lm Werkzaamheden in den volkstuin. Het zaaien van voorjaars- bloeicrs. In deze maand zaaien we viooltjes. Wie zelf zaad heeft gewonnen, lean dit nu schoonmaken, waarna het direct kan wor den gezaaid. Natuurlijk wonnen we alleen zaad van planten, die verschillende goede eigenschappen in zich vereenigdon Hierbij letten we op Idenr, grootte der bloemen, Moeirijkheïd, enz. Indien we zaad moeten koopen, doen we dit bij een vertrouwd adres De behandeling is hot zelfde, of we goeit of minderwaardig zaad hebben, doch alleen van goed zaad kunnen we goede resultaten verwachten. We zaaien in goed losgemaakten humus- njken grond, op een half beschaduwd plekje. Inzonderheid hebben wo ervoor te zorgen, dat het zaad gedurende het kio- mingsproces niet droog wordt; gewoonli]k is hierin de oorzaak gelegen van het feit, dat do plant niet opkomt. Daarom zullen we zoonoodig eenige keeren daags de grond moeten bevochtigen met een fijne brons gieter We kunnen ook in een bak zaaien en deze, totdat het zaad opkomt, bedek ken met een rietmat. Do jonge plantjes wor den, zoodra ze te hanleeren zijn, op een rabat of in een bak, in humusrijke tuin aarde verspcend Na ongeveer zes weken verlangen de plantjes meer ruimte We zaaien nu ook vergeetmenietjes, of Myosotis Daar dit zaad vrij gemakkelijk op komt,. kunnen we het in den vollen grond zaaien, bijvoorbeeld tnsschen ruim ge plante heesters. De jonge plantjes kunnen direct op een afstand van 10 tot 12 c 51 worden uitgeplant op een rabat, vanwaar ze dan in het najaar worden overgebracht naar perken of andere plaatsen waar ze zullen bloeien Ook muurbloemen worden nn gezaaid en deze zaaien we ook bij voorkeur in een bak Zij worden eenmaal verspeend en ver volgens buiten uitgeplant op een wacht- bed of direct op de plaats, waar ze zul len bloeien. Een bizonder mooie soort is do oranje bloeiende Gheiranthus Allionj Daar de plantjes in een natten winter vaak wegval len, is bet wonschelijk ze in pot onder glas te overwinteren en i'n het voorjaar met kluit uit te planton. Een mooie, rose bloeiende voorjaarsblceier is Silene pendu- la. Dit gemakkelijk te kweeken plantje zaaien we begin Augustus De jonge plant jes worden tijdig verspeend en daar ze niet gebed winterhard zijn, dienen ze onder glas, ongeveer vorstvrij, te worden over winterd. Door nu bovengenoemde soorten te zaaien, zullen we een volgend voorjaar al weer vroeg onze tuin een vroohjk aan zien kumran geven, A. G. HUMOR UIT HET BUITENLAND. Geneeskundige brieven. Kjrg voor de oogen. II. Hoeveel waarde wij ook toekennen aan de natuurlijke verweermiddelen tegen van buiten dreigende gevaren voor bet oog, zooals in mijn. vorigen brief- zijin beschreven, toch blijft nog genoeg gele genheid bestaan, dat bet oog door van buiten inwerkend geweld word't getroffen. Velerlei beroepen geven daartoe gereede aanleiding, in da eerste plaats die, waarin metaal verwerkt wordt. De smid, die op gloeiend ijzer hamert, kaïn niet voor komen flat gloeiende ijzersplinters met kracht in de omgeving rondvliegen; bij hakken, zagen en slijpen van metaal ge beurt betzelfde, zij het dan ook niet altijd in gloeienden toestand. In den ■oorlog zijn het houw- en steekwonden, bij fle moderne oorlogvoering meer nog dun kogels, de granaatsplinters, die het oog bunnen treffen. MetaaMraaiers, steenhou wers en vele andere fabrieksarbeiders komen dikwijls ander de oogpatiënten voor. Jtaar het jhuisgezin is geenszins uitgeslo ten. Vooral kinderen worden vaak door zulk een ongeval getroffen, zij het dat zij in een onbewaakt oogenblik in het bezit van voorwerpen komen, waarmee zij niet welen osn te gaan, zij het door bun eigen speelgoed. Verbrandingen aan het oog zijn allerminst zeldzaam, bijv. in werkplaatsen waar met steekvlammen, laschappaxaten enz. gewerkt moet wor den. Het gevolg van al die verwondingen kan zeer verschillend zijn. In de eerste plaats hangt het af van de deelen die getroffen zijn. Zijn alleen fle oogleden of fle weefsels, die den oogbol omringen, be schadigd, dan is het verloop ongeveer als van eCcc andere wond, die geen edele fleelen heeft getroffen. Indien er geen infectie bij komt en een doelmatige be handeling kan worden ingesteld', dan kan in vele gevallen een genezing verwacht worden, die geen blijvende stoornis ach terlaat. Wondt de oogbol zelf beleedigd, dan zijn de gevolgen meestal ernstiger. Wij kunnen ons den oogbol voorstellen als een kogel, waarvan het voorste deel een wat grootere kromming vertoont. Het buitenste vleis, flat het geheel omhult, het harde of witte oogvlies, gaat in dit voorste deel over in het als glas door schijnende hoornvlies. Tegen dit harde vlies aan ligt het vaatvlies, dat zich op 1de grens van voorste en achterste deel van het buitenste vlies afscheidt, zoodat tusschon dit vlies-en het hoornvlies een holte overblijft, do voorste oogkamer, die met helder vocht gevuld is. Na de afschei- fling heet dit vlies regenboogvlies. Het heeft in het midden een opening, do pu- Pietje (tot z'n nu la toe nat)We waren «meen maar aan het probeeren wie het verst over de pier kon leunen, en opeens won ik het. (Humorist),' re- Pietje, Keesje, als jullie doorgaat met ruzie maken over de zee, dan neem ik haar jullie af, versta je? (Humorist) Man: Geel mij toen mei de schuld, lis wist immers niet, dat de vloed opkwam. Vrouw: Ja, dat wist je wel. Je wou me hier houden tot de winkels gesloten waren (London Opinion) Zenuwachtige oezoefeer: Ik wil Iets om mijn zenuwen te kalmeeren Advocaat: Maar tk ben geen dokter, lk ben advocaat. Bezoeker: Dat weet ik weL Ik wil een echtscheiding. (London Opinion) nru'> ,.Vv Pensiongast, Kun je me ook den weg wijzen naar het Zeezicht-Elite Hotel? Loopjongen: jewel meneer, dan sla je links af en de volgende weg rechts en aan 't eind van de straat is het. En nou ik toch zoo achter ben met de bestel lingen vandaag, zouw uwe misschien de vier pond margarine wille meeneme die ze besteld hebbe? (Humorist) De protestor. verdraaid, nu heb ik de kano weer vergeten, (Ulk) pil, grooter of kleiner naarmate het regenboogvlies zich minder of meer samentrekt. Vlak achter fleze opening bevinflt zich do lens, door een eigenaar dig samenstel van banden en spieren op plaats gehouden. Aan de binnenzijde van het vaatvlies ligt het netvlies, flat op eenigen afstand: vain de lens eindigt en bestemd is om de gezichtsuitdrukkem op te vangen. De holte die overblijft, is ge vuld met het glasachtig lichaam, een gelei achtige stof ,die evenals het vocht uit de voorste oogkamer volkomen doorzichtig is. Hoewel elk van deze deelen na verwon ding genezen kan, gebeurt dit toch veelal niet. Het hoornvlies vertoont na genezing van een wond gewoonlijk een litteoken van lichtgrijze kleur, dat, ook als het uiterlijk niet bizotnder opvalt, een be langrijke stoornis voor het gezicht op levert. Als het hoornvlies doorboord wordt, kan het kamerwater afvloeien, wat ook wel weer terecht kan komen, maar toch altijd begint met een onderlinge verplaat sing der deelen te be wei ken. Als d'e plaats van oorsprong van het regenboog vlies beleedigd wordt, is er groote kans dat een ontsteking volgt. En deze ont steking is daarom zoo berucht, omdat dikwijls na eenigen trjd de ontsteking op het andere oog overgaat, wat natuurlijk bizosnder gevreesd wordt, indien het ge zichtsvermogen van het oorspronkelijk zieke oog vermindert of verloren is ge gaan. De kansen op oogverwonding zijn zeker groot genoeg om snaar middelen uit te zien, om ze zooveel mogelijk te vermin deren. Als eerste en voornaamste middel wil ik noemen: voorzichtigheid. En het is helaas niet overbodig, hierop nog eens met nadruk te wijzen, omdat helaas nog altijd, tegen heter weten in, maar al te veel gezondigd wordt. In gevaarlijke be roepen is voorzichtigheid op zich zelf dikwerf niet voldoende. 5Iaar als beschut tingsmaatregelen voorradig en beschik baar zijn en men verzuimt er gebruik van te maken, dan is dit evenzoo een niet te verdedigen onvoorzichtigheid. Er bestaan toch sedert geruimen tijd1 vele soorten van voldoende bescbuttendo brillen. Deze brillen zijn al meer volmaakt. Zij bevei ligen niet alleen het open oog, maar tevens de omgeving door vergrooting van het montuur met ijzer- of kopergaas, blik, leder of iets dergelijks. Het brilte- glas kan gemaakt zijn van glas, dat wel barsten maar niet versplinteren kan. Het is echter merkwaardig, hoeveel moeite het kost, om den tegenzin der ar beiders tegen het dragen van die instru menten te overwinnen. Mij is een fabriek bekend, waar de directie alles doet om ze te laten gebruiken, zij worden koste loos ter beschikking gesteld niet alleen, maar er is boete op gesteld, wanneer ze niet gedragen worden. Zelfs kan ieder arbeider, die anders ook een bril moet dragen, gratis een schuthril krijgen, ge heel voor zijn oogen geslepen. I-fet zijtn deze menschen, die de minste moeilijk heden .geven, immers met dien bril kun nen zij betier zien. Bij de overigen komen echter nog steeds overtredingen voor. Als men eens het veiligheïdsinuseum te Am sterdam bezoekt, moet men eeins naar die brillen vragen. Er zijn gebruikte bij, waarvan het glas dof is geworden van de vele me taal deelen, die er tegen aan gesprongen zijn, wel een bewijs voor hoe veel kans voor verwonding het oog, dat achter dit glas heeft gewerkt, gevrijwaard is geweest. Het is haast niet te brgrijpein, dat bekendheid met zulke voorbeelden toch soms nog niet voldoende is om de achteloosheid, welke aan het geregeld zich in gevaar bevinden dikwijls verbonden schijijnt, te doen overwinnen. Erger nog moet m.i. de achteloosheid aangeslagen worden van zoo vele ouders, die toelaten, dat hun kinderen met ge vaarlijk speelgoed omgaan. In een oude statistiek uit Parijs vind. ik, dat van 939 personen, die bij een oogarts kwamen om een kunstoog, er 343 waren, die het oog verloren hadden door een schot uit of ontploffing van een kinJerpistooltje. Af gezien van ethische en andere motieven behaoren allo schietwapenen, zooals pistool, geweer, pijl en b'oog, blaaspijp, en •ontplofbare stoffen en vuudverk, voor kinderen verboden waar te zijn. Bij de opvoeding moet evenzoo aandacht gewijd worden aan de ongelukken, die kunnen, ontstaan door ruw spel, terwijl daarbij geweken kan worden op voorbeelden, waar door een oog verloren ging, zooals het slaan met een zweep, bet elkaar nazitten] in kreupelhout, énz. Het straks gezegde omtrent het over gaan van ontsteking van het verwonde op het gezonde oog, dient ook meer alge meen bekend te worden. Dit ongeluk kan namelijk zoo goed als zeker voorkomen woiflen, doocr bet getroffen oog, dat toch reeds blind is of zal worden, zoo spoedig te verwijderen. Wanneer de oogarts dit noodig vindt, dan spartelt de patiënt in vele gevallen annoodig lang tegen. Menig geval heeft zich voorgedaan, dat volslagen blindheid het gevolg was van te lange aarzeling. Tegenover liet treurig lot van den totaal blinde steekt toch dat van den een-oogïge, die met edn kunstoog voor de omgeving haast niet van de an deren to onderscheiden is en met zijn eene oog toch zeker voor drie-vierde van zijn gewone werk geschikt !s, zeer gunstig af, Laat dus ieder, wien het ongeluk treft, dat door een verwonding het gezichtsver mogen van een oog is verloren gegaan, bedenken, daf het wegnemen van het verwonde oog een betrekkelijk eenvou dige en ongevaarlijke ingreep is, maar vooral dat niet gewacht mag worden op de eerste verschijnselen van ontsteking op het andere oog. Als deze zich open baren, is het dikwijls al te laat. Om aan angstige patiënten tegemoet te komen, is wel eens beproefd., door kleinere operaties hetzelfde doel to bereiken. 51aar de hierbij opgedane teleurstellende ervaringen maken fle radikale oplossing verkieslijk. II. A. S. Sport. Alhlclick. De inter nationale athletiek- wedstrijden te Amsterdam, Behoudens de kans op nog eenige ver sterking van den Engelschen ploeg kan de lijst van binnen- en buitenlandse tie deel nemers en deelneemsters aan de inter nationale athletiekwedstrijdén in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, op Zondag a.s., Üians als gesloten worden beschouwd Zij telt niet minder dan 260 namen en overtreft daarmede verre de deelname van de twee voorafgaande jaren. [Wanneer men daarbrj overweegt, dat practisch slechts voor twee nummers vrrjie inschrijving open stond', dan blijkt daaruit wel, dat do arganiseereindé commissie voot een fraaie bezetting bedt weten te zargeln. Voor do nummers 5000 Meter én hoog springen, die wij reeds bespraken, kam nog medegedeeld wetrden, dat op eerstgenoemd nummer ook fle Duitsche kampioen Sy- ring zal starten, die aanvankelijk verliin- senai hJ ïmJ 1 Bj°em im Tussclieri l 0gSprmgön :is toegevoegd ;.T' v i 3n dea Hqngaaï Bodossvj Bekkend is het speerwerpen door, het deelnemen van Stoeck, dia eefnieé weken geledén te Antwerpen, in. sj; den geduchton Fin Penttilae te kloppen]. Sterker dan hij is editor nog zijn landgjef-' noot, de recordhouder Weimann uit Leip zig, die het kort geleden tot 67 Meten bracht. 51et uitzondering van den wereld), recordhouder Jaervinen, zullen we Zon dag dus de beste speewerpors aan het, work zieai. Als derde buitenlander komt op dit nummer de Belgische kampioejol Henemans uit. In den Marathon-Joop starten de buiten landers A. J. Narris (Engeland') en dé Duitsehers Iiieglingen en Fratiz Verstagé. De vier sneiste Belgische én Duitsche dames starten voorts op de 100 MetetE en fle 4 maal 100 Meter estafette. De b'uitenlan'dsche deelnemers laten we' hieronder volgen: 100 51eter: Jomath, Vont, Buthe, Pieper Heiuhix, Hdthoff, Haffma'nn on Koustere! (Duitschlaud). 400 Meter: Powell (Engeland), 5Ietzner„ Voigt, Imhoff, Boichmeijer (DU.) 800 5Ieter: Szabo (Hang.) Gutteridge (Eng.) Engelhard t, Lefèbre, Dahz (Did1.) 1500 5Ieter: Reeve (Eng) Szabfo (Hong) SchiUgen, Kaufmann (Did.) 5000 Meter: Bailey (Eng.) Syringe Goehrt, Schammburg (DU:.) 110 5Ieter horden: Harper (Eng.) Wel- scher (Did! Hoogspringen: Boiossy (Ilong.) Brjoeitt, Hanson (Noorwegen) Plicht (DIJ.) Speerwerpen: Weimann, Stock (DU.) Ilcrremans (Belg.) Polshoog. Wegener, Dwiza (DIJ.) Zsuffl- ka (Ilong.) 4 maal 100 5Ieter estafelto, hoereml: T. U. S (Bochum) Preussen (GrefeUl). Idem dames: België en Duitschlaud'. Bij do deelneemsters bevinden zich aa. de dames Doeliinger én Gericke, die men van vorige wedstrijden kent. Frl. Doel iinger is op het oogenblik in uitsteken)- den vorm. Zöndag jl liep zij de 100 Mi- imog In 12,2 sec., zoadat het voor mejl Schuurman geen walk-over wordt. GEMENGD NIEUWS. liet kart van deu Dauphin. Do Dauphin vaa Frankrijk, die Lodewijk NVH genoemd, werd', Ina de onthoofding van Lodewijk XVI, is volgons do officicete geschriften in de gevangenis gestorven. In woikehjklieid schijnt de Dauphin op bevel van het Directoire met een ander kiïidl verruild te zijn; hij zou. op 10 Augustus 1845 te Delft gestorven en daar ook bles graven zijln. H'et jongetje, dat zijn plaats in de gevangenis heeft ingenomen, is daan gestorven als de „officieelo" Dauphin en zijn hart is door don arts Pelletan bij da autopsie verwijderd. Ook dit hart heeft! vele omzwervingen gemaakt. Eerst hield! de dokter het jaren iln een uuu in zijn eigen waning, doch voor zijln dood' gal hij het aan den aartsbisschop vam Parijs, die het vaodoopig bewaarde in de aarts bisschoppelijke bibliotheek, aangezien dé regeering aarzelde, laar toestemming te geven Voor bijzetting in de Notie Dame. Toen er in Februari 1831 ander leiding) van Louis Philippe onlusten ontstonden' door de legitimisten, werd' ook de genoom- de bibliotheek verwoest en het hart va« den Dauphin slechts als door een wonder gered. Om verder risica te vermijden, weid! het daarom teruggegeven aan de familiö van dr. Pelletan, totdat eindelijk besloten weid om het te zenden naar den naasten afstammeling der Bourbons, den graal va|a Qhambortt Voordat dit plan kon worded uitgevoerd, stierf de graal op 24 August tus 1883 en het hart van den Dauphini maakte jarenlange omzwervingen mee, steeds vergezeld van d'e documenten, die de herkomst bevestigden. Eindelijk kroeg de Spaansclie kroonpretendent Don Car los het gemummificeerde hart. Hij liet hef plechtig bijzetten in de kapel van hot Nedor-Oostenrijksche slot Fróhsdorf. Sinds dien is het voor verdere omzwervingen] bewaard gebleven. Ir,i.Jch Stadion te Berlijn. De voornaamste wedstrijden van dé Olympische Spelen van 1936 zullen won den gehouden in het mooie stadion van Beilijm-Grureewald. Het werd reed's in 1913 opgericht en was bestemd voor de Vide Olympiade, welke Mor in 1916 zou wor den gehouden, maar door den oorlog, on mogelijk werd. Voor 1936 zal het stadion aanmerkelijk worden uitgebreid. Op d'e tri bunes is plaats voor 80.000 personen. 16.000 plaatsen zij'n beschermd tegen dén regen. De tribunes, welke bet zwembad omgeven, hebben 10.000 plaatsen. Grootscho plannen der Duitsche spoor- v egeii. Door grootsche plannon hopen de Duit sche spoorwegen te kunnen bijdragen: tot de werkverschaffing In de eerste plaats zullen rijks-autowegen worden aangelegd en wel, om te beginnen, tussehen fori a. d. Main en Mannheim. Bovendien zal een oinderaardsche verbinding tussehen verschillende uit elkaar liggende Berlijn- sclie stations (Stettiner-, 'Anhalter- en Pots» ij am et Bahiihaf) oint staan. <-> WU1UJ 1 „to c ti) -

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 10