HET CONTRA-PROCES TE LONDEN. De verdediging van Van der Lubbe. e t -e/i> Zaterdag 16 September 1933. yjjgjt, ou£&Uï E^STS BLIID. MOORD OP ABBOTSHALL. Iff IS; AB 86ste Jaargang. Te!. Mo. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL, 68103, 68617 en 68923. BUITENLAND. Dr. Breitscheid acht Togler onschuldig Neder- iandsche getuigen gehoord over Van der Lubbe. Mag. ,,'t Lichtpunt1', Hoogsifaat lOS.Tgl. 68836 Postrekening No. 53II. Mr. Frangois Pauwels afgewezen. BIMENLAp. Bescherming Nederlandsche - arbeidsmarkt Eerst 9 ROTTERDAM: Hoogstraat hoek Spui De marinezaken. Deze courant verschijnt dagelijks, met uit- rondering van Zon- on Feestdagen. Prijs por kwartaal f2.franco per post f2.50 Prijs per week; 15 ets. Afzon- deilijse nummers 4 ets. Abonnementen, worden dagelyka aangenomen, Advortontien voor liet oorstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. jjon bop.ialde plaats van advertentién wordt niet gewaarborgd. De getuigenverhooren d'oor de Interna tionale Commissie van Juristen te Londen, zijn gisteren voortgezet mot het verhoor van dr. Breitscheid, de vroegere leider der Duitseho socialistische partij. Breitscheid verklaarde, dat het zi ir onwaarschijnlijk is, dat de communisten het Rijksdaggebouw in l)iand hebben gestoken. Hij. was er van overtuigd, dat ïorglor onschuldig is. ï>o wijze, waai'op de nationaal socialisten den brand bij hun verkiezingscampagne heb ben geëxploiteerd, vestigt den indruk, dat de communisten geen schuld treft. Aan de commissie is gisteren een rap port, samengesteld door drie leden van de commissie in Nederland, waarin aanwij- zingen worden gegeven omtrent hot ka- rakter, de antecedenten en de relaties van Marinus van der Lubbe. Zijn relaties tot rde communistische" partij' en zijn kortston- dige connectie - met de nati,anaal-socialis tisch g beweging worden daarin bevestigd1. Verklaard wordt, dat Van' dGr Lubbe niet zelf den brand kan hebben gesticht, on danks de bewering, dat hij bekend heeft Dit rapport werd gisteren bevestigd d'oor de drie Nederlandsche getuigen, die zijn ge hoord. De eerste Ncderlandscli© getuige, de 57- jarige rietvlechter W. van Zanten uit Den Haag, verklaarde, dat Van der Lubbe een tegenstander van het communisme was en sympathiek stond tegenover het fascisme Uit brieven van den broer en de schoon zuster van Van der Lubbe is gebleken, dat hij nooit lid is geweest van d'e commu nistische partij of van eenige andere po litieke partij in Nederland. Na Van Zanten werd de 28-jarige letter kundige Frederik van Leeuwen, wonen d'e te Den Haag, gehoord. Hij verklaarde, dat hp in 1927 met Van der Lubbe heeft ken nis gemaakt en dat hij hem daarna vrijwel dagelijks heeft ontmoet, zonder dat er een bizonder vriendschappelijke verhouding ont stond. Hij beeft samen met Van der Lubbe eenigen tijd in een café aan .de Uiterste Gracht te Leiden gewoond.* Zijn '.indruk was, dat Van der Lubbe homosexueel was, welken indruk "hij steeds heeft behouden. Fredterik van Leeuwen verklaarde ver der, dat Van der Lubbe tot 1931 lid van d'o communistische partij is geweest en d'at hij verscheidene malen Duilschlaind heeft bezocht. Op oen vraag van mevr. mr. BakkerNort antwoordde getuige, dat Van der Lubbe zijin laatste reis maar Duitscldand' hoeft gemaakt kort voor Februari van dit jaar, toen hem was mede- d'eeld1, dat zijn pas weldra zou aflaopen. Van d'er Lubbe had' daarbij gezegd, dat d'o tijd voldoende was. Get. zeide, dat volgens een verklaring van hun hospita, mej. Van Zijp, de Duitsohe reizen van Vain d'er Lubbe gewoonlijk samenvielen mot d'e ooganbhkken, waarop hij het moest om geld' verlegen was. De hospita had' hom ook gesproken van een spion, die haar huis had' bezocht om den reden te Ont dekken, waarom Van der Lubbe niet langer ijvorde v'oar de communistische partij. Als laatste Nederlandsche getuige werd daarna gehoord' de 33-jarige fondsbode W. Plasmeijer to Leiden. Deze deed mode- üeolingion omtrent een vergadering van den Noderlandschen Fascistenbond te Lei den, waar Baars als spreker optrad' en Svaar Van der Lubbe moot hebben ver klaard, dat de aanwezigen in de vergade ring, die hij tot stille aanmaande, niets van het fascisme begrepen en* dat er veel moois inzit. Getuige Plasmeijer had' den indruk, dat Van der Lubbe miet afkeeaig was va» het fascisme. ONTWAPENING. De at s. besprekingen te Parijs. In international©; krihgeh te Genève wordt groqte heteekènis gehecht aan de a,s. besprekingen te-Parijs over de önt- wapeningskwesties. Men aelit deze bespre* kingen beslissend vor hot verdere lot der conferentie, In den laatsten tijd schijnt toe nadering te hebben plaats gevonden tns- sehen de Engelschen. en de Franscben in zake de ontwapeningscontröle. Een Detectiveverhaal, door PHILIP MAC DONALD. Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 30) Vijf minuten later draaide Boyd zich om, om een opmerking te maken tegen kolonel Gethryn. Maar kolonel Getliryn was cr niet meer. En blijkbaar was bij lieelemaal niet meer -in de kamer. Boyd haalde zijn schouders op. Anthony was in de hal. In den ver sion hoek, bij de voordeur, stond een ff?GP van het dienstpersoneel. Zij waren blijkbaar verdiept in hun gesprek. 'Op de stoep waren twee politic-agenten, hun blauwe ruggen naar hem toegekeerd. Lang zaam ging Anthony de breede, gebogen trap op. Eenmaal uit het gezicht, ging lijn stap over in een ren. Op de eerste verdieping vond hij zijn hoop verwezenlijkt. Er was geen mensch. Zooals hij berekend had, was lie! ge- heele huishouden beneden. De zitting werd geschorst om kwa t voor twee. Hastings en een andere miss War ren, zachter, bekoorlijker dan ooit, kregen een lunch van Anthony in zijn zitkamer in „de Beer en dn Sleutel". Toen zij klaar jvaron, kreeg Margaret den eenigen mak- V'0? stoel> Hastings zat op 'de tafel en Anthony leunde tegen don schoorsteen mantel. DUITSCHLAND. V on Papen naar Hongarije. Gevolg gevende aan een uitnoodiging voor een jachtpartij van den Hongaar- schen ministerpresident Goemboes is vice- kanselier Van Papen gistermiddag naar Hongarije vertrokken in gezelschap van Oberregiernngsrat Von Bose en twee adju danten. SOVJET-RUSLAND. Pierre Cot te Moskou. Gistermiddag is bet Fransche luchtêska- der onder bevel van den minister van luchtvaart Pierre Cot te Moskou geland. Op het vliegveld' waren aanwezig de plaats vervanger van den commissaris van bui- tenlandscibo zaken, Sokolnikoff, de Frairi- sahe ambassadeur en een ©ere compagnie van het Rood© leger. Tegenover persver tegenwoordigers verklaarde Cot, dat Rus land en Frankrjjk in het belang van den vrede tot overeenstemming moeten komen. VER, STATEN. Ford stelt nieuwe arbeiders in dienst Naar uit Detroit wordt gemeld, zal Ford a.s.' Maandag 5000 oorlogsveteranen in dienst nemen, allen vaders va'n gezinnon. Ford blijft weigeren de autocode te fee- kenen, 1 CUBA. Vrees voor een nieuwen opstand'. - De-- ongeraslheid' in officieele .'kringen over toestand op Cuba neemt toe. Men vreest, aldus meldt het Vad. voor een nieuwen opslalnd', welke oen bedrei ging van d'e levens en eigendommen 'der Amerikanen zou hetoekenen en de nood zakelijkheid van ingrijpen doar de Ameri- kaansche troepen zal meebrengen. liet blad El Mundo zegt, dat de uitwer kingen van de voortdurende onrust in het land' zijn: verlamming van den handel; groote schad'o wordt toegebracht aan het Cubaanscho crediet en tenzij de zaken een volledigen koer nemen, zal de regee- riug als verstikt, vallen. Reuter meldt voort, dat nieuwe mitrail leurs en ook lichte stukkon geschut op het Holel Nadona te Havanna zijn gericht Zooals bekend', zijn daar ongeveer 500 officieren opgesloten, MANDSJOEKWO. Russisch protest te Char bin. De Sovjetregeering heeft aan de Mand- sjoerijscho regeering een nota gezonden, waarin zij zich beklaagt over het gebrek aan orde en veiligheid op den Cliineo- schen Oosterspoorwog. Er wordt in de nota op gewezen, dat bij' den laatsten over val op een trein in de nabijheid van het station Pogranitsjnaja GO passagiers zijn ontvoerd', onder wie 37 Sovjetburgers. met Electro Dynamisehen-Luidspreker GEEN BETERE. Dcsgewensoht gem. betaling.* INVENTA HAARDEN Prijs der Ad verten tlën: van 15 regels 11.55; ftfft 1 leder©regel racèrf080; In het Zaterdngnummer I1U« 45 regels f 1.80, iedere regel meer 1035, Reclames f 0.75 per regel. incassokosten 5 cta; nostkwitanlies 15ets. iaricven van adverienüën bij cbonnoment ztjn aan hot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine 1 Advertentien opgenomen A TOJ50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/tn. 25 wooi den. Elk woord meer 5 cent lot een maximum van 30 wooi den. 's Woensdags: Kloino Advertentien tot25 woor- den f025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zatordags: Kleine Advertentiën f1.00,indioa niet vóór Ynjdiigavond 0 uur bezorgd- V Wetsontwerp ingediend. Blij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend, .houdende regeling ygn het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdielingen, Het ontwerp gaat uit van den gedachten gang, dat door de Kroon kan worden bepaald, dat werkgevers geen arbeid door vreemdclingon in loondienst mogen doen verrichten .zonder vergunning van of vanwege den met-da uitvoering van de wet belasten, minister. Verzuim op werkverschaffing wegens kermis. De rijksinspecteur voor d'o werkver schaffing te Oss heeft aan' do gemeente besturen in zijn ressort meegedeeld, dat d'e minister van sociale zaken besloten heeft, dat de tewerkgestelde!) voortaan tij* dens de kermisweok niet meer.mogen ver zuimen, Zij, die wegblijven-moeten wor den geschorst. Een tewerkgesteld© -een gesteund© dus dient hof met zooveel moeite bij eengebrachte 'overheidsgeld" niet te be steden op een'kermis. Kan., hij-zich dit wel veroorloven en. bovendien één' dag inkomsten missen, dan zaa ïdit bewijzen; d'at zaj'n inkomsten uit 'do werkverschaf fing te hoog zijn, aldus de minister. De zaak schijnt niet zuiver, Mr, Franyois Pauwels bericht ons, d'at hij een telegram heeft ontvangen uit Ber lijn, waarin wordt medegedeeld: „Yan der Lubbe wijst verdediging af". 'Over dit telegram meldt V. D. nog het volgende Naar aanleiding van het bericht, dat Van der Lubbe iedere- verdediging afwees, wendden wij ons tot mr. F. Pauwels, met de vraag, wat lrij zich' voorstelt nu nog in het belang van verdachte te kunnen doen. Hoewel ik nu niet in het proces kan optred'en, is mijn voornemen, aldus de Am- s'-rdamsc.he pleiter, om voor Van der irbbe van hieruit te blijven pleiten. Ik heb d'en stelligen indruk, dat het telegram, dat iedere onderteekening mist, geen uitvloeisel is van Van der Lubbe's eigen wil. Het is oen psychologisch mon strum, aldus de Amsterdamse!)© strafpleiter, dat iemand, die maandenlang in voorar rest zit, met het uitzicht op de slrop of jarenlange gevangenisstraf, niet het con tact met een landgenoot zou toejuichen. Van der Lubbe spreekt gebrekkig Duilsch, hij is slecht ontwikkeld, heeft geen con tact met do buitenwereld en zou, na al léén den Rijksdag in b'-nd gestoken te liliebben, ook alléén -recht willen staan. Geloovo, wie het goioov-en wil. Zelfs indien Van der Lubbe, vervolgde mr. Pauwels, wat zjjn goed recht is, als martelaar boschouwd- wil worden, dan nog behoeft hij geen verdediging te weigeren. Immers doze is gebonden aan de houding, die van der Lubbe aanneemt. Dus het is uw meening, dat het de plicht van den strafpleiter is met zijn cliënt homogeen te zijn? j Absoluut, luidde het antwoord van mr. Pauwels, anders moot hij de verdediging neerleggen. Wat denkt u van hieruit te kunnen; doen? Mijn aanvankelijke tactiek is geweest omi de Luitschors geen enkel motief te g©-! ven om mij te kunnen weigeren, vandaar dat ik iedere politieke inmenging afge wezen hebben, ook niet onder voogdij va» het M oto-B rail tin gc omi té wil staan. Gelijk uit de Duitsohe pers bleek, kon men mij eigenlijk niet weigeren en thans hoeft men bed handig de verantwoordelijkheid afge wenteld op Van der Lubbe. Nu hen ik ge heel vrij en kan de zaak uit een algemeen rcchtsstandpunt oehandelen. Ilot is mijn voornemen, besloot mr. Pauwels, het on der mij berustend materiaal te toetsen am de enquêtecommissie, waarmede ik op hieuw contact zal zoeken. i „Nu, mijn kinderen," zei hij, „ik heb jelui gefeliciteerd, ik heb jelui magen ge vuld. Aan het werk. Wat valt er te ver tellen van het gerechtelijk onderzoek?" „Geschorst tot 3.30 uur," zei Hastings, „dan zullen zo na een kwartiertje gezellig praten een uitspraak geven die klinkt als een klok, van opzettelijlcen moord' tegen dien loggen particulieren secretaris. SVij behoeven niet meer er heen terug le gaan, vind ik. Een onzer menschcn is cr. Hij zal do rest van het verslag opnemen; en het is alles klaar, behalve de klap op de vuurpijl." Anthony knikte. „Neen, jelui behoeft niet te blijven." „Ik," zei Margaret, „geloof niet dat do secretaris ei jets mee te maken heeft. Iemand als hij met dat soort oogen, dat kan niet." Hastings brulde van het lachen. „Ik ben het met u eens, miss War ren," zoide Anthony. .„En het waren de oogen, d'ie mij ooic die overtuiging ga ven." Hastings barstte los: „'0. Zeg eens. Maar „Stil, hond." Anthony wenkte h'em om te zwijgen. „Ik hen de wijze Salomo. Het is mijn zaak en ik beweer, d'at Deacon er niet toe in- staat is. Kind'eren,ik ben gereed'"111 on^ervTagen. -Houdt je Hastings kreeg zijn glimlach terug, Mar garet haalde een notitieboekje te voor schijn. Anthony zet „Zooals h'et nu staaat, neem ik aan, dat tegen Deacon pleit: le. dat ïn zijn bezit gevonden werden bank biljetten tot een bedrag van honderd pond, Vlasmarkt welke Iloode aan zijn bank inde op den morgen van den moord; 2e. dat zijn be wering, dat dit geld hem als een verjaars cadeautje door Hoode was gegeven, als met waarschijnlijk beschouwd' en door geen getuige bevestigd wordt; 3o. dat zijn ver klaring omtrent zijn gaan en komen op den tijd, van don moord onvoldoende was en lieelemaal niet door getuigen bevestigd 4e. dat hij do dienaren der wet trachtte te misleiden door middel van een alibi, waarvan hij wist, dat liet valscli was: 5e. dat met het oog op zijn gestalte, zijn-kracht, de lengte zijner beenen en hef feit, dat ieder ander rnijien hl den om trek blijkt nagegaan to zijn, hij de meest waarschijnlijke petsoon schijnt te zijn; 6e. dat zijn vingerafdrukken gevonden, wer den" op de vijl, waarmee de daad-.- werd gepleegd." „Zie eens," zei Hastings, „als jij bij het onderzoek tegenwoordig was, waarom dan al dit gopiaat?" „Ik was er niet. Sommige van deze dingen wist ik al, sommige giste ik. Won derlijk, niet waar?" Margaret boog zich naar voren. „Maar wie deed het dan, denkt u mr. Getluyn? Verdenkt u iemand?" „Iedereen," zei Anthony. „Behalve Dea con, u, James Maslerson, en een ander. Maar ik kijk eerst naar de bewoners van liet huis, een kwestie van zuivere belang stelling." Hij tikte op zijn vragers, de na men af. „De butler Pool©, 'de chauffeur Wright, Martha Forest, de keukenmeid, Ro bert Belford', de andere mannelijke bedien de, Elsie Syme, Mabel Smith',, tweede meis jes, Lily Diggle, tuinman; ook de zuster Oost-Indië. Dienstweigeraars veroordeeld, Aneta meldt uit Batavia aan het Vad. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde 24 Inheeinsche dienstweigeraars van het vliegkamp Morokrembangan, conform den eisch, van den advocaat-fiscaal tot acht maanden gevangenisstraf onder af trek van preventief met ontslag en twee anderen tot acht maanden gevangenisstraf onder aftrek van preventief zonder ont slag. V o l,k a raad. Aneta meldt. aan-Let Vad.: De Volksraad' heeft, met. 28 tegen 25 stemmen een motie Thamrin aangenomen, welke, overwegende, dat in deze tijden van zich wijzigende economische toestan den, de tariefnutonomie van primair be lang is, meenonde dat wijziging van de in-, uit- en doorvoertaricven steeds be hoort te geschieden bij .ordonnantie onder nadere bekrachtiging door de wet, aandringt op spoedige wettelijke voorziening, welke zulks mogelijk maakt. De Volksraad beeft met 43 tegen 10 stemmen besloten te adviseeren tot aan neming van het ontwerp tot wijziging van de b.nefwet, beoogend ver-tei king van de schatkist. Belgisch bezoek in ons land. Gisteren zijn te "s Gravenhagj aatigo komen cte bestuursleden van de Kon. Ant- werpsclio Aulomobielclub, die een bezoek aan ons land brengan. Het Belgische gezelschap is op hel se cretariaat der K.N.A.C. ontvangen door den voorzitter, ir. E. L. C. Schiff, en den secretaris mr. R. Ph. baron van Ila- rinxma thoe Sloolen. Na bezichtiging van hot Secretariaatsgebouw zijn de bezoekers, vergezeld van de bestuursleden der K.N.A C naar Amsterdam vertrokken. lieden wordt onder deskundige leiding een bezoek gebracht aan de Zuiderzee werken. Crisishcffing op oliën. Het Nederlandsche weekblad voor Krui denierswaren verneemt, dat er spoedig een orisisheffmg c, oliën en vetten kan wor den tegemoet .ezien. Salarissen rijkspersoneel cu onderwijzers. Het moderne comité ter behartiging van de algemeeno belangen van overheidsper soneel (A.C.O.P.) is Woensdag in vergade ring bijeen geweest. De vertegenwoordi gers van het comité in de centrale com missie voor georganiseerd overleg b'ij het rijk hebben verslag uitgebracht van de behandeling der regeeringsvo«rstell-»in >in- zake' de salarieering van rijkspersoneJ en ouderwijzers-in de d'oor die commissie op 12 September j.l. gehouden vergadering Het comité nam met groote belangstelling van dit verslag kennis en hedhtle zajn volle goedkeuring aan de door zijn vertegen woordigers in het rijksoverleg aangenomen houding. liet comité hoeft verder nog uitvoerig beraadslaagd over de regeling van de po sitie van het rijkspersoneel, in verhand mei do binnenkort voort te zetten onder- J handelingen in het rijksoverleg Bezuiniging op den rijkswatersfaatsdienst. De N. R, C, meldt, dat in principe be sloten is, de rijkswaterstaatsdienst \an Am sterdam en Haarlem te concentreeren. Zij zal ondergebracht worden in het voormalig gebouw van de provinciale griffie te Haar lem Opening Staten Generaal. Het ooggetuigeverslag van de opening; der Staten Generaal door den heer Ilans zal eveneens inaar Oost-Indië warden ge zonden via de P.II.OILI. en Kootwijk Ook zullen eènige Kamerleden voor den micro- fobn het woord voeren. Nieuw Nederland-wil gezant te Briisscl. De koning van België heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van jhr. mr. A W. L. Tjarda van Etarken- borgh Stacliouwer tot Ned'erlar.Jsch gezant te Brussel. van den vermoorde, sir Arthur Digby Coa- tes en mevrouw Mainwaring. Dal is de heele familie, de hoofden erbij inbegre pen." „Verduiveld," kon Hastings niet inhou den. „En," zei Anthony, vriendelijk, „wat is er van hen allen te vertellen? Van hun geschiedenis, van hun gedragingen Margaret raadpleegde haar notitieboek. „Ilot dienstpersoneel," zeide ze, „die gaan vrij uit. Zoo duidelijk mogelijk, vrij uit behalve die man Belford. De meiden kan niemand van moord beschuldigen, zij zijn te bedeesd, en hun verhalen waren aile voldoende kloppend. In de meeste gevallen stemden, ze niet olkaar overeen. Dc keukenmeid was in bed voor 10.30 en sliep den hooien tijd. Do chauffeur praatte met vrienden buiten de portiers woning. De butler was klaarblijkelijk in zijn kamertje, den gebeelen avond. Hij kan het niet door getuigen bewijzen, maar je kunt een ouden man als hij is niet ver denken. Hij is bovendien niet sterk ge noeg en hij is blijkbaar vroeselijk over stuur door don dood van zijn meester. Wat mevrouw Mainwaring betreft, dat schijnt ook in orde. Zij ging vroeg naar bed en werd daar gezien door miss Hoode en het tweede meisje Smith zij, die later in de linnenkamer was. Toen de moord ontdekt was, werd zij in vaslen slaap gevonden. Met sir Arthur Digby Coa- tes is het lieelemaal in ord'e. Hij was in zijn eigen zitkamer aan den eenon kant daarvan is blijkbaar zijn slaapkamer en aan den anderen kant de kamer van den secretaris van 10.15 af totdat het Ijjk door miss Hoode werd gevonden en de oude butler naar boven rende en hom haalde. Gedurende dien tijd werd hij door velschillende menschen gezien, waaronder ook Deacon, met korte tusschenpoozen. Wat betreft miss Hoode, zij verklaarde onder eedo dat is de uitdrukking immers? dat zij in bed was vanaf half elf, lezend. Omslreeks elf uur herinnerde zij zich plot seling iets van een invitatie aan iemand' zij was niet heel duidelijk in haar ver klaring en ging naar beneden om de telefoon te gebruiken en mot haar broer le spreken: Daarna: u weet wat gebeurde. Dat is alles." Anthony glimlachte. „En heel goed ook. Ik feliciteer u, miss Warren. Dus daar zijn z'j, bij wijze van spreken, allemaal. Het zijn natuurlijk alle zeer slordige be wijzen. Zeer slordig. Het sluit heelemaal niet als een bus." „Dat weet ik, mr. Gethryn., Maar, ziet u, het was niet zoo, dat 'zij allen acht een verhoor ondergingen. Ik bedoel: al dat „waar zij waren", en die dingen kwa- men te voorschijn, vermengd met andere dingen. Het was geen kruisverhoor, punt voor punt, zonder af te dwalen. En, als de menschen niet weten, dat er een moord zal plaats vinden, dan kunnen, ze niet allen mooie, kloppende alibi's hebben, is het niet?" Anthony lachte. „Juist wat ik zei, miss Warren. Dat kunnen zij niet. Nu over dat frettengeziclit Belford' bedoel ik. U schijnt te meenen, dat zijn verklaring niet'zoo goed was als vande anderen. Wat deed lij? lOf wat zei hg?" (Wordt vervolgdh

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1