tijdens de openingsrede van den Engelschen minister-president Ramsay Mac Donald1, bij de economische wereldconferentie te Lon den. OOSTENRIJK. Maatregelen togen de nat. socialisten. De bondsminislcr van oorlog heeft een. verordening uitgevaardigd', waarin aan diegenen, die tot liet leger behooren iedere activiteit voor de nat. soc. partij of der- zelver bestuur on org an en'wordt verboden. Dit verbod geldt zoowel voor den dienst als buiten dienst. Naar semi-officicel wondt medegedeeld, zou de „Deutsche SoMatonbund" worden verboden on een redes buitenlanders wor den uitgewezen, die bij d'e nat. soc. partij in dienst zijn en die geen regelmatig be drijf uiloefonon in Ootstenrijk. De verschil lende lokaliteiten der nat. soc. partij te Ween en zijn reeds gesloten. Volgens berichten uit Innsbruck zou hel Bruine Huis aldaar aan do Iloimwehr zijln toegewezen. Volgens een ander bericht zijn in de nabijheid van Innsbruck 200 lielscho machines in beslag genomen. De bij de vervaardiging daarvan betrap te personen, nationaal socialisten, zijn gearresteerd. Alle vereenigingsbureaux dor nat. soc, partij zijn doorzocht en worden gesloten, evenals liet Adolf Hitler buis te Weanon. Te Weencai zijln verscheidene helsche machines gevonden. In de universiteit van Graz zijn ongeregeldheden voorgekomen, waarop de universiteit werd gesloten. De landsinspecieur Habiclit is gear resteerd. Vanmorgen can half vier word gemeld,'* dat alle nat. soc. leiders, behalve de landsleiding, gearresteerd waren. BULGARIJE. Macedoniër vermoord. Bh het verlaten van de Nationale Bank te Sofia werd gistermiddag de chef de bureau Baeff. op straat doodgeschoten. De moordenaar kon na een langdurige klop jacht worden gepakt. Bij zijn arrestatie pleegde hij zwaar verzet. Hij gooide nog een bom. Ten slotte is bet politiebeambten gelukt hem te overmeesteren. De dader is iid van de Irnro. Door dezen nieuwen Macedoniërsmoord zijn in-de laatste drie weken 12 dooden en zeven gewonden te betreuren ais slacht offer van Macedonische aanslagen m So fia en in de provincie. SPANJE. Azana vormt een nieuw kabinet. Do vroegere premier Azana heeft gister avond laat, niet zonder moeite, het nieu we kabinet gevormd. Dit is als volgt sa mengesteld Minister-president en mimsler van oor log, Azana; binnenlandsche zaken, Cam- res; builenlandsoho zaken, Bios; financiën, Vinnalas; onderwijs, Barnes; justitie, Al- hornoz; marine, Compalys; arbeid, Gaba.1- lero; landbouw, Domingo; openbare wer ken, Prieto. Nieuw gevormd werd liet tot dusverre met het ministerie van landbouw verbon den ministerie voor industrie en handel, dal Francy Roca op zich zal nemen. Nieuwe minister zijn: Vinuales, Barnes, Compalys, Francy Roca. Laatstgenoemde is bid van de federalistische partij, die tot dusverre niet in het kabinet was vertegen woordigd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de samenstelling van het ka binet precies dezelfde is als van liet vo- worden gestild door 1 rige. Men verwondert er zich algemeen over, dat, daar geen samenwerking met do radicalen is bereikt, de president der re publiek thans aan Azana toeslaat, wat blij Zondag nog aan Prieto bad geweigerd. Men is van meening, dat dto regeeringscrisiS een merkwaardig verloop heeft geiiiad en dat het vaststaat, dat de president der re publiek, oorspronkelijk hel voornomen bad essentieel© wijzigingen door te zetten, maar dat dit hem niet is gelukt. OniNA. De wapenstilstand. Er is voldoening over het feit, dat Chi- necsche troepen terug zijn getrokken ten zuiden van de linie LoctaiYensjing over eenkomstig het wapenstilstandsverdrag. De lapansche troepen zijn naar den Grooten' Muur teruggetrokken, die de grens vormt tusschen Noord China en Jehol. Een ge deelte van een afdeeüng uit Tamato is reeds teruggekeerd, terwijl de hoofdgroep, welke zich tlians in Tangsjan bevindt, hier spoedig wordt verwacht. ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De commissie togen den arb eld'3- dienstplicht. De commissie voor de effectieven heeft met groote meerderheid van stemmen be sloten, dat de arboidsdienstphcht niet toe laatbaar is. Up Engelsch voorstel wordt de geheele militaire vooropleiding der jeugd ingere kend bij de effectieven der afzonderlijke landen. De Duitsche gedelegeerde verklaarde zich" tegen de voorstellen. Hij zeide, dat de economische wereldconferentie een ge sel 'Me plaats is orn deze aangelegenheid te bespreken. 'Op Fransch voorstel werd besloten dat de staten, die geen verplichte militaire voor opleiding hebben, een iets hooger effectief zullen mogen hohlwn. BINNENLAND. v\ „Dus heeft uw hoogheid den brief ver brand zonder hem te hebben gelezen?" „Ja Fabrique!" „Dat spijt me," zei de dwerg zachtjes. Eenige oogenblikken later Iieersoivte er diepe stilte, want iedereen was vertrok ken, en Dolores was alleen, opgesloten m de ldeme kamer. Hoofdstuk Ff. Reeds lang voor het tijdstip, waarop dc koning, de koningin on Don Jan van 'Oos tenrijk in de troonzaal van het paleis zou den komen, was zij met hovelingen en an dere genoodigden gevuld, terwijl de gangen en vestibules, die.daarop uitkwamen, bijna even vol waren. Hoewel het buiten koud was, heersdhte er in de zalen een zonier- tcanpcratuur als gevolg van de duizenden groote waskaarsen, die brandden in kroon luchters, in armblakers tegen d'e muren en in hooge kandelaars, die in alio hoeken stonden. 'Overal scheen het zachte, geelach tige licht, terwijl de geur van was, die in de lucht hing, meer deed denken dat al deze menschen in een ruime kathedraal waren samengestroomd1 ter bijwoning van een pleriktigen dienst, dan aau de verwel koming van een overwinnend1 krijgsman, in een troonzaal. Tusschen dte h'oogo Moorsch'e vensters was geweven behangsel gespannen, dof van kleur en rijk bewerkt. Daarboven verhief zich puntig toeloopend©, het gewelf, ver sierd' met fantastisch bewerkt Moorseh pleis terwerk, dat deed denken aan de room kleurige- kuivn van co'vet. dm dunr iten a mi 5'rl 'ïi t 4 M li u i* Km hier pechtstandig en elders weer als stoi- regen vlug voorwaarts gedreven, om dan weer in haar val uiteen te spatten m dui zenden lichte en fijne vormen. Daardoor trok het gewelf al het kaarslicht tot zich, om liet dan te weerkaatsten tot in alle hoeken en alle gezichten te overgieten mot een zacht, als goud glanzend licht. Aan het einde der zaal stond tusschen twee breed© deuren, die herinnerden aan dc poorten van een Gostersche stad, de troon op een estrade, waarheen drie breede tre den, bedek! met donkerrood laken, leidden. Daar stonden met getrokken degen schit terend uitgedoste officieren der garde m vergulde borstharnassen, met bepluimde stalen helmen op, on goldeed in scharlaken met goud1. Maar Mendoza was er nog met, want hij moest met 'skonings persoonlijke fijlgarde, die voor den majordomus uit liep, binnen komen. Boven den troon was een heel groot baldakijn opgericht van rood on geel fluweea met het koninklijke wapenschild1. Ter rechter en linkerzijde op de breede (reden stonden gebeeldhouwde tabouretten met zijden kussens die aan de rechter kant voor de voornaamste ministers en edel lieden van het koninkrijk, die aan de Im kerzijde voor de lihofdames, die de hoog ste functies bekleedden. Deze heeren en da mes zouden allen in 'skonings gevolg bin nen komen en dan hun plaatsen innemen. Voor de groote menigte hovelingen en ge noodigden waren geen zitplaatsen, want het was slechts aan enkel© der hoogste en voornaamste personages vergund om in 'r koivngs logon wrwrd ie heid Ie zitten. Eem- ai-n, dm bij lit- venster-- stuiuioii, k-umlen ongemerkt tegen de uitstekende gedeelten der pilasters. Zoo vol was het echter niet, of men kon in het midden der vestibule zich bewegen om zijn vrienden en ken nissen aan te spreken en op die wijze het vervelende uur van wachten vlugger te doen voorbijgaan. Gezien vanaf de hooggelegen galerj bo ven het gewelf van den lio old toegang, leek de vestibule op een gouden smeltkroes van schitterende en stremmende kleuren. Iher en daar flitste een zilverachtige gians op donkerder achtergrond, als een parel in wijn, want eenige hofdames waren geheel in liet wit-met-zilvor gekleed1, en droegen diamanten, die kleine lichtflitsen wierpen en veel parels. De dwerg Adonis had achter het tralie* werk, dat de Mooren h'ier hadden gela ten, eenige oogenblikken vertoefd, en ter wijl hij daar, waar nooit iemand aan dacht om te komen, stond, luisterde hij naar de volle, gedempt© geluiden, die van be neden opstegen uit de menigte menschen, die gewend waren hun stemmen te be- heerschcn en woorden te kiezen zonder luide uitroepen, die slechts lachten om te behagen en hoogst zelden uit werke lijke vroolijkhcid. Straks, als de koning en koningin bmnen getreden waren, zou- den zij h'eelemaal niet meer lachen, maar slechts zachtjes fluisteren. De nar stond' daar met een droevig gezicht naar beneden te kijken, terwijl op zijn dunne lippen een soort boosaardig heid' lag, die elk oogenblik gereed stona zich te uiten m bittere woorden, of wel vriendelijk ironisch, naarmate 's mans ge voel ge natuu. wit-od ol v i'endelijk gestemd Do „Stilllialle" onderhandelingen te Londen, De heeren mr. G. H. van Nierop, direc teur van de Amsterdamsche Bank N.V. en. J. M. Telders, directeur van do Twenfcschei Bank N.V. zijn resp gistermiddag en gis teravond per K.L.M. naar Landen vertrok ken, waar zij zullen deelnemen aan de „Stillhalte" besprekingen, welke tegelijker tijd mot de economische wereldconferentie te Londen gehouden zuilen worden. Lidmaatschap Tweede Kamer. De voorzitter van liet Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, vacature mr. P. J. Oud, do lifeer D. Kooiman te Punnerend'. Fusie in dc Onafhankelijke vakbeweging. Zondag 11 Juni vond te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Amsterdam, een buitengewoon congres plaats van den Aigemcenen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, ter bespre king van het bestuursvoorstel tot aanslui ting bij den Nederlandschen Federatieven Bond van Personeel in 'Openbaren Dienst. Met op één na algemeene stemmen werd' door het congres tot aansluiting van den Algemeenon Bond als landelijke vakgroep bij" den Nederlandschen Federatieven Bond besloten. was. Ilrj was nauwelijks grooter dan een jongen van tien jaar, maar zijn Ier ere ar men reikten tot benoden zijn kt a en zijn hoofd van normale grootte, met hef. langwerpige, scherpe gelaat, stond een eind naar voren op zijn mismaakte lichaam, zoo dat hij, met menschen van gewone lengte sprekende, een beetje van opzij, om beter te zien, en onderuit keek. Gladiiggond rood haar bedekte zijn beenigen schedel, terwijl een zorgvuldig onderhouden puntbaard zijn km bedekte. Ëen los wambuis van karmozijn rood fluweel verborg de vormen van zijn gebochelden rug en uitstekend borstbeen; zijn overige kleoding was van even kost bare stof gemaakt en alles rood. Hij was buitengewoon zorgvuldig op zijn uiterlijk en geen hoveling had blankere en beier verzorgde handen; of besteedde meer tija voor den spiegel, als het gold een schou derstrik te maken of de gesteven halskraag van geborduurd linnen om te doen. Met 's konings boodschap op weg naar Don Jan's vertrekken, was hij de galerij met het traliewerk bmnen gekomen. Een smalle, half verborgen deur, waarvan slechts weinigen, behalve het dienstperso neel van het paleis, liet bestaan kenden, kwam direct een nis op een van de hoo ger gelegen corridors uit. In den tijd der Mooren plachten de haremdames hier on gezien te komen, om te kijken naar de ontvangst van gezanten van vreemde mo gendheden en dergelijke plechtigheden, want zelfs gesluierd, mochten zij daarbij nooit tegenwoordig zijn. (Wordt vervolgd). DeKft courant Verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal f2.—; franco per post £2 50.Prys por week: 15 ets. Afzon derlijke nummers i cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertontion voor bot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan hot Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. Piijsdtii AilveitfJiticn: v.tn 1 ledero regel meer 1030; ui het ZnU i dagnummer 15 regels f t.80, iedere regel meci I Ü.U5. Rcclt\mu9 f 0,75 per regel. IncassokosteiiLcts.; nostkwitantioslo ets. 'iarioven Min advortentien oij abonnoment rijn aan liet Bureau voi krijgbaar. Dagelijks woiden tegen vooruitbotulmg Kleine Advertenuen opgenomen (0J5Q t/in. 15 woor den, f 0.73 Vm. 25 wooiden. Bik wooid meer 5 cent lot een maximum van 30 wooiden. 's Woonsdags: Ktotno A<1 vertentiön tot25 woor den f 0.23, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aau het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertontiün f 1.00, indien niet vóór Vnjdagavond 6 uur bezorgd, TABLETTEN Uilsluitend verkrijgbaar,In de oronje-bandbulsjes van 20 tab). 70 cis. en oranjozakjes van 2 lübl. h 10 cis.

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1